Belgische gemeente vreest onrust door ikomst Pieter Menten a Berlijnse disco's weren Amerikanen Chirac Vlitterrand mafwendbaar Een cadeau van formaat r„' Israël is nog niet tevreden na inzage VN-dossier Waldheim Aanklager eist 850.000 jaar cel in Spaanse gif oliezaak i BUITENLAND EcidócSou^ont DONDERDAG 10 APRIL 1986 PAGINA 5 Bild: Sacharov lit jaar niet vrij jAMBURG Het Westduitse lulevardblad Bild heeft gisteren imeld dat de Russische dissident idrei Sacharov dit jaar nog geen stemming zal krijgen om de ivjet-Unie te verlaten. Uit be- juwbare bron in de Sovjet-Unie list het blad te melden dat berich- van de Luxemburgse televisie zou Sacharov volgende maand Berlijn worden geruild, onjuist Ook bronnen in Bonn ontken- het bericht uit Luxemburg. Kgld heeft eerder betrouwbare be- jhten verspreid over spionageza- ln en gevangenenruil met de Sov- 1-Unie. Kernproef VS opnieuw uitgesteld LAS VEGAS De onder- grondse kernproef in de Neva- dawoestijn in de Verenigde Staten is gisteren voor de tweede maal uitgesteld. De krachtige wind in het testge bied zou de oorzaak zijn van het uitstel. Het is mogelijk dat de kernproef alsnog vandaag plaatsvindt. Ongeveer 200 de monstranten verblijven nog rond de hekken van het test- tebied en hebben de VS en de ovjet-Unie opgeroepen een einde te maken aan onder grondse kernproeven. Passtoors wacht vermoedelijke lange gevangenisstraf JOHANNESBURG/DEN HAAG Hoogverraad, terrorisme en lidmaatschap van het verboden Af rican National Congress (ANC) luidt de aanklacht waarvoor de 44-jarige Hélène Passtoors 14 april terecht moet staan voor het gerechtshof in Johan nesburg. In kringen van juristen verluidt dat Pas stoors schuld zal bekennen op de meeste punten van de aanklacht. Dat betekent dat ze rekening moet houden met een langdurige gevangenisstraf, die kan oplopen van vijftien tot twintig iaar. Op hoogverraad en terrorisme staat maximaal levens lang of de doodstraf, maar de verwachting is dat een dergelijke zware straf niet zal worden opge legd aan een buitenlander. Hélène Passtoors heeft zowel de Belgische als de Nederlandse nationali teit. Kabinetscrisis Israël nog niet bezworen JERUZALEM Het aanbod van de Is raëlische minister van financiën Yitzhak Modai om af te treden heeft de kabinets crisis in ziin land n!et opgelost. De Li- koedpartij heeft gisteren laten weten uit de regering te stappen als de socialistische Kremier Shimon Peres het ontslag van un partijgenoot accepteert. Peres eist dat ontslag omdat Modai hem had verweten niets van economie te begrijpen en te reis lustig te zijn. Het voorstel van Peres om Modai een andere post binnen de regering te geven werd door de laatste afgewezen. Peres heeft ontkend bewust op een crisis uit te zijn zodat hij met zijn enorme popu lariteit nieuwe verkiezingen zou kunnen winnen. Vredesprijs voor wijlen Olof Palme ROME De weduwe van de in fe bruari vermoorde Zweedse premier Olof Palme zal volgende week in Rome een vredesprijs in ontvangst nemen die postuum is toegekend aan wijlen haar echtgenoot. Dit heeft Archivo Disarmo, de organi satie voor vrede en ontwapening die de prijs uitreikt, gisteren be kendgemaakt. De prijs bestaat uit een gouden duif, die de vrede sym boliseert. De Zweedse politie heeft inmiddels een meldingsoproep ge daan aan een getuige van de moordzaak, die een anonieme brief heeft geschreven met belangwek kende informatie. Franse leraar in Beiroet ontvoerd BEIROET Een Franse leraar in het door mos lims beheerste West-Beiroet is gisteren als vermist opgegeven. Vermoedt wordt dat hij is ontvoerd. Dit heeft de Franse ambassade meegedeeld. De le raar, Michel Brian (38), kwam gisteren niet opda gen, waarna zijn school hem als vermist rappor teerde bij de Franse ambassade. Brian is sinds 1980 leraar Frans aan de school in West-Beiroet. Zegs lieden van de Franse ambassade, die anoniem wensen te blijven, verklaarden dat Brian door ge wapende mannen werd ontvoerd toen hij van zijn huis in West-Beiroet naar de school liep. Brian is de elfde Fransman die sinds '85 wordt vermist. Een man en een vrouw zijn tot nu tot vrijgelaten, acht mensen worden nog vastgehouden. Moeten Pieter Menten en zijn (ex-)vrouw Meta Pauw hun kof fers blijven pakken of kunnen zij zich toch definitief in het Belgi sche Hoogstraten vestigen? IOOGSTRATEN De Oorlogsmisdadiger Pieter 5^denten (86) heeft voor alsnog geen reden af te ^ien van zijn voornemen Dm in het Belgische Meerseldreef te gaan wo- hen. Dit heeft zijn advo caat, mr. A.L.Chr.M. Oo- men, gisteren meege- deeld. „Pas wanneer Bel gië negatief over Mentens komst zou besluiten, zal ^ik eventueel namens hem jn actie komen", aldus Domen. ftDe ex-echtgenote van Pieter Menten, mevrouw Meta Pauw f- om economische redenen van haar man gescheiden kocht ruim drie weken gele den via een notaris een kapi tale woning in het zogeheten Nederlandse villapark in Meerseldreef, een dorp ander halve kilometer over de grens ten zuiden van Breda. Na het bekend worden van de trans actie togen vijftien van de naar schatting vijftig bewo ners van het bosrijke wijkje geleden naar de burgemeester J. van Aperen van de ge meente Hoogstraten, waaron der Meerseldreef resorteert. De bewoners boden Van Ape ren een petitie met handteke ningen aan om hun vrees kracht bij te zetten, dat met de komst van Menten het met hun rust gedaan zal zijn. Het ministerie van justitie heeft nu op verzoek van de burge meester van Hoogstraten de juridische mogelijkheden on derzocht om de komst van de vorig jaar vrijgekomen oor logsmisdadiger naar Meersel dreef te verhinderen. „Wij zijn niet berekend op de komst van Menten en alles wat daarmee samenhangt", zegt de heer P. Vinck, ge meente-secretaris van Hoog straten. „Om de veiligheid van zowel Menten als de an dere bewoners te garanderen, zouden we een bataljon poli- tie-agenten dagelijks moeten laten surveilleren. Wel, dat is niet mogelijk. Wij hebben hier al genoeg andere proble men". Hij benadrukt dat de gemeente vrij onverschillig staat tegenover de persoon van Menten zelf. „Het zijn de consequenties die uit zijn komst hier naartoe voorvloei en. Wij vrezen brandstichting, geweldpleging en dergelijke banaliteiten", aldus Vinck. Het toekomstige thuis van Menten heet „Meer-rust" en staat op de hoek van twee la nen in de naaldbossen van het villapark, Koekkoeklaan 2. De gesloten gordijnen in de hal bevestigen de uitspraken van buurtbewoners dat de na zes jaar vrijgekomen oorlogs misdadiger zijn heil voorals nog niet definitief in Meersel dreef heeft gezocht. „U komt zeker voor Menten", veronderstelt een heer op leeftijd, op wandeling door tie stille avond. Zijn paraplu tikt op het asfalt. „Ik woon hier, inderdaad. En Pieter Menten komt naast mij te wonen, dat is waar. Ook klopt het dat wij dat niet erg plezierig vinden. Maar verder zult u mij niet horen spreken". Einde ge sprek, de heer heeft wel wat anders te doen, zijn schoenen kraken op de denne-naalden. In het villapark wonen vol gens overste Pascal Theuns van de paters Capucijnen in Meerseldreef voornamelijk „rijke Nederlanders", aange trokken door wat hij om schrijft als „ons Belgische be lastingparadijs". Theuns zuigt aan zijn sigaar, doceert in twee zinnen dat het geld in Nederland bij de staat zit en in België bij de burgers en wijst vervolgens naar de vo gelwijk, zo'n kilometer ver wijderd van zijn abdij. „Ze zijn bang dat er met hun hui zen hetzelfde gebeurt als de villa van Menten in Blaricum. De huizen staan niet ver van elkaar en als de brand vliegt in de villa van Menten, dan brandt de hele villawijk af". Gemeente-secretaris Vinck verzucht dat Hoogstraten nie mand kan verhinderen een huis te kopen er er te gaan wonen. „Alleen als Menten zich provocerend zou gedra gen, kan daar sprake van zijn". Pikant detail: één der bewoners van het villapark heeft zijn handtekening onder de petitie gezet omdat hij vreest ook persoonlijk te wor den lastiggevallen. Zijn naam luidt: Mente. Zonder n. ARJEN SCHREUDER BONN WIJST LIBISCHE DIPLOMATEN UIT WEST-BERLIJN Verscheidene Berlijnse discothe ken laten geen Amerikanen meer toe na de bomaan slag op een Berlijnse disco afgelopen zaterdag. Dit heeft de Berlijnse politie bevestigd. De eigenaar van de discotheek „Stardust" heeft zelfs een bord boven de in gang opgehangen met de tekst: „Toegang verboden voor alle Amerikanen". Tegenover een Westduits dag blad verklaarde de eigenaar dat hij bevreesd is voor nieuwe anti-Amerikaanse aanslagen. De Westduitse regering heeft gisteren twee Libische diplomaten uitgewezen. Bonn heeft tot nu toe verklaard dat er geen bewijs is, dat Libië betrokken is geweest bij de aanslag op de Berlijnse discotheek. Als die er wel waren geweest, zouden er hardere vergeldingsmaatregelen zijn genomen. Naar in veiligheidskrin gen verluidt, behoren de twee diplomaten tot de Libische inlicht tingendienst. Hun voornaamste taak was in de Bondsrepubliek verblijvende leden van de Libische oppositie in de gaten te hou den. --r De Libische leider Khadaffy heeft opnieuw ontkend dat zijn land betrokken is geweest bij de twee recente aanslagen in Eu ropa. In een verwijzing naar de jongste manoeuvres van de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee waarschuwde Kha daffy dat de Sovjet-Unie niet „met de handen op de rug" zal toekijken als Libië door de Verenigde Staten wordt aangevallen. Hij herhaalde ziin dreigement, dat Amerikaanse doelen over de hele wereld zullen worden aangevallen als de Zesde Vloot op nieuw in actie komt. HEUTIGE GELD A UTOMAA T YR Toen Stephen Prince in Ayr in Schotland zijn plastic \artje in de gleuf van de geldautomaat stak, rolde er niet alleen 1100 pond uit hij had gevraagd, maar ook nog 36.000 pond van yen andere rekeningen. Om te kunnen aantonen dat compu- ■s net zo goed fouten kunnen maken, herhaalde Prince de for- ile in nog vier andere steden. Stephen Prince, een eerlijk an, ging met een koffer vol biljetten naar de Clydesdalebank in Ayr. Daar hadden de in grote verlegenheid gebrachte bank- nployees een uur nodig om alles na te tellen. Prince kreeg 20 lnd sterling, om zijn onkosten te dekken... (Van onze correspondent Bob van Huet) kRIJS In zijn eerste espraak voor het parie ent heeft de nieuwe ranse premier Jacques jiirac vergaande plannen t liberalisering van de lonomie uit de doeken |daan. Prioriteit heeft de ivatisering van de mees staatsondernemingen i banken. De Franse mi- Bterraad heeft zich gis- tochtend over een wets- lorstel gebogen dat de rerdracht van staatsbe- ijven, behalve banken |k verzekeringsmaat- lappijen en industrieën het particuliere. Irijfsleven binnen vijf moet regelen, de redevoering blijkt dat iirac de waarschuwing van president Mitterrand in de wind heeft geslagen. Het socia listische staatshoofd zei eerder op de dag dat hij zou weigeren zijn handtekening te zetten onder decreten wanneer deze beogen vóór 1981 genationali seerde ondernemingen weer in particuliere handen te bren gen. Zonder de handtekening van de president zijn decreten niet uitvoerbaar, maar Chirac zei desalniettemin dat de rege ring haast zal maken met haar privatiseringsprogramma. Chirac kondigde voorts maat regelen aan in de strijd tegen het terrorisme. Hogere straf fen, strengere identiteitscon trole op straat en strafvermin dering voor berouwvolle ter roristen, die de Franse justitie willen helpen bij het opsporen van hun gezochte kameraden. De Franse premier heeft voor stellen gedaan te werkloos heid, niet name onder jonge ren, te verminderen. Bedreigend Amerikaanse mariniers aan boord van het mari neschip Camponado in de haven van Barcelona trokken gisteren hun wapens, toen demonstran ten de romp van het schip met verf bekladden (fotootje rechts). Het kwam niet tot incidenten. VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER „Ik... ik moet van de straat af..." kreunde reltje Knetter en zijn hartje bonsde en beier- in zijn keel. „Ik moet uit die drukke stad !g," vervolgde hij. „Ach hemeltje..., dat gaat oit goed. Is er dan verdikkie nergens een stil- zijstraat, die naar een buitenwijk of een land- lt£g voert?" Intussen had het dolgeworden elheidsmonstertje inderdaad een tamelijk rus- buitenwijk bëreikt, waar een van de stad- rams zijn eindhalte had. „En nou hier maar ks af..., dat stille straatje in...," peinsde Karei- Hij voegde de daad bij het woord en onder loeiende gegier van banden op straatstenen ll7»k hij zijn karretje om de stilstaande tram ~n. Dat was een tamelijk gevaarlijke manoeu- en hij mocht dan ook de welgemeende ver assingen in ontvangst nemen van een aantal lensen, die zoveel drukte en roekeloosheid niet 6wend waren in hun bedaarde stadswijkje... Maar eilaas, wederom had Kareltje pech, want het door hem gekozen stille zijstraatje leidde re gelrecht naar het spoorwegemplacement. De kranige beambte, die verondersteld werd bij de afsluitboom wakende diensten te verrichten, zat echter zoetjes te sluimeren en zo gelukte het Kareltje zonder ongelukken onder de slagboom en tussen de hekjes door te suizen. Zo was Ka reltje dus op de spoorwegterreinen beland, waar het puffende lied van de railarbeid klonk. Dat was een knoestig en mooi lied en het mag niemand verbazen, dat een zekere rangeerder ook zijn melodietje meepijpte in dit lied. De ran geerder zette namelijk zijn locomotor een klein broertje van de grote locomotief in be weging en hij zou eens fijn even een paar wa gens gaan rangeren. Lekkere zware wagens op hardeLStalen rails.,_._ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllll NEW YORK Israël zal de zaak-Waldheim niet la ten rusten. Dat verklaarde de Israëlische ambassa deur bij de Verenigde Na ties, Benjamin Netanyahu, nadat hij gisteren inzage had gehad in het VN-dos sier over de voormalige secretaris-generaal van de VN. De Israëlische VN-ambassa- deur en zijn Oostenrijkse colle ga, Karl Fischer, kregen toe- Regering Spanje: geen sprake van coup-gevaar (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Ultra-recht se Spaanse militairen hebben via opruiende brieven tiental len hoge legerofficieren aange zet tot het plegen van een mi litaire staatsgreep op 18 juli aanstaande. Op die dag is het precies vijftig jaar geleden dat de Spaanse Burgeroorlog be gon. De Spaanse regering en de militaire geheime dienst hebben echter verzekerd dat er geen enkel gevaar bestaat voor een militaire coup. Dat is vooral het resultaat van de ui terst voorzichtige defensie-po litiek. Zo hebben de socialisten de wensen van de legerleiding op het gebied van de aankoop van nieuw oologstuig bijna al tijd onmiddellijk en volledig vervuld. Tegelijkertijd worden de Franco-aanhangers binnen het leger met zachte hand weggepromoveerd of met een gouden handdruk vervroegd met pensioen gestuurd. MADRID Vijf jaar na dat Spanje geconfronteerd werd met het schandaal rond de vergiftigde spijso lie, heeft de openbare aanklager celstraf van in totaal 850.000 jaar geëist tegen 30 beklaagden, die verantwoordelijk zijn voor de dood van 584 monsen. Dit is gisteren vernomen in Madrid. De aanklager eist bovendien 90 miljoen peseta's aan schade vergoeding voor elk van de honderden mensen die met ernstige gezondheidsproble men te kampen hebben sinds zij de spijsolie, die destijds in de arbeiderswijken van Ma drid als een koopje werd aan geboden, genuttigd hebben. Van de 42 verdachten moeten er twaalf volgens de aanklager worden vrijgesproken. Een da tum voor het proces is nog niet vastgesteld. Alle beklaagden zijn nu op borgtocht vrij. Tot nu toe heeft de Spaanse pers altijd gesproken over een dodenaantal van 358. Het ge rechtelijk bewijsmateriaal noemt echter 584 sterfgevallen en een aantal van 24.929 men sen die na het consumeren van de olie door werden getroffen door aandoeningen van de luchtwegen. In 1984 kwam de Wereld Ge zondheidsorganisatie tot de conclusie dat de geheimzinnige ziekte werd veroorzaakt door de olie, maar er is nog steeds geen duidelijk inzicht in de werking ervan. In 1981 koch ten Spaanse zakenlieden een grote partij raapolie, die onge schikt was voor menselijke consumptie. De olie bevatte analine, een giftige kleurstof. stemming het VN-dossier over Waldheim in te zien, na de be schuldigingen van het Joods Wereld Congres (JWC) over het oorlogsverleden van Wald heim. Netanyahu heeft het slechts enkele pagina's tellen de dossier gedurende een uur bestudeerd. Fischer had 6lechts zeventien minuten no dig. De beide VN-ambassa- deurs hebben toestemming ge kregen copieën te maken van de stukken om aan hun rege ringen te sturen. Nazi-jager Simon Wiesenthal verklaarde in New York dat alleen belangrijke documenten in Joegoslavië volledig uit sluitsel kunnen geven over het oorlogsverleden van Wald heim. Daarom deed hij een be roep op Joegoslavië deze docu menten aan Oostenrijk te ge ven. Waldheim zelf heeft in een in terview gezegd dat hij altijd te gen de nazi's is geweest en dat hij vroeger zelfs door bruin- hemden is afgeranseld, toen hij anti-nazi pamfletten rond deelde. In het interview her haalde Waldheim dat hij het slachtoffer is van een campag ne die op touw is gezet door „bepaalde groepen in het bui tenland, die een appeltje te schillen hebben met mij". Hij denkt er niet over zijn kandi datuur in te trekken. „Dat ge noegen zal ik mijn tegenstan ders niet doen". Reagan en Eastwood wisselen grappen uit CARMEL Twee acteurs met succes in de politiek hebben gis teren grappen uitgewisseld toen president Reagan Clint East wood feliciteerde met zijn verkiezing tot burgemeester van het stadje Carmel in Californië. „Wij wisselden een paar zinnen", aldus Eastwood, die Reagan had gevraagd wat een acteur dié ooit tegenover een ezel speelde in de politiek doet? Reagan was eens tegenspeler van een ezel in de film „Bedtime for Bonzo". Op de vraag of Eastwood tips had voor de president zei hij: „Nee, in die afdeling kom ik liever niet. Ik houd me alleen bezig met deze paar vierkante kilometers van Carmel". S en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adra: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 25.00 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ter CëidócSouocmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5