Ontwenningsverschijnselen bij Franse tv-verslaafden CeicbeSou/umt Scherpere ^ontróle abische embassades UNIEK EXPERIMENT: MAAND LANG GEEN TV-KIJKEN EG wil bemiddelen in Midden-Amerika „Wie zijn de slangen die ons boven het hoofd sissen?" Mitterrand eist hoofdrol op Veel doden door autobom Libanon I LezerfESSiïïïfUÊL i^SIJTHOFF PERS -UITENLAND WOENSDAG 9 APRIL 1986 PAGINA 5 iardin doet zaken 1 Sovjet-zaken pSKOU De Franse mode-ont- rjrper Pierre Cardin gaat kleding iririceren in 32 fabrieken in de Sov- fiUnie. Hij opent ook twee kleine "hkels en een grote in Moskou om 'i produkten in de Sovjethoofdstad «(verkopen. De stoffen zullen van fcjetmakelij zijn, maar door Cardin (rden uitgezocht. De verkoop moet '&1987 beginnen en zal zich in het %te jaar beperken tot 94 modellen <ir dames zowel als heren, cos- »ms, japonnen, regenjassen, avond- '•bnnen en mantels De kleding zal i merk dragen „Pierre Cardin Pa- ej-Moskou". Het akkoord over de Hricage en de verkoop is gisteren ia|r Cardin ondertekend in Moskou. Belgen maken insectdodende tabaksplant GENT Een Belgisch onderzoeksbedrijf heeft bekendgemaakt dat het door genetische manipulatie een tabaksplant heeft ontwik keld die in staat is zelf schadelijke insecten te doden. Volgens het bedrijf is de ontdekking van belang voor het beschermen van planten en mogelijk ook graansoorten die door insec ten kunnen worden aangetast. Het bedrijf is erin geslaagd het gen van de BT-bacterie te implanteren in de tabaksplant. Die bacterie wordt veel gebruikt bij het bespuiten van ta baksplanten tegen schadelijke insecten. De bacterie produceert een eiwit dat de insecten eerst verlamt en dan doodt. Als het gen in de tabaksplant wordt geïmplanteerd, betekent dat dat de plant de insecten zelf doodt. Kleindochter Stalin terug naar Westen MOSKOU De 14-jarige klein dochter van Stalin, Olga Peters, zal binnenkort naar het Westen te rugkeren. Dit heeft haar moeder, Svetlana Alliloejeva, gisteren be vestigd. Alliloejeva, de dochter van de vroegere dictator, keerde vorig jaar naar de Sovjet-Unie te rug na een verblijf van zeventien jaar in het Westen. „Zij zal bin nenkort op haar school in Enge land komen, maar ik weet nog niet wanneer", zo vertelde Alliloejeva vanuit een hotel in Moskou. Vol gens bronnen in Moskou hebben Apartheid in hotels en restaurants opgeheven JOHANNESBURG De regering van Zuid- Afrika heeft de apartheidsvoorschriften voor ho tels, restaurants en andere openbare gelegenhe den ingetrokken. „Mensen van elk ras kunnen nu op alle plaatsen waarvoor een tapvergunning geldt dansen, eten, zwemmen of alcoholhouden de dranken bestellen", aldus een woordvoerder. Dit betekent echter niet dat de horeca-exploitan- ten nu verplicht zijn alle rassen te bedienen; als de bar-eigenaar het bordje „slegs vir blankes" voor zijn raam wil laten hangen, mag dat. De regerende Nasionale Partij heeft felle kritiek geleverd op rechtse extremisten wegens het „schieten op onschuldige zwarte mensen". In een commentaar in het partijblad werd gezegd dat extreem-rechtse krachten de rassenhaat aan wakkeren om het verzet tegen de hervormings maatregelen te doen toenemen Verdachte wijn misschien toch in ons land DEN HAAG Keuringsdiensten van Waren in Nederland hebben geklaagd over het lange uitblijven van de lijst met verdachte Italiaanse merken wijn. Het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft de lijst met 31 mer ken pas maandag aan de diensten ge stuurd. Volgens de dienst in Amsterdam kan daarom niet met zekerheid worden ge zegd dat er geen Italiaanse wijn waarin teveel methylalcohol voorkomt, in Neder land in omloop is. Het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten meldde eerder dat de verdach te wijnen niet in ons land waren aange troffen. De export van sommige soorten Italiaanse wijn wordt vertraagd omdat er nieu certificaten moeten komen die de zuiver heid van de wijn garanderen, aldus het Italiaanse ministerie van landbouw. Het ministerie ontkende berichten dat de wij nexport uit Italië tijdelijk zou zijn opge schort. Italië, één van de grootste wijnproduce- rende landen, is bang dat andere landen een importverbod tegen Italiaanse wijn zullen uitvaardigen. Het Duitse ministerie van landbouw pu bliceerde gisteren een lijst van 60 Italiaan se wijnen die onbetrouwbaar zouden zijn. Daarop staat een door het Vaticaan ge bruikte miswijn. Het Vaticaan heeft ech ter gemeld dat die wijn niet besmet is, zo dat bezorgdheid over de gezondheid van paus en priesters niet nodig is. j)NN West-Duitsland waarschijnlijk nog en- "- le andere Westeuropese ^den hebben het toe- ^jht op de Libische am- ?nssades in hun hoofdste en verscherpt. Aanlei ding is de bomaanslag op ;5'n discotheek in West- trlijn van afgelopen za- 5"fdag. Volgens Ameri- pnse bronnen zou de pslag door Libië zijn ge De Berlijnse heeft hiervoor ove- is(ens nog geen enkel be- rnjjs. In andere (hoofd)ste- m n zouden soortgelijke fislagen in voorberei zün. gjtstduitse functionarissen commentaar te ge- [jjh op berichten in Ameri- gjLnse media, dat de Ameri- je&nse regering Bonn onder Is ik zou hebben gezet om de i.bische ambassade te sluiten ,_id is, net als de meeste Eu- ?f»ese landen, zeer terughou- n pd met het nemen van latregelen tegen Libië, om- n het nauwe economische j.hden heeft met het land van Volgens de Ameri- ^nse ambassadeur in Bonn, j. thard Burt, zijn de Bondsre- j. pliek en de andere Europese n lidgenoten „geneigd alleen jgiar aan hun eigen straatje te n iken". Een woordvoerder g i de Amerikaanse regering es erop, dat ook de jongste lidenten op Europees grond- hebben plaatsgevonden -dat zij de Europeanen be- jst moeten hebben gemaakt ji het gevaar. In Washington [aden president Reagan en 5 adviseurs het erover eens i, dat de jongste aanslagen Amerikanen in Europa ver- ding behoeven. Er is nog ifschil van mening over de treffen doelen en het mo- tnt waarop moet worden te lgeslagen. Het zou een gaardere klap" worden dan ^ige maand, toen patrouille- en een raketbasis d) de kust van de Golf van te werden vernietigd. |CiE: miljarden kanker- en LUs-onderzoek VXEMBURG De Europe- Commissie wil dat bestrij- -tlg van kanker en aids een b (rname plaats gaan inne- h in het wetenschappelijk technologisch onderzoek "e EG in de komende vijf (1987-'91) gaat uitvoeren. ijding van die ziektes en milieubescher- ig en veiligheid zijn direct invloed op de kwaliteit I het bestaan en daaraan jet bij de research van de bende jaren speciale aan- jht worden besteed. Aan on- Izoek en technologische ont- tkeling zou de Gemeen- iap in vijf jaar zo'n 25 mil- d gulden moeten uitgeven, Stelt de Commissie. ui tec bij de 1 in (1 krijd PARIJS In Frankrijk is lang nagekaart over de maandagavond door An tenne 2 uitgezonden do cumentaire „Touche pas a mon poste" (Kom niet aan mijn tv-toestel). Daarin werden de ont wenningsverschijnselen getoond van 23 gezinnen uit de Parijse voorstad Creteil, die bij wijze van experiment een maand lang zonder televisie leefden. Een permanent aanwezige cameraploeg van Antenne 2 legde hun gedragingen vast. Hoewel aangekondigd als „uiterst amusant", bleek al gauw dat er in dit program ma weinig te lachen viel. Onthutsend was het portret van een alleenstaande vrouw, die op van de zenu wen toegaf niet zonder tele visie te kunnen leven. Na vier dagen leed za aan de pressies en twee weken later gaf ze het op. De documentaire was een idee van het Franse film- en televisieblad Telerama. Be doeling was om na te gaan, hoezeer de Fransen aan hun tv verknocht zijn. De proef werd gehouden in juni 1985. Uitgezonden werden in die maand onder meer het ten nistoernooi op Roland Garros en de finale om de Franse voetbalbeker, maar daar zou den de deelnemers aan het experiment dus niet naar mogen kijken. Van de 250 ge zinnen die aanvankelijk aan het idee wilden meewerken haakten er ruim tweehon derd af, toen bleek dat hun televisietoestel gedurende de proefperiode bij een deur waarder in bewaring zou worden gegeven. Dit om eventueel smokkelen te voorkomen. Na een hoop optimistische geluiden in het begin begon nen de meeste gezichten bin nen een week te betrekken. Het valt niet mee de kinde ren bezig te houden, vond een jonge moeder. Een jonge tje van acht kreeg last van driftbuien. Hij smeekte An tenne 2 tenminste op woens dagmiddag naar de kinder programma's te mogen kij ken. Zijn ouders hadden het eveneens moeilijk en wisten met hun vrije tijd nauwelijks raad. Om niet aan de televi sie te denken, zijn we maar vroeg naar bed gegaan, zei de man. Ontroerend was het re laas van een Armeense fami lie, waarvan de vrouw een dagboek had bijgehouden. Ze schreef onder meer haar man te hebben herontdekt en van geluk te hebben gehuild als ze vanuit de keuken hoorde, hoe hij met de kinderen speelde. Aan het einde van het experiment besloot dit gezin hun televisie demon stratief in een vijver te gooi en. Een tennisfanaat reageerde tamelijk agressief toen hij door de cameraploeg van An tenne 2 op stiekem kijken werd betrapt. Ontdaan riep de man uit: Ik eis het recht naar de televisie te mogen kijken. Een ander werd op vallend vaak in de nabijgele gen supermarkt gesignaleerd. Daar probeerde hij op de ra dio- en televisie-afdeling de hem ontbrekende dosis beel den bijeen te gluren. Op het Armeense gezin na, dat voor het eerst van zijn leven naar de opera ging, besloten wei nigen tot activiteiten buitens huis. Overwegend lazen de deelnemers een boek. Een man besloot na vijf jaar zijn stereo-installatie aan te slui ten. Hoewel zichtbaar opgelucht dat het einde van de proef naderde, bleken de meeste deelnemers aan het experi ment ondanks de doorstane ontberingen de proef positief te beoordelen. De program ma's die het meest gemist werden waren de nieuwsuit zendingen, het tennis en Chateauvallon, een Franse afgeleide van Dallas. Moeder van 9 maakt het goed SAO PAULO Het 9-jarig meisje in Brazilië dat twee weken geleden een bijna ze ven pond zware baby ter wereld bracht maakt het goed. Volgens de behande lende arts zou ze langzaam aan ook de moederlijke ver antwoordelijkheden leren. Maria Eliane Jesus Masca- renhas, de dochter van een boerenknecht, -kreeg op 25 maart een dochter die ze de naam Diane gaf. Maria Elia ne lijdt aan een storing in het hormonale systeem, dat gekenmerkt wordt door een vroegtijdige puberteit. Vol gens artsen vertoont haar li chaam de kenmerken van een 13 of 14-jarige. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil samen met de overige EG-landen een dringend be roep doen op vijf landen in Midden-Amerika de Contadora-akte alsnog te ondertekenen. Pogingen om Guatemala, Honduras, El Salvador, Nicaragua en Costa Rica gezamenlijk een vredesak koord te laten ondertekenen liepen begin deze week stuk. Nicaragua eist eerst en vooral dat de VS hun steun aan de Con tra's stopzetten. Voor de overige landen is die eis niet aanvaard baar. Volgens minister Van den Broek zou het akkoord, zoals dat nu is opgesteld, ook voor de Verenigde Staten aanvaardbaar zijn. Goedkeuring door het Amerikaanse Congres van steun aan de anti-Sandinistische Contra's zou niet per se het einde bete kent van het vredesproces in Midden-Amerika, aldus Van den Broek. Als de hulp wordt goedgekeurd, zal in de eerste 90 dagen geen militaire offensieve steun aan de Contra's worden ver leend: In die tijd zal de Amerikaanse speciale ambassadeur voor Centraal-Amerika, Philip Habib naar het gebied gaan om te on derhandelen. Het voorlopig mislukken van de vredesconferentie van de Contadora-groep zal er volgens waarnemers in Washing ton vrijwel zeker toe leiden, dat Reagans aangepaste plan voor hulp aan de Contra's zal worden goedgekeurd door het Congres. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER i Via de grote autoweg wist Kareltje Knet- heelhuids de grote stad Gravendrecht te be- Jcen, maar toen begonnen de moeilijkheden rst goed. Om te beginnen was daar die taxi, 1 uit een zijstraat kwam en die bovendien nog h rechts kwam ook. De taxi had dus voorrang de chauffeur was een van die harde kerels, dacht: „Als ik voorrang héb, dan néém ik n ook!" Voor een zinnig mens een lichte- dwaas standpunt, maar daar beliefde de be kken chauffeur zich geen zier van aan te kken. Ook was het hem om het even of zijn achtje" de rit zonder schade zou doorstaan, nt taxi's waren er per slot van rekening niet "or de vrachtjes. De vrachtjes waren er voor -i taxi en voorrang was voorrang en daarmee De grote taxi reed dus onverzettelijk door i dreigde zelfs Kareltje's houten autootje tot paar pond splintertjes te vermorzelen. Ka- Itje gaf dus een schrille gil alsmede een ver- Jjfelde ruk aan zijn stuurwieletje en zo wist hij |9 op het allerlaatste nippertje een katastrofe Ivoorkomen. Maar de zo bruusk afgezwenkte groentekist-auto was natuurlijk niet direct terug in het goede spoor. Het karretje spetterde na melijk als een dolle voort en stoof nu gierend een stoep op, vlak langs een der gemeentelijke politiebeambten van de grote stad Graven drecht. Deze kundige kerel leidde uit de feiten dadelijk af, dat er hier sprake was van een grote serie overtredingen. Hij zag immers een veel te jong, rijbewijsloos ventje in een autootje zitten, dat zonder nummerbord over de stoepen reed en op duidelijke wijze het stadsverkeer en de veiligheid in gevaar bracht. Doch voordat hij plichtsgetrouw zijn opschrijfboekje had kunnen grijpen, was de betreffende boosdoener alweer verdwenen... En diezelfde kleine booswicht had enkele tellen later zijn schuldeloze leventje werkelijk te danken aan de oplettendheid en de snelle reactie van de korporaal der landmacht B. Basjes, die nog maar juist op tijd wist te rem men en onder het slaken van vele woeste en on parlementaire termen een botsing wist te ver mijden... Tal van dubieuze figuren in fractie Le Pen (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Aan de voora vond van de eerste debat ten in de nieuwe Assem blee Nationale wordt in Parijs gespeculeerd over de bijdrage van het ex treem-rechtse Nationale Front. Van de 35 „Le Pennisten" hebben er dertig geen parlementaire ervaring, maar een aantal geniet op zijn zachtst ge zegd een twijfelachtige re putatie. Wie zijn die slan gen die ons boven het hoofd sissen?, zo vroeg het centrum-linkse weekblad „L'Evenement du Jeudi" zich af. Behalve Le Pen zelf, te gen wie beschuldigingen zijn geuit wegens martel praktijken in de Frans-Al gerijnse oorlog, heeft de meest bizarre fractie van de Assemblee een aantal notoire „sterke jongens" in de gelederen. De bekendste daarvan is de in middels 59-jarige Pierre Ser- gent. Tot twintig jaar geleden had hij de hele Franse politie op zijn hielen wegens het ple gen van bomaanslagen voor de OAS. Dat was het geheime le ger van extreme Fransen die zich verzetten tegen de onaf hankelijkheid van Algerije. Twee keer werd Sergent ter dood veroordeeld, maar in 1968 schonk generaal De Gaulle hem gratie. Naast deze „oude terrorist", zoals L'Eve nement hem noemt zitten er bij extreem-rechts nog vijf an dere Kamerleden die op zijn minst sympathie hadden voor de bloedige acties van de OAS. Contacten met politie en justi tie zijn geen zeldzaamheid bij het Nationale Front. Partijse cretaris Jean-Pierre Stirbois werd in 1971 veroordeeld we gens illegaal wapenbezit. Een aantal mindere goden werd net als Le Pen veroordeeld wegens het in het openbaar ui ten van racistische taal of aan zetten tot haat en geweld. Een aparte verschijning is Ge- orges-Paul Wagner, vriend van Le Pen en ook diens ad vocaat. Van 1971 tot 1974 was hij voorzitter van de dubieuze Nouvel Action Franais, die desnoods met geweld streeft naar herstel van het koning schap in Frankrijk. Duister zijn ook de motieven van de afgevaardigden Ceyrac en De Rostolan. Beiden neb ben leidinggevende functies in de Franse tak van de Moon- sekte. Ceyrac is bovendien topman van de Causa, de poli tieke tak van de beweging. Kameroudste Frederic Dupont (84) waaide in zijn lange poli tieke carrière met alle winden mee. Na aan het begin van de oorlog Petain te hebben ge steund, besloot hij in 1943 in het Franse verzet te gaan. Du- pont zat eerder in de Assem blee voor de Onafhankelijke Republikeinen. Verder telt de Le Pen-club een aantal oudgedienden van de neo-Gaullistische RPR en de liberale UDF. De voormali ge RPR-kandidaat Bruno Mar tinez is daarvan de opvallend ste. Zijn stokpaardje is de af schaffing van de inkomstenbe lasting, wat hem uiteraard veel stemmen heeft opgele verd. Rellen Militante Noordierse protestanten keren zich in Belfast tegen de Noordierse politie, die zij beschuldigen van samenwerking met de Britse regering. Noord-lerland Is al een week het toneel van ernstige ongeregeldheden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEX THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLET! AGENDA (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De socialistische president Francois Mitterrand heeft gisteren in door parle mentsvoorzitter Chaban-Del- mas voorgelezen verklaring gezegd, dat zijn macht niet aangetast is door de rechtse verkiezingsoverwinning. Mitterrand wil dat de nieuwe centrum-rechtse regering van Jacques Chirac zo min moge lijk per decreet regeert. De president zei dat hij niet zou toestaan dat wetten van de nieuwe rechtse regering in breuk maken op de macht van het parlement. De president herhaalde verklaringen uit de frondwet waarin de bevoegd eden van president en rege ring zijn beschreven. „De grondwet, alleen de grondwet en niets anders dan de grond wet, daar gaat het om", aldus Mitterrand. Vandaag zal pre mier Chirac de president in zijn eerste officiële regerings verklaring antwoorden. Een vader vlucht in de Libanese havenstad Jounieh met zijn kin deren van de plaats gisteren waar een autobom ontplofte. Tien mensen verloren daarbij het leven. JOUNIEH In de christelijke Libanese havenstad Jounieh zijn gisteren tien burgers om het leven gekomen en 110 gewond ge raakt door een aanslag met een autobom op een kantoor van de Falange-partij van president Amin Gemayel aan het centrale plein van de stad. In het zuiden van het land vonden twee men sen de dood en raakten zes mensen gewond, toen de bestuurder van een auto met 120 kilo explosieven zichzelf en zijn voertuig opblies bij een controlepost van het door Israël gesteunde Zuidli- banese leger. De autobom in Jounieh, 21 kilometer ten noorden van Beiroet, ontplofte toen op het op het plein grote drukte heerste van winkelend publiek en kantoorpersoneel. De aanslag in Jounieh was de jongste in een hele reeks. Sjevardnadze naar VS voor topconferentie WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz zal volgende maand in Washington een onderhoud^ hebben met zijn Sovjet-ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze over een nieuwe top tussen president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov. Shultz zei gisteren dat de VS nog steeds van mening zijn dat de zomer de beste periode is voor de langverwachte top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. Er zijn echter nog geen data vastgesteld, zo voegde hij er aan toe. Sjevardnadze komt naar Washington. Vriesdrogen huisdieren kan in VS MINNESOTA Wat doen we met een dier als hij dood is, cre meren, begraven of laten opzetten? Een Amerikaans bedrijf heeft nu een nieuwe mogelijkheid gevonden: vriesdrogen. Een dier kan dan voorgoed en levensecht voor de haard liggen, zon der dat hij smelt of gaat stinken. „We hebben al van alles ge daan, van konijnen tot schildpadden, honden, katten, slangen en woestijnratten", aldus de directeur, wiens huzarenstukje tot nu toe het vriesdrogen van een leeuw was. Gevriesdroogde huisdie ren zien er heel wat echter uit dan opgezette dieren, aldus de directeur. (ADVERTENTIE) Moskou en Leningrad 8-daagse volledig verzorgde reis. 17 t.m. 24 mei 1986 Prijs slechts 1575 per persoon. 1-persoonskamers kunnen niet gegarandeerd worden! Indien deze. op uw verzoek, toch toegewezen wordt is een toeslag van /"300,- p.p. ver schuldigd. Inclusief: - vliegreis Brussel - Leningrad en Moskou - Amsterdam bustocht naar Brussel - hotelaccommodatie op basis gedeelde 2-persoonskamer - nachttrein Leningrad - Moskou - alle maaltijden - fooien en toegangsbewijzen luchlhavenbelasting - bagageafhandeling op vliegvelden en hotels - begeleiding door Nederlands/Russisch-talige reisleidster - diverse excursies o.a. naar de Hermitage en het Kremlin Exclusief: - visumkosten ƒ40,- p.p. - reis- en annuleringsverzekeringen - uitgaven van persoonlijke aard Formaliteiten - u dient een geldig wereldpaspoort te bezitten - visum U.S.S.R. verplicht Facultatief - excursie naar Poeskin ƒ45,- p.p.* - excursie naar Zagorsk ƒ80,- p.p.* Bij boeking reserveren v. Deze reis wordt georganiseerd door uw krant in samenwerking met Holland Travel Service afd. Natuur Cultuurreizen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5