eurmg moet kwaliteit van le tuinbouw waarborgen Parijs in greep van literaire mode Kibboetsen in Israel zijn op zoek naar idealen van weleer )ud-politieman ontkent King Kong ooit te hebben gekend Getuige: Ruud Slavenburg gaf toestemming voor zwarte aankoop aandelen 99 hiitse regering ontkent plaatsing meer Pershings dan afgesproken Invoering arbo-wet onderwijs gewenst BINNENLAND/BUITENLAND Eeidóe Sou/uwt DINSDAG 25 MAART 1986 PAGINA 7 fymeragenten QRBURG De rijkspolitie fen grote actie begonnen om ■derden zomeragenten te en voor het werk op toe- ische knelpunten. De Alge- ne Inspectie van de Rjjks- Jtie benadert in de komen- I weken een groot aantal rmalige agenten van rijks- 1 gemeentepolitie en ook ^marechaussees met de politiewerk op zomerse dagen willen verlichten. ROTTERDAM Ruud Slavenburg, ex-lid van de raad van bestuur van de voormalige Slavenburgs Bank in Rotterdam, heeft in 1978 zijn fiat gegeven aan de aankoop met door de bank beheerd zwart geld van aandelen Slaven burgs Bank voor een be drag van 1 miljoen gul den. Hij noemde dit „een mooie order",/zo heeft de later ontslagen directeur Marco Beijer van het bij kantoor van de bank in Amsterdam verklaard in het vooronderzoek in de zaak -Slavenburgs. Dit bleek gisteren op de vierde zittingsdag van het proces te gen diens broer, de voormalige voorzitter van de raad van be stuur mr. Piet Slavenburg. Het ging hierbij om zwart geld van de Amsterdamse onroerend- goedhandelaren Fagel en Van der Sluis, dat als zwarte dek king voor kredieten in de directiekluizen in Amsterdam was opgeborgen. Ruud Slavenburg, die niet zal getuigen in het proces tegen zijn broer, heett de verklaring van Beijer betwist. Piet Sla venburg erkende gisteren te genover de rechtbank dat hij een eind 1980 in opdracht van de raad van bestuur gemaakt rapport over de negatieve ont wikkelingen en de risico's in de kredietverlening bij de bank voor de raad van com missarissen 2.5 jaar heeft ach tergehouden. President-com missaris W. Pluygers heeft in het vooronderzoek verklaard dat de commissarissen pas be gin 1983 min of meer bij toe val, toen de bank bovendien al in handen was van de Franse bank Credit Lyonnais, het rapport onder ogen kregen. Het rapport was geschreven door het hoofd van de interne accountantsdienst Pronk, die de raad van commissarissen er na zijn arrestatie eind 1982 mee benaderde. Pronk heeft verklaard dat mr. Piet Slaven burg het rapport heeft ver scheurd, maar de Slavenburgs topman ontkent dit. Pluygers heeft in het vooronderzoek verklaard dat mr. Piet Slaven burg de verliezen op 100 mil joen schatte, terwijl nader on derzoek door Credit Lyonnais 200 miljoen aan verliezen naar boven bracht. Credit Lyonnais heeft uiteindelijk een half mil jard gulden in Slavenburgs Bank moeten stoppen om het bedrijf weer gezond te maken. De kans op dividend is voor jaren verkeken. Het voormali ge hoofd van de kredietcentra le binnenland, V., heeft in het vooronderzoek verklaard dat zwart-geldpraktijken een door de raad van bestuur geaccep teerd verschijnsel was. BT-VOORZITTER KROON: V HAAG De Neder- Ise tuinbouw moet komen dat door de tregelen die de pro- tiviteit verhogen de liteit van de tuin- wprodukten vermin- Dat kan door een [treffende keuring van jrodukten op de vei- en door goed bruik- objectieve kwaliteits- tstaven. Voorzitter A. Kroon van het traal Bureau van de ïbouwveilingen in Ne- and (CBT) heeft dit j gezegd in zijn ■ede. in: „Onze reputatie kan jitend worden gehand- d met een effectieve kwa liteitsbewaking door veilingen en het Kwaliteits Controle Bu reau. Het takenpakket van het laatste zal moeten worden uit gebreid." In de afgelopen jaren is de op pervlakte glastuinbouw met ongeveer tien procent gedaald. Die daling is volgens Kroon echter ruirhschoots gecompen seerd door de stijging van de produktie per vierkante me ter. Die stijging is het gevolg van nieuwe teelttechnieken, betere rassen, betere klimaat regeling en automatisering. De Nederlandse telers hebben volgens Kroon al ingespeeld op de vers- en gezondheidt rend bij de consument en zul len dat ook in de toekomst doen door speciale aandacht voor de kwaliteit en het smaakaspect van de produk- ten. De voorzitter van het Centraal Bureau toonde zich enigszins bezorgd over plannen van een Westduits grootwinkelbedrijf zelf in Nederland te gaan in kopen. Dat zou ten koste gaan van Nederlandse exporteurs. Nu al hebben vijf bedrijven 37 procent van de levensmiddele nomzet in de Bondsrepubliek, onze grootste afnemer, in han den. Honderd bedrijven heb ben zelfs 86 procent van die gehele marktsector. Voor het goed blijven werken van het Nederlandse veilings ysteem, dat uniek is in de we reld, is het volgens Kroon noodzakelijk dat de onderlinge concurrentie tussen de kopers groot genoeg blijft. De veilin gen zelf moeten streven naar voortgaande concentratie van vraag en aanbod, aldus Kroon. Links: Voor de avondmode wordt veel taf zijde en fluweel gebruikt en de pofmouw is weer helemaal terug in het mo- debeel. Midden: De lan ge zwarte hand schoenen, die gedragen wor den bij de zeer elegante zwart fluwelen stra pless avondjur ken, hebben opvallende pof fen. Rechts: Topmo del Ines de la Fressange stal de show toen zij over het plan kier paradeerde met een kara- melkleurige hond aan de (Chanel) ketting, die een gewat teerde Chanel- tas droeg PARIJS De gisteren gehouden confectie-mo- deshow van het mode huis Chanel was een stoomcursus in superbe kleding, ontworpen door Karl Lagepfeld. Het was „literaire mode", dat wel, maar je hoeft geen professor in de literatuur te zijn om er van te ge nieten. Het huis Chanel deelde zelfs bedrukte schrijfblokken uit om de schrijverssfeer nog eens extra te benadrukken. Alle kleren kort, lang broek- of mantelpak zijn sluikvallend, met een knip oog naar het tijdperk van de Britse koning Edward VIII en schrijfsters als Virginia Woolf en Vita Sackville- West. Dit „literaire thema" introduceerde Lagerfeld al eerder in zijn eigen show en is op dit moment een echte rage in Parijs. De bekende gouden Chanel- knopen troffen we ditmaal aan achter op de enkellange jersey rokken en natuurlijk in dubbele rijen op de bijpas sende jasjes. Typische Cha- nel-modellen, nette karamel- kleurige pakjes met een pied- de-poule motief, werden af gewisseld door „Iris Mur doch" (een Britse schrijfster ontwerpen: prachtige pakjes en jassen van karamelkleuri- ge en marineblauwe cache- mir. De wat nuffig aandoen de zwarte japonnen met witte kraag en stropdas zijn kort, sluik en elegant en zijn opge dragen aan Simone de Beau- voir en „de tweede sekse". Voor de blauwkousen onder ons is de solide-ogende swea termode van Chanel bijzoh- der geschikt, net als de op de ruitermode geïnspireerde jas sen, die opgedragen zijn aan Natalie Barney. Deze schrijf ster, die haar mannetje stond in diverse literaire salons, werd „de amazone"genoemd vanwege haar uitstekende rijstijl. Grijs en zwart zijn fa voriete tinten voor het ko mende herfst/winter seizoen. De rojfken zijn lang en klok kend bij de enkels, of kort en zeer nauw, waarbij de knie weer getoond mag worden. SUZY PATTERSON STERDAM „Linde- is heb ik niet voor, na en niet in de oor- gekend. In de strafge- genis in Scheveningen ik nooit bij hem ge rst". De 78-jarige W E. ders ontkent in zijn toor in Amsterdam betrokkenheid bij de d van de dubbelspion istiaan Lindemans, King Kong, in juli jeer Sanders, die met zijn leeftijd nog over een geheugen beschikt, rea- op de beschuldigingen in rorige week vrijgekomen heidsdossiers over de King Kong. In deze dos- zijn getuigenissen opge- ;n van verscheidene wen, die in de strafgevan- genis van Scheveningen ge vangen zaten toen Lindemans daar werd verpleegd en kwam te overlijden. Sanders zou als toenmalig hoofd van de opspo ringsdienst van het Bureau Nationale Veiligheid (BNV), de voorloper van de BVD, op dracht hebben gegeven Linde mans te doden. Sanders: „Ik ben nooit in deze gevangenis geweest. Mischien heb ik eenmaal bij de admini stratie aangeklopt, maar dat is dan ook alles. Ik hoorde van Lindemans' dood op 18 juli, via een telefoontje en heb toen adjudant J. Teengs Gerritsen (een vriend van prins Bern- hard) opdracht gegeven te gaan kijken. Later hoorde ik dat Lindemans dood was. Maar het interesseerde mij niet. Einthoven (als hoofd BNV de chef van Sanders) had deze zaak van het begin af aan naar zich toe getrokken. Ik heb er geen enkele bemoeienis mee gehad. En wanneer er sprake zou zijn geweest van moord, of mysterieuze omstan digheden, dan was dat geen zaak voor mijn afdeling maar voor Justitie". Ideale kans De voormalige opsporingsamb tenaar zegt niets te begrijpen van de beschuldigingen. Zeker niet omdat kolonel mr. L. Ein- thoven hem toen met allerlei middelen probeerde te „pak ken". Einthoven en Sanders hadden ruzie en spraken niet meer met elkaar. „Dit zou toch een ideale kans zijn geweest. Dat niets is gebeurd en ik pas nu voor het eerst van deze verklaringen hoor, is voldoen de bewijs dat ik vrijuit ga", al dus Sanders. Einthoven schrijft in zijn memoires dat tegen Sanders geen actie on dernomen kon worden omdat hij te veel wist. Ook beschuldi gingen dat Sanders geld had gevraagd aan mensen in ruil voor hun vrijheid, verwijst hij naar het rijk der fabelen. De vrouw die de meest belas tende verklaring aflegde, M. Vollaers-Kapteyn, was geen onbekende van Sanders: „Ik kende die vrouw, want ik had haar zaak in behandeling. Zij was na de oorlog vrij snel ge arresteerd, had voor de Duit sers gewerkt. Op een gegeven moment komt mevrouw Vol laers-Kapteyn met een verkla ring dat ik met haar naar bed zou zijn geweest. Dit is in het Paleis van Justitie in Amster dam, onder leiding van de pro cureur-generaal Van Tiel, on derzocht. Toen bleek duidelijk dat deze mevrouw had gelo gen". Sanders was oud-politieman en in de oorlog hoofd van de Centrale Inlichtingen Dienst, een perfect werkend illegaal telefoonnet. Na de bevrijding werd hij door Einthoven aan gesteld bij de opsporingsdienst van het Bureau Nationale Vei ligheid. Volgens Sanders is de oorzaak van de verwijdering tussen hem en Einthoven het gevolg van verschillende poli tieke denkbeelden. Sanders stamt uit een socialistisch mi lieu en Einthoven had een Unie-verleden (de Nederland- sche Unie van de Quay, Ein thoven en Linthorst Homan wilde in samenwerking met de bezetters komen tot opbouw van een nieuwe maatschappij op basis van harmonie en rechtvaardigheid). „Ook hadden we verschillende opvattingen over hoe een in lichtingendienst moest wer ken. Ik vertrouwde Einthoven niet. Daarin was ik niet de enige. In opdracht van het mi nisterie van justitie moest ik dossiers gaan kopiëren, zodat Einthoven deze niet kon laten verdwijnen. Toen het kabinet Schermerhorn verdween, april 1946, was ik mijn politieke dekking kwijt. Met mensen als Beel aan het roer was mijn rol uitgespeeld ten gunste van die van Einthoven. Maar ik ben niet ontslagen, de dienst is ge woon opgeheven". Vragen Toch blijven vele vragen lig gen. In het aanvullend dossier dat het ministerie van binnen landse zaken vorige week aan de openbaarheid prijs gaf, blijkt dat de BNV-man op 9 september 1946, twee maanden na de dood van Lindemans aan inspecteur J. Vonk van Haagse politie heeft verklaard: „Door het optreden van kolo nel Einthoven zijn bepaalde dossiers niet in mijn bezit ge komen. Ik doel hier op het ge val King Kong welk dossier ik nimmer gezien heb en welk geval ik opnieuw heb moeten laten behandelen". Nu zegt de heer Sanders dat hij zich nimmer met de zaak heeft beziggehouden. Gecon fronteerd met deze tegenstrij digheid zegt hij zijn eerdere verklaring niet te kunnen her inneren. Ook is het merk waardig dat hij zijn onderge schikte, de door prins Bern- hard zelf aangestelde J. Teengs Gerritsen, opdracht gaf te gaan kijken naar Linde mans, maar hem daarna nooit om een rapport of verklaring heeft gevraagd. J. Teengs Ger- ritse zou Lindemans ook vlak voor zijn dood nog hebben verhoord, maar een proces verbaal daarvan ontbreekt. FRANS BOTHOF was overeengekomen. z*jn toegewezen. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel zijn er in de Bondsrepubliek inmiddels al 156 Pers- IN In West-Duits- hings neergezet: 46 meer staan veel meer dan de 108 die in het NA- ;hing Il-raketten op- VO-dubbelbesluit van ld dan oorspronkelijk 1979 aan West-Duitsland Het ministerie van defensie in Bonn ontkent dat het cijfer van 108 is overschreden. Der Spiegel baseert zich op de Na tional Journal uit Washington, die verder heeft gemeld dat op de legerplaats Fort Sill in de Amerikaanse staat Oklahoma „rond dertig gevechtsklare ra ketten" in gereedheid worden gehouden voor snel transport overzee. Washington heeft de West duitse kanselier Kohl in het verleden herhaaldelijk de ver zekering gegeven, dat het bij de overeengekomen 108 Pers- hing Il-raketten zal blijven. Volgens woordvoerder kolonel Horst Prayon van het ministe rie van defensie in Bonn heeft Der Spiegel „een oude koe uit de sloot heeft gehaald". Pray on: „Het zijn er 108 en het blij ven er 108". De defensie- -woordvoerder wijst er desge vraagd op dat de Amerikanen bij de producent van de Pers- hing-raketten „natuurlijk meer systemen besteld hebben dan de 108 die hier geplaatst zijn". Prayon: „Er wordt met de .systemen geoefend, er val len er uit. Bij transporten kun nen beschadigingen optreden". Prayon moet overigens toege ven dat de Bondsrepubliek niet de mogelijkheid heeft om feitelijk te controleren of er toch niet meer raketten opera tioneel zijn dan de overeenge komen 108. „Wij kunnen na tuurlijk niet in elke doos gaan kijken. Zo ga je als bondgeno ten niet met elkaar om. Maar de overlegstructuur die wij met de Amerikanen hebben en de onderlinge consultaties zijn zo goed, dat uitgesloten kan worden dat er meer raket ten staan dan overeengeko men". SKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN bin etn oude 'Jslandraarder en een hard en onmenselijk bestaan, as steeds samen met mijn drie ■ndtn. Jan. fier en (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp TEL AVIV Buiten landse vrijwilligers zijn niet langer welkom in een aantal kibboetsen in Israël. De leden van de collectieve boerderijen hebben het idee dat de buitenlanders een slech te invloed hebben op hun kinderen. De beslissing zou het einde kunnen beteken van een achttien jaar oud vrijwilliger- sprogramma, dat ooit een ge liefkoosd doel was van vele romantische met rugzak be pakte idealistische jongeren over de hele wereld. Per jaar komen ongeveer 20.000 vrijwilligers naar Is raël om in een van de 280 kibboetsen te werken, aldus Shlomo Leshem, woordvoer der van de Verenigde Kib boets Beweging. Verder leeft en werkt drie procent van de Israëlische bevolking op de collectieve boerderijen, die i'aren lang werden gezien als iet zinnebeeld van idealisme en het ware leven. Oorspronkelijk kwamen de buitenlanders om de plaatsen op te vullen van de Israëli sche mannen en vrouwen die moesten dienen tijdens de Arabisch-Israëlische oorlog van 1967. Maar later werden zij belangrijke en goedkope arbeidskrachten op de kib boetsen. Het zijn vaak stu denten die met de werk zaamheden een combinatie weten te vinden van een goedkope vakantie en de er varing van een uniek soort socialisme in de dagelijkse praktijk. Maar met de buitenlanders in de vaak gesloten collectieve gemeenschap komen ook de problemen, als gevolg van de verschillende normen en waarden. De buitenlanders zouden nauwelijks geïnteres seerd zijn in het jodendom en delen de waarden niet die de kibboetsen juist propageren, zoals liefde voor het land en stabiliteit, aldus luidt het ver wijt. Ook zijn joodse bewo ners van kibboetsen naar het buitenland gegaan en met niet-joden getrouwd. In Is raël, het land dat bestemd is om de joden ter wereld te herenigen in één vaderland, wordt dit gezien als een soort verraad. Deze nieuwe houding ten aanzien van buitenlanders in de kibboets is ook een weer spiegeling van het nieuwe bewustzijn van de oorspron kelijke bewoners, die weer op zoek zijn gegaan naar de basisfilosofieën van een kib boets: hard werken en een voudig leven. ROTTERDAM CDA, PvdA, VVD en D66 zijn het er roerend over eens, dat de arbeidsomstandig heden voor onderwijsge venden de afgelopen jaren door onderwijsvernieu wingen enerzijds en forse bezuinigingen anderzijds steeds zwaarder zijn ge worden. Naast een verdere arbeidstijd verkorting en verlaging van de vut-leeftijd zou de Arbeids omstandighedenwet (arbo-wet) geleidelijk ook in het onder wijs moeten worden inge voerd, menen CDA en PvdA. Deze wet stelt hoge eisen aan zaken als maximale groeps grootte, de kwaliteit van mate rialen en arbeidsruimte. Een en ander bleek gisteren tijdens een discussie-bijeen komst die de CNV-onderwijs- bonden KOV en PCO over dit onderwerp met leden van de vier Tweede-Kamerfracties hadden belegd. De krap dertig vakbondsleden, die de storm hadden getrotseerd om bij de bijeenkomst in Rotterdam pre sent te zijn, hoorden het CDA- Kamerlid Kraaijeveld spreken van „een gigantisch pro bleem". Het enorme ziekteverzuim en de vroegtijdige invalidisering, waar vooral het voortgezet on derwijs mee kampt, vragen volgens Kraaijeveld dringend om maatregelen. Met PvdA- woordvoerder van Ooijen was van mening dat daarover har de afspraken gemaakt moeten worden in het regeerakkoord van een volgend kabinet. VVD'er Franssen erkende eveneens dat de taakbelasting van leraren de afgelopen jaren steeds zwaarder is geworden, al is het naar zijn mening nog te vroeg om nu al conclusies te trekken. Zijn fractie wil eerst het onderzoek afwachten, dat momenteel gaande is naar de taakbelasting van leraren in het voortgezet onderwijs. Minister Deetman (onderwijs) heeft zich in het verleden steeds verzet tegen de invoe ring van de arbo-wet in het onderwijs. De hoge kosten van een dergelijke maatregel vor men voor deze bewindsman het grote bezwaar. Bondsbe- stuurder De Jong, die gisteren namens KOV en PCO het woord voerde, stelde dan ook dat de financiering ervan niet ten koste mag gaan van de on derwijsbegroting.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7