in Zilveren Molenloop :Zegers bekroont slotrush Herstel hockeyploeg EEN MOTIVATIE m VRIESEKOOP Judoka's in achterhoede JAN LAAN OPNIEUW TWEEDE Slechte dag Strijbos Vierde titel bij Rob Clerc jPORTTRIBUNE CcicLiG Somant MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 13 Voor 150.000 toeschouwers heeft de 22-jarige Richard Dunwoody met het paard West Tip zaterdag de wereld beroemde Grand National in het Britse Aintree (bij Liver pool) gewonnen. West Tip had in de 140e editie van de hindernisren twee lengten voorsprong op de nummer twee, Chris Grant met Young Driver. Derde werd Steve Smith-Eccles met Classified op twintig lengten achter stand, na aanvankelijk even op kop te hebben gelegen. De wedstrijd werd traditio neel gekenmerkt door enkele valpartijen, die evenwel niet ernstig van aard waren. ONDANKS SLECHTE EERSTE HELFT TEGEN GROOT-BRITTANNIË Toernooizege Kevin Curren DEN HAAG Kevin Curren, Jonas Svensson en Chris Lloyd hebben gis teren tennistoernooizeges geboekt. Curren zegevierde in Atlanta door in de finale met 7-6, 7-6 te winnen van Tim Wilkison. Svensson was in Keulen, waar favoriet Anders Jar- ryd in de halve finales werd uitge schakeld door zijn minder bekende landgenoot Stefan Eriksson, de sterkste. Hij klopte Eriksson met 6-7, 6-2, 6-2. Chris Lloyd was in Marco Island met 6-2, 6-4 de meerdere van de Westduitse Claudia Kohde. Hellas Ter Riet haalde in de Italiaanse plaats Bari de halve finales enkel spel. Daarin verloor ze in drie sets van de Poolse Votanova: 5-7 6-2 3-6. lijn zijn zonden of gebrek daaraan. Met succes. De rechtsbuiten van Klein Zwit serland bleek ineens wel tot iets in staat en ook andere spe lers ondergingen een karak terverandering. Mischien nog directer verantwoordelijk daarvoor waren de Pakistaan se scheidsrechter Bajwa en zijn Indiase collega Walia. Het tweetal werd door aanvoerder Kruize nog niet geschikt be vonden de C-jeugd te fluiten en hij had daarin gelijk. Tot de rust viel het duo tussen de Nederlanders en een aantal Britten, dat mee omlaag viel, nog niet eens zo erg op. Erna des te meer. De arbitrale dwa lingen werden toen zo dwaas en talrijk, dat het een verdien ste van de beide elftallen mocht heten, dat het niet uit liep op een ordinaire vechtpar tij. De opwinding bleef voort durend kansen krijgen en Oranje, plotseling wel vecht lustig en geladen, voer er wel bij. Ties Kruize mocht na tien mi nuten al voor de gelijkmaker zorgen uit een strafbal, ver kregen doordat Dodds met de stick ver boven het hoofd een doelpoging van de ineens wel attente Van Grimbergen uit het doel hield. Weterings zorg de vijf minuten later voor een jubelstemming bij de beschei den supportersschare, zijn har de knal van de onderkant van de doellat terug zag komen. Nederland- Groot-Brittannië 2-1 (0- 1). 34. Kerly 0-1, 45. Ties Kruize 1-1 (strafbal), 69 Weterings 2-1. Scheids rechters: Walia (Ind) en Bajwa (Pak). Toeschouwers: 2000. Gele kaart: Die- peveen (Ned), Leman en Potter (bei den GBr) Nederland: Bos: Klaassen, Ties Krui ze, Bierens, Van Kersbergen: Bove- lander. Jan Hidde Kruize, Diepe- veen: Van Grimbergen, Parlevliet (Faber), Weterings. KNWU gaat optreden tegen wantoestanden HOOGEVEEN Wielren- ners, die voortaan zonder rug nummer en kaderplaatje een koers beëindigen, zullen niet in de uitslag worden opgeno men. Deze maatregel heeft de commissie „jury en reglemen ten" van de KNWU genomen naar aanleiding van de wan toestanden tijdens de Elfste dentocht voor beroepsrenners. In deze koers kon het grootste deel van de coureurs op de fi nish met moeite geïdentifi ceerd worden, omdat rugnum mers en kaderplaatjes moed willig verwijderd bleken. Met de nieuwe regel hoopt de KNWU paal en perk te stellen aan deze „nieuwe sport in het peloton", zoals voormalig na tionaal kampioen Jacques Ha- negraaf het woensdag uitdruk te. Bessems neemt geen risico BRUAY-SUR-ESCAUT Wereldkampioen Jean Bes sems heeft de Europese titel kunststoten op zijn erelijst bij geschreven. Met een puntento taal van 342, dat een verbete ring van zijn eigen nationale record van 340 betekende, stoomde de Limburgse biljar ter gisteren in het Noordfranse plaatsje Bruay-sur-Escaut naar de titel. KARATSJI Het Neder lands hockeyelftal heeft overtuigend in beeld ge bracht dat leven en wel zijn in de sport hand in hand kunnen gaan met kommer en kwel. De overwinning op Groot- Brittannië (2-1) leverde de eerste punten op in het achtste toernooi om de Champions Trophy, maar deed tevens de contrasten in de wedstrijd snel ver vagen. Een betere garantie voor spel- plezier en optimisme dan een zege valt er nu eenmaal nau welijks te krijgen. Mits er maar niet de conclusie uit wordt getrokken, dat de huidi ge nationale hockeyselectie al een verbreding van de absolu te wereldtop betekent. Daar voor ging er tegen de Britten teveel verkeerd. Het winnende doelpunt van Weterings in de voorlaatste minuut werd begrijpelijk met geheven armen en blijde ge zichten begroet, enige vorm van zelfkritiek was beslist niet ongepast. Wat het keurkorps van de bondscoaches Van Heumen en Bellaart in de eer ste helft liet zien, was ronduit bedroevend. De spelers bewo gen zich in de beste traditie van golfers over het veld. Bij na iedere poging tot samenspel werd van een minteken voor zien door beginnersfouten, die niet passen bij een team, dat internationaal voor vol wil worden aangezien. De haast wanhopige kreet vanaf de zijlijn .jongens, beu ken" was in die fase gericht tot vliegdennen en treurwil gen. En bovendien in tegen spraak met de uitleg, die Van Heumen na afloop over de ge volgde taktiek gaf. De Neder landse coach, huiverend terug denkend aan de door de Brit ten afgestrafte aanvalslust van Nederland vijf maanden gele den in Perth, verklaarde op dracht te hebben gegeven tot een behoudend speltype om de door lijfelijk ongemak onder mijnde krachten te sparen voor de laatste 35 minuten. De aanvallers waren vrijgesteld van stoorwerk en groepeerden zich geheel volgens de uitge stippelde lijn op eigen helft. Geen enkele sportkenner zal daarbij tegelijkertijd de helft van de tegenstander tot verbo den gebied verklaren. En daar had het erg lang veel van weg. De taktiek van Van Heumen leek dan ook voor een belang rijk deel pas achteraf tot stand gekomen, want als doelman Lex Bos, die zijn kans met bei de handen greep, niet zo'n uit stekende prestatie had gele verd, was alle kracht voor niets gespaard. Nederland kwam er in de eerste helft niet aan te pas en had het slechts aan Bos te danken, dat de rust maar met één doelpunt ver schil aanbrak. Kerly maakte dat vlak voor de onderbreking op aangeven van Faulkner, die zich alleen gehinderd door voor hem toch onverstaanbaar gepraat over een onredelijke beslissing van de scheidsrech ter door de defensie repte. Preek De boze preek van Van Heu men in de pauze maakte ech ter indruk. De tegenvallende Van Grimbergen werd zelfs even apart genomen en over dacht eenzaam op de middel- GEEN MOTOCROSS NA SNEEUWVAL PAYERNE De eerste wedstrijd om het wereldkampi oenschap motorcross 500cc, die gisteren in Payerne zou worden gehouden, is wegens sneeuwval afgelast. Voor de Grote Prijs van Zwitserland wordt dit seizoen geen nieuwe datum vastgesteld, zo hééft de organisatie laten weten. ■01 R iTORCOUREUR ONGELUKT EN Motorcoureur Jan Over- uit Assen is gistermiddag tij de voorjaarswegraces op de TT- in zijn woonplaats om het le- gekomen. Bij het ongeval, dat ns de race in de Yamaha 350 cc- ie gebeurde in de Stekkenwal- waren vier motoren betrok- Het 21-jarige slachtoffer liep en hersenletsel op en bleek bij [omst in een ziekenhuis te zijn leden. De andere drie coureurs en ongedeerd. Volgens de politie Assen kan uit de video-opna- van het gebeuren niet duidelijk len vastgesteld wat de oorzaak het ongeluk is geweest. Scandinaviërs beheersen Europese badmintonstrijd UPPSALA De pas van een griep herstelde Deense badmin tonner Morten Frost heeft afgelo pen zaterdag in het Zweedse Uppsala zijn Europese bad min- tontitel met succes verdedigd. In de finale versloeg hij zijn landge noot Ib Frederiksen, van wie hij in de nationale titelstrijd nog had verloren, met 15-8, 15-2. Ook bij de dames bleef het kampioen schap bij dezelfde persoon. De Engelse Helen Troke won van de Deense Kirsten Larsen: 9-12, 11- 3. 11-2 CASTELNAU-DE-LEVIS Een ketting, die er twee keer afliep, heeft Dave Strijbos een slechte dag bezorgd in de eerste Grand-Prix- wedstrijd van het motoerossseizoen in de 125ec klasse. De 18-jarige crosser uit Oss, offi cieel woonachtig op het eiland Man, viel gis teren in beide manches uit en moest de zege aan zijn concurrent en regerend wereldkam pioen Pekke Vekkhonen uit Finland laten. Gert-Jan van Doorn liet in Son zien nog steeds de grote favoriet te zijn voor de Neder landse motocross-titel in de 250 cc-klasse. Hij won de drie manches zonder veel moeite. Tony Bens en Jan de Wild wonnen te Apel doorn de tweede van vier wedstrijden in de internationale zijspancross. In het algemeen klassement staan zij derde achter de Neder landse koppels Muller/Van Heek en Mari Bens/Van Deutekom. KERKRADE De open Ne derlandse judokampioenschap pen in Kerkrade zijn opnieuw een titelstrijd voor voorname lijk niet-Nederlanders ge weest. Uit de kleine groep jongeren met meer dan nationale repu tatie toonde Ben Spijkers, de tweevoudig Nederlands kam- kilo. Theo Meijer voltooide de rustige opbouw van zijn sei zoen als tweede bij de half- zwaargewichten. In zijn spoor grepen René van Ooijen en Leo van Oosten bronzen me dailles uit een weinig aanspre kend veld. Wil Wilhelm ont brak, omdat het nog steeds met een liesblessure kampt. De aanvoer van nieuw talent stagneerde. In Kerkrade pre senteerde alleen Briellenaar Jan van Buren zich met de derde plaats in de lichtste cate gorie, waar Jean-Pierre van Deursen al een gevestigde po sitie heeft. Bondstrainer Chris de Korte wil proberen voor Van Butren nog een plaats vrij te maken in de ploeg, die naar de wereldkampioenschappen voor junioren te Rome gaat. Spijkers liep een indrukwek kende weg door het toernooi en moest pas in de laatste ron de, tegen de 19-jarige Oostduit ser Jorg Dommel, al zijn kwa liteiten gebruiken teneinde te winnen. Zijn aanvalsdrift had hem lang voor het einde van de partij in een voordelige po- nam iedere twijfel aan zijn winst weg. Theo Meijer was vergelijkbaar sterk, maar vond in de finale een man met al zijn kwalitei ten plus iets meer ervaring en een iets rijpere lichamelijke kracht. De Westduitser Mare Meiling was voor hem een maatje te groot. lo ,teAG Onvermoede ne- jen hebben al in een stadium geleid tot nood- ijke bijsturing van de g( tellingen van de Neder- gs e tafeltennisploegen in pndentoernooi van de Eu- u e titelstrijd. Door het ht e optreden tegen België r< liepen de heren voor de lste keer de promotie a de hoogste categorie mis. E< ames speelden eveneens 1 erscheurend. In veelbelo- 50; e positie werd toch van enie verloren (1-3), J door de medaillekansen alleen op de tocht raak- maar met windkracht «uit beeld verdwenen. le ijshockey tempel van Af"k Praag startte het da- /o ;am zaterdagavond het h ooi tegen West-Duitsland uigend. De late komst van de door eigen ploeg streng bewaakte Olga Nemes bete kende weliswaar twee verlies- punten, maar overwinningen op Susanne Wenzel, de men taal zwakke schakel in de Westduitse ploeg, en in het dubbel hielpen Bettine Vriese- koop en Mirjam Kloppenburg aan de benodigde drie punten (3-2). De euforie werd door Roemenië een ronde later hardhandig de bodem ingesla gen. Aanvankelijk verliep al les volledig naar wens. Vriese- koop versloeg Alboiu voor de vierde keer in haar loopbaan en Kloppenburg kreeg klop van Ottilia Badescu, de 15-jari- ge opkomende ster, die al drie Europese titels bij de kadetten op haar naam heeft. In het dubbel was Oranje in de derde g2me juist de mindere. De ne derlaag had een vernietigende uitwerking op de moraal van Vriesekoop. In haar tweede enkelspel tegen het Roemeen se dikkertje Badescu speelde ze ongeconcentreerd en onge motiveerd (14-21, 12-21). Door de overwinning in de avonduren op degradatiekan didaat Zweden (3-1) met een even hard faleqde als huilende Kloppenburg en de nederlaag van de Roemenen tegen de Russinnen schuilt er vandaag nog een piepklein kansje voor de vrouwelijke oranje brigade. Bij winst op Bulgarije en de Sovjet-Unie in de resterende twee wedstrijden komt de ploeg in aanmerking voor deelneming aan de halve fina les, maar honderd procent ze kerheid bestaat daar niet over. Die is afhankelijk van de an dere resultaten in de B-groep. UTRECHT Voor de vierde keer in zijn carrière veroverde internationaal grootmeester Rob Clerc zaterdag in Utrecht de nationale damtitel. Tegen stander Bauke Bies ging - toen hij een kwartier na aanvang van de ronde aan het bord verscheen - na de eerste set akkoord met het remisevoor- stel van de klassementsleider. Clerc, die in 1980 voor de eer ste keer nationaal kampioen werd en ook in '82 en '83 Neerlands sterkste dammer was, bleef door die snelle pun- tendeling definitief buiten de greep van zijn achtervolgers, die de resterende plaatsen voor het wereldkampioen schap in Groningen moesten verdelen. Debutant Hein Meij er miste tegen Rob Geurtsen de kans om zich ook voor die barrage om de laatste WK- plaats te kwalificeren, maar verzamelde voldoende punten om zich nationaal meester te mogen noemen. Rob Clerc wordt gefeliciteerd door Bauke Bies (links). drie snelsten in de 24e Zilveren Molenloop bijeen op het Hertogspark: Jan Laan (434) en Gerrit de Ruijgt (452) flankeren winnaar Wim Zegers. Wassenaar (401) legde beslag op de vierde plaats. De 24e uitga van de Zilveren Mo- is gewonnen Zegers. De at- van De Veluwe wees in de laatste kilome- Jan Laan terug, riem Wassenaar was zijn vierde plaats de Leidenaar in de die ook nu veel meer lopers de start kreeg dan verwacht, ci «ij snel na de start bij het in Rijpwetering de belangrijkste ucpcn al geformeerd. Aan e kop een groepje van een lan of acht met op enige af- o and een tweede groep van lopers gelopen hadden bleek uit de voorsprong die Laan had op de Pijnenburg atleet Gerrit de Ruijgt die in 1.04.27 uur derde werd. De Ruijgt ontsnapte aan de inhaalrace van Bram Wassenaar die vanaf de elfde kilometer maatje Van Klink liet schie ten en op jacht ging naar de op dat moment verspreid lo pende mensen achter de kop. een halve minuut voor. rard Huijnen kwam op twaalf seconden achter Klootwijk in 1.05.32 uur bin nen voor de plotseling weer opduikende Piet van der Poel- van De Spartaan. Van der Poel, medewerker van zeven lopers. Na de eerste het Tropenmuseum en daar- drie kilometer lieten Bram Wassenaar en Kees van Klink de eerste groep gaan („Ze gingen net iets te hard en dat breekt je na nog meer voor langdurig in het buiten land, „deed Nederland weer eens aan" en werd knap ze vende in 1.05.52 uur. Kees van Klink revancheerde zich kilometers toch op") om de voor de blamage van vorig wedstrijd tot zeker de helft jaar en noteerde een goede gezamenlijk verder werken. Wim Zegers zorgde voor een tweede scheuring in de kopgroep door rond de vijfde kilometer te versnel len. De op een overwinning beluste Jan Laan pikte aan en volgde Zegers tot Oud Ade. Vlak voor de molen de- mareerde Zegers weg bij Laan en kwam onbedreigd aan op het Hertogspark. De tijd van Zegers (1.03.05 uur) was precies elf seconden beter dan die van de Spar taan. Hoe hard de beide kop- 1.06.09 uur. De tweede groep werd van begin tot eind geregeerd door veteraan Piet van Alphen. In de laatste drie kilometer pro beerde hij de alleen lopende Van Klink nog in te halen. Dit lukte niet, maar Duiven voorde werd door zijn dema- rage wel negende in 1.06.16 uur. Negen seconden later arriveerde clubgenoot Wybo Lelieveld als vierde Bataaf. De 55-jarige Piet van Alphen werd met zijn dertiende plaats en een tijd van 1.06.28 uur de snelste veteraan. De tweede veteraan uit de regio Leiden, Bataaf Willem Ra- vensbergen werd op bijna vier minuten achterstand (1.10.21 uur) gelopen. De snelste NSL-er werd pas op de streep bekend. Anton Hens was met 1.08.48 uur precies drie seconden sneller dan Cor de Jong. Wim van Rijn hield met een tijd van 1.11.45 de eer van Rijnsoever hoog. Snelste dame werd de Hilversumse Jolanda Hom- minga met een tijd van 1.15.37 uur. André Moedig bleef als enige rolstoeler zijn oude club trouw en noteerde op het soms slechte wegdek een goede 1.22.39. GERT VELTHUIZEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13