jUitkeringsorganen functioneren slecht HP De Korte: Overheid geen tweederangs werkgever Van Agt voorkwam kabinetscrisis rond Van Aardenne uit de weekbladen Politiek is quiz geworden fflRL2™de0i)ENE Htf ^innenland/buitenland" JMinisters >eld voor willen meer ruimtevaart Geen huurverhoging woningen met gebreken ^PROEFSCHRIFT TOP-AMBTENAAR SOCIALE ZAKEN: Marine-eskader zoekt naar gezonken onderzeeboot OF TIJD foidóeSotKont DONDERDAG 10APRIL 1986PAGINA7 DEN HAAG De minis- Its Van Aardenne (Eco nomische Zaken) en Deet- "Jian (Onderwijs) willen J}je Nederlandse bijdrage ian het EG-ruimtevaart- 'Jjrogramma bijna verdub belen van 115 naar 200 Jiiljoen gulden per jaar. >fet huidige kabinet zou over |jne verhoging nog vóór de verkiezingen van mei een be sluit moeten nemen. De Ne derlandse industrie zou wel moeten kunnen profiteren van de extra inspanningen op ruimtevaartgebied, aldus de ministers gisteren tijdens een conferentie in Den Haag over de toekomst van de ruimte vaart. Behalve Fokker zou een groot aantal Nederlandse bedrijven kunnen deelnemen in het EG- ruimtevaartprogramma, aldus Van Aardenne. Bovendien zal de kennis die in het ruimte vaartprogramma wordt opge daan, doorgesluisd worden naar het onderwijs en resear chafdelingen van innoverende bedrijven. De komende maan den, zo werd tijdens het con gres duidelijk, zal de Neder landse industrie moeten beslis sen op welke onderdelen van het EG-programma wordt in geschreven. DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting heeft de gemeentebesturen gisteren meegedeeld dat woningen met gebreken van tame lijk ernstige aard op 1 juli geen huurver hoging mogen krij gen. Het gaat om wonin gen die geen toilet of keuken hebben, geen raam in woon- of slaapkamer, ventilatie missen in badkamer, douche ruimte, keuken, woon- of slaapver trek, of niet zijn aan gesloten op de riole ring, waterleiding of het elektriciteitsnet. Woningen die kam pen met ernstige lek kage, schimmelvor ming en houtrot, of waarop een aanschrij ving van de gemeente rust tot het opknap pen van de woning, kunnen ook in aan merking komen voor een „huurbevriezing". Het is in die gevallen aan de huurcommis- sie om te besluiten of een huurverhoging achterwege dient te blijven. De gemeente Haarlemmermeer gaat de huur van bij na vijfhonderd ge meentewoningen per 1 juli verlagen. Die kan variëren van en kele guldens tot ruim honderd gulden per maand. De verlaging is een gevolg van af schaffing van de zo genoemde huurhar- monisatie-ineens, die in 1982 in Haarlem mermeer werd inge voerd. 'TILBURG De in- sstanties die de sociale uitkeringen verzor- 'ïïgen functioneren ^slecht. Zij zijn zowel bureaucratisch als ^technocratisch en er is nergens sprake van ^coördinatie tussen de organen onderling waardoor weinig aidoelmatig wordt ge- '^werkt. Bovendien is «de invloed van de S cliënten op de uitvoe ring gering en is er van een behoorlijke sociale begeleiding van de uitkeringe- rechtigden geen spra ke. Dit stelt drs. A L. den Broe der in zijn proefschrift „Be stuurbaarheid van de sociale zekerheid'' waarop hij van daag aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg is gepro moveerd tot doctor in de so ciale wetenschappen. De promovendus is in het dage lijkse leven plaatsvervan gend directeur-generaal voor de sociale zekerheid bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Uit hoofde van zijn functie is hij medeverantwoordelijk voor de wijzigingen in de so ciale zekerheid die op stapel staan. Den Doelder concludeert verder dat er te veel organi saties zijn, die bovendien ge groepeerd zijn naar wetten in plaats van cliënten. De bedrijfsverenigingen houden zich bezig met de uitvoering van de WW, de Raden van der onder meer voor de bo- Arbeid met de kinderbijslag, vengenoemde instanties on- de Gemeenschappelijke Me- der te brengen in regionale dische Diensten met de ar- beidsongeschiktheidsverze- keringen, de Gemeenschap pelijk Administratiekanto ren met de ziektewet, de So ciale Diensten met de bij standsuitkeringen, RWW en WWV en de ziekenfondsen met de ziekenfondswet. Door deze versnippering is de toegankelijkheid gering en zijn er vaak verwijzingen en overgangen nodig. In zijn proefschrift stelt Den Broe- uitvoeringsorganen. De be sturen van deze organen moeten worden samenge steld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werkne mers. Elk orgaan wordt ge adviseerd door een advies college, samengesteld uit vertegenwoordigers van be langhebbende groeperingen, onder wie uitkeringsgerech tigden, personeel en profes sionele medewerkers uit de gezondheidszorg. Het toezicht op de totale so ciale zekerheid moet, aldus de promovendus, worden opgedragen aan een Raad van Toezicht voor de sociale verzekering. Deze moet zijn samengesteld uit een aantal onafhankelijke deskundigen benoemd door de Kroon en neemt de toezichthoudende functies over van de Sociale Verzekeringsraad, de Zie kenfondsraad en de Sociale Verzekeringsbank. De soci aal-politieke advisering dient in handen van de So ciaal Economische Raad te blijven. archieffoto uit 1939 van de onderzeeboot 0-16, die in 1941 voor de oostkust van Maleisië gezon- fcn is. a navigatiefout een bekend Brits mijnenveld voor de Maleisi sche oostkust was binnengeva ren. Maar volgens Besancn liep de onderzeeer op een Ja panse mijnenveld, dat kort daarvoor bij het oostelijk gele gen eiland Djemaja was ge legd. Aangezien het eskader zelf geen tijd heeft om een na der onderzoek in te stellen, is Besancn van plan wellicht deze zomer al op eigen houtje een duiker te laten afdalen voor een positieve identificatie van het wrak. EN HAAG Het marine- ikader dat momenteel op de Uid-Chinese zee vaart, is ^nmorgen begonnen aan een »ekactie voor de oostkust van laleisië, om te zien of met be- -^ilp van sonarapparatuur het Aak van de in 1941 gezonken SÜderzeeboot 0-16 kan worden Vlokaliseerd. p weg naar Singapore en Pe- 42®ng zullen het geleidewapen egat De Ruyter en drie stan dard fregatten een kaart ma- van wrakken die zij met un sonar aantreffen op de jjËebodem ten noord-oosten de eilanden Pemanggil en plau Aur. Er zal geen nader ftderzoek worden verricht r de aangetroffen wrakken idat het eskader aan een ■ak tijdschema is gebonden, voormalige marine-officier ins Besancn (55) uit Velsen- li had om de zoekactie ge jaagd. Enige jaren geleden 1st Besanc in hetzelfde ge- ed ook al het wrak van de pds 1941 verminste onder eboot K-17 te lokaliseren. De 1-17, die onder het bevel 'ond van Besancn's vader, bleek met man en muis te zijn vergaan. De 0-16 was op 15 december 1941 na een geslaagde aanval op vier vijandelijke transport schepen op een mijn gelopen. De onderzeeer brak onmiddel lijk in tweeen en was binnen een minuut in de diepte ver dwenen. De geschiedenis daar van is bekend omdat één be manningslid, kwartiermeester De Wolf, het er levend af bracht en na 35 uur zwemmen de kust wist te bereiken. Tot nu toe werd aangenomen dat de 0-16 als gevolg van een Apothekers bezorgd over plannen Ahold UTRECHT De apotheker sorganisatie KNMP heeft in een circulaire aan de leden be zorgdheid uitgesproken over het plan van Ahold NV, apo theken te vestigen naast ETOS-drogisterijen. Ahold wil daar deze zomer bij wijze van proef in het westen van het land mee beginnen. Ahold meent dat de consu ment net als in het buiten land vaak het geval is dicht bij elkaar geneesmiddelen en produkten voor lichaams- en schoonheidsverzorging moet kunnen vinden. De KNMP, die over deze kwestie met Ahold een aantal besprekin gen heeft gevoerd, vreest com- mercialisatie. (c) Standaard uitgeverij, Antwerpen/Weesp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Korte (binnenlandse zaken) vindt dat de achterstand in sa laris dat het overheidsperso neel de laatste jaren blijkt te hebben opgelopen via een meerjarenplan moet worden „gerepareerd". „We moeten als overheid blijven zorgen voor goed gemotiveerd en ge kwalificeerd personeel. De overheid mag geen tweede rangs werkgever worden die genoegen neemt met de rest- post op de arbeidsmarkt", al dus de bewindsman gisteren bij de presentatie van de zoge naamde pakketvergelijking. Volgens De Korte zal de pak ketvergelijking een hoofdthe ma moeten worden bij de ka binetsformatie en een zwaar stempel moeten drukken op het beleid dat een nieuw kabi net gaat voeren. Hij vermelde daarbij dat een volledige in haaloperatie tien miljard gul den zou kosten en dat alle gro te politieke partijen de komen de vier jaar nog financiële of fers van het overheidsperso neel vragen. De Korte wil in elk geval vóór 1987 beginnen met het aan pakken van de ergste knel punten. Die liggen bij hoog ge kwalificeerd personeel (zoals accountants en automatise ringsdeskundigen) dat door de overheid sterk wordt onderbe taald. Volgens De Korte zullen de 1,2 miljard gulden bezuinigingen, waarvoor ambtenaren en trendvolgers voor 1987 worden aangeslagen, voor de helft ko men uit een geringere bijdrage van de overheid aan de pensi oenfondsen. Dat laat salarissen en pensioenen onmgemoeid. De Korte wil de rest uit een vermindering van het aantal ambtenaren halen, zodat er ruimte overblijft voor tenmin ste koopkrachtbehoud. Voor na 1987 voorziet de bewinds man een „ingrijpender volu mebeleid". Behalve efficiënter werken kan dit ook een afsto ting van complete taken bete kenen. Met name bij dat laat ste acht De Korte gedwongen ontslagen niet uitgesloten. Het CDA heeft zich hiertegen uit gesproken. Minister De Koning, die het inkoemnsbeleid van de trend volgers coördineert, heeft af te rekenen met een nog grotere achterstand. Tegenover dat fi nanciële nadeel staat volgens de bewindsman het politieke voordeel dat hij zelf slechts de ruimte bepaalt, die werkge vers en werknemers vervol gens naar eigen goeddunken kunnen invullen. Loonronde De bonden van overheidsper soneel hebben zonder uitzon dering gisteren geëist dat de achterstand wordt ingelopen. De grootste twee, de christelij ke CFO en de bij de FNV aan gesloten ACOP, vragen zich bovendien af of de pakketver gelijking wel eerlijk genoeg is en of het werkelijke beeld niet nog negatiever voor de ambte naren uitvalt. Daarbij wordt er ook opgewezen dat de koop kracht van ambtenaren sinds het voltooien van deze studie al weer met een procent is achtergebleven bij het bedrijfsleven. Van Aardenne BOEIEND EN HUMORISTISCH BOEK OVER KABINET-LUBBERS DEN HAAG Het kabi- net-Lubbers heeft sinds zijn aantreden in novem ber 1982 enkele keren langs het randje van de politieke afgrond gebalan ceerd. Een tot op heden nog niet bekend gewor den crisisdreiging speelde zich af in september 1985. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wilde toen minister Van Aardenne (Economische Zaken), die bij de RSV-affaire nog door de christen-democra ten was gespaard, alsnog naar huis sturen omdat was gebleken dat de mi nister de Kamer opnieuw informatie had onthou den. Het ging in dit geval om het feit dat Van Aar denne geheime afspraken had gemaakt met de Bra bantse commissaris der Koningin Dries van Agt over de bouw van een kerncentrale in het indus triegebied Moerdijk. Dit was aan het licht gekomen nadat een actiegröep die zich „De wraak van jhr. mr. De Braauw" noemde, een inbraak had gepleegd in het ministerie van economische zaken en het aldaar ontvreemde dossier- Moerdijk in de publiciteit had gebracht. CDA-fractieleider Bert de Vries stapte toen naar premier Lubbers toe en deelde hem mede dat wat Van Aar denne betrof de maat nu zo goed als vol was. Toen VVD- fractieleider Nijpels vernam dat het CDA de vice-premier alsnog de laan uit wilde stu ren, dreigde hij onmiddellijk met een kabinetscrisis. Het was echter niet Nijpels die be werkstelligde dat de CDA- fractie uiteindelijk afzag van een motie van wantrouwen te gen Van Aardenne, maar oud premier Van Agt. Deze zond De Vries een brief. Het CDA mocht zich er niet aan schul dig maken een misdrijf te be lonen, aldus Van Agt. Met dat misdrijf bedoelde hij niet de handelwijze van Van Aarden ne, maar de inbraak in diens ministerie. Vandaag Deze bijna-crisis en vele ande re wetenswaardigheden en be schouwingen over de handel en wandel van de huidige re geringsploeg staan beschreven in het vandaag verschenen boek „Inzake het kabinet- Lubbers". Het boek is geschre ven door de journalisten Joop van Tijn en Max van Weezei van het weekblad Vrij'Neder land. Op boeiende en vaak ook humoristische wijze beschrijft het duo aan de hand van ge sprekken en (soms al eerder gepubliceerde) interviews met tientallen personen uit de poli tieke wereld hoe het no-non- sense kabinet van CDA en VVD heeft geopereerd. Het boek lijdt beslist geen ge brek aan anecdotes. Bijvoor beeld over staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid), een man die het hart op de tong draagt. Zo verhalen de schrijvers hoe hij tijdens een kabinetsberaad over de me disch specialisten een keer sprak over „die maffia" en „die boeven van het Radboud- ziekenhuis". Van Tijn en Van Weezei: „Van der Reijdens kwalificaties werden door en kelen niet als onjuist en zelfs als tamelijk geestig ervaren, maar menigeen wierp een schuin oogje op Ruding, wiens vader arts was, en op de pre mier zelf „die met dat soort spul op de hockeyclub zit", zo als een bewindsman het grijn zend uitdrukte. DICK VAN RIETSCHOTEN Joop van Tijn en Max van Weezei: „Inzake het kabinet- Lubbers". Uitg. Sijthoff Am sterdam en Vrij Nederland. Prijs: ƒ24,50. De Haagse Post heeft D66- lijsttrekker Hans van Mierlo op de omslag. „Langzaam aan doet iedereen of politiek het leven naast het leven is. Dat is schandelijk. Het inte resseert de mensen geen zak meer. Het enige dat ze nog interesseert, is wie straks gaat winnen. De politiek is een quiz geworden. Ajax- Feyenoord". Elders zegt hoogleraar in de cultuurwe tenschappen Hans van den Bergh: „Wat me niet bevalt, is de grote minachting voor het vakmanschap. Het ideet je wordt belangrijker gevon den dan het beheersen van de middelen. Als het maar nieuw is en nog nooit ver toond. Dat is natuurlijk een tragisch misverstand". Met staatssecretaris Brokx wordt gepraat over de huursubsi die. „Theoretisch is het denkbaar dat men in de ka binetsformatie afspreekt: la ten we de huursubsidie af schaffen. Hebben we in één klap anderhalf miljard te pakken. Maar wat heb je dan nog meer? Dat er in de stadsvernieuwing niks meer gebeurt, dat je tien- tot twin tigduizend werkloze bouw vakkers op de lat mag bij schrijven, dat de leegstand en het kraken geweldig toe nemen". Hernieuwde aan dacht in het blad voor het staatspensioen van de wedu we Rost van Tonningen. politieman aan een kostbaar apparaat vastzit". Elders deze reactie van de schrijver Gerard Reve op de uitspra ken van Den Uyl over chris tenen: „Zijn portret van de christenen is een zelfportret van hemzelf, net zoals Hit- Iers portret van de joden een treffend zelfportret van Hit- Ier was. Dat tekstje van Den Uyl is een criminele oproep aan zijn eigen rode WA om kerken te gaan vernielen". Een gesprek ook met wiel renner Phil Anderson, kop- man van de ploeg Peter Post. „Ik heb last van mijn knie. Ik ben er eerlijk ge zegd een beetje bang voor dat ik nooit meer kan koer sen. De Ronde van Italië kan ik in ieder geval niet rijden". D66-lijsttrekker Hans van Mierlo in de Haagse Post: „Langzaam aan doet ieder een of politiek het leven naast het leven is. Dat is schandelijk. Het interesseert de mensen geen zak meer. Het enige dat ze nog interes seert, is wie straks gaat win nen". De Tijd praat met de nieu we eerste man van de Cen trumpartij, Danny Segers. „Tachtig procent van de bui tenlanders wil terug. Die moeten de gelegenheid krij gen. Omdat zeventig procent van de ontwikkelingsgelden toch niet te bestemder plaat se komt, kan het maar beter worden gestopt in remigra tie-projecten". Aansluitend zegt Joke Kniesmeyer van de Anne Frank-stichting: „Wij zijn geen actiegroep, maar waren we dat wel, dan zouden we zeker niet heb ben opgeroepen naar Kedi- chem te gaan, ook niet voor een vreedzame demonstra tie. Zoiets loopt altijd uit op een confrontatie. Ik heb het gevoel dat demonstranten onderling kijken: wie is de grootste anti-fascist. Je moet je bewijzen. Dan is de sfeer er niet naar enige zelfbe heersing te tonen". Elders een gesprek met Veronica's Rob Out. „Mijn commerciële derde net zou veel meer in formatie brengen dan Vero nica nu doet. Om te begin nen een ontbijtshow. Ik was de laatste tijd een paar we ken in Amerika en daar heb ik gemerkt dat de nieuws gierigheid van de mensen alleen maar groeit". Een ar tikel ten slotte over het on derwijs in het jaar 2000. Prof. Schuyt: „We leven in een kennis-maatschappij, die steeds hogere eisen stelt aan steeds meer mensen. Dan moet je dus proberen de elite te vergroten. Nu studeert ongeveer 15 procent door in het hoger onderwijs. Ik zou dat willen opvoeren tot 30". On de omslae van Elsevier Op de omslag van Elsevier dreigt FNV-voorzitter Hans Pont dat de staking steeds dichterbij komt. Anderzijds: „Zo maar een oproep tot sta ken heeft geen zin. Dat kun je in mijn positie alleen maar doen als de actiebereidheid groot genoeg is en je de ef fectiviteit op de juiste waar de kunt inschatten". Voorts een gesprek met het Russi sche dissidentenechtpaar Loeskinow. „Zolang de wes terse vredesbewegingen zich alleen met de hoeveelheid wapens bezighouden, staan we afkeurend tegenover hen. Wij zijn er absoluut van overtuigd dat de hoeveel heid wapens van geen bete kenis is. De tweede wereld oorlog werd met succes zon der atoomwapens uitgevoch ten". Elders aandacht voor het feit, dat de toneelscholen een verloren generatie heb ben afgeleverd. Directeur Habbema van de Haagse Co- medie: „Er zijn veel klonen afgeleverd. Acteurs die moesten spelen volgens de criteria van het vormingsto neel. Dat soort onderwijs is dodelijk voor de creativiteit van een acteur". Een kri tisch artikel ook over „de chaotische oppositie" tegen de Centrumpartij. Burge meester Van Thijn van Am sterdam: „Ik ben even ver ontrust over de autonome anti-fascistische beweging als over de Centrumpartij". Vrij Nederland besteedt aandacht aan de affaire Pau line van der Linden, die van de Industriebond FNV geen cao-onderhandelingen meer mag voeren. „Mijn verwach ting dat de werkgevers be reid zouden zijn serieuze on derhandelingen over de 36- urige werkweek te voeren, is niet uitgekomen. In dat opzicht heb ik me vergist, ja" De criminoloog Reinjan Mulder zegt in een inter view: „De politie is duur. Ik heb uitgerekend dat één en kel hulpverleningscontact gemiddeld 900 gulden kost en elke aangifte 300 gulden. Je kunt goedkoper direct een huisarts, psychiater of sociaal werker laten opdra ven. Dat komt omdat elke De Groene Amsterdammer beschrijft hoe het kabinet Lubbers de begroting 1987 heeft dichtgespijkerd. „De beide regeringspartijen heb ben ruim een maand voor de verkiezingen hun eerste for matieronde al achter de rug. Voorstanders van een alter natief beleid hebben reden te vrezen dat 1987 voor hen een verloren jaar zal wor den". In een reportage over het wereldje van actievoer ders de conclusie, dat daar hoogst verontrustende gelui den opklinken. „Niet alleen het begrip fascisme wordt uit zijn voegen getild, ook het begrip geweld ondergaat in hun ideologie merkwaar dige vervormingen. Reke ning houden met gevoelens en belangen van anderen, inclusief kritische medestan ders, behoort niet tot hun re pertoire. Verbale intimidatie en bedreiging met fysiek ge weld daarentegen wel, ook binnen de eigen rijen". De rest van het blad is gewijd aan het thema Ouderschap en Opvoeding. Hervormd Nederland in terviewt CDA-kamerlid Jel- tien Kraayeveld. „Ik vraag me af of mensen met een so ciale uitkering van hun geld nou echt dagelijks een krant moeten kunnen lezen, als men in het algemeen toch slechts in de ongevallen is geïnteresseerd". Voorts een artikel over kinderen en te levisie. „Grote mensen let ten vooral op wat ze denken dat goed voor ons is. Ze ziin bang dat televisie een slech te invloed op ons kan heb ben. Ze zijn bang dat we door films over stelen zelf ook aan het stelen gaan. Maar we zijn toch niet gek". Ook wordt gepraat met de vieze voddenraper en kunst schilder Jopie Huisman. „Door mijn hele leven loopt een draad van afval. Ik ben zelf ook afval, begrijp je wel? Er is maar één ding waar ik trots op ben en dat is mijn nederigheid. En mijn beste eigenschap, wil ik best bekennen, is dat er niet één gebod bestaat noch van God noch van de mensen, dat ik niet duizendmaal heb over treden".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7