De aarzeling van de minima bij de gang naar de rechter Film over U2-incident Russische variant op Rocky IV Belgen gaan ingrijpend bezuinigen Effect invoering eigen bijdrage rechtshulp omstreden BINNENLAND/BUITENLAND EgidacSowtëwt DINSDAG 1 APRIL 1986 PAGINA EG waarschuwt VS voor handelsoorlog BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft de de Verenigde Staten gewaarschuwd voor een openlijk handelsconflict. De waarschuwing is een reactie op het besluit van Washington handelsbeperkende maatrege len te treffen tegen de EG. In een verklaring die giste ren werd uitgegeven noemt Willy De Clerq, Europees commissaris belast met buitenlandse aangelegenheden, de Amerikaanse stap een „onvriendelijke daad". De Clerq wees ook op de voordelen die de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal heeft voor de VS. „Deze aanzienlijke voordelen" liggen niet alleen op het ge bied van de handel, maar ook op politiek terrein in de vorm van een versterking van het westers bondge nootschap. Het Amerikaanse besluit is het gevolg van beperkingen op de export van Amerikaanse landbouw- produkten naar Portugal en Spanje, omdat deze landen sinds 1 januari tot de EG behoren. Renault lijdt weer miljardenverlies PARIJS Het Franse staatsautomobiel- concern Renault heeft in '85 een verlies ge leden van 10,9 miljard frank (vier miljard gulden). Het nadelige saldo is kleiner dan het recordverlies van 12,5 miljard frank (4,6 miljard gulden) in 1984, maar het ligt zo'n 1,4 miljard frank boven de in maart door topman George Besse gegeven raming. De slechte resultaten over 1985 kwamen vooral voor rekening van de sector perso nenauto's en kleine bestelwagens, waar een verlies werd geleden van 10,99 miljard frank. Vooral de verkoop van de Super 5 is tegengevallen. Over de hele wereld gezien bleef de verkoop van Renault op peil. De totale omzet steeg zelfs tot 44,7 miljard gul den. De helft van de omzet werd in Frank rijk behaald. BRUSSEL De Belgische premier Wilfried Martens heeft een pakket ingrijpende bezuinigingen aangekondigd op onder meer de gezond heidszorg, het onderwijs en de lonen. De maatregelen worden genomen op basis van de speciale volmachten, die de premier van het par lement heeft gekregen om bij de uitvoering van het „herstelbeleid" bij decreet te regeren. De geleidelijke ontmanteling van het systeem van prijscom pensatie in de lonen moet de grootste besparing opleveren. De werkgevers moeten in ruil voor het voordeel dat zij hier door krijgen meer gaan bijdra gen een de sociale verzekerin gen, waardoor er voor dat doel minder geld nodig is van de overheid. Verder zal worden gesnoeid op de uitgaven voor de gezondheidszorg, de kinder bijslag en het onderwijs. Het nieuwe pakket bezuinigings maatregelen is bedoeld om het forse financieringstekort in België omlaag te brengen. Vo rig jaar bedroeg dat ongeveer twaalf procent van het bruto nationaal produkt (bnp). In de meeste andere westerse indus trielanden ligt het tekort een stuk lager. De regering Martens wil het tekort volgend jaar ver minderen tot acht procent van het bnp. Gedetineerde „steelt" gedicht AMSTERDAM De Joegoslavische gedetineei de, die woensdag voor het gedicht „Op vrije voe ten" de eerste prijs kreeg in de „Landelijke prijs vraag voor gedetineerden", heeft plagiaat ge pleegd. Het werkje blijkt het gedicht „Thuiskomst" va; Toon Hermans. Het Nederlands Bibliotheek ei Lectuurcentrum (NBLC), dat de gedichtenwed strijd had uitgeschreven, wil nu het aan de prij verbonden geldbedrag (250 gulden) terug heb ben. NBLC-directeur Reumer benadrukt dat h niet weet of opzettelijk plagiaat is gepleegd. H wijst verder op de „deskundige" jury, bestaand uit onder andere Jules Deelder, Simon Vinke noog, Elly de Waard en Liesbeth Brandt Corsti us, die de werken beoordeelde. MOSKOU De Sovjet- Unie heeft een film ge maakt over het incident met het Amerikaanse U2- spionagevliegtuig dat op 1 mei 1960 boven West-Si- berië werd neergescho ten. De piloot Francis Gary Powers werd ge vangen genomen en in een openbaar proces we gens spionage veroor deeld. De restanten van de U2 staan nog steeds in het militaire museum van Moskou. De film doet de angsten uit de periode van de Koude Oorlog herleven en geeft aldus een onheilspellende indi catie van de Amerikaans- Russische betrekkingen van dit moment. De titel van de film Mii Obvi- najem (Wij beschuldigen) doet de kijker al vermoeden wat hem te wachten staat. De film begint met oorspronkelijke beelden van Powers' proces, daarna begint het verhaal. Men ziet een trainingskamp van de CIA. Powers bewerkt hier dummies van soldaten van het Rode Leger met een mes of schiet hen aan flarden. Even later, op het hoofdkan toor van de CIA, geeft direk- teur Allen Dulles opdracht tot het uitvoeren van de verken ningsvlucht met de U2, on danks waarschuwingen dat president Dwight Eisenhower hier mogelijk bezwaar tegen zal hebben. Presidenten ko men en gaan, maar de CIA blijft bestaan, zegt Dulles. In het luchtruim boven West- Siberië voert Powers, ge speeld door de Litouwse ac teur Renigius Kabonis, zijn opdracht uit, terwijl hij uit volle borst „My bonnie lies over the ocean zingt". Plotse ling wordt Powers opge schrikt door een raket die in de buurt van zijn zwarte vliegtuig explodeert. Onder tussen speelt op een collectie ve boerderij op aarde een groepje gelukkige kinderen, niets vermoedend van de „misdaad tegen de wereld"* die zich op dat moment boven hun hoofden afspeelt. Zij zijn er getuige van hoe een oude man Powers, die met zijn pa rachute naar beneden komt, gevangen neemt. De volgende beelden zijn van het hoofdkwartier van de KGB: een gemoedelijk bureau waar men zich alleen bezig houdt met het beschermen van de grenzen van de Sovjet- Unie. Powers wordt hier on dervraagd door agent Koe- zmin, die allervriendelijkst blijkt te zijn. De ondervraging vindt plaats in een gezellige kamer. Een dikke matrone maakt notities. Powers krijgt thee en Amerikaanse sigaret ten aangeboden. Inmiddels probeert de CIA te zamen met Powers' vrouw Barbara een complot te smeden om de pi loot te laten vermoorden. Eni ge tijd later staat Powers te recht. Hij wordt tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage. De boodschap van de film komt naar voren in de laatste scene. Deze laat procureur-ge neraal Roedenko zien, die na het proces met zijn zoon zit te vissen. Roedenko dacht na over het feit dat zijn zoon nooit het kanongebulder van de oorlog had gehoord, zegt de verteller. Maar hij wist dat degenen die deze vlucht had den georganiseerd het hierbij niet zouden laten. Er zouden meer van deze daden volgen. En dat gebeurde ook. Mii Obvinajem wordt ver toond op het hoogtepunt van een verhitte campagne van het Kremlin tegen anti-Russi sche Amerikaanse films als Rocky IV. Deze films zijn sterk gekleurd door de wijze waarop de Amerikanen de Sovjet-Unie zien. De film lijkt ook de officiële partijvisie te onderschrijven dat de Verenigde Staten de enige zijn die de wereldvrede bedreigen en dat zij daarom niet kunnen worden ver trouwd. De film schildert een Amerikaans militair-indus trieel complex en een CIA, die ver boven de controle van de president zijn uitgegroeid. Dit is een vertrouwd thema in de Russische propaganda. Afgezien van de korte oor spronkelijke filmbeelden van het proces tegen Powers, laat de film veel relavante histori sche gegevens achterwege. Zo wordt er geen melding ge maakt van de rol die Nikita Kroetsjov, de toenmalige Rus sische partijleider, bij het inci dent met de U2 heeft ge speeld. Hij gaf het bevel om het verkenningsvliegtuig neer te halen. Hij was het ook die de gevangenneming van Po wers wereldkundig maakte. Kroetsjov viel in 1964 in on genade en is sindsdien uit de Russische geschiedenisboeken verdwenen. De film laat niet zien waar de oorzaken van het wantrou wen uit de Koude Oorlog lig gen. De welhaast paranoïde angst voor eikaars spionnen, die tijdens de Koude Oorlog hoogtij vierde, wordt evenmin belicht. Terwijl Washington aan de schandpaal wordt gebonden voor het feit dat zij het ver kenningsvliegtuig naar de Sovjet-Unie zond, negeert de film het feit dat Powers in 1962 werd geruild tegen de Russische meesterspion Ru- dolf Abel. Deze had aan het hoofd gestaan van een om vangrijk net van spionnen in de Verenigde Staten. Sommige momenten in de film zijn toch ongewild grap pig. Zo draagt een Ameri kaanse generaal fel geruite sokken onder zijn uniform. Een in westerse stijl opgetrok ken hotel in Moskou, dat werd gebouwd door de Ame rikaanse industrieel Armand Hammer, dient in de film als het hoofdkwartier van de CIA. ANDREW ROSENTHAL ADVERTENTIE DE HUISHOUDBEURS WORDT DIT JAAR WEER EEN FANTASTISCH EVENEMENT WAAR U IN DE BEKENDE EN GEZELLIGE SFEER ONTELBARE NIEUWE DINGEN ZULT ONTDEKKEN. DE HUISHOUDBEURS - INFORMATIEF VOOR Het vragen van een eigen bijdrage voor rechtshulp zou men sen met een laag in komen ervan weer houden naar de rech ter te stappen, zo meenden tal van maatschappelijke groeperingen toen minister Korthals Al- tes van justitie met zijn plan kwam. Ze le ken gelijk te krijgen, toen kort na de in voering in januari 1984 het aantal toe voegingen flink daal de. Maar per 1985 was er weer een fikse stijging. De burger lijkt eraan gewend dat de gang naar de rechter niet helemaal gratis meer is. „Ge zichtsbedrog", me nen de tegenstanders nu. weest van de invoering van de eigen bijdrage. Met andere woorden: hebben de pessimis ten gelijk gekregen? „Het aan tal toevoegingen van de Bu reaus voor Rechtshulp steeg voorheen jaar na jaar. Toen werd de eigen bijdrage inge voerd, waardoor de stijgende lijn abrupt werd afgebroken", zegt drs. Klijn met een blik op de curve. „De vraag is nu of die mensen niet meer komen omdat er zoveel lawaai ge maakt is dat niet alle bijstand meer gratis is, of omdat ze weloverwogen hebben beslo ten dat het te behalen voor deel uit een aan te spannen kort geding of rechtszaak te gering is. Dat is iets dat het onderzoek moet uitwijzen". Woordvoerster Faber van Jus titie houdt het op de eerste va riant. „De keldering van de vraag naar rechtsbijstand had te maken met een aanvanke lijke schrikreactie. We hebben indertijd veel mensen aan de telefoon gehad die bang waren dat ze veel geld kwijt zouden zijn. „Ik Heb duizend gulden van iemand te vorderen, maar nou wordt me gezegd dat me dat vijftig gulden voor de ad vocaat gaat kosten. Dan begin ik er niet aan", was één van de reacties die we toen kregen. Die telefoontjes krijgen we niet meer. De burger wil toch zijn recht zoeken. Of het nu iets kost of niet, het gaat hem om rechtvaardigheid. Dan kost het maar vijftig gulden", aldus Faber. Volgens haar denken nu vooral mensen die voon« heen met kleine zaken voor rechtshulp aanklopten tegen woordig eerst eens goed na voor ze een advocaat inscha kelen. „Een goede ontwikke ling, want dat was toch de be doeling van de eigen bijdrage". „De vraag naar rechtshulp is niet elastisch en staat dus los van de prijs", zegt algemeen secretaris Hoeker van de Ver eniging voor Rechtshulp. „Dat zou betekenen dat het ministe rie gelijk krijgt, dat het dus al lemaal wel meevalt met de schade. Men vergeet dat de minima in deze tijden door al lerlei bezuinigingsmaatregelen de strot wordt dichtgeknepen. Verandering van wetgeving brengt grote onzekerheid met zich mee. Conflicten met werkgever en vooral sociale dienst nemen in aantal toe. Dat zou wel eens de reden kunnen zijn geweest dat het aantal toevoegingen weer toe neemt. Daar heeft een accep tatie van de eigen bijdrage niets mee te maken", vindt Hoeker. Weer protesteren Eind 1985 meldde een delega tie van deze vereniging zich bij minister Korthals Altes van justitie om maar weer eens te protesteren tegen de gang van zaken. „En we zullen dat blij ven doen, zeker als de proeve van de nieuwe wet klaar is. Ook dan nog blijven we wei geren geld uit de zakken van de laagste inkomens te klop pen, hoewel we beseffen dat wij dan minder verdienen. De eigen bijdrage wordt immers ingehouden op het honorari um dat de overheid ons be taalt", zegt Hoeker. Een woordvoerder van de Orde van Advocaten wijst erop dat de vergoedingen die de overheid voor de pro-deo- zaken aan de advocaat uitbe taalt, zo laag zijn dat veel ad vocatenkantoren inmiddels uit economische overwegingen weer tot inning zijn overge gaan. Zo krijgt een advocaat voor een echtscheidingsproce dure een basisbedrag van on geveer 109 gulden per uur, waarbij men ervan uitgaat dat er zo'n negen werkuren in de zaak worden gestoken. „Dat is geen vetpot, van dit geld moe ten ook nog alle onkosten wor den betaald", aldus de woord voerder. Bekend is dat raads lieden die zich hebben toege legd op de sociale advocatuur en dus alleen maar toegevoeg de cliënten hebben, niet meer dan een modaal inkomen ge nieten. Dat de burger de weg naar de rechtshulp wel weer zou we ten te vinden, was door de orde van advocaten vooraf voorspeld. „De stelling dat veel mensen maar klakkeloos naar advocaten stappen is nooit bewezen. Men gaat niet scheiden omdat het zo goed koop is. Of protest aantekenen tegen ontslag, omdat het toch gratis is. Als de nood aan de man is, stapt men toch wel naar een advocaat". ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG Het lijkt al weer lang geleden dat advocaten in toga de straat opgingen om te pro testeren tegen een eigen bijdrage voor rechtshulp. De regeling, die op 1 janu ari 1984 onder hevige pro testen is ingevoerd, blijkt ruim twee jaar later min of meer door de Neder landse burger te zijn geac cepteerd. Maatschappelij ke groeperingen, politieke partijen, bureaus voor rechtshulp en de sociale advocatuur vreesden lan ge tijd dat het vragen van een bedrag van enige tientjes tot een paar hon derd gulden voor rechts bijstand een te hoge drempel zou opwerpen voor minder draagkrach- tigen. En inderdaad, na ja ren van scherpe stijging kelderde het aantal toe voegingen (gevallen waar in de staat het honorarium van de advocaat betaalt) kort na de invoering van de eigen bijdrage van 238.000 in 1983 naar ruim 219.000 in 1984. Het cijfer voor 1985 gaf een kentering te zien: het aantal toevoegingen steeg met ruim twintigduizend naar iets boven het niveau van 1983. Volgens het ministerie van justitie heeft de Nederlandse burger z'n aanvankelijke drempel vrees nu geheel overwonnen. De tegenstanders van de eigen bijdrage lijken op hun num mer gezet. „Geloof het maar niet. We zullen ons nog danig roeren en zitten niet met de armen over elkaar af te wach ten tot de dames en heren in de Tweede Kamer actie onder nemen om de zaak terug te draaien. Duur recht is geen recht", luidt de reactie van de Vereniging voor Rechtshulp, waarin de sociale rechtshulp verleners de krachten hebben gebundeld. De rechtshulp voor de mensen met een krappe beurs was de overheid te duur geworden en voorts meende men dat de Bu reaus voor Rechtshulp (die overigens nog steeds gratis ad vies geven) de cliënten te ge makkelijk „toevoegde". Daar door draaide de staat op voor de betaling van de ingescha kelde advocaat. De laagste inkomensgroep be taalt nu de minimale eigen bij drage van 25 gulden. Dat geldt bijvoorbeeld wanneer de advo caat een advies geeft hoe te handelen in een conflict met de sociale dienst, werkgever of huisbaas. Als een rechtsproce dure volgt, is de cliënt mini maal 50 gulden kwijt. Wie een hoger inkomen heeft, betaalt een bedrag tussen de 60 en 550 gulden. Alleenstaanden die meer dan 2400 gulden netto in de maand verdienen, kunnen geen gebruik meer maken van een toegewezen advocaat. Voor samenwonenden of ge huwden geldt een grens van 2575 gulden, waarbij de inko mens van beide partners bij el kaar worden geteld. Wie meer verdient, betaalt het volle'uur loon van de advocaat, dat- SUSKEENWISKE DE BONKIGE BAARDEN meestal rond de 230 gulden ligt. „Door die eigen bijdrage wordt een hele grote groep mensen gedupeerd. Veel mensen die het al niet breed hebben, zien er al bij voorbaat van af hun recht te halen", zo vreesde on der meer de Vereniging voor Sociale Advocatuur in Amster dam (VSAA). Wie de cijfers over de aangevraagde rechts hulp weer ziet stijgen, mag ge loven dat het allemaal nog wel meevalt. „Gezichtsbedrog", meent ambtelijk secretaris P. Höcker van de Vereniging voor Rechtshulp. „Een belang rijk deel van de advocaten in ons land weigert categorisch de laagste eigen bijdragen te innen. Zo besloten de advoca ten in het arrondissement Utrecht dat de cliënten die paar tientjes maar in de zak moesten houden. Hetzelfde doen verschillende afdelingen van de Vereniging voor Rechtshulp. Ik schat dat het hier gaat om een boycot door zo'n duizend advocaten; dat is twintig procent van het totaal. De optimistische conclusie van voorstanders van de eigen bij drage is wat te gemakkelijk getrokken, want omdat die lang niet overal geïnd wordt, blijven veel mensen alsnog ge spaard voor de aanslag op hun portemonnee", aldus Höcker. De wet waarin de eigen bijdra ge wordt geregeld is een tijde lijke, in ieder geval voor de periode waarin de definitieve Wet op de Rechtshulp nog iiv. voorbereiding is. „Behandeling van die wet kan nog wel een jaar op zich laten wachten", zegt woordvoerster Toos Faber van het ministerie van justitie. Reden voor de tegenstanders van het overheidsbeleid de druk op de ketel te houden. „Wij zijn nog steeds mordicus tegen", zegt Johan Haven- stroom van de Landelijke Or ganisatie Bureaus voor Rechts hulp (LOB). Van alle toevoe gingen gaat het bij ongeveer een tiende om mensen die eerst bij één van twintig bu reaus voor rechtshulp om raad zijn geweest. In de andere ge vallen zijn ze zelf naar een ad vocaat gestapt en is vandaar een verzoek om toevoeging ge komen. Havenstroom: „Het is nog steeds ons streven dat die maatregel de prullebak ingaat. Als de proeve van de nieuwe wet op de rechtshulp ver schijnt, wordt dat weer actu eel. Als die eigen bijdrage in de nieuwe wet wordt gehand haafd, begint de strijd op nieuw. Het is zeker niet zo dat wij ons in arren moede bij de zaak hebben neergelegd". Effecten Dat het om een tijdelijke wet gaat, maakt het werk van drs. A. Klijn van het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Docu mentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie extra belangrijk. Hij heeft van de minister opdracht gekregen medio 1986 uitgezocht te heb ben wat de effecten zijn ge- 3t/ml3april RAI Amsterdam Openingstijden: dagelijks van 10 lot 18 uur. maandag 7 en dinsdag 8 apn van 10 tot 22 uur. zaterdag en zondag van 10 lot 17 uur. Voordelige Trein-Tocgang-biljctten verkrijgbaar bij vele NS-stations. DE HELE FAMILIE. DE LAATSTE SNUFJES combinaties en badkamers, evenals de nieuwste huishoudelijke apparaten. Beleef nu al vakantie-1 t voorpret met toeristische infor- VAKANTIE malie uit binnen- en buitenland. En kom kijken bij 'Nederland Kijken en Kicken'. Interieur I Of loop eens over de internationaal RAI^w86 georiënteerde Interieur RAI,., de tentoonstelling voor kreatieT wonen, met veel moderne design-meubelen Ook doc-het-zelvcrs kunnen op de Huishoud beurs hun hart ophalen. Bekijk Cn test er di nieuwste gereedschappen en materialen. 'VEELOVER MODE Een hele hal J aan mode. Snuüelen op de vele stands met stollen, accessoires, cosmetica, etc. Maar liefst vijf modeshows per dag! EN NIET TE VERGETEN^) De Bruidenshow. De Negen Maanden Beurs (vanaf9 april). 100 jaar Verkade Museum, Portugal Gastland. mee maar uiteinócli/li ik er'uit rerrelmt op te en tut eigenaardig ii

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7