Boerenveen werd door CIA in de val gelokt" CARRE EC Onduidelijkheid troef bij invasie" in Honduras TeideT SPEELCLUB IQ, Pi The Trammps né nè pnke okploegen [jgen vrije in i&Tid-Afrika Lege stoelen bij Yves St.Laurent VS STUREN HELIKOPTERS, NICARAGUA ONTKENT Leger Filipijnen verwacht harde acties rebellen Mitterrand dwarsboomt economisch programma Bezoek Shultz aan Griekenland leidt tot botsingen ^[TENLAND £eidóc Couiant DONDERDAG 27 MAART 1986 PAGINA 5 >p op vrijlating gegijzelden ET De afgezant van de president Mitterrand, Omran heeft gisteren gezegd dat de ie journalisten die momenteel 'sji'itische moslems in gijzeling ■n gehouden, mogelijk een de-' lagen worden vrijgelaten. De :he zakenman verklaarde dat ijk enkele van de eisen die de ontvoerders zijn gesteld geaccepteerd. Adham weigerde jails te treden, maar hij zei niet dat de Franse regering mannnen vrijlaat, die vijf jaar een moordaanslag pleegden 00 mjoud-premier van Iran, Bakhti- vrijlating is een van de eisen. Bonn tekent akkoord over SDI - programma WASHINGTON De Verenig- de Staten en de Bondsrepubliek Duitsland hebben vanmiddag na langdurige onderhandelin gen een akkoord ondertekend over de rol van Bonn in het Amerikaanse SDI-programma. Met het akkoord wordt de Bondsrepubliek de tweede bondgenoot van de VS, die deel neemt aan SDI na Groot-Brit- tannië. Alle NAVO-bondgeno- ten zijn uitgenodigd om deel te nemen. De VS hopen dit jaar ook met Italië, Japan en Israël akkoorden te sluiten. Vijf doden bij rellen in Punjab CHANDIGARH De Indiase politie heeft gisteren in de deelstaat Punjab het vuur geopend op een groep relschoppers tijdens een massale bijeenkomst van sikhs in de stad Anandpur Sahib. Daarbij vielen vijf do den en 15 gewonden. Vol gens de politie deed het inci dent zich voor toen radikale sikhs van verschillende kan ten begonnen te schieten tij dens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de deelstaatregering. De rege ring van de deelstaat Punjab bestaat uit gematigde sikhs. Aanklacht van 137 punten tegen Vanden Boeynants BRUSSEL Tegen de voormalige Bel gische premier Paul Vanden Boeynants (67) is gisteren door het openbaar mi nisterie een aanklacht ingediend die 137 punten telt. De beschuldigingen hebben betrekking op valsheid in ge schrifte en belastingfraude binnen Vanden Boeynants' eigen vleesconcern. Geschat wordt dat met de fraude en andere onwettige activiteiten een be drag is gemoeid van ongeveer 10,4 mil joen gulden. Hoewel Vanden Boey nants heeft toegezegd achterstallige be lasting terug te willen betalen, ontkent hij de bechuldigingen door het open baar ministerie. OOK VS DUIKEN IN VERLEDEN WALDHEIM WASHINGTON Het Amerikaanse ministe rie van justitie wil onderzoeken of de Oosten rijkse politicus en vroegere secretaris-generaal van de VN betrokken is geweest bij oorlogsmis daden en om die reden niet meer mag inreizen in de VS. Het ministerie heeft het Joodse We reldcongres in New York verzocht alle docu menten ter beschikking te stellen die nodig kunnen zijn om een oordeel te vellen, aldus woordvoerder Neal Sher van het ministerie. Waldheim heeft beschuldigingen dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog als soldaat in de Bal kan op de hoogte was van oorlogsmisdaden en zelf aan gruwelijkheden heeft deelgenomen steeds beslist tegengesproken. Hij staat thans in Oostenrijk voor de conservatieve oppositie kan didaat bij de komende presidentsverkiezingen. !nnvLnïllon maakt Jehkre vlucht i twei is dat'JRBANNAIS Een li helium gevulde bal 1 ee\die door een kind in krijgeuurf van de Great La- o in Illinois (VS) werd mensQlaten, heeft een scher- de ddraai zuidwaarts ge- cingen/rf en is 25 uur later en loodzj kilometer verder istuk -gekomen in de buurt ichiedt de Golf van Mexico. denlballon reisde niet al- e heb ver in korte tijd. van ir het manoeuvreerde van ook door een gat in te bos pijnbomen en uiteindelijk hangen aandj een hek. Het briefje sme. aan de ballon was vas roeemaakt. vormde het al vjs van de uitzonderlij- >hol dflucht. u? Nui euxtje( ^p^Slg van de voorpagina) a f rika^NN ESBURG Het ld in Zuid-Afrika Ie hout in een nieuwe, on- nstensid harde spiraal te «zig. door de opkomst eder"^" gewelddadige be ien inpgen van rechtse ie noofcen als reactie op ro»llen van zwarten, en of ie zwarte knokploegen 's nacan doorgaans in gebie- net een sterke gemeen- net waar burgerorganisaties an de ,(e overwinningen heb- ents-kihaald ,s irist Nicholas Haysom, dig oxiden aan de universiteit eest 'itwatersrand, heeft kort ge vann een onderzoek afge- laar zwarte burgerwach- Geesr)e politie en de plaatse- nazblanke autoriteiten stel- signatih doorgaans neutraal op lVer {jje knokploegen en provi ze zo (je vrjje hand. In a Duijrjge gebieden worden de msterdiii actief door de politie nd". Ie maanden geleden e een groep zwarte mijn- twee blanke politie- §n in West Rand, een uwgebied ten westen Johannesburg. Sindsdien zwarte inwoners van .Rand steeds vaker het iffer van aanvallen van lende en gemaskerde le- jan een blanke knok- vat doet denken aan de ^lux Klan", zo noemt m als voorbeeld. |en jaar mei marcheer- ^ca duizend enthousiaste igers van de Afrikaner ndsbeweging naar het ireau in het centrum Vetoria om de politie te rhuwen dat de AWB het rn eigen hand zou nemen j politie zou falen recht loüd ik^e te har,dhaven. Die j^was illegaal, maar nie- J? werd vervolgd. itie staat in beginsel dan et achter de knokploe- e staat wel achter het van de Zuidafrikaanse s „zichzelf te verdedi- De sterke verdenking Jerlan<Pestaan dat belangrijke t Kofften van de politie en de en Chrleidstroepen sympathise- j „V#t uiterst rechts, nneling PARAMARIBO/DEN HAAG Kapitein Etien- ne Boerenveen, de tweede man in Suriname na be velhebber Bouterse, is volgens de Surinaamse te levisie bij zijn arrestatie in Miami het slachtoffer ge worden van het werk van de CIA. De dienstauto van Boerenveen (28), die maandag samen met twee landgenoten in Miami in hechtenis werd genomen op verdenking van hêt aanzetten tot handel in cocaïne, is volgens de Su rinaamse televisie door de Amerikaanse geheime dienst opengebroken, zo dat men belastend materi aal in de wagen kon leg gen. In een verklaring van het Su rinaamse minsterie van bui tenlandse zaken wordt de ar restatie van Boerenveen „een actie van Amerikaanse inlich tingendiensten tegen het re giem in Suriname" genoemd. „Dit kan de relatie tussen Su riname en de Verenigde Sta ten ernstig verstoren aldus Paramaribo. De minister van buitenlandse zaken Herren- berg gaf vandaag een perscon ferentie waarin uitgebreid werd ingegaan op het Ameri kaanse beleid in Midden-Ame- rika en in de strubbelingen met Libië. De rechtbank in Miami heeft een verzoek om Boerenveen op borgtocht vrij te laten in middels verworpen. Boeren veen beriep zich op diploma tieke onschendbaarheid, om dat hij met een diplomatiek paspoort het land was binnen gekomen. Die vlieger ging vol gens de rechtbank niet op, om dat Boerenveen niet als dipo- maat geaccrediteerd bleek te zijn. De PvdA heeft bij monde van kamerlid Knol minister Schoo gevraagd opnieuw te bekijken of de leverantie van medicijnen aan het Surinaam se ministerie van volksgezond heid, door moet gaan. De bomaanslag in Beiroet, die gisteren het leven kostte aan acht mensen, veroorzaakte een geweldige ravage. Gevechten in Beiroet eisen 22 levens BEIROET Libanon heeft gisteren de bloedigste dag sinds we ken beleefd. In het christelijke stadsdeel van de hoofdstad Bei- roet ontplofte een met 150 kilo explosieven geladen auto. Hierbij kwamen acht mensen om het leven en raakten tachtig mensen gewond. Geen enkele groepering heeft tot nu toe de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Bij gevechten in en om de Libanese hoofdstad kwamen nog een veertien mensen om en vielen minstens zeventig gewonden. De vrees groeit dat de bur geroorlog tussen christenen en islamieten, die al tien jaar gaande is, weer in alle hevigheid zal opleven. Drie, vier jaar geleden zou niemand erover gepiekerd hebben naar de Parijse mo deshows te gaan zonder de collectie van Yves Saint Laurent te zien. Sommigen kwamen zelfs alleen voor hem naar Parijs. Maar dit jaar komen ze voor Gaul- tier, Azzedine, Lagerfeld, Mugier en Montana. Bij de show van de nieuwste ont werpen van Yves Saint Lau rent waren er gisteren lege stoelen; de modekoning van weleer is niet langer een „must". De lijn bij St. Laurent blijft klassiek, maar er zijn toch een paar ideeën te plukken. De rokken kort en smal boven de knie (foto rechts). Stoffencombinaties zijn nieuw: mantelpakjes, waar van het voorpand in ruiten of hanppoten zijn geknipt, de rug, rok en mouwen van effen flanel. Of pakjes van donkere wolstof: grijs, zwart, marineblauw, dof bruin, met rokken van flu weel in dezelfde kleur. Nieuw is ook de combinatie van zwart en marineblauw ook al te zien bij Peggy Ro che), van grijs en zwart, zwart en bruin, flanelgrijs met marineblauw, krijtstre pen met gouden knopen enz. gedempt, diskreet, dof. Ook hier weer de Russische look met bontmutsen veelal gedragen op een warme ge drapeerde sjaal of koltrui (foto links). GEWONDEN BU BOMEXPLOSIES IN MELBOURNE MELBOURNE Voor het hoofdcommissariaat van politie in Melbourne in Australië zijn van daag zes bommen ontploft, die in twee geparkeerde auto's waren gelegd. Zestien personen werden gewond, van wie drie ernstig. Duizend mensen werden geëvacueerd. Een hooggeplaatste politie woordvoerder noemde de bomontploffingen een „terroristische aanslag in de eerste graad". Enke le ogenblikken voordat de bommen explodeerden, had de politie een telefonische waarschuwing gekregen, maar geen enkele groepering heeft zich verantwoordelijk gesteld. WASHINGTON/MANA GUA Er bestaat nog steeds geen duidelijkheid over de door de Verenig de Staten en Honduras ge melde aanwezigheid van Nicaraguaanse troepen op Hondurees grondgebied. Inmiddels zijn Ameri kaanse helikopters ingezet om Hondurese troepen naar de grens met Nicara gua te brengen, waar zich „nog steeds een aanzienlij ke Nicaraguaanse troe penmacht bevindt", aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Spea- kes. Nicaragua heeft an dermaal ontkend dat zich Nicaraguaanse troepen in Honduras bevinden. De berichten kunnen niet on afhankelijk worden be vestigd. Hondurese solda ten hebben opdracht ge kregen journalisten uit het grensgebied te hou den. Ook Honduras zelf ontkende in eerste instantie de invasie, maar sloot zich een dag later bij de Amerikaanse uitspraken aan, nadat de regering Reagan twintig miljoen dollar aan mi litaire noodhulp voor Hondu ras had vrijgemaakt. Volgens Amerikaanse inlich tingenkringen zouden meer dan 1.500 Nicaraguaanse mili tairen op Hondurees grondge bied zijn doorgedrongen tij dens een actie tegen de door de VS gesteunde Contra's, die in Honduras kampen hebben. Op hun terugtocht zouden de Nicaraguanen opnieuw slaags zijn geraakt met Contra's en met Hondurese militairen. Daarbij zouden tientallen do den zijn gevallen en twee Ni caraguanen gevangen geno men. Amerikaanse ambassadekrin gen in Honduras noemen de situatie „zeer ernstig". In Hon duras bevinden zich enkele duizenden Amerikaanse mili tairen voor vrijwel perma nente oefeningen. Maar zij hebben van het Witte Huis strikte opdracht gekregen zich buiten gevechtssituaties te houden. Nicaragua heeft opnieuw ont kend dat zijn troepen in Hon duras zijn of zijn geweest en heeft een beroep gedaan op de Contadora-groep om na te gaan wat er waar is van de Amerikaanse beschuldiging. Wel erkende het Nicaraguaan se ministerie van defensie dat in het grensgebied wordt ge vochten tegen de Contra's. Volgens het Nicaraguaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn de Amerikaanse be weringen over de invasie al leen bedoeld om de stemming in het Congres te beïnvloeden over 100 miljoen dollar hulp aan de Contra's. Vandaag of morgen zal de Senaat hierover een besluit nemen. Pogingen van Republikeinen en Demo craten een compromis te berei ken zijn op niets uitgelopen. Desondanks zal Reagans voor stel in de Senaat op een nipte meerderheid kunnen rekenen. De New York Times beschul digt de regering Reagan er vandaag van de jongste ge beurtenissen in Honduras te gebruiken als „truc" om het Congres te doen instemmen met 100 miljoen dollar aan hulp voor de Contra's. „Mili taire en politieke gebeurtenis sen die waarschijnlijk toeval zijn worden gebruikt. Plotse ling zijn de grenzen van Hon duras een heilige Amerikaanse zaak geworden", aldus de krant. Het nieuws van de invasie heeft bij de Democratische te genstanders van Reagans hulpprogramma de nodige ir ritatie gewekt. De leider van de oppositie in het Congres, Thomas O'Neill, sprak van een „een enorme blunder van Ni caragua". In Washington wordt er op gewezen dat de Nicaraguaanse president ken nelijk een patent op dit soort blunders heeft. Vorig jaar wees het Amerikaanse Con gres een verzoek van het Wit-i te Huis om hulp aan de Con tra's falikant af. Ortega reisde enkele dagen later naar Mos kou om daar om militaire hulp te gaan vragen. Andere politici in Washington vragen zich af of de Sandinis- tische commandanten de VS juist willen provoceren. Een diplomaat bij de Nicaraguaan se VN-missie in New York zei echter: „Wij zijn niet naïef. En al helemaal niet gek. Vorige week weigerde het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den Reagans verzoek voor steün aan de Contra's. Dezer dagen praat de Amerikaanse Senaat over dat onderwerp. Stel je voor dat wij op dat cru ciale moment troepen over de grens met Honduras zouden sturen; dat zou toch al te gek zijn". MANILA De opperbe velhebber van de Filipijn- se strijdkrachten, generaal Fidel Ramos, heeft giste ren de staat van hoogste paraatheid ingesteld in verband met mogelijke acties van het communis tische Nieuwe Volksleger (NPA) gedurende Pasen. Als gevolg van NPA-acties zijn sinds het aantreden van de re- gering-Aquino op 25 februari 303 mensen omgekomen. Pre sident Corazon Aquino heeft het NPA opgeroepen een be stand te aanvaarden en onder handelingen te voeren. Het verzet liet maandag weten wel bereid te zijn tot onderhande lingen maar niet tot het afge ven van hun wapens. Het NPA is de gewapende arm van de verboden communistische partij. Een groep van 65 parlementa riërs van de KBL-partij van ex-president Marcos vindt dat het instellen van een tijdelijke grondwet en het ontbinden van het parlement door de re- gering-Aquino „ongeldig en zonder rechtskracht" is. Zij be stempelden de president giste ren als een dictator. „De pro clamatie legt alle wetgevende bevoegdheden in de handen van eén persoon", zei Bias Ople, die minister van arbeid onder Marcos was. at. Het Kareltje Knetter wilde zich juist met enig jken ovschap naar de zolder gaan begeven, toen verhoog toevallige blik uit het keukenraam wierp, ten wowaarde toen de fiere gestalte van boer terug c die juist door zijn moestuin schreed en e proteaekend de stand van zijn gewassen be- >me. S^nel schoof de kleine leerjongen het raam ing: „Iben en hij riep: „Hela, boer Knolle! Luis- met de Buurman Knolle draaide zich subiet ie de pazei: „Zo, zo Kareltje. Mos je mien dan zo Ide in zijepe, mien jong? En wat is er dan wel van i we nist?" Kareltje boog zich uit het raam en nogen w„Hebt u vroeger ook kindertjes gehad, (nolle?" „En öf!" antwoordde boer trots. „Twee stoere jongens hê'k gehad, terke, stoere jongens en d'r bennen flin ke boerenkerels uutgegroeid. Ze benne natuur lijk al lang 'trouwd, want jao..., je begriept wel, Kareltje, boer Knolle is al lang opa, hè? Nou.., en dan hê'k ook nog een struis deerntje gehad. Die is óók al lang 'trouwd. Maor waorom wil je dat noe allemaol zo graog wete, mien jong?" „Ik wou eens weten of uw kinderen dan mis schien vroeger ook wel eens met een autoped hebben gespeeld. Een step op luchtbandjes", gaf Kareltje te kennen. Een spottende lach gleed over het forse gelaat van boer Knolle. „Een autoped? Needat is geen speelgoed veur boerenkinder", zei hij smalend. „Da's goed veur stadse mensen. Boerenkinder die motten maor genoeg hebben an de bokkewagen en an de geitjes en de lammegies". PARIJS De Franse rege ring kan haar economische programma uitvoeren op voor waarde dat de sociale verwor venheden niet worden aange tast. Dit heeft president Fran cois Mitterrand, gisteren ver klaard aan het einde van de eerste voltallige kabinetszit ting, die volgens de grondwet moet worden voorgezeten door het staatshoofd. Premier Jac ques Chirac had vorige week bij zijn benoeming verklaard dat zijn kabinet bij decreet zou gaan regeren. Op die manier kunnen de economische her vormingen die het nieuwe rechtse bewind wil toepassen nog vóór de zomer door het parlement worden gedrukt. Mitterrand heeft gisteren op zijn beurt te kennen gegeven slechts een beperkt aantal de creten in de sociale sector toe te zullen staan en daarmee is het eerste conflict binnen de „cohabition" een feit. De presi dent zal tegen grote verande ringen in.de door de socialis ten ingevoerde arbeidswet zijn veto uitspreken, tenzij deze door het parlement worden goedgekeurd, zo liet Mitter rand weten. Onder elk decreet is de handtekening van de president vereist; wetten die volgens de normale weg door het parlement worden aange nomen kart het staatshoofd niet blokkeren. Volgens de nieuwe regeringswoordvoer der Alain Juppe, die tevens onderminister van economi sche zaken is, is het program ma dat gisteren door Chirac uiteen is gezet gericht op drie prioriteiten: economisch en so ciaal herstel om arbeidsplaat sen te scheppen, herinvoering van het meerderheidsstelsel en veiligheid. Voor dit laaste punt zal een wetsontwerp worden ingediend ter bestrijding van delinquentie en terrorisme. (ADVERTENTIE) PAAS PROGRAMMA Optreden van: maandag 31 maart 21.30 uur Grandioos koudbuffet GEOPEND v.a 14.00 uur s legitimatie verplicht/leeftijd 18 jaar Stationsweg 18 - 20 Leiden tel 071-122129 ATHENE Het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz aan Griekenland heeft gisteren op verscheidene plaatsen tot botsingen tussen anti-Amerikaanse betogers en de politie geleid. Honderden zich anarchisten noemende be togers, die zich gewapend had den met stenen en flessen, raakten slaags met de oproer politie. Op het Syntagmaplein aan de voet van het parle mentsgebouw verzamelden zich ongeveer 20.000 commu nisten, die de Amerikaanse re gering opriepen haar handen af te houden van Libië en de Amerikaanse doodsbases weg te halen. In Salonika verza melden zich naar schatting 3000 demonstranten bij het Amerikaanse consulaat. Doel van het bezoek van Shultz is om met de socialistische rege ring van premier Papandreou over de toekomst van de vier Amerikaanse bases te praten. zal Shultz Athene op het hart drukken dat de militaire steunpunten in Griekenland absoluut noodzakelijk zijn om de Sovjet-bedreiging te kun nen weerstaan en de democra tie veilig te stellen. De Griekse regering wil echter per ingang van 1988 de bases sluiten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5