[uurschildering op .eids politiebureau roept protesten op STAD OMGEVING VVD LAAT CDA LOS De Leidse Courant komt door weer en wind Onderzoek naar benzinestation aan W. de Zwijgerlaan Centrum-democraten verkiesbaar in Leiden WOENSDAG 9 APRIL 1986 PAGINA 13 rongelukte jmfietsster •rieden toilers uit Buitenkaag is ochtend in het Acade- i Ziekenhuis aan haar ondingen overleden. Het e werd afgelopen maan- •htend aangereden op de jisingel, toen zij op haar imer een fietser wilde in- i. In haar val raakte haar >lm los en verloor zij deze. ïeisje werd met ernstig letsel en in coma over- :ht naar het ziekenhuis, niet meer bij kennis ge- LEIDEN - Direc teur J.J. van der Heiden zorgt vrij dag voor de start van de nieuwbouw van zijn Machine fabriek Draken- burgh aan de Adm. Banckert- weg in Leiden op het industrieter rein De Waard. De nieuwbouw wordt opgetrokken recht tegenover het be staande pand. dat vijf jaar geleden in gebruik werd ge nomen. Auto hardnekkige foutparkeerder in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een auto van een zeer hardnekkige foutpar keerder in beslag genomen. De man, die aan de Steenstraat woont en daar steeds zijn auto parkeerde op een plaats waar een stopverbod geldt, was al vele malen bekeurd en door de politie gewaarschuwd. Bij een gisteren gehouden contro le naar foutparkeerders werd de auto in beslag genomen. Acht andere foutparkeerders kregen een bekeuring. Het is in Leiden voor het eerst dat een auto om deze reden in be slag genomen wordt. Toezicht overheid is overdreven DEN HAAG/LEIDEN Van de 62 regelingen die door de ministeries kunnen worden ge bruikt om het beleid van de gemeentes te toetsen, kunnen er 35 vervallen. Een ambtelij ke werkgroep die de di verse regelingen op ver zoek van het kabinet heeft bekeken, zegt dit in een rapport. Het ka binet heeft inmiddels besloten dat de minister van Binnenlandse nog voor 1 januari 1987 met voorstellen moet komen om de betrokken rege lingen te saneren. Hoekema tussentijds uit gemeenteraad LEIDEN D66-lijsttrekker J. Hoekema zal de komende raadsperiode niet uitzitten. Dat liet P. Langenberg, het nieuw gekozen raadslid voor D66, gis teravond doorschemeren tij dens een uitzending van Om roep Rijnland. Hoekema zegt in een reactie op de uitspraak van zijn toekomstig fractiegenoot, dat hij zich bij de kandidaat stelling van zijn partij het recht heeft voorbehouden tussentijds uit de gemeenteraad te stappen, maar dat daarmee niet vast staat, dat dat ook gebeurt. „Ook over de termijn ligt niets vast. Misschien over één jaar, mis schien over drie jaar Inbraken en schijnhuwelijk leveren verslaafde heroïne DEN HAAG/LEIDEN De strafzaak te gen een 25-jarige aan heroïne verslaafde Leidenaar is gisteren door de Haage rechtbank aangehouden tot 15 juli om de verdachte in de gelegenheid te stellen af te kicken in de therapeutische gemeen schap „De Keet". De man had vorig jaar circa honderd misdrijven gepleegd, waar onder inbraken en het onder valse naam innen van gestolen cheques en giro's. De verdachte, die gemiddeld 150 gulden per dag aan heroïne gebruikte, had een speciale voorkeur voor openbare gebou wen. Hij maakte zich eind vorig jaar met name geducht in panden van de universi teit en in musea. Hij zocht zijn geld vooral in de kleding van mensen, die hun jassen in de garderobes lieten hangen. Om over voldoende middelen voor de aankoop van heroïne te beschikken, ging de verdachte zelfs een schijnhuwelijk met een Ghanese vrouw niet uit de weg. Hij kreeg hiervoor tweeduizend gulden. De verhoging van zijn uitkering als gevolg van de trouwpartij ging naar zijn weder helft. „Dat was zo afgesproken. We heb ben elkaar in totaal maar een paar keer ontmoet". De verdachte is nog steeds met de vrouw getrouwd. De Leidenaar vertelde dat hij in 1983 voor het eerst hard drugs ging gebruiken. Dat zou gebeurd zijn onder invloed van zijn nieuwe vriendin, die toen al aan heroïne verslaafd was. Het tweetal had elkaar le ren kennen op een MBO-opleiding voor sociale dienstverlening. ïEZ WAREN TEGEN MEDEWERKING AMNESTY INTERNATIONAL e< iEIDEN De Leidse unstenaar Pol de Jong aat een muurschilde- -*ng maken op het nieu- fe politiebureau. De af- eelding komt op een fctonnen wand van het üreau aan de Lange- facht. Die muur is na- lelijk niet bemetseld, pidat aan die zijde van it bureau mogelijk nog ;bouwd gaat worden, t plan wordt uitge- rd met medewerking in Amnesty Internatio- iï, afdeling Leiden. Dit itste is bij verschillen- organisaties in het rkeerde keelgat ge- loten. [et idee voor de beschilde- die als thema „mensen- ïiten" heeft, is afkomstig van de zoon van architect Snieder. De beschildering be staat uit een aantal gekleurde handen. Over de handen komt de tekst van de eerste regel van artikel 1 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens: „Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rechten behandeld". Het werk van De Jong is gekozen uit een vijftal ontwerpen. Enkele organisaties, waaron der de Leidse info-winkel Alarm, hebben zich in een open brief tot Amnesty ge richt. Zij stellen dat de in druk wordt gewekt „dat Am nesty International zich voor de kar laat spannen van een instantie die ze juist scherp in de gaten zou moeten en wil len houden. De muurschilde ring zal bovendien een pijn lijke ervaring zijn voor al die mensen die in het Leidse po litiebureau mishandeld of on terecht vastgehouden wor den, zoals al herhaaldelijk in het verleden is voorgeko men". Commissaris H. Mostert is zich er van bewust dat er tus sen de politie en Amnesty In ternational een spannings veld bestaat: „De politie moet soms geweld gebruiken als machtsmiddel. Aan de ande re kant is het taak van de po litie en Amnesty om de vrij heid van de mens tot recht te laten komen". Volgens Mos tert toont deze samenwer king ook de verandering in mentaliteit die zich de laatste jaren bij de politie aftekent. „Organisaties als Greenpeace en Amnesty hadden vroeger geen beste klank bij de poli tie. Vorig jaar hebben agen ten echter een fietstocht door Nederland gehouden om geld in te zamelen voor Greenpe ace. Het geeft aan dat je bij de politie met normale men sen te maken hebt die toeval lig een beroep hebben geko zen waar wat moeilijke kan ten aan zitten". J. Haverkort van de afdeling Leiden van Amnesty Inter national heeft zich verbaasd over de boze reactie van de organisaties. „Samenwerken met de politie is binnen onze organsiatie niet ongebruike lijk. We zijn bezig met het oprichten van een beroeps groep politie. Die gaat brie ven schrijven naar collega's in het buitenland. Een ander punt was of de politie Am nesty op het politiebureau wilde en of Amnesty wel op het politiebureau wilde. Wij hebben daarom gekozen voor een ontwerp waarbij de link tussen politie en Amnesty niet zo duidelijk naar voren komt, maar wel een beschil dering waarbij de mensen rechten naar voren komen. Dat was voor ons geen pro bleem. De muurschildering kan de mensen aan het den ken zetten". Sociale (on)zekerheid Verschillende organisaties voerden gisteren op het Stadhuisplein actie tegen de herziening van het soci ale stelsel. Er werden handtekeningen ingezameld. De muziekgroep MMwops (Making music wtiile other people sleeping) verzorgde een optreden. De be langstelling voor de actie viel overigens tegen. Slechts enige tientallen hadden zich op het Stadhuis plein verzameld. Lftraf geëist verdoofde reker(18) HAAG/LEIDEN De r van justitie in Den heeft gisteren tegen een ge Leidenaar een vrij- Iraf geëist van tien len, waarvan drie voor lijk. De verdachte be- verdoofd door valium 5j diverse malen te heb- igebroken. ïpenbaar Ministerie had igen twee inbraken in jen aan de Leidse Ha- lat ten laste gelegd, bei- >leegd op 14 en 15 janua- e zaken alleen al waren 3e officier voldoende om >f tegen hem te vorde- !n werkelijkheid zou de rond de tien strafbare op zijn naam hebben waaronder de diefstal n uit een auto. Die pun- erden ter informatie van [htbank aan zijn lijst toe- pidenaar had het onder voorzien op videorecor- geld en sieraden, maar bn doos diepvrieskroket- |n zakken chips ver- Ide hij, als het zo uit- I, niet. Die laatste artike- brden bijvoorbeeld gesto- it een sportkantine aan eterwoudsesingel. irdachte zei in de afgelo- eriode (vanaf vorig jaar) jafd te zijn geweest aan De president van de e rechtbank, mr. S.F. b, zei te menen dat er volkstammen" valium- slikken. Hetgeen in de e gevallen niet tot inbra- .eidt. „Het ging bij mij M om de combinatie van in, roken en soms ook en", aldus de Leidenaar. U2-jarige mede-verdachte, Jezelfde feiten worden Hten, kwam gisteren niet Zijn strafzaak wordt •houden, is op 22 april. houding na lacht gedrag %N De Leidse politie (gisteren op de Zoeter- seweg een 29-jarige man Oorschoten aangehouden, sad een slijptol met een |jle van 200 gulden gesto- een bouwmaterialenbe- man, een goede be- van de politie, trok de ffcht toen hij met zijn fiets .onder een auto van de reed. Hij gedroeg 'erdacht omdat hij steeds erde iets onder zijn jas stoppen. Redders Burgemeester C.H. Goekoop reikte gistermiddag in het stadhuis aan drie personen een onder scheiding uit. De heer W. Dolman en zijn twee zonen kregen een onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds. Zij deden in maart 1984 een dappere poging een te water geraakte automobilist uit De Zijl te redden. Door de lage temperatuur van het water lukte dat overigens niet. De heer W. van der Hoogt werd gedecoreerd wegens zijn verdienstelijk optreden bij de redding van de 5-jarige Jarno Tegelaar uit de Nieuwe Rijn in november 1984. Het jongetje was in het donker in het water gevallen. Op de foto van links naar rechts. W.J. Dolman. J. Dolman, W. van der Hoogt en burge meester Goekoop. Ook op de foto Jarno Teegelaar, die door Van der Hoogt werd gered. LEIDEN Binnen de ge meente wordt momenteel onderzoek verricht naar de mogelijkheden van de vestiging van een benzi nestation aan de Willem de Zwijgerlaan. Het pompstation zou moeten komen op de plaats van de voormalige ingang van de Groenoordhallen. Volgens een woordvoerder van het bureau Grondzaken van de gemeente is het on derzoek nog in een oriënte rende fase. Er is volgens hem nog geen beslissing genomen of de gemeente medewer king aan de aanvraag gaat verlenen. Het bureau Grond zaken heeft wel een teke ning gemaakt waarin het pompstation langs de Willem de Zwijgerlaan is geprojec teerd, maar dat is volgens de woordvoerder slechts be doeld om een indicatie te ge ven van de mogelijke conse quenties. Overigens werd van de zijde van Grondzaken in eerste instantie ontkend dat de gemeente een dergelij ke tekening heeft gemaakt. Volgens de woordvoerder zal in ieder geval het bestem mingsplan gewijzigd moeten worden als het benzinesta tion er ook werkelijk komt. Tegen die komst bestaan be zwaren bij de directie van de Groenoordhallen en het ben zinestation Kempeneers aan de Gooimeerlaan, 150 meter verderop. Volgens de heer A. de Jong van de Groenoord hallen zou een benzinesta tion op deze plaats ten koste gaan van een deel van par keerruimte op het terrein voor de Groenoordhallen. Bovendien zouden er diverse activiteiten door dit ruimte- verlies onmogelijk worden gemaakt. Kempeneers is boos omdat hij de concurren tie van het pompstation vreest. Het bedrijf van Kem peneers is destijds na moeiza me onderhandelingen met de gemeente, verhuisd van de Herenstraat naar de Gooi meerlaan. Deze verhuizing was volgens Kempeneers al leen mogelijk omdat vesti ging aan de Gooimeerlaan voldoende financiële moge lijkheden bood. Deze zullen ontoelaatbaar verminderen als gevolg van de komst van een nieuw station. „Is het dan de bedoeling om de ene ondernemer die door hard werken iets heeft opge bouwd, onmiddellijk stuk te concurreren door er een an- dèr in dezelfde branche naast te zetten", vraagt Kem peneers zich af. LEIDEN De VVD acht een afspiegelingscollege met PvdA, VVD en CDA niet mogelijk in Leiden. De VVD-fractie heeft dit gisteravond vastgesteld. De liberalen besloten zich neer te leggen bij de wei gering van de PvdA om beide grote partijen bij de collegevorming te betrek ken. In het verkiezings programma had de VVD zich voor de vorming van een afspiegelingscollege uitgesproken. De VVD gaat voorlopig verder praten met PvdA en Links Leiden over het collegepro gramma van het beoogde drie partijen-college. Daaruit mag volgens VVD-onderhandelaar F. Kuijers niet afgeleid wor den dat zijn partij instemt met de aanwezigheid van slechts één VVD-wethouder in het college. Kuijers zei vanoch tend bij de portefeuilleverde ling opnieuw uitbreiding van het aantal wethouders van zes naar zeven aan de orde te stel len, een constructie waarin de VVD twee wethouders zou claimen. Een dergelijk optie is echter al eerder door de PvdA van de hand gewezen. De socialisten vinden dat het aantrekken van een extra wethouder een onnodige aanslag zou zijn op de gemeentefinanciën. PvdA- onderhandelaar D. Tesselaar stelde gisteravond in een uit zending van omroep Rijnland vast dat het feit dat de VVD bereid is verder de praten, be tekent dat de partij zich erbij heeft neergelegd slechts één wethouder in het nieuwe col lege te krijgen. De VVD heeft inmiddels wel een aantal wijzigingsvoorstel len op het ontwerp-collegepro- gramma van de PvdA vastge steld. „We zijn vrolijk bezig", aldus Kuijers: „Het zal wel een paginaatje of wat worden". Vrijdag praten de drie betrok ken partijen verder over het collegprogramma. Links Leiden heeft inmiddels een kleine honderd ammende- menten op het ontwerp-colle- geprogramma van de PvdA ingediend. Gedeeltelijk zijn het voorstellen die al eerder door de PvdA zijn afgewezen zoals het starten van een expe riment om vrouwen in op vanghuizen voorrang bij wo ningtoewijzing te verlenen, be drijven die meewerken aan het plaatsen van kruisraketten geen opdrachten meer te ge ven en grond aan bedrijven onder voorwaarden goedkoper ter beschikking te stellen. Links Leiden vindt dat ge meentelijke diensten voortaan ook in de avonduren en op za terdag open moeten zijn. Het aantal bedrijfsverzamelgebou wen moet uitgebreid worden. Volgens Links Leiden moet de Liberalen leggen zich neer bij eis PvdA gemeente strenger gaan toe zien op het naleven van demo cratische regels bij woning bouwverenigingen. Indien dit niet gebeurt zou de gemeente niet langer garant moeten staan voor rente en aflossin gen. Met de bewoners van het Trekvaartplein moet overleg gevoerd worden over de toe komst van het woonwagen centra, er mag volgens Links Leiden niet onvoorkort inge stemd worden met het beleid van de staatssecretaris om het centrum af te bouwen. Links Leiden pleit voor herin richting van de doorgaande verkeersroutes in de stad ten behoeve van langzaam ver deer en wil dat de Stille Mare voor snel verkeer wordt afge sloten. De parkeertarieven moeten worden gedifferen tieerd waardoor het parkeren in het hart van de stad duur der wordt, een suggestie die overigens ook PvdA-wethou- der J. Peters (verkeer) al eens heeft Geen sanering verontreinigde grond Vlietweg LEIDEN De verontrei nigde grond aan de Vliet weg waar vroeger auto sloperij Opdam was geves tigd hoeft niet gesa neerd te worden. Dit is het resultaat van het onder zoek naar de bodemge steldheid door een onaf hankelijk bureau. Het bureau stelde wel vast dat de grond is verontrei nigd met olie en zware metalen. Die verontreini ging kan echter alleen ge vaar voor de volksgezond heid opleveren bij con sumptie van veeteeltpro- dukten afkomstig van het terrein. De projectgroep Vlietweg adviseert Gede puteerde Staten het ver ontreinigd puin te verwij deren of een schone laag grond aan te brengen. Bij het verwijderen van het puin zouden de auto-on derdelen gescheiden ver werkt moeten worden. Boete gevraagd voor fatale verkeersfout DEN HAAG/LEIDEN Vijf honderd gulden boete eiste de Haagse officier van justitie gis teren tegen een 21-jarige be roepschauffeur uit Rijnsburg wegens het begaan van een verkeersovertreding, die op 14 december 1984 het leven kost te aan een 74-jarige Leidenaar. Hij had de fietser geen voor rang verleend. Het slachtoffer was 's middags op de kruising van de Burg- gravenlaan en de Kernstraat in Leiden met zijn fiets tegen de zijkant van een vrachtwa gen opgereden. Hij kwam te vallen en overleed korte tijd later aan hersenletsel in het ziekenhuis. De verdachte, die de auto bestuurde, vertelde de rechtbank dat hij de fietser niet had gezien vanwege „een blinde hoek" in zijn auto. Hij zei dat hij wel in zijn spiegel en om zijn schouder had geke ken. „Ik reed niet harder dan dertig kilometer per uur, waarschijnlijk nog minder". Het remspoor dat zijn banden op het wegdek achterlieten was tachtig centimer. Ook rechtbankpresident mr. S.F. Kootte achtte het op grond hiervan aannemelijk dat de chauffeur zacht moet hebben gereden, waarmee hij hem overigens niet wilde vrijplei ten van diens verkeersfout. De man zei veel spijt te hebben van zijn onvoorzichtigheid. „Ik stop nu bij iedere krui sing". De rechter vond het verstandig dat de Rijnsburger in elk geval vrijwel meteen na het ongeluk weer achter het stuur is gaan zitten. „Anders had je misschien nooit meer durven rijden". Vonnis op 22 april. LEIDEN In de Kieskring Leiden doen 22 partijen mee aan de Kamerverkiezingen. Behalve de bekende partijen hebben zich ingeschreven: VCN (Verbond van Commu nisten in Nederland), Pat (Par tij van Ambtenaren en Trend volgers), Partij voor Midden groepen, Loesje, Socialistiese Arbeiderspartij, Algemeen Be lang, AR' 85, Federatieve Groenen, de Centrumpartij en de Centrumdemocraten. Deze laatste partij is de afsplit sing van de Centrumpartij en staat onder leiding van het Kamerlid Janmaat. De partij had in Leiderdorp 31 handte keningen opgehaald onder het mom „meer vrouwen in de raad". Burgemeester A. Brug- geman van Leiderdorp schreef alle ondertekenaars vervol gens aan en w;ees op de moge lijkheid de handtekening terug te nemen. Vijf Leiderdorpers deden dat en twee handteke ningen bleken ongeldig. De Centrum-democraten leverde gisteren echter een tweede lijst met nog eens tien handteke ningen van Leidenaars in op het hoofdstembureau in Lei den. Daardoor werd het ver eiste aantal van 25 handteke ningen ruimschoots gehaald. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en Ceidae

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13