hennib iv A m TINE LANGEVELD stelt teamresultaat voorop Leontine Poots gaat altijd tot op bodem Ledenaanwas tennisclubs geen vanzelfsprekende zaak meer Ook dit seizoen zijn er weer punten te verdienen LEIDEN Als in de loop der jaren blijkt dat een for mule voldoet, is het niet lo gisch in die opzet wijzigin gen aan te brengen. Met an dere woorden: de vierde jaargang van het Leidse Courant Tennis Circuit zal maar weinig verschillen van de vorige. In de komende toernooienreeks zal in B, C en D derhalve op dezelfde basis als vorig jaar worden gestreden om een plaats in de top-acht van de diverse klassementen. Een plek die aan het eind van het seizoen recht geeft op deelname aan het van 1 tot en met 7 september op de banen van de OLTC te houden Master- stoernooi. Aan iedere deelnemer (deel neemster) aan een „open toernooi" die de kwartfinale, halve finale of eindstrijd haalt, worden dus ook dit jaar weer circuitpunten toe gekend. De grootte van het toernooi bepaalt het aantal punten dat kan worden ver diend. De totalen worden door de organisatie bijge houden. Zij die zich aan het eind van het seizoen dus na het toernooi van het Noordwijkse TC Bollenpark bij de beste acht hebben gerangschikt, worden uitge nodigd voor het Master- stoernooi. Een slottoernooi dat evenals in voorgaande seizoenen weer vele aan trekkelijke prijzen zal ken nen. De puntentelling die wordt aangehouden, is betrekke lijk eenvoudig. Het begelei dende kader op deze pagina verzorgt in deze de nodige II VNIDVd punten; verliezend finalist 7; halve finalisten 6; kwartfinalisten 5; achtste finalisten 4. Categorie 1 (96 - 192 deelnemers): winnaar 8 punten; verliezend finalist 6; halve finalisten 5; kwartfinalisten 4; achtste finalisten 3. Categorie 2 (48 - 96 deelnemers): winnaar 7 punten; verliezend finalist 5; halve finalisten 4; kwartfinalisten 3. Categorie 3 (24-48 deelnemers): winnaar 6 pun ten; verliezend finalist 4 punten; halve finalisten 3; kwartfinalisten 2. Categorie 4 (12-24 deelnemers): winnaar 5 pun ten; verliezend finalist 3; halve finalisten 2; kwartfinalisten 1. Categorie 5 (6-12 deelnemers): winnaar 4 pun ten; verliezend finalist 2; halve finalisten 1. (Voor de bepaling van de categorie waarin het toernooi wordt gerangschikt, geldt het werkelijke aantal deelnemers). De winnaars (en winnaressen) van vorig jaar in beeld. Het tennisjaar 1986 zal eveneens weer zes „Masters" opleveren. duidelijkheid. Toernooien die niet meetellen in het LC- circuit, zijn in het alge meen gesproken die toernooien waarin leeftijds grenzen worden gehan teerd. Niet omdat de organi satie van het circuit deze toernooien niet als volwaar dig zou beschouwen, maa eenvoudig, omdat de ge hanteerde leeftijdsvoor waarden verhinderen een ieder aan het toernoo kan deelnemen. Jeugdtoer- nooien vallen derhalve bui ten de circuitpunten-boot. Maar ook in toernooien waar (bijvoorbeeld) in D uit sluitend een dertig-plus on derdeel wordt afgewerkt, kunnen geen punten worden verdiend. Wel wordt een „gewoon" D-onderdeel tij dens een toernooi waarop ook D dertig-plus kan wor den gespeeld, een categorie hoger ingeschaald dan waarop het, qua werkelijk deelnemersaantal, recht zou hebben. Een regeling die ook opgaat voor de „gesplitste" toer nooien in het District Lei den. Indien op hetzelfde park een B1- of C1-toernooi wordt gehouden, kunnen deelnemers en deelneem sters aan het B2- dan wel C2-gebeuren geen punten verdienen voor het tennis- circuit. B1- en C1- afdelin gen zullen in dat geval dus eveneens een categorie ho ger worden ingedeeld. De Districtskampioenschappen worden automatisch een klasse hoger ingeschaald. Bij ieder toernooi dat deel uitmaakt van het LC-Circuit zullen uiterlijk donderdag de bijgewerkte lijsten aanwezig zijn. Een dag eerder zullen de namen van de best ge- klasserden in iedere catego rie in de Leidse Courant worden vermeld. Meer informatie kan worden verkregen bij de Leidse Courant. Afdeling Tenniscir- cuit, telefoonnummer: 071- 122244 (toestel 18). LEIDEN „Als ik tijdens een toernooi een partij ver lies, interesseert dat me soms niets. Tijdens de com petitie heb ik dat niet; dan zet ik me honderd procent -In". En: „Het kan me niet schelen hoeveel partijen ik speel. Als Unicum zich kan handhaven door mij niet te laten spelen, dan moet dat gebeuren. Het teamresultaat staat voorop. Ik zal het jam mer vinden, maar we spelen hoofdklasse en geen recrea- tietennis". Het zijn twee uitspraken, die Tine Langeveld tekenen. De Alphense kende ups en downs in haar tenniscariëre, maar zeker zes weken in het jaar is zij „bloedfanatiek": de periode dat in tennisland de competitie aan de orde is. Die competitie werkt Tine Langeveld komend seizoen niet bij het vertrouwde TEAN in Alphen af. De ten- nislerares verkoos een stap naar de (sub)top en komt voor het eerste team van Unicum uit. Een „transfer" die niet van de ene dag op de andere geregeld was. Tine Langeveld: „In eerste instantie benaderde Unicum mij voor het tweede team. Daar had ik geen zin in; ik speelde immers bij TEAN ook in de overgangsklasse B. Toen kwamen zij met het alternatief hoofdklasse. Dat wilde ik wel doen als ik ze ker wist dat het team van Unicum achter mijn komst stond. Ik heb Freek van der Capellen en Hans Tönjann daarover opgebeld. Die stonden er positief tegen over. Ik begrijp ook wel dat Unicum liever Marcella Mes- ker heeft, maar dan moet er geld op tafel komen". Bij TEAN stuitte de over gang van de tennislerares naar Unicum niet op bezwa ren: „In het clubblad ver scheen een stukje over Tine Langeveld: „Ik geloof niet dat ik af zal gaan". clubliefde; dat mensen te gemakkelijk van club veran derden. Toen ik begon te le zen, gingen m'n haren al recht overeind staan. Even verderop stond echter: dat geldt natuurlijk niet voor Tine Langeveld, die de kans krijgt om in de hoofdklasse te spelen. Ik heb van nie mand bij TEAN nog een kwaad woord gehoord. Als Unicum na een jaar ambities heeft om nog hogerop te gaan, er geld tegenaan gooit, sluit ik ook niet uit dat ik weer terugkeer naar TEAN". Met de stap van Tean naar Unicum is geen geld ge moeid. Tine Langeveld: „Al was het me aangeboden, dan had ik dat nog gewei gerd. Laat mij me eerst maar eens bewijzen. Mis schien wordt ik op hoofd klasseniveau wel alle hoe ken ingeslagen". Volgens sommige insiders gaat dat laatste met Tine Langeveld ook inderdaad gebeuren op het op één na hoogste tennisniveau: „Ik hoor die praatjes natuurlijk ook. Het wordt niet in me gezicht gezegd. Ik kan niet stellen dat ik daardoor uit gedaagd wordt. Ik ben reëel. Die mensen kunnen best gelijk krijgen". Bang voor een afgang is de ten nislerares van TEAN beslist niet: „Ik heb mezelf niet aangeboden, ik ben ge vraagd. Dan kan niemand meer van me verwachten dan dat ik me uiterste best doe. Dan geloof ik niet dat ik af zal gaan. Niemand van ons team overigens". De voorbereidingen op de competitie gingen bij Uni cum moeizaam van start. Zowel Hans Tönjann als Freek van der Capellen kampten aan het begin van het jaar met een gebrek aan vorm. De Alphense: „Die jongens hebben de afgelo pen jaren bewezen goed te spelen als ze goed moeten zijn. Daar moet iedereen nu weer op vertrouwen". Tij dens trainingen speelde Tine Langeveld tegen Mar- got van Overloop en Carole de Bruin, haar „concurren tes" voor een plaats in het. enkelspel: „Ik merkte wel dat zij het niet zo leuk von den als ik eens een setje won. Dat interesseert mij nu werkelijk niets. Ik heb ook tegen Margot gezegd: tij dens de toernooien wil ik beter zijn dan jij, nu maakt het niks uit. We moeten het straks als team maken". De laatste weken van de oefen periode legde Unicum een goede vorm aan de dag. Tij dens het VNT-Lancia circuit boekte de ploeg enige goe de resultaten. Tine Langeveld is niet pessi mistisch over de kansen van Unicum om zich in de hoofdklasse te handhaven: „Misschien op Jan Sieme- rink na, kan niemand van ons team zich een hoofd klassespeler noemen. Maar als iedereen keihard knokt, er een goede sfeer in het team heerst kan er veel ge beuren. Sommige ploegen zijn op papier niet veel ster ker dan wij. Dan moet ik nog zien, wat er gebeurt als het spannend is. Dan gaan dingen als teamgeest een rol spelen. Daarom vind ik competitie ook zo leuk". jy'ZTi WW*: 1 Tjfi |i LEIDEN Haar verhaal is niet het verhaal van het talent, dat op jonge leeftijd aan de hand van pa dan wel ma naar de tennisbaan toog. Daar alleen maar oog had voor de zandbak om dat dat tennissen toch maar een stomme sport was maar die sport uiteindelijk toch, en naar bleek met succes, ging beoefenen. Ze was immers al twaalf toen ze als Leontine Hins, met broer Rik, de banen van Roomburg voor het eerst betrad. Drie maanden was ze daar lid om vervol gens het clubtennis de rug toe te keren, omdat „je als jeugdlid enkel van vier tot zes mocht spelen en niet eens in het weekend". Voor iemand als zij, die als ze eenmaal ergens aan begint het ook voor de volle hon- •derd procent wil doen, was dat een verschrikking. Ten nis bleef evenwel haar le- ven-na-school wel degelijk beheersen. „Meteen als we uit school kwamen, stonden we tegen een muur op de Sitterlaan urenlang ballen te slaan. Die mensen die daar woonden werden stapelgek van ons. Ruzies natuurlijk, ook elke keer weggejaagd worden, maar ook steeds LEIDEN De terug gang in leden, waar nogal wat sportbonden de afgelopen jaren mee te maken kregen, is de tennisbond tot nu toe bespaard gebleven. De bond zag in 1985 het le dental nog met 22.000 toenemen tot bijna 600.000. „Ledenaanwas is echter voor de KNLTB geen vanzelfsprekende zaak meer en ook de clubs moeten zich ze ker in de toekomst actief gaan opstellen om leden te werven", aldus een woordvoerder van de tennisbond. Eén van de clubs die al ge dwongen werd tot een actie ver wervingsbeleid is de Leidse vereniging Unicum. De club kreeg vorig jaar te maken met een teruggang in het aantal jeugdleden. Vice-voorzitter Lodewljk Kallenberg: „Onze club ligt niet echt in een wijk, waar leden vandaan komen. We zijn nu in de Merenwijk een actie gestart om jeugd aan te trekken. Die kunnen voor vijftig gulden tien tennisles- sen krijgen en daarna voor vijftig gulden lid worden. Ook in de Merenwijk merk je echter wel dat het aantal beschikbare jeugd af neemt". Riny Maas, ex-voorzitter van Unicum en tegenwoordig lid van de landelijke sectie jeugd onderschrijft dat laat ste: „Het aantal geboortes daalt de komende jaren van 240.000 tot 180.000 per jaar. Daarbij wordt tennis nogal eens als tweede sport beoefend. Om financiële re denen kiezen mensen te genwoordig vaker voor maar één sport. Ik denk dat dat laatste de komende ja ren wel weer verandert". Niet alleen Unicum heeft zich op de Merenwijk ge stort als wervingsgebied van jeugdleden, ook Dekker- weer terug komen als zij weer binnen waren". De „gekte", het fanatisme om iets met volle inzet te doen. zat er dus al vroeg in bij de tegenwoordige dertig- plusster. Of het nu om ten nis, volleybal, voetbal of wat dan ook gaat, de wil om tot de bodem te gaan is con stant aanwezig. Dat bleek alras toen Leontine zich met ega Ton bij het toen pas op gerichte De Merenwijk op nieuw aan de georganiseer de tennissport waagde. Een polsblessure een van de vele blessures die ze gehad heeft was haar deel. „Ik was direct verkocht, stond meteen drie uur op de baan. Wat wil je dan". In 1978, twee jaar na de herstart, kwam de grote „door braak", toen zij met het eer ste team van De Merenwijk de eerste stap (vanuit de vijfde klasse) omhoog maakte en Leids districts D- kampioene werd. Een titel die overigens voor een groot deel aan moeder Hins te danken is: „Tijdens die fi nale was het een volle bak op Unicum en ik was be hoorlijk gespannen. Op een gegeven moment sla ik een bal fout en mijn moeder, die toen voor het eerst op de tennisbaan was, riep voor iedereen hoorbaar: „Wat een tut", ledereen schoot in de lach, ik ook. Vervolgens tennis maakte in die wijk haar aanwezigheid op korte afstand bekend door huis- aan-huis een folder te ver kon ik niet meer stuk". Stukgaan. Een fenomeen dat Leontine Poots letterlijk aan de lijve moest ondervin den. Bij een partijtje voet bal, na een intensieve vol leybal- en tennistraining, trachtte Ton de bal te be machtigen. Volgens Leonti ne Ton heeft een geheel andere mening raakte hij daarbij haar knie. „Ik hoor de een luide krak, maar, omdat de behandelende arts in het AZL zei dat er niets aan de hand was, ben ik doorgegaan. Na drie we ken zei de knie „knal". Ik ben toen naar het Elisabeth gegaan, waar ze constateer den dat én mijn kruisban den én mijn meniscus waren gescheurd én dat mijn bin- nenkapsel moest worden „teruggehaald". Die arts van dat andere grote zie kenhuis verontschuldigde zich weliswaar, maar ik loop me er nu nog over op te winden". Opwinding die met name voorkomt uit het feit, dat Leontine Poots haar an dere „liefde", het volleybal len, sindsdien niet meer kan beoefenen. Niet zozeer om dat ze het niet meer durft, „maar omdat je als moeder van twee koters, Menno en Jeroen, een grote verant woordelijkheid hebt. Als ik alleen was geweest, zou ik allang weer gevolleybald hebben". spreiden. Philip van der Kwast, directeur van Dek ker-tennis: „Wij hebben voor de jeugd goede moge- De aandacht is daarom ook volledig op het tennis ge richt. Zo sterk dat Leontine weieens de speelster zou kunnen zijn die in het dis trict Leiden de meeste win- ter-uurtjes gemaakt heeft. In de Klinkenberg in Sassen- heim oefende zij met „er kende" sportfanaten als Wim Rijsbergen en Theo Sanders. En veranderde zij haar speelstijl onder het goedkeurend oog van haar trainer en teamgenoot Her man van der Capellen. „Het enige wat ik kon was de bal terugslaan. Ik won er veel mee, maar tegenwoordig kunnen zelfs (fase)kinderen dat ook al. Omdat ik het ge duld niet meer kan opbren gen en die knie me in de weg zit, heb ik vooral ge traind op meer aanvallend spel". De veranderde speel stijl hoort ook bij haar te genwoordige status van overgangs B-speelster. Een niveau dat vorig jaar in nog naklunend Veendam na een van haar meest onvergetelij ke ervaringen in de sport bereikt werd. „Die sfeer daar was echt te gek. Ik hoop dat het deze competitie weer zo zal zijn. Met een beetje ge lukkige loting blijven we erin. Maar hoe dan ook, ze zullen me van de baan moe ten dragen, voordat ik op geef..." lijkheden, we hebben spe ciale minibanen aangelegd. Naast een commercieel as pect zit er ook nog een soci- o 66 67 6S 69 70 71 72 73 De statistieken van het dit lijk: de groei is er ook bij ale kant aan het binnenha len van jeugd. Ze zijn met iets zinnigs bezig en hangen niet de hele dag in een win kelcentrum rond. Het gaat ons er in de eerste plaats om de mensen aan het sporten te krijgen. Dan moeten de mensen in de Merenwijk zelf maar bekij ken bij welke van de drie clubs ze zich aansluiten. Onze club heeft met de bin nenbanen wel als voordeel dat het altijd zomer is". De tennisclub De Merenwijk heeft (nog) niet zoveel pro blemen met de acties van de andere clubs. Voorzitter H.J. Sierat: „Wij hebben nog geen reden tot klagen. Ook voor jeugd bestaat er bij ons nog een redelijke wachtlijst. Wij houden een maximum van tachtig leden per baan aan". Het Leiderdorpse De Mun- nik overschrijdt dat gemid delde. Volgens voorzitter Pierre van Overloop loopt het ledental van zijn club te gen de elfhonderd, hetgeen neerkomt op negentig leden per baan: „Wij hebben nog geen wachtlijst ingesteld. Ons ledental stabiliseert zich, ook bij de jeugd. Daar om hebben wij nog niet ac- 76 77 78 79 80 81 32 63 34 S3 Leiden maken het duide- tennissport uit. tief aan ledenwerving hoe ven doen". Ondanks het feit dat de wachtlijsten bij de meeste clubs in Leiden verdwijnen en dus voor in tennis geïn teresseerden plaats hebben, bestond er bijzonder veel belangstelling voor een club in de wijk Zuid-West. De nieuwe club kan overigens dit seizoen nog niet „aan de slag". Tegen de verlening van een bouwvergunning voor het hekwerk rond de banen dienden omwonen den diverse bezwaarschrif ten in. De club beschikt in tussen wel over voldoende leden. Binnen een paar maanden meldden zich rond de vijfhonderd geïnteres seerden aan voor de nieuwe club. „Zuid-West" trok daarbij nauwelijks leden van de andere clubs weg. De toeloop verbaasde Jan Duy- vestein, directeur van de Leidse dienst sport en "re creatie, niet. „De wijk Zuid- West was eigenlijk een blin de vlek op tennisgebied. De nieuwe club voorziet voor die wijk en ook de Stevens hof in de behoefte. Ik denk dat er verder in Leiden geen plaats is voor nog een club". fW Al Leontine Poots: „Die promotie was een onvergetelijke erva ring". m - Een aantal clubs voert een actief pr-beleid om de jeugd aan het tennissen te krijgen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31