^Leidse gezondheidszorg zoekt Rionderden verpleegkundigen a STAD OMGEVING „Fouten worden met blanco stembiljetten weggewerkt" Uhoudtwv Beleid kinderafdeling ziekenhuis moet beter CcidóëSouAcmt DONDERDAG 27 MAART 1986 PAGINA 17 scheid van korpschef iEN Commissaris H.W. van jen, korpschef van de Leidse poli- riad gisteren zijn laatste werkdag t bureau aan de Zonneveldstraat, hij voor het laatst de stafverga- had voorgezeten, verliet hij door •rehaag van agenten het politiebu- In een voor de gelegenheid opge- te serveillance-wagen, die werd prteerd door motoragenten, werd mmissaris uitgeleide gedaan uit de s waarin hij tien jaar werkzaam is pst. Op de gemeentegrens tussen in en Leiderdorp (daar woont de jjissaris) werd Van Voorden opge- t door zijn naaste medewerkers. yavondat eindpunt werd er van hem af- genomen. Dat werd gesymboli- door een streep door het plaats- bordje Leiden te halen. Activiteitencentrum voor ouderen LEIDEN De Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk opent 22 april officieel een activi teitenruimte voor ouderen in de Me- renwijk. Deze ruimte is gevestigd aan de Rosmolen 6 tegenover de biblio theek. Wethouder F. Kuijers verricht de officiële opening. Het nieuwe cen trum beschikt over een zaal voor acti viteiten als volksdansen en gymnastiek. Verder is er kleinere ruimte voor ge spreksgroepen. Nadere informatie over het centrum is telefonisch verkrijgbaar: 220358, 215689 of 214808. Het laatste nummer is alleen op dinsdag- woens dag- of donderdagmorgen tussen negen en twaalf uur bereikbaar. Op die num mers kunnen zich ook vrijwilligers melden. Derde editie Kinderfesti val LEIDEN Het derde Leid se kinderfestival wordt dit jaar op woensdag 2 april in de Cornelis Zwerisschool aan de Vondellaan 35 gehouden. De deelnemers zullen zich op vier terreinen met elkaar meten: play-back, live, dans en toneel. Elk buurthuis in Leiden mag voor iedere categorie één deelnemer (of één groepje) afvaardigen. Het festival be gint om elf uur 's ochtends en is rond vier 's middags af gelopen. Wintervoedering steun in de rug voor 200.000 vogels LEIDEN Ruim 200.000 vogels in Leiden en omgeving hebben dankzij de wintervoe dering van de dierenbescherming grote hoe veelheden voedsel kunnen verorberen. In zeven weken tijd verslonden onze gevederde vrienden: 300 balen hooi, 500 kilogram groente en fruit, 3.675 broden en broodjes, 20 zakken brood- en koekkruimels, 1000 kilo vis en visafval, 250 liter olie en vetten en 4.875 kilogram graan en zaden. Dit voer werd door 400 vrijwilligers verspreid in vo- gelrijke gebieden in Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond, Oud Ade, Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Rijpwetering, Roelofarendsveen en Valken burg. Deze vrijwilligers reden in totaal 4000 kilometer in hun eigen auto's. AFDELINGEN ZIEKENHUIZEN DICHT DOOR TEKORT AAN PERSONEEL EIDEN De gezond heidszorg in Leiden en in e regio zal de komende jen honderden vacatu- »s tellen in de verple- ing. Het huidige tekort in verpleegkundigen in e ziekenhuizen en de istellingen neemt ver- er toe en bereikt na 190 zijn top. In de jaren egentig moeten afdelin- »n van ziekenhuizen tij- §j elijke worden gesloten n het tekort aan perso- ?el op te kunnen van- je verwachting spreken W. ~"ï>uda en P. Groenendijk uit Ti de vooravond van twee Jormatiedagen, die op 2 en april in de Leidse biblio- &ek worden gehouden over |rken in de gezondsheids- Wouda is hoofd perso- aken van het Diacones- hhuis in Leiden en Groe- hdijk is hoofd personeels- |en van de woon- en leef- •neenschap voor verstande tra toenemen door de verlen ging van de opleiding tot leerling-verpleegkundige. Er zal dan ook steeds minder aandacht aan de patiënten besteed kunnen worden. De Van der Berghstichting in Noordwijk zou om de proble men op te lossen al op lande lijk niveau naar personeel zoeken omdat in deze regio onvoldoende belangstelling bestaat. Het huidige tekort aan ver- personeel zal pleegkundigen heeft een aan- dit jaar nog tal oorzaken. Een paar jaar eens extra geleden werden in een aantal toenemen regio's leerlipg-verpleegkun- door de digen (in de regio Leiden al- verlenging leen in Endegeest) ontslagen van de na het behalen van het diplo- opleiding tot ma, omdat er voor hen geen leerling- werk was. Verder was er verpleeg- weinig doorstroming onder kundige. verpleegkundigen. Toen die doorstroming met het aan trekken van de economie weer op gang kwam, ontston den plotseling veel vacatures. lijk gehandicapten Swetter- verder af, zodat minder leer- hage in Zoeterwoude. Dat het ling-verleegkundigen be- tekort verpleegkundigen na schikbaar zullen zijn dan nu 1990 zijn hoogtepunt zal be- al het geval is en het aantal reiken heeft twee oorzaken: ouderen neemt sterk toe door het aantal jongeren neemt de vergrijzing van Neder land. „Twee ontwikkelingen die ervoor zorgen dat er door minder mensen voor meer mensen gezorgd moet wor- Het vervangen van ervaren verpleegkundigen bleek niet eenvoudig. Het werven on- den", aldus Wouda. Het te- der jongeren verloopt ook kort zal dit jaar nog eens ex- niet al te soepel omdat het bedrijfsleven vaak beter be taalt dan de verpleging en de werktijden meestal ook aan genamer zijn. „We kunnen maar moeilijk concurreren met het bedrijfsleven", aldus Wouda. Informatiedagen Juist om het imago van de gezondheidszorg weer wat op te krikken, worden volgende week de twee informatieda gen gehouden in de openbare bibliotheek aan de Nieuw- straat. In november 1985 werd een informatieweek over de gezondheidszorg ge organiseerd en de betrokken instellingen besloten in sa menwerking met arbeidsbu reau iets dergelijks opnieuw op poten te zetten. De totale gezondheidszorg (de psychia trische, zwakzinnige en alge mene verpleegkunde en de ziekenverzorging) zal volgen de week in de bibliotheek aanwezig zijn. Alle instellin gen en ziekenhuizen uit de regio Leiden hebben een stand. De biblioteek is woensdag van tien tot vijf en van zeven tot negen en donderdag van 's morgens tien tot 's avonds negen geopend. lotterdamse new wave Under the Pavement vanavond een concert Leids Vrijetijds Cen- j|g||gjp i aan de Breestraat 66. zzziz^^aal gaat om negen uur TimÊËÊU?., het concert begint ?lf uur. De toegang is s. itje HSfiljll cabaret Klein Foutje lift vrijdagavond op in inloophuis Psychiatrie het Rapenburg 48. De f> brengt vanaf half ne- Ijet programma „Klein j De toegangsprijs vagt drie gulden. tureshock lichting Cultural Net- j|s houdt eerste paasdag I'muziekmanifestatie in Antonius Clubhuis. I begint 's avonds om puur en eindigt om jgpfe.- hts om vier uur. De ~03ï^fépgsprijs bedraagt 10 iüp^Sln. Op deze Cultures- Party zullen 16 groe- Afeikaanse, Jamai- Marrokaanse, Suri- en Westerse mu- ten gehore brengen. jylIF2!^ tichting Cultural Net- s is van plan maande- dit soort muzikalitei- organiseren om niet- ?rse cultuuruitingen de aandacht van het e publiek te brengen. schwijck '.huis Morschwijck aan tpaaslaan heeft in de akantie diverse acti- }llpn °n voor de jeugd op lliv3i i. programma staan. 1 dag wordt er van UlG f uur tot half twee paaseieren gezocht. 1]I, matigende dag is er van lur tot half twaalf een htend, op woens de kinderen uit naar het kinderfesti- de BTS aan de Von- sr zicfr tot v'er uur)> nderdag worden er RPWSTïlen uur tot half twaalf UUmJJN dingen gemaakt in ubhuis en op vrijdag 050-144521/iet naar buurthuis teeuwijk). voor een voorstel- 'an het kindertheater kijn. De bus vertrekt ilf twee. LEIDEN Onmiddellijk na hel; tellen van de stem men van de gemeente raad-verkiezingen, ont stond vorige week in een aantal plaatsen beroering over de uitslag. Waar er slechts enkele stemmen tekort kwamen voor een (extra) raadzetel, vroegen politieke partijen hertel ling aan. Omgekeerd kan ook zoals in Den Haag; in de hoop dat een aan de Centrumpartij toegewezen zetel door een zorgvuldige hertelling alsnog onge daan kon worden ge maakt. Dat lukte, de her telling bleek niet overeen te komen met de eerder gepubliceerde definitieve uitslag. Ook in andere gemeenten kwamen fouten aan het licht. In Geertruidenberg moest het CDA alsnog een zetel afstaan aan de PvdA omdat zestien uitgebrachtte stemmen ten on rechte als ongeldig waren be oordeeld. In Capelle aan den IJssel werden bij hertelling veertien stemmen gevonden die ten onrechte ongeldig wa ren verklaard. In Noordwijk kreeg de PvdA na hertelling een extra zetel toebedeeld ten koste van het progressief Ak koord Noordwijk nadat één stem alsnog ongeldig werd verklaard. Stemmen tellen blijft mensen werk en dus gaat er regelma tig wat mis. „Vergissingen" echter die meestal niet van in vloed zijn op de zetelverdeling in de gemeenteraad. Fouten worden pas interessant wan neer de toekenning van een zetel op enkele stemmen ver schil afhangt. In Leiden was dat vorige week niet het geval, de verschillen bedroegen vele honderden stemmen. Toch brandt de vraag waar het stembureau de fout ingaat. Een rondgang langs enkele le den van Leidse stembureau's brengt daarin enige duidelijk heid. Twijfel Allereerst bestaat er veel on duidelijkheid over de geldig heid van stembiljetten. De be doeling is dat de kiezer zijn politieke voorkeur duidelijk maakt door het betreffende hokje rood te kleuren. Het ge beurt echter ook op andere wijze. Op dat moment ontstaat er onduidelijkheid. H. de la Mar (raadslid): „Ik heb meegemaakt dat een stem biljet. waarop alleen de betref- HET STEMBUREAU IN DE MARGE VAN DE VERKIEZINGSUITSLAG fende lijst onderstreept was, werd goedgekeurd. In Den Haag werd een biljet goedge keurd waarop twee hokjes wa ren rood gemaakt, omdat het stembureau constateerde dat het ene hokje roder was dan het andere", heeft De la Mar van dichtbij geconstateerd. Raadslid J. Brands: „In een stembureau waarin ik zitting had, werd een biljet waarop naast het vakje een rood vier kantje was getekend, ongeldig verklaard". F. van Lookeren (voorzitter D66) had een soort gelijk twijfelgeval: „Het biljet werd afgekeurd, maar als het er om zou gaan spannen, had ik de betreffende partij aange raden hertelling aan te vra gen. Er zijn geen duidelijke richtlijnen voor ongeldige stemmen. Het hangt van het oordeel van het stembureau af". Gemeentelijk ambtenaar H. Fase: „Je hebt mensen die ma ken een hokje rood en zetten er voor alle duidelijkheid ook nog een kruis of een pijltje bij. Als ambtenaar zou ik zeggen dat een dergelijk biljet ongel dig is maar als persoon zou ik er niet zo moeilijk over doen. Ik ben er van overtuigd dat als je de stembiljetten tien maal door verschillende mensen na laat tellen, er ook tien maal een andere uitslag uitkomt". Mis Fouten worden ook gemaakt omdat de voorgeschreven pro cedures op de stembureau's niet in acht (kunnen), worden genomen. Het gaat regelmatig mis bij het tellen der stemmen. Het aantal ingeleverde en door de voorzitter van het bureau genummerde oproepkaarten moet bij het sluiten van de stembussen overeen komen met het aantal uitgebrachte stemmen. De laatste dienen genoteerd te worden. Wethou der P. Bordewijk: „Dat turven overdag klopt nooit, je ziet gauw over het hoofd dat ie mand twee biljetten heeft of je bent afgeleid door iets anders 's Avonds blijken de aantallen dan niet overeen komen. In de De bedoeling is dat de kiezer zijn politieke voorkeur duidelijk maakt door het betreffende hokje rood te kleuren in het stem hokje. wetenschap dat opnieuw tellen niet altijd oplossing biedt, wordt op de stembureau's soms besloten tot een noodmaatre gel. Van Lookeren: „Ik heb gemerkt dat het gebruikelijk is dat als er minder stembiljetten dan oproepkaarten zijn, er blanco biljetten worden toege voegd. Wanneer er teveel zijn, worden er blanco biljetten uit gehaald". De la Mar: „Men heeft geen zin om tot 12 uur te gaan zitten tellen. Ik heb zelf gezien dat er drie ongeldig ge maakte stemmen worden toe gevoegd om het aantal klop pend té maken"' Dit soort handelingen die hem overigens onbekend zijn vindt ambtenaar Fase on toelaatbaar: „Als de telling niet uitkomt, moet dat op het proces verbaal vermeld wor den. Ik zou overigens altijd uitgaan van het aantal stem biljetten dat in de bus zit". Het toevoegen of weghalen van blanco stemmen heeft overi gens geen invloed op de uit slag. Mogelijke fouten kunnen door dit soort gemakzucht wel blijven bestaan. Er gaan vaak nog meer dingen mis bii het tellen. Bordewijk: „Officieel dient bij het tellen van de stemmen het ene lid van het stembureau de naam van de gekozene af te roepen en een ander dat te registeren. In de praktijk doet niemand dat, want het kost te veel tijd". Of „Een biljet wordt op de verkeerde stapel gelegd, dat haal je er nooit meer uit tenzij alles wordt nageteld. Als bij hertelling de fout gevonden wordt, roept altijd het hele stembureau: stoppen, om te voorkomen dat nog een ande re fout wordt gevonden". Het komt regelmatig voor dat bij het tellen toevallige om standers worden ingeschakeld. De man van civiele werken die langs komt om het stembu reau af te breken, of de juf frouw die de koffie verzorgt. Charme Gezegd moet echter worden dat het aantal vergissingen procentueel nauwelijks inte ressant is. Vaak heft de ene fout de andere op. Fase is dan ook geen voorstander van her tellingen wanneer de defini tieve uitslag eenmaal bekend is gemaakt. „Dat mag naar mijn idee alleen maar gebeu ren wanneer er aanwijsbare fouten zijn gemaakt. En niet omdat een partij hoopt op die manier wat meer stemmen te vergaren. Hoewel, als je twee stemmen tekort komt voor een zetel...". De stembiljetten wor den in verzegelde stembussen tot op de dag waarop de ge meenteraad beëdigd wordt, op het Stadhuis bewaard. Daarna worden ze aangeboden aan de vuilverbranding. Fase zegt na de Tweede Ka merverkiezingen in mei van dit jaar te zullen bekijken, of het nuttig is stemcomputers in Leiden aan te schaffen. Finan cieel maakt dat niet veel uit en wanneer de stroom niet on verhoopt uitvalt is er geen enkele twijfel mogelijk over de uitslag. Die bovendien na enkele minuten al geprodu ceerd kan wórden. Maar ja, de charme van de verkiezingen gaat er op die manier wel af. GERT VISSER Wandelingen in Zuid-Holland Gedeputeerde J. Borgman heeft heeft gisteravond in Leiden het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek ,,Het Groene Hart van Holland. Een verkenning in 17 wandelingen". Het boek heeft betrekking op het gebied Den Haag, Heemstede, Bodegraven, Gouda (Rijn- Duin- en Bollenstreek). Het betreft hier een gebied dat tot dusver door wandelaars weinig wordt ge bruikt. De auteur van het boek, de Leidse gemeente-ambtenaar Herman Amptmeijer (rechts op de foto), laat zien dat deze onbe kendheid ten onrechte is. De variatie aan landschappen, duinen, landgoederen, bollengebied, veenweiden, droogmakerijen, plas sen en historisch stedeschoon maakt dat elke wandeling in het boek een eigen karakter heeft, aldus Amptmeijer. In het boek wordt veel aandacht besteed aan de bezienswaardigheden en de wordingsgeschiedenis van het landschap. Verschillende wande lingen zijn zo gekozen, dat ze in eikaars verlengde liggen, zfldat meerdaagse doorgaande routes mogelijk zijn. Hierdoor past het boek in de provinciale plannen om in Zuid-Holland een net van voetpaden te realiseren ter versterking van de toeristische-recre- atieve sector. Het boek is een uitgave van uitgeverij Elmar en zal in de boekhandel verkrijgbaar zijn. UIT ENQUÊTE ONDER OUDERS BLIJKT: LEIDEN Ouders van kin deren, die in een ziekenhuis opgenomen moesten worden, zijn niet altijd even tevreden over het beleid in die zieken huizen. Dat blijkt uit een en quête die door de werkgroep „Kind Ziekenhuis Leiden en Omstreken" is gehouden" onder ouders van kinderen, die in één van de ziekenhui zen in Leiden of Alphen aan den Rijn zijn geweest. Omdat de werkgroep geïnteresseerd was in de ideeën en ervarin gen van de ouders begon zij in 1982 met het onderzoek waar aan 330 ouders deelnamen. Uit de enquête blijkt, dat de helft van de ouders maar te vreden is over de mogelijkheid om een arts te spreken. Een kwart vindt dat ze niet of on voldoende informatie krijgt over de medische behandeling en de onderzoeken bij het kind. Een derde is ontevreden over de informatie over het gedrag van het kind en een merendeel van de ondervraag den zou willen dat de informa tie ter inzage is. Ook is twee derde van de ouders ontevre den over de informatie over de dagelijkse gang van zaken op de kinderafdeling. Bijna de helft van de ouders is niet of onvoldoende betrokken bij de verzorging van hun kind in het ziekenhuis. Een klein deel van de ouders was bij onder zoeken of behandeling van het kind aanwezig. De meerder heid mocht dit niet, omdat dit niet door het ziekenhuis zou zijn toegestaan. Zeventig pro cent was niet op de hoogte van de mogelijkheid om in het zie kenhuis te overnachten. Van de ouders wil 61 procent, dat het ziekenhuis opvang van broertjes en zusjes verleent tij dens het bezoek van de ouders aan het zieke kind. Bij één op de vier ouders geeft het feit dat jongere kinderen niet het zieke zusje of broertje mogen bezoeken, problemen bij het zieke kind en één op de drie ouders heeft zelf problemen met deze regeling. Tenslotte wil één op de vier ouders dat ook kinderen die minder dan drie weken in het ziekenhuis moetdn blijven, onderwijs krij gen. Uit de enquête is verder geble ken dat meer dan de helft van de opgenomen kinderen jon ger dan vijf jaar is. Juist voor deze jonge kinderen is een zie kenhuisopname het meest ing rijpend, omdat de scheidings angst tussen ouder en kind dan erg groot is en ook omdat het kind nog niet goed begrijpt wat er gebeurt. Om de situatie voor kinderen in ziekenhuizen te verbeteren stelt de werkgroep voor om meer voorlichting te geven over de mogelijkheden van ouderparticipatie, open be zoektijden en het overnachten in het ziekenhuis. Het zieken huis zou meer naar de wensen van de ouders moeten vragen en meer duidelijke schriftelij ke informatie moeten geven over onderzoeken, behande lingen, het gedrag van het kind en het reilen en zeilen op de afdeling. Ook zou de be reikbaarheid van de arts ver groot moeten worden en er zou een versoepeling van het beleid ten aanzien van de aan wezigheid van ouders bij on derzoeken moeten zijn. De werkgroep concludeert dat zij daarom voort moet gaan met haar voorlichtingswerk. In samenwerking met de vier ziekenhuizen in de Leidse re gio heeft de werkgroep een „Wegwijzer" samengesteld over gewoontes en werkwijzen in de verschillende ziekenhui zen, zoals bereikbaarheid van artsen en bezoekregelingen. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca- LHJ deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Hl De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Saam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -\<m

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17