„De Witte Raaf11 is na 25 jaar nog lang niet doorgedraaid Leidschendam wil verenigingen tenniscomplex in beheer geven Varken Beperkte bewegingsvrijheid voorWassenaarse honden SJC protesteert tegen PTT aan Schiestraat VAN EEUWENOUDE BOERDERIJ MET VEETEELT TOT LUXUEUS OPONTHOUD Er was eens een heel eenvou dige boerderij. Bijna een hut je op de hei. De hoeve werd in 1546 gebouwd bij een af kalving van Noordwijks dui nen nadat enkele percelen dorre grond ontgonnen wa ren. De bewoners, simpele lieden, leden op die eenzame plek vanzelfsprekend een ka rig bestaan met hun veeteelt. Verder weten we er niets meer van. Geslacht op ge slacht ploeterde er voort. Spanjaarden trokken er voorbij, en ook geuzen die voor de nieuwe orde zorgden. Het vee zal er niet getuigd hebben van Hollands welva ren. Zo ging het eeuwen door. De simpele boerderij werd nu en dan wat opge knapt. Tot er in 1926, in de dagen van de „roaring twen ties", aan de bel werd getrok ken door twee echtparen (uit Leiden en Amsterdam) die de vervallen boerenhoeve ontdekten en ernaast hun tentje opzetten. Heel in de verte konden ze er de zee ho ren ruisen, ze snoven de den- negeur op en liepen in een kwartiertje naar het strand. Het volgend jaar kwamen ze vee toch buiten liep hun vakantie doorbrachten. De boerderij bij Noordwijk was de ontdekking van het de cennium en in die zomersei zoenen werd het ei van de la tere „Witte Raaf" gelegd. Gisteren, 7 april, was het 25 jaar geleden dat ter plaatse een luxueus bungalow-hotel restaurantbedrijf de deuren voor de toekomst opende. De faam kon gaan uitstralen. Het ei van De Witte Raaf is gebleken geen windei te zijn geweest. De familie Oostdam tekent er voor. Van pioniers zijn de le den van die familie een suc cesvolle dynastie geworden. Je had eerst pa Oostdam, die de boerderij huurde van de hooggeboren familie Cre- mers. Zijn zoon Hein Oost dam heeft het als jongeling nog meegemaakt: „Er kwa men in het begin al, toen de boerderij aardig draaide, def tige gasten. Zo ook freule Cremers. En elke keer zei die: „Warempel zeg, wat is het hier toch mooi. Het lijkt wel een witte raaf!" Zo zijn wij ons bedrijf De Witte Raaf gaan noemen, want Oost- dammen' waren er toch al zo veel. En wij, het hele gezin, lagen onder de hanebalken met het lekk^ rieten dak bo ven ons hoofd, rillend van de kou en geplaagd door de vlooien. De freule had mooi praten met haar witte raaf, maar in feite is zij de naam- geefster geweest". Uitsmijter van een kwartje Vór de oorlog stroomden de toeristen al toe. De Oostdam- men verschaften hun een rol beschuit voor drie cent en een uitsmuiter kostte een kwartje. Tijdens de bezetting had de Wehrmacht er een leuke bedoening in dat „Sperrgebiet", maar na de bevrijding ging het weer hur ry up met De Witte Raaf. Er kwamen gaandeweg steeds meer bedden bij voor rust- zoekende vakantiegangers. In '51 verschenen de eerst echte pensiongasten, die bij Oostdam aan tafel mee aten, in de huiskamer verbleven en soms, bij noodsituaties, zelfs sliepen in de privé-ver- trekken van de familie. In 1954 verrees er een apart ge bouw met zes kamers voor zomerverhuur en in '57 wer den de eerste bungalows ge bouwd. Hein, Jaap en Gerard Oost dam zetten zich schrap en namen rond '59 een ionge Duitse architect in de hand, Herbert Sander uit Dort mund (die inmiddels perfect Nederlands is gaan spreken en gisteren, ver weg van het Roergebied, naast mij zat te genieten van een sublieme gestoofde zalm). Sander ont wierp voor de firma Oostdam een Dungalow-hotel met een capaciteit van 160 bedden en twee eetzalen: één voor de jongere en één voor de oude re gasten. Op 7 april 1961 gingen de deuren officieel open. Opkomende luxe in de kuststreek. Sindsdien is De Witte Raaf doorlopend aan een groeipro ces onderhevig geweest. Bou wen en verbouwen. Meer en luxere kamers; het Duinmo tel schuin tegenover de Raaf met openlucht zwembad werd aangekocht. In 1981 was er een grote ver bouwing die De Witte Raaf nog meer aanzien gaf: extra kamers en conferentieka mers, een pub-bar en een overdekt „tropisch" zwem bad. In '85 werden de oudste kamers geheel gerenoveerd en over enige tijd kunnen de eerste ballen worden gesla gen op drie nieuw aangeleg de tennisbanen. Het familiebedrijf staat nu onder dagelijkse leiding van een bekwame nieuwe gene ratie: Hein's twee zoons The- rus en Pieter en dochter José Oostdam, met een stuk öf 40 medewerkers. Hein Oostdam: „Zelf heb ik nog zo veel an dere dingen binnen het be drijf te doen". Hein heeft drijf zich ontwikkeld tot een le vendig vinoloog. Hij is weg van wijnen, maar komt er steeds weer op terug. Deze doorgewinterde Oostdammer (het zou me niet verbazen als hij de ontdekker is geweest van ,,'t Oostdammertje": Mandarine Napoléon, bitter- lemon, cocktailkers) is in staat een hele middag in een wijnkel der door te brengen bij de helderste produkten van de edele wijnstok. Hij is ook in staat, het „depót" van een 20 jaar oude port, als een „koste lijk bezinksel" op de tong te proeven en daarbij hevig en aanstekelijk te smakken. „Engelse port (via Portugal), die helemaal in de mond hangt. Tjonge, wat blijft dat hangen!" De port hangt zon der meer aan het glas, door het stroperig 'suikergehalte. Hij heeft het ook over 't „huilen" van de wijn. Dat is pas iemand die met z'n vak bezig is. Daar kunnen journa listen een voorbeeld aan ne- Altijd groen Maar Hein Oostdam ik hoop dat zijn zoons een flin ke dosis van zijn tic hebben overgenomen heeft ook een open oog voor wat buiten en binnen groeit en bloeit. De tuinen rond De Witte Raaf zijn in de zomer en de winter groen; daartussen door worden er jaarlijks zo'n 20.000 bloembollen geplant. Onder het raam van het res- Op mijn omwegen door stad en land korri ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie' u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. British Club of Leiden: Darts-competitie De „British Club of Leiden" doet weer van zich spreken. Zo wordt morgen een club-darts-competitie gehouden om de „Crossed Keys" Challenge Trophy^ in de bar van hotel Nieuw Minerva, Boommarkt 23 in Leiden. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Ook zal er een Fiets rally worden gehouden. De datum daarvan zal binnenkort worden bekend gemaakt. Aldus Rosalind Verwey, secretaresse. taurant komen de eerste paarse hyacinten al uit, ge koesterd door een schrale zon op het zuiden en door de on middellijke uitstraling van de c.v. die door de wand heen schijnt te gaan. Die Oostdam- se liefde voor de doorbreken de natuur was voor het per soneel aanleiding om bij het zilveren Raven-jubileum aan de directie de „30.000ste boom" aan te bieden. Waar die overige 29.999 andere bo men allemaal staan is me een raadsel, maar ze moeten er zijn, volgens de boeken. Maar wel prachtig is buiten, als je door het raam kijkt bij het genieten van warme reepjes duinkonijn op een „fris bedje van gemenge sla", de 25-jarige ceder wiens voorvader in de Libanon heeft gestaan. Hij is door de konijnen aangevreten en heeft een jaar of 7 „stil ge staan", maar nu floreert hij De Oostdam-dynastie in haar element bij het 25-jarig feest van „De Witte Raaf" aan de rand van Noord- wijks duinen. weer, sierlijk aan de voet van het duin. De blauwgroene ce der met z'n grillige armen, staat in de buurt van het vij vertje met spuitende fontein, waar jn zeer koude jaargetij den de reeën uit de nabije heilige wouden zonder vrees nog wel eens naar willen af dalen om zich met het lei dingwater te laven. En bin nen, in de eetzaal (waar gis teren, ter gelegenheid van een feestelijke cocktailparty, de kievitseieren in mandjes ter consumptie, met een saus je, opgeslagen lagen) staat een enorme 30 jaar oude aza lea, die de bewondering van velen naar zich toe trekt en volgens Hein Oostdam, de eeuwig levenslustige, „de grootste van de bollenstreek" is. In elk geval is ze een fleu rige oma van formaat. Produkten van het land Het jubileum wordt, zo zegt enthousiaste zoon Pieter, cu linair gevierd met een bloemlezing aan „produkten van het land, verkrijgbaar binnen een straal van 5 kilo meter rond De Witte Raaf". Geen stukje Franse kaas, maar „fromage paysan Hol landais", „uit het dorp van daan, bij een lokale boer. Waarom Frans? We hebben zelf de fijnste kazen". Een Friese nagelkaas. Je zit ge woon kruid nageltjes te eten: je moet je gasten verrassen". En tenslotte is er een „Fian- gailles des Müres 1961". Een „verloving" van bramenge rechten van weleer: verse bramen, bramen-mousse en bramen-ijs. Weg met de Franse kaas; leve de bramen! De Witte Raaf gaat z'n eigen weg, na een aanloop van 25 jaar. Met een logies-service van de bovenste plank, met een keuken van het jaar 1986 en de know-how van culinai re fijnproevers, en omspoeld met de blijde boodschap van Hein Oostdam en zijn zonni ge, ernstige, speelse, kokettte en ook vorstelijke wijnen. Gisteren was er, onder de eminente regionale aanzit- tenden aan de lunch, ook de muzikale veelvraat, culinair scribent en wijnenmoloch Ronnie Potsdammer. Het was het tijdstip waarop hij een bevestiging kon maken: „Een drankorgel, daar kun je met twee handen op spelen". tlDEN OMGEVING CeidócSowuvnt DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 13 l«n krant ontvangen assen 18.00 en 19.00 uur, za- in^dags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde ond nabezorgd. LEIDSCHENDAM Leidschendam gaat met plaatselijke tennisvereni gingen overleggen of het mogelijk is dat een of meerdere vereniging(en) het beheer gaan voeren over het complex tennis banen dat op het voorma lige Prinsensingeltracé wordt aangelegd. Vereni gingsexploitatie zou iets nieuws in Leidschendam zijn, omdat tot nu toe geen enkele sportaccommoda tie, inclusief die van het Recreatieschap, in beheer is gegeven. Vorig jaar oktober is al be sloten tot de aanleg van zes kunststoftennisbanen. De kosten bedragen ruim één miljoen gulden, inclusief een douche/kleedruimte. Op het raadhuis" zijn vier mogelijk heden van beheer uitgedok terd waarvan er twee commerciële exploitatie en beheer door het Recreatie schap al direct zijn afge vallen. Bleven over beheer door de gemeente of exploi tatie door één of meer vere nigingen. Het onderhoud zou in beide gevallen door de ge meente geschieden. Voordeel van verenigingsbeheer is volgens de afdeling Welzijn dat voor de administratie en, andere werkjes vrijwilligers kunnen worden ingescha keld, wat uiteraard goedko per is. Verder zou de ge meente verzekerd zijn van een vaste opbrengst. Tenslot te zou een vereniging, ter be vordering van het vereni gingsleven, het gebruik van de banen meer stimuleren. Het nadeel is dat een kantine moet worden gebouwd met mogelijk overlast voor om wonenden. Bij eventuele te korten zou bovendien de ge meente kunnen worden aan gesproken. Als voordeel van gemeente lijk beheer wordt grotere zorg voor bepaalde doelgroe pen genoemd. De PvdA heeft in een eerder stadium gepleit voor „open" tennisba nen waarop iedereen eens een balletje kan slaan. Een nadeel is dat de gemeente de administratieve rompslomp voor de verhuur krijgt. Om die kosten te drukken zou het verhuur per dagdeel moeten worden overgegaan. Dit leidt echter weer tot be perkt gebruik van de banen. De aanlegkosten worden on der andere betaald uit de ex ploitatie van het hele Prin sensingeltracé. De exploita tiekosten worden geraamd op 84.000 gulden per jaar die uit de verhuur van de banen moeten komen. WASSENAAR De tota le herziening van de alge mene plaatselijke veror dening van Wassenaar is eindelijk voltooid, vijftig jaar nadat de oude APV werd afgekondigd. Gister avond bogen zich de raadscommissies algemene en juridische zaken van Wassenaar over de nieuwe APV, waarin onder meer naaktrecreatie wordt toe gestaan. naaktstrand in feite geen woord vuil gemaakt. Veel opzienbarender was de felle strijd tussen de PvdA met D66 tegen de plannen van CDA en VVD wat betreft het aanlijnen van honden. PvdA-raadslid Hen Goulooze over honden in Wassenaar- :„Als ons dorp nu compleet onveilig werd gemaakt door alles verscheurende honden, dan was het nog wat an ders". Want wat is het geval: VVD en CDA willen dat overal in Wassenaar honden aan de lijn moeten, terwijl er voor enkele plaatsen een onthef fing wordt gegeven. Reden hiervoor is aggressie van honden, verkeersveiligheid en vooral hondenpoep. Maar Henk Goulooze nam daar geen genoegen mee. „Ik ben voor de meest liberale poli tiek in deze", aldus de socia list. Hetgeen CDA-fractielei- der Frits Wensveen de op merking ontlokte:„Denk ie soms dat hierdoor straks de honden op je gaan stem men?" In de nieuwe APV worden twee volstrekt nieuwe bepa lingen opgehomen. Het aan melden van voetbalwedstrij den van professionele clubs wordt verplicht, vanwege vandalisme. Ook wordt in principe het gebruik van het gemeentewapen van Wasse naar verboden. Volgens het college van B en W neemt misbruik van het wapen hand over hand toe. Het gewest 'S-Gravenhage, waarvan Wassenaar per 1 juli lid wordt, mag de ge meente maar twee gulden per inwoner kosten. Dat is de mening van het college van B en W, dat eerder dacht aan een bijdrage van 3,10 gulden per inwoner. Omdat Wassenaar pas op de helft van dit jaar lid wordt, is de bijdrage over 1986 maar een gulden. Bovendien wil Was senaar niet meebetalen aan oude verplichtingen van het gewest s-Gravenhage, en ook niet aan onder meer lo pende wachtgelden. De raadscommissie algemene za ken van Wassenaar ging hiermee gisteren akkoord. NOORDWIJK De voetbalvereniging SJC blijft bij de ge meente Noordwijk aandringen op beveiliging van de Schiestraat en de Lageweg. In dat kader maakte de vereniging ook bezwaar tegen de door de gemeente verleende bouwvergunning voor een PTT-voorsorteercentrum aan de Schiestraat. Gisteren lichtte de vereniging de bezwaren toe tijdens een hoorzitting van de ge meente. Aangevoerd werd dat op doordeweekse dagen tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds zo'n 400 jeugdspelers het traject vice-versa afleggen wanneer zij gaan trainen of spelen in de sporthal op het eigen SJC-terrein. Het laatste deel van de weg is onverlicht en de oversteek bij de ingang van het sportcomplex aan de Lageweg blijft, ondanks enkele jaren geleden aange brachte wegversmallingen, gevaarlijk. Na de realisering van het bouv/bedrijf Klein Gunnewiek, vreest SJC nog een verkeersge- vaarlijk punt wanneer de PTT zich daarnaast vestigt. Veel onge lukjes en bijna-ongelukken zijn een slechte reclame voor de club die daardoor een terugloop van het ledental verwacht. De PTT voerde aan dat het bedrijf voornamelijk 's nachts in be drijf is, dat de ingang zeer goed zelfs in overleg met SJC verlicht zal worden, dat het personeel vanuit het dorp zelf komt, dat parkeren op eigen terrein gebeurt en dat er geen publiek komt omdat de loketten gewoon in het dorp zelf blijven. De con tainerwagens om half vier en half zeven 's middags zullen de voornaamste „klanten" zijn en de PTT wil die zelfs eventueel verplichten tot het afleggen van een andere route dan het traject Lageweg-Schiestraat. Tennisbanen Valkenburg in pinksterweekeinde open VALKENBURG De Valkenburgse Tennis Vereniging hoopt in het pinksterweekeinde (zaterdag 17 mei) het nieuwe tennis complex in gebruik te nemen. Dit wordt momenteel aan de Duyfroklaan (naast het sportcomplex van de voetbalvereniging Valken '68) aangelegd. Dit maakte voorzitter C. de Vries bekend tijdens de tussentijdse algemene ledenvergadering die gisteren in De Terp. werd gehouden. Door de aanwezige leden werd goedkeuring verleend aan het huishoudelijk en baanreglement, voor de duur van één jaar waarna bezien zal worden of de prak tijk aanpassing noodzakelijk zal blijken te zijn. Tevens zal er een gesprek plaatsvinden met een eventuele trainer hoewel de fi nanciële middelen in de eerste jaren beknopt zijn. De leden be sloten voorlopig nog een jaar te wachten met aansluiting bij de tennisbond schelden op de politie is Itrafbaar. Een punkach- ige Leidenaar had dat inige tijd geleden onder- onden op het Noordein- le en moest gisteren ver- intwoording afleggen roor het Leidse kanton- rerecht. Hij had een ridse hoofdagent voor .varken" uitgemaakt. De ,eidenaar gaf deze on- [atteuze vergelijking een ambtenaar in jfunctie met een onwel riekend knorrebeest toe, iaar stelde niet te heb- jen gescholden. d; Lik heb het normale 'aipraakvolume gebruikt", rierzekerde hij kanton rechter Rigters. „Als het e|o onderling wordt ge legd is het geen beledi- jjing", vond hij. De Lei- dienaar koestert een per- jjoonlijke antipathie je- „jens de Hermandad en piad de dagen voor het accident op het Noord- Criinde al een paar keer ^verhoop gelegen met de erftolitie. k^Ik ben uitgedaagd", zo injtelde hij. „Ik stond op ejemand te wachten op iijjet Noordeinde toen de g%olitie voorbijkwam. Ze '"Jtopten, en die agent liep Sfaar een bloemenkiosk, was nog kwaad van- ege de afgelopen dagen, i mompelde „varken", 'oen kwam hij naar me ie en vroeg hij me wat gezegd had. Ik heb het oord vervolgens her haald", aldus de verdach- odDat hoeft toch geen uit lagen te zijn", vond kan- onrechter Rigters. „Mis- Hchien dacht hij dat je de |lfeg wilde vragen". Offi cer van justitie Van de proek en rechter kwa ken uit op een boete van jej5 gulden. „"feehelden lalchelden op de politie tQou ook een naar punk Neigende jeugdige inwo ner van Roelofarends- ^4een hebben gedaan, 2%aar daar stond hij niet 'oor terecht. Zijn fiets as niet voorzien van ;en bel, verlichting en reflector en dat had ;n bon opgeleverd. ij die gelegenheid had e Vener volgens het broces-verbaal tegen de plgenten gezegd: „bemoei en jullie je maar met je 7 [igen zaken, klootzak- ren". Die uitdrukking t kiist hij zich niet meer te lerinneren. Het kanton- erecht beperkte zich erhalve tot de ontbre- ;ende fiets-onderdelen, letgeen 95 gulden boete ipleverde. )e charme en de sporti- iteit die het net op tijd lalen van een trein met Ie ich meebrengen worden [u liet door iedereen begre- Een Haarlemmer lad dat ondervonden op iet centrale Leidse sta- istion, waar hij door de Conducteur werd gever baliseerd wegens het 'pringen op een rijdende rein. Volgens de conduc- 2teur reed de trein al 15 's ilometer per uur, en 'as hij net van plan ge- ]'e 'eest om de centrale v eurvergrendeling Verking te stellen toen e Haarlemmer met een noekduik naar binnen iejtwam zetten, daarbij di- 7 rerse passagiers omver d ;egelend. De Haarlem- li lier sprak deze lezing vran het gebeuren tegen. De trein ging rijden noen ik instapte. Die con- aa ucteur probeert alleen 2 aaar door middel van lC' en proces-verbaal zijn r* igen slordigheid weg te toetsen. Hij hoort de ,r< rein niet weg te laten 'ijden met een geopende eur waar hij niet zelf nstaat en brengt mij in evaar door dat te doen", e< telde de sportieve trein- eiziger. Iet kantongerecht had armeen begrip en gaf 20 ei gilden boete.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13