Nóótmeer xofh winter! Khadaffy heeft „terreurplan" tegen YS gestart knlflti&warm aanbevolen Wij maken uw regenjas weerregenvast. Nadruk op ontwapening irriteer VS 3,Geen Winnie Mandela: gepraat maar handelen „LIBIË ACHTER AANSLAGEN TWA-VLIEGTUIG EN DISCOTHEEK" Hoofdverdachte ontkent aanslag TWA-vliegtuig Ook schandaal met cola in Italië _0BPALTHE Z BUITENLAND CsidócÊotwmt MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 5 tuzie in Israël over nvoering van zomertijd ERUZALEM Het Israëlische Hoog- erechtshof moet uitmaken of in het ind dit jaar de zomertijd zal gelden, ie hoogste rechterlijke instantie van et land is om een beslissing gevraagd oor de ministers van energie en tele- ommunicatie, omdat hun collega van innenlandse zaken om religieuze rede- en tegen de invoering is. Het bedrijfs- even zit in deze kwestie niet stil en eeft aangekondigd dat het de zomer- ijd gewoon zal hanteren, zolang er een uitspraak is. Verwacht wordt dat ndere sectoren het bedrijfsleven zul- en volgen. In 1984 en 1985, toen de zo- nertijd gedurende enkele weken gegol- en heeft, trad er een aanzienlijke be dring in de stroomkosten op. Als Reagan passeert sluiten de deuren SAN BERNARDINO Krachtige radiosignalen uit een speciaal militair commandovliegtuig dat president Reagan volgt op ziin tochten, zouden automatische garagedeuren buiten werking stellen. Dat is de mening van bedrijven in elektronische garagedeuren in Californië, die vorige week werden overstroomd met telefoontjes van klanten van wie de op afstand bedienbare garagedeuren niet meer opengin gen. „De president moet weer in de stad zijnhad volgens monteur Brad Hall een geïrriteerde garagebezitter in San Bernardino uitgeroepen. Volgens de bedrijven hebben de garagemechanismen de laatste jaren zeven a acht keer ge faald en viel dat telkens samen met de komst van Reagan naar zijn ranch in Santa Barbara. Het „beschuldigde" toestel is een van de vliegende commandoposten die gebruikt wor den om leiding te geven aan de krijgsmacht in tijd van nood. De vliegende commandopost volgt president Reagan wan neer hij, zoals nu, voor een vakantie naar zijn ranch gaat. Staking legt Noorse olie-industrie stil OSLO De Noorse olieproduktie van ongeveer 900.000 vaten per dag is volle dig stil komen te liggen. Dat is een ge volg van een loonconflict, waarbij 675 bevoorraders van de booreilanden zijn betrokken. Nadat de bevoorraders een staking hadden uitgeroepen, legden de werkgevers ogenblikkelijk de produk- tie stil en werd het personeel van de booreilanden gehaald. Die worden nu nog alleen bemand door veiligigheid- spersoneel. De minister van olie en energie, Kaare Kristiansen, is erg onge lukkig met de actie. De staking kost de Noorse schatkist, die door de lagere olieprijs toch al minder geld binnen krijgt, 250 miljoen kronen (bijna 100 miljoen gulden) per dag. Bush: VS verzekeren vrije olie-aanvoer RIAAD De Verenigde Staten voe len zich verplicht de vrijheid van scheepvaart in internationale wate ren en het vrije vervoer van olie in de Perzische Golf te waarborgen. Dat heeft de Amerikaanse vice-pre sident, George Bush, gezegd in Ri- aad, Saoedi-Arabië. De Amerikaanse vice-president waarschuwde voor uitbreiding van de oorlog aan de Perzische Golf en wat hij noemde „Iraanse pogingen de monding van de Golf af te sluiten". De Ameri kaanse regering zal deze week het Congres inlichten over plannen Saoedi-Arabië voor rond een miljard gulden te leveren aan luchtdoelra ketten en anti-scheepsraketten. Waldheim blijft kandidaat ÖVP WENEN De conservatieve Oos tenrijkse Volkspartij (OVP) houdt vast aan Kurt Waldheim als haar kandidaat voor de presidentsverkie zingen van 4 mei. Voorzitter Alois Mock van de Osterreichische Volk spartei verklaarde het afgelopen weekeinde, met verwijzing naar de beschuldigingen over het oorlogs verleden van Waldheim, „dat geen, nog zo smadelijke, campagne uit binnen- en buitenland de Volkspar tij er vanaf kan brengen haar kan didaat te laten vallen". Om het te rugtreden van de omstreden kandi daat was van verschillende kanten gevraagd „in het belang van Oos tenrijk". Celstraf voor onnodig plaatsen pacemakers PROVIDENCE Een Ameri- kaanse cardioloog is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 70.000 dollar, om dat hij bij minstens 28 patieftten onnodig pacemakers had inge plant en daarvoor geld had ge kregen van de fabrikant. De 46- jarige medicus Felix Balasco be zorgde volgens de rechter in Pro vidence op Long Island zijn pa tiënten uit geldzucht onzeglijk veel leed. De cardioloog vervalste medische attesten en kreeg voor elke pacemaker die hij onnodig inplantte 400 dollar van fabri kant. JOHANNESBURG -tyinnie Mandela heeft za- erdag tegenover 3000 iwarten in Brandfort ge legd dat de tijd van pra- d^en voorbij is en „op u zal ?n beroep gedaan wor- n over te gaan tot han- lelen". De vrouw van de d'Jevangen ANC-leider 'elson Mandela stelde de la/erenigde Staten en 'kproot-Brittannië verant- oordelijk voor de voort- urende apartheid. 'innie Mandela was voor het •rst in acht jaar in Brandfort 350 km ten zuiden van Jo nnesburg sinds de opheffing n de beperking van haar be wegingsvrijheid. Tot december voonde zij acht jaar verplicht Brandfort. „U bent de htmatige eigenaars van dit id. Maar Reagan en That- ler financieren Pretoria om te houden waar u bent", al- oe|us Mandela op de begrafenis «pjan een zwarte dissident die in a_ien gevecht met de politie was -Jdood. pe tijd is aangebroken om ^»et dit soort redevoeringen op p houden. Daarom ben ik laar u teruggekeerd. Ieder ^an u is een gedisciplineerd "i)ldaat van een eerbare bewe- jng. Wij behoren toe aan het ifrikaans Nationaal Congres", L £i Mandela „Wij gaan de partheid in dit land daadwer- lelijk afbreken. Wij gaan een leroep op u doen het bestuur •an dit land over te nemen. j Vanneer he{ parool u bereikt iw pasjes te verbranden, dan noet u dat doen". Haar toe- 5 praak werd herhaaldelijk on- [erbroken met de kreet r jAmandla" (macht). Jij onlusten op verschillende t ilaatsen zijn het afgelopen weekeinde acht zwarten dm- ekomen. Vijf van hen verlo- ten het leven bij vergeldings- cties van radicale zwarten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Libische leider kolonel Khadaffy heeft na de oe feningen van de Ameri kaanse Zesde Vloot voor de kust van zijn land, een „veelomvattend plan in werking gesteld voor anti-Amerikaanse terro ristische activiteiten in Europa en het Midden- Oosten". Het plan is er op gericht „dertig Ame rikaanse installaties en instellingen" te vernieti gen of grote schade toe te brengen. Dit hebben deskundigen in Was hington gezegd. De bomaanslagen op het TWA-vliegtuig en op een Berlijnse discotheek, die druk door Amerikaanse sol daten wordt bezocht, zouden onderdeel zijn van Khadaf- fy's „masterplan". Ook de Berlijnse politie houdt er ern stig rekenirfg mee dat de aan slag, in de nacht van vrijdag op zaterdag het werk van Li bië was. Door die explosie kwamen een Amerikaan en een Westduitse vrouw om het leven en raakten 204 mensen gewond. Behalve door een Arabische groepe ring is de aanslag ook opge ëist door de RAF en door een afsplitsing daarvan, de Hol- ger Meinsgroep. De afgelopen week hebben zich tal van onbekenden bij Amerikaanse ambassades en consulaten in Europa en het Midden-Oosten gemeld met de mededeling dat ze de CIA belangrijke informatie over Libische activiteiten konden verstrekken. In feite zouden dat Libische agenten zijn ge weest die zich op de hoogte wilden stellen van de manier waarop ze aanslagen op de door hen bezochte gebouwen konden plegen. Ook is druk navraag gedaan naar de ver blijfplaatsen en adressen van Amerikaanse diplomaten. „Ons geduld begint nu echt op te raken", zo heeft een re geringsfunctionaris in Was hington laten weten. En pre sident Reagan, die gisteren van zijn vakantieoord Santa Barbara in Washington te rugkeerde, heeft andermaal gezegd dat „al het mogelijke zal worden gedaan de voor de jongste aanslagen ver- wantwoordelijke terroristen te grijpen en te straffen". De president zou de bondgeno ten in Europa hebben ge vraagd Libische diplomaten en agenten uit te wijzen. Mochten de Amerikaanse in lichtingendiensten het bewijs kunnen leveren dat Khadaf fy de hand heeft gehad in de aanslagen van de vorige week, dan zullen opnieuw krachtige stappen tegen Libië worden ondernomen. Overi- May Mansur: „Aanslagen op onschuldigen pleeg ik niet". Een Amerikaan, die in de Berlijnse discotheek was toen daar een bom afging, wordt door een agent tegen gehouden op nieuw naar binnen te gaan om zijn vrouw te zoeken. gens is Libië nog niet offi- gen, al gaat men er in Was- cieel verantwoordelijk ge- hington en Berlijn vanuit dat steld voor de jongste aansla- dat het geval is. ATHENE De Griekse politie heeft zaterdag een beroep ge daan op mevrouw Mansur, de Libanese vrouw die ervan ver dacht wordt in een Amerikaans TWA-vliegtuig een bom te hebben achtergelaten, in Athene te komen getuigen. „Waar om komt ze niet hierheen om te getuigen als ze onschuldig is zoals ze beweert, dan kan ze ons helpen bij het onderzoek", zei Nikos Kokkinakis van de Griekse veiligheidspolitie. De 31-jarige May Elias Mansur, eigenaresse van een boutique en lid van de Syrische Sociaal Nationalistische Partij, heeft in Libische hoofdstad Tripoli verklaard onschuldig te zijn aan de aantijgingen die haar als verdachte nummer één aanmer ken. Mevrouw Mansur, door een beroerte gedeeltelijk ver lamd, had tijdens een vlucht van het TWA-vliegtuig van Cai ro naar Athene op plaats 10-F gezeten, waar volgens de on derzoekers de bom een plasticbom ter grootte van een pak je cigaretten onder het kussen was achtergelaten. Door de explosie werd een groot gat in de wand van het vliegtuig ge slagen waardoor vier mensen naar buiten werden gezogen. (ADVERTENTIE) ■VVlNIIVf Voor informatie: bel 070-26 42 01. toestel 2301 of 2983 I I Programma SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 50) Dat smidje Verholen zich terecht met eni ge bezorgheid deze vraag had gesteld, bleek Éftvel duidelijk uit het verloop van de nu volgende gebeurtenissen. Om te beginnen immers was iet zo klaar als het bekende klare klontje, dat de geheimzinnige vloeistof van professor Twee- 1 steen van vérstrekkende invloed was geweest op het prestatievermogen van Kareltje's motor tje. Maar dat konden voorlopig noch Kareltje, noch smidje Verholen weten. Geen wonder dus. dat beiden voorlopig bleven denken, dat het knettercarter in staat was geweest het groente kistje-op-wielen om te toveren in een brullend snelheidsmonster. En voor de rest was het trou wens maar gelukkig te noemen, dat de kleine Kareltje zo goed en zo kwaad als het ging de positiefjes bij elkaar hield, want anders waren er zonder twijfel meteen in het begin al ernstige ongelukken gebeurd. Kareltje beschikte immers helemaal niet over rij-ervaring en het was hem al even onmogelijk zijn loeiende auto tot stil stand te brengen. Het enige wat hij dus nog kon doen was zo goed mogelijk opletten, trachten het wagentje op de weg te houden en mogelijk obstakels te vermijden. Maar ja, het dolgewor den wagentje deed wel eens eigenwijze dingen, want op een gegeven moment zag Kareltje de grote steen niet, die vlak voor de razend rond wentelende wielen van zijn karretje opdook. Het nare gevolg hiervan was, dat het wagentje van de weg sprong en zich krakend een weg sloeg door een stevig hekwerk van ijzergaas. Dat ach ter dit hekwerk de gronden gelegen waren van de ons reeds bekende graaf Bennick van Rijc- kensteyn, doet niet zo héél veel terzake. Maar dat kleine Kareltje door de tuinen jakkerde, zo maar de eetkamer binnenstoof, een snelle cirkel draaide en weer wegloeide zonder schade aan te richten mag natuurlijk wel een soort wonder heten. Het verbaast ons dan ook helemaal niet, dat onverstoorbare dienaar Adriaan ditmaal enigszins ontdaan onder een gevallen gordijn uitkroop en steunde: „Wat kan dat geweest zijn? Een windstoot? Een wervelstorm? Een or kaan misschien? Of een typhoon?" „Kapsel- oorlog in Sovjet- Unie MOSKOU Russische onderwijzers voeren een oorlog tegen moderne kap sels van hun leerlingen, schreef zaterdag de Kom- somolskaja Pravda, het or gaan van de communisti- sche-jongeren be weging. „De oorlog woedt overal en is volgens de leerkrach ten een oorlog voor mo raal, ijver en politiek be nul", aldus het blad. Een 16-jarig schoolmeisje in Moskou heeft onlangs op vschool de permanent uit het haar moeten wassen, omdat de onderwijzers het een teken van „slechte smaak en laakbaar ge drag" vonden. Een hoofd onderwijzer legde er nog een schepje op en zei: „Voor je het weet zijn het inbrekers en vermoorden ze mensen". In de jaren zeventig, toen lang haar de mode was werden langha- rigen dikwijls door de po litie opgepikt en naar de kapper gebracht. FRANKFURT In Italië is nu ook een geval van fraude met cola ontdekt. Een zelf gebrouwen drank, onder de naam „coca-cola" werd in vijf tien bars en pizzaria's ont dekt rond de Noorditali- aanse stad Cremona. De zaak kwam aan het rollen nadat een vrouw ziek was geworden na het drinken van de namaak-cola. Een kelner uit het Westduit- se Detmold is in het zieken huis opgenomen met vergif tigingsverschijnselen, nadat hij met Italiaanse wijn had gedronken met methylalco hol. De Italiaanse man, het eerste wijn-slachtoffer in West-Duitsland voor zover bekend, was gisteren in een redelijke conditie. In Italië zijn tot nog toe ne gentien mensen overleden en vijftig mensen liggen in zie kenhuizen. Metylalcohol werd gebruikt om het alco holpercentage in goedkope Italiaanse wijnen te verho gen. Het Italiaanse kabinet neemt deze week een aantal maatregelen om herhaling van het schandaal te voorko men. Onder meer zal het aantal controle-ambtenaren van 367 tot 900 worden uit gebreid. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Anato- ly F. Dobrynin, de Russi sche ambassadeur in de Verenigde Staten, neemt na een jarenlang verblijf afscheid van de Ameri kaanse hoofdstad Was hington. Morgen wordt hij daarvoor ontvangen door president Reagan. Aange nomen mag worden dat het bezoek geen formeel afscheidsbezoek zal zijn. Dobrynin zal proberen een gesprek te regelen tussen de ministers van buitenlandse zaken van beide landen, waarbij de afgesproken ontmoeting tussen partijleider Gor batsjov en president Reagan moet worden ge regeld. Sinds de top in Genève in no vember '85 zijn de relaties tus sen de beide supermogendhe- den er niet beter op geworden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft onlangs de „openbare diplomatie" van de Russen een van de belang rijkste wapens die de Russi sche partijleider Gorbatsjov op dit ogenblik in handen heeft veroordeeld. Die openbare diplomatie heeft Gorbatsjov aanvankelijk geen politieke windeieren gelegd. De wereld kreeg de indruk dat in het Kremlin een geheel an dere wind waaide en dat een geest van vernieuwing in de Russische partijtop gevaren was. Na Genève bleek Gor- batsjovs voor Russsische be grippen zwierige en open stijl z'n nadelen te hebben, al was het maar omdat hij verwach tingen wekte die niet waarge maakt konden worden. Bo vendien kwamen Gorbatsjovs westerse tegenspelers tot de ontdekking dat de stijl van de Russische leider dan wel an ders mocht zijn, maar dat de Russische benadering inhou delijk weinig is veranderd. De Amerikanen vinden dan ook dat een eerstvolgende top ontmoeting geen voortgezette propagandaoorlog mag zijn, maar een gedachtenwisseling die concrete resultaten ople vert. Dat vinden de Russen trouwens ook. Gorbatsjov schijnt te hebben ingezien dat de eerste opwinding over zijn geheel nieuwe aanpak is weg- gebd en dat zijn opmerkelijke stijl ook tal van beperkingen heeft. De Russen hebben intussen al les gezet op het bereiken van bepaalde akkoorden over de wapenbeheersing. Maar dat is nu juist waar de Amerikanen geen haast mee hebben. Was hington vindt dat de Russische gerichtheid op de wapenbe heersing de aandacht van tal van andere belangrijke proble men heeft afgeleid. President Reagan wil de we reldvraagstukken over de vol le breedte benaderen. De „de mocratische revolutie", die hij enkele weken afkondigde, is een poging greep te krijgen op tal van regionale conflicten die de verhouding tussen de grote mogendheden telkens weer vertroebelen. In Reagans visie is het oplossen van die conflicten een geschikte aan loop om de grotere zaken zoals de wapenbeheer sing te regelen. Waarschijnlijk zal Reagan de Russische ambassadeur Dobry nin in vriendelijke maar niet mis te verstane termen uitleg gen welke koers dat hij wil va ren. Mocht Moskou Dobrynin de boodschap hebben meege geven een beetje inschikkelijk te zijn, dan hoeft een topont moeting tussen Reagan en Gorbatsjov dit jaar toch niet te worden uitgesloten. NIEUWE RAKETTEN VS BEANGSTIGEN KREMLIN WASHINGTON Een forse uitbreiding van nauwkeurige Amerikaanse intercontinentale ballistische raketten (ICBM^) maakt het nucleaire arsenaal van de Sovjet-Unie kwetsbaar voor een eerste klap en vergroot het risico van een oorlog. Dit staat in een vandaag gepubliceerd rapport. De studie van de unie van bezorgde wetenschapsmensen, een progressief georiën teerde pressiegroep, zegt dat de VS het aantal nucleaire kern koppen fors willen uitbreiden van ongeveer 1.000 nu tot 6.000 in de jaren '90. Volgens de groep is Washington met deze ontwikkeling niet van plan een eerste klap uit te delen, maar scheppen deze nieuwe wapens een ernstig gevaar, omdat het Kremlin bang zou kunnen zijn voor zo'n aanval. Uit angst zou Moskou in geval van een crisis zijn raketten als eerste kunnen lanceren, aldus dë studie. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze aanbieding geldt van 7 t/m 19 april voor de Special behandeling (inkl. wateraf stotend maken). stomerij OBreestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5