Toenemend joods protest tegen bouw klooster in Auschwitz ficidócSootm^ aan tafel kerk wereld Verbetering positie kerken in Sovjet-Unie in zicht beroepingen Afrikaanse Anglicanen vóór vrouwelijke priesters weer ACHTERGROND CeidaeSoiwmit DONDERDAG 27 MAART 1986 PAGINJ JNN Maffialeider krijgt berouw over moordplannen Raffaeie Cutolo. een der leiders van de Camorra, de Napoli- taanse maffia, heeft bisschop Antonio Riboldi van Acerra ver zocht hem met Pasen de biecht af te nemen. Dat melden Itali aanse kranten op grond van mededelingen van medewerkers van de rechtbank van Avellino, waar Cutolo een gevangenis straf uitzit. Volgens leden van de Camorra, die na hun arresta tie hebben meegewerkt aan de opsporing van andere Camorra- leden, was het juist Cutolo die bisschop Riboldi met kerstmis 1982 tijdens een eucharistieviering wilde laten vermoorden. Mgr. Riboldi heeft herhaaldelijk de gelovigen aangespoord zich te verzetten tegen de intimidatiepogingen en onderdrukkende praktijken van de misdaadorganisatie. Oud-hoofdlegerpredikant R.J. van Pagée 70 jaar Zaterdag 5 april wordt ds. R.J. van Pagée, oud-hoofdlegerpre- dikant te Heino, zeventig jaar. Ds. Van Pagée, die in Delft is geboren, werd in 1952 predikant bij de christelijke gerefor meerde kerk van Maarssen. Twee jaar later werd hij legerpre- dikant. Van 1 november 1971 tot 1 juni 1975 was hij hoofdle- gerpredikant. Ds. Van Pagé heeft ook bekendheid gekregen door de evangelisatiediensten die hij vele jaren in de Amster damse Spuikerk heeft geleid. Bij zijn afscheid als hoofdleger- predikant werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Ds. Van Pagée heeft ook meegewerkt aan verscheidene tijdschrifte zorging van militairen. Wij zijn maar als de blaren in de wind, ritselend langs de zoom van oude wouden. A. Roland Holst Toneelstuk over Nederlandse paus Ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van en in op dracht van de Rijksuniversi teit Utrecht heeft Ton Vor- stenbosch een toneelstuk over de Nederlandse paus Adrianus VI geschreven, waarvan de misleidende titel luidt „De nar van de paus". Het stuk wordt van 30 sep tember tot 18 oktober in de aula van de universiteit op gevoerd door het produktie- team Utrechtse Theater Initi atieven. Adriaen Florisz. Boeyens (1459-1523) was paus van 1522 tot zijn dood in het jaar erop. In het stuk komt Boey ens naar voren als een inte- -ger persoon die strijdt tegen de corruptie van kerk en staat. Na een conclaaf, dat hij zelf niet bijwoonde, werd hij tot paus gekozen.Ook in Rome wilde hij zijn integri teit behouden. Aanvankelijk werd hij hierom verguisd, la ter geprezen. Het is de bedoeling het stuk niet alleen in Utrecht op te voeren, maar ook in Leuven, waar Boeyens rector magnifi cus van de universiteit is ge weest. Verder zijn er bespre kingen om middelbare scho len voor het onderwerp te in teresseren. Bovendien heeft de KRO te kennen gegeven zeer geïnteresseerd te zijn. EMILIO CASTRO: Gemengd huwelijk is eenheidssymbool Het kerkelijk gemengd hu welijk is „symbool van de door God voor zijn kerk ge wilde eenheid". Dit schrijft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, in een tijd schrift van de Wereldraad, dat deze week is gepubli ceerd. Hij oefent kritiek uit op kerkgenootschappen die ge mengde huwelijken niet posi tief beoordelen, maar voor namelijk als pastoraal pro bleem zien. Dat hangt vol gens Castro samen met het feit dat kerken onderling wel willen samenwerken, maar nog niet bereid zijn van de ander het volle kerk-zijn in Christus te erkennen. Castro noemt het een schan de dat de kerken niet met el kaar het avondmaal willen vieren. Hoe kunnen predi kanten over de hele wereld verkondigen dat in Jezus slaaf noch vrije, jood noch heiden is, als de kerken niet eens sterk genoeg zijn „om onze scheiding te overwin nen aan de tafel, waarvoor Christus ons heeft uitgeno digd," aldus Castro. Evangelische Kerken tegen „star wars" De evangelische kerken in de Duitse Bondsrepubliek en de DDR menen dat de ont wikkeling van een defensie systeem, gebaseerd op ruim te wapens, (beter bekend als „star wars") niet zal leiden tot meer veiligheid in de we reld. „Wij vrezen dat daar door de wapenwedloop met alle nadelen en gevaren van dien wordt voortgezet", aldus de besturen van beide ker ken in een gemeenschappelij ke verklaring die onder de titel „Hoop op vrede" in Hannover is gepubliceerd. Beide kerken dringen voorts aan op opschorting van de proefnemingen met kernwa pens, een verbod van biologi sche en chemische wapens en een vermindering van de conventionele bewapening. Het is de eerste gezamenlijke verklaring van beide kerken sinds de vredesboodschap in verband met de viering van de 40e verjaardag van het einde van de Tweede We reldoorlog in mei vorig jaar. Het Joods Wereldcon gres, het Joods Comité in de Verenigde Staten, verenigingen van gede porteerden en de Raad van joodse instellingen in Frankrijk hebben in Pa rijs eenstemmig protest aangetekend tegen de voorgenomen bouw van een Karmelitessenkloos- ter in het voormalige concentratiekamp Auschwitz in Polen. Vorige week heeft de voor zitter van de Orthodox Israe- lietische Gemeente van Straatsburg en Europees af gevaardigde naar het Joods Wereldcongres, Jean Khan, zich schriftelijk tot paus Jo hannes Paulus II gewend met het verzoek zijn invloed aan te wenden om de bouw van dat klooster te voorko men. Vijf bestuursleden van de Conferentie van Europese Rabbijnen hebben de paus het verzoek doen toekomen, bij de Poolse regering te in terveniëren om de bouw niet te laten doorgaan. Genoemde rabbijnen schrij ven :„De geheiligde grond, waarop het bloed van miljoe nen slachtoffers van de grootste volkerenmoord in de geschiedenis is vergoten, zal door de bouw van een kloos ter ontheiligd en vervloekt worden". Het kamp in Auschwitz waar het omstreden klooster gesticht zal worden Eerdere joodse verzoeken aan de Poolse regering om de bouw tegen te gaan, zijn af gedaan met de vaststelling dat het hier een inmenging betrof in de binnenlandse aangelegenheden van Polen. Volgens Khan heeft de Vati caanse vertegenwoordiger bij de Raad van Europa, mgr. Luigi Bressan, hem laten we ten dat het Vaticaan de jood se gevoeligheden op dit punt heeft onderschat.. Naar zijn mening zal het voorgenomen bezoek van de paus aan de synagoge van Rome op 13 april, aanvankelijk gezien als een „bemoedigend gebaar", zijn betekenis verliezen als er in Auschwitz toch een kloos ter verrijst. Acht Karmelitessen verblij ven reeds sinds juli vorig jaar in het vroegere theater van Auschwitz om te bidden en boete te doen. De aartsbis schop van Krakov, kardinaal Franciszek Macharski, heeft doen weten dat „niet moet worden vergeten dat daar ook honderdduizenden Pool se katholieken zijn omge bracht. Daartoe behoren de heilig verklaarde pater Maxi milian Kolbe en de jodin Edith Stein, die katholiek was geworden en Karmelites. In juli 1984 hechtten de Pool se autoriteiten goedkeuring aan het bouwplan, waarvan de uitvoering zou worden ge financierd door de stichting „Oostpriesterhulp-Kerk in Nood" van pater Werenfried van Straaten. Het klooster zou definitief worden onder gebracht in het aangepaste theater in Auschwitz, waar de Duitsers het gifgas be waarden waarmee de joden werden uitgeroeid. Kardinaal Arns: Geen waarschuwing Verwarring na waarschuwing tegen communistische infiltratie Kardinaal Paulo Evaristo Arns ontkent dat paus Johannes Paulus II de Braziliaanse kardinaals en bisschoppen heeft ge waarschuwd tegen „communistische infiltratie in de Kerk". Ook de conservatieve kardinaal Vicente Scherer, emeritus aartsbisschop van Porto Alegre, verklaart de pauselijke waar schuwing niet te hebben gehoord tijdens de buitengewone bij eenkomst met 21 Braziliaanse bisschoppen in het Vaticaan op 13, 14 en 15 maart. Volgens de bisschop van Porto Alegre, mgr. Claudio Colling, had de paus zijn waarschuwingen tegen „nieuwe tactieken van het communisme" gedaan tijdens informele gesprekken met deze bisschoppen. Terwijl de vooruitstrevende kardinaal Arns ervan uitgaat dat de omstreden pauselijke uitlatingen „misschien alleen maar zijn geuit tegen mgr. Colling", bevestigt de primaat van Brazi lië, kardinaal Avelar Brandao Vilela, dat de paus zijn grote bezorgdheid heeft geuit over de groei van de. zogenoemde volkskerk in Latijns-Amerika. Hij riep de Braziliaanse kardi naals en bisschoppen op te waken tegen communistische infil tratie, aldus kardinaal Vilela. Een verruiming van de godsdienstwetten in de Sovjet-Unie wordt aan gekondigd in het officië le orgaan van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, „Journal of the Moscow Patriarchate". Kerken worden voortaan als rechtslichaam erkend, hetgeen hen in staat stelt „gebouwen te laten bou wen of te kopen". Tot nu toe waren alle kerkge bouwen en liturgische voorwerpen eigendom van de staat, die ze aai de kerk verhuurt. De mededelingen in het ja- nuari-nummer van het „Journal" zijn nog niet van overheidswege verstrekt. Aan de juistheid ervan be hoeft niet te worden betwij feld: het tijdschrift moet eerst de censuur passeren voordat het mag worden gedrukt. Aangenomen wordt dat de nieuwe wetten pas van kracht zullen worden in 1988, als de Russisch-Ortho- doxe Kerk het feit herdenkt dat duizend jaar geleden de kerstening van Rusland be gon. Ook wordt de mogelijkheid verruimd een gemeente te stichten. Het minimum van 20 burgers per dorp, die dit willen, is veranderd in 20 burgers per streek. Vooral voor het platteland is dit van grote betekenis. Verder krijgt een priester meer armslag. Tot nu toe mocht hij alleen voorgaan en sacramenten bedienen in de parochie, waarvoor hij toe stemming van de staat had. Volgens de nieuwe richtlij nen mogen „religieuze vere nigingen" ook priesters van buitenaf hiervoor vragen. Vakante parochies kunnen voortaan ook af en toe dien sten houden. Ook krijgen priesters het recht bejaarden huizen te bezoeken. Ook voor gelovigen lijkt een verruiming in het verschiet te liggen. Kinderen boven tien jaar mogen voortaan godsdienstoefeningen bijwo nen. hetgeen voorheen slechts aan volwassenen was toegestaan. Dit houdt in dat kinderen in deze leeftijd kunnen optreden als misdier naar of in een koor kunnen meezingen. Zieken of stervenden in ge vangenissen, zieken- en be jaardenhuizen moesten voor heen zelf schriftelijk toe stemming vragen voor een bezoek van de priester. Dit kan voortaan ook door fami lieleden of vrienden geschie den, als de betrokkene zelf daartoe niet meer in staat is. Ook vervallen is de voor waarde dat in zulke inrich tingen de priester zijn pasto rale taken alleen in een afge sloten ruimte mag uitoefe nen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Dronrijp-Menal- dum drs. A. van Niekerk kandidaat te Diemen Nederlandse Hervormde Kerk 'Beroepen tot predikant voor bijzon dere werkzaamheden te Eindhoven (geestelijk verzorger De Landrijt) parttime mw. M.T. Thans emeritus predikant te Nuenen die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Veenendaal P. van den Heuvel te Harmeien. Christelijk Gereformeerde Ker ken Beroepen te Doornspijk J.H. van Dijk kandidaat te Nunspeet Gereformeerde Kerken vrij ge- Beroepen te Buitenpost A H. Driest te Leeuwarden-Huizum. Protestanten in Spanje verenigen zich De tien grootste protestantse Kerken van Spanje met samen 250.000 leden hebben besloten een vereniging te vormen met rechtspersoonlijkheid. Daardoor zal het gemakkelijker wor den met de regering overeenkomsten te sluiten in het raam van de wet op de godsdienstvrijheid. Tot dusver worstelde de overheid met het probleem dat niet minder dan 350 religieuze gemeenschappen, die samen beschikken over duizend kerk gebouwen, in het register van erkende kerkgenootschappen zijn opgenomen. Dat maakt het uiterst moeilijk te komen tot rechtsgeldige overeenkomsten. Bij de nieuwe vereniging zijn betrokken de Unie van Baptis tengemeenten, de Broedergemeente, de Federatie van Onaf hankelijke Kerken, de Kerk van Christus, de Spaanse Evan gelische Kerk, de Spaanse Hervormd- Episcopaalse Kerk, de Fundamentalistenkerk, de Vergadering van God in Spanje, de Evangelische Vereniging en de Zevende Dags-Adventis- „Ik kan u nu al wel zeggen dat de Anglicaanse bisschoppen uit Afrika op de in 1988 te houden Lambeth-conferentie van de Anglicaanse Wereldkerk zullen stemmen vóór de vrouw als priester". Dat verklaarde de blanke bisschop Robert Mercer van Bula- wayo in Zimbabwe op een internationaal congres van con servatieve leden van de Amerikaanse Episcopaalse en de Canadese Anglicaanse Kerk, gehouden in Connecticut. Hee- wel de zorgen van de Afrikaanse Kerken op heel ander ge bied moeten worden gezocht, zoals polygamie en voorouder- verering bij gedoopte christenen, zullen de elf provincies van de Anglicaanse Kerk van Afrika korte metten maken met oppositie tegen de wijding van de vrouw tot priester. „Dat komt", verklaarde bisschop Mercer, „doordat Afrika nen geen boodschap hebben aan minderheden. Afrikanen erkennen geen rechten van minderheden maar ruimen ze uit de weg. Wij steunen de man die het zal gaan maken, zo niet dan zal die na zijn overwinning wel raad weten met ons". Naar overtuiging van de bisschop is het voor Afrikanen nu al zonneklaar wie de strijd voor de vrouw als priester zal gaan winnen, want in de Amerikaanse (Episcopaalse) en Ca nadese Anglicaanse Kerken zijn al veel vrouwen gewijd. „En aangezien ons uit die Kerken grote sommen geld berei ken zijn wij van plan te wedden op het winnende paard", hield hij zijn conservatieve gehoor voor. Naar bisschop Mercer verklaarde is de grootste dreiging voor de kerk in Afrika de uit zucht naar weelde voortko mende corruptie. Dat euvel acht hij veel belangrijker dan marxisme of een door oliedollars gesteunde islam. Mgr. Mer cer wilde er maar liever niet omheen draaien:„Zendingsgeld uit Amerikaanse en Canadese Kerken heeft een verbijste rend corrumperende invloed op Afrikaanse kerkleiders". Kervelsoepkipfilet met vruchtenkerrierijst en komkommersalade kabinetpudding (Dit menu is voor eerste paasdag. Morgen komt dat voor de tweede paasdag in de krantzodat er voldoende tijd en gele genheid is voor de voorbereiding. Vandaag natuurlijk ook wel een menutip voor morgen). Voor twee personen: */j liter kippebouillon, 8 g aardap pelmeel, half blikje kervel, omelet van een halt ei; 2 kipfilets, zout, peper, bloem, losgeklopt ei, paneermeel, 30 g boter, 1 banaan, 2 schijven ananas, 2 perziken uit blik, half blikje kersen; ui, kerrie, 1 lepel olie, 200grijst, 4dl heet water, 1 bouil lontablet, peterselie; komkommer, zout, peper, azijn, hardgekookt ei; 30 g rozijnen, 4 blaadjes gelatine, 1 ei, 40 g suiker, 2 dl melk, dl slagroom, 2 lepels rum, garnering: room, paaseitjes of -kuikentjes. Bind de bouillon met aardappelmeel, warm de kervel en stukjes omelet op in de soep. Strooi zout en peper over de kipfilets, haal ze door bloem, ei en paneermeel en bak ze tien minuten. Bak stevige, schuin- gesneden plakken banaan in het overgebleven vet licht bruin, warm de overige vruchten mee en garneer de kip met het mengsel. Fruit stukjes ui met kerrie in de olie, bak de rijst een paar minuten mee, voeg water en bouillontablet toe en roer tot de massa kookt. Laat haar in twintig minuten gaar worden. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Kook de rozijnen en week de gelatine. Meng eigeel, suiker en melk, verwarm het mengsel tot het bindt en los er de ge latine in op. Laat de massa lauw worden, voeg room, rum, rozijnen en stijfgeklopt eiwit toe en doe haar in een met olie bestreken vorm als ze drillig is geworden. Garneer de opge steven en uit de vorm geschudde pudding met room of een paasversiering. Menutip voor morgen: lekkerbekje met bietensalade en ge bakken aardappelen karamelvla. JEANNE Onverdiende blaam st ,'vei mz< Voorzitter Nijpeis van de VVD-fractie heeft herhaaldelijk over beklaagd in de afgelopen jaren tegefjj lerlei politieke „affaires" te zijn aangelopen, terwijl hij gv zelf part noch deel aan had. In veel gevallen is achteraf cijfers ter komen vast te staan dat Nijpeis wel degelijk invloedogisch kunnen uitoefenen op de gang van zaken. Het ging dam institi beleidsinhoudelijke zaken, die uiteenliepen van de vens dracht van Charles Schwietert tot staatssecretaris van d^°e 5q sie tot aan de wel erg late capitulatie van Nijpeis in de ein'acht nasie-discussie. Die politieke keuzes bleken achteraf ni* de h< gelukkigste te zijn geweest. Itricite ese bed Wat de VVD-fractieleider deze week is overkomen, wat ons betreft echter rustig worden gerekend tot de po; ke affaires, waarop Nijpeis vooraf geen enkele persoon invloed heeft kunnen uitoefenen. Nijpeis heeft er niets A bijgedragen en ook op geen enkele wijze kunnen voorkc m dat z'n ambtelijk secretaris, tevens chef van het perse van de VVD-fractie, zich met zijn vriendin buiten elke soensnorm voor het maandblad Playboy liet fotografi Nijpeis kan hooguit worden verweten dat hij de man oe"ï die functie heeft aangesteld; maar wie verwacht nu zo I De tweede „affaire" die Nijpeis deze week overkwarr stond uit de mededeling van de Algemene Rekenkamer „een kamerlid" tijdens de kabinetsformatie in 1982 infl weken tijds tienduizend gulden aan taxikosten heeft gedl y reerd. Het vereiste weinig speurwerk om vast te stelleifl^ het hier ging om VVD-fractievoorzitter Nijpeis. Ook®*^- deze uit de hand gelopen autokosten aangaat treft hem ter geen enkele blaam. De formulering in het rapport van de Algemene Reke mer suggereert dat het betrokken kamerlid ook inder ecoi zelf voor tienduizend gulden aan taxikosten heeft uit| ven, ze vervolgens heeft gedeclareerd en ook uitbetaald kMST gekregen. Die suggestie is gisteren evenwel ontkracht[ortin; achtereenvolgens de Rijksvoorlichtingsdienst, de VVD^aren tie en tenslotte ook door de Algemene Rekenkamer, «en ac tracht Het blijkt dat de taxikosten rechtstreeks door Alge#e^bei Zaken aan het taxibedrijf zijn voldaan. Ook is geblekei^oroe Nijpeis en ook andere kamerleden die van het door inf<Pa* 1S teur Scholten beschikbaar gesteld vervoer gebruik maalan6sF nooit hebben geweten om welke kosten het ging. Stfid d nog, zij kunnen in de veronderstelling hebben verkeerle 6rc zij gebruik maakten van een dienstwagen van het mini#011®, van algemene zaken. Dat achteraf de kosten van die f#ar 6£ tie en daarbij ook de taxikosten zijn bijgeschreven op nlencor van individuele kamerleden is slechts een boekhoudku£n kwestie. tracht •estuu De formulering die de Algemene Rekenkamer in zijn verslag hanteert, waardoor de suggestie werd gewekt d« betrokken kamerlid de tienduizend gulden zelf heeft fegelijl geven en geïnd, verdient niet bepaald de schoonheidfNV Juist van de Algemene Rekenkamer, die tot taak heeft f60 d zien op de mate van zorgvuldigheid waarmee anderen^ delen, had op dit punt wel iets beters mogen wordei^order wacht. »chter den inj mende onder evuld. >ok di h Af en toe regen DEN BILT (KNMI) In de komende avond en nacht pas seert een regengebied het land. Door de aanwezigheid van een flink wolkendek komt de minimumtempera tuur niet lager dan 5 graden. Morgen overdag zullen er en kele opklaringen voorkomen, maar er valt ook een regenbui. De middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden. De neerslag hangt samen met een depressiegebied dat mor genmiddag Noord-Schotland bereikt en dan verder oost waarts trekt naar de noordelij ke Noordzee. Een randstoring brengt in de komende nacht de regen. Deze storing trekt van Zuid-Engeland via het noorden van ons land naar het Oostzee-gebied. Bij het passe ren neemt de wind toe tot vrij krachtig, aan de kust tot krachtig of hard uit het zuid westen. De komende dagen, dus ook de Paasdagen, komt er weinig verandering in het wisselvalli ge weer. Helaas moet er van tijd tot tijd op regen worden gerekend, terwijl een zonnige dag niet waarschijnlijk is. De temperatuur in de middag wordt ongeveer 8 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt en regen- of sneeuwbuien. Middagtempera tuur 4 tot 8 graden. Groot-Brittannië en Ierland: van tijd tot tijd regen, vooral op zondag. In het noorden mo gelijk ook sneeuw. Middag- temperatuur van 6 graden in Schotland tot 12 graden in Zuid-Engeland. Benelux: half tot zwaar be wolkt en een enkele bui. Zon dag opnieuw regen. Middag- temperatuur rond 9 graden. Frankrijk, Atlantische kust: van tijd tot tijd regen, ook een enkele opklaring. Middagtem peratuur van 10 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Midden- en oost-Frankrijk: half tot zwaar bewolkt en een 'enkele bui. Middagtempera tuur tussen 10 en 15 graden. Duitsland: half tot zwaar be wolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur tussen 8 en 12 graden. Spanje en Portugal: perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noord westen tot 21 in het zuiden. Alpengebied: wisselend AC wolkt en een enkele bui. dagtemperatuur tussen o H 15 graden. Nulgraden n dalend tot 1500 meter. A Italië, Joegoslavische rioden met zon, maar ool^ «r op een regenbui. Midda^"©^ peratuur van 14 graden noorden tot 19 in het zu^^. vtl Mintul WEERRAPPORT HEDENMORG&t kvl C Weer Max Mia^KIllxi Macoma verkc ilt het Ik Pasen li DEN HAAG Het ponton Macoma, dat - doet bij de bouw van de f)E M vloedkering in de Oostei tvt de, is verkocht aan de i0 Heuvelman in 's-Gravt"' De Macoma werd drie jj.—-- leden speciaal voor de (IClVI scheldewerken gebouv kostte veertig miljoen Volgens Verkeer en staat ligt de verkooppr onder de nieuwwaardi vaartuig kreeg vooral bi heid bij het plaatsen zware betonnen pijlers stormvloedkering. De M wordt overgedragen a begin mei zijn werk stormvloedkering heeft digd. Heuvelman wil i ponton emplooi vinden bagger- of offshoresecto

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2