Olieprijs fors omlaag na mislukken Opec-eonferentie Philips en Nippon samen in nieuwe fabriek Beurs van Amsterdan ECONOMIE £cidóc(3oirutfit DINSDAG 25 MAART 1986PAGINJ Dollarkoers stijgt fors AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren vier cent gestegen tot 2,5810 gulden, ruim vier cent meer dan afge lopen vrijdag. De koersstijging kwam tot stand onder in vloed van tekenen dat de autoriteiten in de Verenigde Staten en Japan van oordeel zijn dat de dollar niet meer verder omlaag mag gaan. Een derde van Taiwanese bedrijven moet verdwijnen TAIPEH De regering van Taiwan heeft de ontbinding van ongeveer een derde van alle bedrijven in het land ge last in het kader van de be strijding van economische misdrijven. Ruim 110.000 van de in totaal 340.000 onderne mingen in het land moeten uiterlijk in juni zijn verdwe nen omdat zij vorig jaar hele maal geen zaken hebben ge daan. De bedrijven dienden slechts als dekmantel voor commerciële malversaties. Aantal winkels in huishoudelijke artikelen gedaald ZOETERMEER In de jaren 1980 tot en met 1984 is het aantal winkels in huishou delijke artikelen in Nederland met 25 pro cent gedaald tot tweeduizend. Dit bete kent dat gemiddeld elke week twee tot drie winkels verdwenen zijn. Het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf meent dat behalve de econo mische teruggang in de eerste helft van de jaren tachtig ook als oorzaak kan worden gezien de „zeer grote'' concurrentie van winkelketens op dit gebied zoals Blokker, en grote warenhuizen. Een derde van de zelfstandigen in deze branche heeft zich wel aangepast door giganten als Blokker met hun assortiment te imiteren, zij het op kleinere schaal. CSM wil Venco overnemen AMSTERDAM CSM wil tegen betaling in con tanten de Verenigde Dropfabrieken (VDF) in Etten-Leur overnemen. VDF heeft vestigingen in Naarden, Roosendaal, het Belgische Turnhout, het Duitse Bocholt en het Amerikaanse Atlanta. Het bedrijf maakt suiker werken en drop onder merken als Venco, Red Band, Topdrop en Stop- hoest. Het goed rende rende VDF heeft 522 personeelsleden, voor wie de overneming geen nadelige gevolgen zal hebben. Miljoenenopdracht trams voor Holec UTRECHT Ho lec krijgt binnen kort de opdracht van de gemeente Amsterdam voor de gehele elektro technische uitrus ting van 45 nieu we tramstellen, hetgeen een order betekent ter waar de van 50 mil joen, aldus Holec. De bestelling van de 45 tramstellen is de eerste in een reeks, die nog eens 160 nieuwe stellen omvat in de ko mende tien jaren. „Who's Who" van Europese managers niet compleet BONN Vijfduizend namen en achtergrond informatie staan vermeld in de „Who's Who" van de Europese handel en industrie, waarvan gisteren in Bonn de editie 1987 werd gepresen teerd. Hans Kopp, redacteur van de Who's Who, zei dat het werk zeker geen lexicon der ijdelheid is maar veeleer een brugfunctie heeft om bedrij-' ven overal ter wereld op de hoogte houden van de ontwikkelingen in de Europese industrie en handel. Een succesvol bedrijf in het ene land is vaak onbekend in het andere en met behulp van de nieuwe Who's Who kan dat worden na gezocht, aldus Kopp. Ondanks het langdurige onderzoek staan er geen gegevens in van menig belangrijk industrieel. Met het oog op mogelijke ontvoeringen hebben zij er de voorkeur aan ge geven niet vermeld te worden in de vraagbaak. Verlies Nagron ruim 20 miljoen DEN HAAG Nagron Nationaal Grondbezit (aanneming, onroerend goed en metaalindustrie) in Den Haag heeft vorig jaar ruim twintig miljoen gulden verlies geleden. Het verlies is het gevolg van tegenvallers begin dit jaar die werden veroor zaakt door de sterke da ling van de olieprijs en de gevolgen daarvan voor de onroerend-goedbelangen van Nagron in Houston in de VS. Ook de moeilijke Nederlandse markt voor woningbouw en projec tontwikkeling spelen een rol. Toch staat het bedrijf er vol gens de directie goed voor De algemene reserve is teruggelo pen van 76 naar 55 miljoen, maar de concernbalans met een totaal van ƒ315 miljoen (1984: ƒ399 miljoen) toont een eigen vermogen van ƒ83,7 miljoen bij een aandelenkapi taal van 13 miljoen. De directie stelde gisteren dat de voorzieningen toereikend zijn en dat dit jaar weer een winst per aandeel van onge veer drie gulden mogelijk is. Over 1986 wordt weer een normale dividenduitkering verwacht. Akzo investeert in motivatie personeel HENGELO Akzo Zout Che mie sluit morgen de eerste fase af van de grootscheepse cam pagne „Aandacht voor Opera ties". In een grote tent bij het Hengelose hoofdkantoor heeft dan het overgrote deel van de 3700 werknemers van de Ne derlandse AZC-vestigingen kennis genomen van de wens van de directie de motivatie van het personeel op te voe ren. Dat is nodig, meent de presi dent van Akzo Zout Chemie, ir. F.A.G. Collot d'Escury, om dat de concurrentie uit Japan en Korea steeds sterker wordt. De grootste zoutproducent ter wereld, met Nederlandse ves tigingen in Amsterdam, Arn hem, Delfzijl, Hengelo en Rot terdam, wil door een sterk verbeterde communicatie van top naar werkvloer en anders om een mentaliteitsverbete ring teweegbrengen. Collot d'Escury: „We hebben sinds kort een fabriek in Japan. Die produceert hetzelfde als een AZC-fabriek in Rotterdam. Door de toewijding en inzet in Japan blijken fenomenale pro- dukties haalbaar. Omdat de Rotterdammers van de Japan ners hebben geleerd, is hun produktie nu ook grandioos gestegen". De topman van Akzo Zout Chemie ziet echter verschillen met de sterk in opmars zijnde programma's van kwaliteits zorg (naar Japans voorbeeld) in het Nederlandse bedrijfs leven. „Bij ons gaat het in de eerste plaats om een verbete ring van de communicatie en motivatie in alle geledingen van het concern. Minder om het eindprodukt. Wel zullen de komende jaren een aantal reorganisaties worden doorge voerd. Zoals bij de antieke zoutverwerkingsfabrieken in Hengelo". De kosten van het langlopende projekt zullen meer dan een miljoen gulden per jaar bedra gen. Voor de eerste fase heeft televisieproducent Han Peekei een wervende presentatie in elkaar gezet. De komende an derhalf jaar zal in de tweede fase een trainingsprogramma afgewerkt worden. Collot d'Escury: „De laatste jaren hebben we nogal eens slecht nieuws moeten verkopen. Dat heeft onze werknemers arg wanend gemaakt. Daarom was deze positieve presentatie no dig. Weliswaar staat onze di recte toekomst niet op het spel. Maar onze concurrenten zitten niet stil en dus zullen we ons op langere termijn moeten verbeteren". MARKTEN EIERVEILING EIVEBA BV 8ARNE- VELD (25-3) - Aanvoer 2.575.800 stuks, stemming prijshoudend. Prij zen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 8.60-9,00. van 55-56 gram 9.13-9.65. van 60-61 gram 11,15 en van 65-66 gram 11,80-12,28. GENEVE De olieprij zen zijn gisteren fors ge daald toen eenmaal be kend was geworden dat de dertien Opek-ministers na negen dagen vergade ren in Genève onverrich- terzake huiswaarts waren gekeerd. Zij hebben geen enkele overeenstemming bereikt over een algeme ne strategie om de val van de olieprijzen op de we reldmarkt tot staan te brengen. De woordvoerder van de Opec, James Audu, zei dat de beraadslagingen op 15 april zouden worden hervat. Intus sen kunnen de olieministers hun regeringen raadplegen en overleg voeren met andere olie-producerende landen. De slotvergadering van de Opec eindigde in verwarring en zonder de gebruikelijke persconferentie van de voor zitter. Om het contact met de pers te vermijden verlieten de voorzitter van de Opec, de Ve nezolaanse olieminister Gri- santi en de meeste andere mi nisters, het hotel schielijk via de achteruituitgang bij de keu ken. Tien dollar Op de Europese vrije markt daalde de prijs Brent-olie voor levering in juni tot 11,75 dol lar. twee dollar minder dan de prijs die afgelopen vrijdag aan het slot van de handel in de VS werd genoteerd. De prijs van de meest verkochte Ame rikaanse ruwe olie zakte op de beurs van New York op een gegeven moment met ruim twee dollar tot bijna elf dollar per vat. De slotnotering kwam nog boven de twaalf dollar uit. Verschillende oliehandelaren lieten weten somber gestemd te zijn over de verdere ont wikkeling van de olieprijzen. Op de internationale olie- markten wordt dagelijks twee miljoen vaten meer aangebo den dan de markt kan opne men, terwijl bovendien een af nemende vraag wordt ver- /I Fawzi Ahmed Shakshuki, olieminister van Libië, ging er gisterochtend rustig bij zitten op de Opec-vergadering in Genève. Het was de negende en zo later bleek, tevens laatste vergaderdag. De olieprijzen zijn ten gevolge van het mislukte oveileg fors gedaald. wacht voor de komende maan den. Sommige oliehandelaren houden serieus rekening met een olieprijs die beneden de tien dollar per vat ligt. Ande ren gaan ervan uit, dat zolang de Opec het niet eens kan worden, de prijzen tussen de tien en twaalf dollar zullen schommelen. Mochten de Opec-ministers later toch nog besluiten om de produktie drastisch te verminderen, dan zouden de prijzen wel weer eens kunnen stijgen tot zo'n twintig dollar per vat. Verwarring In de loop van de afgelopen week leek het eropdat de standpunten van de Opec-mi nisters dichterbij elkaar waren gekomen. Men verkreeg over eenstemming over het op nieuw instellen van een pro- duktieplafond. Maar over de hoogte daarvan, laat staan over de verdeling van een eventuele produktiebeperking, zijn zij het totaal niet eens kunnen worden. Naar verluidt zou er een fikse ruzie zijn ontstaan tussen de Opec-landen van de harde lijn (Algerije, Libië en Iran) en Saoedi-Arabië en de overige Golfstaten. De radicale landen wilden in de slotverklaring een verwijzing opnemen naar een produktieplafond van veertien miljoen vaten per dag, maar minister van olie Jamani van Saoedi-Arabië en de andere ministers van de Golfstaten weigerden dat. Deze houding is een reactie op de eis van de landen van de harde lijn dat de Golfstaten, en Saoedi-Arabië in het bij zonder, het grootste deel van de produktievermindering voor hun rekening zouden ne lrak en de Verenigde Arabi sche Emiraten hebben zelfs gevraagd om een vergroting van hun produktie met zestig procent. Andere landen, waar onder Venezuela, weigerden hun produktie te verkleinen. OPEC-voorzitter Grisanti ver klaarde van zijn regering van tevoren al opdracht te hebben gekregen „Geen vat olie in te leveren". Patstelling De algemeen secretaris van de Nederlandse organisatie voor de oliehandel in Rotterdam, J. Oskam, noemt de uitblijvende beslissing van Opec over de te produceren hoeveelheden olié een „patstelling met bittere nasmaak". Hij maakt een ver gelijking met een wedstrijd: „Iedereen zal nog een tijdje ge duld moeten hebben. Na de rust zal blijken welke opdracht de spelers in de kleedkamer hebben gekregen om op vijf tien april hun spel te hervat ten". De moeilijkheid is volgens Os kam dat Opec problemen in eigen kamp heeft door de oor log tussen Iran en Irak. Bo vendien kwamen Opec-landen in het verleden niet steeds hun afspraken over te produceren hoeveelheden olie na. Volgens Oskam verwacht men in Westerse landen sneller be slissingen dan mensen uit het Midden-Oosten en Afrika ge wend zijn te nemen. Zeker is zijns inziens dat de niet-Opec- landen Mexico, Maleisië, An gola, Oman en Egypte willen meewerken aan een lagere olieproduktie. Ze wachten echter af wat de Opec doet, al dus Oskam. Naar' het gevoel van Oskam zal de huidige prijs van rond dertien a veertien dollar voor een vat (159 liter) niet verder dalen. Spiraal De spiraalvormige constructie in deze transporttoren maakt het continue laden of lossen van schepen mogelijk en dat levert een belangrijke tijdsbesparing op. Omdat bovendien aan de onderkant een „telescoop-transporteur" is aangebracht, kan het gehele ruim be streken worden. De toren, een vinding van een bedrijf uit Borne, is één van de noviteiten die binnenkort te bewonderen zijn op de beurs Ports, Transport Equipment, een internationaal congres over nieuwe technieken voor vervoer en overslag in havens. Het driedaagse congres zal medio april plaatshebben in de Rotterdamse Ahoy-hallen. EINDHOVEN Philips, de Japanse Nippon Che- mie-Con Corporation en Nippon Steel Corporation hebben een gezamenlijke onderneming opgericht voor de fabricage en ver koop van keramische elektronische componen ten. Philips neemt voor veertig procent deel in het aandelenkapitaal van in totaal 24 miljoen gulden en de twee Nippons voor elk dertig procent. Philips hoopt dat deze joint-ven ture een goede spring plank zal zijn voor de ver overing van de Japartse markt. De produkten worden in prin cipe gebaseerd op produktie- en procestechnologie van Phi lips. Het is de bedoeling dat de nieuwe onderneming nog dit jaar wordt gevormd en vol gend jaar operationeel wordt. Dr. W. Dekker, president van Philips, heeft vandaag tijdens een forumbijeenkomst in het Japanse Kobe een pleidooi ge houden voor conferenties tus sen de bedrijven uit de ver schillende landen, maar hij zei daarbij te betreuren dat de meeste elektronica-bedrijven zijn opgeslokt door de Japan ners. „Vooral de Amerikaanse loper uitgelegd voor hun grootste concurrent, toen men besloot de eigen produktie stop te zetten en Japanse produk ten onder eigen naam te gaan verkopen". Dit is volgens Dek ker vooral fnuikend, omdat de consumenten-electronica steeds verder strengeld zal ra ken met andere, professionele toepassingen, zoals computers en telecommunicatie. Volgens Dekker is het moeilijk in te zien hoe een bedrijf hieraan mee zal kunnen doen als het de research- en ontwikke lingsfaciliteiten in de consu menten-sector heeft opgehe ven. Grote mogelijkheden voor uitvoer naar Algerije SCHIPHOL Er zijn „grote mogelijkheden" voor een verrui ming van de Nederlandse export naar Algerije, met name en op korte termijn, op het gebied van de landbouw. Staatssecretaris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken) heeft dit gisteren gezegd op Schiphol na een bezoek van enkele dagen aan dit Noordafri- kaanse land. Nederland exporteert jaarlijks voor circa zevenhonderd miljoen gulden naar Algerije. De invoer uit dat land (vooral aardolie- produkten) heeft een waarde van drie miljard gulden per jaar. Die handelsbalans is best wat meer in evenwicht te brengen, al dus Van Eekelen. Hii ziet daartoe nu kansen omdat Algerije als olie-exporterend land door de forse daling van de olieprijzen in de problemen is geraakt. Algerije, dat een staatshandel kent, wil om die reden zijn export verbreden en meer zelfvoorzienend worden. De landbouw speelt daarbij een belangrijke rol en Alge rije wil daartoe in Nederland levend vee kopen en hulp ontvan gen voor het bouwen van stallen en dergelijke. De Algerijnen zijn ook geïnteresseerd in hoogwaardig zaai- en pootgoed en sa menwerking op visserijgebied. brink mol 59.00 58.50 burg heybr 1800.00 1900 00 calvè 558.00 559.00 catvé c 565.00 559.00 calvè pr 3030 00 3030 00 calvè pr c 3030.00 3030.00 ceteco 341.00 342.00 celeco c 345.00 344.00 chamotle 25.50 26.00 chamottepr 840.00S 840.00S 86.50 86.50 damindo c 417.00 420.00 cred lyonn 102.00 101.00 deümii c 186.50 186 20 desseau* 157.20 159.00 dordtse pr 174.00 176.00 dorp groep 295.00 288.00 econoslo 103.50 100.00 emba 555.00 593.00 eriksc 306 00 310.50 fumess 58.00 54.80 gamma hold 281.50 282.00 gel delft c 227.00 220.00 gero c 60.00K geveke(g1ti) 45.40 45.30 giessen 285.00 281.00 IUITENLANDS GELD Port, escudo Canadese dollar Fr. (rank Zwits. frank aank 2,64 Zweedse kroon 4,00 Noorse kroon 5,58 Deense kroon 114,75 Oostenr. sch. 17,80 Spaanse peseta 2,10 Gr. drachme 1,91 Finse mark 38.25 J.Slav Dinar 137,25 Ierse pond EN ZILVER de -h Sind erd dc ren er anten fger-n GOUD onbewerkt bewerkt Opgave: Drijfhout. Nieuw Vorige ZILVER 29100 29600 28450 28950, onbewerkt 31080 30400 bewerkt NEW YORK «slag mb« allied signal chevron cor Chrysler genl motors genl public 8 5/8 85/8 54 3/4 551/8 79 3/4 801/2 75 3/4 771/8 83 1/4 847/8 191/8 193/8 43 7/8 443/4 34 3/8 35 41 7/8 421/8 46 1/4 47 16 5/8 161/2 37 7/8 385/8 8 5/8 - 60 601/2 20 3/8 201/8 1611/4 160 mobit corp 291/3 ade e anse 1 :ijn van ówens-Ülin 71 e pro, rca corp 62 5/flachto: royal dutch 75 s\ec sears roeb 46 1/8 santa Ie 37 3itc.m x stdoilohi 47 °kio z toaco 29 ïdelijk unitever n 162 extrei utd brands 23 7/6,^„ti^l us steef 22 3/filI 52 lssen e 49 i/*voord( 72 5/(en is i westingh el "DJE Uiteindelijk lager AMSTERDAM Het Damrak heeft de eerste dag van de^ we week over het algemeen gezien lager afgesloten. 1 hoofdfondsen was de stemming aanvankelijk verdeeld, ook hier trad later een wat teruglopende tendens in. Zelfs Olie kon zich hieraan niet onttrekken. Van een winst van j bleef slechts een winst van 2 over op 188. Van de inteijf nale waarden moest Unilever tenslotte ƒ3,50 prijsgeven C Akzo en Hoogovens moesten een paar dubbeltjes terug. 1 en KLM eindigden een paar dubbeltjes hoger. De banken kleine verschuivingen naar beide zijden te zien. De verzek^l raakten in de verdrukking met een teruggang van ƒ3,31," Aegon en van ƒ1,50 voor Nat. Nederlanden. VNU zakte Eenzelfde bedrag zag Wessanen verloren gaan terwijl Ne ƒ1,70 goedkoper werd. Bührmann-Tetterode zag ƒ4 ve gaan en ook Fokker kalfde geleidelijk af. Dit laatste was o „O w geval op de obligatiemarkt. De ster van de parallelmarkfelde pi papierfabrikant Crown Van Gelder. lij zijn aU-on I Datex wil Alpha overnemen van NMB AMSTERDAM Datex Hol- ding wil Alpha Computerdien sten, een onderneming in Am sterdam met 225 werknemers, overnemen van de NMB. Uit gangspunt bij de onderhande- lingen is dat Alpha onl gen naam kan opereren, J_ de deelnemingen in Al/9®n' Microland en Datavorm n™ de overneming blijven. stelt in een bekendrf. geen nadelige gevolgen ,n wachten voor het persor^^n^ denkt dat de onderhaijen jn gen begin april wordeif" rond. 'nprnric

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4