ZejdóaQowuMit^ Rustige cafés mogen langer openblijven STAD OMGEVING Zes nieuwe woningen aan Pieterskerkhof ALLER LEICDS) d PvdA en VVD oneens over parkeergarage en erfpacht Schade door varkenspest ongeveer tien miljoen Ruimere opleidings capaciteit basisartsen is noodzakelijk DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 11 ►emeente legt kamerbureaus aan banden :DEN Woning- of kamerbemidde- ibureaus moeten voortaan voldoen aan aantal door de gemeente vastgestelde i. Het is verboden een dergelijk bureau (rijven zonder een vergunning van B en ~it besloot de gemeenteraad gister- ind naar aanleiding van een initiatief- 4stel dat door Links Leiden was inge- (gemeenteraad wil op deze wijze trach ten einde te maken aan woekerwinsten gevolg van de woningnood. De belang- jste voorwaarde is dat kamerbureaus vaste tarieven moeten gaan werken, mogen tien gulden aan inschrijfgeld ;en en nog eens negentig gulden bere- n wanneer een bemiddeling met suc- wordt afgesloten. Voor het afsluiten of opmaken van een huurcontract mag geen vergoeding worden gevraagd. Bovendien is vastgelegd dat kamerbureaus een adres van aangeboden woonruimte slechts aan één woningzoekende tegelijker tijd mogen afgeven. Bij afgifte ervan moet gecontroleerd worden of de woonruimte nog vrij is. Het bureau is verplicht jaarlijks inzicht te geven in zijn administratie en alle adressen te overleggen waarin hij heeft bemiddeld. De vergunning kan door B en W worden geweigerd indien de indruk bestaat dat de woonruimteverdeling door de activiteiten van het bureau geschaad wordt. Makelaars en bureaus die lid zijn van de Vereniging van niet-commerciële kamerbe middelingsbureaus zijn van de regeling uit gesloten. Tasjesdieven bij Digros LEIDEN De bedrijfsre- cherche van de grootgrut ter Digros aan de Lange- racht heeft gistermiddag omstreeks half vijf een 26- jarige man uit Den Haag aangehouden, die kort daarvoor samen met een vrouw een tas had geroofd uit een winkelkarretje. In de tas zat een portemon nee met 1000 gulden. De vrouw, die bij de tasjesroof betrokken was, wist met de buit te ontkomen. Ver wacht wordt dat ook deze vrouw binnenkort kan worden aangehouden. MEISJE IN COMA NA AANRIJDING LEIDEN Een 17-jarige brom fietsster is gisterochtend omstreeks negen uur ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Herensin gel. Het meisje haalde op haar brommer een fietser in op het mo ment dat ook net een automobilist haar wilde passeren. De automobi list kon niet naar links uitwijken omdat er een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting nader de. Hoewel de auto de brommer maar licht geraakt zou hebben, is het meisje gevallen en enkele me ters doorgerold. Ze is met ernstig hoofdletsel en in coma overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Brinkman opent Centrum voor Politieke Vorming LEIDEN Minister Brinkman opent woensdag 16 april om 14.00 uur het Centrum voor Politieke Vorming (Stichting Burgerschaps kunde) aan het Noordeinde in Lei den. De stichting bestaat 20 jaar en be trekt thans haar derde onderko men. Nu heeft men onderdak ge vonden in het gerestaureerde pand van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart, een pand daterend uit 1859. Over de historie van dit pand en zijn bewoners heeft de stichting een boekje samengesteld met als titel „Jantjes van Leiden". Het eerste exemplaar van dit boek je wordt tijdens de officiële opening aan de bewindsman aangeboden. De Stichting Burgerschapskunde, Nederlands Centrum voor Politie ke Vorming, zoals de naam voluit is, is een landelijke instelling voor politieke vorming en voorlichting met als belangrijkste taken: het maken van schriftelijk en audio-vi- sueel materiaal, het ontwikkelen van methoden voor politieke vor ming en het organiseren en bege leiden van informatieve activitei ten. Alle taken hebben één ge meenschappelijk doel: de burger wegwijs maken om invloed uit te oefenen op 'politiek Nederland'. In het bestuur van de stichting zijn de meeste politieke partijen uit de Tweede Kamer vertegenwoordigd. Freewave weer uit de lucht gehaald LEIDEN Het illegale en commerciële radiostation Freewave is gisteren voor de achttiende maal uit de lucht gehaald. De zender werd door de Radio Controle Dient van de PTT uitgepeild en aange troffen in een winkelpand aan de Steenstraat. De apparatuur is door de politie in beslag ge nomen. Tegen de eigenaar van het pand is proces verbaal op gemaakt. Vorige week werd de zender van Freewave nog aangetroffen in een kelder aan de Arendshorst. Op het ille gaal uitzenden staat een maxi male straf van 50.000 gulden. COMPROMIS OVER SLUITINGSTIJDEN: EIDEN CDA, VVD n D66 vinden dat in rincipe alle cafés de ogelijkheid moeten Tijgen op zaterdag tot rie uur 's nachts open te ilijven. Voorwaarde is hter dat zij geen over- voor de omgeving en dat na *-alf twee uitsluitend ichte achtergrondmu- iek ten gehore wordt [ebracht. Deze voor aarden moeten getoetst orden voordat de ver gunning wordt verleend. Dit compromis sloten de drie partijen gisteravond in de ge meenteraad nadat zij eerder verdeeld waren over het voorstel van Goekoop dat op iets eenvoudiger wijze beoog de alle cafés in de gelegen heid te stellen langer open te blijven. Het CDA wilde dit slechts toestaan aan de ne gentien cafés die aan de proef hebben deelgenomen terwijl VVD en D66 alle ca fés erbij wilden betrekken. Het compromis van de drie partijen verschilt echter nau- elijks van het voorstel van de burgemeester. De voor waarden zijn in die zin ver scherpt dat vooraf bekeken wordt of verwacht kan wor den dat het betreffende café overlast gaat veroorzaken door langer open te blijven. Bij deze afweging worden er varingen uit het verleden be trokken. Wanneer overlast verwacht wordt, moet de vergunning worden gewei gerd, vinden de drie partijen. Gezien de ervaringen met de proef komen de negentien cafés die er aan hebben deel genomen, in ieder geval in aanmerking voor zo'n ver gunning. CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp zei gisteravond niet te verwachten dat met derge lijke voorwaarden „een groot aantal cafés voor een onthef fing in aanmerking zou ko men". Hij vroeg de burge meester de voorwaarden streng toe te passen. VVD- fractievoorzitter G. Bakker zei dat „wanneer zich cafés in de binnenstad bevinden, nooit te voorkomen is dat er klachten zijn. Maar een en kele klacht is nog geen over last". Bakker zei op zich in te kunnen stemmen met een onderzoek naar de mogelijk heid om het sluitingsuur op zaterdag vrij te geven, maar geen zin te hebben in het houden van opnieuw een proef. „Dan zitten we over twee jaar weer met dezelfde discussie", aldus Bakker. De gemeenteraad sprak zich gis teravond nog niet definitief uit over de sluitingsuren in het weekeinde. Het onder werp wordt pas op de raads vergadering op 21 april afge handeld. Gezien het feit dat VVD, CDA en D66 de meer derheid hebben in de ge meenteraad, lijkt er na jaren van discussie verruiming van het sluitingsuur mogelijk te zijn. blitie verhuist 115 en 16 april EN De Leidse politie juist op 15 en 16 april r het nieuwe bureau aan ^angegracht. De admini- Ke en het bureau Vreem- gen zullen op 14, 15 en jpril voor het publiek ge in zijn. De overige bu is blijven bereikbaar, r het publiek wordt ver- tevoren telefonisch een iraak te maken en te ho- aan welk bureau men dient te vervoegen. De keerpolitie is vanaf 17 ||1 ondergebracht aan de '^ïwsteeg 6, waar nu nog Upolitie-administratie zit. io september betrekt de :eerpolitie het oude poli- fireau aan de Zonneveld- Bt. Het per kas betalen boetes/bekeuringen is its tijdens' kantooruren .15 mogelijk aan de [egracht. ompani erdag 12 april speelt de ziekgroep I Compani in Waaggebouw. Bij de ziek zullen fragmenten films van Fellini worden toond. De uitvoering be- om half negen. De toe- gsprijs bedraagt tien gul- drie Mayson in Londen in balling- ap wonende Zuidafri- i nse schrijver Cedric yson spreekt vanavond de Burcht aan de Burg- 14. Hij is in ons land gelegenheid van de pre- tatie van de Nederlandse \ave van zijn boek „Een delijk signaal - de bevrij- *sstrijd in Zuidelijk ika De bijeenkomst be- om 20.15 uur en wordt ganiseerd door de Boy- Dutspan Actie (BOA). ïing heer W.J. Ouweneel uit Bilt houdt vrijdagavond april in de Lokhorstkerk de Pieterskerkstraat 1 lezing over de God van bijbel. De toegang is vrij. hvang 20.00 uur. Voor ?r informatie: tel. 071- 383. erke Donders EHBO- vereniging 'erke Donders" houdt \derdag 10 april in de St. efschool aan de Oppen- mstraat 8 een informa- avond over het werk de eerste hulpdienst en G.G en G.D. Op deze nd zal een ambulance- o gedemonstreerd wor- Aanvang 20.00 uur. De zes nieuwe wonfngen op de hoek Pieterskerkhof en de Pieterskerkgracht. LEIDEN Op het huidi ge parkeerterreintje op de hoek Pieterskerkhof en de Pieterskerkgracht zul len zes nieuwe huizen ge bouwd worden. De wo ningen, die een ontwerp zijn van het architecten bureau Van der Sterre- Peetoom uit Leiderdorp, gaan rond de twee ton kosten. Wanneer precies met de bouw wordt be gonnen is nog niet be kend. Zodra makelaardij Van Beuke ring, die de initiatiefnemer is van dit bouwplan, drie van deze huizen heeft verkocht, zal de bouw starten. De be langstelling voor dit bouwplan is groot. Inmiddels is één wo ning verkocht. Verwacht wordt dat de bouw van de hui zen ongeveer negen maanden in beslag zal nemen. Alle wo ningen beschikken over een dakterras. Ze hebben geen tuin. De huizen hebben een speelse indeling. Twee wonin gen hebben een vide en één woning beschikt over een sou- terin. De huizen met een vide hebben een grote woonkamer, een keuken, toilet en berging op de begane grond. Op de eerste verdieping is een grote kamer met balkon, badkamer met ligbad en op de tweede verdieping komen twee ka mers, een berging en een dak terras. Drie andere woningen, zonder vide, bestaan weer uit een grote woonkamer op de begane grond met keuken, toi let en berging. Op de eerste verdieping zijn drie slaapka mers en een badkamer en op de tweede verdieping komt nog eens een slaap-kamer, hobbykamer, berging en dak terras. Het huis op de hoek be schikt over een souterain, waarin een werkruimte en een keukentje zijn opgenomen. De rest van het huis is ongeveer gelijk aan de woningen zonder vide. De bouw van deze huizen aan het Pieterskerkhof past goed in het beleid van de gemeente, die het gebied rond de Pieters kerk momenteel aan een op knapbeurt onderwerpt. Zoals bekend, zal het Pieterskerk- plein grotendeels voor auto verkeer worden afgesloten. De extra aanplant van bomen, het plaatsen van oude lantarenpa len en natuurstenen lantaren palen moeten het plein een face-lift geven. Met de uitvoe ring van deze plannen is ove rigens deze week een begin gemaakt. Of er op het open stukje grond op de hoek Mus- cadelsteeg en het Pieterskerk hof nog een woning gebouwd zal worden is nog de vraag. Volgens gemeente-ambtenaar J. Piret zijn er in het verleden wel plannen gemaakt om dit „storende" gat op te vullen. De plannen werden, onderfmeer wegens hoge bouwkosten, ech ter nooit uitgevoerd. In het bestemmingsplan is verder opgenomen dat de voormalige school aan het Pie terskerkhof een horecabestem- ming kan krijgen. Voor veel Leidenaars en ook wel wat ge meente-ambtenaren is dit ge bouw een doorn in het oog. Ook de heer Piret zou „het best een verbetering vinden als daar iets anders zou komen te staan". Plannen zijn er ech ter nog niet voor. Een verle vendiging van het plein zal echter van particulieren moe ten komen. Een initiatief zou inmiddels al in een ver gevor derd stadium verkeren. Dit zou het plan zijn om aan het plein in de Kloksteeg een crê- perie te beginnen met een uit spanning onder de bomen van het plein. F. Kuijers (VVD): over èén wethouder is ook te D. Tesselaar (PvdA): kans op VVD-PvdA-Links praten. Leiden meer dan vijftig procent. LEIDEN De PvdA en de VVD zijn het gisteren niet eens geworden over het beleid van een nieuw college ten aanzien van de grondpolitiek en een nieuwe parkeergarage in Leiden. De VVD had voorgesteld het principe van erfpacht af te schaf fen en voortaan ook de koop van grond met een terugkoopgarantie voor de gemeente mogelijk te ma ken. Dat werd door de PvdA echter afgewezen evenals de suggestie van de VVD een onderzoek te houden naar de mogelijk heden van een parkeerga rage aan de westelijke zij de van de binnenstad. Het zijn vooralsnog de twee enige programmatische con- flictpunten tussen beide partij en. De VVD vergadert van avond over het ontwerp-colle- geprogramma dat de PvdA heeft samengesteld. De ver wachting is dat dit ook een aantal punten van kritiek op levert. Ook Links Leiden heeft de nodige aanmerkingen op dit programma. Het is de bedoeling dat PvdA, Links Leiden en de VVD in ,de loop van de week bijeenkomen om verder te onderhandelen over dat collegeprogramma. Daarna komt de portefeuilleverdeling aan de orde. Ook in andere zaken vond de VVD weinig gehoor bij de so cialisten. Het verzoek van de liberalen om de mogelijkheden van een afspiegelingscollege van PvdA, VVD en CDA te onderzoeken, werd van de hand gewezen. Ook een ande re zetelverdeling in het college of uitbreiding van het aantal wethouders in beide geval len claimde de VVD twee wet houders vonden geen gena de. Desalniettemin wil de VVD met de PvdA verder praten over het programma. VVD-onderhandelaar F. Kuij ers zal het resultaat van de be sprekingen vanavond voorleg gen aan zijn fractie. Hieruit mag volgens Kuijers echter niet afgeleid worden dat de VVD het afspiegelingscollege als een gepasseerd station be schouwd. „Daar moet de frac tie over oordelen", aldus Kuij ers. Hij zei gisteravond in principe vast te willen houden aan twee VVD-wethouders al is er „over één wethouder ook te praten". PvdA-lijsttrekker D. Tesselaar zei gisteravond de kansen op de vorming van het door zijn fractie beoogde PvdA-Links Leiden-VVD-college meer dan vijftig procent te schatten. Mocht het echter niet lukken, sluit Tesslaar niet uit dat ge streefd zal worden naar eeri progressief college, danwel een college waarin of het CDA of de VVD is vertegenwoordigd. Een college met Links Leiden en het CDA behoort volgens Tesselaar ook tot de mogelijk heden. Slechts een coalitie waarin zowel CDA als de VVD zijn vertegenwoordigd, is voor de socialisten onaan vaardbaar. Tesselaar zei ook dat de PvdA niet onverkort vasthoudt aan handhaving van de huidige portefeuilles die de socialistische wethouders be heren. De portefeuilleverde ling komt vermoedelijk pas in het weekeinde ter sprake. Links Leiden-onderhandelaar H. de la Mar liet gisteravond weten nog steeds twijfels te hebben over de vorming van een college waarin zowel zijn partij als de VVD vertegen woordigd zijn. Hij verwachtte vanuit zijn achterban veel weerstand tegen een dergelij ke coalitie. Samenwerking tus sen PSP en VVD is volgens een uitspraak van het lande lijk congres van de PSP niet toegestaan. Boze automobilist aan de haal met vrachtauto LEIDEN Een boze auto- moblist v heeft gisteren om streeks zes uur in de namid dag een vrachtauto, die zijn doorgang op de Middelste gracht versperde, gestart en weggereden. De man stond al enige tijd te wachten ach ter de vrachtauto. De chauf feur rende zijn vrachtwagen achterna en kon deze op de hoek Middelstegracht-Ir. Driessenplein inhalen. De automoblist vertelde dat hij van plan was de vrachtauto naar het politiebureau te rij den. De chauffeur heeft geen aangifte van diefstal gedaan. VOORZITTER PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES: LEIDEN - Voorzitter ir G.A. Meyer van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees schat dat de directe schade die het Nederland se bedrijfsleven heeft ge leden door het uitbreken van Afrikaanse varkens pest in Zoetermeer onge veer tien miljoen gulden bedraagt. Hij gaat er bij zijn schatting van uit, dat de landen die hun gren zen hebben gesloten voor Nederlandse varkens en varkensvlees deze volgen de week woensdag op last van de Europese Commis sie weer zullen openstel len. De door hem becijferde schade staat bovendien los van de da ling van de prijzen die de boe ren voor hun varkens krijgen. Die prijzen zijn de afgelopen week na het bekend worden van de varkenspest-uitbraak met vijftien cent per kilogram gedaald. De schade zou vol gens Meyer aanzienlijk groter zijn uitgevallen als de grenzen op last van het permanent ve terinair comité in Brussel, dat de Europese Commissie advi seert over de maatregelen die Nederland heeft genomen om uitbreiding te voorkomen, ge sloten zouden blijven. De voorzitter toonde zich ui termate tevreden met de uit spraak van het comité, dat voor het eerst in de geschiede nis niet bepaalde dat een heel land tijdelijk dicht moet. Hij verwacht dat de transporteurs in de loop van dinsdag hun wagens al weer de weg op stu ren richting Griekenland, Spanje en Italië. De wagens zijn woensdag dan zover dat zij direct de grens over kunnen De boeren, met name de var kenshouders die hun dieren nu langer moeten aanhouden, hebben wel extra voederkos- ten. Volgens Meyer moet daar echter niet te zwaar aan wor den getild. Als de grenzen weer opengaan zullen de die ren snel hun weg vinden. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid heeft inmiddels toestemming ver leend voor werktijdverkorting bij bedrijven die door het ver- voersverbod geheel of gedeel telijk stilliggen. In het bewuste gebied liggen zestien slachte rijen met ongeveer 1.500 per soneelsleden. Daarnaast zijn er volgens de voorzitter van het produktschap zo'n 60 uitsnijde- rijen. Hoeveel mensen daar werken is niet bekend. Boven dien hebben een aantal van die bedrijven hun personeel naar vestigingen elders in het land gestuurd. De goedkeuring van het mi nisterie houdt in dat de Sociale Fondsen 70 procent voor hun rekening nemen van het loon van de mensen die tijdelijk naar huis zijn gestuurd. De rest is „eigen risico" voor de ondernemer. Vanwege de overmachtsituatie geldt het 100-procent eigen risico voor de eerste veertien dagen niet. Behalve de al genoemde lan den hebben ook Portugal, de Verenigde Staten en Hongarije volgens het schap maatregelen genomen tegen de invoer van Nederlands varkensvlèes. Por tugal moet zich als EG-lidstaat houden aan de beslissing van de Europese Commissie en haar grenzen woensdag dus weer openen. De VS hebben voorlopig alle invoer met uit zondering van gesteriliseerde varkensvleesprodukten verbo den. Dat geldt ook voor enkele ladingen die per schip al on derweg waren. Hongarije heeft de invoer van gekoeld en be vroren varkens- en rundvlees verboden. Het Produktschap heeft van de Veterinaire Dienst van het ministerie van landbouw en visserij te horen gekregen dat in de loop van volgende week het vervoer van paarden wordt versoepeld. Ook wordt er een regeling uitgewerkt om veewagens die in het gebied zijn gestrand vanwege het ver bod er uit te kunnen, te laten vertrekken. Tevens wordt bekeken of er ontheffingsmogelijkheden zijn voor het vervoer van runde ren en kalveren, zodat deze na 16 april weer in het kernge bied zouden kunnen worden geslacht. Commissie beraadt zich op herbenoeming Goekoop LEIDEN Er komt een commissie uit de gemeenteraad die de Kroon een advies zal uitbrengen over de herbenoeming van burgemeester Goekoop. Aan deze commissie zullen alle partijen, behalve de VVD, deelnemen. De VVD vond instelling van een dergelijke commissie niet nodig hoewel eerder aan de PvdA me dewerking wel toegezegd was. De commissie wordt voortgezeten door PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen. Overigens heeft de ervaring uitgewezen dat uitspraken van dergelijke commis sies nauwelijks van invloed zijn op een eventueel besluit tot her benoeming. Gebruik is dat wanneer er geen zwaarwegende re denen voor het tegendeel bestaan, automatisch wordt overge gaan tot herbenoeming. LEIDEN D'e opleidingscapaciteit voor basisartsen in Neder land moet worden uitgebreid. Vele afgestudeerden vinden geeh plaats voor een vervolgopleiding of moeten daar jaren op wach ten. Met name de overheid zou op dit terrein initiatieven moe ten ontplooien, omdat van de gêvestigde artsenorganisaties wei nig te verwachten valt. De Wetenschapswinkel van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Landelijke Belangenvereniging voor Basisartsen (LBB) schrijven dit naar aanleiding van een onderzoek naar de ar beidssituatie en toekomstperspectieven van genoemde groep academici. Basisartsen zijn afgestudeerden in de geneeskunde. Om hun be roep uit te kunnen oefenen moeten zij eerst een vervolgoplei ding tot specialist, huisarts of in de'sociale geneeskunde volgen. Uit het onderzoek blijkt echter dat een toenemend aantal basis artsen van een dergelijke vervolgopleiding verstoken dreigt te blijven. Volgens een woordvoerster van het AZL is er nog wel plaats in huisartsenopleiding. „De wachttijden bedragen op dit moment ongeveer twee jaar. De verwachting is dat sommige ba sisartsen op den duur helemaal geen plaats krijgen. Om een op leidingsplaats in een specialismè te krijgen, moet gesolliciteerd worden. De kans op een plaats is dan nog erg klein". Hoofdoorzaak van hiervan is volgens de onderzoekers een te kortschietende opleidingscapaciteit. Ook de al jaren bestaande situatie van ongelijke verdeling van het beschikbare werk in de gezondheidszorg is volgens hen debet aan het niet rooskleurige loopbaanperspectief van basisartsen. Initiatieven ter verbetering hiervan achten de onderzoekers dan ook noodzakelijk. De LBB stelt voor dat behalve de uitbreiding van het aantal op leidingsplaatsen het huidige overheidsbeleid ten aanzien van ar beidstijdverkorting zich ook zou moeten uitstrekken tot de be roepsgroep van de artsen. Werktijden van zeventig uur per week zijn voor assistent-geneeskundigen in ziekenhuizen vol gens de belangenvereniging eerder regel dan uitzondering. De LBB wijst erop dat normalisering van de werktijden in de medi sche wereld bovendien een positief effect op de kwaliteit van de gezondheidszorg zal hebben.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11