Idealistische start van galerie Free Art 4ÜÉ' „Wat willen jullie, werk of wonen? Amerikaanse neo-fascisten infiltreren Democraten ^binnenland/buitenland Kaderpersoneel Britse supermarkt speelt oorlogje Consumentenbond wil verbod op Today-sponsje £eidóc(SouacMit DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 7 I Gezondheidszorg ontsteld over verder korten UTRECHT De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de artsenorganisatie KNMG hebben gis teren ontsteld gereageerd op de plannen van het kabinet volgend jaar opnieuw 600 miljoen gulden te bezuinigen op de gezondheidszorg. Voorzitter F. Vissers van de NZR weigerde op het kabinets voornemen in te gaan, „omdat wij ervan uitgaan dat verdere bezuinigingen in de ziekenhuissector onmogelijk zijn". Voorzitter T. Derksen van de KNMG liet weten dat zijn organisatie nieuwe be zuinigingen zonder verdere specificatie niet zal I accepteren. „Als de politiek besluit dat de gezond heidszorg verder terug moet, dan moet de politiek dat maar aan het publiek verkopen. De politiek zal dan ook moeten aangeven wat er precies niet meer kan in de gezondheidszorg: op welke behan delingen beknibbeld moet worden", aldus Derk- Minister overweegt maatregelen tegen Klaas de Jonge DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken overweegt maatregelen tegen de Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge die nog steeds bivakkeert op de Neder landse ambassade in Zuid-Afrika. Dit om te waarborgen dat De Jonge zich onthoudt van contacten met de pers. Dit blijkt uit antwoor den van de minister op schriftelijke vragen van het VVD-kamerlid Weisglas naar aanlei ding van de publikatie van onder meer het dagboek van Klaas de Jonge. Van den Broek, die „betreurt" dat De Jonge zich niet aan ge maakte afspraken heeft gehouden, kan nog niet beoordelen in hoeverre diens publicaties het overleg met de Zuidafrikaanse autoritei ten zullen bemoeilijken. Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Safe- wafe-supermarkten sturen hun kaderpersoneel naar een bos in de buurt van Canterbu ry, in Kent, om er oorlogje te spelen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van speciale revol vers en pijltjes, gevuld met rode verf. De deelnemers ne men elkaar daarmee onder vuur. Bij Safeway, dochtermaat schappij van een Canadese firma, werken zo'n 17.000 mensen. Het bedrijf heeft kortgeleden een contract af gesloten met „Survival UK", een maatschappij die dergelij ke oorlogjes op touw zet. De bedoeling is niet alleen grote mensen te amuseren, maar vooral hun leiderschap op de proef te stellen en te verbete ren. Safeway stuurt nu om de veertien dagen 300 man ka derpersoneel naar de Great Bossington Farm voor een overlevingscursus van telkens een dag. De cursisten leren er niet alleen omgaan met revol vers. Zij worden ook getraind in het doorstaan van mogelij ke kidnappingen. Safeway be schouwt dergelijke cursussen als een doeltreffende manier om van het kaderpersoneel goede gezagsdragers te ma ken. JUBILEUMTENTOONSTELLING BIJ ROELAND GRAFIEK-GALERIE Galerie Free Art, Van Nijenrode- atraat 6, „Otto Schouten", tot 25 april, dinsdag t/m zaterdag 11-17 uur, woensdag 11-14 uur. Roeland Grafiek-galerie, Jurriaan Kokstraat 44, „Peter Gentenaar", tot 1 mei, maandag t/m vrijdag 9- 16 uur. DEN HAAG Er zijn altijd jonge kunstenaars die geen genoegen ne men met het bestaande galeriecircuit en een ei gen galerie openen-om collega's in de gelegen heid te stellen hun werk te tonen. Galerie Podium aan de Ieplaan is daar een voorbeeld van, even als de etalage-galerie in de Van Swietenstraat en galerie Free Art in de Van Nijenrodestraat is daar onlangs bijgeko men. Deze drie kunstenaarsiniti atieven begeven zich niet alleen figuurlijk buiten het gevestigde circuit, maar ook letterlijk, want alle drie zijn zij ver buiten het centrum te vinden. Rob Bekkering en Jeannet- te Wittermans van de nieu we galerie Free Art zijn zich bewust van de ongun stige ligging en hopen in de loop der tijd de aandacht van de bewoners in het Be noordenhout te trekken. Onlangs werd er een po ging in die richting gedaan door het verspreiden van een foldertje waarop een nieuwe tentoonstelling werd aangekondigd. Spe ciaal voor de buurt werd de opening op zaterdagmiddag gehouden, zodat vele men sen de mogelijkheid hebben om het werk te bekijken. ]Rob Bekkering: „De aan loopperiode is moeilijk. Op die zevenhonderd folders j reageerden ongeveer vijf Otto Schouten bij galerie Free Art. mensen. Wanneer je bioem- stillevens in aquareltech niek toont, zul je waar schijnlijk meer mensen trekken, m^ar wij komen met het werk van jonge, pas afgestudeerde kunste naars. Aan het begin ver kochten we koffie en thee en daarmee-hoopten we ook mensen te trekken. Het zat hier vol met scholieren, die op de drankjes afkwamen, maar dat waren niet de mensen die voor de kunst kwamen". De galerie is niet uit com mercieel oogpunt begonnen. De exposities moeten kos tendekkend zijn en als er een kunstwerk wordt ver kocht gaat 30% van het be drag naar de galerie. Verge leken met vele galeries is dit voor de kunstenaar een gunstig percentage. Mo menteel hangen er reliëfs, schilderijen en collages van Otto Schouten (1961) aan de witte wanden. Met takken en planken stelt hij zijn re liëfs samen en beschildert ze lustig in vrolijke kleu- Peter Gentenaar Roeland Grafiek-galerie in Scheveningen viert deze maand de vijftigste tentoon stelling in haar drukkerij. De twee zaaltjes zijn voor deze gelegenheid gevuld met werk van de kunste naar Peter Gentenaar, die ook bekend staat als papier maker. Het is een passende keuze voor een galerie, die zich ten doel stelt om de ambachtelijke zijde van het indrustriëlê drukkersvak te belichten door het tonen van de kunstzinnige grafi sche technieken (zeefdruk, ets, lithografie e.d.). Gentenaar is een kunste naar, die zich inderdaad met gedrevenheid en preci sie toelegt op het ambachte lijke procédé van papier maken. Hij schreef er in 1974 zelfs het boekje „Expe rimenten met papier" over. Het hoe en waarom van het zelf papier maken en de ontwikkeling die hij vanaf 1970 doormaakte, is te lezen in een boekje dat de ten toonstelling begeleidt. Zo leerde hij driedimensionale vormen in papier afdruk ken, hij schilderde met di verse kleuren pulp en drukte reliëfplaten af. Deze technieken leveren soms oogstrelende resulta ten op. Een gordijn van stroken papier in diverse kleuren of een mozaïek van mooie tinten zijn voortref felijk van kleur en materi aal, maar tegelijkertijd kun nen ze de aandacht niet voldoende vasthouden. Een produkt afleveren dat in technischfopzicht voldoet is in onze eeuw zeker niet het belangrijkste aspekt van een kunstwerk. Veel meer gaat het om de houding van de kunstenaar en zijn con cept. Iets daarvan schemert door in de gegoten etsen, waarop veelal ruiters en naakte vrouwen te vinden zijn. Het bizarre er van is toch nog te onuitgesproken om werke lijk te overtuigen. Verre weg het meest geslaagde werk is „Prinses en stro per", een groot reliëf, waar in het fragmentarische van de voorstelling ook uit het materiaalgebruik blijkt en de inhoud samengaat met de techniek. INGRID VAN SANTEN jjSUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Tl": Hd is jetnmm xhtlm i/ishc, maar hij n wtoruit met dt meat moderne appa ratuur en hen de druk ran frote diepten rerdrajen HARTSTICHTING WIL NIEUW OVERLEG Vleeswaren nog altijd te zout DEN HAAG Een jaar gele den zat de Nederlandse Hart stichting voor het laatst om de tafel met o.a. het Bedrijfschap van Slagerersbedrijven en de Vereniging voor de Neder landse vleeswaren. Gesproken werd over het gezonde effect van minder zout in de vlees waren. De hartstichting acht nieuw overleg met de fabri kanten van vleeswaren weer wenselijk nu uit een gezamen lijk onderzoek met professor M.B. Katan uit Wageningen is gebleken dat veel vleeswaren nog altijd te zout zijn. Sommi ge bevatten zelfs 3,5 procent zout per ons, terwijl de hart stichting 2,5 gram haalbaar acht. Wie per dag vief- boter hammen met vleeswaren eet, nuttigt ongeveer een ons vleeswaren. Bij een dagelijks zoutrantsoen per persoon van 8 tot 10 gram is met elke halve gram minder al belangrijke winst geboekt, zo meent de Nederlandse Hartstichting. „Gunstige" vleeswaren zijn fricandeau en rosbief, omdat daarbij de keus aan de consu ment wordt gelaten er al dan geen zout aan toe te voegen. Marguerite Duras met de sym bolische cheque van de Ritz- Hemingway-prijs, de hoogste prijs die in de literaire wereld wordt uitgereikt. Ritz- Hemingway- pri js voor Marguerite Duras PARIJS De Franse schrijf ster Marguerite Duras heeft gisteren de „Ritz-Hemingway- Prijs", ter waarde van 50.000 dollar (134.000 gulden) in ont vangst genomen voor haar ro man „'1 Amant", (De Min naar). De 71-jarige Duras werd gekozen door een elfkoppige internationale jury onder voorzitterschap van de Ameri kaanse journalist Pierre Salin ger. De prijs wordt uitgereikt aan de beste roman die in het Engels is verschenen. „De Minnaar" is een autobio grafisch relaas van Duras' meisjesjaren in het koloniale Indochina, waar zij in 1914 werd geboren. De roman ein digt wanneer ze naar Frank rijk vertrekt om er wiskunde te studeren. Franse recensen ten hebben het boek een van Duras' beste werken genoemd vanwege de manier waarop zij de hoog oplopende sentimen ten, de intriges en de jaloezie beschrijft die ontstaan door haar steelse verhouding met een jonge Chinese miljonair. Marguerite Duras, die al meer dan 30 jaar grote faam geniet in Franse literaire kringen, won in 1984 de belangrijke Prix Goncourt voor dezelfde roman. Het doel van de jaarlijkse prijs, die in 1985 werd ingesteld, is de persoonlijke banden die de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway had met het Hotel Ritz in Parijs in herinnering te houden en de wereldliteratuur te stimuleren. De Ritz He mingway Prijs wordt bekos tigd door Sir Muda Hassanal Bolkiah, de sultan van Brunei. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Walter Mondale is een Russische spion. Henry Kissinger staat aan het hoofd van een internationale samenzwering die de wereldheerschappij nastreeft. De ko ningin van Engeland zit tot over haar oren in de internatio nale drugshandel. Dat is ook het geval met tal van promi nente joodse bankiers. En de verhalen over de holocaust in nazi-Duitsland zijn goeddeels gelogen. Dat beweert Lyndon LaRouche, leider van de merkwaar digste politieke secte die Amerika op dit ogenblik rijk is: Waarschijnlijk zou LaRouche gedoemd zijn geweest een po litieke curiositeit te blijven, ware het niet dat enkele van zijn volgelingen twee weken geleden opmerkelijke succes sen boekten in een voorverkiezing, van de Democratische partij in Illinois. In feite hebben de twee kandidaten de wei nig oplettende Democraten misleid. Ze operreerden onder de naam van LaRouches politieke organisatie, de Nationale Commissie voor Democratisch Beleid (NDPC). Die naam leijkt veel op de officiële Nationale Comissie van de Demo craten (NDC). Met zijn organisatie heeft Larouche zich als het ware verschanst in de officiële Democratische partij. Het succes van de twee kandidaten in Illinois gaf LaRouche datgene waarnaar hij vele jaren heeft gestreefd: nationale bekendheid. Op dit ogenblik voeren honderden leden van zijn secte in geheel Amerika campagne voor allerlei politie ke posten. Sommigen van hen hebben al zeer hoge ogen ge gooid. Het laat zich begrijpen dat de officiële Democratische partij panisch reageerde op de coupe van LaRouche. De af gelopen weken is dan ook alles in het werk gesteld om de partij van alle LaRouche-smetten te zuiveren. Lyndon LaRouche (63) geboren in een gezin van preutse en rechtlijnige Quakers begon zijn politieke kruistochten als ultra-links econoom. In 1973 kwam om redenen die nooit geheel duidelijk zijn geworden de grote ommezwaai. LaRou che bekeerde zich tot meer conservatieve opvattingen en binnen enkele jaren nam hij de meest zonderlinge rechts- reactionaire standpunten in. Nu beweegt hij zich aan de' rand van het fascisme. Zijn politieke ommezwaai ging ook gepaard met een snel toenemende paranoia. Overal ziet hij belagers, moordenaars en aanvallers. Hij heeft zich dan ook omgeven met lijfwachten en knokploegen. Zijn riante bui tenverblijf in Virginia wordt zwaar bewaakt en is voorzien van alle denkbare elektronische beveiligingsapparatuur. La Rouche denkt dat hij ieder ogenblik kan worden vermoord door de Russische geheime dienst of door de moordcomman do's van de Libische leider Khadaffy. Zijn toenemende achtervolgingswaan ging spoedig gepaard met reeksen zeer duistere voorspellingen, kenmerkend voor een man die zich niet meer kan bevrijden van zijn eigen waandenkbeelden. Zijn volgelingen hebben alles opgegeven om LaRouche op zijn kruistocht tegen velerlei soorten kwaad behulpzaam te zijn. Zij maken de indruk het slacht offer te zijn van een voortdurende hersenspoeling. Geheel volgens de regels van de echte secte, worden volgelingen die de wijk nemen bedreigd en achtervolgd. Hoe groot de NDPC is valt intussen moeilijk na te gaan. Aangenomen wordt dat LaRouche en paar honderd zeer trouwe en onderbetaalde medewerkers heeft, die hun leven in dienst van hun politieke meester hebben gesteld en die dan ook alle schepen achter zich hebben verbrand. La Rouche zou voorts kunnen rekenen op ettelijke duizenden overijverige aanhangers in geheel Amerika. Ónder hen be vinden zich ook diegenen die in de Democratische, en in mindere mate de Republikeinse partij zijn geinfiltreerd. Optimisten verwachten dat, nu hij door de echte Democrati sche partij is ontmaskerd, LaRouches rol spoedig zal zijn uit gespeeld. Daar komt nog bij dat de Amerikaanse justitie nog een appeltje met LaRouche te schillen heeft. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan een groots opgezette zwendel met creditcards. Maar groepen als die van LaRouche hebben in de VS een merkwaardige vitaliteit. Dat, gevoegd bij het feit dat LaRou ches volgelingen vinden dat het doel alle middelen heiligt, houdt de organisatie op de been. Merkwaardigerwijze kan LaRouche beschikken over zeer ruime fondsen. Dat geld is uit de zakken van het legioen der ontevredenen geklopt. Immers, in Amerika leven vele honderdduizenden mensen die geloven dat slechts lieden als Lyndon LaRouche het land kunnen redden van de ondergang. En LaRouche is handig genoeg om daarvan misbruik te maken. HILVERSUM De Consumentenbond gaat staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) vragen de introductie van het Today-sponsje, een nieuw anti-conceptiemiddel, in Neder land tegen te houden. Het Today-sponsje kan de vrouw zelf in brengen en zou zonder recept verkrijgbaar moeten worden. Het is in de Verenigde Staten in korte tijd één van de populairste voorbehoedmiddelen geworden. Volgens de bond dient de staatssecretaris de introductie van het sponsje tegen te houden zolang de Nederlandse overheid niet heeft vastgesteld dat het hier om een goed en betrouwbaar produkt gaat. Volgens een ar tikel in Medisch Contact zou met dit middel één op de zeven vrouwen binnen een jaar zwanger worden. WVC-MINISTER BRINKMAN IN GESPREK MET JONGEREN AMERSFOORT „Kijk, in de politiek hebben we het vaak over keuzes. Bij de discussies in de Kamer over het jeugdbeleid ko men concrete vragen aan de orde: wat kies je? Dat wil ik ook aan jullie voor leggen. Stel ik moet kie zen tussen 300 miljoen gulden uitgeven aan nieu we banen voor jongeren of 300 miljoen voor jonge renhuisvesting. Wat wil je? Minister Brinkman van wvc toch niet de oudste in het kabinet Lubbers was gis teravond in Amersfoort om met jongeren van gedachten te wisselen over datgene wat de jeugd momenteel bezig houdt en om er als politicus mogelijk iets van op te ste ken. Volgens de jeugdige CDA-minister („Nee, het is toeval dat deze bijeenkomst vlak voor de verkiezingen plaats vind, ik maak er geen verkiezingsstunt van") zeg gen departementale rappor ten en ministeriele onderzoe kingen niet genoeg over wat de jeugd bezig houdt. Antwoord Niet iedereen gaf Brinkman overigens een antwoord op de vraag waar de 300 miljoen gulden aan besteed moest worden. Natuurlijk, de voor de hand liggende suggestie om wonen en werk beide met 150 miljoen te bedelen werd gelanceerd, maar dat bedoelde Brinkman niet. Nee, er moest een duidelijke keuze gemaakt worden. De meerderheid sprak zich ten lange leste toch uit, nadat discussieleider Ad 's-Grave- sande, een ieder persoonlijk langs was gegaan: werk! Al hoewel een vrijwillig wer kende werkloze uit de hoofd stad benadrukte dat je niks aan werk hebt als je niet kan wonen. Het omgekeerde bleek niet waar en de discussie daar over en over de vraag of een jongere verplicht gesteld moet worden te werken was het enige heikele punt waarover de meningen dui delijk verschilden. „Ik wil niet verplicht worden om te moeten werken. Als ik niet wil werken omdat er geen werk is dat ik leuk vind, dan moet ik een uitkering heb ben", aldus dezelfde werklo ze vrijwilliger. Een scholiere stelde daarentegen dat het leven hard is. „Wil je het le ven door, dan moet je er voor knokken. Moet ik voor jou betalen omdat jij wel kan werken, maar niet wil?". Verschil Ook over de vraag of er ver schil en zo ja, hoeveel moest zijn tussen een uitke ring en het (jeugd)loon werd verschillend gedacht. De meesten meenden, zoals ook Brinkman, dat er verschil moest zijn juist om het zoe ken van een baan te stimule ren. En het merendeel was ook bereid werk aan te ne men dat niet in overeen stemming was met de geno ten opleiding. Bij iedereen stond het krij gen van een opleiding bo venaan het wensenlijstje. Het hebben van een diploma, het kunnen uitoefenen van een vak werd door de jongeren als het belangrijkste ervaren. „Maar dan wel een opleiding waar je iets aan hebt en niet een school waar je 50 percent van je tijd dingen moet doen die je niet interesseert of waar je later toch niets aan hebt", aldus een vroegtijdige schoolverlater. Brinkman toonde zich niet geheel ingenomen met dat standpunt, omdat hij liever een omgekeerde volgorde zag. „Neem eerst de moeite om te leren en ga dan wer ken", was zijn devies.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7