Wildheim: „Ik heb een zuiver geweten Lastenverzwaring valt slecht bij bedrijven en vakbeweging Een bijdetijds geschenk Van Agt omstreden als voorzitter milieu-comité Kamer voor uitkering vervolgde homofiele^ BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc6otvumt WOENSDAG 9 APRIL 1986 PAGINA 4ji DEN HAAG Er is deining ontstaan over het plan van mi nister Winsemius (VROM) om oud-premier Van Agt te be noemen tot voorzitter van het nationale comité voor het in ternationale milieujaar 1987. Nadat de PvdA al vragen in de Kamer had gesteld, noemde gisteren de stichting Natuur en Milieu de huidige commissar- ris van Brabant onaanvaard baar als voorzitter. De stich ting zal dan ook geen zitting nemen in het comité, als Van Agt daravan inderdaad voor zitter wordt. Natuur en Milieu wijst erop dat Van Agt voor stander is van kernenergie en daarmee een regelrechte mi lieuvervuiler is. Voor minster Winsemius zijn de verdiensten van Van Agt echter dermate onmiskenbaar, dat hij geknipt is voor de func tie. De bewindsman achtte het daarom niet nodig Van Agts wapenfeiten op milieugebied voor de Tweede Kamer op een rijtje te zetten. Tegenover Na tuur en Milieu zou Winsemius zijn argumenten daarentegen nog wel eens uiteen willen zet ten. Van Agt zelf heeft al laten weten het voorzitterschap zeer graag te accepteren. Hij vind de kritiek van Natuur en Mi lieu onzin en zei in een reactie daarop juist een natuurbe schermer te zijn. Zes activisten affaire Kedichem nog in arrest DORDRECHT Zes van de elf activisten bij de rellen in Kedichem blijven nog voor onbepaalde tijd in hechtenis. De andere vijf werden gister avond vrijgelaten. In totaal zijn nu 66 van de 72 opgepakte activisten in vrijheid. De zes tegen wie openlijke geweldpleging en brandstichting in vereniging ten laste is gelegd, zullen binnen kort voor de rechter-commissaris moeten ver schijnen. Degenen die inmiddels zijn vrijgelaten, worden door justitie nog niet zondermeer on schuldig verklaard. De arrestanten werden des tijds opgepakt bij de demonstratie en brandstich ting in een hotel waar leden van extreem-recht se groeperingen een vergadering hielden. Bescherming Bevolking op sterven na dood DEN HAAG De BB, de Be scherming Bevolking, is op sterven na dood. Met unanieme stemmen zette de Tweede Kamer gisteren zijn handtekening onder het dood vonnis en het moet wel heel vreemd lopen wil de Eerste Ka mer daarmee niet akkoord gaan. Uit de as van de ter ziele gegane BB moet uiterlijk in 1989 een nieu we organisatie voor de rampenbe strijding verrijzen. De spil daarvan is de brandweer. Andere belangrijke deelnemers zijn de basisgezondheidsdiensten en het Nederlandse Rode Kruis (beide evenals de brandweer opge splitst in regio's) en het korps mo biele kolonnes van Defensie, dat in om de rampenbestrijding anders aan te pakken. Binnenlandse Za ken kreeg daarmee tegelijk de kans het gedeukte imago van de BB weg te poetsen. Opgezet als in strument voor oorlogstijden werd de BB in vredestijd voor velen op zijn minst een wat komisch aan doend anachronisme, met haar para-militaire organisatie en over vloed aan richtlijnen, de blokhoof den, het verouderde materieel en adviezen om bij atoomaanvallen maar onder de trap te gaan zitten. Van Amelsvoort: „Ik kan het niet ontkennen. De BB werd niet altijd serieus genomen, ten onrechte vind ik. Er was oud materiaal, dat klopt, maar er was ook een hoop deskundigheid en die wordt nu bij de brandweer ingebracht". die buitengewone omstandighec kan worden ingezet. Al in 1980 gingen er in het pai ment stemmen op de uit de jai vijftig stammende BB op te heffj omdat het veel te lang duur| voor het logge apparaat in king kwam. Dat was ook gei wonder: de BB dreef behalve het kader in haar 45 „kringen" verplichte vrijwilligers die in vr destijd op hun vrije avond moest gaan oefenenen. Met een opri tot mobilisatie van dit weinig motiveerde legertje gaat al si een dag of twee verloren. Voor staatssecretaris Van Ami voort (Binnenlandse Zaken) de overgang van „oorlog" n; „vrede" en ae onwerkbare orga satie de voornaamste argument (Van onze correspondent Gerard Kessels) WENEN Een keurig geklede bejaarde vrouw staat in de Wiedner Hauptstrasse in Wenen te wachten. In de hand een bos witte bloemen. Dan verschijnt, een beet je later dan aangekon digd, de kandidaat. Hij stevent direct op de vrouw af. Veel kracht en sterkte, zegt ze met ge smoorde stem terwijl ze de bloemen overhandigt. „Ik bid elke dag voor u", zegt een omstaander. De kandidaat, Kurt Wald- heim (67), is zichtbaar ont roerd. Een maand geleden nog gold de kandidaat van de conservatieven voor het pre sidentschap van Oostenrijk als een bekwame, maar kleurloze man. Maar sinds de stroom van berichten, met name in de buitenlandse pers. over Waldheim's jaren als Wehrmacht-officier op de Balkan, is alles anders. „De man zonder eigenschappen", zoals een krant hem ooit noemde, is het symbool ge worden van een land dat niet meer aan de oorlog herin nerd wil worden. Hoe harder hij wordt aangevallen, hoe meer stemmen hij krijgt. In de Wiener Hauptstrasse stelt een vrouw Waldheim kritische vragen. Hij neemt haar even apart „De oorlog was een van de gruwelijkste misdaden uit de geschiedenis. Maar ik had een bureaufunc tie, ik heb nooit een parti zaan gezien". Waldheim beweegt zich ver volgens wat onwennig tussen de menigte. Hier is een man aan het werk die vanachter zijn bureau carrière heeft ge maakt en die er niet aan ge wend is te dingen naar de gunst van het publiek. Het lijkt hem op te luchten als hij de menigte even kan ont vluchten voor het beant woorden van enkele vragen. Voorsprong De deining over uw jaren als Wehrmacht-officier op de Balkan hebben uw kansen om gekozen te worden beslist niet verkleind, zo lijkt het wel. Waldheim: Dat klopt. Het heeft mij geholpen. Ik lag steeds in alle opiniepeilingen voorop, maar nu is de voor sprong nog duidelijker ge worden De Oostenrijkers ac cepteren geen inmenging van het buitenland in onze eigen interne aangelegenheden. Ze laten zich niet voorschrijven wie ze tot hun president moeten maken. Dat heeft niets met antisemitisme van doen. De aantijgingen tegen u blij ven weinig concreet. Gelooft u dat het rumoer over uw oorlogsverleden over zijn hoogtepunt heen is? „Ik heb steeds de waarheid gesproken, de anderen heb Ergens in dit archief van de Verenigde Naties in New York bevindt zich een uitgebreid dossier over Kurt Waldheim. Vandaag zullen Israëlische deskundigen inzage krijgen in het materiaal, dat antwoord moet geven op de vraag of de tegen Waldheim ingebrachte beschuldigingen op waarheid berusten. ben gelogen. Ze hebben mij met oorlogsmisdaden in ver binding gebracht. Daar blijkt nu niets van waar te zijn. Ik ben ook nooit van de SA of van de nationaal-socialisti- sche studenten bond geweest Dat staat nu allemaal vast. Het staat nu ook vast dat ik op de Balkan niets laakbaars gedaan heb. Ik was tolk voor Italiaanse verbindingsofficie ren en op het laats ordonan- tie-o ff icier bij het Balkan -Ze- Was al deze deining niet te vermijden geweest wanneer u meteen klare wijn had ge schonken en niet zo geheim zinnig over uw oorlogsjaren had gedaan? Neemt u mij niet kwalijk, maar ik heb een zuiver ge weten. Ik had nooit kunnen vermoeden dat deze periode nog ooit voorwerp van zo he- Waldheim voegt gegevens toe aan biografie WENEN De Oostenrijkse presidentskandidaat Kurt Wald heim heeft nieuwe gegevens toegevoegd aan zijn officiële bio grafie. De gegevens hebben betrekking op zijn activiteiten in de Balkan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dat heeft het campagnebureau van Waldheim bekend gemaakt. In de hui dige versie van de biografie wordt nauwelijks iets gezegd over Waldheims bezigheden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Gesuggereerd wordt dat hij in '41 gewond van het Oostfront terugkeerde en daarna rechten heeft gestudeerd. In de nieu we tekst wordt voor het eerst uitdrukkelijk gerefereerd aan Waldheims verblijf op de Balkan na 1941. Het Joods Wereld Congres heeft gisteren bekend gemaakt dat het nieuw bewijs materiaal heeft ontdekt, waaruit blijkt dat Waldheim tijdens zijn verblijf in Griekenland op de hoogte moet zijn geweest van de deportatie van 12.000 Griekse Joden. vige belangstelling zou wor den. Het was onbelangrijk staf werk, wat ik te doen had". Toch bent u het middelpunt geworden van een internatio nale controverse. Gelooft u niet dat het hoge ambt van president daardoor schade heeft opgelopen? „Nee, integendeel. De cam pagne tegen mij is al als een kaartenhuis in elkaar gestort. Uiteindelijk zal mijn prestige er alleen maar door vergroot worden, omdat men zal be seffen dat ik de waarheid ge zegd heb. Ik ben altijd een fatsoenlijk man geweest ben. Ik heb nooit iets oneerbaars gedaan. Alle dossiers over mij mogen onmiddellijk openbaar gemaakt worden, voorzover dat al niet gebeurd Waarom denkt u dat deze publiciteit nu pas is losgeko men? „Het heeft zeker met de ver kiezingen van doen. Ik ben bezig dat na te gaan. Het staat vast dat het materiaal al maanden geleden in Wenen verzameld werd. Het is door een meneer van het Joodse Wereldcongres in Wenen af gehaald. Daarna is het aan de New York Times toegespeeld en toen is de bal gaan rollen. Overigens is beslist niet het hele Joodse Wereldcongres tegen mij, maar de zaak is op de spits gedreven Steekt er als gevolg van deze zaak een nieuw antisemitis- tenrijk is er op gewezen dat me de kop op in Oostenrijk? die uitspraak in feite een be de joden in de wereld ge-(* schaad zijn? L „Nee. We hebben hier een zeer vriendelijke en verstan- dige joodse gemeenschap waarmee ik goede relatiesl onderhoud. De Oostenrijkse joden maken zich zorgen over wat er nu aan de handtl is, maar ik geloof niet dat het fij gevolgen zal hebben. De rust h zal weerkeren als blijkt dat l dit niet meer is dan een las- p tercampagne". 'c Plicht n 's Avonds een verkiezings-F bijeenkomst in een buiten-'1 wijk van Wenen. De zaal is(e afgeladen vol. Veel bejaarden js onder het publiek. Waldheim p komt meteen terzake. „DoorL uw talrijke aanwezigheid laar u zien dat u de lastercampag- ne van het buitenland nietfs accepteert". Dan komt er eenfl lange rechtvaardiging. Hij P kon niet anders. Wie niet F meedeed werd tegen de F muur gezet. Hij heeft slechts!1! zijn plicht gedaan. In krUi-l" sche commentaren in Oos- j „Dat wordt mateloos over dreven, vooral door de bui tenlandse pers Ik lag in de peilingen steeds voorop. Van de eerste dag tot nu toe. Maar dat zou ik niet willen koppe len aan antisemitische gevoe lens. Ik ben kennelijk de kandidaat die de Oostenrij kers het liefst in de functie van president zien". U gelooft niet dat de betrek kingen tussen Oostenrijk en lediging is van de relatief)' weinige Oostenrijkers die inn het verzet hebben gezeten, r In een ingezonden brief aan het blad Profil maakt Mi- j11 chael Hercovici, voorzitter van de joodse jongerenorga- nisaties in Oostenrijk de ba- r lans op: „Waldheim zal geko- zen worden; al was het alleenft{ maar om deze joden een lesje 0 te leren.Wij joden hebben geen andere keus dan onze koffers en ons vliegticket ge- p reed te houden". I1? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM COALITIEPARTIJEN ACHTER KABINETSPLANNEN (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De bezui nigingsplannen van het kabinet in verband met de sterk tegenvallende aardgasbaten hebben veel afwijzende reacties opge roepen bij de onderne mers (VNO), de vakbewe ging en consumentenorga nisaties. De reacties uit de politiek lopen uiteen. Het CDA noemt de plannen een evenwichtige verde ling van de lasten, de VVD accepteert de plan nen op voorwaarde dat na 1987 de lasten voor de burgers weer worden ver licht. PvdA en D'66 zeg gen dat een accijnsverho ging voor benzine veel meer voor de hand zou hebben gelegen dan de btw-verhoging, waarvan de tijdelijkheid in twijfel wordt getrokken. De werkgeversorganisatie VNO vindt dat het kabinet de verkeerde weg bewandelt door de tegenvallende aardgasbaten volgend jaar in de vorm van lastenverzwaring af te wente len op bedrijfsleven en bur gers. Het kabinet had er beter aan gedaan de tegenvallers over meerdere jaren weg te werken, aldus VNO-voorzitter mr. C. van Lede. Het enige lichtpuntje is volgens Van Lede dat het kabinet in zijn pakket maatregelen de inves teringspremies (WIR) heeft ontzien. De lastenverzwaring voor het bedrijfsleven zal ver der herstel van de marktsector belemmeren. Volgens de VNO-voorzitter betekent de lastenverzwaring van 1,8 miljard voor het bedrijfsleven evenveel als een verhoging van de vennoot schapsbelasting van 42 naar 50 procent. Ook de beperking van de voorraad- en vermo gensaftrek noemt hij een slechte maatregel. Volgens Van Lede had men beter in september bij de pre sentatie van de begroting de ombuigingen bekend kunnen maken. „Wat ons betreft moet het financieringstekort van de overheid in 1990 gezakt zijn tot 5 procent. Dat betekent verder ombuigen. Niet in de sfeer van lastenverzwaringen voor bedrijfsleven en burgers, maar door ombuigingen op de rijksbegroting. De uitgaven van de overheid zijn nog veel te hoog en vormen een belem mering voor verlaging van het financieringstekort". Overi gens uitte Van Lede ook scherpe kritiek op de gisteren gepubliceerde PvdA-rapporten „Werk maken" en „Werk de len". „De doelstellingen zijn waardevol, maar de methoden zullen niet tot resultaat lei den". Van Lede vindt ook dat het tijdelijk karakter van de btw- verhoging vastgelegd moet worden bij wet zodat, indien de olieprijzen weer stijgen, de btw weer omlaag gaat. Ook de PvdA zet vraagtekens bij de tijdelijkheid van de btw-ver hoging. De partij noemt dit een voorschot op verdere om buigingen ten koste van de burgers. Zwaar getroffen Het midden- en kleinbedrijf wordt zwaar getroffen door de kabinetsmaatregelen, aldus KNOV en NCOV. Verlaging van de voorraad- en vermo gensaftrek zal tot gevolg heb ben dat het midden- en klein bedrijf jaarlijks 260 miljoen meer aan belasting betaalt. Daartegenover staat slechts een netto-kostenvoordeel van 300 miljoen aan lagere ener giekosten, terwijl een lasten verzwaring dreigt van 500 mil joen als gevolg van de afschaf fing van de negatieve aanslag in de WIR. De verhoging van de btw zal ook een extra sti mulans betekenen voor het Van Lede (VNO): lastenverzwa ring belemmert verder herstel zwart werken, aldus het KNOV. De FNV heeft „grote moeite" met het pakket Dezuinigings- maatregelen dat te fors en te nadelig voor de burgers wordt genoemd. Bovendien wordt volgens de FNV het bedriifs- leven ontzien, terwijl dit het meest profiteert van de dalen de energieprijzen. De consumentenorganisaties noemen de btw-verhoging on verteerbaar, vooral die in het lage tarief voor de primaire le vensbehoeften. Deze verho ging leidt tot een aanzienlijke stijging van de kosten van le vensonderhoud en dit treft vooral de mensen met de laag ste inkomens. J, DEN HAAG Homofielen die in de Tweede Wereldoor log zijn vervolgd, hebben recht op een speciale uitkering. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. In bepaalde omstandigheden moet ook de joodse na-oorlogse generatie, de zogenoemde tweede gene ratie vervolgingsslachtoffers, daarvoor in aanmerking ko- Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van het voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) om de Wet Uitkering Vervol gingsslachtoffers (WUV) aan te passen. Het voorstel om deze wet niet meer onverkort op de tweede generatie Y'; toepassing te verklaren, wit door de kamermeerderheid bestreden. ju Van der Reijden werd tijdC het debat indringend gevrai homoseksualiteit als venll gingsgrond in de wet op te h men. Het verzoek daatfl kwam van de fracties t0 CDA, VVD, PvdA, D66 C CPN. „Wij kunnen het nietig ons nemen dat iemand die (r derdaad wel vervolgd is h grond van zijn homoseksut teit, nog steeds verstoten bij van een uitkering. Ook jr hoort bij onze ereschuld", jti zei CDA-afgevaardigde Corkr lissen. L lllllllllllllllllllllllllllllill!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll w a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe af brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkor deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Minister Deet- man van on- derwijs en we tenschappen heeft gisteren door het tillen van een pla quette uit een telelift de ope ning verricht van het nieuwe gedeelte van het Acade misch Zieken huis van de Vrije Universi teit (VU) in Amsterdam. Rechts van de bewindsman directie voorzitter dr. ir. P. Ros. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN VU- ziekenhuis uitgebreid Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stunr als dank het Quartz klokje aan: Naam:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4