Minister wilde pensioenwet niet wijzigen voor NSB-kamerleden Ji 3 Soft-drugs moeten vrij'' Drie tennisballen vooru „Mag Janmaat soms ook geen pensioen krijgen?" Therapeutisch meeëten geldt niet als inkomen - -Öls botter vist jrokken osfor op SINNENLAND SleidóaQowumt DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 3 ^ile van 40 km door chaos op Jrienenoordbrug [OTTERDAM De Van Brienen- ordbrug in de richting Dordrecht is ;istermiddag vier en een half uur jur gestremd geweest door een om- revallen vrachtwagen. De verkeers- :haos in en rond de Maasstad leverde ien file op van veertig kilometer. Bij 'ijiet verwisselen van rijstrook op de iéprit van de brug raakte de vracht wagencombinatie een personenauto, jije vrachtwagenchauffeur probeerde .je remmen, waardoor de wagen kan- 'telde en dwars over de drie rijbanen in de vluchtstrook kwam te liggen. liTegen acht uur 's avonds kon het Jerkeer weer normaal doorrijden. Ministers bestuderen opheffing hospitaals DEN HAAG De ministers van defen sie en WVC gaan een onderzoek instel len naar de mogelijke opheffing van het Marine Hospitaal Overveen en het Mili tair Hospitaal Dr. A. Mathijsen in Utrecht. Aanleiding is het rapport in het kader van de Heroverwegingsronde 1985 dat gaat over de geneeskundige verzor ging, kantinediensten, welzijnszorg en sociale diensten van defensie. Volgens een werkgroep kan opheffing van de twee ziekenhuizen tussen de acht en zes tien miljoen gulden besparen. Daarbij zou de beddencapaciteit van deze zieken huizen bij burgerziekenhuizen moeten worden ondergebracht door de plaatsing van militair medische teams bij zes van deze ziekenhuizen. Als jë het leven als broers bent begonnen, wil je dat ook zo lang mogelijk samen volhouden. Voor twee herdershonden in Amstelveen leek een kink in de kabel te komen toen één van beide een verlamming aan het achterlijf kreeg en afgemaakt zou moeten worden. Hun „baasje" lag daar zó wakker van, dat hij een speciaal invalidenwagentje construeerde waarop de zwakste hond met zijn hele lichaam steun vindt. En als de ene hond het nu op een holletje zet, volgt de andere gewoon op een rolletje. ACTIES IN METAAL BREIDEN ZICH UIT UTRECHT Vanwege het uitblijven van een principe- akkoord over een nieuwe cao voor de metaal- en elek trotechnische industrie (200.000 werknemers) houdt de Industriebond FNV vanaf vandaag poort- en kantine acties bij metaalbedrijven in het district Utrecht. Als de werkgeversorganisatie FME op 21 april geen initiatief heeft genomen om de door haar afgebroken cao-onder handelingen te hervatten, zal de Industriebond zijn le den oproepen tot stakingen van achtereenvolgens 24, 48 en 72 uur en zonodig voor onbepaalde tijd. In Gelder land zijn gisteren prikacties begonnen. De komende we ken houdt de bond zogenoemde ultieme ledenvergade ringen, waarop driekwart van de leden moet instemmen met de voorgenomen stakingen. De leden bij Lindner in Soest (160 werknemers, afsluiters voor verpakkingsin dustrie) hebben al ingestemd met een driedaagse staking vanaf 5 mei. Het grote bondsdistrict Rotterdam verga dert vandaag over de te voeren acties. Drukkerij valse giropassen opgerold AMSTERDAM In Barsingerhorn in Noord-Holland heeft een recher cheteam gisteren een drukkerij op gerold waar op grote schaal valse gi ropassen werden gemaakt. In de drukkerij lagen honderden valse pasjes. In verband met het maken van valse passen en het ver valsen en opkopen van gestolen gi rokaarten werden zes mensen aan gehouden. Het zijn de twee eige naars van de drukkerij, de broers G.H.S. (29) uit Barsingerhorn en J.J.S. (31) uit Schagen, de 31-jarige C.J.H. uit Oostzaan en de drie Am sterdammers W.P. (52) en diens twee zoons F.P. (20) en P.M.P. (28). ^erkgev ;vers- f'oorzitter vreest tekort I, aankomend yakmanschap" jTRECHT De voorzitter fan de Algemene Werkgevers Jereniging (AWV), R. van °Vijk, vreest binnen tien jaar 'ifen tekort aan „aankomend ikmanschap" doordat de in- oom van goed opgeleide igdigen tengevolge van de iftijdsopbouw van de bevol- ng in die periode zal afne- len. Van Wijk zei vandaag bij opening van de manifesta- Management '86 in Utrecht, ruim 7200 jongeren vorig r aan de slag zijn gegaan via igdwerkplannen waarbij on- rnemingen en bedrijfstak- in waren betrokken die zijn ingesloten bij de AWV. Deze •reniging telt enkele honder- in leden met in totaal 300.000 1{jerknemers. De jeugdwerk- Mannen, een initiatief van de ,WV, de metaalwerkgevers n de industriebonden, hebben volgens Van Wijk ongetwij feld toe bijgedragen dat de f;dwerkloosheid in 1985 re- ?f meer is gedaald dan de le werkloosheid. Bedoeling de jeugdwerkplannen is wfet overbruggen van de kloof lessen vooropleiding en de ei- in die de bedrijven stellen, jolgens Van Wijk zijn de tot jisver opgedane ervaringen [moedigend. "jij legde sterk de nadruk op noodzaak van opleiding en isjn-, her- en bijscholing. Voor- r vanwege de geringere in- ajroom van jeugdigen, sir ™EN HELDER De Helderse sserkotter HD 7 „Zes Ge- J loeders" heeft vorige week ;rls ten zuidwesten van de ine Bank vijftig mijl weste van IJmuiden op de irdzee een halve kubieke ter aan brokken fosfor op- ist. Volgens een politie- rdvoerder worden de ikken in de vorm van bak- inen uitsluitend in de oor- ;industrie gebruikt voor bij- rbeeld de fabricage van iforbommen. Het vermoe- |n is dan ook dat het gaat om Bforbommen uit de Tweede lereldoorlog. Het kan zijn dat k( bommen nu doorroesten en [f it fosfor loskomt. De rijkspo- ijf te water waarschuwt de ït#sers dat fosfor de eigen- hap heeft spontaan in brand vliegen wanneer het in aan- )uking komt met de buiten- vcfht, waarbij bovendien ge- Idiarlijke gassen vrijkomen. lassale ziekmelding parketpolitie Rotterdam t)TTERDAM Veertig van 1 48 parketpolitie-ambtena- in« die bij de rechtbank in Nbtterdam werken, hebben Hh vanmorgen ziek gemeld hebben verlof opgenomen onvrede over het uitblijven a n de herwaardering van Bin salaris. Verwacht wordt t de actie in elk geval voor rtraging bij de afhandeling n de strafzaken zal zorgen. ior de ziekmeldingen moet parketpolitie zich beperken het noodzakelijkste werk zullen sommige zittingen :t worden bemand. Ook het insport van gedetineerden n en naar de huizen van be- iring moet aan anderen wor- i overgelaten. Eind maart ildde een groep Haarlemse ketpolitieambtenaren zich ziek uit protest tegen het [blijven van herwaardering. DEN HAAG De zaak van de pensioenen voor NSB-kamerleden is in feite beslist op 15 mei 1950. Op die datum te kende koningin Juliana het besluit dat de wedu we F. Rost van Tonnin- gen-Heubel recht had op weduwen- en wezenpen sioen. Zij deed dit op voordracht van de toen malige minister van bin nenlandse zaken, mr. F. Teulings (KVP). Deze had eerder te kennen ge geven niet van plan te zijn een wetswijziging in te dienen over het pensi oenrecht van NSB-ka merleden, zoals blijkt uit de vandaag vrijgegeven dossiers. Bij de toekenning van het pensioen aan mevrouw Rost Van Tonningen ging de rege ring niet over een nacht ijs. Al in 1947 had de weduwe van de NSB-voorman een eerste verzoek om pensioen ingediend. Het hoofd van het Bureau Bestuurszaken van Binnenlandse Zaken liet toen aan de minister weten dat van het vervallen van pensi oenrechten voor NSB-kamer leden geen sprake was. Het verzoek moest volgens hem worden ingewilligd. Er ge beurde echter niets. Op 29 september 1949 diende de weduwe, via haar advo caat mr. F. Sassen, een ver zoek in. Een 'correspondentie De weduwe van het oud-NSB-kamerlid Rost van Tonningen, wier staatspensioen als een „schrijnende zaak" wordt erva ren, ook al is op haar rechten weinig af te dingen. binnen het departement van Binnenlandse Zaken volgde. Zo ging een stuk van het hoofd van de afdeling Pensi oenen en Wachtgelden ge paard met de notitie in de kantlijn „Zuivering kamerle den raakte ons niet: aparte regeling. Is daar ons nog iets van bekend?" Dit bleek niet het geval, want het antwoord luidde „...er is mij geen bepa ling bekend op grond waar van rechten op pensioen van oud-kamerleden (of hun na bestaanden) vervallen kun nen worden verklaard. Ook de voorschriften omtrent de zuivering van de Tweede Kamer niet, zelfs niet ten aanzien van hen die ingevol ge genoemd K.B. hun kamer lidmaatschap verloren". En de minister was, zoals ge meld, niet bereid hier alsnog iets aan te veranderen. Voorbeeld Het optreden van de weduwe bleek een goed voorbeeld voor anderen. In 1956 vroeg H.J. Woudenberg, de NSB'er die door de Duitsers tot hoofd van de vakbonden werd ge bombardeerd, een pensioen aan. Ook hij was (van 1937 tot 1941) kamerlid geweest. Een jaar later, 1957, kwam een verzoek van De Mar- chant et d'Ansembourg. Zijn pensioenrechten waren hem tenslotte al in 1941 door se cretaris-generaal Frederiks toegezegd. Ook de toenmalige bewindsman op Binnenland se Zaken, mr. A. Struycken (KVP) bleek niets anders te kunnen doen dan deze ver zoeken in te willigen. Nadat de graaf was overleden (1975) gingen de pensioenrechten over op zijn vrouw. Opnieuw was een precedent geschapen. In 1970 schreef het vierde oud-NSB kamer lid, G. Dieters, aan de griffier van de Tweede Kamer „Tot voor enige dagen heb ik steeds in de veronderstelling geleefd dat een ex-lid van de Tweede Kamer welke als zo danig tevens lid was van de NSB niet in aanmerking kon komen voor een pensioenuit kering. Nu werd mij uit be trouwbare bron medege deeld, dat de heer Wouden berg wel pensioen ontving en mevrouw Rost van Tonnin gen weduwenpensioen. Kunt U mij inlichten welke weg ik moet bewandelen om in het genot van een dergelijk pen sioen te komen?" Staassecretaris mr. C. van Veen (CHU) stelde hem keu rig op de hoogte van zijn rechten. In een begeleidend schrijven naar aanleiding van het verzoek van Dieters is het volgende te lezen: het niet-toekennen van een pensioen is geen haalbare kaart. Ook een beroep op verjaring is niet te verdedi gen... Hij zal blij genoeg zijn met het volle pond". Op het departement werd nog geprobeerd om de pensi oenrechten aan Dieters te onthouden. Maar zonder suc ces. Een hoge ambtenaar op binnenlandse zaken schreef: „Hoe kunnen wij de tekst van art. 83 APPA (Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers) op de heer Dieters toepassen? Bij Wou denberg en Dieters kan ge steld worden dat de overheid bepaalde verplichtingen had, namelijk toekenning van pensioen". Ook Dieters kreeg „het volle pond": een pensi- i over de periode van 1945 ziin overlijden in 1980. In totaal een kleine honderddui- tot ziji (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De pensioen aanspraken van de weduwe en kinderen van Rost van Tonningen werden in 1957 nog in zeer forse mate ver hoogd, doordat de grondslag voor pensioenen van wedu wen van „in actieve dienst" overleden politieke ambts dragers werd uitgebreid. Men ging uit van de stelling dat een overledene in theorie tot aan zijn 65e in de Kamer zou hebben kunnen blijven. In het geval van Rost van Ton.- ningen, die zelfmoord pleeg de op 51-jarige leeftijd, werd het aantal kameijaren dus verhoogd van vier tot acht tien. Volgens de deskundigen heeft de Tweede Kamer des tijds „bewust" geen uitzonde ring willen maken voor oud- NSB'ers. Door dit alles is er volgens huidige kamerleden sprake van een heel moeilijke situa tie, zo zeiden zij desgevraagd. De socialist Hans Alders: „Er zitten meer haken en ogen aan zo'n wetswijziging dan op het eerste gezicht lijkt. Vragen die rijzen zijn bij voorbeeld: hoe moet de for mulering luiden? En mag Janmaat straks soms ook geen staatspensioen genieten? Er dient grondig gestudeerd te worden alvorens er zo'n wetsontwerp komt". De liberaal Jan Kees Wie- benga sprak van een „heike le zaak'te meer omdat een gelegenheidswet weieens op gespannen voet zou kunnen staan met artikel 1 van de grondwet, die discriminatie verbiedt. De christen-demo craat Vincent van der Burg was het meest uitgesproken in zijn reactie. Hij ziet niet hoe minister De Korte een wetswijziging moet voorstel len, als daar zoals in dit geval geen algemeen criterium aan verbonden kan wordden. Hij wees op de mogelijkheid dat de ex-PSP'er Van der Spek straks na zijn vertrek uit de Kamer toetreedt tot een ex treem radicaal splintergroep- je. „Moeten wij hem dan op grond daarvan zijn pensioen rechten ontnemen?' Het bovenstaande neemt niet weg dat alle drie kamerleden met name de uitkering aan de weduwe Rost van Tonnin gen een „schrijnende zaak" noemen die op gespannen voet staat „met het gevoel voor rechtvaardigheid". Maar volgens hen is dat het gevolg van het feit dat Ne derland nu, in tegenstelling tot de periode 1940-1945, een rechtsstaat is, „waarin zonder aanzien des persoons wordt gehandeld". BELAHGHSBBE1QK. Het besluit van koningin Juliana in 1950 waarbij aan mevrouw Rost van Tonningen en haar kinderen een staatspensioen wordt verleend. Alleen CNV in beroep tegen vonnis bank-cao UTRECHT De Diensten bond FNV heeft gisteren be sloten af te zien van hoger beroep tegen het vonnis in het kort geding dat de diens tenbonden hadden aange spannen tegen de bankwerk- gevers en de vakorganisaties Unie BLHP en VKBV. Ho ger beroep tegen de voor de bond negatieve uitspraak van de president van de rechtbank in Amsterdam is volgens de FN V-bond „als actiemiddel niet doeltref fend". De Dienstenbond CNV daarentegen zal wèl in hoger beroep gaan uit vrees dat het vonnis een precedent voor cao-onderhandelingen in andere sectoren zal vor men. IEMELS NfcHTL£xjENCw)\ 'T ïëZl-ISTZ'tj l v/eoeoöjew. 2 o6' /ZO HEB IK CBOÖOPEZEUSÖC \AL VfeEfifiew PRACHT 66Z\bU'. JlÊ_ 7" NIEUWE REGELING VOOR LOON IN NATURA DEN HAAG Het finan ciële voordeel dat voort vloeit uit het zogenaamde „therapeutisch meeëten", wordt niet belast voor de loon- en inkomstenbelas ting. Het gaat hier om het meeëten van de werkne mers in de gezondheids zorg met patiënten of pu pillen in gevallen waarin de cao dat voorschrijft. Dit staat in de regeling van staatssecretaris Koning van fi nanciën over de wijze waarop loon in nature meetelt als in komen voor de belasting. Daarbij heeft Koning als uit gangspunt gekozen dat loon in natura moet worden belast als dat een reële verhoging van de draagkracht van de belasting plichtige tot gevolg heeft. Daarbij moet wel de doelma tigheid in het oog worden ge houden en onnodige irritatie bij belastingplichtigen worden voorkomen. Onbeduidende voordelen moeten bijvoorbeeld onbelast blijven, aldus de staatssecretaris. Bij beloning in natura in de vorm van gratis vakantierei zen maakt Koning onder scheid tussen „normale" va kantiebestemmingen zoals Eu ropese landen en landen rond de Middellandse Zee, en reizen naar overige gebieden. In de eerste categorie wordt als in komen beschouwd wat zo'n reis doorgaans kost In de tweede categorie zullen indivi duele omstandigheden een grotere rol spelen. Koning gaat met vervoerbedrijven praten over de waardering van het fi- annciële voordeel voor perso neel van deze bedrijven en hun gezinnen, omdat zij vrij of tegen een geringe vergoeding kunnen reizen. In het verle den zijn hierover afspraken gemaakt, maar de omstandig heden zijn sindsdien gewijzigd en daarom wil de staatssecre taris die afspraken herzien. Zestien gewondenin buurtbus Alle zestien inzittenden van deze buurtbus raakten gistermiddag op een kruising in Venray gewond nadat hun busje in frontale botsing was gekomen met een vrachtwagencombinatie. De be stuurster van de buurtbus werd zwaar gewond. Zeven anderen liepen dusdanig ernstige letsels (been- en armfracturen) op dat zij in het ziekenhuis moesten blijven. De anderen konden na be handeling naar huis. Het ongeluk is volgens de politie te wijten aan de chauffeur van de vrachtwagencombinatie. Hij verleende geen voorrang en bleef ongedeerd. Topambtenaar wvc: kruistocht verergert drugprobleem (Van onze parlementaire redactie) NOORDWIJKERHOUT Het steeds strengere in ternationale optreden te gen druggebruik en de drughandel werkt ave rechts: het duwt gebrui kers en handelaren dieper de misdaad in. Daardoor zwaardere ter bestrij- /an het drugpro- nodig zijn. Dit be de secretaris van voor alco hol- en drugsbeleid, E. Engelsman, van het mi nisterie van WVC vanoch tend op een internationale Noordwij- i legalisering ten jft-drugs en een pak van de han del in hard-drugs zou naar zijn mening het beste zijn. „De nei ging van de internationale ge meenschap om almaar stren ger op te treden gaat lijken op een heilige, morele kruistocht, een oorlog tegen drugs", zo hield Engelsman de conferen tie voor. Volgens hem zou „een rationeler en minder mo ralistisch beleid zinvol zijn". Volgens de topambtenaar van WVC wordt Nederland met zijn tolerante politiek ten on rechte verweten op het gebied van de drugbestrijding een be leid van „laat maar waaien" te voeren. Door het gebruik van de soft-drugs als marihuana en hasj oogluikend toe te staan, is het in ons land mogelijk ge worden onderscheid te maken met de bestrijding van het he- roïne-probleem. „Onze erva ring is dat deze aanpak in de Nederlandse situatie doeltref fend is", aldus Engelsman. Ook in andre landen begint deze aanpak waradering te krijgen, zo viel in Noordwij- kerhout te beluisteren. Dat komt vooral omdat Nederland het enige westerse land is waar het aantal heroïnege bruikers de laatste jaren sta biel blijt of zelfs iets afneemt. I anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Nol I A'at Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: A dres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CcidAcSoutmvt ier j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3