Adri van der Poel poetst imago weg PSV werkt zich in de nesten Tan der Wal voelt weinig voor barrage Mon treal kre un t en steunt na OS gemeente luidt üddie Hartmann uit Sören Lerby naar Monaco toopzet Jol iet Haar nder druk Adri van der Poel schudt de medesprinters van zich af en boekt de fraaiste zege uit zijn wielerloopbaan. de Kwantum-formatie was ei genlijk een grote verrassing. Nadat de Belgen Marc van Geel en Dirk de Mol met de Fransman Philip Lauraine vlak voor de beruchte Kop penberg waren ingelopen, na ruim 100 kilometer met een maximale voorsprong van elf minuten op kop te hebben ge legen, vonden de grote man nen het tijd om zich met de strijd te gaan bemoeien. Eric Vanderaerden, de win naar van vorig jaar, snelde als eerste de steile en de met kas seien beplante Koppenberg op, gevolgd door Kelly, Eddy Planckaert, de sterk koersende Johan van de Velde, Steve Bauer, Greg Lemond en Marc Sergeant. Dat zevental, later aangevuld met Rudy D'Hae- nens, Ferdi van den Houte en de opnieuw verrassende Jan Jonkers, bepaalde vanaf dat moment de koers. Met nog ruim 70 kilometer te doen, fietste het restant uit het slag veld overgeblevenen op ruim een minuut. Daarbij nog drie renners van Raas: Van der Poel, Ludo PeeterS en Twan Poels. „Normaal gesproken waren we toen al geklopt", zei Raas, die er zelf ook niet meer in geloofde. „Het ergste vond ik dat mijn jongens rustig za ten te eten. Ik heb me dan ook in de auto zitten verbijten. Toen Van der Poel bij me kwam vragen wat ze moesten doen, heb ik alleen maar ge vraagd of ze soms een ploeg maat van voren hadden. Van af dat moment hebben ze vol op op kop gereden". De latere winnaar vulde aan: „Het ver schil bleef rond de minuut hangen. Francesco Moser, Laurent Fignon en Johan Lammerts zagen er daarom misschien ook wel weer heil Op rozen Inmiddels zat de ploeg van Pe ter Post op rozen. De Amstel- vener had drie man in de kop groep en de rest hield zich be zig met het verdedigen van de voorsprong. Toen op 35 kilo meter van de finish en met nog drie beklimmingen te gaan het peloton desondanks weer aansloot, speelde Post de kaart Eddy Planckaert. De Belg, die even daarvoor lek had gereden, demarreerde en kreeg Steve Bauer in zijn wiel mee. Daarmee leek het een gelopen koers. Planckaert was de hele wedstrijd door zijn makkers uit de wind gehouden en was bij voorbaat de snelste sprin ter. Daar wilde Post toch niet op wachten, want hij gaf zijn pupil opdracht op de ver schrikkelijk zware muur van Geraardsbergen van zijn Ca nadese medevluchter weg te rijden. Het ging echten juist anders om. Bauer sloeg zijn slag op de steile klim, waar Planckaert totaal kapot ging. De 26-jarige ploeggenoot van Bernard Hi- nault stoomde vol door en nam bijna een minuut voorsprong op een groep achtervolgers met o.a. opnieuw Jan Jonkers, Adri van der Poel, Sean Kelly, Hennie Kuiper, Fons de Wolf en Francesco Moser. Met nog maar vijf kilometer te gaan, waagde Flip van den Branden een wanhoopspoging om bij Bauer te komen. Kelly was er opnieuw attent bij en geza menlijk liepen zij op Bauer in. Adri van der Poel voelde zich ook sterk genoeg. Hetgeen la ter bleek met zijn knappe zege. GERHARD NIJBOER MONTREAL Tien jaar na het organiseren van de Olympische Spelen, kreunt en steunt de Canadese gemeen te Montreal nog steeds onder een loodzware schuldenlast. Op het moment dat de Barcelona, Parijs, Belgadro en Am sterdam de eindsprint inzetten om de organisatie van de Zomerspelen van 1992 te verkrijgen, maakt het gemeente bestuur van Montreal nogmaals de rekening op van 1976. Het tekort bedroeg direct na de Spelen een miljard Cana dese dollars, zo'n twee miljard gulden. Het reële kosten zouden echter meer dan zeven miljard gulden bedragen. Althans, dat is een schatting van de overheid van het dis- trie Quebec waar Montreal deel van uitmaakt. Al jaren zijn de inwoners van Montreal bezig hun deel van het tekort, 240 miljoenCanadese dollars, af te betalen. De rest van het miljard zou moeten worden opgebracht door de provincie. Die heeft daarvoor onder andere speciale be lastingen op sigaretten in het leven geroepen. Volgens bur gemeester Jean Drapeau zijn de gemeente en de inwoners bezig langzaam de schuld terug te brengen tot meer aan vaardbare proporties. Maar als de Zomerspelen in 1992 beginnen zullen, niet al leen de organisatoren in dat land een zucht van verlichting slaan. In Montreal kan wat de inwoners betreft de vlag even uit. Want zoals nu is voorzien, wordt in dat jaar een einde gemaakt aan de speciale olympische belastingen. Ze ker is echter nog niets. MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 11 -!e 65 (EN HAAG De gemeente Den Haag bereidt komende (jensdag Eddie Hartmann een afscheidsreceptie in onoffi- >le kring. De vroegere manager en latere coördinator n ADO en FC Den Haag wordt in de burgemeesterska- er van het raadhuis aan de Groenmarkt uitgewuifd van- ege zijn vele verdiensten in het Zuiderpark. Zoals be nd verliet Hartmann na het vorige seizoen met stille Dm FC Den Haag, waar ook trainer Piet de Zoete en iets rder Herman Choufoer langs dezelfde weg verdwenen, gemeente Den Haag heeft dit vertrek - zij het wat laat - ich niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Namens C Den Haag zal een delegatie aanwezig zijn woensdag in de Groenmarkt. John Kristalijn vraagt licentie aan voor promotor DEN HAAG John Kristalijn heeft bij de Nederlandse Boks Bond (NBB) een licentie aangevraagd als promotor en manager. Kristalijn heeft nog geen antwoord ontvangen van de NBB. Voor Hagenaar Richard Gras is een licentie als prof aangevraagd. De Haagse super zwaargewicht wil na de Nederlandse kampioenschappen in de betaalde sec tor stappen. De verwachting is dat nog enkele boksers tot de toekomstige stal van Kristalijn gaan toetreden. Krista lijn: „Alles is nog onzeker. Maar ik ben absoluut niet van plan te gaan ronse- MONACO De Deense international Sören Lerby gaat de komende drie jaar voor de Franse bekerwinnaar AS Mona co spelen. Volgens Jean-Louis Campora, de voorzitter van Monaco, heeft de 28-jarige middenvelder gisteren het con tract getekend. Lerby kwam, voordat hij bij het begin van het seizoen 1983/*84 naar Bayern Munchen vertrok, jaren voor Ajax uit. In zijn Duitse periode speelde Lerby 85 wed strijden, waarin hij 22 doelpunten maakte. Aan de overgang naar Monaco is een wekenlang touwtrek ken voorafgegaan. Bayern wilde zijn aanvoerder en dili gent op het middenveld niet graag laten gaan. Manager Uli Hoeness had vrijdag nog in een gesprek, dat twee uur duurde, geprobeerd Lerby over te halen tot een contract verlenging. Dparbij werd driftig met de geldbuidel ge zwaaid. Hoeness: „We hebben financiële hoogstandjes ge maakt om hem te behouden. Maar bij ons wil het Ministe- -- rie van Financien nu eenmaal niet afzien van belastinghef- Sören Lerby: scoren in belas- fing over zijn salaris". tingparadijs. Stoop N HAAG Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag is plan uit te kijken naar nieuwe spelers, indien enkele dige krachten niet snel toehappen op de aanbieding, die i is gedaan. Het betreft onder andere Martin Jol, die de ibieding van FC Den Haag nog in beraad heeft. Stoop klaarde, dat hij Martin Haar, de libero van AZ'67 op het heeft indien met Jol niet snel tot overeenstemming kan rden gekomen. I APENDE DAMMER TREINT HEEN EN WEER tECHT Oud-wereld pioen Jannes van der Wal de zaterdag bij het ingaan de laatste ronde van het rlands kampioenschap men in Utrecht (gewon door Hagenaar Rob Clerc) de nodige opschudding. de unieke zetloze remise kn Clerc in de voorlaatste e. bleef zaterdag de plaats de Groninger achter het leeg. Tegenstander John van den Borst, die met Van der Wal de tweede plaats deel de en in deze partij zijn WK- kwalificatie moest zien te rea liseren, wachtte tevergeefs. Na een uur wachten viel Van der Wal's vlag. Van der Wal kwam uiteinde lijk toch nog opdagen. Na ruim drie uur meldde hij zich in de Utrechtse Domtoren en bood arbiter Nobbe zijn excuses aan voor zijn wegblijven. „Ik heb me verslapen in de trein", al dus de Groninger die vertelde van een wonderlijke treinreis. Hij was 's morgens om acht uur in Groningen in een stop trein gestapt, vervolgens in slaap gevallen en na een an derhalve reis naar Zwolle over twaalven pas weer wakker ge worden. „Maar mijn partij hebt u natuurlijk verloren verklaard?" vroeg hij. En op het bevestigende arbitrale ant woord, liet hij blijken het daarmee volkomen eens te zijn. Het verlies had voor Van der Wal vervelende gevolgen. Hij zal nu een herkamp moe ten spelen om de vierde Ne derlandse deelnemer aan de wereldtitelstrijd dat 10 no vember in Groningen begint aan te wijzen. Van der Wal liet echter doorschemeren, dat hij weinig voelt voor een dergelij ke barrage. Als hij hiervan de finitief afziet, is hij niet alleen uitgeschakeld voor een her nieuwd mondiaal optreden, maar zal de onttroonde kam pioen volgend jaar in de halve finales van het nationale kam pioenschap moeten uitkomen. Hans Vermin, die door deze gedeelde vierde plaats de na tionale grootmeestertitel en de internationale kandidaatmees tertitel veroverde, zal dan naar het wereldkampioen schap worden afgevaardigd met Clerc, Van den Borst en Gérard Jansen. MEERBEKE Sean Kel ly was verbijsterd. Onge lovig staarde de Ier naar Adri van der Poel, die en kele meters verder de overwinning in de 70ste ronde van Vlaanderen stond te vieren. Het bete kende de eerste echt grote overwinning voor Van der Poel, die toch al aar dig op weg was „de eeu wige tweede" te zijn. De manier waarop de door braak van de Brabander tot stand kwam was op merkelijk. In een zinde rende finale van een aan trekkelijke klassieker ver sloeg de 26-jarige Van der Poel onder meer Kelly in de sprint. Niemand had zoiets voor mogelijk ge houden. Zeker Kelly niet, omdat hij ervan overtuigd was de sterkste te zijn. „Ik heb nog even gedacht om op een kilometer voor de streep te demarreren, maar bij nader inzien vond ik dat niet nodig. Normaal gesproken klopt niemand mij. Dit is echt ongelooflijk. En dat in een wedstrijd waar ik helemaal naar toe geleefd heb", sprak de 30-jarige Ierse boerenzoon na afloop. Adri van der Poel, die zeven kilometer voor het einde van de uitermate zware ronde van Vlaanderen op eigen kracht naar de vluchters Kelly, Steve Bauer en Flip van den Bran den was toegesprongen, maal de nergens om. „Ik ben er al tijd in blijven geloven", aldus de overgelukkige renner uit de ploeg van Jan Raas. „Ook toen Kelly zijn macht demon streerde in de laatste kilome ters. Ik wist dat ik hem zou kunnen verrassen als Kelly van kop af zou gaan sprinten. Dat deed hij en ik kon eigen lijk gemakkelijk in zijn wiel blijven. Misschien schrok hij van een rare zwieper van Bauer, die naast mij probeerde te komen. Op het moment dat Kelly omkeek, wist ik dat ik gewonnen had. Met deze zege ben ik verschrikkelijk blij, te meer omdat onze ploeg eigen lijk al in een vroeg stadium uitgeschakeld was. Misschien ben ik nu eindelijk van dat verrekte idee af dat ik nooit tot de top ga behoren. Goh, Kelly kloppen en de ronde van Vlaanderen winnen. Ja, dit zou wel eens de definitieve ommekeer kunnen beteke- Berucht De pas derde seizoenzege voor - DHOVEN PSV kt er deze competitie gewoonte van een te laten liggen. Ze- thuis niet. Maar door spel in de eerste had de aanstaande ipioensploeg zich za- agavond tegen FC ningen zo in de nesten erkt, dat een enorm nsief na rust de noor- ngen niet meer aan wankelen kon bren- door bleef het 0-0 en nee was trainer Han Ber- 'an FC Groningen zeer te en. „Een uitwedstrijd te- PSV is doorgaans een ne- lag. Een gelijkspel is daar- jheegenomen. Gezien het van de eerste helft was 'ërdiend ook. Na rust zijn £oed weggekomen". Dat »te viel wel mee, want wel- ar schiep FC Groningen in de tweede periode geen :1e kans, de bezoekers ver gden zich bekwaam. Dat ook door het stereotype alsspel van PSV: voorzet- )oog voor het doel van de ekende Storm. Van Tigge- len en De Wolf vormden vóór hem een onneembaar bastion. PSV was aanvallend maar zeer minnetjes en had met name in Van Rooy en zwakke schakel. Als excuus voor PSV gold, dat Arnesen en Valke wegens blessures afwezig waren. Maar van een toekomstige kampioen mocht meer inventiviteit ver wacht worden. Van der Gijp keerde in de tweede helft we gens een blessure niet terug. Brandts was zijn vervanger, maar die kwam wedstrijdritme te kort. Spierblessure Scheidsrechter Bakker ver dween wegens een spierblessu re halverwege de eerste helft van het veld, nadat hij Ver- kuyl wegens een niet zo zware overtreding de gele kaart had getoond. Bakkers vervanger De Vrieze wilde na een twee de overtreding Verkuyl ook geel geven - hetgeen rood zou hebben betekend - maar na enige twijfel stopte De Vrieze de kaart op aanraden van de Groningers terug. Overigens had hij de PSV'er Gerets kun nen bestraffen met geel en rood wegens handtastelijkhe den, maar die acties werden met een waarschuwend vin gertje afgedaan. McDonald, in de uitwedstrijd (zege van 6-1 voor PSV) goed voor vier doelpunten, slaagde er on danks zijn ijver niet in te sco ren en Gullit kon tenslotte niet alles doen. PSV - FC Groningen 0-0. Scheids rechter: Bakker (na 22 minuten ver vangen door grensrechter De Vrieze). Toeschouwers: 19.000. Gele kaart: Verkuyl (Groningen). Groninger Mark Verkuyl, die later van geluk mocht spreken dat hij van de invaller-scheidsrechter geen tweede gele kaart ont ving, in een vinnig duel gewikkeld met Rene van der Gijp van PSV. PSV: Van Breukelen; Gerets, Gullit, Koot, Heintze; Lokhoff, Van de Kerkhof, Van Rooy; Van der Gijp (Brandts), McDonald, Thoresen. FC Groningen: Storm; Mason, Van Tiggelen, De Wolf, Verkuyl; Van Dijk, Van den Berg, Roossien, Hui- zingh; Goble (Bakker), Houtman. Nieuw

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11