Ajax kampioen, in missen van kansen ÊeidóeSoatcwit Recordrecette bij Inter-Real Van Zinnen teruggezet Cor Vriend niet in Westland- marathon Ushockeybond verder zonder coach Stewart ANDRE HOEKSTRA SCOORT TWEEMAAL VOOR FEYENOORD MILAAN Internazionale - Real Ma drid, uit de halve finales van het toer nooi om de UEFA-beker, zal de Milane se club morgen de recordrecette uit zijn geschiedenis bezorgen. In iets meer dan een dag werden de 83.000 beschikbare plaatsen in de voorverkoop verkocht. Daardoor kwam 1.700.000.000 lire in de kas van de club, ongeveer 2,9 miljoen gulden. Het record van het San Siro-sta- dion stond op 1,5 miljard lire, vorig jaar ook bereikt bij het duel uit de halve fi nales tussen Inter en Real Madrid. Een verhoging van de entreeprijzen levert de club ruim drie ton meer op dan vorig jaar. Twee spelers van Go Ahead gewond bij auto-ongeluk APELDOORN Twee spelers t het eerste elftal van Go Ahead Eagles zijn zaterdagnacht bij een auto-onge luk in de omgeving van Beekbergen gewond. Het zijn Peter Brouwer, die een gebroken kaak en een zware her senschudding opliep, en Hans Witte- veen, die drie ribben brak, een bloe duitstorting bij de nieren en een zwa re hersenschudding heeft. Na de wedstrijd Ajax - Go Ahead Eagles bezochten beide spelers op de terugweg een discotheek in Beekber gen. Na het verlaten daarvan raakten zij betrokken bij een auto-ongeluk. Olifant blokkeert auto rallyrrijder NAIROBI Na de tweede etappe in de Safari-rally voert tweevoudig winnaar Björn Waldegaard uit Zweden in een Toyota Celica het deelnemersveld aan. Hij liep over de 1287 kilometer in het zuidoosten van Kenia 115 strafminuten op. Dat aantal zou minder zijn geweest als de Zweed niet had moeten stop pen voor een olifant, die de weg blokkeerde en pas na enig getoeter bereid was de weg vrij te maken. Waldegaard heeft dertig minuten voorsprong op de Westduitser We ber en vierenveertig op zijn land genoot Torph, beiden eveneens in een Toyota. NIJMEGEN Wim van Zin nen van NEC is door trainer Popovics uit de A-selectie ver wijderd. De middenvelder van de Nijmeegse ploeg weigerde vorige week dinsdag in de uit wedstrijd tegen AZ'67 plaats te nemen in de dug out, nadat hij door zijn trainer voor het duel in Alkmaar was gepasseerd. Popovics verwees Van Zinnen vervolgens naar de tribune. De middenvelder heeft nu te horen gekregen dat hij tot 15 april is teruggezet naar het tweede elftal. De Delftenaar heeft zich inmiddels ziek ge meld. EINDHOVEN Cor Vriend zal niet deelnemen aan „zijn" Westlandmarathon, die zater dag 12 april in Maassluis van start gaat. De 36-jarige Eind- hovenaar, die het evenement enkele malen op zijn naam bracht, ondervindt te veel hin der van een blessure. Vriend wilde oorspronkelijk een poging doen tijdens de Westlandmarathon, waar ook de nationale titel op het spel staat, de KNAU-limiet van 2 uur en 12 minuten voor de Eu ropese titelstrijd in Stuttgart te halen. „Dat zit er nu niet meer in", aldus Vriend, die in 1974 met het lopen van marathons begon en een jaar later in En schede al de nationale titel veroverde. „Die limiet is niet kinderachtig. Om dat te halen moet je echt honderd procent in vorm zijn. En met mijn ge brekkige voorbereiding ben ik dat eenvoudig niet. Misschien,, dat ik eind mei nog mee kan doen aan de marathon van Amsterdam. Die kans acht ik ongeveer vijftig procent. Maar daar loop ik niet meer voor de limiet, want dat kan ik wel vergeten". EINDHOVEN De Neder landse ijshockeybond (NIJB> zal de verbintenis mët de Ca nadese trainer Cliff Stewart niet verlengen. Dat vertelde voorzitter Fred Schweers tij dens de laatste dag van het toernooi om het wereldkampi oenschap in de B-groep te Eindhoven, waar de Neder landse ploeg zich op handhaaf de in de B-groep. Volgens Schweers komt er snel een einde aan de relatie tussen Stwewart en de NIJB: „Wij willen op korte termijn een nieuwe coach aanstellen. Na men kan ik nog niet noemen". De NIJB is al weer uitgekeken op Stewart, een oude bekende. Aanvankelijk was de bond van zins Stewart tot 1988 in part-time dienstverband te houden. Zijn vertrek past evenwel in de vernieuwde op- zet van de NIJB, die na het slechte wereldkampioenschap met een schone lei wil begin nen. In 1983 promoveerde Neder land onder Stewart in Boeda pest naar de B-groep. In de aanloop naar het evenement in Eindhoven werd Stewart, die was vervangen door de Zweed Claes Wallin, terugge haald. Wallin had een aanbod gekregen van een club in zijn vaderland. DINSDAG 1 APRIL 1986 PAGINA 13 i bridge op de fi- af, ais naar. Cambridge na tien jaar weer winst roeirace LONDEN Na tien achter eenvolgende nederlagen heeft de universiteit van Cambridge de traditionele roeirace op de Thames in Londen tegen Ox ford weer eens gewonnen. Het was de 132e wedstrijd sinds 1829. Van 1975 kende de ploeg van Cambridge louter mislukkin gen. In 1978 zonk de boot met de negen inzittenden. Twee jaar geleden werd de ploeg uit gelachen toen bij een aanva ring met een woonschip de boot zo zwaar werd beschadigd dat de wedstrijd 24 uur moest worden uitgesteld. Cambridge heeft nu 69 keer gewonnen tegen Oxford 62 keer. Een keer eindigden bei de ploegen gelijk. Oostduitse bond schorst scheidsrechter OOST-BERLIJN De Oostduitse voetbalbond heeft met onmiddellij ke ingang scheidsrechter Bernd Stumpf uitgesloten van het leiden van wedstrijden in de hoogste klas se. De scheidsrechter uit Jena, die een plaats had op de internationale lijst, zou een wanprestatie hebben geleverd bij de wedstrijd van vori ge week tussen Lok Leipzig en Dy namo Berlin. Kritiek op scheids rechters in de DDR is niet onge bruikelijk. Reeds vaker is geklaagd dat de arbiters er bijna een ge woonte van hebben gemaakt in twijfelgevallen te fluiten in het voordeel van Dynamo Berlin. heeft gisteren in Rotterdam, waar de bijna vertrokken bondscoach aanwezig was bij Feyenoord-Ajax, laten doorschemeren dat zijn ver trek wat hem betreft nog niet hele maal definitief zou behoeven te zijn. Beenhakker, die 's morgens was teruggekeerd uit Portugal waar het Nederlands jeugdteam ac tief was, verklaarde dat zijn beslis sing „hoogst subjectief" was en dat hij die wellicht wat „te impulsief in de openbaarheid heeft gebracht". In een reactie op deze uitlating van Beenhakker lieten Rinus Michels en technisch directeur van PSV Hans Kraay weten voor een even tueel alsnog aanblijven niets te voe len. Beenhakker twijfelt ROTTERDAM Leo Beenhakker ROTTERDAM Eén onderscheiding komt dit seizoen zonder de minste twijfel bij Ajax terecht: de trofee voor de meeste gemiste kansen in de wedstrijden tegen de an dere twee toppers. Giste ren stelde de ploeg van Cruijff deze denkbeeldi ge bokaal zeker door te gen Feyenoord uit elf doelrijpe mogelijkheden de oogst van één treffer en een afgekeurd doel- >unt te peuren. Doordat ""eyenoord uit acht kan- jen driemaal raak vuur de zegevierden de Rot terdammers in de qua klassering gedevalueer de, maar wat spelbeeld uetreft boeiende kracht meting: 3-1. Waardoor Ajax uit de vier top-ont- noetingen met PSV en Feyenoord de schamele x)gst van zegge en schrij ve één punt vergaarde, letgeen de marge tussen le heersende en aan- itaande landskampioen >p maar liefst zeven pun- en bracht. !en beter bewijs van een vol- lagen mislukt seizoen voor ijax, dat ook twee verlies- »unten meer heeft dan het Iriemaal minder in actie ge- lomen Feyenoord, kan nau- /elijks worden geleverd, laar trainer/coach Johan ruijff wil van geen wijken /eten. „Wat hebben we er an als Ajax kampioen zou /orden en we worden er in i e eerste ronde van het Eu- opese bekertoernooi uitge- nikkerd? Ik moet aan de nge termijn denken. Ik heb t al vaker gezegd: Ajax rkeert in de opbouw; dit izoen is een leerfase. Ik ben jonnen met het signaleren n de fouten. Vervolgens am het geven van aan- ijzingen aan de orde. Vol- nd seizoen ga ik maatrege- n nemen. Wie niet kan of 'il volgen vliegt er uit", ekende en krasse taal van ohan Cruijff, die kennelijk blijft geloven in zijn eigen verhaal, maar zo langzamer hand het risico begint te lo pen onderwerp van spot te worden. Want natuurlijk is het zo dat een topelftal niet in een paar maanden kan worden geformeerd. Dat is ook met het team uit Ajax' gloriejaren langs de weg der geleidelijkheid gegaan. En met pure vedetten, die het Nederlandse voetbal nu op een enkele uitzondering na niet meer heeft. En juist in dat laatste schuilt Cruijffs grootste tegenstander. Want hoezeer de vroegere meastro zelf ook mag weten hoe „het spelletje moet worden ge speeld die ideeën overbren gen op minder begiftigde en desniettemin van zichzelf te zeer overtuigde spelers is een heel ander hoofdstuk. Eigen bestwil Vandaar dat Cruijff voor éi gen bestwil maar beter een punt kan zetten achter zijn theorie over het leerproces en de realiteit onder ogen zien. En die ziet er voor de Amsterdammers bepaald niet zo florissant uit. Het debScle, waarin dit seizoen voor Ajax lijkt te gaan eindigen kan voor de penningmeester van de Meerclub ook bepaald na delige effecten hebben. Het is twijfelachtig of zelfs de meest verstokte aanhangers, van wie de slechtste lichting zich gisteren in Rotterdam weer van een hele fijne kant liet zien, in het Ajax-in-opbouw blijft geloven. Eén ding werd ook gisteren in de met ruim 38.000 kijkers bepaald niet slecht gevulde maar voor het eerst sinds acht jaar niet uitverkochte Kuip duidelijk: het schort bij Ajax in de topduels aan de afwerking. Zeker als aan staand Europees topscorer Van Basten ontbreekt. Hoe wel bij de Amsterdammers niemand naar dat excuus greep, lijkt het aannemelijk dat Van Basten uit de veel heid van kansen toch ten minste eenmaal had raak ge schoten. Zijn remplacant Bos man was van goede wil maar lag compleet aan banden bij Nielsen, die in een opmerke lijke dubbelrol acteerde: die van libero en voorstopper. In dit geval delft Feyenoord het onderspit, doordat Tahamata zijn meerdere moet erkennen in Van 't Schip, Rijkaard en Bosman. André Hoekstra heeft na een voorzet van John Rep Ajax op de knieën gebracht door de derde t Feyenoord te scoren. Een opdracht, die in ons land slechts de Deen voor zijn re kening kan nemen. Bovendien ontbrak bij Ajax Mühren, maar diens inbreng moet in de nadagen van zijn carrière nu ook weer niet worden overschat. Maar met de twee absenties was Feye noord uiteraard wel tevre den. „We hebben Ajax niet zijn eigen spel laten spelen", verklaarde Wim van Hane- gem als stand-in voor de in Griekenland (PAOK) verblij vende Ab Fafié. „Door de li nies kort op elkaar te latep aansluiten werd het gevaar uit het spel van Ajax ge haald. Waarbij het feit dat hun gevaarlijkste, opkomen de mensen, Koeman en Si- looy, weinig ruimte kregen zeer belangrijk was. Silooy werd zelf in een minder in vloedrijke rol gemanoeu vreerd doordat hij op Hoek stra, onze meest aanvallende middenvelder, moest gaan spelen. Daardoor bleef hij ook ver van ons doel" Feyenoord-Ajax werd giste ren voor een groot deel door taktiek bepaald, hetgeen de aantrekkelijkheid van de im mer beladen steden-kracht meting overigens nauwelijks aantastte. Want Van Hane- gem, die de voorbereiding ook al voor zijn rekening had genomen en zijn spelers eer ste en tweede paasdag had la ten trainen, had met zijn pro longatie van Tahamata op het middenveld meer succes dan Cruijff met zijn halflinie. Cruijff had Vanenburg op de zwervende en geïnspireerd spelende Molukker gezet en dat kostte Ajax de greep op het middenveld en Vanen burg in de pauze zijn plaats. „Ik heb hem vervangen, om dat hij te vermoeid was na de wedstrijd van zaterdag", was Cruijffs opmerkelijke com mentaar op opnieuw een wis selbeurt voor de balgooche laar. „Niet omdat hij niet goed zou hebben gespeeld. Ik was juist zeer tevreden over hem in de eerste helft". Nauwelijks potten Vanenburg had overigens nauwelijks potten kunnen breken. Als hij al eens aan vallende initiatieven nam werd hij bij absentie van Ta hamata goed opgevangen door Duut, de andere centra le verdediger van Feyenoord die ook foutloos speelde. Doordat eerst Van 't Schip en later in iets mindere mate Vanenburgs vervanger Rij- nink goed in bedwang werd gehouden door de vooraf met gefluit begroete Brard en De Wit vooral later weinig had in te brengen bij Troost stel de Ajax vooral in de afwer king ernstig teleur. Dat er toch, vooral, in de eerste helft kansen (zeven) kwamen voor de Amsterdammers pleitte voor de redelijke ploegprestatie in zijn geheel. En voor het optreden van doelman Hiele van Feye- Feyenoord was ook in die fase, zoals gebruikelijk, de fysiek sterkere ploeg. Waar Ajax in de eerste helft nog redelijk soepel opereerde compenseerde Feyenoord dat met collectieve inzet en indi- videle acties van Ling en Ta hamata. Ling was ook degene die de eerste treffer van zijn ploeg inleidde. Hij bediende Troost, die vogelvrij kon voorzetten en het hoofd van Molenaar vond. Dat gebeurde in strijd met de veldverhou- ding, maar betekende de in leiding tot een overwicht van Feyenoord, dat ook na de pauze voortduurde. Zonder Vanenburg waren de bakens ineens verzet en vervolgens ontstonden er mogelijkheden voor de Rotterdammers op de score uit te breiden. Eriksen, Ling, Rep hadden geen suc ces, maar Hoekstra wel. Eerst rondde hij een actie van Nielsen af en even later een combinatie vgn Tahamata en Rep. Van Swieten, die de indruk wekte bepaald niet tegen Feyenoord te fluiten, blies nog eenmaal ten onrechte Rijkaard terug zonder aan de voordeelregel te denken en keurde terecht een treffer van Rijnink wegens buiten spel af. Dat de laatste toch nog voor 3-1 zorgde was zo wel voor de statistiek als het sein voor de Amsterdamse aanhang om te gaan slopen. Hekken en reclameborden moesten het ontgelden. Het is de vraag hoe lang Cruijff het nog uithoudt. FRANK WERKMAN Feyenoord-Ajax: 3-1 (1-0): 40. Mole naar 1-0, 68. en 76. Hoekstra 2-0, 3-0. 85. Rijnink 3-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 38.000. Gele kaarten: Silooy (Ajax) en Rep (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Troost. Nielsen, Duut. Brard; Hoekstra, Molenaar, Tahamata; Ling, Eriksen, Rep. Ajax: Menzo; Ophot. Koeman, Spel- bos, Boeve; Vanenburg (Rijnink), Rijkaard, Silooy (Gemert); Van "t Schip. Bosman, De Wit.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13