SleidóaQowumt Veehandel zwicht voor dreigementen U houdtUi het droogff* STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Ook in Leiden acties tegen wijziging sociale stelsel Links Leiden en PvdA dichter bij elkaar Vrouw breekt arm en been FRED VAN DER MEER WINT TURK-BOKAAL BURGERLIJKE STAND MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 7 Golf van inbraken in personenauto's LEIDEN In zeker 23 auto's Leiden is het afgelopen weekeinde ingebroken. Uit de auto's werden radio's, cassette recorders, jassen, fototoestellen en gereedschap gestolen. Behal ve deze diefstallen werden er ook veel vernielingen aange richt aan de auto's. In de Suma- 5. trastraat werden vijf wagens gebroken. Andere plaatsen handeling waren: de For- mosastraat, Merendonk, Bach- straat, Oude Vest, Boerhaave- laan, Agaathlaan, Olmenrode en Kaasmarkt. Aan de Kruisbes werd een auto gestolen. In deze wagen zat voor zeker 5000 gul den aa gereedschap. Gouden buit in Hansenstraat LEIDEN Uit een woning aan de Han senstraat is dit weekeinde voor ze ker 50.000 gulden aan gouden siera den en gouden munten gestolen, alsmede een geldbe drag van 1500 gul den. Óe inbreker is de woning waarschijn lijk binnengekomen met een valse sleu tel. Jongens breken in LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van za terdag op zondag om omstreeks half vijf drie Leidenaars aangehouden die eerder hadden in gebroken in een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat. De jongens van 15, 16 en 18 jaar oud hadden de kleren in de Spijkerboor- steeg verstopt. VOOR OPSPOREN ILLEGALE BUITENLANDERS Leidse politie maakt geen gebruik van verkiezingsgegevens LEIDEN De Leidse politie zal de gegevens, die de verkiezin gen over illegaal verblijvende buitenlanders hebben opgeleverd, niet tegen die groep Leidenaars gebruiken. De Kieswet eist dat buitenlanders die aan de gemeenteraadsverkiezingen deelna men, minstens vijf jaar in Nederland verblijven en een geldige verblijfsvergunning bezitten. Dat laatste is door de vreemdelin genpolitie gecontroleerd. Die kreeg daartoe van de gemeente de beschikking over de namen van buitenlanders, die langer dan vijf jaar in Leiden verblijven. De Leidse politie heeft de lijst met buitenlandse kiezers gecon troleerd en van aantekeningen voorzien. In enkele gevallen stuitte de politie op het ontbreken van een verblijfsvergunning. Politievoorlichter D. Graveland: „Dat wil overigens niet zeggen dat in al die gevallen de vreemdelingenwet is overtreden. Op een aantal buitenlanders is de wet niet van toepassing, bijvoor beeld op de werknemers van Estec en diplomaten". Ook komt het voor dat buitenlanders naar Leiden zijn verhuisd. maar de vreemdelingenkaart bij de politie in de oude woon plaats is achtergebleven. Ook stuitte de politie op vreemdelingen die inmiddels tot Nederlander zijn genaturaliseerd. „Dan is er nog een groep zeer correcte mensen die voor een kor te studie in Leiden verblijven en zich toch bij de gemeente heb ben ingeschreven. Die groep hoeft volgens de wet evenmin over een verblijfsvergunning te beschikken", aldus Graveland. Tot slot bleef er nog een groep buitenlanders over, die hier zonder officiële toestemming wonen, terwijl zij daar wettelijk wel over moeten beschikken. Het zijn de zogenaamde „illegale buitenlan ders". De politie zal echter de via de verkiezingen bemachtigde gegevens niet aanwenden om buitenlanders aan te houden en uit te wijzen. Graveland: „Het ministerie van justitie heeft in deze zaak geen standpunt ingenomen. Wij gaan er van uit dat het niet de bedoeling is geweest van de wetgever om op deze manier illegalen te ontdekken en op te sporen. Dat zou in onze ogen een absoluut unfaire zaak zijn". LEIDEN Een 66-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de hoek Sumatra- straat-Lage Rijndijk. De vrouw kreeg geen voor rang van een linksaf slaande automobilist, die haar niet had gezien om dat ze achter een vracht wagen fietste. De vrouw is met een gebroken been en een gebroken arm overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Vrouw met mes bedreigd LEIDEN Een 22-jarige vrouw is afgelopen zaterdag avond omstreeks half negen door een onbekende man onder bedrei ging van een mes beroofd van haar tas. In de tas zat haar paspoort en verblijfsvergun ning. De man is spoorloos verdwe nen. Boltini weg uit Leiden LEIDEN Circus Toni Bolti ni is gisteren toch naar Zoeter- meer vertrokken. Het circus, dat afgelopen weekeinde in Leiden voorstellingen verzorg de, heeft de paarden en ezels niet mee mogen nemen naar Zoetermeer. Directeur Toni Boltini was gisteren nog druk bezig te zorgen voor vervan gende acts voor de uitvallende nummers. (vervolg van voorpagina) LEIDEN De veehan del nam het besluit om vandaag de markt in Leiden te sluiten op „vrijwillige" basis. Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) had namelijk gedreigd de Groenoordhallen bij het gebied te trekken, waarbinnen vervoer van vee verboden is. Vrijdag avond besloot Ploeg dat het om psycholgische re denenen juister was de markt nog een week dicht te houden. De staatssecretaris vond het tegenover het buitenland beter dat zo dicht bij Zoetermeer de haard van de varkenspest geen veemarkt werd ge houden. De veterinaire dienst steunde dit besluit van Ploeg niet. De staatssecretaris beschik te overigens niet over juri dische argumenten om de veemarkt vandaag te slui ten. Daarom probeerde Ploeg eerst de gemeente Leiden over te halen om de Groenoordhallen te sluiten. Wethouder Fase was daar toe echter niet bereid. Ploeg vond uiteindelijk de veehandel wel bereid om van een markt in Leiden af te zien. Overigens pas nadat de staatssecretaris gedreigd had om de Groenoordhal len in entgebied 14 toe te voegen. Dan zou er de ko mende weken geen markt in Leiden gehouden kun nen worden. Vandaag had de veemarkt dan wel kun nen doorgaan. Een uitbrei ding van het entgebied 14, het „verboden gebied", moet namelijk in de Staats courant worden gepubli ceerd. „Door dat dreige ment zijn wij bewogen om ons bij een sluiting van de Leidse markt neer te leg gen", aldus J.W. Diepeveen, de voorzitter van de Neder landse Bond voor Veehan delaren. „Het ziet er nu na melijk naar uit dat de markt volgende week wel open kan". Vanochtend had zich in Leiden toch een twintigtal handelaren en slagers ver zameld. In het restaurant werd nog enige handel ge dreven. Een boer uit Wil lemstad was, onwetend van het sluiten van de markt, met een stier naar Leiden gekomen. Hij was dwars door Zuid-Holland gereden, het vervoersverbod nege rend. De boer: „Ik kom zel den naar de markt. Ik heb de berichtgeving over de varkenspest niet echt ge volgd. Ik wist ook niets van een vervoersverbod". De man kon uiteindelijk zon der stier naar huis terugke ren, want één van de aan wezige handelaren wilde het dier wel kopen". Ook enkele slagers deden zaken in hét restaurant. Veel Leidse slagers kopen gewoonlijk zelf slachtvee op de markt, maar moesten nu via vleesgrossiers hun za ken doen. Ook voor de grossiers zijn duurdere tij den aangebroken. Een han delaar uit Hazerswoude: „Normaal gesproken koop ik in Leiden vee en laat dat hier ook slachten. Nu moet ik deze week naar Den Bosch en laat het dan in Haarlem slachten. Dat brengt veel kosten met zich mee". Ook de restauranthouder in de Groenoordhallen klaag de over minder inkomsten. Bedrijfsleider C. de Bock: „De kranten staan vol over de schade voor de gemeen te, maar wij hebben ook een behoorlijke schadepost. Het ergste is nog dat wii vanochtend al het personeel hebben laten opdraven. We verdienen vandaag nauwe lijks iets en hebben boven dien aardig wat kosten". Steentjes kijken" in Stadsgehoorzaal Uren schuifelen en voetje voor voetje je voortbewegen. Dat hadden honderden mensen er zondag voor over om, zoals een kennenlijk niet zo geïnteresseerde, door zijn echtgenote meegetroonde bezoeker het geingschattend uitdrukte, „steentjes te kijken". Toch bleek deze eerste mineralen- beurs in Leiden zondag een groot succes. Zo'n 2500 tot 3000 belangstellenden brachten menig uurtje door in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal die vol stond met kraampjes met mineralen en edelstenen, fossiele vondsten en sieraden. Schuifelend moest men zich een baan van kraam naar kraam banen om hier en daar een glimp van het tentoongestelde of uitleg over de herkomst van bepaalde gesteenten en de bewerking ervan op te vangen. Overigens zal deze eerste mineralen- beurs een vervolg krijgen. Organisator Mineralex, die de beurs in samenwerking met plaatselijke geologische verenigingen organiseert, wil twee keer per jaar in Leiden verschijnen; één keer in het voorjaar en één keer in het najaar. Overigens is de Leidse beurs niet de grootste in Nederland. Die in de Stadsgehoorzaal besloeg 150 vierkante meter, maar er zijn wel beurzen met 500 vierkante meter mineralen. LEIDEN Ook in Lei den hebben morgen acties plaats tegen de herziening van het sociale stelsel, die vooral WAO'ers treft. Op het Stadhuisplein wordt tussen twaalf uur en half twee een protestbijeen komst gehouden. Daar kan men onder meer een manifest ondertekenen, dat nog dezelfde middag naar Den Haag het centrale punt in de acties zal worden gébracht. Er een optreden van de muziekgroep MMWOPS. Tevens wordt informatie verstrekt over de wetswij zigingen. De acties zijn een initiatief van een aantal organisaties: de taakgroep arbeid van "de Leid se raad van kerken, de Leidse rechtshulpverlening, de vak beweging en uitkeringsgerech tigdenorganisaties. Eén van de initiatiefnemers Edward Koen: „Het is een laatste verzoek aan de Tweede Kamer om niet tot besluitvorming te komen voor de verkiezingen op 21 mei". De Tweede Kamer begint op woensdag 9 april met de be handeling van de wijzigingen van het sociale stelsel. Vooral WAO'ers zullen het slachtoffer worden van de bezuinigings- drang van de overheid. Ar beidsongeschikten die wegens hun ziekte niet aan de slag ko men, zijn volgens de nieuwe wetgeving aangewezen op de WW. Over al het algemeen kan gesteld worden dat de meeste uitkeringsgerechtigden sneller in de bijstand terecht komen. Eén van de voornaamste be zwaren van de actievoerders tegen de nieuwe wetgeving is dat de herziening van het soci ale stelsel als een verbetering wordt voorgespiegeld, terwijl het niet meer dan een bezuini gingsmaatregel is. Daarbij is de mening dat deze regering de wijzigingen wil doorvoeren zonder de gevolgen zorgvuldig te hebben afgewogen. Ds. Mar tin van der Velden van de taakgroep arbeid van de Leid se raad van kerken: „Lubbers wil dat de euthanasieproble matiek zorgvuldig wordt uit gediscussieerd. Nu de sociale wetgeving wordt gewijzigd, wordt zo maar even omge gooid wat in jaren is opge bouwd. Professor Veldkamp, een prominent CDA'er, heeft gezegd dat voor deze wijziging zeker twee jaar moet worden uitgetrokken. Deze regering wil het in een jaar afhande len". Loet van het Westende (rechtswinkel) meent dat er ook op het juridische vlak ha ken en ogen aan de nieuwe wetgeving zitten. „Juridisch zitten sommige bepalingen niet goed in elkaar. Daarbij zijn bij de voorbehandeling ad viesorganen gepasseerd of hebben te weinig tijd gehad voor een zorgvuldig advies". De organisatie van de actie op het Stadhuisplein durft geen voorspelling te doen over het aantal belangstellenden. Ed ward Koen: „Er zijn in Leiden 10.000 mensen aangewezen op een uitkering. Die gaat dit dus allemaal aan. Maar ook men sen die werk hebben, moeten zich de verslechtering van het sociale stelsel aantrekken. Ook zij kunnen eens op aangewe zen zijn op de sociale-zeker- heidswetten". Extra aandacht voor Egyptische opgravingen in Museum van Oudheden LEIDEN Een diapresentatie lover de opgravingen in Egypte is één van de voornaamste ac tiviteiten in het Rijksmuseum van Oudheden tijdens het Na tionaal Museumweekeinde op 12 en 13 april. De presentatie geeft een beeld van de opgra vingen in Sakkara, die de laat ste twaalf jaar, met medewer king van het museum, in dit gebied zijn verricht. Hoogte punt vormen ongetwijfeld de opnamen van het graf van Maya (schatbewaarder van Toetanchamon), dat dit jaar werd ontdekt. In de tweede filmzaal worden de films „Taffeh, verdronken verleden" en „Goden en men sen" gedraaid. Deze films han delen respectievelijk over de tempel in de centrale hal van het museum en de indrukwek kende klassieke collectie. In een speciale stand zullen li- jtho's met afbeeldingen van voorwerpen uit de Egyptische collectie verkrijgbaar zijn. [Deze litho's zijn afkomstig uit 'de losbladige catalogus die door het museum rond 1850 in een beperkte oplage is uitgege ven. •Tijdens het museumweekeinde 'is de toegang tot het gehele museum gratis. In het Rijks- museum van Oudheden, dat Maya en zijn vrouw Merit. deze zomer de internationale tentoonstelling „Schatten uit Turkije" presenteert, treft men gebruiksvoorwerpen en kunstschatten uit diverse cul turen aan. Opvallende onder delen in de vaste opstelling zijn de Egyptische beelden (onder meer uit het graf van Maya), mummies, de verzame ling Griekse vazen, de glascol lectie en het overzicht van de archeologie van Nederland met de maquette van een pre historische boerennederzet- ting. Het museum is tijdens het mu seumweekeinde op zaterdag geopend van tien tot vijf uur en op zondag van een tot vijf ZOETERWOUDE Fred van der Meer, lid van de ijsclub Zoeterwoude, mocht zaterdag avond tijdens de afsluiting van het schaatsseizoen de „William Turk-bokaal" in ontvangst ne men. Deze wisselprijs is ver noemd naar het enkele jaren tgeleden bij een ongeval om het Jeven gekomen jeugdlid van de ijsclub, William Turk. Zijn 'ouders hebben de bokaal uit- kt aan Fred van Her Meer. Om in aanmerking te komen voor deze beker gaat het niet zo zeer om de presta ties op het ijs, maar veel meer om de „totale instelling" bin nen de ijsclub. Fred van der Meer werd omschreven als een voorbeeldig lid. „Hij maakt nooit problemen, heeft discipline, is altijd aanwezig, kan met iedereen opschieten en ligt goed in de groep", aldus een van de juryleden. Dat Fred ook nog de Elfsteden tocht wist te volbrengen is mooi „meegenomen", doch was zeker niet doorslagge vend. Tijdens de afsluitingsa vond werden voorts de schaatsdiploma's uitgereikt, de prijzen van de onderlinge wedstrijden en de trainers en begeleiders even in de schijn werpers gezet. LEIDEN De PvdA en Links Leiden hebben het afgelopen weekeinde overeenstemming bereikt over een aantal zaken die in het programma van het nieuwe college moeten worden opgenomen. Vrij wel alle wensen die Links Leiden bij de PvdA op ta fel had gelegd, werden vrijdagavond ingewilligd. Men is overigens nog niet toegekomen aan de be spreking van het ont- werp-collegeprogramma dat de PvdA heeft uitge bracht. Over een aantal zaken bleef onenigheid bestaan. Zo voelde de PvdA weinig voor het in stellen van functionele erf pacht, een systeem waarin be drijven korting op de grond prijs krijgen wanneer zij aan een aantal door de gemeente gestelde voorwaarden voldoen. De socialisten wilden ook niet instemmen met een experi ment van een jaar waarbij vrouwen in opvanghuizen de hoogste urgentie op de lijst van woningzoekenden zou worden toegekend. Ook het voorstel om voorrang te verle nen aan bedrijven niet niet meewerken aan de plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht, werd van de hand ge wezen. Tenslotte bestaat nog enige onduidelijkheid over het verbeteren van procedures bij renovatie en groot-onderhoud. Over de meeste punten kon echter wel overeenstemming worden bereikt. Het ging dan onder meer om vermindering van de woonlasten, betere dienstverlening aan het pu bliek, het niet behandelen van anonieme klikbrieven bij de GSD, voorzetting van het wijkgericht werken van de po litie en het op korte termijn starten van een verkeersproef op de Breestraat. Vanmiddag heeft een gesprek plaats tussèn PvdA en VVD. Zoals bekend, hebben de socia listen voorkeur uitgesproken voor een college met zowel Links Leiden als de VVD. F^et is de bedoeling dat daarna de drie partijen gezamelijk rohd de tafel gaan zitten om te pra ten over het collegeprogram ma. Ook daarin schuilen nog diverse meningsverschillen. Zo is onder meer het voorstel van de PvdA om het woonwa gencentrum aan het Trek vaartplein tot vijftien plaatsen terug te brengen, voor I^nks Leiden moeilijk verteerbaar. Rare taferelen in Rijks museum voor Volkenkunde LEIDEN De bewaker van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat heeft vannacht wel een heel raar nachtje gehad. Toen hij terug kwam van zijn ronde, stond hij plotseling oog in oog met een ongeveer 25-jarige man op blote voeten, die gehuld was in een zwart judopak. De onbekende man greep de bewaker bij zijn hand en sleepte hem mee de trap pen op naar de Japanse afdeling op de eerste verdieping. Daar gaf de man onder het slaken van oosterse kreten een kara- teklap op een gipsen beeld, waar de brokken afvlogen. Daarna at de man een stuk gips op. Vervolgens sleepte hij de bewaker mee naar een beeld van een Japans vrouwtje, waar de bewaker met de man voor moest knielen. In een mengelmoes van Engels en oosterse woorden maakte de man duidelijk dat dit vrouwtje zijn moeder was. Ook vertelde hij dat er nog een zwaard van hem gestolen was en dat hij dat terug wilde. Toen de man en de bewaker weer naar beneden wilden, verdween de vreemde man plotseling. Later heeft de politie met de bewaker nog een ronde door het museum gemaakt, maar ze troffen de man niet meer aan. Wel werd er een gebroken ruitje gevonden, waardoor hij misschien binnen was gekomen. Het museum wordt voorlopig extra in de eaten eehouden Gehuwd: G. M. P. M. Rutte en P. W. C. M. Swarte; J. G. Packbier en B. T. Mulder; H. Labordus en G. M. van Loon; D. J. Koimans en C. A. van 't Hag; G. J. P. Bloemen en G. van Dijk; D. Roest en J. C. Stuffken; J. Sap en E. den Os; F. A. Hoppener en A. F. Ment- zij; R. V. Goedegebuure en E. P. S. Vader; I. J. L. van Loenhoud en A. E. G. de Haas. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES P»I rrv rvNwOT crr n,WT>A Philadelphia De afdeling Leiden en om streken van de vereniging Philadelphia houdt woens dag 9 april in de Vredeskerk aan de Vollenhovenkade 21 zijn jaarvergadering. De bij eenkomst begint kwart voor acht. Philadelphia is een protestant christelijke vere niging van ouders en vrien den van geestelijk gehandi capten. Schooltuinen De opnieuw opgerichte Ver eniging Leidse Schooltuinen houdt donderdag 10 april een voorlichtingsmiddag. De bijeenkomst is speciaal be doeld om leerkrachten, ou ders en vrijwilligers bij het schooltuinwerk te betrek ken. De informatiemiddag wordt gehouden in de Dr. van Voorthuysenschool in de Marnixstraat. Achter de school is een schooltuincom plex gelegen. Met ingang van het nieuwe schoolsei- zoen zal er ook getuinierd worden in de Stevenshof. De informatiemiddag begint om kwart over vier. Theeceremonie De Japanse theemeesteres Mihoko Tsutsumi van de Urasenke-school geeft don derdag 10 april in het Rijks museum voor Volkenkundè aan de Steenstraat 1 twee demonstraties van de Japan se theeceremonie. De mid- dagvoorstelling begint om drie uur, 's avonds om acht uur. Reserveren van plaat-, sen kan via telefoonnummer 132641. Ons Eiland In het dienstencentrum Ons Eiland in de Zeeheldenwijk wordt donderdag 10 april een open dag gehouden van 10 tot 15 uur. Er zijn demon straties gymnastiek, volks dansen en er is een bazar en een rommelmarkt, waarvoor nog spullen welkom zijn. Bet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van oi deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze 1 de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -\m ier j CeidacSouia/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7