ficidae Sou/toni Sluiting veemarkt kan maanden duren S: a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Een circusman is intelligenter dan een intellectue Een cadeau van formaat Leidenaar ernstig mishandeld DINSDAG 1 APRIL 1986 PAGINA 9 NEGEN MEUBELHANDELAREN BEKEURD LEIDEN Negen meubelzaken in Leiden zijn op Tweede Paasdag bekeurd. De bedrijven waren geo pend, terwijl dat volgens de win- kelsluitingwet verboden is. De ge meente Leiden had de handelaren geen vergunning verstrekt, omdat dit jaar andere zondagen zijn aan gewezen waarop de winkels open mogen. Dat geldt onder meer voor twee zondagen in juli in verband met de Lakenfeesten. De meubel handelaren kunnen door de rech ter tot een maximumstraf van tienduizend gulden en zes maan den hechtenis veroordeeld wor- j den. De tevredenheid over de klandizie j varieerde bij de ondernemers. De geluiden liepen uiteen van „het viel tegen" tot „ontzaglijk druk". Een woordvoerder van Koore man-meubelen aan de Nieuwe Rijn meldt dat hij goed verkocht had. „Het is bij ons erg druk ge weest. Het bleek dat de openstel ling op tweede paasdag in een be hoefte voorziet. Onze branche kan die dag als verkoopdag eigenlijk niet missen". Bij het meubelcentrum aan de Haarlemmerstraat was het niet zo druk geweest. Daar geeft men de kranten de schuld voor het weg blijven van de klanten. „De kran ten hebben ons weggeschreven. De meeste mensen verkeerden in de veronderstelling dat wij gehoor zouden geven aan het verbod van de politie. Ik heb vorige week al meteen gezegd dat de kranten hier beter helemaal niet over konden schrijven. Toch ben ik over m'n omzet niet ontevreden, wel over de hoeveelheid klanten". H. Ch. I. Hulshoff van de gelijkna mige zaak aan de Nieuwe Rijn had zijn zaak uit solidariteit met de an dere Leidse ondernemers in de meubelbranche opengesteld: „Als één van onze filialen gesloten is, is dat niet zo'n ramp. Onze andere zaken in de omgeving vangen die klandizie wel op. Het zou voor de Leidse meubelzaken triest zijn om omzet te verliezen aan meubelwin kels uit de omgeving, waar de meubelzaken wel open zijn". Volgens Hulshoff heeft de ge meente ook niet zorgvuldig gehan deld in deze kwestie: „Het feno meen „Paasshow" fctestaat al onge veer veertig jaar in onze branche. In december 1985 hebben de win keliers gevraagd om open te mo gen zijn met Pasen. Pas eén week geleden kwam het bericht dat er geen vergunning werd verleend. Toen was het voor de winkeliers te laat om alsnog te sluiten. De personele bezetting was geregeld, de advertenties lagen klaar". Hulshoff denkt wel dat de proble men voor volgende jaren opgelost kunnen worden: „Ik geloof wel dat de gemeente niet gelukkig is met de situatie. Het kan toch ook niet de bedoeling zijn van de ge meentebestuurderen om een be paalde branche in een nadelige po sitie te manoevreren". Jeugdige inbrekers gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft drie jeugdige inbrekers aangehouden, die in de nacht van zaterdag op zon dag voor 16.000 gulden foto-appara- tuur hadden gestolen uit een fotozaak aan het Levendaal. De drie jongens in de leeftijd van 16, 17 en 18 jaar, hadden een ijzeren hek en de etalageruit verwijderd. Even na de inbraak kon de politie twee van de drie jongens, die er op de fiets vandoor wilden gaan, aanhouden. De apparatuur hadden zij in plastic zak ken bij zich. De volgende dag kon de derde inbreker worden aangehouden. Centrale zoekt pleegadressen LEIDEN De centrale voor pleegzorg zoekt in Leiden en om geving pleegadressen voor kinde ren die voor korte tijd niet bij hun ouders kunnen wonen. Op dit moment is er een groot tekort aan opvangadressen, waar van de ene dag op de andere dag een kind geplaats kan worden. De op vangadressen zijn nodig voor kin deren vanaf twaalf jaar. Voor meer informatie: Centrale voor Pleegzorg, Groot Hertoginnelaan 70, 2517 EK Den Haag. VARKENSPEST FINANCIËLE RAMP VOOR GROENOORDHALLEN (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De sluiting van de Leidse veemarkt kan maanden gaan du ren en dat zou een regel rechte ramp voor de markt en voor de Groe- noordhallen betekenen. Dat zegt Groenoordhal- len-directeur A. de Jong. „In Belgie heeft deze varkenspest de handel en keer een paar maan den stilgelegd dus uitge sloten is zoiets zeker niet. Vast staat in elk geval dat de Leidse markt klappen krijgt. Klanten verliezen we altijd, hoe lang dit ook gaat duren". De Jong baseert zijn uit spraak over de langdurige sluiting van de veemarkt op een mededeling van het cri sisteam, dat door het Pro- duktschap voor het Vlees is ingesteld na het bekend wor den van de Afrikaanse var kenspest in Zoetermeer. Staatssecretaris A. Ploeg heeft een algemeen vervoers- verbod voor alle vee en een verplaatsingsverbod van alle veetransportmiddelen afge kondigd in nagenoeg de ge hele provincie Zuid-Holland en in een klein gedeelte van Utrecht en Noord-Holland. Alle dieren, ook gezonde, moeten in dit gebied op de veehouderijbedrijven blijven. Bovendien mogen vlees en vleesprodukten van varkens niet buiten het gebied wor den gebracht. „Klanten van de veemarkt in Leiden uit bijvoorbeeld Brabant zullen naar andere markten gaan", aldus De Jong „en zeker als de sluiting erg lang duurt, zal dat een grote financiële klap betekenen". De Leidse vee markt is de laatste jaren uit gegroeid tot één van de grootste van Nederland. Vandaag zou. omdat maan dag wegens Tweede Paasdag was uitgevallen, een dubbele markt plaatsvinden. Er wer den 3,5 duizend kalveren, en kele honderden stuks slacht vee, ongeveer 1.000 stuks melkvee en 500 schapen ver wacht. „Alleen vandaag scheelt dat al een omzet van 30.000 gulden", aldus De Jong. De veemarkt levert de Groenoordhalen winst op en die winst is hard nodig om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De Jong heeft wethouder J. Fase van eco nomische zaken al laten we ten dat de begroting dit jaar niet wordt gehaald. „Dit kan tonnen gaan kosten", kreeg de wethouder te horen. De Jong kreeg gistermiddag te horen dat de veemarkt niet door zou gaan. Onmid dellijk werd alles in het werk gesteld om zoveel mogelijk handelaren en andere be trokkenen bij de Leidse vee markt te bereiken. Voor een aantal handelaren was dat al te laat. „Sommigen mensen dachten dat het een 1 april grap was, dat maakte het al lemaal nog moeilijker. We hebben gisteravond met veel moeite al aangevoerde dieren de hal uitgekregen. Het ver bod op het vervoeren van dieren ging vannacht om twaalf uur in dus daarna was het echt afgelopen". Ondanks dat heeft de politie vanmor gen en vannacht een aantal maal proces verbaal opge maakt wegens overtreding van het vervoersverbod. De Jong put nog hoop uit het feit dat de Groenoordhallen zelf buiten het gebied, vallen waarin vervoer van varkens verboden is: „De grens is de Willem de Zwijgerlaan. Mis schien als die grens wat wordt verlegd, dan zijn we vanuit Brabant via Amste- leen weer bereikbaar". De Algemene Inspectiedienst in Alphen is bereikbaar voor nadere inlichtingen: tel 01720-73691. Toni Boltini (66) is weer terug. Na een pauze van vijf jaar gaat deze week zijn nieuwe circus in première. Ook na het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd kan de „zoon van de sterkste man van Ne derland" het zwerversbestaan niet missen. Toni Boltini, circusdirecteur, stuntman en belastingontwijker. Drie dagen is hij in Leiden. Vrijdag beginnen de voorstellen om half vijf en acht uur, zaterdag om. drie uur en acht uur en zondag om één uur en om kwart over vier. „De meeste mensen vinden het al moeilijk om één auto op de weg te houden, maar bij mij zijn het er 150". TONI BOL TINI WEER MET CIRCUS IN LEIDEN LEIDEN/OUD-VALKE VEEN Boltini's circus carrière begon na de oor log op de fiets. Als kunst- wielrijder bewoog hij zich door de ring. Eerst alleen, later met zijn vrouw '„Toni Dicky Boltini, kunstwielrijders"), daarna met een grotere groep die zou uitgroeien tot de 4 Re- nelli's. Boltini wilde ech ter geen nummer blijven. Zijn ambities reikten ver der: hij wilde een onver valste circuskoning zijn. Toen hij zich in de jaren ze ventig in het Koetshuis in Rhenen installeerde, had hij dit doel ruimschoots bereikt, iijn majestueuze levensstijl laarde opzien. Ooggetuigen ïerinneren zich de nooit ont- >rekende glimmende Merce- lessen en Porsches op de par teerplaats en het slaafse huis- lersoneel van meneer Toni. In lure restaurants liep hij onge- linderd en glimlachend de leur uit. Betalen kwam wel ien keer. tan autoriteiten liet hij zich indertussen weinig gelegen iggen. De periode van Toni de losmoordenaar brak aan. In len land, waar een vergun- ïing nodig is voor het omhak ten van één boom in eigen uin, kapte Boltini binnen de tortste keren een heel bosper- eel. In strijd met ieder be- temmingsplan maakte hij met en bulldozer de grond bouw- voor zijn winterstallen. 'at van mij is, is van mij", egt hij nu. „Daar moeten ze niet over zeuren". Boltini heeft zijn roem niet al leen te danken aan de kwali teit van zijn circusprogram ma's. Minstens even effectief was de manier waarop hij tel kens weer de publiciteit wist te halen.. In zijn Rhenense pe riode verraste hij de buiten wacht met een door velen als uiterst smakeloosbestempeld „lilliputter-plan". In de bossen rond het Koetshuis wilde hij een lilliputter-dorp bouwen met kleine huisjes, gemaakt van boomstammen en gevuld met kleine meubeltjes en klei ne mensjes. Door een speciaal raampje konden bezoekers naar binnen gluren om het lil liputter-interieur te aanschou wen. Daarvoor moest wel en- trée betaald worden. „Dat heeft toen veel tegen stand opgeroepen. Kennelijk mogen lilliputters niet leven zoals zij zelf willen. Eén van hen zei toen tegen mij: in zo'n dorp worden we bekeken, maar daarvoor krijgen we ten- minste nog geld. Op straat roe pen ze „kijk eenseen dwergzonder te betalen". Beren „Ik zal je nogeens een verhaal vertellen. In Apeldoorn woon de een meneer die twee beren had, dat was in 1962. En hij dacht dat hij daarmee om kon gaan als met een hond. Dus werd hij op een dag doodgebe ten. Ik las in de krant dat die beren verkocht moesten wor den. Daar zag ik een goede stunt in. Ik ging naar de poli tiecommissaris van Apeldoorn en zei: ik ga morgen twee be ren kopen, maar die beesten zijn gevaarlijk. Daarom wil ik 'twintig scherpschutters. Zo veel mensen heb ik niet, zei die commissaris. Goed, dan stel ik u verantwoordelijk, antwoordde ik toen. Dus wa ren er de volgende dag die scherpschutters. Ondertussen had ik natuurlijk wel de tele visie en de schrijvende pers gewaarschuwd. Maar toch wist die gevaarlijke beer te ont snappen, dat was zo'n ver schrikkelijk sterke beer". Boltini bezweert dat de beer daadwerkelijk ontsnapte. Soms liet hij echter een leeuw „ont snappen", om vervolgens het tv-journaal te bellen. Gratis publiciteit voor meneer Toni. Een andere klassieker is de „Pech Onderweg"-truc. „We reden dan met 150 circuswa gens Amsterdam binnen. En net op het belangrijkste kruis punt kreeg één van die wa gens motorpech. Daar kon ik toch niets aan doen Maar het haalde wel de krant". Ook bij zijn stuntwerk kende Boltini geen autoriteitenvrees. In „Ik ben Toni Boltini" be schrijft hoe een plakverbod in Hilversum omzeilde. De politie van deze stad had hem verbo den om via aanplakbiljetten reclame voor zijn circus te ma ken. Maar de volgende och tend schreeuwden de kleurige Boltini-biljetten iedere Hilver summer tegemoet. Boltini ver voegde zich op het politiebu reau en incasseerde een don derpreek. „Dat kunt u wel zeggen, maar ik kom aangifte doen", sprak de circusdirec teur. „Aangifte waarvan brieste de politieman. „Dat al mijn aanplakbiljetten zijn ge stolen", repliceerde.Boltini. Eén zware en twee lichte har tinfarcten hebben Toni Boltini niet van een nieuwe toernee kunnen weerhouden. In 1966 noemde zichzelf al de enige Nederlandse circus-directeur in het atoomtijdperk. Sinds dien is de concurrentie van het elektronisch video-amuse ment alleen maar groter. Ook het circus Toni Boltini heeft moeten inleveren. Smaak „Vroeger had ik een tent met zevenduizend zitplaatsen. De nieuwe tent biedt plaats aan drieduizend mensen. De smaak van het publiek is ook op een lager peil gekomen. Vroeger waardeerde men de individuele prestatie van de artiest. Nu komt men voor de show. Maar we hebben een uitstekend familieprogramma met veel Nederlands circusta lent, zoals de dompteur Job Lijfrink en de clown Joop Teuteberg", aldus Boltini. Zijn huiskamer is volgepropt met circusachtige snuisterijen. De plantenbak heeft de vorm een olifant aangenomen, het we melt van de koperen paarden en clownspoppen en voor de haard ligt een berevel. Een jaar geleden begon hij met de voorbereidingen voor de nieuwe toernee. Uiteindelijk moeten veertig artiesten en zestig technici de circustent draaiende houden, alsmede een orkest, tien Friese heng sten, vijf olifanten, negen Ben gaalse tijgers, kamelen, lama's, yaks, zebra's, apen en ettelijke kleinere dieren. „Voor het lei den van een circus is een enorm organisatietalent nodig. De meeste mensen vinden het al moeilijk om één auto op de weg te houden, maar bij mij zijn het er 150", zegt Boltini in zijn pretpark in Oud-Valke veen bij Naarden, waar hij zich in 1980 terugtrok na een slepend gevecht met de fiscus. „Ik dacht dat het afgelopen was na al die belastingzorgen. Maar ik begon weer te verlan gen naar het zwerversbestaan. Het is hier te stil voor mij. Zo'n park is maar vier maan den per jaar open". In de ma nege bij het park is de afgelo pen winter hard getraind met tijgers en paarden. „Wilde die ren tem je met vlees. Je koopt een jong beestje. Als je hem nou wilt leren op zijn achter poten te lopen, geef je hem eerst 's morgens niets te eten. Dan hou je een stukje vlees boven zijn hoofd, zodat hij zich moet oprichten. Vervolgens loop je langzaam achteruit. Dat moet je vaak genoeg herhalen. Bij de voorstelling zelf kun je natuurlijk niet met een stuk vlees in de kooi gaan staan. Maar je moet gewoon dezelfde gebaren maken, dan denkt de tijger dat je vlees hebt. Na de voorstelling worden ze ge voerd. Een leeuwtje kost te genwoordig zo'n 15.000, een olifantje ƒ35.000". Tijgers worden gedrild met ki lo's vlees, paarden met de „be ter gesitueerden" uit de omge ving van het pretpark, zoals Boltini ze noemt. „Als je twaalf paarden hebt, heb je twaalf mensen nodig. De paar den doen het nummer eerst met een berijder. Uiteindelijk hebben ze het zo vaak gedaan dat ze het alleen kunnen. Hier in de buurt rijden bijna alle mensen paard. Die vinden het interessant om mee te doen. Dus dat was gratis". De naderende circuspremière drukt een zwaar stempel op het vraaggesprek. Gemiddeld om de tien minuten heeft ie mand Toni nodig voor het reT gelen van de laatste details. Toni zelf zit onder de groene verf, omdat hij net een circus hek heeft opgespoten. „Ja, ik blijf rennen. Daardoor ben ik zo groot geworden". Zoals zijn grootvader op ker missen goochelde met duiven en kaarten, jongleerde Boltini met de belastingwetgeving. Ondanks alle trucs leek het duel zes jaar geleden in zijn nadeel beslecht te worden. Hij verkocht zijn circus en richtte zijn aandacht op Boltini's Pret park dat overigens eigendom van zijn dochters is. Een per manente, ouderwetse kermis met twintig attracties. Boltini beschouwt het nostalgisch als het bewaren van een familie traditie. Terwijl opa met konij nen en duiven uit zijn hoed to verde, werd in de kleedkamer van het gebouw van Kunst en Wetenschappen Boltini's vader geboren, zo wil de overleve ring. „De kunst en wetenschap heeft hij nooit gediend. Wel de kermis en de krachtsport", schrijft Boltini in zijn boek, de autobiografie „Ik ben Toni Boltini" uit 1966. „Maar een circusmens is veel intelligenter dan een intellectueel. Want een intellectueel weet een he leboel van heel weinig, terwijl een circusman door heel Euro pa getrokken is en alles gezien heeft. LEIDEN De Leidse po litie heeft zondagmorgen een 21-jarige Leidenaar aangehouden die ervan verdacht wordt een 24-ja- rige Leidenaar ernstig te hebben mishandeld en beroofd. De verdachte deed dit samen met een vriend. Verwacht wordt dat ook deze binnenkort kan worden aangehouden. Het slachtoffer had de twee mannen in een café ontmoet en was er de hele avond mee opgetrokken. Ook waren de mannen nog bij het slachtoffer thuis geweest. Toen zij vanuit de woning weer naar een café liepen, werd de man plotseling door de twee in elkaar gesla gen. Hij liep daarbij een gebro ken neus, blauwe plekken en kneuzingen op en zijn kleding werd vernield. De twee namen daarbij de huissleutel uit de zak van de man. Arbeidsbureau De openingstijden van het arbeidsbureau zijn gewij zigd: voortaan op maandag tot en met donderdag van half negen tot vier en op vrijdag van half negen tot half één. Op maandag tot en met donderdag is het ar beidsbureau van half één tot half twee gesloten. Voor inschrijving van werkzoe kenden zijn de openingstij den onveranderd gebleven: maandag tot en met vrijdag van half negen tot twaalf uur. Ook het donderdag avond-spreekuur blijft ge handhaafd: van half zeven tot half acht. Roze lente (1) Dit jaar heeft voor de vijf de achtereenvolgende maal het festival van de roze lente plaats. In dat kader wordt donderdag (aanvang acht uur) een politiek fo rum in De Waag gehouden met als thema „homosexu- ele leerkrachten in het bij zonder onderwijs". Het fo rum bestaat uit de tweede kamerleden Jan Kraijen- brink (CDA), Len Rempt (VVD) en Jeitje van Nieu- wenhoven (PvdA). Namens de vereniging voor open baar onderwijs is Hans Wansink aanwezig, Wim Brassé vertegenwoordigt het COC. Roze lente (2) In de Waag speelt theater groep Panter vrijdagavond (aanvang negen uur) het stuk „Onverwachte sneeuw" van Jane Cham bers. Een toneelstuk over vijf vrouwen, hun onder linge relaties en verwikke lingen en vooral hun snij dende humor en vrije ma nier van omgaan met el kaar. De avond wordt afge sloten met een optreden van de vrouwenrockband Eyeliner en disko na. De toegangsprijs bed raag 10 gulden (voorverkoop f7,50.). Roze lente (3) In het gebouw De Kroon (Langegracht 65) heeft vrij dag voor jongeren tot en met 25 jaar het „Krijg alle maal de rambam" festival plaats. Op het programma staat ondermeer een fo rumdiscussie, een optreden van de Rotterdamse caba retgroep Homofonie en een concert van de Caraïbische band Ritmico Special. De aanvang is acht .uur en de toegangsprijs bedraagt tien gulden (voorverkoop f7,50). Roze lente (4) Het festival wordt zater dagavond afgesloten met een feest in De Waag. Hier staan onder meer optre dens van de close harmo ny groep Montezuma's Re venge en de popgroep Jan Rot The Trojans gepro grammeerd. De aanvang is negen uur en toegang kost tien gulden voorverkoop f7,50). Kaarten voor alle festiviteiten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Boekhandel Manifest, Boekhandel Gaya, de Leid se Werkgroep Homosexua- liteit en de Lesbische Vrouwen Leiden. Y en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Mwm._ Adres: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9