Duurdere gulden kan veel voordeel opleveren 3m m RUDING HEEFT Z'N LESJE GELEERD 3INNENLAND £eidóc(2ou*a/nt MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 3 iVVDZETCEVAAL [UIT DE PARTIJ ,DEN HAAG Het hoofdbestuur van de VVD heeft besloten A.W. Cevaal op {jeen enkele kieslijst te plaatsen en te ontzetten uit het lidmaatschap van de VVD. Voor de vergadering van het hoofdbestuur van de VVD was Cevaal ook uitgenodigd maar deze liet weten j.om gezondheidsredenen niet te kunnen komen. Cevaal poseerde samen met !|zijn vriendin L. Welters, secretaresse 'Jfvan het VVD-kamerlid Metz, in de liTweede Kamer voor foto's in de Play -boy. Het hoofdbestuur van de VVD wil Cevaal binnen twee maanden zijn lid maatschap ontnemen. Voor die tijd krijgt Cevaal nog de gelegenheid door het bestuur gehoord te wordsen. Dat a gebeurt op zijn eigen verzoek. Van der Spek geen lijsttrekker PSO ROERMOND Voormalig PSP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Fred van der Spek heeft zich teruggetrokken als lijst trekker van de PSO voor de kamerverkiezingen. Tijdens een langdurige vergadering van de PSO zaterdag in Roermond be sloot de PSO vast te houden aan het royement van penning meester Loone die tevens tweede was op de kandidatenlijst voor de verkiezingen. Van der Spek besloot na het doorzetten van het royement niet langer kandidaat te zijn voor de PSO. Met zijn besluit zich terug te trekken komt er bij de komende ver kiezingen een definitief einde aan de politieke loopbaan van Van der Spek. PARACHUTIST VERONGELUKT CLINGE De dertigjarige amateur-parachutist A. van der Heyden uit het Zeeuwsvlaamse Clinge is zaterdag tijdens eer sprong in België verongelukt. De parachute van de man, die lid was van een paraclub, weigerde open te gaan toen hij uit een vliegtuig sprong. Ambassadeur in Spanje neemt ontslag MADRID De Nederlandse ambassa deur in Spanje, drs. E.J. Korthals Altes, heeft met ingang van 1 juli ontslag ge nomen. De ambassadeur zei in een toe lichting dat zijn ontslag samenhangt met zijn wens om „in een grotere vrij heid een bescheiden bijdrage te leveren aan het keren van de waanzinnige be wapeningswedloop". Volgens hem is dat als ambassadeur, die achter het Ne derlandse regeringsbeleid hoort te staan, niet mogelijk. Korthals Altes (62), die een neef is van de minister van justitie, veroorzaakte in augustus vorig jaar nogal wat opschudding, toen hij in een artikel in het ochtendblad Trouw stelling nam tegen de bewape ningsrace. Nog geen acties bij NS AMSTERDAM De Vervoersbond FNV zal zijn leden bij de Nederland se Spoorwegen nog niet oproepen in actie te komen tegen de volgens de bond almaar verslechterende werk omstandigheden. Over een aantal ei sen van de bond is nog niet met de NS onderhandeld. „Wij zijn verplicht eerst met de NS te overleggen, pas daarna kunnen we tot actie oproe pen. Als we dat nu meteen zouden doen lopen we een grote kans door de rechter teruggefloten te worden", aldus een woordvoerder van de Ver voersbond FNV zaterdag in Amster dam waar ruim honderd kaderleden vergaderden over hun grieven tegen NS. Miljoenenvondst hasj AMSTELVEEN In een container in de haven van Rotterdam is donderdag ruim 2200 kilo hasj ter waarde ongeveer tien mil joen gulden gevonden. In middels zijn vijf verdachten aangehouden, drie uit Am sterdam en twee uit Am stelveen. In de container, waarin de hasj was verstopt, waren twee auto's vanuit Libanon naar Nederland vervoerd. Nadat de contai ners in Rotterdam waren uitgeladen, ontdekte een chauffeur dat ze nog niet helemaal leeg waren. Poli tie en douane vonden ver volgens bij nader onderzoek de verdovende middelen. Consumentenbond klaagt koffiebranders aan DEN HAAG De Consumentenbond gaat een klacht indienen tegen de prijsaf spraken van koffiebranders die leiden tot steeds hogere koffieprijzen. Volgens de Consumentenbond beslissen de koffie branders „onderling in een achterkamer tje" over de prijsverhogingen. Dat is in strijd met de Wet economische mededin ging omdat de concurrentie wordt uitge schakeld, aldus de bond. De laatste prijs verhoging van vijftig cent vorige week (de derde in drie maanden) was voor de bond de druppel die de emmer deed over lopen. De Consumentenbond vindt dat er geen aanleiding was voor de prijsverho gingen die inmiddels anderhalve gulden bedragen. ABOP: basisonderwijs nog lang niet ideaal DEN HAAG De idealen die de overheid heeft vastgelegd in de wet op het basisonder wijs zijn nog lang niet verwe zenlijkt. Zo blijven er per jaar nog zo'n 30.000 kinderen zit ten, terwijl het zittenblijven volgens de wet moet worden afgeschaft. Dat schrijft de Al gemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) in de nota „De basisschool, hoe moet het verder?", die vanmiddag in Den Haag werd gepresen teerd. Volgens de ABOP moeten nog heel wat belemmeringen wor den weggenomen voor de leer lingen zich zonder onderbre kingen kunnen ontwikkelin gen, zoals de overheid ver langt. Behalve het zittenblij ven noemt de bond het verwij zen van leerlingen naar spe ciaal onderwijs (10.000 per jaar) en de te grote klassen. Vooral kinderen van ouders met een laag opleidingsniveau en kinderen van buitenlandse ouders blijven, zitten of wor den verwezen naar het spe ciaal onderwijs. Daardoor is gelijkheid van kansen in het onderwijs nog een ver verwij derd ideaal, aldus de ABOP. Volgens de bond moet het ba sisonderwijs zich spiegelen aan de „verworvenheden van het kleuteronderwijs". Dit bete kent dat men in het onderwijs geleidelijk overgaat van de al gemene ontplooiing naar de leerstof. De ABOP wil daarbij uitgaan van de ervaringen, be hoeften en interesses van de kinderen. ADVERTENTIE) Kalmoes maakt het lekker /wer vefiscHiL tkssen 'WESTERLINGEN £W COSTEPIJHG pe ops-rei&jNGew wachten V. NAMeUIK lAftCN OP Studiefinanciering leidt tot „kostgeldproblemen" DEN HAAG Het nieuwe stelsel van studiefinanciering levert voor sommige ouders nogal wat problemen op. Dat is de conclusie van een onder zoek dat het Nationaal Insti tuut Voor Budgetvoorlichting (Nibud) naar het nieuwe stel sel heeft gedaan. Ouders met scholieren ouder dan achttien jaar krijgen met twee proble men te maken: als zij meer dan één studerend kind boven de achttien hebben, bedraagt de basisbeurs minder dan ze voorheen aan kinderbijslag ontvingen en bovendien komt het geld niet meer bij hen, maar bij de kinderen zelf te recht. Volgens het Nibud leidt dit tot „kostgeldproblemen, met alle ellende van dien". De Wet Studiefinanciering, die per 1 oktober ingaat, heeft daarnaast vooral negatieve gevolgen voor ouders met een laag in komen. Zij zullen eenmaal kinderbijslag moeten missen, terwijl daar geen verhoging van de beurs tegenover staat. Onder water Fietsen kan ontspannend en spannend tegelijk zijn. Zoals voor dit sportief trappende tweetal dat nog net gebruik kan maken van het fietspad langs de uiterwaarden van de IJssel. Door de forse regenval van de laatste tijd staan de uiterwaarden al flink onder water. OOTMARSUM In maart 1983, toen voor het laatst de koersen van de Europese munten helemaal over hoop werden gehaald, besloot de toen nog onervaren minister Onno Ruding het advies van president Dui- senberg van de Nederlandsche Bank in de wind te slaan. Duisenberg wilde toen dat de gulden zij aan zij met de D-mark zou meegaan, maar eigengereid koos Ruding toen voor een opwaardering van de gulden die twee procent bij die van de mark achter bleef. De minister wilde onze positie ten opzichte van Duitsland verstevigen, zei hij. Een grove misser, zo bleek al gauw. Het internationaal vertrou wen in de Nederlandse munt, die tot dan toe als een sia- meese tweeling van de D- mark werd gezien, kreeg een stevige knauw. Om de glans van de florijn nog wat op te poetsen moest bankpresident Duisenberg de rente hoog houden, hoger dan in Duits land. Drie jaar lang zaten wij daardoor met een te hoge rentevoet en bleef Nederland steeds net een stapje achter bij de Duitsers. Donderdagavond zette de te lefonische wens van de Fran se minister Edouard Balladur tot een forse waardevermin dering van de Franse frank een cyclus van koortsachtig beraad in werking. Bankpre sident Duisenberg bond zijn minister opnieuw stevig op het hart de gulden geen duimbreedte van de zijde van de D-mark te laten wijken. Ruding bleek intussen door schade en schande wijs ge worden. Hij maakte al spoe dig in Ootmarsum duidelijk niet nog keer zo'n vergissing te zullen begaan. Een toen na een zeer moeizame zaterdag de ministers het zondagoch tend nog voor het gelui van de klokken op het Ootmar- summer kerkplein al eens bleken, liet Ruding niet na het grote belang van de vol strekte gelijkwaardigheid van Duitse mark en Neder landse gulden te benadruk ken. „Dat illustreert de inter nationale kracht van de gul den en het is goed dat men dat in het buitenland ziet. Er is van meet af aan geen en kele twijfel geweest dat de gulden de mark niet volledig zou volgen", aldus Ruding. Rente Tegen die achtergrond is de verwachting van Ruding dat de rente nu wel eens zou kunnen gaan dalen reëel te noemen. Dat is een van de belangrijkste psychologische effecten van de gelijke be handeling tussen mark en gulden. Nederland hoeft im mers niet meer, zoals drie jaar geleden, extra rente te bieden om het image van zijn gulden hoog te houden. Als de rust in het Europese mun- tenstelsel is teruggekeerd en de valutamarkt aan de han del op de nieuwe niveau's is gewend, zal de kracht van mark en gulden kunnen blij ken uit een nieuwe verlaging van het officiële rentepeil. Financiële kringen hielden het afgelopen weekend al re kening met een half procent tussen nu en eind mei. Zo'n nieuwe renteverlaging is goed voor burger en bedrijfs leven, maar ook voor de staat zelf en daarmee voor onze to tale economie. Vakanties Daarmee hebben we dan meteen een belangrijk posi tief effect van de herschik king van de Europese mun ten aangestipt. Er zijn er ech ter meer. De meeste buiten landse vakanties worden goedkoper en Nederlanders zijn nu eenmaal een reislustig volkje. Wie naar Frankrijk gaat wint het meest, maar in mindere mate geldt dat ook voor Italië en Ierland en nog iets minder voor België. Lu xemburg en Denemarken. Populaire vakantielanden als Griekenland, Spanje en Por tugal behoren „weliswaar tot de EG, maar nog niet tot het stelsel van Europese munten. Toch zullen ook hun valuta's de komende dagen goedko per worden. Spanje en Portu gal liggen zo dichtbij Frank rijk en voeren daar zoveel handel mee dat de financiële wereld niet anders verwacht dan dat de peseta en de escu do ten opzicht van de gulden ook zo'n zes procent in waar de zullen dalen. Griekenland ligt wat verder weg, maar dit land is recordhouder in Eu ropa op het gebied van de geldontwaarding. De Grie ken hebben vorig jaar welis waar zelf al een devaluatie met zo'n 20 procent doorge voerd, maar de drachme lijkt nog steeds overgewaardeerd. Enig neerwaarts effect op de waarde van deze munt lijkt daarom logisch. Auto's Vakantie houden in al die landen wordt goedkoper. Wie zijn guldens omwisselt krijgt nu meer franken en lires en kan daar dus meer voor ko pen. Dat werd tijd ook, want door de hoge inflatie was va kantie houden in met name Frankrijk en Italië al flink duur geworden. Goedkoper wordt ook wat uit die landen naar Nederland wordt geëx porteerd, ook al lijken impor teurs daar nog niet van over tuigd. Italiaanse, maar vooral Franse auto's, kaas en wijn moeten straks wel in prijs omlaag en daar was het de Franse regering uiteindelijk ook om begonnen. De Franse uitvoer kan hierdoor een krachtige impuls krijgen en dat komt vooral politiek goed uit. In Parijs is immers net een andere regering aange treden en die moet zich nog bewijzen. Zij geeft binnens lands de schuld van de (ove rigens geforceerde) val van de frank gewoon aan de vori ge, socialistische regering en plukt straks zelf de vruchten van het beleid, dat overigens al door die vorige regering in gang was gezet. De noodlij dende Franse automobielin dustrie en zijn vele duizende werknemers kunnen nu weer opgelucht ademhalen. Keerzijde Waar de Franse auto's mis schien goedkoper worden, zullen met name de Duitse merken en de Nederlandse Volvo meer gaan kosten. Dat is de keerzijde van de me daille. De Nederlandse uit voer naar alle landen met ge devalueerde munten zal moeilijker worden. Dat geldt ook onze belangrijke land- en tuinbouwafzet in het buiten land. Toch moeten we dat negatieve effect niet over drijven. De Franse land- en tuin- bouwprodukten worden wel goedkoper, maar krijgen eerst nog te maken met een speciale EG-heffing (mone tair compenserende bedra gen) om een verstoring van de concurrentieverhoudingen te voorkomen. Ten aanzien gemaakt. Er blijft dus een stukje voordeel over. Verder moet nog maar wor den afgewacht of de waarde vermindering van de Franse frank de geldontwaarding in dat land niet een nieuwe im puls geeft, zodat een deel van wat de Fransen nu in de wacht hebben gesleept weer zal wegebben. Ecu's Er is wel meteen een strop voor degenen die de afgelo pen tijd in Ecu's hebben be legd. Deze Europese munt bestaat uit partjes die corres ponderen met de waarde van de verschillende Europese munten. De rente op een Ecu-rekening is eveneens een afgeleide van de rente voeten van de aangesloten landen. Door de herschik king binnen het Europees van Duitsland verandert er bovendien niets en de Duit sers zijn en blijven onze be langrijkste handelspartners. Minister Ruding aan het hoofd van de vergaderta fel in Ootmarsum, waar gisteren tot een herschik king van de Europese munten is besloten. Ge heel rechts president Dui senberg van de Neder landsche Bank. Minister Ruding schat het to taal verlies dan ook lager in dan de EG-deskundigen dié dit weekend in Ootmarsum rondliepen: hooguit ander half procent. We mogen daarbij niet uit het oog verliezen dat de op gelopen verschillen in infla tie de afgelopen drie jaar voor een enorme Nederland se voorsprong ten aanzien van deze landen heeft ge zorgd. De geldontwaarding in ons land was elk jaar de helft of nog minder van bv. in Frankrijk en Italië. Het opge telde verschil in inflatie tus sen Nederland en Frankrijk lag sinds 1983 rond 10 pro cent. Door een devaluatie met zes procent wordt hier van nog maar een deel goed monetaire stelsel EMS wordt de nieuwe koers van de Ecu ruim 2,40 gulden en dat is toch zo'n stuiver minder dan men er vorige week nog voor kon krijgen. Voeg dat bij de waardedaling van de Ecu die is opgetreden sinds de duike ling van het Britse pond en dan blijkt er het laatste half jaar toch zo'n 13 cent van de waarde van deze munt (of ei genlijk rekeneenheid) te zijn afgegaan. Dat komt neer op zo n vijf procent. Weliswaar doet de Ecu de laatste tijd nominaal onge veer negen procent aan ren te, maar reëel is dat thans dus wat lager, ook lager dan wat iemand met een reke ning in guldens opstrijkt. Ook dat illustreert hoe blij we met onze harde munteen heid kunnen zijn. ARJEN BROEKHUIZEN Voordeel van goedkopere franc voor toerist niet duidelijk (Van onze correspondent Aad Jongbloed) OOTMARSUM De gevolgen van de daling van de Franse franc ten opzichte van de gulden zijn voor Nederlandse va kantieganger naar Frankrijk nog niet geheel duidelijk. Veel zal afhangen van het prijsbeleid dat de nieuwe Franse rege ring gaat volgen. De Franse minister van financiën, Edouard Balladur, heeft gisteren in Ootmarsum naast een liberalise ring van de deviezencontrole (de Fransen kunnen meer geld in het buitenland opnemen op hun credit cards) ook een strak beleid aangekondigd om de inflatie dit jaar te beperken tot 2,3 procent. De Nederlandse boeren zullen volgens minister Ruding geen nadelige gevolgen ondervinden van de waardevermeerdering van de gulden. De concurrentievoordelen voor de Franse boeren worden teniet gedaan door heffingen aan de Franse buitengrenzen. Het is wel de bedoeling, aldus Ruding, dat die heffingen geleidelijk worden afgebroken. De Franse boeren bouwen dus langzaam een voordeeltje op, maar de Neder landse boeren zullen daar weinig van merken, te meer daar de Franse regering de mogelijkheid van verhoging van de ei gen landbouwprijzen wil inbouwen. 9 Procent Het gevecht om de percentages werd zaterdag in Ootmarsum ingezet door de Franse minister Balladur, die niet minder dan 9 procent devaluatie van de franc ten opzichte van de mark eiste. De achtergrond daarvan was tweeledig. Ten eerste wil Parijs het sinds 1982 sterk slinkend aandeel op de Duitse markt herstellen en ten tweede wilde de nieuwe Franse rege ring zo snel mogelijk een flinke devaluatie, omdat zij nu nog in staat is de noodzaak daartoe in de schoenen van haar socia listische voorgangster te schuiven. Een percentage van 9 werd door de andere zeven EMS-lan- den echter niet geaccepteerd. De omvang van het Franse ver zoek wekte verbazing, aldus voorzitter Ruding. Hij brak dan ook zaterdagavond de vergadering af om zijn collega's de ge legenheid te geven met hun regeringen ruggespraak te hou den. Zondagochtend vroeg kwam Ruding met een compro misvoorstel voor de negende herschikking sinds het begin van het EMS, nu zeven jaar geleden. Het voorstel haalde het binnen drie kwartier. „Ik ben zeer tevreden", aldus Ruding na afloop, „want de verschillen zijn nu wel realistisch. Van begin af aan heb ik gesteld dat we met de gulden bij de mark zouden blijven. Dat dit gelukt is stemt tot tevredenheid". Dat de Italiaanse lire niet in waarde daalde hoeft geen verba zing te wekken, omdat de lire in juli vorig jaar eenzijdig 7,8 procent in waarde ten opzichte van de andere EMS-munten daalde. Wel verbazig wekte het dat de Belgische frank opge waardeerd werd, zij het slechts met 1 procent. Dat heeft te maken met het ambitieus beleid van de Belgische regering, aldus Ruding. Om psychologische en politieke redenen hou den de Belgen niet van devaluatie. Het valt ook niet te ont kennen dat hun handelsbalans recentelijk aanzienlijk verbe terd is. Baby-gorilla in kinderziekenhuis De kinderen van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam hebben van vrijdag tot zaterdag een opvallend harig rpede-patiëntje gehad, dat zichtbaar genoot van flesvoeding. Het betrof een baby gorilla van diergaarde Blijdorp die met zo'n zwakke gezondheid ter wereld was gekomen, dat opna me in een ziekenhuis van levensbelang was voor hem. De kinderartsen van het Sophia ziekenhuis dienden het gorilla-jongetje zuurstof en een bloedtransfusie toe. Dank zij het nieuwe bloed van zijn bloedeigen moeder kon het aapje zatermiddag al naar een privè-adres om verder op te knappen tot hij weer naar Blijdorp terug mag. I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3