Miljoenen schade door varkenspest Den Haag wil snelle aanleg vierde haven Gekkenhuis bij ziekenfondsen BON: Koffie opnieuw dubbeltjes duurder Stakingen dreigen bij NS Grootscheeps onderzoek naar kern van de aarde Frizzle Sizzle naar Noorwegen Bank boos om 1-aprilgrap Raad £eicUe 0omcwit Woensdag 2 april 1986 77e jaargang no. 23464 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilg.iv*> Westerpers, behorende lol Sijthol! Pers. Apothekersdijk34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49(aut.belaling).kwartaal I. 67,43. |aar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag l/m vriidaq van 18.00 lot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes I. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en vooral in het oosten van het land enige tijd regen. Minimumtempera tuur ongeveer 4, middagtem- peratuur omstreeks 7 graden. Matige noordoostenwind, kracht 4, langs de kust vrij krachtig, 5. Zon op: 07.11; onder: 20.16. Schev. hoog water: 10.59 en 23.54; laag water: 5.46 en 18.44 AMSTERDAM Koffie wordt weer duurder. Met ingang van morgen kost een pak van 250 gram 30 tot 50 cent meer. De hoofdsoorten koffie gaan 50 cent in prijs omhoog, waarmee de prijs van de gangbaarste pakken koffie boven de vijf gulden komt. Oploskoffie wordt 14 cent duurder per pot van 50 gram. Volgens de koffiebranders is de prijsverhoging het gevolg van de stijging van de inkoopprijzen op de wereldmarkt. De koers daling van de dollar is er al in verwerkt. De laatste verhoging van de koffieprijs dateert van 21 januari, toen een pak 65 cent duurder werd, nadat er op 8 januari al 30 tot 35 cent bij was gekomen. In totaal is een pak koffie dit jaar zon 1,25 tot 1,50 duurder geworden. Eind vorig jaar verlaagden de koffiemerken de prijs van een pak tot twee keer toe met 20 tot 35 cent. Pag.6 „Duurdere koffie volstrekte onzin" Libische leerling - piloten mogen niet solo boven Londen LONDEN Drie Libische leerling-vlie gers die in Engeland hun opleiding krij gen, mogen niet meer solo boven het land vliegen. Dit verbod is afgekondigd na be dreiging met kamikaze-acties tegen Ame rikaanse instellingen in Groot-Brittannië. Iemand die de BBC opbelde, en die als de 23-jarige Libische leerling-piloot Adil Ma- sud zou zijn geïdentificeerd, had voor de Libische radio de vorming van kamikaze- groepen in Engeland aangekondigd. Britse veiligheidsfunctionarissen vrezen dat de leerlingen van de vliegschool van Oxford bij oefenvluchten zelfmoordaanvallen zouden kunnen qndernemen tegen Ame rikaanse instellingen. Brand treft hydrocracker VLISSINGEN In de twee we ken geleden door minister Van Aardenne van economische zaken in gebruik gestelde hydrocracker op het terrein van de Total-raffina- derij in Vlissingen-Oost heeft gis teravond een brand gewoed. De brand is vermoedelijk ontstaan in een warmtewisselaar. De bedrijfs brandweer, bijgestaan door korpsen uit de regio, wist de brand vrij snel te bedwingen. De installatie heeft ruim 800 miljoen gulden gekost, de schade is nog niet bekend. De brand ontstond volgens een woord voerder door een technisch manke ment aan een afsluiter. Eerlijkheid maakt rijk MONTREAL De werkloze Ca nadees William Murphy (28) heeft zijn eerlijkheid rijkelijk beloond gezien, toen hij een door hem ge vonden loterij biljet teruggaf aan de rechtmatige eigenaar. Het lot zat in de portemonnee die Murphy zon dagochtend op straat vond en bleek 7.650.267 Canadese dollar waard te zijn. Murphy bracht het gevonden voorwerp terug naar de eigenaar, Jean-Guy Lavigeur, eveneens werkloos en vader van drie kinde ren. Vier leden van de familie La vigeur hadden het lot gekocht. Zij besloten gevieren de prijs met de eerlijke vinder te delen. „Zoek een baan vóór je laatste schoolvakantie" DEN HAAG Het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid zal ook dit jaar campagne voeren onder school verlaters. Het doel daarvan is deze 275.000 jongeren ertoe te bewegen nu al naar werk te gaan zoeken. Op deze wij ze is de kans veel groter dat ze straks na de laatste schoolvakantie direct aan de slag kunnen, meent het ministerie. De campagne, die deze week begint, bestaat uit onder meer een tv-spot, uit advertenties in jongeren-, familie- en omroepbladen en uit affiches op NS- stations. LEIDEN/ZOETERMEER De Afrikaanse varkens pest die inmiddels ook op een tweede bedrijf in Zoe- termeer is uitgebroken heeft de agrarische indus trie een miljoenenstrop be zorgd. Spanje, Italië en Griekenland hebben hun grenzen voor varkensvlees en varkens uit Nederland gesloten. De schade be draagt daardoor ongeveer dertig miljoen gulden per week. De G roenoord hallen in Leiden hebben als gevolg van het niet doorgaan van de dubbele veemarkt giste ren een schade van enkele tienduizenden gulden gele den. In Leiden hoopt men dat de markt maandag weer in beperkte vorm zal wor den geopend. De landen hebben de im port verboden in afwach ting van de uitspraken die het Permanent Veterinair Comité van de Europese Commisie in Brussel mor gen doet. Volgens het Pro- duktschap voor Vee en Vlees is voor veel noodlij dende bedrijven in de vee teelt de varkenspest de druppel die de emmer doet overlopen. Behalve de var- kensmesterijen liggen in Zuid-Holland praktisch alle slachterijen, uitsnijderijen en vervoersverbrijven stil. Het Produktschap onder handelt met het ministerie van sociale zaken over een collectieve maatregel tot ar beidstijdverkorting voor personeel van de getroffen bedrijven. Ook op het tweede getrof fen bedrijf in Zoetermeer zijn de dieren afgemaakt en verbrand. Het gaat om een zogeheten vermeerderings- Driehonderd varkens van het familiebedrijf Van Boheemen in Stompwijk werden vanmorgen weggevoerd. bedrijf, dat biggen levert aan andere varkensmeste- rijen. Van de twaalf bedrij ven in de omgeving, die met dit bedrijf in aanraking zijn geweest, moeten de in totaal vijfduizend varkens worden afgemaakt. Onder deze twaalf vallen ook de bedrijven die huishoudafval hebben betrokken van een Rotterdamse firma, die etensresten van vierhon derd hotels en ziekenhuizen verwerkt tot veevoeder. De Nederlandse Draf en Rensport is door de afgelas ting van de koersen pp Duindigt (vandaag) en in Nootdorp (vrijdag) minstens 60.000 gulden aan inkom sten misgelopen. Naast dit prijzengeld, bestemd voor trainers en eigenaren, derft de tak van sport 25 procent van de ongeveer 600.000 gulden aan totalisator-om- Pag: 13: Leidse Veemarkt mogelijk maandag weer open Pag: 14: „Het is een gewel dig emotionele klap ge weest" UTRECHT De Ver- voersbond FNV zal zijn leden bij de NS de ko mende weken om acties vragen tegen de volgens de bond sterk verslechte rende werkomstandighe den bij de Sproowegen. Bovendien stelt de bond dit jaar een looneis van duizend gulden bruto. Dat zou een eenmalige uitke ring moeten zijn voor alle NS'ers, van hoog tot laag. Zaterdag zal het bondskader zich op een vergadering in Amsterdam buigen over de vorm van de te voeren ac ties. „Stakingen sluiten we zeker niet uit", aldus de bondswoordvoerder met na druk. In de twee weken daarna volgen actievergade ringen in het land. Als de le den dat willen kan nog voor het einde van de maand een begin met de acties worden gemaakt. Volgens de Ver- voersbond FNV is de cao niet zozeer een probleem, maar meer de manier waar op de NS dat contract uit voert. In totaal zouden de FNV-ei- sen, inclusief het herstel van de overwerkvergoeding, 31 miljoen gulden kosten. De bond heeft 8500 NS'ers onder zijn leden, meer dan de helft van het georganiseerde spoorwegpersoneel. De Fede ratieve Spoorwegvakvereni ging FSV, met 4750 leden de tweede vakbond bij de spoor wegen, is het in grote lijnen eens met de grieven van de FNV-bond. De FSV denkt aan speerpuntacties op be paalde plaatsen, een staking van 24 uur of het „brand- weermodel": massaal ziek melden. Kaderleden van de FSV zullen hierover volgen de week vergaderen. DEN HAAG Burgemeester en Wethouders van Den Haag willen zo spoedig mogelijk beginnen met de aan leg van een vierde Scheveningse haven, noodzakelijk voor het behoud van de werkgelegenheid, in Scheve- ningen. Zij stellen daaraan twee voorwaarden: er moet voldoende zekerheid zijn over de uitgifte van de nieu we haventerreinen en de hogere overheden moeten bereid zijn een financiële bijdrage te leveren. Het college zal nog deze zomer aan ae raad het voorstel doen akkoord te gaan met de aanleg van de vierde haven, die naar verwachting meer dan 100 miljoen gulden gaat kosten. B en W moeten met het rijk gaan overleggen over garanties om een mo gelijk negatief saldo te dekken. Voor de aanleg van de vierde haven, ten zuiden van de huidige havenhoofden, zijn de ideeën overgenomen van de projectgroep onder leiding van ir.dr. W. Schut. Uitgangspunten zijn stimule ring van visserij en handelsvaart en uitbreiding van de recrea tiemogelijkheden in de tweede haven. De eerste en derde haven moeten snel worden uitgediept ten behoeve van grotere sche pen. Maffia zit in gehele Amerikaanse industrie WASHINGTON De georga- niseerde misdaad in de Vere nigde Staten heeft zich tot een „industrie" ontwikkeld met een jaarlijkse omzet van circa 106,2 miljard dollar. De voor naamste bronnen van inkom sten zijn de drugshandel, ille gale gokspelen, prostitutie en woekerpraktijken. Er bestaat echter nagenoeg geen legale bedrijfstak meer waarin de on derwereld geen wortel heeft geschoten. Tot deze conclusie komt een door president Reagan in het leven geroepen commissie, die de georgani seerde misdaad heeft onder zocht. De enige industrietak ken die nog niet door de „Mob" (de maffia) zijn geïnfil treerd, zouden de verwer kingsindustrie en de mijnbouw zijn. WASHINGTON De Amerikaanse Academie van Weten schappen en de Geologische Dienst van de Verenigde Staten gaan een grootscheeps onderzoek verrichten naar het binnenste van de aarde. Er is een tienjaren-plan opgesteld waarbij vier grote nationale instituten voor seismologish onderzoek, een we reldomvattend netwerk van ongeveer honderd seismische sta tions, een verplaatsbare onderzoekinstallatie en een computer centrum worden ingeschakeld. De Academie van Wetenschap pen, die voor dit jaar een extra bedrag van ruim twee miljoen dollar voor dit project heeft uitgetrokken, acht dit onderzoek van wezenlijk belang om meer inzicht te krijgen in het ontstaan e van onze planeet, de vulkanische activiteiten, de oorzaken van aardbevingen en de beweging van de gigantische platen die de oppervlakte van de aarde uitmaken. Nederland wordt op zater dag 3 mei in het Noorse Bergen tijdens het Eurovisie Songfestival vertegenwoor digd door Frizzle Sizzle met het liedje „Alles heeft een Pag. 11: Frizzle Sizzle: „Leuk! We mogen in een hotel" ritme". In theater De Flint in Amersfoort won het meis jeskwartet gisteravond met 117 punten het Nationaal Songfestival. LEIDEN Tienduizen den mensen hebben giste ren de ziekenfondsen en particuliere ziektekosten verzekeraars bestormd met de vraag of ze nog wel verzekerd waren na dat gisteren de wijzigin gen in de ziekenfondsver zekering waren ingegaan. De ziekenfondsen zagen vele honderden mensen toestromen en spreken van een compleet gekken huis. Ziekenfonds Leiden en Alphen en omstreken heeft gisteren in Leiden 136 mensen gehad, in Al phen aan den Rijn 180, in Voorschoten 268 en in Noordwijk (alleen 's och tends geopend) 80. Is in totaal 664 mensen dus, drie keer zoveel als nor maal. De verwachting is dat ook de komende da gen de telefoon bij deze instellingen roodgloeiend zal staan en de balies be legerd zullen worden. De oorzaak van alle onrust is de opheffing van de bejaar den- en vrijwillige zieken fondsverzekering, die gisteren officieel van kracht is gewor den, nadat pas vorige week de Eerste Kamer er zijn goedkeu ring aan had gegeven. Een deel van deze 2,5 miljoen ver zekerden is overgegaan naar het verplichte ziekenfonds, de anderen moeten terecht op de particuliere markt. Velen we ten niet waar zij aan toe zijn, maar ze kunnen zich gerustge steld weten door de medede ling van het ministerie dat men tot 1 augustus de tijd heeft zich over te laten schrij- Een woordvoerder van WVC noemde de onrust onnodig. De meeste mensen die zich parti culier moeten verzekeren zou den zeker niet duurder en soms zelfs goedkoper uit zijn. Dat geldt echter niet voor ge scheiden vrouwen, die leven van een alimentatie. Als zij kinderen hebben, moeten zij bij een particuliere verzeke raar al gauw ruim honderd gulden per maand meer pre mie betalen. Gescheiden vrou wen, die leven van de bijstand, mogeri in het ziekenfonds blij ven, omdat zij uitkeringstrek kers zijn. De ziekenfondsen maken staatssecretaris Van der Reij- den verwijten over de nog be staande onduidelijkheid. „Schrijnend" noemde een woordvoerder de gevallen van mensen die niet geholpen wor den door artsen, omdat zij, ko mend uit het vrijwillige fonds, tijdelijk niet geholpen worden. De woordvoerder gaf het voorbeeld van een oudere vrouw met epilepsie die door haar huisarts gedwongen werd contant te betalen. Pag. 3: Compensatie voor kleine zelfstandigen Voetbal op tv DEN HAAG Er is zoals het zich eerder op de dag liet aan zien vanavond geen sprake van een rechtstreekse uitzen ding van een voetbalwedstrijd uit één der toernooien om de Europa Cup. Het is mogelijk dat de BRT alsnog vanaf 20.20 uur een verslag verzorgt van Anderlecht-Steaua Boekarest. Gepland zijn wel de volgende uitzendingen: Duitsland 2 22.05 uur: Recht streeks verslag tweede helft Atletico Madrid-Bayer Urdin- gen, gevolgd door samenvat tingen. Nederland 2 22.45 uur: Studio Sport met samenvattingen. DEN HAAG Met gebruikmaking van valse lijk ondertekend AMRO-briefpapier hebben on bekenden gisteren een I-aprilgrap uitgehaald ten koste van het Haagse AMRO-filiaal aan het De Savornin Lohmanplein en de bewoners in die wijk. In een brief werd een plotselinge actie tegen het zwarte en valse geld aangekondigd. Alle briefjes van duizend zouden uit de roulatie worden genomen en moesten gisteren bij het AMRO-kantoor worden ingewisseld. Na contro le van de biljetten kon men het geld van een tussenrekening afhalen. Bedrijfsleider A.J. Hof land kreeg tientallen reacties van verontruste buurtbewoners en schakelde de politie in. Over de grens overschreden sommige grappen makers weer andere grenzen. Zo berichtte de Is raëlische radio gisteren dat de Sji'itische mos limleider Nabih Berry bij een aanslag op zijn le ven was gewond. De valse tipgever van de con traspionagedienst zal worden gestraft. Radio Is raël kreeg ook „hysterische" telefoontjes naar aanleiding van het berichtdat de regering de gegevens zou krijgen over Israëliërs met een bankrekening in Zwitserland. In Joegoslavië werd in het tv-journaal bekend gemaakt dat het Internationale Monetaire Fonds een deel van de buitenlandse schuld van Joegoslavië had afge schreven en dat de regering de benzineprijs had verlaagd. Daarna kwam net ware nieuws: de broodprijs en de posttarieven waren verhoogd. In Monnickendam trok een bijna echte Baghwan veel bekijks met zijn Rolls Royce. ADVERTENTIE MEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van f 538,-- voor f 269,-; originele rankenkast van t 5.260,- voor f 2.485,eiken boekenkast van I 495,-- voor f 245,-; 4 eiken eethoekstoelen bekleed met leder look van 1.600,- voor f 794,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur "s morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Prins wordt Luitenant DEN HAAG Prins Willem- Alexander is benoemd tot Lui tenant ter zee van speciale diensten der 3e klasse Konink lijke Marine Reserve. De prins wordt op 1 juli in Den Helder beëdigd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Wie helemaal geen raad meer weet, dus zogezegd radeloos is, kan altijd nog bij één raad in Nederland aankloppen. Dat is de Raad van State, het hoogste beroepscollege in ons land. De laatste jaren zijn er wel erg veel mensen, die daar om raad aankloppen. Maar, zo is vandaag bekend geworden, daar weten ze wel raad mee bij de Raad van State. Ze leren daar steeds beter met de werkdruk leven. En zaken die toch hopeloos zijn, worden nu sneller afgehandeld. Dus, zo stelt men vast, „de achterstand is het afgelopen jaar niet groter geworden". Wat overigens wel groter is geworden is het aantal mensen, dat de Leidse Courant leest. En die zijn op hun beurt dank zij die krant weer goed op de hoogte van het werk van de Raad van State. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: "lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «S*£eidóe(Bouaant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1