IN EN OM DE KflS LAND EN TUINBOUW %S$Sk wiggpaag mém iimiillk'fel lis v,, 1 Keukenhof mikt straks op één miljoen bezoekers (HERPLAATSING WEGENS GROOT SUCCES)- Roos en ficus meest gevraagd Ccidóc6otuant DINSDAG 25 MAART 1986 PAG1 -i ii>4 V«- >-Jt 'X t 2 Wij-,;,' W8II 1Ü JÉi II |1S} ife sdË fit MIÉ- j lil iiÉ|' flip 11 ^Élll i- v ;g$ v.-iyS. '-"'riiSS* 'ViSfl1; ■tófiMi' 3$| fl ii If! l| fjPf m KStÉ ifc;gSsl«f m ÉBp rr^ '-^Vs ^';S Kwekersvereniging Amaril uit Lisse, welke laatste in hoofdzaak de nieuwe aan winsten Kwekerij De Ouden- dam uit Wilnis ten tonele voert. Verder is van de partij Leo Berbee Zn. B.V. uit Lisse, die vorig jaar met de fraaie Salmon Tower de wis selbeker won en die ook een mooi assortiment van de sier lijke kleinbloemige Amaryl lis gracilis in cultuur heeft. En dan niet te vergeten: de fa. W. S. Warmenhoven uit Hillegom, die zonder meer tot de pioniers van de Ama ryllisteelt gerekend kan worden. Freesia's Voor een uitbundige Freesia- weelde zullen diverse vere delaars zorgen. Mannen-van- naam op dit gebied zijn Wül- finghoff B.V. uit Rijswijk, Penning B.V. uit Honselers- dijk, Van Staaveren B.V. uit Aalsmeer, Gebr. van Zanten B.V. uit Hillegom en de fa. C. van Os uit Bergschenhoek. Stuk voor stuk veredelaars die heel wat nieuwe zaailin gen op hun naam hebben staan. In de Keukenhof zul len ze ongetwijfeld alle regis ters opentrekken. In Keu kenhof valt tijdens deze Pa rade ook de beslissing wie de fel begeerde Jan Goemans Trophee een jaar te pronk mag zetten. De eerste keurin gen voor deze prijsvraag zijn al achter de rug. In het Ko ningin Beatrixpaviljoen vindt de laatste en beslissende keu ring plaats. Hyacinten Hyacinten zullen er ook te Vandaag precies 60 jaar geleden opende de Haagse Bijenkorf voor het eerst zijn deuren. Maar omdat we zo\eel mensen kennen, vieren we onze verjaardag niet alleen vandaag Met het feest zijn we dagen geleden al aegonnen. En we gaan er nog dagen mee door. ledereen die komt trékteren we op aantrek kelijke jubileumaanbiedingen door ons hele ass>rtiment heen. En dagelijks kunt u van allerlei speciale attracties genieten. Een van deze evenementen is een groot jubileumvuurwerk dat wij a.s. donderdagavond om 21.15 uur (direct na koopavond dus) vanaf het dak zullen afsteken. Waarmee, voor het eerst in de 60-jarige historie, de Haagse Bijenkorf buiten net zoveel vuurwerk te bieden heeft als binnen. - BU DE HAAGSE BIJENKORF BEN JE AL 60 JAAR BETER AF (J) - Houdbare Gerberasoorten Bij de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) wordt tot en met 9 mei promotie gemaakt voor zes nieuwe, goed houdbare Ger- bera-soorten: „Amigo", „Ilona", „Melba", „Rhapsody", „Rou lette" en „Terra Runner". De VBA wil hiermee de sorti mentsverbreding binnen deze produktgroep op een positieve wijze stimuleren. De zes nieuwe aanwinsten in het sortiment worden met behulp van kleurenfolders, speciale nieuwsbrie ven en stickers onder de aandacht van de kopers gebracht. De zes nieuwe soorten zijn geselecteerd op basis van een en- Ïuête die vorig jaar onder de VBA-kwekers is gehouden, faaruit kwamen verschillende waardevolle verrijkingen van het sortiment naar voren, die in de uitbloeiruimte van de Aalsmeerse veiling op hun houdbaarheid zijn getest. Een goede houdbaarheid, zo meent de VBA, is de belangrijkste eigenschap om voor promotie in aanmerking te komen. Volgens de omzetcijfers van de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland, steeg de Nederlandse bloemen- en plantenomzet op de bloemenveilingen vorig jaar met 13% tot ruim 3,5 miljard gulden; de bloemenomzet met 11% tot 2,5 miljard gulden, de plantenomzet met 2% tot ruim 1 miljard. Bekijkt men vervolgens de snijbloemen-top-tien, dan blijkt dat de roos haar positie als lijstaanvoerster behoudt, maar dat de chrysant in 1985 een geslaagde inhaalmaboeuvre uit voerde, waardoor hij wellicht in de toekomst een kans gaat maken op de eerste plaats. Roos en chrysant zijn samen goed voor bijna de helft van de totale omzet. Op een „bescheiden" afstand van deze toppers volgt als derde de Anjer. Tulp, Freesia, Gerbera, Lelie, Orchidee, gipskruid en Iris verste vigden ten opzichte van 1984, hun positie in het snijbloe menklassement. Bij de potplanten staat Ficus bovenaan met een omzet van 39 miljoen gulden. Dracaena, de nummer vier van 1984, ver sloeg met een minimaal verschil de populaire Begonia en eindigde met een omzet van 31 miljoen op een tweede stek. Saintpaulia (Kaaps viooltje). Yucca en Poinsetta (Kerstster) schoven ieder twee plaatsen op en bezetten nu met een om zet van respectievelijk 26, 24 en 22 miljoen een vierde, vijfde en zevende positie. De omzet van Rhododendron simsii (Azalea) en Dieffenbachia liep iets terug, maar hun plaatsen (6e en 9e) van 1984 kwamen niet in ghevaar. Italië, weinig schade door vorst Ondanks dat de vorst van de afgelopen weken slechts in af- gezwakter vorm was doorgedrongen tot in Italië, is dit land niet geheel verschoond gebleven van de kou. In de produk- tiegebieden Marche/Abruzzië heeft het weliswaar flink ge sneeuwd, maar het kwik is er niet onder de -3° C geweest. De oogst van bloemkool, sla en peen moest voor enige tijd worden onderbroken. In Puglia en Campania constateerde men een tijdelijke stilstand in de groei bij bloemkool. In La- tium heeft ongeveer 10 dagen sneeuw gelegen; de peen heeft hier echter niet onder geleden. Wel scnijnt er sprake te zijn van schade bij venkel uit Campania. In welke mate is nog niert bekend. Nu de kou-periode lijkt te zijn afgelopen kunnen we stellen dat de vorst relatief weinig schade heeft veroorzaakt. Wel zal, met name bij bloemkool, de aanvoer wat vertraagd zijn. Dit is zowel het geval in Frankrijk als in Italië. Een aan- voerpiek in maart/april zal waarschijnlijk niet uitblijven. De afzet van peen zal moeilijk verlopen gezien de grote produk- tie alom. In Keukenhof wordt met man. macht en ijver getim merd aan de editie van 1986. Want nog enkele haastig voorbijhollende dagen en het is al weer zo ver. Op donder dag 27 maart zal drs. L. F. Ploeger, president-directeur van de Ned. Spoorwegen het startschot lossen voor het Keukenhofseizoen 1986. De imposante bolbloemenshow in Lisse blijft open tot en met zondag 25 mei. Met die ope ning wordt een periode van grote drukte ingeluid. In acht weken tijd zullen ettelijke honderdduizenden kijkers de loketten passeren. En dan rijst de hamvraag: zal Keu kenhof dit jaar één miljoen bezoekers trekken? Dat is nl. nog nimmer gebeurd, al wa ren er jaren dat men er heel dicht tegenaan zat. Lente snuiven Veel zal natuurlijk afhangen van de weersomstandighe den. De touroperators komen tóch wel naar de bollen streek, maar het zijn juist de dagjesmensen die de extra stoot kunnen geven. Bij mooi en zonnig weer komen de boeren, de burgers en de bui tenlui met drommen naar de Lissese Keukenhof om wat lentesfeer te snuiven. Maar bij slecht weer blijven die dagjesmensen weg. Het liefst dus acht weken aan één stuk mooi lenteweer - niet te warm natuurlijk, want dan zijn de bollen weer te snel uitgebloeid! - maar dat ide- aal-der-idealen op meteorolo gisch gebied zal wel nimmer realiteit worden. Het buitenterrein van de Lis sese tentoonstelling is van daag na zo'n harde en vooral late winter bepaald nog geen volop bloeiende lusthof. Maar niettemin kan men de bezoe kers tijdens deze eerste aan loop veel bieden. Niet aleen in het 5000 m2 grote kassen complex - een overdekte tuin met tal van bloeiende bolge wassen - maar ook in het nieuwe Koningin Beatrixpa viljoen. Want daar wordt van 28 maart tot en met woens dag 9 april een Hyacinten-, Freesia- en Amaryllisparade gehouden. Een volwassen binnententoonstelling waar vele coryfeeën uit de bollen- wereld acte de présence zul len geven. De belangstelling van de zij de van het bloembollenvak voor deze parade's - er worden er in totaal vijf ge houden - is groot. Geen won der: men krijgt op deze ma nier de kans zijn creaties te tonen aan een groot en inter nationaal publiek. En hoewel die duizenden natuurlijk niet allemaal door-dik-en-door- dun-liefhebbers zullen zijn, mag wel worden aangeno men dat een belangrijk per centage wel tot die categorie behoort. Met andere woorden: een groot deel van die kijkers kan straks kopers worden. En dan moet je wel laten zien wat er allemaal in de aanbieding zit Amarylissen Voor deze eerste Parade heb ben zich veertien deelnemers gemeld. De koninklijke Amarylissen - of zo men wil: Hippastrums - worden o.m. geëxposeerd door de Kwe kersvereniging Floralia uit 's-Gravenzande en door de kust en te keur zijn. Zo pre senteert de Lissese kweker Nic. Dames een mooie collec tie, waarvan de meerbloemi- ge multiflora's stellig een be langrijk deel zullen uitma ken. De fa. Prins Topper uit Wassenaar komt o.m. ten tonele met de nieuwe Delft Blue Sport die de naam Blue Star heeft gekregen. De fa. Jan S. Pennings uit Bree- zand, die vorig jaar de show stal met de rose Gipsy Queen zal ook nu proberen zo hoog mogelijk te scoren. C. J. Zon neveld van kwekerij De Drechsberg in Voorhout die al diverse nieuwigheden heeft gewonnen die het ge- méékt hebben zoals de blau we Blue Jacket en de rode Vuurbaak, presenteert ook nu nieuwe creaties en ook van de fa. W. Zandbergen Zn. uit De Zilk wordt een aantal nieuwe zaailingen ver wacht. Het arrangement van deze eerste Keukenhof-Parade Wordt verzorgd door Andries Leek uit Naarden en hij krijgt een team van acht bin ders en bindsters tot zijn be schikking. Boskoop geeft dit jaar tijdens alle tentoonstellingen in het Energiebesparing door warmtekrachtkoppeling De provinciale overheid en de openbare nutsbedrijven on dersteunen de plannen van de Aalsmeerse glastuinders om met behulp van warmtekrachtkoppeling aanzienlijk op energie te besparen. Dit werd duidelijk tijdens een informa tie-avond die de ALO (Aalsmeerse Land- en tuinbouw Or ganisaties) organiseerden in de Aalsmeerse bloemenveiling. Er kwamen ruim 120 kwekers en andere belangstellenden op de avond af. Zij hoorden inleidingen van vier deskundi gen op energiegebied aan en gingen daarover in discussie. Vorig jaar kondigde de ALO aan serieuze plannen te hebben om in een samenwerkingsverband tussen telers aan energie- en kostenbesparing te zullen werken. Zo werd onder meer aandacht besteed aan centrale kolenstook, waarmee het Aalsmeerse kassengebied zou kunnen worden verwarmd. Daarnaast werd warmtekrachtkoppeling als serieuze moge lijkheid naar voren gebracht. Lucas Bols en tulpen Bij een telling van het aantal verschillende soorten tulpen op Flora Rijnsburg die op één dag waren aangevoerd, kwam men aan een totaal van 143. Nog steeds komen er nieuwe tulpen voor de klok. Woensdag bracht de kweker Nic Jong uit Lutjebroek een veilingwagen vol nieuwe tulpen, die de vaderlandse naam Lucas Bols dragen. De eerste koper van deze fraaie oudrose tulp kreeg van de kweker een kruik Bols aangeboden. De koninklijke Amarylissen gaan de show in de keukenhof stelen tijdens de eerste Parade. Koningin Beatrix-paviljoen acte de présence. De ruimte rond de zgn. fototoren wordt constant ingenomen door bloeiende Rhododendrons, Azalea's en andere bloeiende heesters, terwijl ook een mooi assortiment groenblij- vende planten en coniferen wordt geëxposeerd. Tijdens deze Parade vindt vens een presentatie plas van de Stichting Olympiscl Spelen Amsterdam 1992. V! fotopanelen en andere infd matiemateriaal wil Amstfly dam zich als de toekomst» zetel van de Olympus in Tl kijker spelen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6