Aantal hervormde kerkgangers blijft stabiel aan tafel kerk wereld Bisdommen moeten verlies pausbezoek aanzuiveren Gereformeerden in lastig parket met reactie op Lima-rapport beroepingen Synode kan Leidse predikant Wiersinga niet aanpakken Achterhaald scenario brieven ACHTERGROND Cctebegomanl WOENSDAG 9 APRIL 1986PAGINABI Deken Keet: rabbijnen ook op rk bijeenkomsten Meisjes alleen bij uitzondering misdienaar De voorzitter van de Katholieke Raad voor Israël, deken J. Keet, noemt het een zinnige zaak dat rabbijnen ook op landelij ke rooms-katholieke bijeenkomsten aan het woord komen. Hij zei dit gisteren voor de KRO-radio naar aanleiding van het be zoek van twee rabbijnen aan de gereformeerde synode. In de groeiende verstandhouding tussen joden en christenen acht de ken Keet zoiets een gezonde zaak. Het is volgens hem niet on denkbaar dat rabbijnen op landelijke bijeenkomsten van de RK Kerkprovincie aan het woord zullen komen. Mocht blijken dat er aan joodse zijde geen bezwaren tegen zo'n voorstel be staan, dan is hij graag bereid alles in het werk te stellen om zo'n dialoog mogelijk te maken. Officieel kunnen meisjes nergens worden toegelaten als mis dienaars, maar voor afzonderlijke bisschoppenconferenties blijft zoals tot dusver het aanvragen van ontheffing mogelijk. Dat zegt de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de Sa cramenten, kardinaal Augustin Mayer osb. Hoewel de kardi naal toegeeft dat meisjes vaak met groter ernst de altaardienst verrichten dan jongens, komt er geen algemeen voor de hele wereldkerk geldende regeling, verklaarde hij. Naar de kardi naal meent moeten landen waar de vrouwelijke misdienaar nog niet binnen de gezichtskring is getreden, zoals in Latijns- Amerika, met rust worden gelaten. Er zijn veel mensen wier radheid van tong enkel voortkomt uit hun onmacht te zwij gen. 9 Cyrano de Bergerac Het ledental van de Ne derlandse Hervormde Kerk is in 1984 met 35.000 gedaald tot 2.675.000. Dat blijkt uit het jaarlijks onderzoek van het Katholiek sociaal kerkelijk instituut (KAS- KI) op basis van gegevens uit ongeveer twee-derde van de 1.355 gemeenten. De daling van 35.000 komt min of meer overeen met de achteruitgang in 1983, name lijk 40.000. Sinds 1976, toen er nog 3.015.000 Hervormden waren, daalt het ledental van de Hervormde Kerk jaarlijks met ongeveer anderhalf pro cent. Ondanks de daling in ledental telde het KASKI in 1985 op twee zondagen in maart en op Eerste Paasdag ongeveer evenveel kerkgangers als in 1984. Ongeveer 19 procent van alle Hervormden bezoekt de kerk. Per zondagen wonen ruim een half miljoen Her vormden de kerkdiensten bij. De trouwste kerkgangers wo nen in Friesland: ruim 25 pro cent; het laagst is de kerkgang in Drente met nog geen 11 procent. door een sterfteoverschot en door uitschrijvingen. De ge boorte- en sterftecijfers in 1984 bedroegen respectieve lijk 20.378 en 35.944, een ver schil van ongeveer 15.000. Volgens het KASKI hebben in 1984 ongeveer 25.500 men sen zich laten uitschrijven als lid van de Hervormde Kerk, beduidend minder dan de on geveer 37.000 in het vooraf gaande jaar. Uit andere ker ken kwamen 3.186 mensen als belijdend lidmaat en 2.903 mensen als dooplid over naar de Hervormde Kerk De doop werd in 1984 16.500 maal in de Hervormde ge meenten bediend, 200 minder dan in het voorafgaande jaar. Naar schatting 550 volwasse nen lieten zich in 1984 in de Hervormde kerk dopen. In 1984 werd van alle levendge boren kinderen in Nederland 9,5 procent in de Hervormde Kerk gedoopt. In 1979 was dat nog 10,3 procent. Van de hervormden was in 1984 32,3 procent belijdend lid, 40,7 procent dooplid en 27 procent overig lid. Deze cij fers verschillen niet wezenlijk van die uit 1983. De (centrale) gemeenten ne men in grootte af. Gemiddeld behoorden er eind 1984 1.438 leden tot een (centrale) ge meente, 60 minder dan eind 1983. NEGATIEF SALDO VAN RUIM KWART MILJOEN De Stichting Pausbezoek Ne derland heeft gisteren aan de bisschoppenconferentie op haar vergadering in Amers foort de financiële afreke ning van het pausbezoek aan Nederland gepresenteerd. Op een werkelijk bedrag van 6.155.000 gulden is er sprake van een nadelig saldo van 260.000 gulden. Het tekort is voorlopig voor rekening van de bisdommen gebracht. De bisschoppenconferentie zal zich nog beraden over de de finitieve verrekening. Globaal hebben de voorberei- dings- en organisatiekosten 1.955.000 gulden gevergd; de grote en kleine ontmoetingen en de daarvoor te huren ac- comodaties en faciliteiten 3.300.000 gulden; de voorzie ningen voor pastorale voor bereiding en produktie van uitgaven en de faciliteiten voor de media 900.000 gul den. Particulieren hebben al dan niet via parochies 1.265.000 gulden bijeen gebracht; de religieuze orden en congrega ties hebben 780.000 gulden voor dit project bestemd en anonieme gevers vanwege instellingen, stichtingen en bedrijven legden 3.680.000 gulden op tafel. Aan overige baten werden 170.000 gulden genoteerd. Het bezoek van paus Johan nes Paulus II was volgens de stichting een pastoraal be zoek: veel energie en geld is in katechetische projecten gestoken die reeds ver voor het pausbezoek aan de orde waren en ook daarna konden worden voortgezet. In de eindafrekening van de stichting pausbezoek zijn niet vermeld de kosten voor be waking e.d. die voor reke ning kwamen van het rijk. Premier Lubbers deelde in februari op vragen van de PvdA-kamerleden Knol en Hummel dat deze zes miljoen gulden hadden bedragen. De stichting Pausbezoek meldt verder dat de klein schalige opzet van het paus bezoek navolging heeft ge vonden bij organisatoren in andere landen. De bisschoppenconferentie heeft met tevredenheid ken nis genomen van de financië le resultaten. De bischoppen constateren verder dat met welwillende medewerking van duizenden vrijwilligers de doelstelling van het paus bezoek in mei vorig jaar ge haald is: de pastorale klein schaligheid met ondersteu ning van een ruime media- weergave is bereikt Ook spreken zij hun tevre denheid uit over het feit dat het bezoek heeft geleid tot een tegenbezoek van een protestantse delegatie aan het Vaticaan vorige maand. De bisschoppen zijn van mening dat de oecumenische bewe ging in ons land door dit be zoek aan Rome een belangrij ke impuls heeft gekregen. Raad van Kerken zou meer geloofsgemeenschap moeten zijn gereformeerde De Raad van Kerken in Ne derland zou meer een ge loofsgemeenschap moeten vormen dan een werkge meenschap die veel nota's produceert. Helaas ontbreekt de tijd vaak om die doelstel ling waar te maken. Tot die conclusie kwam prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken, giste ren op de synode van de Ge reformeerde Kerken. De uitspraken van de Raad die de pers halen hebben meestal betrekking op poli tieke of maatschappelijke za ken, aldus prof. Mulder, maar er gebeurt meer. Hij noemde bijvoorbeeld de sec tie Eredienst die „De Eerste Dag" uitgeeft, een oecumeni sche jaarorde. Prof. Mulder verzette zich te gen de teneur in de uitspra ken over de oecumene in Ne derland, namelijk dat deze in een diepe impasse zit. „Ik be kijk het proces van oecume ne liever op wat langere ter mijn. En dan constateer ik dat er de afgelopen veertig jaren heel wat is gebeurd. We zijn nader tot elkaar geko men en nu we dicht op el kaar zitten wordt het alle maal een beetje moeilijker". Toch is prof. Mulder niet te vreden: Kerken zouden alles, gezamenlijk moeten doen wat kan, maar de praktijk is dat ze alleen dat samen doen wat ze niet alleen kunnen. Ds. C. Mak uit Zutphen licht te de synode in over de oecu menische contacten met de gezindte (waartoe o.a. behoren de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeer de Kerken vrijgemaakt). In deze gesprekken worden de Gereformeerde Kerken voortdurend in de beklaag denbank gezet, wegens „ont rouw aan de gereformeerde belijdenis en traditie". Dat was recentelijk ook weer het geval toen de Verklaring van Overeenstemming tussen hervormden en gereformeer den (Samen op Weg) in het contactorgaan van de gere formeerde gezindte was be sproken. Ds. Mak wees de sy node op de eigen geschiede nis van de Gereformeerde Kerken: nog maar enkele tientallen jaren geleden werd in deze kerken op feitelijk dezelfde manier gesproken over kerken die anders dach ten dan de gereformeerde kerken. Bhagwan in een van zijn voormalige Rolls Royces. De synode van de Gerefor meerde Kerken in Lunteren heeft moeite met het formu leren van een reactie op het zogeheten Lima-rapport van de Wereldraad van Kerken. In dit wereldwijd verspreid rapport worden gemeen schappelijke visies op doop, eucharistie en ambt geformu leerd. De lidkerken van de Wereldraad is om reacties ge vraagd. De synode wijdde gisteren enkele uren aan de bespreking van een concept reactie, zonder een besluit te kunnen nemen. Die reactie was geformuleerd door een hervormd-gerefor- meerde commissie. De her vormde synode had enkele weken geleden die reactie aangenomen, zij het met een aanvulling. Hierin vragen de hervormden nadrukkelijk aandacht voor het joods ge dachtegoed! Het had in de bedoeling gele gen de voorgestelde reactie in een gemeenschappelijke synode te bespreken. Door omstandigheden was dat ech ter niet mogelijk. Daarom werd besloten tot (verlate) behandeling in de „eigen" sy nodes. Deze procedure leidde tot de problemen in Lunte ren: Juist de hervormde toe voeging stuitte bij gerefor meerden op bezwaren. Met name prof. dr. G. P. Hartvelt uit Kampen oordeelde dat de nieuwtestamentische sacra menten onder druk komen te staan als op dat punt om de joodse visie wordt gevraagd. De synode bevond zich in een lastig parket: Het lag in de bedoeling een gemeen schappelijk standpunt in te nemen, maar de gerefor meerde bezwaren leken daarvoor toch te groot. Van daag wordt een nieuw voor stel verwacht. Wellicht kan de synode daarmee uit de voeten. Overigens is het de vraag of de Nederlandse re acties nog iets uithalen: de sluitingsdatum was 1 januari jongstleden. Net als de hervormden enke le weken geleden, hadden de gereformeerden moeite met de „katholieke" inslag van het Lima-rapport. Dat spreekt bijvoorbeeld nadruk kelijk in de kwestie van de ambten. De hiërarchische structuur is norm voor de ge loofsgemeenschap in het Lima-rapport. Daarmee blijft de reformatorische visie op het ambt buiten beschou wing. Een ander bezwaar is naar het reformatorisch oor deel dat te veel waarde wordt gehecht aan de histori sche ontwikkelingen in de ambtsopvatting (m.n. de apo stolische ambtsopvolging). Bovendien vinden de beide, synodes dat het Lima-rapport eenzijdig omgaat met de bij bel: Vrijwel uitsluitend tek sten uit het Nieuwe Testa ment worden aangehaald om standpunten te funderen, het Oude Testament wordt „ver geten". Anti - militarisme De gereformeerde synode hield zich verder bezig met het anti-militarisme. Dat kan niet zonder meer een 'schrif tuurlijke dwaling' worden genoemd zoals de gerefor meerde synode van Amster dam in 1936 ten onrechte wel gedaan, toen zij het lidmaat schap van de CDU (evenals trouwens van de NSB) ver oordeelde. De gereformeerde synode nam daar gisteren af stand van. De synode had zich naar aan leiding van brieven uit onder meer Ede te beraden op de vraag naar de draagwijdte van in het verleden genomen synodebesluiten, in het bij zonder naar de draagwijdte van het synodebesluit van 1936 inzake het pacifisme. De deputaten (deskundigen) stel den dat een besluit in princi pe net zo lang geldig is, totdat een kerkelijke vergadering het ongedaan gemaakt heeft. Intussen zijn er wel vele be sluiten door de tijd achter haald. Prof. H. B. Weijland, synode- -adviseur, merkte op, dat als alle besluiten van 150 jaar Gereformeerde Kerken eens geïnventariseerd zouden worden, er vele in de catego rie onherroepen zouden val len, terwijl ze nu toch geen enkele functie meer vervul den. Te denken valt dan on der meer aan alle besluiten rond zondagsheiliging en bio scoopbezoek. Met betrekking tot het oude anti-pacifisme-besluit sprak de synode uit, dat dit achter haald is door het feit dat het CDU als zodanig niet meer bestaat. Huidige anti-militari- tische stromingen dienen in het licht van de tegenwoordi ge opvattingen inzake het vraagstuk van oorlog en vre de binnen de kerken beoor deeld te worden. Goede zaken met Bhagwan- auto's Pientere zakenlieden, die er bij het opheffen van de Bhag- wan-oommune Rajneeshpu- ram in de staat Oregon als de kippen bij waren een bod uit te brengen op een aantal van de ruime voorraad Rolls-Roy- ces waarover de „goeroe der rijken" beschikte, blijken een, goede neus te hebben gehad. Tien van de 93 automobielen zijn in Los Angeles geveild voor ruim 175.000 gulden per stuk, terwijl de European Auto Group uit Texas in de cember vorig jaar slechts 12,5 miljoen gulden heeft neergeteld voor 86 Bhagwan- auto's. Een rekensom leert dat dit per auto neerkomt op ruwweg 145.000 gulden. Voor de veiling waren meer dan duizend gegadigden komen aanvliegen uit de Verenigde Staten en vijf Europese lan den Japan, Duitsland, Enge land, Canada en Frankrijk. Elke ter veiling ingebrachte auto was voorzien van een kleurige schildering die de tedachten van Bhagwan hree Rajneesh symboliseert. Mickey Reiser van de autofir ma uit Texas schat dat alleen dat schilderwerk al een waar de dient te vertegenwoordi gen van tussen de 62.500 en 87.500 gulden, gezien de kunstzinnige uitvoering en de daaraan bestede tijd. Elke wagen was voorzien van een naam die past bij de uitmon stering. De Rolls-Royce waar van Bhagwan het meest hield, de „Sunrise and Sunset Car" en die de grootste afstand had afgelegd van alle overige limousines, namelijk 4.800 km. ging voor 175.000 gulden over in handen van een han delaar in zeldzame auto's uit Newport Beach. Nederlandse Hervormde Kerk Rectificatie: Beroepen te Ter Aar: J. Maas, kandidaat te Hendrik Ido Ambacht. Beroepen te IJsselmuiden: R. van Kooten te Zeist. Beroepen te Katwijk aan de Rijn: C. van Andel te Bergsehenhoek. Beroepen door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden; belast met de ar beid als protestant geestelijk ver zorger in het huis van bewaring te Rotterdam en in de Rijksinrichting voor jongens te Amersfoort: J. Maaskant, kandidaat te Woerden. Aangenomen naar Hantum c.a. en Foudgum c.a.: mevr. M.M. Steen beek, kandidaat te Groningen. Aangenomen naar Barneveld (deel gemeente Emanuëlkerk): M. Schukken te Varseveld. Bedankt voor Almelo: G. van As- selt te Klazienaveen-Zwartermeer GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen te Hoofddorp: J. Mijnders te Veenendaal. De synode van de Gerefor- uit, dat de verzoeningsleer meerde Kerken acht zich niet van dr. Wiersinga ingaat te- de bevoegde instantie om dr. gen een wezenlijk bestanddeel Wiersinga te verzoeken zijn van het belijden van de kerk. visie op de verzoening niet verder te propageren. Dat Zijn publiekelijk spreken over bleek gisteren tijdens de be- deze zaak dreigde te verstren- spreking in Lunteren van een verzoek om advies dienaan gaande vanuit de classis Har derwijk. Al in 1975 sprak de synode gelen met zijn ambtelijk werk. De synode heeft echter uitgesproken dat van alle ker kelijke vergaderingen mag worden verwacht, dat ze te gengaat wat het belijden der kerk weerspreekt. Dus stelde de classis Harderwijk zich in 1984 in verbinding met de kerkeraad van Leiden, echter zonder bevredigend resultaat. De classis Harderwijk wilde dat dr. Wiersinga publiekelijk afstand zou nemen van zijn dwaalleer. Tevens vond de classis het onbevredigend dat de moeilijkheden rond dr. Wiersinga eigenlijk alleen in de kring van de Leidse predi kanten waren besproken en niet in de kerkeraad. Daarom wendde de classis zich tot de synode, maar deze wees er op, dat de kerkorde bepaalt, dat verzoening in Jezus Christus dergelijke geschillen aanhan- gaat, juist nu steken we de ar- gig gemaakt moeten worden men in de lucht en zeggen: bij de kerkeraad. 'Hier kunnen we niets aan Ds. F. van der Weij (Nun- doen". speet) toonde grote moeite met dit besluit. "Ik blijf het iets onbevredigends vinden. De synode kan toch veel. Ze weet vaak onrecht bij name te noemen. En nu het over de Runderrolletjerode kool met uien aardappelen Zweedse appelschotel Wie met zijn tweeën is heeft het volgende nodig: 2 run- derrolletjes, 20 g margarine, mespunt bloem, zout; 500 g rode kool, zout, kruidnagel, laurierblad, 1 zure ap pel, suiker, azijn, 1 grote ui, 5 g margarine; Vt tot 1 kg aardappelen; zachte margarine, circa 4 dl appelmoes, 2 beschuiten, 1 lepel suiker, kaneel, 15 g margarine, 1 dl slagroom met 10 g basterdsuiker of 2,5 dl gele vla. Bak de runderrolletjes op een matig vuur en onder regelma tig keren in twintig minuten bruin en gaar in de margarine. Zorg ervoor dat het bakken niet te hard gaat, voeg zo nodig kleine scheutjes water toe aan het vet. Leg het vlees op een warm bord. Maak de jus af met lichtbruin gebakken bloem, weinig water en zout. Kook de fijngesneden rode kool gaar in weinig water met zout, kruidnagel, laurierblad en stukjes appel. Reken een kooktijd van een kwartier. Bak dunne, lange uisnippers langzaam lichtbruin in de margarine. Maak de rode kool op smaak af met zout, suiker en azijn en schep er de gebakken ui door. Vet een ovenschaal in met zachte margarine en leg er de ap pelmoes in. Maak een mengseltje van fijngewreven beschuit, suiker en kaneel en strooi dat over de appelmoes. Verdeel de margarine over de beschuitlaag. Laat het schaaltje op een sudderplaatje warm worden en zet het vervolgens even on der een hete grill voor een korstje. Of zet de schaal een half uur in een oven, die op 5 of 200 staat voor hetzelfde resultaat. Geef er met basterdsuiker halfstijf geslagen room of gele vla bij. JEANNE In de reeks nota's die geschreven zijn met het oog op F®1 aanstaande kamerverkiezingen heeft de PvdA een zoveelt stuk geproduceerd over arbeidstijdverkorting. Terecht ber^ pen de sociaal-democraten zich er op de herverdeling vanti beid als geen andere partij in beeld te hebben gebracht, f trots sprak Den Uyl al van zijn „Partij van de Herverdelinj HeT is een goede zaak dat de bestrijding van de werkli heid de PvdA zo ter harte gaat. Grote verschillen met anc partijen zitten er vooral in het standpunt over de maj waarop het werk beter kan worden verdeeld. Ook in deze kolom hebben wij meermalen betoogd, werkgelegenheidsbeleid niet tot aanvaardbare resultaten k leiden indien het zich beperkt tot bevordering van de eco|*' mische groei en niet gelijktijdig elke reële kans benut de L staande arbeid over meer mensen te verdelen. Die aanpa#» moeilijk en de mogelijkheden daartoe lopen van bedrijf bedrijf en ook binnen de ondernemingen sterk uiteen, zof] daarbij voorzichtigheid geboden is. M In het plan „Werk Delen" klinkt de FN V-achtergrond Wim Kok klinkt nauwelijks door in het mede door hem r* gestelde stuk. Nog steeds hanteert de PvdA de doelstellu van algemene arbeidstijdverkorting. Dit stuit maatschap|h lijk op zoveel verzet en problemen dat atv voor elk bedrijfpt elke werknemer al goeddeels achterhaald lijkt. re' m< ZELFS de vakbonden zijn de bakens aan het verzetten. al mogen we ons erover verheugen, dat gisteren voor de etoi ste keer in een metaalbedrijf een cao-akkoord is bereikt ofr de invoering van een 36-urige werkweek per 1 januari, f° neemt niet weg dat de doelstelling van de algemene arbeiL tijdverkorting naar een 36-urige werkweek hier en daar a^r verlaten. Er wordt nu maatwerk geleverd en over de 32 tyj in 1990 hoor je met de dag minder FNV'ers praten. he fen DEZE ontwikkeling lijkt op het standpunt van de grot politieke partij in Nederland weinig invloed te hebben. I vast blijft de PvdA vasthouden aan het scenario: 32 uur! 1990; indien niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. DAARMEE komt het overigens lofwaardige doel van terugdringing van de werkloosheid tot 450.000 in 1990 in d merkwaardig daglicht te staan. Zo'n doel zou voor elke p moeten gelden, maar de weg die de PvdA daarheen wil l ven gaan lijkt bij voorbaat maatschappelijk onbegaanb Van een grote vooruitstrevende partij als de PvdA mag 4 realistischer visie worden verwacht De werklozen wordt ie allerminst een dienst bewezen en hun leven bestaat al te vfn uit illneips r DE BILT (KNMI) Het blijft koud. Met een krachtige tot harde noordoostenwind wordt via het zuidelijk deel van de Oostzee en Denemarken kou de lucht aangevoerd. Hierin trekken wolkengebieden mee waaruit wat lichte regen valt. Boven Schotland en de Noorse kust ligt de begrenzing van nog iets koudere lucht. Deze trekt naar het zuiden en be reikt morgenochtend ons land. Tijdens het voorbijtrekken kan enige regen vallen. Daar na stijgt de luchtdruk boven onze omgeving op de nadering van een rug van hoge lucht druk. Deze is er de oorzaak van, dat er de nacht daarna flinke opklaringen zijn waarbij de temperatuur tot onder het vriespunt daalt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: perioden met zon en vrijdag in zuid-Noorwegen mogelijk regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond 5 graden. Britse eilanden: perioden met zon en vrijwel droog. Middag- temperatuur van 6 graden langs de Noordzee tot 13 gra den in west-Ierland. Benelux en Duitsland: perio den met zon en perioden met regen of sneeuw. Middagtem peratuur rond 6 graden. Noord-en midden-Frankrijk: half tot zwaar bewolkt en vrij wel droog. Middagtemperatuur rond 6 graden. Spanje en Portugal: kans op regen of een bui. Middagtem peratuur uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 graden in zuid-Spanje. Alpengebied: plaatselijk een bui, boven de 600 meter sneeuw. Middagtemperaturen rond 0 graden. Zuid-Frankrijk en zuid-Duits- land: half tot zwaar bewolkt en af en toe regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur rond 8 graden, aan de Rivièra rond 15 graden. Italië en Joegoslavische kust: perioden met regen. Middag temperatuur van 10 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN We«r Mas Min Begen Amsterdam zw.bew. 5 4 0 De Bilt zw.bew. 6 3 0 Eelde zw.bew. 4 3 0 Eindhoven motregen 8 4 0.2 Den Helder zw.bew. 4 4 0 Rotterdam zw.bew. 6 3 0 Twente motregen 6 4 0.2 Vlissingen motregen 6 4 0.2 lew 25 11 Las Palm. Beiroet Tel-Aviv Den Uyl (3) Het is toch onbegrijpelijk Den Uyl durft te zeggen 1 christenen. Hij heeft met uitspraken heel wat christei op 't hart getrapt; da.' maakt het naar mijn mei niet uit of men nog ter 1 gaat of niet. Hij heeft waarschijnlijk „even lal gaan". Dat hebben zijn gil voorgangers ook weieens daan. Riep Troelstra niet 1918: „Weg met de Koningü Vredeling liet zich onlaj ook „even gaan", door Pi Bernhard zover mogelijk laag te halen. Wie zich aan uitspraken van Den Uyl erg zal op 21 mei ongetwijfeld 1 stem niet aan hem geven J.W. Beek. RIJSWIJK. Den Uyl (4) Het politieke klimaat in derland heeft een belangr verheldering ondergaan d de openharigheid, waari Dr. J. den Uyl, de leider de Partij van de Arbeid, vijandschap jegens het ch tendom „van de daken gej dikt" heeft. Wie als chrii streeft naar een harmoni werkelijkheidsbeleving, en geloof en politiek niet zal 1 lens scheiden, weet nu wal voedingsbodem is van het d ken en werken van de lek van de PvdA. Dat is duidt onhuld in het getuigenis dr. Den Uyl. De ontkerstei van ons volksleven heeft een bekwame „brain-tri En een christen kan daar g bedding en geen tehuis vin voor de realisering van zijl het geloof gefundeerde pol ke idealen. A.E. Schouten, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2