CeicUc 6omant AbvaKabo wil verlies koopkracht inlopen i 't ;VS vrezen Wraakacties Wisselvallig weer zorgt voor „rustige" paasdrukte Sir Henry BON: boe nidal dreigt et aanslagen Leidenaar gepakt wegens fraude bij verkiezingen LiÜHet Motorhuis Haagse supporters vechten in Waalwijk „Waldheim gevluchte oorlogsmisdadiger" Woensdag 26 maart 1986, 77e jaargang no. 23459 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wtslerpers. behorende tol Sijthofl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel .071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank NV. Leiden. Directeur hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut,betaling),kwartaal 1. 67,43, jaar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrndaq van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)i. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44permm. Losse nummers I. 1,10. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middag- temperatuur omstreeks 10 gra den. Matige zuidelijke wind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig, 6. Zon op: 06.27; on der: 19.04. Schev. hoog water: 3.56 en 16.06; laag water: 11.59 en 23.58 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MCT INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EK POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA aangehouden met /katoqlo cocaïne in maag '2 514STERDAM De koninklijke arechaussee heeft in samenwer- ng met de douane op Schiphol een lllombiaanse man en vrouw aange- guden, die ieder twee maal een nd cocaine verpakt in condooms geslikt bleken te hebben. De Co- jnbianen, de 22-jarige R.L.C. en ar 27-jarige man J.E.P. zijn na in arrestatie overgedragen aan de kspolitie dienst luchtvaart. In een ikenhuis hebben zij inmiddels de caïne afgescheiden. Ze zullen vrij- ,g worden voorgeleid. Waar de s|jq shj(ugs vandaan kwamen en voor wie 1 nak u bestemd waren, is volgens een i pan Oordvoerder van de politie nog Tig be<£t bekend. Zwerver krijgt luxe begrafenis BONN Een zwerver in West-Duits- land heeft door een lijkverwisseling de luxe uitvaart van een miljonair gehad. De twee mannen, die op dezelfde dag aan kanker waren overleden, lagen naast elkaar in het lijkenhuis van het academische ziekenhuis van Bonn. Toen men het stoffelijk overschot van de miljonair kwam ophalen, wees een verpleegster hun het verkeerde lijk aan. Lijkbezorgers die de volgende dag de zwerver in werkelijkheid dus de miljonair kwamen halen om derde klas bij te zetten, constateerden dat he stoffelijk overschot twee benen had hoewel de zwerver eenbenig was ge weest. Snuifdoos Stanley vier ton waard LONDEN Een gouden snuifdoos, die heeft toebehoord aan de Britse Afrikareiziger Sir Henry M. Stanley (1841-1904) is gisteren bij Christie's in Londen openbaar verkocht voor 400.000 gulden. Stanley had de met diamanten bezette doos in 1872 ge kregen van koningin Victoria, nadat het hem was gelukt de verdwenen ontdekkingsreiziger David Livingsto ne op te sporen en daar de onsterfe lijke uitspraak „Dr. Livingstone, I presume?" deed. De snuifdoos is ge kocht door de Amerikaanse uitgever Malcolm S. Forbes. Grieks protest tegen Shultz De Griekse politie trad gis teren met harde hand op te gen demonstranten, die in de hoofdstad Athene de monstreerden tegen het be zoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz. Het was het eerste bezoek van Shultz aan Griekenland sinds ja ren. Verwacht wordt, dat de koele betrekkingen tussen beide NAVO-partners enigs zins zullen worden verbe terd. Shultz voert met name f gesprekken over de Ameri kaanse bases en de kwes- tie-Cyprus. s- v Ivvizenden Libiërs gingen gisteren de straat op tijdens een grote jadi-Amerikaanse betoging. oenen ishirt m okraag 1-152: ikeruit- ek. yester/ ff", Washington tripo- De Verenigde Sta- houden ernstig reke- W /ng met (Libische) Wraakacties, naar aanlei- van de militaire ac- ?s in de omstreden Golf in Sirte. Zo heeft de or- inisatie van de Pale- ijnse extremist Aboe Ni- il gedreigd met aansla- tn op Amerikaanse doe- n, waar ook ter wereld. groep van Nidal wordt irantwoordleijk geacht »or talrijke terreuraan- igén en moorden in zo- b1 Europa als de Arabi- he wereld. Ie 262 diplomatieke missies n de Verenigde Staten over gehele wereld hebben op- acht gekregen maximale iligheidsmaatregelen te ne- in. Deze order kwam nadat nerikaanse vliegtuigen gis- •en voor de tweede achter- nvolgende dag aanvallen dden uitgevoerd op Libische elen, als vergelding voor .tetaanvallen. Vandaag zijn, het middaguur, voor de Li bische kust geen nieuwe con frontaties gemeld. Terwijl vliegtuigen van de Amerikaanse Zesde Vloot gis teren opnieuw Libische doelen bestookten, riep de Libische leider Khadaffy de Arabische wereld op* ten strijde te trek ken. tegen de VS. Volgens de Libische staatsradio moeten „Amerikaanse spionnen in Li bië worden gedood". De rege ring in "Washington heeft Li bië verantwoordelijk gesteld voor de veiligheid van dat land verblijvende Amerikaan se staatsburgers. Dat zijn er naar schatting nog enkele honderden. De meesten Ame rikanen hebben Libië verla ten, nadat het Witte Huis hen in januari daartoe had opge roepen. In de Libische hoofd stad Tripoli is gisteren tegen de VS gedemonstreerd. Er werd echter geen melding ge maakt van incidenten jegens buitenlanders. Het is nog onduidelijk wan neer de Amerikaanse oefenin gen worden beëindigd. Offi cieel duren ze tot 1 april, maar minister van defensie Wein berger liet doorschemeren dat de manoeuvres eerder kunnen worden gestaakt. Pagina 5: Protest VS bij Vei ligheidsraad. (ADVERTENTIE) BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd Voor onze editie van ZATERDAG 29 MAART geldt als uiterste inlevertermijn vrijdag 28 maart 's morgens 10.00 uur. Voor onze editie van DINSDAG 1 APRIL geldt als inlevertermijn vrijdag 28 maart om 12.00 uur (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM De AbvaKabo lijkt steeds meer te koersen in de richting van herstel van de koopkracht in plaats van korter werken. Op het congres in Amster dam tekent zich een meerderheid af voor een voorstel van de af deling Boxmeer om de komende vier jaar her stel van de opgelopen achterstand als doelstel ling op te nemen. De ambtenaren hebben de laatste vier jaar een netto achterstand in koopkracht opgelopen van bijna tien procent op de werknemers in het bedrijfsleven. Vol gens een aantal kansrijke voorstellen op het congres moet die achterstand de ko mende vier jaar worden goedgemaakt. Het AbvaKa- bo-bestuur verzet zich daar tegen, maar lijkt bakzeil te moeten halen. Dat gebeurde al eerder toen tijdens de voorbereiding van dit con gres moest worden afgestapt van het eerst opgenomen doel: het handhaven van de koopkracht. Het bestuur moest zwichten voor druk uit de afdelingen en nam in plaats van behoud juist ver betering van de koopkracht als doelstelling op. Nu het congres nog verder wil gaan, zal van het twee de doel, verdere arbeidstijd verkorting en herverdeling van werk, nog minder te recht te komen. Pleidooien van bijvoorbeeld de afdelin gen Den Haag en Amstel veen om de solidariteit met de uitkeringstrekkers te blijven bewaren spreken nauwelijks aan. Ook de stel ling dat een looneis van ambtenaren waarschijnlijk moet leiden tot een extra koopkrachtoffer voor de uitkeringstrekkers levert geen applaus op. Door deze opstelling komt de top van de ambtenaren bond steeds meer in de pro blemen. Afstemming op de FN V-lijn, die nog steeds de werktijdverkorting voorop stelt, wordt bijna onmoge lijk. Bondsbestuurder en onderhandelaar Theo Son- nevelt maakt er desge vraagd geen geheim van de herverdeling van werk steeds minder te zien zitten. „Als we al akkoord gaan met verder inleveren voor korter werken, dan wil dit congres dat alleen onder de voorwaarde van een grotere mate van herbezetting. Maar dan wijs ik op de ge luiden dat de omvang van het ambtenarenkorps de ko mende vier jaar drastisch wordt beperkt. Ik voel er niets voor nu te betalen voor een aantal nieuwe ambtenaren die dan straks worden wegbezuinigd. Op die manier steekt de werk gever ons hele offer in z'n zak, zonder dat daar ook maar iets tegenover staat" aldus Sonnevelt. i Bemardine terug LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen een 25-jari- ge Leidenaar aangehouden wegens fraude bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen. De man had de oproepkaart van de vroegere bewoner van zijn woning vervalst en deed het voorkomen alsof hij bij volmacht mocht stemmen. De eigenaar van de oproepkaart was verhuisd en kon zelf via een duplicaat van de oproep stemmen. Toen hij dit wilde doen, kreeg hij echter te horen dat er al voor hem was ge stemd. Het spoor leidde al snel naar het vroegere adres van de getroffen Leidenaar. Begeleid door hulpvaardige twee- en vier voeters keerde gistermiddag het olifantje „Bernardine" terug in haar geboorte plaats Rotter dam. Het troe telkind van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp ver bleef vier we ken in de die rentuin in het Westduitse Krefeld om manieren te leren. Of de cursus „net gedrag" wat heeft uitge haald zullen de komende da gen nog moe ten uitwijzen, maar bij haar aankomst in Rotterdam ge droeg Bernar dine zich in elk geval voor- ADVERTENTIE WEES DE BVB-VERHOGING VOOR! Als u vóór pasen bij het Motorhuis Leiden een Opel uit voorraad koopt, dan bent u de komende BVB-verhoging te slim af en dat bespaart u flink wat geld! Kom dus langs bij Het Motorhuis dat a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag ook nog 'ns paaseitjes kado geeft. VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071 -769313. Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. LEIDSCHENDAM Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leid- schendam verwacht een rustig paasweekeinde, •BMon met ongeveer dezelfde „drukte" als vorig jaar. Dok toen viel Pasen vroeg en was er sprake van wisselvallig weer met £en temperatuur van 8 graden. Dit betekent dat opnieuw ongeveer 550.000 buitenlandse toeristen de komende feestdagen een bezoek zulen brengen aan Nederland. Het KNMI in De Bilt voor spelt een weerbeeld met wind en kans op buien tot in elk geval Eerste Paasdag. Voor overnachtingen is in de mees te hotels en pensions nog ruimte. De bungalowparken kennen een bezettingsgraad van 60 70 procent. En cam pings zullen zeker niet floris sant bezet zijn. Zowel veel Nederlanders als buitenlanders zullen tot het laatste moment het weerbeeld afwachten alvorens voor dag- toerisme te kiezen. Door de koude februarimaand en de matige start van maart bloei en de bollen nog niet optimaal voor de tijd van het jaar. Toch opent de Keukenhof vrijdag weer haar poorten voor het publiek. De watersportrecrea tie ondervindt in het noorden van het land nog altijd hinder van ijs. Dit weekeinde gaan ook de meeste attractieparken open. Nieuw lokkertje van de De Efteling in Kaatsheuvel is Fata Morgana, een mysterieu ze, Oosterse wereld, met ha rems, slaven, een markt, een Verboden Stad. Vanaf 12 april t/m 19 oktober is er de Russi sche ruimtevaarttentonstel- ling Interkosmos. Duinrell, het grootste attractiepark in de Randstad, bestaat dit jaar een halve eeuw. Er worden extra evenementen georgani seerd en voor bezoekers die dit jaar net als het Wassenaar- se park Abraham zien is er een leuke attentie. Ook is het Haagse mini-stadje Maduro- dam open. In Nijverdal viert het Avon- turenpark Hellendoorn een gouden jubileum. Bloedstol lend nieuwtje kon daarom niet uitblijven. Een dolle rit in het donker door het „Black Hole" mag voor de dapperen een echte uitdaging heten. De Beekse Bergen trakteert zijn bezoekers op een nieuwe „Schipschommel", die telkens 54 mensen door een vliegende orkaan heen slingert. In Po nypark Slagharen presenteert men als nieuwe attractie het beroemde waterorgel „The Musical Fountains". Tenslotte kunnen tochten te voet, per trein, boot, fiets of auto kun nen dit weekeinde weer volop worden onderbroken door be zoeken aan kastelen, musea, exposities e.d. WAALWIJK De sup porters van FC Den Haag, dat gisteren dank zij twee treffers van Bram Ront- berg met 2-1 won bij RKC, hebben gisteravond in Waalwijk weer eens huis gehouden. Tijdens het duel werden vijf supporters, overigens van bei de partijen, gearresteerd. Dat was vijf Haagse fans eerder op de dag in de binnenstad van Waalwijk ook al overkomen, nadat zij een ruit van een ju welierszaak hadden ingegooid. Toen de arbiter besloot de wedstrijd tijdelijk stop te zet ten waren er op de tribunes vechtpartijen uitgebroken, waarbij vijf personen licht ge wond waren geraakt. Onder hen bevond zich een ME-er, die een gebroken kaak opliep. De competitie in de eredivisie is tien duels voor het eind na genoeg beslist. Na de mislukte poging van Ajax (1-1) tegen ranglijstaanvoerder PSV ging de Amsterdamse landskampi oen gisteren in het diepe zui den van het land onderuit te gen Roda JC: 2-1. PSV won overtuigend, 3-0, van MVV en vernam het nieuws uit Kerk- rade met gejuich. Ajax heeft zeven verliespunten meer, een marge die door PSV in de vorm van dit jaar weinig meer zal slinken. Pagina 7: Ajax verspeelt de laatste kans BELGRADO Het vooraan staande Joegoslavische dag blad Vecernje Novosoti heeft vandaag een kopie van een document gepubliceerd waarin de voormalige secretaris-gene raal van de Verenigde Naties en kandidaat voor het Oosten rijkse presidentschap Kurt Waldheim, wordt vermeld als oortvluchtig oorlogsmisdadi ger. Het document van de Joe- ;oslavische Commissie voor Oorlogsmisdaden draagt de da tum 18 december 1947 en het deelt mee dat Waldheim wordt gezocht in verband met moor den, massamoorden, het dood schieten van gijzelaars en de vernietiging van persoonlijk bezit. In een begeleidend arti kel schrijft Vecernje Novosoti dat het het document dinsdag kreeg uit een Joegoslavisch ar chief. Ook het Joods Wereld congres (JWC) is gisteren met nieuwe documenten gekomen over het oorlogsverleden van Waldheim waaruit blijkt dat hij betrokken was bij wrede praktijken tegen partizanen. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van 1 538,- voor 1 269,-; originele rankenkast van f 5.260,- voor t 2.485,-; eiken boekenkast van t 495,-- voor f 245,-; 4 eiken eethoekstoelen bekleed met leder look van t 1.600,- voor I 794,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag*en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Donderdag koopavond. Hij zou vreemd opgekeken hebben, Sir Henry M. Stanley... als hij nu nog had geleefd en gisteren bij Christie's in Londen had kunnen zien hoe zijn gouden snuifdoos openbaar werd verkocht. Het met diamanten bezette kleinood, dat hij in 1872 van koningin Victoria kreeg, nadat het hem was gelukt de verdwenen ontdekkingsreiziger Livingstone op te gulden op. Zijn prestatie haalde destijds natuurlijk de voorpagina's van alle kranten. Zijn snuifdoos is zelfs nu nog in het nieuws. Opgesnoven door de Leidse Courant: thuis in de regio, maar ook in binnen- en buitenland. f De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. wS^CcidoeSouocmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1