is Geenwijkgebouwen in Grashoek en Duinpark „Straks zitten de boeren in een kooi en fluiten de vogels in de lucht' r> ■BMW „Bepv ik ben nu weer helemaal voor jou" Zonnebaden in de Thermen D. VAN DER MEER OVER STREEKPLAN: CeidaeSotrmttizaterdag 12 april i986 pagina 15 iFIIDEN OMGEVING l,PHEN AAN DEN RIJN Het Alphense zwembad De Termen heeft gisteren een comfortabele zonneruimte in de [emhal in gebruik genomen. J. van der Vlies, voorzitter van beheerscommissie zwembaden, zette met de vijf kunstzon- (n leerlingen van de basisscholen Toermalijn en Morgenster terlijk even in het zonnetje. it de aanleg van de Zonneweide, die 100.000 gulden heeft ge it, wil de Alphense Sportstichting haar bezoekers iets extra's den. Zij kunnen zonnen aan de rand van het zwembad op zonneweide, die door middel van palmen en kunstgras tot exotisch gebeuren is gemaakt. De bezoekers van het zwem- kunnen de kunstzonnen zelf inschakelen voor steeds 15 luten door een gulden in een automaat te werpen. Er kun- n tien personen tegelijk zonnen. Behalve een cosmetisch ef- i (het bruinen) is het ook gezond, volgens de sportstichting Huurverlaging in Haarlemmermeer LISSERBROEK/BUITENKAAG De bewoners van 489 huurwoningen van het Gemeentelijk Woningbedrijf in de Haarlemmermeer krijgen per 1 juli een huurverlaging varië rend van enkele guldens tot ruim honderd gulden per maand. Dat hebben B en W bekend gemaakt. De huurverlaging is het gevolg van de afschaffing van de „huurharmonisatie ineens" die vier jaar geleden door staatsse cretaris van volkshuisvesting werd opgelegd. Van leegkomen de woningen (bijvoorbeeld door verhuizing) moest toen de huur ineens worden opgetrokken tot een „redelijk niveau". In middels heeft de staatssecretaris dat zelf afgezwakt. Dit gekop peld aan de invoering van een nieuw puntenstelsel voor huur waarden per 1 juli, zou volgens B en W van de Haarlemmer meer leiden tot een onaanvaardbaar verschil in huren van ver gelijkbare woningen. B en W vinden dat ze niet Roomser hoe ven te zijn dan de paus en hebben daarom besloten die „huur- harmonisatie ineens" af te schaffen. Hoeveel iedere bewoner terug krijgt, wordt momenteel berekend. De betrokkenen krij gen daarover eind mei schriftelijk bericht. „beukenhof bloeit oral in kassen B EN W NOORDWIJK IN ONTWERP SOCIAAL-CULTUREEL PLAN: k feSE Duizenden tulpen en sti^sen vormen een fraaie ten- jjnstelling in Keukenhof, on- jnks het feit dat het voorjaar tg steeds op zich laat wach- Gistermorgen werd in het pningin Beatrix Paviljoen [11 Keukenhof op informele pze de tulpen- en irissenpa- fie geopend. Deze binnen- r «toonstelling staat in schril ^ytrast tot het buitengebeu- Ti. In het park De Keuken- ff is duidelijk te constateren It de bloemen naar hogere Jnperaturen verlangen. r~\» bezoekers van Keukenhof ruinen voor wat betreft het ^"itengebeuren nog niet aan In trekken, maar de kassen I het Koningin Beatrix Pa- (joen compenseren veel. lizenden tulpen en een flin- l hoeveelheid irissen zijn irwerkt in tientallen bloem- }kken die in de grote exposi- miimte staan opgesteld. Het agtteriaal is aangedragen door sctenommeerde kwekers die ijnfcdukten uit het bekende r zindelsassortiment naar deze v4toonstelling hebben ge dicht alsmede een aantal 1 Ttuwe soorten. Keukenhof en ïka tulpen- en irissenparade Jay dagelijks geopend van 8.00 18.30 uur en voor het be et fcken van de de grote bin- >n jhtentoonstellingen hoeft hfen geen extra entree te beta- n"« NOORDWIJK De wijk- vereniging De Grashoek in Noordwijk krijgt van de gemeente geen geld voor de bouw van een wijkcentrum. Ook de wijkvereniging Duinpark hoeft niet op de gevraagde eigen ruimte te rekenen. Dat blijkt uit het ontwerp sociaal-cultureel plan voor de jaren 1987-1990 dat B en W van Noordwijk heb ben gepresenteerd. Vol gens het college is er geen geld en heeft Noordwijk met De Kuip en De Rank voldoende accommodatie om activiteiten in onder te kunnen brengen. In het bestemmingsplan voor de wijk De Grashoek is wel rekening gehouden met de bouw van een eigen wijkcen trum. Het plantsoentje aan het einde van de Wilgenrand zou als locatie in aanmerking ko men. Van die mogelijkheid zal volgens de nieuwe plannen van B en W dus geen gebruik gemaakt worden. Secretaris D. ten Holt van de wijkvereni ging is uiterst teleurgesteld over de beslissing van het col lege. „We hadden juist de in druk dat de politiek grotere waardering ging tonen voor het wijk- en buurtwerk. Ik vind het uiterst voorbarig van de gemeente om nu al de plan nen af te kappen. We waren min of meer overeen geko men, dat we alle mogelijkhe den eens zouden bekijken. De gemeente heeft via het be stemmingsplan zelf de ruimte voor een wijkcentrum gescha pen". Het gebrek aan geld en de aanwezigheid van bestaande accommodatie noemt Ten Holt „drogredenen". „Dat soort ar gumenten hebben we al vaker gehoord. Bij de inrichting van de wijk heeft de gemeente ruim 750.000 gulden overge houden. Voor de bouw van een wijkcentrum is aanzienlijk minder nodig, zeker als de be woners enige zelfwerkzaam heid tonen". Ook het verhaal van de al bestaande ruimte gaat volgens hem niet op. „De accommodaties die de gemeen te bedoeld, liggen op zeker 400 tot 500 meter van onze wijk. Wij willen met name voor de wat oudere jeugd ruimte creëren, omdat er voor die ca tegorie absoluut geen voorzie ningen zijn. En die kan je toch niet allerlei drukke straten oversturen". Volgens Ten Holt organiseert de wijkvereniging activiteiten voor bijna 1200 ALKEMADE „Wie heeft er meer liefde voor de natuur en het land schap dan de boeren en andere bewoners van de agrarische natuurgebieden dan de bewoners die er altijd gewoond hebben?" Met deze retorische vraag verwees het CDA-raadslid J. Duivenvoorden gister middag tijdens een extra raadsvergadering een deel ALKEMADE „Bep, ik ben nu weer helemaal voor jou". Zo eindigde gistermiddag met gebroken stem wethouder N. Verhaar van Alkemade zijn betoog waarin hij afscheid nam van de gemeenteraad. De raad nam niet alleen afscheid van de ontroerde wethouder Verhaar maar ook van T.E. Akerboom, W.G.M. van den Bosch, J.E.M. Koek en Dick van der Meer. Wethouder Verhaar heeft 28 jaar in de gemeentepolitiek ge zeten en hij is 12,5 jaar wet houder geweest. Gedurende zijn loopbaan explodeerde de buurtbewoners en kan derhal ve nauwelijks zonder eigen onderkomen. Hij kondigt aan dat de vereniging zich fel te gen de plannen van B en W zal verzetten. Secretaris C. van Dam van de wijkvereniging Duinpark is minder teleurgesteld. „Het is jammer, het zou natuurlijk mooi zijn als we een eigen ac commodatie zouden hebben. Maar de gemeente heeft ons al vaker laten blijken, dat we daar niet op hoeven te reke nen. We hebben ook niet veel mogelijkheden in onze wijk. Voor de Grashoek is het be langrijker". Op donderdag 22 mei kunnen degenen die een bezwaar schrift indienen tegen het ont werpplan hun bezwaren mon deling toelichten tijdens een openbare bijeenkomst in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. van het provinciale ont werp streekplan naar de prullenbak. De bezwaren betroffen het on derdeel dat betrekking heeft op uitbreiding van de be schermde agrarische natuurge bieden in Alkemade. Volgens Duivenvoorden lijkt het erop, of het provinciaal bestuur de vorig jaar door de raad gefor muleerde bezwaren niet eens heeft gelezen, laat staan dat ze in het onlangs gepubliceerde gemeente: de 27 gemeente ambtenaren in '58 groeiden tot 108 personen nu. De uitgaven stegen van 670.000 gulden in dat jaar tot 25 miljoen thans. Burgemeester Wagenaar over handigde hem de erepenning van de gemeente Alkemade wegens zijn grote verdienste. Hij is hiermee de tweede per soon die deze erepenning ont vangt. De burgemeester: „Ver haar was een hartstochtelijk pleitbezorger met een goed nart". T.E. Akerboom is voor het CDA 20 jaar raadslid geweest. Hij vertegenwoordigde vooral de tuinbouw in Alkemade en ontwerp-streekplan zijn ver werkt. Ook het betoog van N. Bakker (CDA) kwam erop neer, dat de provincie weinig of niets heeft gedaan met de tot nu toe zorgvuldig geformu leerde bezwaren. Nestor van de raad Dick van der Meer (VVD) sprak de legendarische woorden: „Straks zitten de boeren in een kooi en fluiten de vogels in de lucht". F. Schoonderwoerd (PvdA) vond dat de commissaris van de ko ningin mr S. Patijn vanuit Rijnsaterwoude naar Alkema de had moeten komen om de het was zijn eigen keuze om uit de raad te gaan. Burge meester Wagenaar omschreef hem als een „geinige, prettige man met onverwachte uitval len". Fractievoorzitter van het CDA W. Nugteren noemde Akerboom een zeer ervaren raadslid. „Wie Akerboom zegt, zegt onmiddellijk glastuin bouw. Typerend is zijn uit drukking: Je hoeft een aap niet te leren klimmen", als naar zijn mening een voor de hand liggend antwoord wordt gegeven", aldus de heer Nug teren. Het CDA raadslid J.G.M. van den Bosch zit sinds 1978 in de bezwaren tegen het streekplan eens persoonlijk te aanhoren. Mevrouw L. Castelein (PPR) meende, dat het streekplan een nodeloze polarisatie tussen boeren en natuurbeschermers zal veroorzaken en dat is iets wat niemand wil. Volgens me vrouw Castelein is het provin ciebestuur vergeten het streekplan tijdig te publiceren in de Staatscourant. Dit zou betekenen dat de termijn voor het indienen van bezwaren met twee maanden verlengd moet worden. raad. Hij werd door Wagenaar omschreven als een „eerlijke kerel met een bourgondische inslag". Het raadslid J.E.M Koek is sinds 1982 in de raad voor de VVD en daarvoor kort voor de VGA. Hij werd door Wagenaar omschreven als een welwillende, onbedorven poli ticus. T.J. (Dick) van der Meer heeft in de gemeenteraad ge zeten voor de VGA van 1973 tot '78 en van '80 tot en met heden voor de VVD. In de laatste raadsperiode was hij te vens fractievoorzitter. Door de burgemeester werd hij om schreven als een joviale practi cus. Commissaris Patijn bezoekt Leimuiden en Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE/LEI- MUIDEN Commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland S. Patijn bracht gistermiddag met zijn echtge note een werkbezoek aan de buurgemeenten Rijnsaterwou de en Leimuiden. Bij beide ge meentehuizen wapperde een splinternieuwe provincievlag: de rode leeuw op een geel veld -herinnering aan de voormali ge vlag van de graven van Holland- is per 1 januari inge voerd. Ter gelegenheid van het werkbezoek waren twee van de nieuwe vlaggen door het provinciehuis naar het Leimuidense raadhuis ge stuurd met het verzoek ze na gebruik te retourneren. Zo veel zijn er dus niet voor han den. Na aankomst in Rijnsaterwou de vertrokken de dames voor een bezoek aan de orchideëen- kwekerij van de heer Kompier in Leimuiden. Het college van B en W trok zich in deze tijd terug voor een besloten over leg met de commissaris waar bij onderwerp van gesprek is geweest de gemeentelijke her indeling, de woningbouwsitua- tie en de plaats van de openba re basisschool. Deze school tèlt weinig leerlingen en de meeste zijn afkomstig uit Leimuiden. De leerlingen zijn gehuisvest in twee gebouwen, waarvan die op het plein van de Woud- se Dom in een slechte staat verkeert. Dit laatste kon de heer Patijn met eigen ogen konstateren tijdens de rondlei ding door de Woudse Dom, be geleid door dominee W. van der Kamp. „Een schitterende kerk", volgens de heer Patijn. De (recentelijk) witgepleister de muren verbergen echter het feit, dat restauratie van de dakspanten zeer hard nodig is. Na het bezoek aan de Dom vertrok het gezelschap naar Leimuiden voor het overleg met het college daar. Hier is opnieuw de eventuele over plaatsing van de openbare ba sisschool aan de orde geweest en uiteraard ook de gemeente lijke herindeling en de proble matiek rond de woonbotenha- ven. Het gehele gezelschap be sloot het werkbezoek met een bezichtiging van het scheeps bouwbedrijf Stofberg in Lei muiden. n iorzitter Berends vart Keukenhof liet zich gisteren niet ontmoedigen door het uitblijven van de m ite en overhandigde de Keukenhof-wisselbeker aan vader (90) en zoon Van den Berg uit Anna ilowna. .99 ONS PRINSESJE: „Ons prinsesje op de wandeling door een onzer fotografen gekiekt wereerd en hij staarde ver wonderd om zich heen, begaf zich naar den katheder en legde er zijne boeken neder. Hij werd eenigszins onrustig. Het onderricht nam een aan vang. De jongens kenden al len hunne lessen. Alle vra gen van den leeraar werden uitmuntend beantwoord en de klasse bewaarde het diep ste stilzwijgen. Toen verhief zich plotseling onze leeraar en terwijl hij in dolle drift zijne boeken op den lessenaar wierp, riep hij met eene ver bazende Stentorstem uit: „Dat laat ik mij niet welgevallen, dat is eene lage en schande lijke samenzwering!" Voor de rest was het weer „al oorlog wat de klok slaat". „Oorlogskiekjes uit den Bal kan, uit Mesopotamië, uit Oostenrijk, Italië, Noord- Frankrijk, Rusland, enz. 't Is elke week eender, er komt geen einde aan, evenmin als er een einde komt aan de vreeselijke menschenslach- ting. Tusschen al deze platen van vernieling doen de foto van ons Prinsesje en de mooie kiek uit het hyacin- thenland bij het bloeien van de bollen weldadig aan. Bei de foto's zijn een aangename verpoozing voor het oog: zon nige lachende lente in het koninklijk Huis, bloeiende kleurige lente in de prachtige bloemenvelden van Kenne- merland, die ons een voor smaakje geven van al de bloemenweelde, die er dezer dagen in de landen rond Haarlem en in de bollen streek zal te bewonderen zijn en die weer de belangstelling OORLOG OVERAL: „Een oorlogskiel onder Sjeikh Kalifar ben Asker de Fi ben toegebracht". van duizenden bloembollen liefhebbers zal trekken". Ze ventig jaar later zijn we in april zover nog niet. In Ober-Beieren, te Fran- stein, hadden de Duitsers een gedachteniskerk opgericht: „Beter dan standbeelden van dappere veldheeren, gedenk- steenen van beroemde velds lagen, eerezuilen, eeregraven en andere gedenkteekens van grobte helden, zal een gedachteniskerk een blijvend aandenken zijn van den ver schrikkelijkste aller oorlo gen. Ze gedenkt niet alleen hen die dikwijls door roeke- ie uit West-Tunis, waar de Arabieren inschen aanzienlijke nederlagen heb- loosheid, geluk en toeval den naam van held hebben ver worven, maar allen, die heb ben gestreden voor 't vader land en in hun hart mis schien meer heldhaftige ge voelens hebben gedragen dan zij die met eereteekens wer den overladen. Ze noodigt uit tot gebed voor de zielen van alle gesneuvelden, ze voert terug tot God en in de toe komst zal ze er de nageslach ten steeds aan herinneren, dat enkel de algemeene ver wijdering van God de oor zaak is geweest van dezen al les verslindenden wereld brand". Zoo gezegd, zoo gedaan. Toen de leeraar den volgenden morgen in het schoollokaal kwam, was de klasse dood stil. De leeraar was verbou- Soms verschaft het „Geïllu streerd Zondagsblad" ons het inzicht dat er toch niet zo erg veel nieuws onder de zon is. Bijvoorbeéld in het onder wijs. Laten we ons niet wijs maken, dat de moeilijke jeugd en het geplaagde lera renkorps alleen in onze tijd te vinden zijn. Een sprekend voorbeeld van het tegendeel komen we tegen in het Zon dagsbladnummer van zater dag 15 april 1916: een anec- dotisch verhaaltje onder de titel „Eene samenzwering". „Een oude leeraar had het nooit zoo ver gebracht be hoorlijk orde te kunnen hou den onder de leerlingen van het gymnasium. Deze kwa men steeds te laat in school, kenden hunne lessen nim mer en maakten gedurende den leertijd dikwijls een helsch leven. De leeraar was daar reeds zoo aan gewend dat hij het ternauwernood bemerkte. Op zekeren dag echter namen de leerlingen het gezamenlijken besluit om hunne lessen goed te leeren en zich voorbeeldig te gedra gen. redactie van Ton Pieters.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15