Oecumenische week brengt grote schade aan in Nederland Di Zaak-Curran beroert Amerikaanse katholieken aan tafel £oidóc(2oti/ici/ti kerk en wereld PROF. FIOLET: Braziliaanse kerk geeft grond voor landloze boeren Romeinse joden blij niet bezoek van Paus Provocatie beantwoord weer au ACHTERGROND Ccidóe Souiant DINSDAG 25 MAART 1986 PAGINA Gefilmd portret mgr. Bar op tv De NCRV heeft een gefilmd portret vervaardigd van de bis schop van Rotterdam, mgr. R. Bar. Het portret wordt dinsdag avond 1 april uitgezonden op Nederland I om 22.05 in het pro gramma Ander Nieuws. De bisschop spreekt daarin met redac teur Marcel Quartel over zijn jeugd en studietijd, zijn overgang tot de katholieke kerk en zijn werk als bisschop van Rotter dam. Het filmteam vergezelde mgr. Bar onder meer op een wandeling in Utrecht bij een bezoek aan zijn studentenhuis, bij een bezoek aan de kerk en het koor van de Russisch-Ortho- doxe kerk in Den Haag. bij het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout en bij de marinierskazerne in Rotterdam. Wellicht hoogleraar in missiologie Als de Utrechtse Universiteitsraad akkoord gaat krijgt de Rijksuniversiteit Utrecht een bijzonder hoogleraar in de mis siologie (zendingswetenschap). De formatieplaats wordt bekos tigd door de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervorm de Kerk. Dat blijkt uit een voorstel van het college van bestuur aan de universiteitsraad. De Utrechtse universiteit heeft sinds de pensionering van dr. J. M van der Linden in 1980 geen hoogleraar missiologie meer, omdat die post als gevolg van de bezuinigingen is opgeheven. Er bestaat echter bij de Utrechtse theologiestudenten veel be langstelling voor de zendingswetenschap, aldus het college van bestuur. Wanneer ge geen vreugde aan uzelf beleeft, zal de wereld u geen vreugde bereiden Paul Heyse De „oecumenische week", het bezoek van de Nederlandse protestanten aan het Vaticaan, vorige week, zal enorme schade toebrengen aan de oecu menische verhoudingen in Nederland. Dat meent prof. dr. H.A.M. Fiolet, oud-secretaris van de Ne derlandse Raad van Ker ken. Er is gesproken over een commissie die de oecumenische ge sprekken in Nederland zal voortzetten. Hoe wordt die commissie sa mengesteld? Welke ker ken doen daar aan mee? Gaat die commissie een soort alternatieve Raad van Kerken vormen?", vraagt prof. Fiolet zich af. Hij is van mening dat er een soort "driedeling in kerkelijk Nederland ontstaat: „Je krijgt drie soorten kerken in ons land: protestantse kerken die wel en die niet met Rome in gesprek zijn en de Rooms-Ka- tholieke Kerk zelf. Maar in de Raad van Kerken zijn elf ker ken vertegenwoordigd. Hoe gaat dat in de toekomst?" Prof. Fiolet zegt niet veel te begrijpen van de enthousiaste reacties van de protestantse deelnemers aan de ontmoe ting met het Secretariaat voor de Eenheid. „De protestanten hadden de pastorale nood als invalshoek gekozen voor de oecumene. Wat was het ant woord van de paus? Die nood is onoplosbaar zolang er geen kerkelijke eenheid is. En die eenheid is gelegen in Rome". „Ik maak me ernstig zorgen over de oecumenische kwali teit van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland als ik de protestantse kerken zullen opvattingen hoor van bijvoor- merken dat er wat betreft de beeld kardinaal Simonis. Ik oecumene niets te beginnen is voorzie dat de Raad van Ker- met Rome En die kerken zul- ken wordt uitgezogen: de len dan afhaken". Diverse Braziliaanse bis schoppen hebben beslo ten de daad bij het woord te voegen en gronden van de Kerk beschikbaar te stellen voor de meer dan tien miljoen landloze boe ren in het land. In totaal zijn ruim tienduizend hectare aan de overheid overgedragen voor de uit voering van agrarische hervormingen. De belangrijkste gift is dezer dagen gedaan door de voor uitstrevende aartsbisschop van Fortaleza. in het noorden van het land, kardinaal Aloi- sio Lorscheider, die 8.200 hec tare overdroeg aan het minis terie van Ontwikkeling en agrarische hervorming. Even eens in het noorden van het land schonk mgr. Antonio Fragoso, bisschop van Cra- teus, een gebied van 2000 hec tare aan de regering. Vorig jaar had kardinaal Pau lo Evaristo Arns al een voor beeld gegeven door een voor malige boerderij van de Kerk aan te bieden aan het ge meentebestuur van Sao Paulo voor de bouw van volkswo ningen voor duizend gezin- Volgens officiële gegevens uit 1975 is de R.-K. Kerk in Bra zilië één van de grootste grondbezitters, met 178.000 hectare in voornamelijk het noorden en noordoosten. De huidige giften omvatten onge veer zes procent van het ker kelijk bezit. Kardinaal Arns meent even wel dat er geen tegenstrijdig heid bestaat tussen de steun die de Braziliaanse bisschop pen geven aan een vergaande verdeling van de grond en de nog steeds gigantische hoe veelheid grond die in het be zit is van de Kerk. Volgens kardinaal Arns is die grond voornamelijk in het bezit van kloosterordes waarover de bisschoppen niets te zeggen hebben. Het grondbezit in handen van de bisdommen is zijns inziens miniem. Aruba heeft weer priester van eigen bodem Aruba heeft weer een priester van eigen bodem. De 28 -jari ge Armando Rudolf (Rudy) Lampe werd zaterdag door de Bisschop van Willemstad, mgr W.M. Ellis, tot priester gewijd in de kerk van Santa Cruz. De laatste priester van Aru baanse bodem was de latere apostolische vicaris Van der Veen Zeppenveld, die zeven tig jaar geleid tot priester werd gewijd. Lampe heeft de dag van 22 maart voor zijn wijding gekozen als eerbetoon aan aartsbisschop Romero van El Salvador, die op deze dag werd vermoord. Hij heeft the ologie gestudeerd aan de Ka tholieke Universiteit van Nij megen en daarna sociologie aan de universiteit van Mexi- co-Stad. De afgelopen jaren werkte hij ondermeer in Mexico en Haiti. Hij vertrekt binnenkort naar Sint Maar ten. Christenen in de politiek Veertien christen-politici heb ben op verzoek van uitgeverij De Einder in Breda uiteenge zet welke rol het christendom speelt in hun politieke hande len De veertien zijn afkom stig uit alle mogelijke politie ke partijen: van rechts tot rood. Sommigen van hen, zo als David van Ooijen, Mein- dert Leerling en Dick de Zeeuw, zien een belangrijk verband tussen hun geloof en hun politiek bezig-zijn, voor anderen hebben deze aspecten weinig of niets met elkaar te maken. De samenstelster, drs. Marijke van Vliet, hoopt met deze gesprekken een indruk te hebben gegeven van wat christenen in Nederland den ken en doen. Van rechts tot rood. Chris tenen in de politiek. Uitge verij De Einder, 144 pp. Prijs: 19,50. Nooit meer ja en amen Sommigen hebben alleen maar kommer en kwel be leefd aan hun roomse jeugd. Dat geldt kennelijk voor de oud-journaliste Els Wolters (59). In 33 schetsjes, verza meld onder de titel Nooit meer ja en amen, heeft zij deze periode van zich af wil len schrijven. De roomse blij heid is haar duidelijk niet deelachtig geworden: alleen de zure herinneringen, vooral verbonden met de kerkelijke regelgeving inzake sexualiteit, zijn boven komen drijven. En die zijn kennelijk verleven digd door haar overtuiging dat sommigen in de katholie ke kerk dat verleden nieuw leven willen inblazen. Pas toors zijn uitsluitend zelfinge nomen autoritaire lieden of gluipaards. Relativering van uit de tijdsomstandigheden ontbreekt vrijwel volledig. Als therapie zal deze beschrij ving ongetwijfeld heilzaam zijn. Els Wolters: Nooit meer 'ja en amen'. Scherven uit mijn katholieke jeugd. Uitgave Gooi en Sticht. 125 pp. Prijs 24.-. Katholiek Nederland na 1945 Bij gelegenheid van zijn af scheid als hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Til burg hebben een aantal pro minente godsdienstweten schappers aan Walter Goddijn opstellen aangeboden die be trekking hebben op de ont wikkelingen in het Neder landse katholicisme na 1945. Een grrep hieruit: Jan Roes doet een onderzoek naar de betekenis van het Pastoraal Concilie als experiment van een vrijwilligerskerk. De Amsterdamse hoogleraar in het kerkelijk recht Huys- mans beschrijft hoe in de woelige periode vanaf het Tweede Vaticaans Concilie de leiding van de Nederlandse kerkprovincie gestructureerd werd. In het kader van een vergelijking van de katholie ke en de nederlands her vormde Kerk vragen de so ciologen De Loor en Peters waarom de katholieken stteds meer op de hervormden zijn gaan lijken en waarom zij zich onderscheiden van de gere formeerden. Bij beide geloofs groepen menen zij dezelfde tendens te bespeuren van ver starring enerzijds en en verf lauwing van kerkelijke be trokkenheid anderzijds. Katholiek Nederland na 1945. Redactie Philippe Stouthard en Gérard van Tillo. Uitgave Ambo. 232 pp. Prijs 35,-. De 12.000 leden tellende joodse gemeente van Rome hebben enthousiast gereageerd op de aankon diging van het bezoek dat de paus op 13 april aan de Romeinse synagoge zal brengen. Een paus van de katholieken heeft zolang de kerk bestaat nog nooit de drempel van een syna goge overschreden. Dat zal nu gebeuren, en wel bij de tempel van de oudste joodse gemeente van het wes ten, die van Rome. Overigens arriveerden de joden in Rome al 200 jaar voordat de christe lijke kerk werd gesticht. Tullia Zevi, voorzitter van de joodse' gemeenschap in Italië, noemt het „van grote beteke nis" dat zo n groot wereldrei ziger als Johannus Paulus II nu ook besloten heeft een be zoek te brengen aan „het cen trum van de oudste joodse ge meenschap in het Westen", op steenworp afstand van het Vaticaan. Zevi: „Ik verwacht een ont moeting tussen gelovigen van twee gelijkwaardige godsdien sten, die even legitiem zijn. De ontmoeting moet de defi nitieve erkenning van de vol strekte gelijkheid van de twee godsdiensten inhouden." Andere leden van de joodse gemeenschap leggen er de na druk op dat de paus niet mag komen om een preek te hou den, om de joden te zeggen wat zij volgens de katholieke kerk zijn of moeten doen. „De paus moet komen om ons te leren kennen." Bij de meeste joden is de blijd schap over het bezoek groot, ongeacht de bedoelingen die de paus ermee zal hebben. Ook al zijn de historici het niet eens over de rol van het Vaticaan in de Tweede We reldoorlog, vele joden van Rome danken hun leven aan de tijdige steun van de katho lieke geloofsdienaren in de parochies. Honderden joden overleefden de Duitse bezet ting van Rome ondergedoken in het labyrint van gebedshui zen en gebouwen van de ka tholieke kerk van Rome. „Is het echt waar dat de paus komt?", zo reageert een Ro meinse jood die dank zij de pastoor van een romeinse pa rochie de oorlog overleefde. „Dat is fantastisch nieuws." CEES MANDERS Wat er eerst uitzag als een op zichzelf staand ernstig meningsverschil tussen een rooms-katho- lieke moraaltheoloog, do cerend aan de Katholieke Universiteit van Ameri ka, en de congregatie voor de Geloofsleer te Rome, dreigt uit te groei en tot een zaak die in heel de katholieke we reld van de Verenigde Staten de gemoederen in heftige beroering brengt. In het geding zijn de tole rante opvattingen van prof. dr. Charles Curran (51) op het gebied van de seksuele moraal. Hij is ernstig berispt door kar dinaal Joseph Ratzinger, pre fect van genoemde Congrega tie. die hem voor de keus heeft gesteld op zijn dwalin gen terug te komen of af scheid te nemen als hoogle raar. Pater Curran denkt in zijn recht te staan en heeft bo vendien ernstige bedenkingen tegen de gevolgde rechtsgang buiten hem om is een onder zoek ingesteld naar zijn op vattingen, waarbij de onder zoekende instantie tegelijk als rechter fungeert. Pater Curran, die in 1958 te Rome priester werd gewijd van het diocees Rochester New York, was al tweemaal eerder het middelpunt van veel rumoer. In 1967 besloot de raad van toezicht van de universiteit hem zonder dat daarvoor enige reden werd aangegeven, te ontheffen van zijn leeropdracht als „assistant professor" in de moraaltheo logie. Alle studenten gingen prompt in staking en na vier dagen haalde de raad van toe zicht bakzeil. Vijf jaar later werd pater Curran benoemd tot gewoon hoogleraar. In 1968 was pater Curran lei der en woordvoerder van meer dan 600 katholieke theo logen, die in het openbaar kritiek uitten op de veroorde ling van kunstmatige voorbe hoedmiddelen in de encycliek „Humanae Vitae" van paus Paulus VI. Academische vrijheid De hoogleraar vindt het on juist dat juist hij op zijn vin gers wordt getikt, waar zoveel andere rooms-katholieke theologen soortgelijke opvat tingen huldigen. Het nemen van maatregelen bij het be staan van afwijkende menin gen op niet-dogmatisch ter rein acht hij noch goed voor de theologie, noch voor de Kerk. Een maatregel door Rome getroffen die directe in vloed heeft op de positie van een hoogleraar aan een katho lieke universiteit in de Vere nigde Staten beschouwt hij als een inbreuk op de academi sche vrijheid, de autonomie en de integriteit van het on derwijsinstituut. De congregatie voor de Ge loofsleer heeft een onderhoud met hem gehad op voorwaar de dat hij er zelf om vroeg en niet zou praten met de media. Prof. Curran spreekt in zijn verklaring de hoop uit, dat de katholieke kerk die hij zeer lief heeft, lering zal trekken uit deze „onverkwikkelijke affaire". Inmiddels heeft kardinaal Jo seph Bernardin, aartsbisschop van Chicago en voorzitter van het college van toezicht van de pauselijke Katholieke Uni versiteit van Amerika waar pater Curran doceert, laten weten dat een compromis met het Vaticaan het beste zou zijn waardoor de leeropdracht van prof. Curran blijft behou den. In een informeel gesprek met kardinaal Ratzinger heeft hij laten doorschemeren, dat prof. Curran wat hem betreft best mag blijven als hij niet meer onderwijs geeft in sek suele ethiek. „Ik heb al vijf tien jaar geen cursussen in dat veld meer gegeven en het Va ticaan is niet happig gebleken enig compromis te aanvaar den", heeft prof. Curran op 11 maart verklaard. De bisschop onder wiens ju risdictie pater Curran valt, Matthew H. Clark van Ro chester N.Y., heeft verklaard dat een maatregel tegen de hoogleraar een „ernstige te genslag" zou betekenen voor de Amerikaanse RK Kerk „en voor ons allen een uiterst pijnlijke ervaring zou opleve ren". In een vier bladzijden omvattende verklaring zegt bisschop Clark, dat allen die pater Curran deloyaal vinden wat betreft de kerkelijke leer „niets begrijpen van het aftas tende en experimentele ka rakter van het theologisch be drijf". Naar zijn mening is prof. Curran onberispelijk in zijn levenswandel en toont hij een diep ontzag voor het ge zag van de Kerk. Negen vooraanstaande uni versitaire katholieke theolo gen hebben te Washington een verklaring uitgegeven, waarin wordt gesteld dat het Vaticaanse standpunt bete kent, dat iemand die niet vol ledig akkoord gaat met niet- onfeilbaar verklaarde kerke lijke leeropvattingen, zichzelf daarmee automatisch plaatst buiten de kring van katholie ke theologen. Daarom zouden andere hoogleraren met de zelfde opvattingen op precies dezelfde manier moeten wor den behandeld, vinden zij. Zij verwijten het Vaticaan de „vijanden" van de katholieke kerk in de kaart te spelen door de indruk te wekken, dat katholieke hogescholen geen onafhankelijke instellin gen van hoger onderwijs zijn doch slechts verlengstukken van de officiële Kerk. In het diocees Rochester is in- Kardinaal Bernardin: zoeken naar compromis tussen een steungroep voor prof. Curran gevormd, be staande uit priesters, religieu zen en leken, met het doel zich teweer te stellen tegen het Vaticaanse ultimatum. Hollandse gehaktbal, wortels met gebakken ui en aardappelen zachtzure lammetjespap Nodig voor twee personen: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, losgeklopt ei, zout, peper, nootmuskaat, 20 g margarine; 400 g winterwortels, zout, suiker, 1 grote ui, 10 g marga rine, basilicum; '/t tot 1 kg aardappelen; Week het brood in warm water, druk het droog en maak het fijn. Voeg gehakt, weinig losgeklopt ei, zout, peper en noot muskaat toe en kneed de massa tot een samenhangend ge heel. Voeg nog wat ei toe als het gehakt te droog is of doe er wat paneermeel bij als het te vochtig is. Vorm met iets nat gemaakte handen gladde ballen van het gehakt en leg die ruim een uur koel weg. Bak de gehaktballen vervolgens op een matig vuur en regel matig kerend in twintig minuten bruin en gaar. Voeg kleine scheutjes water toe als het vlees te bruin dreigt te worden, maar maak de jus pas af met wat meer water als de gehakt ballen uit de pan zijn. Borstel de wortels schoon of schrap ze als dat borstelen niet lukt. Snijd de groente in hele of halve schijven van een hal ve centimeter en kook haar in ruim een kwartier gaar in weinig water met zout en suiker. Smoor (dat is met het deksel op de pan) dunne uisnippers gaar in de margarine en bak ze vervolgens al omscheppende lichtbruin. Meng de afgegoten wortels met basilicum door de ui. Maak in de pan een mengsel van bloem en melk, breng het al roerende aan de kook en laat het een minuut koken. Laat de pan dan lauw worden en doe er de karnemelk bij. Geef er stroop of bruine basterdsuiker bij. JEANNE Het treffen tussen Libië en de Verenigde Staten in Middellandse-Zeegebied is uiteraard een betreurenswaan e gic laars utes. ontwikkeling. De twee direct betrokken landen hebben e orjt ter zelf regelrecht aangestuurd op dit zoveelste incident ii\,2 Golf van Sirte. De Libische leider Khadaffy heeft het flict al geruime tijd ingeleid met dreigende taal. De Mid(^.ylv landse Zee zou veranderen in „een zee van bloed". alwr 1 Khadaffy, indien de Amerikanen het zouden wagen de J }g des doods" te overschrijden. Ugs j» de 1 MeT die volkomen willekeurige grenslijn had Libië opfef v gen gezag een flinke moot van de Middellandse Zee afgq kend en tot eigen gebied verklaard. Het is echter buiten dat de Golf van Sirte, een zeegebied dat een grotere opp vlakte beslaat dan bijvoorbeeld de staat Israël, tot de inter? tionale wateren behoort. De Amerikaanse vloot heeft dérl ve het volste recht door dat uitgestrekte zeegebied te va( Washington, dat al geruime tijd zint op een mogeB heid tot actie tegen Libië als centrum van het internatioif terrorisme, zag na de gespierde taal van Khadaffy de i schoon de Libische leider een gevoelig lesje te leren. N^ Libië met luchtdoelraketten van Russische makelij een 9 "W" val op marinevliegtuigen van de VS had ondernomen, h( I de machtige Amerikaanse zesde vloot genadeloos teruggel I gen. Amerika heeft niet geaarzeld een raketbasis aan de ]j B en een Libisch marinevaartpig, die met die Russiche ral ten waren uitgerust, te vernietigen. AMERIKA kon dat vrijelijk doen. Hoewel de Sovjet-b onmiddellijk protesteerde tegen het Amerikaanse optreiLpmj lijkt het immers uitgesloten dat Moskou verder zal gaan in het conflict tot daadwerkelijke steun aan Libië zal be^oun ten. En doordat Khadaffy zich in de Arabische wereld vtrf1^Cf dig heeft geïsoleerd, zullen ook de omringende landen l|?eiL beslist niet gewapender hand te hulp snellen. tonst KADAFI heeft opnieuw en waarschijnlijk willensfoarv wetens zijn hand overspeeld. Verwacht mag worden^ers) het rumoer rond dit nieuwe conflict in de Golf van &oun' evenals bij vorige incidenten spoedig zal zijn weggeëbd.jyan Amerikaanse zesde vloot zal ondertussen onverstoord gaan met de tiendaagse oefeningen in het zuidelijk deel herso de Middellandse Zee en daarbij niet aarzelen opnieuw dejures wettig door Libië getrokken „lijn des doods" te oversclj^opj. den. De vlootoefening, die tot 2 april zal duren, is de vi^evo] in een reeks Amerikaanse manoeuvres voor de Libische farjei sinds de terreuraanslagen van eind december vorig jaa^£Cur de vliegvelden van Rome en Wenen. President Reaganwaar, Khadaffy dankbaar zijn dat hij hem de gelegenheid heeftp^ geven tot een „vertoorT van vastberadenheid" naar aaij^ ding van die terreurdaden. torna blijkt Skisport 6elljk DEN HAAG Dicht bij &erne zijn er alleen in de hoger#role-; len van de Harz (sneeuvde b van 20 tot 55 cm) en in daedal gere delen van het Sauemen. I Maartse buien DE BILT (KNMI) Het ver anderlijke weer, waarin regen- hagel- en sneeuwbuien wor den afgewisseld door korte maar felle opklaringen, duurt ook morgen voort. Vannacht kan, tijdens die opklaringen, een minimumtemperatuur van even boven het vriespunt wor den bereikt. Aan de grond zal het plaatselijk vriezen. Morgen overdag lopen de thermometers op tot een maxi mumwaarde van en graad of acht. Er is nog steeds behoor lijk wat wind. Deze komt uit west tot zuidwest en is matig tot vrij krachtig, langs de kust krachtig tot hard. Het gezegde 'Maart roert zijn staart' is dit jaar zeker van toe passing. Het weer blijft tot en met Eerste Paasdag wisselval lig en windering, met maartse buien en donderdag waar schijnlijk opnieuw een wat groter regengebied. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en vanuit het zuidwesten regen-, sneeuw- of hagelbuien. Middagtempera- tuur tussen 6 en 9 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Regen, in het noorden moge lijk ook sneeuw. Middagtem- peratuur van 7 graden in Schotland tot 13 iri Zuid-Enge- land. Benelux: Donderdag af en toe regen, vrij zacht met maxi mumtemperatuur omstreeks 12 graden. Vrijdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, rond 10 graden. Frankrijk, Atlantische kust: Van tijd tot tyd regen. Middag- temperatuur van 12 graden in het noorden tot 19 in het zui den. Midden- en OoSt-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera- tuur tussen 12 en 16 graden. Spanje en Portugal: Af en toe zon, maar aan de noord- en westkust ook af en toe regen. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 21 in het zuidoosten. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur tussen 9 en 14 graden. Alpengebied: Donderdag pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Vrijdag af en toe regen. Middagtemperatuur tussen 12 en 15 graden. Nul- graadnivo circa 1800 meter. Italië, Joegoslavische kust: Donderdag droog en perioden met zon. Vrijdag vooral in het noorden kans op regen, Mid dagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. (sneeuwlaag tot 45 cm) no| delijke wintersportmogelif den. Weersverwachting? woensdag middernacht: selvallig weer met sneeu' en. Boven de 600 meter vorst. Alpengebied Over het algemeen nog lijke tot goede winterspor, >r gen tot in het dal echter* meer mogelijk. Verder men in een aantal gebiedei kening te houden met bejjgjyj pj te langlaufmogelijkhederv t het hieronderstaande zicht worden de gemidcmjj-r sneeuwhoogten verme^c'iatiseri resp. de lagere en hogere^derllc tes: #.000 Oostenrijk Vorarlberg: 95 185; Tirof ld 140; Salzburgerland 55^°'™ Karinthië 75 145. jf' laardoc Zwitserland Berner Oberland: 30 90; O' buenden: 55 110; Wallis 65- Frankrijk Savoie/Haute Savoie: 85| j Alpes du Sud: 100 165. Weersverwachting Alp bied: voor het gehele Alpt bied verwacht men wiss^ lig weer met enige sneeuig en. Het nul-gradennivea" liggen op ca. 1.500 meter.fi Voor meer gedetailleerd) formatie uit de genoemdal den de ANWB/K sneeuwlijnen: Belgische Ardennen/J /Sauerland/Harz: 06 - 20 Oostenrijk 06 - 910 910 |j Zwitserland/Frankrijk- /Noord-Italië 06 - 910 9k De Bilt i Eelde a Eindhoven I Den Helder i Rotterdam Twente a Vlissingen I Zd. Limburg erdeen Brussel Dublin Innsbruck i Klagenfurt i Kopenhagen i ".hew. 21 12 IIEM

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2