Compromis brengt rust onder specialisten Aangepaste dagvaarding ABP-zaak toelaatbaar EcidócSotvumt Bemanning laat schip verkopen Arts voor oVechter na te Agressieve ^bestralingen ZIEKENFONDSEN ZIEN WEINIG HEIL IN OVEREENKOMST Trendvolgers al direct slechter af dan werknemers Kiesraad sluit inschrijving an 27partijen KONINKLIJK HUIS m/t STUDIEDAGENCENTRUM AQUARIUS VAN DE BAAN „Amsterdam culturele hoofdstad" grootscheepse manifestatie Ik kan de polio krijgen. BINNENLAND WOENSDAG 9 APRIL 1986 PAGINA 3 rV-SPOTJES FRANSE FIJNEN VERBODEN ■•AMSTERDAM De Reclameraad heeft zes tv-spotjes Voor Franse wijnen, die het afgelopen jaar werden uitge- londen, verboden. Dat is gisteren via de ANDO (Algemene Jederlandse Drankbestrijders Organisatie) bekend gewor- |en. De ANDO had bij de raad bezwaar gemaakt tegen de ommercials. Tv-reclame voor wijn is op zich niet verho len, aldus een toelichting van de Reclameraad, mits uit- luitend handelsmerken of -namen worden aangeprezen, lgemene reclame voor wijn of soorten wijn, zoals in de otjes is gebeurd, mag niet. De ANDO beklaagt zich er •er dat de gewraakte spotjes maandenlang uitgezonden tonden worden, terwijl „van de eerste minuut duidelijk vas dat dit niet kon". De procedure bij de Reclameraad luurde echter zo lang, aldus de ANDO. De drankbestrij- lers wensen overigens een algeheel verbod op tv-reclame ior alcoholische dranken. De organisatie verklaart echter it zolang reclame via tv en radio voor alcoholhoudende Iranken nog mag, de regels nageleefd moeten worden. T erughoudendheid bij politie-escorte bewindslieden DEN HAAG Tijdens de verkiezingscam pagne zullen bewindslieden alleen een politie- escorte krijgen als dit „in het kader van een zorgvuldige ambtsvervulling onvermijdelijk en geboden is". Premier Lubbers heeft dit meegedeeld aan kamervoorzitter Dolman. Dolman had de premier gevraagd om bij het toekennen van een politie-escorte tijdens de verkiezingscampagne bewindslieden niet te bevoordelen boven andere kansrijke kandida ten. Lubbers liet nu weten dat de normale re gels van terughoudendheid bij het toekennen van een escorte gehanteerd zullen worden. Hij V redesactivisten veroordeeld MEPPEL Twee leden van de vrede- sactiegroep De Steen-wijkt, zijn gisteren door de kantonrechter in Meppel ver oordeeld tot honderd gulden boete we gens hun deelname aan een landelijke actie op 1 november vorig jaar tegen het die dag genomen besluit over de plaat sing van kruisraketten in ons land. Op zo'n veertig plaatsen in Nederland brachten vredesactivisten treinen tot stilstand door aan de noodrem te trek ken. R. H. (21) en H. H. (27) uit Steen- wijk deden dat in de trein Meppel- Steenwijk ter hoogte van de Ameri kaanse basis in Havelterberg, waar naar wordt aangenomen kernkoppen zijn op geslagen. MIDDELBURG Het vrachtschip „Lady Hiba" uit Malta zal op de rechtbank in Mid delburg op 23 april openbaar worden ver kocht. Dat gebeurt in opdracht van de 18- koppige Turkse bemanning die een vorde ring aan achterstallig loon op de eigenaar van het schip heeft van 150.000 dollar. Er zijn nog meer schuldeisers. Het bedrag van de totale vorderingen op de maatschappij Hiba Shipping Company Ltd. is vermoede lijk hoger dan de opbrengst uit de verkoop van het schip. De Lady Hiba kwam begin fe bruari in het nieuws doordat de bemanning aan de bel trok omdat ze al weken zonder vers voedsel zaten en zij ook al enkele maan den geen loon meer uitbetaald kregen. ALMELO Tegen de 39-jari- ;e radio-therapeut M. v. R. is [isteren een half jaar voor- 'P hamelijk letsel door schuld, jfpe officier van de Alemlose rechtbank eiste tevens dat de (nan twee jaar wordt verboden lijn beroep uit te oefenen. Wan R. heeft van februari 1982 etot en met augustus 1983 bij ofrouwen die door een gynae coloog waren geopereerd, een Ijle agressieve radio-actieve be paling toegepast. Negen brouwen liepen daardoor ern- Htig letsel op. Bij zeven van hen ontstond een gat tussen tndeldarm en vagina en moest via een operatie een kunstma tige uitgang worden aange arVan R. kwam in 1978 als ra dio-therapeut in dienst van het Enschedese ziekenhuis Zie kenzorg. In 1982 werd hij i $oofd van de afdeling radio- «erapie in de nieuwe behui- waar de bestralingen ge schieden met het nieuwste ap- JWaat op dit terrein, de zoge naamde „selectron", dat op foorstel van Van R. was aan- Itieschaft. In Nederland blijkt vfieri deze bestralingsmethode tot nu toe niet te hebben aan- urfd. Volgens de Leidse igleraar prof. P. Thomas, lie als getuige-deskundige op- ad, had Van R. daarom ae ihandeling eerst moeten irleggen aan een medische immissie. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en de medisch specialisten heb ben gisteren de strijdbijl begraven, hoewel hun conflict nog niet geheel uit de wereld is. Samen met een delegatie van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) presen teerde Van der Reijden tijdens een persconferen tie het compromis dat, naar beide partijen hopen, definitief de rust zal doen weerkeren op het front van de politieke en medi sche wereld. De belangrijkste uitkomst van het compromis is, dat de aan vankelijk door Van der Reij den gewenste algemene ta riefsverlaging voor de specia listen van de baan is. Er wordt alleen met terugwerkende kracht een korting toegepast op de tarieven van de specia listen die meer verdienen dan 225.000 gulden per jaar. Op 24 april zal het bestuur van de LSV het compromis ter goed- Staatssecretaris Van der Reijden legt uit waarom de tariefsverlaging voor specialisten niet door gaat. Naast hem luisteren de bestuursleden Heyne en Overbeek van de LSV aandachtig en tevre den mee. keuring aan de algemene le denvergadering voorleggen en daarbij tevens voorstellen, af te zien van verdere acties. Volgens het compromis zal, zo als al werd verwacht, op de specialisten-inkomens een „de- bepaalde som moeten inleve- gressief tariefsysteem" worden ren: f 10.000 van de eerste toegepast. Dit betekent in de 30.000 aan extra verdiensten praktijk dat specialisten die in en vervolgens tweederde van een jaar een grotere omzet het geld dat ze daar nog boven hebben dan 225.000 gulden een hebben ontvangen. Naar schatting zal dit systeem, gere kend vanaf medio 1984, onge veer 90 miljoen gulden opleve ren. Een aantal aspecten van het conflict tussen de staaatssecre- taris en de LSV is nog niet tot een oplossing gekomen. Beide partijen hebben onder meer afgesproken dat er nog een na der onderzoek wordt ingesteld naar de vraag hoeveel jonge specialisten de afgelopen drie jaar dank zij de inkomenskor tingen bij de gevestigde specia listen aan een baan zijn gehol pen. De LSV beweert dat het er 220 zijn, maar Van der Reij den komt niet verder dan 60. In 1984 was afgesproken dat er in drie jaar 500 nieuwe specia listen bij zouden moeten ko men. Ook hebben de staatssecretaris en de LSV afgesproken dat er gestudeerd zal worden op de instelling van een functie- waarderings-systeem voor me disch specialisten en de vast stelling van norminkomens voor vrijgevestigde specialis ten. Dat laatste aspect zit voor al de ziekenfondsen (VNZ) dwars. Omdat een groot aantal specialisten al heeft aangekon digd niet aan dat waarderings- onderzoek mee te doen, zegt de VNZ dat er geen gefun deerd inzicht in de werkelijke hoogt van de inkomens zal ontstaan. (Vervolg van de voorpagina) Hebben de laagstbetaalde ambtenaren nog een voorsprong in sa laris op hun collega's in de marktsector, werknemers in de zoge naamde gesubsidieerde en gepremieerde sector (trendvolgers) zijn van meet af aan slechter af. Op alle salarisniveaus blijkt hier een achterstand op de marktsector. Bij de laagstbetaalden is die al zeven procent, bij de best betaalde trendvolgers is het ver schil ongeveer 30 procent. De laagstbetaalden in deze sector ver dienen bovendien beduidend minder dan ambtenaren. In geld blijkt het netto besteedbaar inkomen bij de overheid bij de laagstbetaalden nog duizend gulden boven vergelijkbare functies in de marktsector te liggen. Maar boven modaal loopt het verschil ten gunste van het bedrijfsleven snel op. De bestbe taalden in de marktsector verdienen netto rond 18.000 gulden meer dan hun collega's bij de overheid of in de gesubsidieerde sector. Belangrijke voordelen van werknemers in het bedrijfsleven vin den hun oorzaak in allerlei toeslagen en vergoedingen, die veel minder bij de overheid gegeven worden. In veel gevallen is daarbij sprake van overcompensatie: er worden meer vergoedin gen gegeven dan de werkelijke kosten. Gemiddeld komt deze overcompensatie bij de rijksoverheid niet boven de twintig gul den uit. Bij de provincies en gemeenten loopt dat al op en in de gesubsidieerde sector komen al overcompensaties voor van tus sen duizend en tweeduizend gulden. De meeste overcompensa ties worden echter in de marktsector gegeven: bij de hoogste sa larissen zelfs in tweederde van de gevallen. Het gaat dan om bedragen die oplopen tot 2200 gulden op jaarbasis. In de marktsector wordt dan ook het meest aan reiskostenver goedingen gegeven tot 77 cent per kilometer. Ook de auto van de zaak tikt hier flink aan als extra voordeel. Anderzijds zijn de ziektekostenregelingen bij de overheid weer beter. Gratificaties blijken in de marktsector meer gemeengoed dan elders en ook met studiekostenvergoedingen springt het bedrijfsleven royaler om. Eten buiten de deur is bij de bestbetaalden in het bedrijfs leven ook een extra voordeelpost, omdat zij dit soort maaltijden voor 90 procent kunnen declareren. Dat geldt ook voor de ge subsidieerde sector, maar niet voor de rijksoverheid, waar door gaans vaste vergoedingen gelden. De vergelijkingstabel van inkomens van werkenden ziet er in guldens als hieronder uit. Bakkenist vergelijkt vier sectoren. De Rijksoverheid (Ro), de Lagere overheden (Lo), de Gepremieerde en Gesubsidieerde sector (trendvolgers, G en G) en de marktsec tor (Markt). Niveau Ro Lo G en G Markt 1 23.350 23.950 20.950 22.500 2 24.450 24.250 22.650 23.300 3 26.250 26.250 24.400 27.150 4 30.300 32.050 29.100 34.100 5 34.950 37.250 34.050 40.700 6 43.850 44.850 43.850 51.400 7 57.200 59.350 59.400 75.100 In procenten uitgedrukt zijn de verschillen verwerkt in de vol gende tabel, waarbij de inkomens van de Rijksambtenaren op 100 zijn gesteld: Ro Lo G en G Markt 100,0 102,5 89,5 96,5 100,0 99,0 92,5 95,5 100,0 100,0 93,0 103,5 100,0 105,5 96,0 112,5 100,0 106,5 97,5 116,5 100,0 102,0 100,0 117,0 100,0 103,5 104,0 131,5 EN HAAG Bij de lesraad hebben zich 27 irtijen gemeld voor deel- iming aan de verkiezin- in voor de Tweede Ka- ler op 21 mei. Van die rtijen willen er 21 mee- loen in alle negentien ieskringen. Dat bleek isteren toen de termijn fan aanmelding voor de t herkiezingen verstreek. alle kieskringen meldden 'ille partijen die nu al zitting Btebben in de Tweede Kamer PR, de SGP, de CPN, het PV, de PSP, de RPF en de etfcVP. Voorts, de Centrumde mocraten waarvan lijsttrekker ilafanmaat als lid van de even- ns overal uitkomende Cen- mpartij thans in de Kamer de Socialistiese Partij; het 'erbond van Communisten in lederland; AR'85; de Federa- ieve Groenen; Loesje; de Par- ij Algemeen Belang; de Socia- - listische Arbeiderspartij (SAP) en de Partij voor de Midden groepen. De Partij Geluk voor Iedereen wil meedoen in de kieskringen Tilburg, Den Haag, Amster dam, en in de provincies Gel derland, Utrecht, Groningen en Limburg. De Partij voor Ambtenaren en Trendvolgers heeft zich aangemeld in Lim burg en de kieskringen Rotter dam, Den Haag en Leiden. De resterende partijen komen niet uit in Zuid-Holland. 10 april I Prins Floris, de vierde zoon I van prinses Margriet en i mr. P van Vollenhove, is I jarig. Hij wordt elf jaar. Openbare toiletten enigszins schoner AMSTERDAM In een op de drie openbare toiletten in ons land is er sprake van een „ac ceptabele hygiëne". Als zicht bare vervuiling wordt meege teld, dan verkeert maar een op de vijf openbare toiletten in goede hygiënische staat. In vergelijking met vorig jaar is de situatie enigzins verbeterd. Dat blijkt uit onderzoek door medewerkers van het blad Be- drijfshuishouding, het vakblad voor interne en civiele dien sten. In totaal werden circa 150 toiletten onderzocht. Het onderzoek werd uitgevoerd zonder voorkennis van de toi letbeheerders. Het „keurteam" nam (bacteriologische) mon sters van de toiletbril, de knop voor het doorspoelen, de deur knop aan de binnenkant van een toilet en de kraan. MAASTRICHT De aange paste dagvaarding die het Openbaar Ministerie heeft uit gebracht tegen ir. J. van Zon (67), één van de twee hoofd verdachten in de ABP-affaire, moet op alle onderdelen wor den afgewezen. Dat betoogde gisteren Van Zons verdediger mr. F. Duynstee voor de recht bank in Maastricht, waar zijn cliënt, nu al voor de achtste keer in successie, moest ver schijnen. Volgens de verdedi ger had de officier van justitie, mr. J. Laumen, ditmaal geheel andere feiten opgevoerd dan in de oude tenlastelegging wa ren vermeld, en feiten uit de aanvankelijke dagvaarding nu weer laten vervallen. Een en ander was volgens mr. Duyn stee ontoelaatbaar. Hij wees verder op andere tijdstippen en plaatsen waarop de ten las te gelegde feiten zouden zijn gepleegd. Eén van de nieuwe plaatsen ligt in België, zodat ook nog de vraag gesteld kan worden of het bewuste feit in dat land wel strafbaar is. De rechtbank willigde slechts één punt in dat door verdediger mr. F. Duynstee naar voren werd gebracht. Over het be zwaar dat de officier van jusi- tie de summiere tenlasteleg ging had aangevuld met nieu we feiten, merkte de recht bank op dat er sprake is van een complex van historische gegevens. Daarmee onder schreef het de visie van de of ficier van justitie, volgens wie de thans aangevoerde feiten wel degelijk samenhang verto nen met de aanvankelijk ten laste gelegde delicten in de summiere dagvaarding. Ten slotte bepaalde de rechtbank dat de eigenlijke behandeling van de zaak tegen Van Z., ver dacht onder meer van het aan nemen dan wel geven van steekpenningen en valsheid in geschrifte, op 3 juni zal begin nen. FRIEMELS TlC EeN D'ft STERK OgTEÓEN W-EE58CNT If. ccal/VGOIü Op Lfli ■LeOECEN pPMMERAÜS l/ANSN glLP VHouixmi ccéu KLkiist opqcg Ileoek en OeftG£u\KelA (ik 6ewzEER GeiioeaG 01 Buit teruggepakt Een rechercheur van de Am sterdamse politie toont een „shotgun" die werd aangetrof fen bij een gestolen partij. In totaal hield men veertien men sen aan in verband met een reeks inbraken waarbij voor tonnen aan kleding, autora dio's en andere goederen zijn gestolen. De gestolen waar werd opgespoord in loodsen in Amsterdam-Noord, Wijde Wor- mer en Zuid-Oost Beemster en in woningen in Amsterdam, Volendam en Beets. WERKENDAM De plannen voor een studiedagencentrum in de Brabantse gemeente Werkendam gaan niet door. B en W van Werkendam hebben gisteren besloten geen voorstel te doen aan de gemeenteraad om het bestemmingsplan voor het te bouwen studiedagencen trum Aquarius te veranderen. De voorbereidingen naar de ideeën en initiatieven van be drijfsadviseur J.A.M. Hendriks uit Den Haag hebben jaren ge duurd. Het project is volgens het B en W van Werkendam uit de beginjaren tachtig. Het tot nu toe niet alleen nauwe- centrum zou aan zestig tot lijks onderbouwd, maar ook is tachtig mensen een volledige nog niet bij benadering aange- baan bieden. De kosten belie- toond dat het financieel haal- pen aanvankelijk 50 miljoen, baar is. De plannen voor het maar werden laatstelijk op 78 studiedagencentrum dateren miljoen gulden geraamd. Veertig minderjarigen vast op politiebureau AMSTERDAM Circa 40 minderjarigen zitten in voorlo pige hechtenis op een politie bureau en niet vanwege plaatsgebrek in een opvan ginrichting, waar zij eigenlijk heen moeten. Er is net als vo rig jaar rond Kerstmis, toen na publiciteit hierover een aantal van deze strafrechtelijk min derjarigen in politiebureaus naar huis werd gestuurd, wei nig veranderd. Dat bleek gis teren tijdens een kort geding bij de rechtbank in Amster dam. Advocaat J. Mul eiste in deze zaak dat een 17-jarige jongen die al twaalf dagen vastzit op het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, wordt vrijgelaten of elders huisarrest krijgt opgelegd. Mul had drie partijen gedagvaard: de kin derrechter, het Openbaar Mi nisterie en de staat. Mr. W. de Vries sprak namens de ge daagde partijen van een nood situatie. Mul is bij de kort-ge- dingrechter aan het verkeerde adres, meende De Vries. De kinderrechter beslist overigens morgen al over het definitieve voorarrest van de jongen. Ge zien het plaatsgebrek in de in richtingen, is de kans groot dat de jongen op dat moment in afwachting van zijn berechting vrijkomt, aldus mr. de Vries. Ook om die reden vond hij het kort geding tamelijk overbo dig. AMSTERDAM Het basis programma voor de in 1987 te houden manifestatie „Amster dam culturele hoofdstad van Europa" is bekend. Gisteren presenteerden vertegenwoor digers van het Holland Festi val, het Nederlands Theater Instituut en het Amsterdams Uit-bureau het 14 miljoen gul den kostende programma, waarin tentoonstellingen, openluchtmanifestaties, thea terfestivals en symposia de hoofdmoot vormen. Het pro gramma is opgesteld in op dracht van minister Brinkman van WVC, nadat de Europese ministers van Cultuur in 1983 besloten Amsterdam in 1987 aan te wijzen als culturele hoofdstad van Europa na Athene en Florence (dit jaar). De manifestatie begint met de tentoonstelling „Van Totem tot Life-style" in het Tropen museum, waarin men onder meer wil aantonen hoe nauw cultuur en economie met el kaar verweven zijn, en een ex positie over werk, leven en tijdperk van bouwmeester Berlage in de Koopmansbeurs. Daarna volgen in het Stedelijk Museum een tentoonstelling over „Glamour" met als on derdeel portretten van onder andere Greta Garbo, Mariene Dietrich en Marilyn Monroe. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van Carré zal in dit theater een expositie plaats vinden over 100 jaar in ternationaal amusement in Nederland. Verder staan op het expositieprogramma „De schilders van ons landschap" en „De tekenaars van ons landschap" beide in het Rijks museum. In mei zal een tiendaagse ma nifestatie worden gebracht met kunst- en cultuuruitingen van in Nederland vertegen woordigde minderheidsgroe pen. Het is de bedoeling dat uit elk land van de Europese Ge meenschap tenminste één ge zelschap een bijzondere voor stelling of concert zal geven. Vanaf 1 september staat op het programma het Nederlands Theaterfestival, waarin de bes te of meest spraakmakende voorstellingen van het vooraf gaande seizoen van Nederland en Vlaanderen worden ge toond. De openingsmanifesta tie is in het paleis op de Dam. Aan drie kunstenaars op het terrein van choreografie, mu ziek en theater is gevraagd speciaal voor de Burgerzaal van het paleis een produktie op te zetten, die na de opening ook voor andere belangstellen den opgevoerd kan worden. PSP wil spoed met rapport Hans Kok DEN HAAG PSP-fractie- voorzitter Van Es wil dat mi nister Korthals Altes (justitie) de Tweede Kamer helderheid verschaft over de vraag waar om het rapport over de ge beurtenissen rond het overlij den van de -kraker Hans Kok oktober vorig jaar in een Am sterdamse politiecel uitblijft. De minister, die heeft toege zegd persoonlijk toezicht te zullen houden op het onder zoek, zou het rapport in de loop van maart naar de Kamer hebben gestuurd. Van Es eist dat Korthals Altes duidelijk maakt wanneer de Kamer het rapport wél tegemoet kan zien. Kamervoorzitter Dolman zeg de toe de bewindsman het ver zoek over te brengen. Help hel inentinpprojccl van Slichtins Rcdl de Kinderen (Nederland) en Unicef. Giro 6040 ZO.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3