I I BAKKER MHf1-3 JAN WILLEM LUGTHART BENNINK TENNIS V INTER SPORT wil zich waarmaken sporthuis SUNNY CAMP DE KEMPENAERSTRAAT ID - OEOSTQEEST TEL. 071-195872 mm ^BRASSERIE At LE BAMBOU ff, a**#**"* [SALONS Vj 1 DQNNAY jfg HfiAO lPttWK Voor aanleg en Onderhoud Tennisbanen. Levering, Inrichting en Onderhoudsmaterialen. Reparatie en Vernieuwing Hekwerk. Verbouwingsmaterialen, alsmede plavuizen. Tegels enz. voor Kantines. Hoofdstraat 130, Leiderdorp Tel. 071-895420/411269 borrels - recepties dartC&biljart schaken - dammen l 'heure de 1'aperitif happy hours jazz-pop-, folkmuziek theater quital r* Ridderhof 29, tel. 01720-21694, Alphen a/d Rijn Kerkstraat 73, tel. 01726-11667, Bodegraven Koop bij de tennisspecialisten: PAUL, FRED en FRANK BAKKER Waarom? Vakkundig advies van tennlstralners Grandioze aanbiedingen tot 30% voordeel Uw racket, voor de regio uniek, electronlsch bespannen Laat gratis uw bespanning electronlsch nameten plm. 50 testrackets voor u In huis, dus test eerst uw model naar keuze voor u koopt Grote keuze op tennisgebied, en goede service Tot ziens bij PAUL, FRED en FRANK BAKKER Levendaal 104 - 071-1236121 Doezastraat 13 -071-123666 bak, annex speeltuin wordt de eerste tijd belangrijker gevonden dan het gravel. Langzaam aan groeit er toch een zekere nieuwsgie righeid en dan, eindelijk, krijg je een racket in je knuistjes. Het aloude tennis spel is ontdekt en in ras tempo worden de eerste ba sistechnieken aangeleerd. Zie hier hoe vele carrières een aanvang hebben geno men en die van Jan Willem Lugthart maakt daar dan ook geen uitzondering op. Toch kreeg het fanatisme nooit de overhand bij Lugt hart, want:„Dat fanatieke, dat zit niet echt in mij. Ik was wel fel, maar alleen wanneer ik op de baan stond. Ik trainde nooit zo veel, maar won wel legen jongens die veel meer speelden dan ik". Zee en Duin heette de vereniging waar Lugthart voorzichtig zijn eerste schreden zette. Een club die een aparte plek innneemt. „Het is een hele leuke vereniging, de mensen spreken mij aan en de sfeer bevalt mij. Ofschoon ik nu bij Leidse Hout speel, kom ik nog zeer regelmatig bij Zee en Duin. Ik train er vaak met Maarten Lugthart, een oom van mij, en met Willem Taat". Districtstraining „Nee, niemand heeft veel in vloed gehad op mijn vor ming als tennisser. Mis schien Jan de Groot een beetje; die man weet zo veel van tennis, daar pik je wel het één en ander van op. Ook bij de districtstrainin gen was er niemand waar van ik nu zeg: ja, hij leerde mij veel. Ik heb onder meer onder Peter Klein getraind, een aardige man, maar het klikte niet zo best tussen ons. Dat kwam hoofdzake lijk door mij. Ik zag bijvoor beeld weinig in oefeningen waarbij je de bal 500 keer in moest houden. Afschuwelijk, ik train liever op een wal speelsere wijze". Lugthart vindt dat er best wel iets veranderd mag wor den op het gebied van de selectienormen. „In de groep tot 12 jaar zie je he laas, dat er vaak voor de fy siek sterkeren gekozen wordt. Vaak zijn dit speler tjes waar je later niets meer van hoort. Misschien gaat er op dat gebied vanaf één september iets veranderen in het district". Temidden van erkende B-toppers als Freek van der Capellen, Jos Koemans (inmiddels A-spe- ler) en Ivar de Jong, trainde Lugthart tijdens de district strainingen. Dat wijst hij ook aan als het grote voordeel van districtstrainingen: ster ke sparring-partners en een goede begeleiding. Over begeleiding van jonge ren wil de nuchtere en sterk relativerende Katwijker nog wel iets kwijt: „De club moet het een jonge tennisser aan trekkelijk maken om fe spe- 986i laww li ovaaaaNoa M W'Z rt F'"'l Ti I P DONDERDAG 27 MAAKT 1986 fTf len. Plezier in het tennissen moet voorop staan en de trainers dienen voor het speltechnische gedeelte te zorgen. Op het moment, dat een talentje wordt geselec teerd voor het district, dan moet men daar die taak overnemen en zo 'n speler verder op weg helpen". Doorbraak De 21-jarige Jan Willem Lugthart brak in 1985 door. Het gaat een beetje te ver om te zeggen, dat hij uit het „niets" kwam, maar verras send was zijn progressie wel degelijk. De oorzaak lag voor Lugthart zelf bij de start van het toernooisei- zoen. „Ik had eigenlijk hele maal niet zo sterk gepres teerd In de competitie, maar plotseling, tijdens het eerste toernooi op De Munnik, was de vorm er. Vooral mijn overwinning op Freek van der Capellen gaf mij veel zelfvertrouwen. Ik pakte hem In twee sets en hoewel hij niet zijn beste tennis liet zien, maakte die zege mij wel bewust van het feit dat ik ook tegen de topspelers in B kon winnen". „In jullie vorige tenniskrant zei Freek, dat hij alleen an dere spelers goed vond en zichzelf niet. Ik kon mij daar wel in vinden, want ik heb lang met hetzelfde gevoel rondgelopen. Wanneer ik te gen een gerenommeerde speler met 3-1 voorstond, dacht Ik: Nou, dat is mooi meegenomen. Wanneer ik nu met 6-3 verlies, heb ik toch drie games gepakt. Ei genlijk een belachelijke op vatting en daarom waren overwinningen op spelers als Freek goed voor mij. Ik ging vanaf dat moment meer in mijzelf geloven". Hoe belangrijk goede resul taten zijn, bleek wel uit de gedaantewisseling die Lugt hart sindsdien onderging. Hij was gemotiveerder dan ooit, kon zijn vorm lange tijd continueren en zijn concen tratie verbeterde ziendero gen. Toernooioverwinningen in Lisse, Sassenhelm en Limburg werden zijn deel. Een sterk gespeeld Dis trictskampioenschap mond de uit in een knappe tweede plaats achter Hans Tönjann. Goed beschouwd zat er meer in dan die tweede plek, want in de eerste set liet Lugthart Tönjann alle hoeken van de baan zien. Een gebrek aan routine en dat extra beetje lef deed hem echter de das om. Lugthart zet zelf de nodige kanttekeningen bij zijn spel van vorig jaar. „Ik was vaak te ongeduldig; wanneer de bal drie maal over en weer was gegaan, wilde ik scoren. De afgelopen winterperiode heb ik getracht dat punt te verbeteren. Daarnaast heb ik veel geoefend op mijn volley en mijn forehand. Met name die forehand is beter geworden. Ook het concen tratievermogen was voor verbetering vatbaar. Wan neer ik een partij stond te tennissen, zag ik alles; wie er rond de baan stonden, wie net aankwam. Zelfs de gesprekken langs de baan kon ik achteraf letterlijk na vertellen". Sterke backhand Wie het spel van Lugthart, op het ogenblik bezig om de verschillende tennisleraardi- ploma 's te bemachtigen, analyseert, valt direct de ij- zersterke backhand op. Hoe komt hij aan die dubbelhan- dige greep? „Vanaf het be gin sla ik mijn backhand al dubbelhandig. Mijn racket woog vroeger iets te zwaar, vandaar. Ik vind het een voordeel, omdat mijn tegen stander moeilijk kan antici peren waar de bal terecht komt. Doordat ik mijn hele gewicht achter de bal zet en goed door mijn knieën ga, krijgt de bal veel vaart waardoor hij moeilijk te re tourneren valt". Sommige spelers willen nog wel eens gebruik maken van het vervaarlijk klinkende be grip „psychologische oor logsvoering". Lugthart zegt er zelf zelden gebruik van te maken en maakt het ook nauwelijks mee met tegen standers. Er blijken wel jon gens rond te lopen, die met een aura van onverslaan baarheid en onaantastbaar heid de baan op komen. „Hans Tönjann is zo ie mand. Hij doet het zeker niet bewust, maar kan een opponent door zijn houding imponeren". 'Overdaad schaadt', een stelling die ook voor „eigen heimer" Lugthart opgaat. Vorig seizoen speelde de Katwijker te veel toernooien, waardoor zijn prestatiecurve tegen het einde van het sei zoen een bedenkelijke neer waartse lijn te zien gaf. Het lijdend onderwerp onder streept dit volmondig. „Ik had er inderdaad geen zin meer in, was tennlsmoe, maar had mij Ingeschreven voor die toernooien dus speelde ik ze ook. Zonder motivatie red Ik het echter niet, want mijn spel is geba seerd op agressie. Zelfs bij de Masters, waar ik wel zin in had, sloeg ik geen bal en leverde er een regelrechte wanprestatie". Kampioenschap Lugthart heeft zo z'n ideeen over wat het komende ten- nisseizoen moet gaan bren gen. Met het eerste team van Leidse Hout, naast Lugthart bestaande uit Wal do Jansen, Ellen de Groot en nieuwkomer Henny Feh- ling, moet een kamipoen- schap een realiseerbare zaak zijn. Lugthart stelt wel duidelijk, dat lol en preste ren samen gaan. „Wanneer het team de juiste mix weet te vinden, dan moeten we het ver kunnen schoppen". Over zijn eigen daden tij dens de komende toernooi en is Lugthart duidelijker. „Het afgelopen jaar was ik doorgaans ongeplaatst, had niets te verliezen en kon dus vrijuit spelen. Nu heb ik op de plaatsingslijst waar schijnlijk een rood streepje onder mijn naam staan, waardoor er plotseling van mij verwacht wordt, dat ik win. Een uitdaging, jazeker, het zal wel wat extra druk geven. Maar: hoe dan ook, ik doe in ieder geval mijn best. Weet ik van mijzelf, dat ik er van alles aan heb gedaan en is mijn tegen stander beter.....prima, ac cepteren is dan geen pro bleem". LEIDEN Eén van de reve laties van het afgelopen ten- nisseizoen was Jan Willem Lugthart, Katwijker in hart en nieren, als tennisser be horende bij de Leidse B-top en in competitieverband uit komend voor Leidse Hout. Dit seizoen zal Lugthart moeten bewijzen, dat 1985 geen uitschieter was. Ook voor hem geldt de onge schreven sportwet, dat het makkelijker is aan de top te komen dan er te blijven. Je bent zes jaar, voetbal wordt spelenderwijs ont dekt, Quick Boys lonkt, va der is een actieve tennisser

Leidse Courant | 1986 | | pagina 28