ROER OM BU IJSHOCKEY Nico van de Klundert rapper dan Sjaak Pieters SPORTTRIBUNE Weer winst voor Streuer Schnieders Wanda Pluto houdt ongeslagen status 109.- VROOMS DREESMANN CcidAC Somant EINDHOVEN Precies zoals de organisatoren hadden uitgedokterd, was de laatste wedstrijd van het Nederlands ijshockey- team in het toernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep de belang rijkste. Maar in plaats van te strijden om een plaats in de top drie, vochten de Nederlanders tegen de gradatie. Het team van trainer Cliff Stewart en technisch, directeur Dum my Smit behaalde de be nodigde twee punten te gen Oostenrijk, dat al vei lig was. Van de winst van 3-2 (1-1, 1-0, 1-1) werd het pas gepromoveerde Joeg- solavië het slachtoffer. Nederland mocht zich dan in de B-poule hebben gehand haafd. trainer Cliff Stewart degradeerde feitelijk wel. De Canadees, die zijn stem bijna kwijt was, werd na het emotio nele duel tegen Oostenrijk in de gang naar de kleedkamer even apart genomen door on dervoorzitter Van 't Wout van de Nederlandse IJshockey Bond (NIJB). Eerste man Schweers had de nationale pers al in de namiddag verteld dat Stewart kon vertrekken. Van 't Wout wilde de Cana dees waarschuwen en voorbe reiden op diens aanstaande vertrek. „Ik vond het sneu voor Stewart dat hij van niets wist", legde Van 't Wout uit. De uitgeputte Stewart vertelde later, dat hij volgend jaar best Grote vreugde bij de Nederlandse ijshockeyers nadat de zege op Oostenrijk en daarmee behoud van de positie in de B-poule zeker was. wil terugkomen: „Maar dan wel voor ten minste twee maanden, zodat de voorberei ding goed kan zijn". Verder sprak Stewart liever over de wedstrijd. Tegen het opvallend rustige Oostenrijk speelde Nederland bijna net zo goed als tegen Italië een dag eerder. Bijna, omdat de pro- duktie deze keer geen afspie geling was van de kansen. Daardoor stond Nederland vier minuten voor tijd nog op degraderen. Treffers van Ten- bult en Wensink waren ach terhaald door die van Hill en Raffl. Nederland zette, in te genstelling tot de Oostenrij kers, alles op alles, met als ge volg een verlossend doelpunt van Toren dat uiteindelijk ook nog de vijfde plaats in de B- groep tot gevolg had. De belabberde prestaties van de gastheer zijn de aanleiding voor een rigoreuze verbetering van de financiële positie van de NIJB en de clubs, de jeug dopleiding en de competitie. De machtige clubvoorzitters komen 23 april met een voor stel, dat in de algemene leden vergadering van mei wordt besproken. Niemand wilde echter zeggen of de eerste-di- visieclubs bereid zijn geregeld spelers af te staan voor centra le trainingen of interlandwed strijden. „Dat is onderdeel van het plan, waaraan we wer ken", hield voorzitter De Haan van eerste divisieclub Eindho ven zich op de vlakte. De Haan was de initiatiefne mer van een informele voor zittersvergadering tijdens het wk-toernooi in Eindhoven. Bondsvoorzitter Schweers wil de alleen kwijt, dat een com mercieel beleid een eerste ver eiste is. Wat dat betreft gaf het Eindhoveqse toernooi het goe de voorbeeld. De 2300 toe schouwers per wedstrijd, waarbij Nederland was betrok ken, brachten 132.000 gulden op, 12.000 meer dan begroot. Sportief gezien bleven de pro blemen voor Nederland recht overeind staan. Het team bleef dan wel in de B-groep, maar hoorde eigenlijk bij de C-lan- den. De spelers hadden allerlei tekortkomigen. De schaat- stechniek was gebrekkig, het spelinzicht te beperkt en de mentaliteit te wisselvallig. Pas tegen Italië en Oostenrijk, in de kritieke fase, kon Neder land zijn tekortkomingen ver hullen met een ongekend hartstochtelijke speelwijze. Beroerd In de hoera- stemming na de beslissende zege op de Oosten rijkers kon iedereen even ver geten, hoe beroerd het was ge weest: winst van 6-3 op Joego slavië en nederlagen van 4-3 tegen Frankrijk en Japan, 5-2 tegen Oost-Duitsland en 11-3 tegen Zwitserland. De wanho pige Stewart en Smit gebruik ten 21 van de 22 spelers. Al leen verdediger Peter Bol van Geleen mocht op de bank blij ven. Bovendien raakte hij woensdagochtend bij een par tijtje voetbal geblesseerd aan de linkerknie en werd hij in zijn woonplaats aan de menis cus geopereerd. Degenen die wel op het ijs kwamen, wisten vaak niet waar ze aan toe waren. Met hun posities werd geschoven alsof dat in ijshockey gebrui kelijk is. Smit riep daarom aan het eind nog eens op tot een constructieve aanpak van het ijshockey: „Want als er nu niets verandert, gaat dit spelle tje in ons land kapot". NederlandOostenrijk 3-2 (1-1 1-0 1- 1). 4.19 Andy Tenbult 1-0, 8.06 Brian Hill 1-1, 27.40 Bill Wensink 2-1, 48.48 Peter Ratfl 2-2, 56.16 Johan Toren 3- 2. Scheidsrechter: Adam (Tsj), gea teerd door Jensen (Noo) en Taticek (Tsj). Toeschouwers: 2.500. Strafmi- nuten: Nederland 8, Oostenrijk 10. DINSDAG 1 APRIL 1986 PAGINA 16 BOMMELERWAARD Nico van de Klundert heeft gisteren in de Omloop van de Bomme- lerwaard Sjaak Pieters, Neder lands snelste sprinter bij de amateurs op de baan, in de laatste meters verslagen. Van de Klundert en Pieters be hoorden met Piels en Stroos- nijder tot een kopgroep van vier, die in de slotfase een winst van twee minuten op bouwde. Een tegenaanval bracht Van Loon en Snijders nog tot vlak bij de koplopers. Matthieu Hermans uit Drunen werd gisteren tweede in de Grote Prijs van Salamanca. De Nederlandse wielerprof in Spaanse dienst moest in de eindsprint van 28 renners zijn meerdere erkennen in Alfonso Guttierrez, de snelste Spaanse wegrenner op dit moment. De derde plaats was voor de Spanjaard Isabel Zabala. Her mans werd vorig jaar winnaar van deze wedstrijd. De Bra bander heeft afgezien van zijn poging het werelduurrecord voor profstayers op de baan van San Sebastian te verbete ren. De Spaanse baan is niet snel genoeg in zijn ogen. Her mans heeft besloten de aanval te verplaatsen naar de derde zaterdag van september op de Olympische piste in Moskou. Johan van der Velde, vorige week winnaar van de Bra bantse Pijl, heeft zondag in de stromende regen het criterium voor profs in Galder gewon nen. De Brabander was de snelste in een kopgroep van acht renners, die halfkoers on der impuls van Frits Pirard en Jan Jonkers ontsnapte. De Belg Eddy Planckaert ze gevierde zondag in de weg wedstrijd voor beroepsrenners in Hannuit. Na 185 kilometer sprintte hij sneller dan zijn landgenoot Frank Hoste en Jelle Nijdam. Voor Planckaert betekende het de tiende over winning in dit seizoen. Johan Lammerts boekte zater dag zijn eerste resultaat in Ita liaanse dienst. De Brabander finishte als tiende in de Itali aanse semi-klassieker Reggio Calabria, een lastige wegwed strijd over 246,7 kilometer. De koers werd in een massasprint gewonnen door de Italiaan Guido Bontempi. Francesco Moser werd tweede. Nederlandse amateur-wielreö- ners waren uitblinkers in de paasraces in het Westduitse Brunswijk. Henri Dorgelo ze gevierde zaterdag in een crite rium over 100 kilometer in het Prinsenpark, Thijs de Vries won zondag een criterium door de binnenstad over 97,5 kilometer. HENGELO Wereldkampioenen in de zijspanklasse Egbert Streuer en Bernard Schnieders hebben gisteren in Hengelo met overmacht de twintigste editie van de Paasraces gewonnen. Het Assense duo bleef de Zwitserse broers Martin en Uri Egloff en het Engelse tweetal Jone- s/Ayres voor. Rolf Biland en zijn bakkenist Kurt Waltis- perger uit Zwitserland vielen in de eerste manche uit met materiaalpech en bleven in de tweede manche aan de kant. Ondanks het slechte weer viel het aantal val partijen mee. Rob Janssens uit Rotterdam brak zaterdag bij de training in de klasse tot 125cc een kuitbeen. De Westduitser Gustaf Reiner won de wedstrijd in de 500cc klasse. Daarin werd de Nederlander Koos van Leyen tweede. In de 250cc was Ad Spruyt de beste Nederlander met de derde plaats achter winnaar Reinhold Roth en Harald Eckle, beiden uit West-Duitsland. Engelse bookmakers nu in bezit van paardentotalisator WASSENAAR De Engelse firma Ladbroke's, één van de grootste bookmakerkantoren in Europa, heeft met de Ne derlandse paardesport een contract afgesloten voor een pe riode van twintig jaar. Ladbroke's neemt daarmee de Stich ting Totalisator Nederland over. Morgen zal de overeen komst getekend worden. De paardesport in ren en draf zit met grote schulden. Be richten doen de ronde dat de schuld het bedrag van twintig miljoen teboven gaat. Ladbroke's zou volgens de overeen komst deze schulden overnemen. De NDR en het Centraal Fonds krijgen straks gelden van Ladbroke's om de sport te kunnen laten doordraaien. De Engelse firma gaat binnen enkele jaren 250 wedkantoren in Nederland openen waar men weddenschappen op de Nederlandse rennen en drave rijen kan afsluiten. Naar verluidt zou Ladbroke's vijftig miljoen gulden investe ren om de wedmarkt in Nederland weer goed op gang te krijgen. WASSENAAR De spanning was gistermid dag op Duindigt te snijden in de Grote Paas-prijs. Wanda Pluto, zesvoudig winnares op rij moest aan de start twintig meter ge ven, maar had snel de lei ding en zegevierde met zeer gering verschil in handen van Maria Poort voor Ymond Boekelte, Uplicate Ashton en Wyjan Prinses. Maria Poort van Wanda Pluto: „Ik had niet gedacht dat de merrie tot zo'n prestatie in staat zou zijn. Al haar koersen had ze met autostart gewon nen en nu moest ze ineens tus sen de banden starten. Maar het ging geweldig en wat een tijd van 1.18.4". Het was jammer voor de Wa ter ingse eigenaar André van Mierlo van Stal Westland In ternationaal dat de Grote Paas-prijs niet voor internatio nale (dus buitenlandse paar den in Nederlands bezit uitge schreven) deelname open stond. Onlangs kocht hij in Denemarken de hengsten Fal con Pitt en Empire Vixi aan. Bij zijn eerste optreden op Ne derlandse bodem won Falcon Pitt zaterdagavond in Wolvega met groot vertoon macht. Gis teren zou Empire Vixi in de Paas-prijs in Groningen aan de start verschijnen. Maar vlak voor de koers werd de hengst teruggetrokken omdat hij zich had verstapt. André van Mierlo: „Het zijn twee paarden die hopelijk een goede versterking zullen zijn voor de Nederlandse draftop. Ik had graag op Duindigt wil len starten want dat is de baan van de waarheid. In Gronin gen hebben we het zekere voor het onzekere genomen en zijn we niet met Empire Vixi in de baan gekomen. De paar den moeten het op Duindigt goed gaan doen". Inmiddels heeft directeur Rob Milders van Duindigt laten weten dat de volgende Grote Paas-prijs internationaal zal worden uitgeschreven. Milders kon overigens tevreden zijn over de totalisatotomzet van bijna 530 duizend gulden en bijna een kleine duizend toe schouwers meer dan vorig jaar. W-5 spel De W5 werd op Duindigt niet geraden zodat de inzet van ruim 77 duizend gulden blijft staan voor komende zondag. Met nog één draverij voor de boeg waren er nog drie goede W5-formulieren in de strijd. Op die formulieren kwam al leen de op papier zekere win naar Zorro Hollyrood (num mer 5) voor. In de eerste bocht ging Zorro Hollyrood in han den van Andries van der Blonk aan de leiding en bijna niemand twijfelde meer aan de zege van de vierjarige ruin. Maar plotseling brak één van de leidsels van het paard en ging Zorro Hollyrood aan de hol voor de rest van de paar den uit. Gelukkig liep de „do denrit" voor paard en rijder goed af. Maar begrijpelijk was er teleurstelling bij de drie spelers van het W5, die wel heel dicht bij een vette uitbe taling waren. Maar ook dat is paardesport. Morgen staan er twee rennen en ne gen draverijen op het programma van de Wassenaarse baan Duindigt De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. LYONPRIJS:Zandvoort Signal, Ares Wogmeer en Another Notice. MARSEILLEPRIJS: Annemarie Ha- zela, Zombi Vitesse en Yata Notice. BORDEAUXPRIJS: Ylbode Spirit. Ydeltuit K en Ziegfried B. FOLKESTONEPRIJS: Boxberger Lucky, Mana en Hemingway. TOULOUSEPRIJS: Zozo Oldeson, Yonkers en Zege Boszorg. COMPIEGNEPRIJS: Yester P, Yve- ra Westfrisia en Winston Gregor. AYR-PRIJS: Woodfeets Jesaja, Ilvico en Ototo. ENGHIENPRIJS: Ypco Oostland, Yan van de Lente en Zeres Westfri- VINCENNESPRIJS: Wil van de Lente, Wellborn Dean en Vip D. GROSBOISPRIJS: Terence Hill, Vi tesse Fortuna en Udeo. MARSEILLEPRIJS(2): Zazou Lie, Ysbrand C en Walda W. Bedrukte ruit pantalon met elas tische taille. Puur katoen. In blauw/zwart. 7 O Maten 36 t/m 42 mm.— Fancy blouse met kortejnouw en schoudervullingen. In geel en turquoise. F ft Maten S, Men L 37.— Denim mini-rokje in de maten 36 t/m42 CO Prijs J7«" Stonewashed denim jack met schoudervullingen. Maten 36 t/m 42 Superruim vallende polo met raglan mouwen. Van 100% katoenen jersey. In wit, geel, turquoise. g ft Maten S, Men i O Strakke denim rok met split voor én achter. Stonewashed. r ft Maten 36 t/m 42 07.— Crincle satijnen blouse. In actuele kleuren. r ft Maten S, Men L 37.— O Kort getailleerd jasje met schou dervullingen en ritszokken. 100% Katoen. Kleur blauw. 7 O Maten 36 t/m 42 17»—

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16