Erfpacht blijft struikelblok in col lege vorming foidaeSomoiii STAD OMGEVING Jaarwedde voor wethouders De Leidse Gburant is een krant met prima service Alarmsysteem in gebruik WEEK EINDE ZATERDAG 12 APRIL 1986 PAGINA 13 ircht maand loten )EN De Burcht is half april tot half mei >ten. Ingrijpende on- Dudswerkzaamheden dat volgens de ge- noodzakelijk en geldt met name voor omen en het gras. Om jrasmat te creëren, die ind is tegen het inten- jebruik, kan het ter- je vier weken niet |en betreden. De heu- luiten de ronde muren wel toegankelijk het publiek. LEIDEN Zeker in de maan den na de verkiezingen, wordt veelvuldig beschreven hoe ver leidelijk het pluche van de wethouderszetels is. Hoe er op uiteenlopende wijze politiek wordt bedreven om in de ko mende jaren toch maar een machtspositie in te mogen ne men. Wat is er nu zo aantrekkelijk aan die wethouderszetelAller eerst is er natuurlijk kans op macht. Maar is er meer. Dezer dagen verscheen de herziene jaarwedderegeling voor wet houders van gemeenten in Zuid-Holland. Daarin staat de honorering vermeld voor onze gemeentelijke bestuurderen, plus de verwachte tijd die een wethouder in een gemeente met een bepaald aantal inwo ners geacht wordt aan het be stuurlijke karwei te besteden. In gemeenten met twee- tot vierduizend inwoners zal een wethouder ongeveer 30 procent van een werkweek aan dit werk besteden. Hij ontvangt daarvoor een vergoeding van ruim 13.000 gulden per jaar. In gemeenten tot achtduizend in woners is de wedde al 20.500 gulden bij een werkweek van 40 procent. Tot veertiendui zend inwoners wordt een werkweek van 50 procent inge schat waar een wedde van 31.300 gulden tegenover staat. In gemeenten met veertien tot vieren t win tigduizend in woners krijgt een wethouder bij een werkweek van 60 procent bijna veertig mille en bij 80 procent ruim 53 mille in handen. Die geschatte tijdsbesteding is ui teraard afhankelijk van het aantal wethouders. Vanaf vie rentwintigduizend inwoners wordt een volledige werkweek als reëel aangemerkt. Tot veer tigduizend inwoners ontvangt een wethouder ruim 72 mille, tot zestigduizend 78 mille en tot honderdduizend ruim 90 mille. Boven de honderdduizend in woners brengt een wethouder jaarlijks iets meer dan een ton mee naar huis. Muziekhandel niet blij met horeca LEIDEN Muziekhandel Servaas aan de Nieuwe Rijn heeft gisteren opnieuw een poging gedaan het aantal horecavestigin- gen in zijn directe omgeving te verminderen. Of dat zal lukken is echter nog maar de vraag. De commissie beroep- en bezwaar boog zich gistermorgen over een bezwaarschrift van Servaas te gen de vestiging van een Turks restaurants en café in het pand Nieuwe Rijn 19, dat grenst aan Servaas. Eerder wees een raads commissie bezwaren van Servaas tegen het restaurant al van de hand. Mevrouw Servaas hield de commissie gisteren voor, dat zij al veel last ondervindt van de bezoekers van een ander café aan de Nieuwe Rijn. Haar winkel zou slecht bereikbaar zijn door fout geparkeerde auto's en bovendien zouden bezoekers van het café de straat op allerlei manieren vervuilen. „Dit gaat ten koste van mijn klandizie", merkte ze op. Het Turkse restaurant annex café zou de overlast alleen maar vergroten. De voorzitter van de commissie wees haar er op, dat alleen de toestemming tot een noodzakelijke verbouwing van Nieuwe Rijn 19 ter discussie stond. Volgens de gemeente is aan alle voorschriften bij de ver bouwing voldaan of zal dat alsnog gebeuren. De commissie doet binnen enkele weken uitspraak. JSIDEN De erfpacht >lijft een belangrijk truikelblok in de colle- evorming. PvdA en inks Leiden zijn het er liver eens dat de grond "jn principe in erfpacht loet worden uitgegeven, rtiaar de VVD neemt een Hkfwijkend standpunt in. K)at bleek gisteravond Hadat de drie partijen uim drie uur over het ntwerp- ollegeprogramma van PvdA spraken. De rondpolitiek zal voor en definitief oordeel te ug gebracht worden in Ie fracties van de drie artijen. k sfeer van het eerste ge sprek van de drie partijen ge zamenlijk, was zakelijk en redelijk positief. Het drietal kwam bij de behandeling van de vele wijzigings-voorstellen van Links Leiden en de VVD op het ontwerp-college- programma, slechts tot hal verwege. PvdA en Links Leiden, zijn het er over eens dat de huidi ge grondpolitiek gehand haafd moeten blijven. Links Leiden wil de pacht uitbrei den met een zekere mate van ontheffing wanneer bedrij ven aan bepaalde voorwaar den van de gemeente vol doen. Dit wordt door de PvdA nader bezien. Het standpunt van de VVD gaat nog verder. De liberalen wil len bedrijven de mogelijk heid geven grond te kopen indien de gemeente hierbij een terugkoopgarantie krijgt. Ook over de positie van de- burgemeester bestaat nog on enigheid. Waar PvdA en Links Leiden de verantwoor delijkheden van C. Goekoop willen beperken tot zijn wet telijke taken, bepleit de VVD enige uitbreiding ervan. Marktenroute Progressieven en liberalen zijn het ook niet eens kunnen worden over het afsluiten van de marktenroute. De VVD wil deze discussie in sa menhang met de afhandeling van het VCP (Verkeerscircu latieplan) voeren, terwijl PvdA en Links Léiden deze twee zaken los willen koppe len. Maar ook tussen Links Lei den en de PvdA kwamen ge schillen naar boven. Onder meer over de uitbreiding van het instituut Technisch Be woners Adviseurs en een ex periment met betrekking tot de toewijzing van woonruim te aan vrouwen in opvang huizen. De PvdA is op beide punten terughoudend. De drie partijen besloten tot het instellen van een werk groep om de financiële posi tie van de gemeente in de komende jaren te verduide lijken. De werkgroep bestaat uit een vertegenwoordiger van elk van de drie partijen. Zondagavond en maandag praat het drietal verder, de geschilpunten zullen daarna op dinsdagavond in de frac ties worden behandeld. Daar na komt de portefeuillever deling aan de orde. Zoals be kend houdt de PvdA vast aan vier wethouders en wil zij de VVD en Links Leiden er ieder één geven. Donder dagavond staat een ledenver gadering van de PvdA op het programma en zo mogelijk wordt daar een definitief ak koord ter goedkeuring voor- Wethouder F. Kuijers stelde gisteren in het bejaardentehuis Groenhoven het Alarmerings systeem Thuiszorg Leiden in gebruik. Dit systeem moet er voor zorgen dat ouderen en minder validen langer veilig zelfstandig thuis kunnen blij ven wonen. Het systeem werkt als volgt: de deelnemer draagt een zogeheten medaillon om de nek. Als de knop wordt in gedrukt, wordt via de zender een apparaat, dat bij de tele foon staat, in werking gesteld. Dit apparaat alarmeert op zijn beurt via de telefoonlijn een centrale. Het apparaat maakt het de gebruiker mogelijk mits hij zich binnen een straal van 25 meter bevindt met de centralist te spreken. Wet houder Kuijers vestigde de na druk op het belang van deze mogelijkheid tot communicatie met de centrale. „Veertig pro cent van de keren dat alarm wordt geslagen, blijkt het loos alarm te zijn". De wethouder zei verder te hopen dat met de zestig „medaillons" een begin is gemaakt met een uniform systeem voor de hele stad. In Alphen is gisteren begonnen met een soortgelijk alarmsys teem. Een bejaarde mevrouw kreeg het eerste van in totaal 50 apparaatjes. Dit was moge lijk omdat de Stichting Open Bejaardenwerk een subsidie heeft gekregen van ruim 90.000 gulden. De gebruiker betaalt 15 gulden per maand huur. In noodgevallen drukt men op de knop waarna in de alarmcentrale van de brand weer het alarm overgaat. De brandweer alarmeert iemand die naar de patiënt gaat kijken. Dat wordt door een verande ring in de pieptoon van het alarm aan de patient gemeld. Als de hulp binnen is, wordt dat ook gemeld. Is er geen fa milie of buur beschikbaar dan gaat de politie kijken. De Stichting heeft voor 1987 weer een subsidie-aanvraag voor de aanschaf van nog meer „pie pers" ingediend. Uitzonderingen op voeder verbod varkens LEIDEN Staatssecreta ris Ploeg van landbouw en visserij heeft een aan tal soorten produktieafval en -overschotten uitgezon derd van het voederver bod voor mestvarkens. Varkenshouders die deze stof fen aan hun dieren voeren, zullen wel precies moeten kunnen aangeven van welke industrie de stoffen afkomstig zijn. Het gaat om afval dat af komstig is van brood- en ban ketbakkerijen, de cacao-indus- trie, de zuivel- en zuivelver- werkende industrie, de aard- appelverwerkende industrie, bierbrouwerijen en suikerfa brieken. Alle andere soorten afval blijven verboden. Staats secretaris Ploeg heeft gister morgen tijdens het spoedover leg met horecavertegenwoor- digers gezegd, dat er niets ver andert aan het verbod op het vervoeren van keukenafval cfcit afkomstig is van restau rants. Ook bij eerdere uitbra ken van klassieke varkenspest zou het voederen met derge lijk afval de oorzaak zijn ge weest. Ploeg heeft wel toege zegd bij het Permanent Veteri nair Comité in Brussel een verbod op het voederen van keukenafval aan varkens in de gehele Europese Gemeen schap aan de orde te willen stellen. Voorzitter G. van der Veen van de werkgeversorganisatie Horecaf noemde de uitkomst van het gesprek met Ploeg zeer onbevredigend. Werkge versorganisaties en het Be drijfschap Horeca onderzoeken nu de mogelijkheden het ver- voerverbod van de bewinds man juridisch aan te vechten. Grootste grief van de horeca is volgens Van der Veen dat zij geheel niet is betrokken in het overleg voorafgaande aan het uitvaardigen van het verbod. Van der Veen schat dat een klein restaurant voor het laten ophalen van het keukenafval een bedrag van zo'n vijfdui zend gulden per jaar aan extra lasten heeft. Voor grotere be drijven is dit een veelvoud. De kosten van het ophalen zullen volgens hem zeker doorwer ken in de prijzen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. let bijdragen van Willem uijteweg, Astrid Schoor- ']k en Gert Visser. Iorzel (1) )e coup van de Leidse Ken- dy". Ven met de ogen knipperen, ig eens lezen, opnieuw knip- ren en er dan nog niets van (grijpen. Weekblad Aktueel ithullend, vooral wat be eft de foto's) begrijpt het :I. Althans, dit periodiek lonk onder bovenstaande op aandacht aan de verras- nde ontplooïng van 'Leiden ier Gezellig' en zijn lijst ekker Bernard Stöxen. De ige splinterpartij die zich in Ierland een raadszetel wist erwerven, stelde Aktueel it geheel overeenkomstig waarheid vast. ixen („35 jaar oud, type an- young man") gaat in het ikel door voor de „nieuwe irgemeester van Leiden". nachtburgemeester wel te irstaan, gezien het streven in de lijsttrekker Leiden •ral bij nacht gezellig te n maken. „Het kleine ■WC heeft met een steen des itoots de heersende linkse •liath ernstig verwond", nnedy, Goliath... het kan (t op. De superlatieven heb ei bij Aktueel hun wekelijk- dienst weer gedaan, 'ijn partij is uit een nodige ht naar publiciteit gebo- i", onthult Stöxen zonder iroom: „Maar het gaat wor- |n zoals de burgemeester het eens zei, als Stöxen er in •mt, wordt hij de horzel van gemeenteraad". ÏÏorzcl (2) burgemeester zei het al or de microfoon van Tros- dio even voor de verkiezin- p: „Ik neem ze pas serieus ze een zetel hebben". Wel- de burgemeester kan zijn ig gaan, blijkens de uitla- pngen van andere raadsleden, 'ermoedelijk als enige in de [emeenteraad. poe serieus Stöxen zijn gang zal gaan, staat nog te bezien. Zijn entree geeft tot op heden alle aanleiding voor pessimis me. Een fatsoenlijk verkie zingsprogramma heeft de par tij van Stöxen nooit bezeten en enige kennis van politieke zaken gaat, gezien zijn uit spraken, niet verder dan de paaltjes op de stoep. Menigeen vraagt zich dan ook af of Stöxen het in de politiek wel zo gezellig gaat krijgen als hij zijn medemens toewenst. De dagelijkse pakken papier die over raadsleden worden uitgestort, de onafgebroken stroom vaa vaak saaie en ui terst vervelende vergaderin gen, geven weinig aanleiding tot een gevoel van gezellig heid. Maar goed, Stöxen profileert zich als een idealist en een dergelijk oprecht gevoel kan voldoende zijn om het een paar jaar uit te zingen. Hoe wel „Kennedy" en „een hor zel"..., dat geeft toch angstige visioenen wat de politieke toekomst van Stöxen betreft. Horzel (3) Als voorbereiding op zijn poli tieke carrière kwam Stöxen afgelopen maandag eens kij ken hoe het precies toeging in die gemeenteraad waar hij vanaf 29 april deel van uit maakt. Zijn aanwezigheid had ook te maken met het feit dat de gemeenteraad afgelopen maandag zou beslissen over de sluitingsuren van de cafés. Bij uitstek een programma punt van 'Leiden weer Gezel lig'. Voorwaarde voor een ge zellige binnenstad is volgens Stöxen immers dat de kroe gen langer open mogen blij ven. En hij kan het weten want hij is kroegbaas. Helaas voor de „Leidse Ken nedy" kon hij maandag geen getuige zijn van een definitief besluit. Dat wordt pas op 21 april genomen, Stöxen zal er zodoende nog een avondje bij moeten gaan zitten. De nieuwbakken politicus dreigt op die manier nog een gede gen voorbereiding op zijn raadslidmaatschap te krijgen. Al zal het hem betreuren dat het enige punt waarop hij zich in de verkiezingsstrijd wist te profileren de kwestie van de sluitingsuren een week voor zijn komst voor tenmin ste de eerstkomende tien jaar is geregeld. Sportkeuring De gemeente Noordwijk gaat uitbreiden. In de wijk Vinke- veld worden in de nabije ja- Het is vanzelfsprekend toe te juichen als je woning door de huiseigenaar in de steigers wordt gezet voor een verfbeurt. Be halve als je verpleger/(ster) bent, nachtdienst hebt gehad en 's ochtend uit je slaap wordt gehouden door de super-hi-fi-ste- reo van de schilder. Vandaar deze toevoeging vanaf de tiende verdieping van het Leidse Nieuweroord: „Hallo, wij wonen hier nog". ren zo'n 1200 woningen ge bouwd. En niet de meest sim pele, nee zelfs de moderne ar chitectuur wordt op dit stukje onontgonnen geestgrond los gelaten. Er komt bijvoorbeeld een prachtig flatgebouw in de vorm van de letter J. Er kleven echter nogal wat bezwaren aan dit vier verdie pingen tellende pronkstuk. Want, om kosten te besparen, worden er portiekflats in on der gebracht die slechts via een trappenhuis bereikbaar zijn. Het aanbrengen van lif ten zou de huren namelijk on aanvaardbaar omhoog jagen. Wakkere leden van de com missie ruimtelijke ordening van de gemeente Noordwijk zagen maandag al problemen bij de toewijzing van de wo ningen. De bovenste verdie pingen zouden moeizaam be reikbaar en daardoor vol strekt ongeschikt zijn voor mensen op leeftijd. Op de vierde étage wonen en een kratje bier mee naar huis ne men, is ook al geen pretje. Daarom vond het raadslid Klaas Rubingh voor Noord wijk een geheel alternatieve manier van woningtoewijzing uit: De sportkeuring voor wo ningzoekenden. „De fitten op de bovenste verdiepingen, de fysiek mindere goden moeten het lager bij de grond zoe ken". Paalzitten (1) Het reclamewereldje in ons land kent de laatste maanden twee omstreden „hot items", om maar even in het jargon te blijven. Dat zijn dan de Best Shops in Town en de Marlbo ro masten. Over die Best Shops zijn een aantal rechtza ken gevoerd, waaruit uitein delijk is vast komen te staan dat de deelnemende winke-, liers zich wel best, maar niet de allerbeste mogen noemen. In het reclamevakblad Buga- mor staat ook deze week weer een stukje over de Marlboro- palen, die kolossale masten waarvan Leiden er ook een omstreden exemplaar van heeft nabij Holiday Inn. In Bunnik is vooralsnog de zesde mast geplaatst, nog zes meter hoger dan de 20 meter hoge masten die al staan in Leiden en Den Bosch. Ook deze zijn aan drie zijden voorzien van de afbeelding van een Marlboro rokende cowboy. Het was de bedoeling van bouwer Interbest Bouw en sigarettenfabrikant Philip Morris om in ons land in to taal twintig van die „stoere" palen neer te zetten. Maar dat stagneert een beetje. Paalzitten (2) De onderhandelingen met de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Capelle a/d Ijssel, Schiedam en Leidschendam zijn afgebroken, omdat de ge meenten zijn geschrokken van de masten en de publieke reacties daarop. Mochten paalbestrijders in Leiden nog enige hoop heb ben, dat de rokende cowboy bij Holiday Inn spoedig het loodje legt danwel verbleekt door aanvallen van weer en wind, dan kunnen zij het vooralsnog vergeten. In dat zelfde reclamevakblad adver teert het bedrijf Omnimark, gespecialiseerd in zeefdruk ken, met de kwaliteit van het op de masten gebruikte druk werk. „Met een ijzersterk uit houdingsvermogen". „Een campagne met mileage". Twee kreten uit de adverten tie die de levenduur van de rokende cowboy moeten aan tonen. De uitsmijter is aardig gevonden: „Omnimark biedt de meest professionele bege leiding voor uw persoonlijk record paalzitten". Waaruit maar blijkt dat wie in Leiden zijn billen aan de rokende cowboy heeft ge brand, nog heel lang op de blaren moet zitten. Links-rechts Wat is links en wat is rechts in de politiek En is links al tijd linkser dan rechts rechts is Of omgekeerd Het wordt er, zo is wel eens gezegd, niet duidelijker op als links en rechts eendrachtig samenwer ken, zoals in Leiden. Links en rechts, het blijft be helpen met dit soort kwalifi caties. Dat blijkt maar weer uit de discussie over de erf pacht die momenteel bij de collegevorming weer in alle 'hevigheid' woedt. Een aantal jaren geleden stel de de gemeenteraad vast dat voortaan alle grond in Leiden in erfpacht moest worden uit gegeven. De PvdA was de ini tiatiefnemer van deze grond politiek. Nadat economisch- ambtenaar Ewald Keijser ja ren later publiekelijk de voor delen van de erfpacht in twij fel had getrokken, achtte PvdA-wethouder Dick Tess- laar (verantwoordelijk voor de gronduitgifte) de tijd rijp om enige nuancering in de grondpolitiek aan te brengen. Al voor de verkiezingen deed hij de suggestie verkoop van grond aan bedrijven mogelijk te maken. Tenminste, wan neer deze bedrijven bij een eventuele verhuizing uit Lei den de grond aan de gemeen te terug zouden willen verko pen. Tesselaars suggestie werd binnen de PvdA kennelijk niet op prijs gesteld. In het ontwerp-collegeprogramma van de PvdA dat even later werd uitgebracht, was er ten minste niets van terug te vin den. Bij de VVD daarentegen vie len de ideeën van Tesselaar wel in vruchtbare aarde. De VVD pleitte aanvankelijk voor afschaffing van de erf pacht. Maar in de onderhan delingen over een nieuw col lege werd wellicht als tege moetkoming aan de PvdA dit standpunt genuanceerd tot wat Tesselaar eerder had voorgesteld. Natuurlijk, alles is mogelijk in de politiek. Maar het oogt toch merkwaardig dat Tesse laar, als eerste onderhande laar voor de PvdA, zijn eigen suggesties wanneer deze door een VVD-er worden ver woord, van de hand moet wij zen. Klap Tot slot nog even diezelfde collegevorming. Er zijn in Leiden al heel wat flessen wijn verwed over de vraag welke partij er als eerste ach terkomt dat met de ander niet te besturen valt: Links Leiden of de VVD. Dat het zo lang duurt voordat de één of de ander de beslis sing neemt, ligt verscholen in de tactiek van de politiek. Wie er als eerste uitstapt, keert niet weerom. Nooit meegemaakt, die twee elkaar tegemoetrijdende automobilis ten op die veel te smalle weg. Wie uitwijkt, heeft verloren. VVD en Links Leiden gaan daarin tot het uiterste. Langs de route kijkt iedereen vol verwachting uit naar de on vermijdelijke klap. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13