Washington eist terugkeer naar „stille diplomatie" E&idacSomcwl Olieprijs onder de elf dollar VS: VOORSTEL GORBATSJOV PROPAGANDASTUNT Brits kasteel uit 16e eeuw deels door brand verwoest RUST IN PUNJAB NA BLOEDIG WEEKEINDE Stalins dochter zou weer terug willen naar Westen Geen geweld bij massaal anti-nucleair protest BUITENLAND DINSDAG I APRIL 1986 PAGINA 5 Afrika: 300 miljard nodig voor economisch herstel ADDIS ABABA De Afrikaanse landen denken in de periode tot 1990 ongeveer 117 miljard dollar (305 miljard gulden) nodig te hebben om er economisch weer enigszins bovenop te komen. Dit staat in een herstelplan van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Afrika zal ongeveer ze ventig procent van de benodigde 117 miljard dollar zelf kunnen opbrengen. De internationale gemeen schap zal worden gevraagd de overige 36 miljard dol lar op tafel te brengen. Prioriteit wordt in het plan gegeven aan maatregelen tegen de gevolgen van droogte. Het streven is hongersnood te voorkomen door zo veel mogelijk landen in Afrika in staat te stellen in hun eigen voedselbehoefte te voorzien. Scholierenboycot in Zuid-Afrika ten einde DURBAN Op de nationale conferentie voor zwart onderwijs in Zuid-Afrika is besloten dat de scholieren terug moeten naar school. Er moet een einde komen aan de massale scholen boycot als vorm van protest tegen het apart heid. Maar dat betekent niet dat wij ons gewon nen geven, aldus de zwarten. De conferentie riep zwarten op zich aan te sluiten bij de drie daagse nationale staking in juni en sprak zich uit voor de ontwikkeling van volksonderwijs dat zich afzet tegen de rassenscheiding op scho len. In Durban zijn zaterdag twee doden en ze ker 20 gewonden gevallen bij vechtpartijen tus sen zwarten. Ondanks een vergaderverbod hebben zo'n 20.000 zwarten gisteren de herden kingsdienst bijgewoond voor Moses Mabhida, een zwarte nationalist en leider van de commu nistische partij die in ballingschap overleden is. „Mao pleegde geen plagiaat" PEKING Het officiële Chinese tijdschrift Peking Review heeft ontkend dat „de grote roerganger" Mao Zedong zich ooit schuldig heeft gemaakt aan plagiaat, zoals onlangs is gesuggereerd. „Rebellen" hebben op eigen houtje gedichten gepubliceerd die ze aan Mao toeschreven, aldus het blad. Het Ame rikaanse Newsweek concludeerde hieruit dat Mao had plagiaat had gepleegd. Volgens Peking Review wist Mao niets van de publi- katie. Het tijdschrift steekt de loftrompet over „Mao's talent voor klassieke Chinese dichtkunst" als hét bewijs dat hij zich nooit zou verlagen tot plagiaat. „Hem beschuldi gen van het plagiëren is net zo stom als Sha kespeare, Milton of Byron ervan betichten passages te pikken van getalenteerde maar amateuristische schrijvers uit hun tijd". Reageerbuis- vijfling geboren in Engeland LONDEN In Groot-Brit- tannie is vorige week de eer ste reageerbuisvijfling van de wereld geboren. De vijf jon getjes werden drie maanden te vroeg door de keizersnede geboren en wogen tussen 820 en 950 gram. De babies ver keren in stabiele toestand. Het weekblad Sunday People identificeerde de ouders als Linda en Bruce Jacobssen en meldde dat de baby's de na men Alan, Brett, Connor, Douglas en Edward hebben gekregen. VS vragen Spanje Marcos op te nemen WASHINGTON De VS hebben de Spaanse regering weer gevraagd ex- dictator Marcos van de Filipijnen toe te staan naar Spanje te verhuizen, zo is gisteren in Amerikaanse regerings kringen vernomen. Twee weken ge leden heeft Spanje een verzoek tot asielverlening aan Marcos afgewezen. Zowel de Spaanse ambassade in Was hington als het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken weiger den gisteren commentaar te geven. Marcos verblijft sinds sinds 25 febru ari in Hawaï. Verleden week ver huisden Marcos en zijn vrouw Imelda naar een gehuurde villa op het eiland Oahu. Prinses Anne aan ontvoering ontsnapt LONDEN De Engelse prinses Anne is in Brazilië vorige week ontsnapt aan een poging tot ont voering. Dit meldde het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zaterdag. Vermoed wordt dat een drugsbende de prinses had willen ontvoeren om haar uit te wisselen tegen de „drugskoning" José Car los Dos Reis, die een celstraf van 30 jaar uitzit. De Braziliaanse poli tie was getipt over de ophanden zijnde ontvoering. De prinses kreeg daarop extra bescherming van de politie en van haar eigen lijfwacht. Haar programma werd veranderd en zij wisselde steeds van auto. RIAAD/NEW YORK pe olieprijs is weer gezakt jn de olie kostte gisteren p New York minder dan ilf dollar per vat, de laag te prijs sinds acht jaar. Waarnemers menen dat e prijs zelfs nog verder an zakken. Ie olieminister van de Vere- igde Arabische Emiraten, iteiba, heeft gezegd dat de rijs zelfs acht dollar en min er kan gaan bedragen. Oteiba oot zelfs vijf dollar niet uit s er geen betere samenwer- ing komt tussen de OPEC- nden. Eind november werd og een olieprijs van 31 dollar aoedie-Arabië heeft gisteren iten weten dat de komende iPEC-ministerconferentie al- •en maar succes kan hebben Is alle olieproducenten hun roduktie beperken. 1 december besloten de IPEC-landen de produktie op schroeven om hun markt- andeel weer te vergroten, ten groot deel van die markt laren de OPEC-landen kwijt- eraakt aan de producenten je niet bij het kartel zijn aan- esloten. De olieprijs zakte ramatisch wegens enorme verschotten. Ie vraag waar de OPEC nu ^ee worstelt is: of kiezen voor ^n groter marktaandeel en ogere produktie en een lage lieprijs, of een hogere olie- rijs dus lagere produktie laar daardoor ook een lager .arktaandeel. De volgende PEC-vergadering is op 15 Aart in Genève. fentagon wil onderden lieuwe ernraketten ASHINGTON Het Ame- taanse ministerie van defen- i wil dat in 1992 begonnen >rdt met de plaatsing van iximaal duizend mobiele dgetman-raketten. Dit staat een rapport dat het ministe- i gisteren naar het Congres nd. Midgetman is een nieuwe i kleine intercontinentale ~)listische raket (SICBM), die jgens de plannen op een «ceerwagen zal worden ge- latst. De snelle verplaats- arheid moet de Midgetman schermen tegen de toegeno- «n precisie van de Sovjet-ra lten, aldus het Pentagon- {port. De VS hebben op dit ment geen operationele, op id-gestationeerde mobiele 'ercontinentale raketten. De vjet-Unie is daarentegen Ids begonnen met de plaat- 'g van de mobiele, éénkop je SS-25. Volgens het Penta- i staan er daarvan inmid- (s zeventig. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie laten we ten dat „stille diploma tie" de beste manier is om een nieuwe topont moeting voor te berei den. Washington heeft er genoeg van dat het Kremlin steeds met voorstellen komt, waar van bij voorbaat bekend is dat zij door de andere partij zullen worden af gewezen. Aldus de reactie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, op het jongste aanbod van Sovjet-partijleider Gorbats- jov. Deze stelde afgelopen za terdag voor op korte termijn „ergens in Europa" met pre sident Reagan te gaan onder handelen over een algeheel verbod op kernproeven. Vol gens Shultz is openbare di plomatie schering en inslag geworden in het verkeer tus sen de twee supermachten en is de Sovjet-Unie daar mee begonnen. Volgens het Witte Huis moeten tijdens een top ontmoeting tussen de twee wereldleiders niet één, maar alle belangrijke onderwerpen aan bod komen. Het nieuwe initiatief van Gorbatsjov klinkt goed, zo gaven Amerikaanse functio narissen toe. Maar het moet Gorbatsjov vooraf duidelijk zijn geweest dat president Reagan niet zou ingaan op zijn voorstel. Het Witte Huis had met de kernproef van 22 maart al laten blijken dat het niet van plan is toe te geven aan internationale druk om met de kernproeven te stop pen. De proeven zijn noodza kelijk voor het onderzoek naar een strategisch defensie systeem in de ruimte (SDI), aldus president Reagan. De VS klagen er verder over dat de Sovjet-Unie ondanks pu blieke voorstellen bij de ont wapeningsbesprekingen in Genève iedere vooruitgang tegenhoudt. In Washington vragen des kundigen zich af of het Kremlin de Amerikaanse re actie zal gebruiken om de voor dit jaar afgesproken top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in Washington af te zeggen. De VS en de Sov jet-Unie kunnen het niet eens worden over de datum voor dit bezoek. Amerikaan se regeringsfunctionarissen vermoeden dat de Sovjets als tegenprestatie voor de datum concessies willen op het ge bied van ontwapening. Maar een hoge functionaris van het Witte Huis zei dat de VS liever afzien van een topont moeting, dan dat zij zich con cessies laten opdringen. Engelse Brandweermannen proberen de brand in het 16e eeuwse kasteel Hampton Court te blussen. Zij wisten talrijke schilderijen te redden. De eige naresse van het kasteel, konin gin Elizabeth (inzet) kijkt ver twijfeld toe hoe de brand een deel van het paleis verwoest. HAMPTON Door een grote brand is gisteren een deel van Hampton Court, het paleis van de vroegere Engelse koning Henry VIII in Londen, verwoest en de weduwe van een Britse oorlogsheld om het leven gekomen. De brand in de zuidelijke vleugel van het kasteel, een meesterwerk van de architect Sir Christopher Wren 1632- 1723), verspreidde zich oVer drie verdiepingen en begon een paar uur voordat het ge bouw zou worden opengesteld voor duizenden Paastoeristen. Brandweerlieden vonden later in de puinhopen het stoffelijk overschot van Lady Gale, de 86-jarige weduwe van gene raal Sir Richard Gale. Gale was in 1944 commandant van de zesde luchtlandingsdivisie die de geallieerde invasie in Normandië van het door de nazi's bezette Europa leidde. Terwijl de vuurzee vier uur lang voortwoedde waren talrij ke brandweerlieden met man en macht in de weer om natio nale kunstschatten uit de met rook gevulde vertrekken te redden. „We probeerden zo veel mogelijk schilderijen te pakken als maar mogelijk was", zei een brandweerman. De oorzaak van de brand in het zestiende eeuwse kasteel is mogelijk een kaars, die was aangestoken toen Lady Gale in haar bed een drankje dronk. Dit is althans de me ning van haar buren in een van de appartementen in het paleis, die er op wezen dat dit een gewoonte van haar was. De appartementen zijn door koningin Elizabeth ter be schikking gesteld aan wedu wen van mannen die zich voor het land verdienstelijk hebben gemaakt. In totaal wonen er dertig „oorlogsweduwen" in het oudste koninklijke paleis van Groot-Brittannië. Volgens Buckingham Palace zal het nog geruime tijd in be slag nemen voordat de juiste omvang van de schade bekend is. Minister Baker heeft gezegd dat de overheid het kasteel zal restaureren. Maar volgens de onderhoudsfunctionaris van het gebouw is het uitgebrand- de deel „totaal onvervang baar" en niet zomaar te her bouwen. AMRITSAR De explosie van Sikh-extremisme in de noord-Indische deelstaat Pun jab heeft in het weekeinde aan 33 mensen, vooral Hindoes, het leven gekost. De politie is er nu in geslaagd de rust in het verscheurde gebied te doen terugkeren. In totaal zijn de afgelopen weken zeker 100 mensen om het leven geko men in Punjab. De politie heeft vanmorgen twee extremistisches Sikhs doodgeschoten. In New Delhi is een algemene staking uitge broken uit protest tegen de terreuraanslagen van Sikhs. Het geweld, dat werd aange wakkerd door militante Sikhs die strijden voor een onafhan kelijke staat, leidde tot bloedi ge gevechten met de in min derheid zijnde Hindoes. Pre mier Rajivx Gandhi had twee topmedewerkers, onder wie minister voor binnenlandse veiligheid Nehru, naar het roerige gebied gestuurd. Deze hadden de gematigde Sikh-re gering van premier Barnala verzekerd van hun steun. De regering stuurde daarop nog eens 3000 man paramili taire politie naar het gebied als versterking van de al ter plaatse zijnde 30.000 reservis ten van de nationale politie, die hulp bieden aan de 34.000 man deelstaatspolitie. De on geregeldheden bedreigen de graanoogst van volgende maand in Punjab, ook wel de „graanschuur van India" ge noemd. De Britse minister van buiten landse zaken Howe heeft zijn Indische ambtgenoot Bhagat beloofd dat de Britse regering New Delhi alle hulp zal geven ter bestrijding van het Sikh- terrorisme. Volgens New Del hi opereren Sikh-extremisten ook in Groot-Bittannië. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER En nu brak er voor de kleine Kareltje etter een tijd aan van harde arbeid en noeste I. Hij zeulde zijn motortje naar de zolder, cht er de kisten en de wielen heen, hij koos nodige gereedschap uit, kortom, hij verricht- al die voorbereidende werkzaamheden, die and gewoonlijk verricht, als hij van plan is i héél moois te gaan maken. Pas toen dat al- iaal in orde was, begon hij aan de echte ar- d. „Ze zullen het zien," mompelde Kareltje. bouw een auto, die de snelste ter wereld dt. Ik heb een hele massa gaatjes aan de nenzijde van het carter geboord en dat bete- it, dat ik het verhittende oppervlak van de tor vele malen vergroot heb. Dat het explo- _1 'e vermo9en van de motor hierdoor óók vele Ai en vergroot moet zijn, spreekt wel vanzelf. VJ is eigenlijk allemaal zó geweldig simpel, dat -^ne er over verbaas, dat de grote autofabri- ten nog nooit op die gedachte zijn geko men." Kareltje Knetter was dus wel héél ze ker van zijn technische kennis, doch omdat wij allemaal waarschijnlijk geen lor verstand van motoren hebben, past ons slechts een eerbiedig zwijgen. We dienen nog alleen op te merken, dat Kareltje Knetter zijn met gaatjes volgeboor- de motorblok van de veelzeggende naam „knet tercarter" had voorzien... En zo werkte Karel tje met jeugdig optimisme vele dagen door aan zijn auto, die hij op een goede avond tenslotte aan zijn baas kon tonen, trots als een pauw en zeker van een grote bewondering. Maar de bra ve smid bleef lauw tegen de muur van zijn smid se staan en bleek tamelijk sceptisch gestemd. „Het is werkelijk een leuk ding, Kareltje," zei hij. „Maar of al die gaatjes in je motorblok het ver mogen werkelijk hebben doen toenemen, ik waag het te betwijfelen. Maar goed, we zullen hem morgen voor de grap eens proef laten rij den... WASHINGTON/LON DEN Svetlana, de dochter van de vroegere Sovjet-leider Jozef Stalin, wil zich weer in het Wes ten vestigen. Ze heeft daartoe een verzoek inge diend bij de Sovjet-autori teiten, zo weet het Britse weekblad de Sunday Ti mes te melden. In Washington verklaarde een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken dat Amerikaanse functionaris sen rechtstreeks contact met Svetlana hebben gehad. Hij weigerde te zeggen wat daarbij besproken is. De 59-jarige Svetlana Alliloe- jeva keerde in oktober 1984 te rug naar de Sovjet-Unie na een verblijf van zeventien jaar in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Haar vertrek ging gepaard met veel publiciteit. Ze bekri tiseerde het westerse democra tische systeem en verklaarde dat ze „geen enkele dag" had genoten van haar leven in het Westen. Volgens de Sunday Times voelt Alliloejeva zich echter ook niet gelukkig in haar hui dige woonplaats Tiblisi. Haar dochter Olga, die haar verge zelde bij haar terugkeer naar de Sovjet-Unie, zou al zijn te ruggegaan naar de VS. Svetlana zou zich daar bij haar willen voegen. Olga (14) is ge boren uit het huwelijk van Svetlana met haar derde echt genoot, de Amerikaan William Peters. Zij scheidden in 1973. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. VS-raketten voor verzet in Afghanistan en Angola WASHINGTON De Ameri kaanse regering is heimelijk begonnen met de levering van enkele honderden Stinger- luchtdoelraketten aan Af ghaanse opstandelingen en aan leden van de Angolese guerril labeweging Unita. Dit schreef de Amerikaanse krant Was hington Post. Het blad haalde „goed ingelichte bronnen" aan. De raketten zijn vorige week geleverd, aldus de Was hington Post. Het besluit daar toe werd begin deze maand in Washington genomen onder druk van het Pentagon en de voorstanders van de harde lijn binnen de CIA en met steun van de regering. Het ministe rie van buitenlandse zaken, dat zich tegen het besluit zou hebben verzet, en het Witte Huis hadden geen commentaar op het bericht. Tot nu toe leverde Washington geen wapens die in Amerika weren geproduceerd, maar Russiche of Chinese op de in ternationale wapenmarkt ge kocht materieel, aldus de Was hington Post. De Stinger-raket is veel dodelijker dan de Sov jet SAM-7-raket, waarmee de VS tot nu toe het Afghaanse verzet bevoorraadden. De krant wijst erop dat de nieuwe wapens de strijd kunnen doen escaleren in Afghanistan en Angola. Een demonstrant bij de nucleaire opwerkingsfabriek in het Duit se Wackersdorf, die ddor traangas verblind is geraakt, wordt ge holpen om zijn gezichtsvermogen terug te krijgen. BONN/WACKERSDORF Bij de vier dagen du rende traditionele paas- marsen tegen kernwapens en kernenergie in West- Duitsland zijn in totaal 360.000 betogers op de been geweest, aldus de or ganisatie. Volgens andere schattingen waren er echter veel minder deelnemers dan vorig jaar. De politie houdt het op 30.000 deelnemers. De paasmarsen werden afgesloten met een grote vreedzame betoging te gen de bouw van een nucleai re opwerkingsfabriek in het Zuidduitse Wackersdorf. Bij het spuiten van met traan gas vermengd water door de politie is gisteren een demon strant om het leven gekomen door een astma-aamval. Een te hulp geroepen dokter kon niets doen omdat ter plekke geen elektriciteit was. De demonstratie van gisteren bij het bouwterrein in Wac kersdorf verliep zonder ernsti ge incidenten. De organisatie maakte melding van achttien lichtgewonden onder de naar schatting 100.000 betogers. Die gewonden vielen toen de politie waterkanonnen inzette nadat een kleine groep beto gers projectielen had gewor pen. Onder de 3000 agenten zijn vijf lichtgewonden geval- Voor de demonstratie had mi nister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann van de centrum-rechtse CSU-partij het publiek met klem verzocht weg te blijven. Hij voorspelde dat het met de aanwezigheid van een massale mensenmenigte door het op treden van radicale betogers zeker tot gewelddadigheden zou komen. Modernisering Sovjet-economie laat bewapening nog ongemoeid WASHINGTON Het streven van Sovjet-leider Gorbatsjov naar een modernisering van de industrie zal voorlopig niet ten koste gaan van de produktie van strategische wapens. Tot die conclusie komt een gemeenschappelijke studie van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA en de militaire inlichtigendienst DIA. Bevordering van de economische groei door modernisering van de verouderde civiele industrie is een belangrijke doelstel ling van partijleider Gorbatsjov. Op termijn zou tussen de civiele en de militaire sector strijd kunnen ontstaan om staal en andere schaarse hulpbronnen. Maar de Amerikaanse studie verwacht dat hiervan pas in de jaren '90 sprake zal zijn. Mengele in was Deskundigen van de Amerikaanse en Braziliaanse justitie zijn maanden bezig geweest het bewijs te verzame len, dat een vorig jaar opgegraven stoffelijk overschot inderdaad het lijk was van oorlogsmisdadiger Mengele. Vorige week werd al bekend dat het gebit van het lijk dat van Mengele was. Het afgelopen weekeinde werden reconstructies van was getoond van het hoofd van Mengele vóór (links) en na (rechts) een neusoperatie, die hij liet uitvoeren om herkenning te voorkomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5