Lissese zwemverenigingen in bestaan bedreigd Minister Ruding wijst de weg naar Duinrell Stormschade in Rijn- en Bollenstreek valt mee Ruim een ton voor Noordwijkse ouderen hIDEN OMGEVING EeidM<2owuvnt DINSDAG 25 MAART 1986 PAGINA 15 assenaars grens vrije ptor blijft een ton ^SENAAR De grens voor het moe- lijk diaanvragen van een woonvergunning wildqr een koopwoning blijft 100.000 gul- en daj Daartoe besliste gisteravond de dat zjscommissie huisvesting in Wassenaar leekfiiem. In 1984 was de grens nog n tekOOO gulden, en iedereen die een goed- \mne$r huis kocht moest een woonvergun- >ndere| aanvragen. 1 verdeens een notitie van de afdeling huis- xken jng zijn de kopers van huizen tussen oegevjOO.OOO en de 194.000 gulden praktisch iregennaal Wassenaarders. „Nu blijkt dat ..„zonder wettelijke bepalingen de wo- [en in deze sector ten goede ziin geko- aan de doelgroep die wij daarvoor Veel belangstelling show Sassenheim SASSENHEIM Een groot opgezet showfestijn in de sporthal „Wasbeek trok gisteren - ondanks het slechte weer - toch enige honderden enthousiaste bezoekers. Initiatiefnemers voor deze avond waren 14 Sassenheimse winkeliers, die op een onconventionele speelse manier de meest uiteenlopende artikelen onder de aan dacht van potentiële klanten wilden bren gen. Trekpleister was voor velen ontegen zeggelijk de zeer gevarieerde modeshow. Het grote aantal mannelijke aanwezigen was wellicht mede te wijten aan het feit, dat er bij de verschillende stands naast informatie over allerhande zaken culi naire voorbeelden waren, van hetgeen de Sassenheimse middenstand zoal te bieden heeft. EERLIJK DELEN... WASSENAAR Wordt er wel of wordt er niet eerlijk gedeeld. Daar maakte het Wassenaarse PvdA-raadslid Henk Goulooze zich gisteravond druk om in de raads commissie onderwijs. Want wat was het geval: wethou der Jan Greep had ter ere van de laatste vergadering van de huidige periode een flink aantal gebakjes laten aanrukken. Het zag er eventjes naar uit dat er al thans dat dacht Goulooze te weinig waren om ie dereen mee te laten genieten. „Dat wordt dus eerlijk delen", zei Goulooze in een niet al te gulzige, maar wel waarlijk socialistische bui. Hij ontlokte het VVD-raadslid (ep Tweede KamerlidHans Dijkstal daarmee de gedenkwaardige woorden: „Daar heb je hem ook weer met z'n eerlijk delen". Wethouder Greep (PvdA) wilde het er duidelijk niet op aan laten komen. Hij had naar even later bleek ruim voldoende gebak ingekocht, zodat de partijpolitiek er uiteindelijk niet aan te pas hoefde te komen. Henk Goulooze kreeg dus ook een heel gebakje. Raad moet regeling muziekonderwijs Rijnsburg goedkeuren RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg wil in 1986 en 1987 jaarlijks maximaal 15.000 gulden op tafel leggen om muziekleerlingen uit de eigen gemeente in staat tp stellen lessen aan de Katwijkse Muziekschool te volgen. De ge meenteraad krijgt donderdag het voorstel hiermee ak koord te gaan en aan het beschikbaar stellen van dit geld een aantal voorwaarden te verbinden. Met dit raadsbesluit kan een eind komen aan de stuatie die in de zomer van 1984 werd geschapen. Rijnsburg weigerde toen de Kat wijkse Muziekschool te subsidiëren omdat de gemeente Katwijk plotseling een rekening van 15.000 gulden pre senteerde voor de Rijnsburgse leerlingen, iets wat nooit eerder betaald had hoeven worden door Rijnsburg. Diver se raadsleden voerden daarna actie om te voorkomen dat de kinderen uit het bloemendorp voortaan verstoken zou den blijven van muziekonderwijs. Eén van de voorwaarden voor de nieuwe regeling is dat het gaat om lessen die niet in de eigen gemeente gevolgd kunnen worden. Dat is gebaseerd op een uitspraak van de raad dat het muziekonderwijs een zaak moet zijn van het particulier initiatie! en niet van de gemeente. Dat initia tief biedt volgens het college voldoende mogelijkheden op het gebied van blokfluit, dwarsfluit, orgel en piano. Voor andere instrumenten als klarinet, saxofoon, trompet, trombone, cello, hobo, viool, groot koper en slagwerk is men aangewezen op een muziekschool en datzelfde geldt voor de vooropleiding voor het conservatorium. Voor die lessen moeten leerlingen een eigen bijdrage variërend van 103 tot 846 gulden per jaar betalen. Het verschil tussen dat bedrag en de werkelijke kosten moet de gemeente op tafel leggen. Op. dit moment volgen drie tot vier leerlingen uit Rijns- burg muzieklessen in Katwijk en inmiddels hebben zich al vijf nieuwe kandidaten aangemeld. B en W stellen dat wanneer het maximum bedrag bereikt is, nieuwe kandi daten op een wachtlijst terecht komen. B en W willen zo spoedig mogelijk na het besluit van de gemeenteraad een advertentie plaatsen zodat in april al met het muziekon derwijs kan worden gestart. tSSE Na het perso- »el van het zwembad e Lis, hebben nu ook beide Lissese zwem- irenigingen (de Water- lienden en Zwemclub isse) bij het gemeente- lstuur geprotesteerd te- in de plannen om de iploitatie van het bad 'er te dragen aan Sport jndsen Nederland. Bei- verenigingen voelen [h in hun voortbestaan jdreigd. In het overleg tussen de ge meente en Sportfondsen is tot uiting gekomen dat Sport fondsen Nederland ook de elementaire zwemopleiding in het pakket wil hebben en dat is iets dat tot op heden voornamelijk door de beide zwemverenigingen wordt verzorgd. Daarnaast betalen de vereni gingen de exploitatie, of er nu leerlingen zijn of niet en zal het wegnemen van de elementaire opleidingsmoge lijkheid bij de verenigingen ertoe leiden dat de verenigin gen met een grote terugloop in ledental te maken zullen krijgen. De beide besturen spreken in dat verband over zo'n 250 leden en dat is be paald niet gering. „Helaas, het heeft niet mogen baten", voegen de verenigin gen aan hun protest toe. „Het college van B en W. zal de raad van Lisse voorstellen om als onderdeel van de overname door Sportfondsen. Nederland per 1 augustus 1986 aan de vereniging en niet langer toe te staan ele mentair zwemonderwijs te geven. Onze hoop is erop ge richt dat de raad van Lisse dit voorstel in haar vergade ring van 9 april afwijst en daarom zullen we er met z'n allen voor moeten zorgen dat de raadsleden op de hoogte zijn van onze massale teleur stelling en verontwaardi ging"- In zijn openingswoord bij de algemene ledenvergadering van de Sportraad, werd door voorzitter G. van Baarlen uitgebreid bij het onderwerp Van Baarlen noemde de ontwikkelingen verontrustend. „Er liggen nu plannen voor waarin het funktioneren en voortbe staan van beide verenigingen wordt aangetast. Het college wil het advies van Sport fondsen overnemen, hetgeen zal inhouden dat het korps vrijwilligers dat thans op be kwame wijze de opleiding verzorgd, afgebouwd moet worden en dat er financiële consequenties voor de vere nigingen aan verbonden zul len zijn". Van een flat aan het Aletta Jacobsplantsoen in Voorschoten waaide gistermiddag 25 vierkante meter dakbedekking af en kwam op straat terecht. GEWONDE DOOR VALLENDE PLANK IN ZOETERWOUDE Ruilbeurs Het gemeenschapscentrum De Poel houdt zaterdag een ruilbeurs in 't Poelhuys in Lisse. De beurs is geopend van 10 tot 15 uur. Volwasse nen betalen een gulden, kin deren een kwartje. Private Eye De Geleense popgroep Priva- te Eye treedt zaterdagavond aver jassen 29 maart op in Het Kasteel aan de Concertweg in Al- jj». Hotel-café-restaurant Flo- phen aan den Rijn. Private aan de Hoofdstraat 55 in Eye bestaat uit vijf muzikan- Jlegom wordt donderdag ten die rock roll spelen, klaverjastoernooi gehou- Het concert begint 21.00 uur. Het toernooi begint om een toegangskaartje kost vijf uur. Inschrijven kan bij gulden. Leden moeten drie 'menmagazijn Freeke, tel. gulden betalen. (20-19029 of bij Flora, n. Vy 20-15100. Bingo j De leden van de Zoeter- ximy Lawton woud se Katholieke Bond Amerikaanse country- van Ouderen worden morgen ger Jimmy Lawton en om 14.00 uur in Huize Em- Hot Beaver Band treden maus verwacht voor een bin- dag op in bar-dancing gomiddag én diavertoning, ia Deli aan het Picképlein De dia 's gaan over IJsland en Koord wijk. Kaarten kos- worden vertoond door de in de voorverkoop bij de heer Frans Hulsbos. V12,50, op de avond bij dancing 15 gulden. Het Lieren verven reden begint om 21.00 £>e Zoeterwoudse jeugd van de basisscholen is morgen- f middag welkom in „Ons IterDOS Huis" aan het Kosterspad om zwembad 't Water bos in eieren te verven en te versie- tisburg is op Goede Vrij- ren. De jeugdraad probeert vanaf acht uur 's avonds op die wijze te zorgen voor oten. Tweede Paasdag is een extra feestelijk pasen, bad de hele dag dicht. Op Vóór een grote partij eieren dinsdag, woensdag en wordt in ieder geval gezorgd, derdaag daarna zijn de Vanaf 14.00 uur zijn de jon- in gewijzigd. Op dinsdag gens en meisjes welkom, donderdag is er vrij Deelname is gratis al wordt mmen 9.30 tot 12 uur en men wel verzocht zelf een 13.30 tot 15.30 uur. penseel of kwastje mee te msdag van 2 april tot 7 brengen. 10 uur en van 14.45 tot 5 uur. Mail 1 n De stichting Projectkoppeling n"a Beters Hazerswoude-Derde Wereld is ze in de Henny Huis- houdt vanavond in het ge- lshow de grote winnares meentehuis een voorlich- d als Randy Crawford, tingsavond over de plaats ikt Glenda Peters furore. Dioila in Mali. Hier wordt dag treedt ze weer op in onder meer een film ver- Blues Brothers aan het toond en uitleg gegeven over iri Dunantplein in Hille- het plan tot verbetering van I, maar nu met haar ei- het marktplein in Dioila. songs. De zaal gaat om Geïnteresseerden zijn vanaf 0 uur open. 20.00 uur welkom. NOORDWIJK Ruir.i een ton gaat Noordwijk besteden aan het zogenaamde flanke rende ouderen beleid. De raadscommissie voor welzijns zaken heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het be schikbaar stellen van 102.750 gulden. Zoals bekend beoogt dit beleid ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. Dit vergt een aantal ex tra-voorzieningen. Waarvoor deze middelen no dig waren bleek uit een schrij ven van de Stichting voor Ge coördineerd Bejaardenwerk Noordwijk (SGBN). De daarin opgenomen wensenlijst ver meldde onder meer de inzet van een personenvervoersbus- je om ouderen naar en van ak- tiviteiten te brengen, teneinde het leggen van sociale kontak ten te vergroten. Het busje vergde een uitgave van bijna 30.000 gulden. Een andere belangrijke bested ings- post (48.800 gulden) was de tij delijke dag- en nachtopvang in een bejaardenoord. Uitgegaan wordt van de beschikbaarstel ling van twee bedden, te we ten één bed per verzorgingste huis. De zelfstandigheid van ouderen zal door deze moge lijkheid langer, gewaarborgd blijven, meent de SGBN. Een bedrag van 11.500 gulden denkt men te besteden aan een alarmeringssysteem voor ou deren, die op de wachtlijst staan voor opneming in een verzorgingstehuis, en even tueel ook voor andere bejaar den. In eerste instantie kan via dit systeem familie, buren, kennissen, etc. worden opge roepen. Kleinere posten be treffen de aanwezigheidsdienst tijdens de nacht (4.150 gulden), de voorlichting (4.500 gulden) en de pedicure (4.500 gulden). (Vervolg van voorpagina) STREEK De storm heeft gisteren ook in de Rijn en de Bollenstreek voor een spoor van vernielingen gezorgd- Volgens een woordvoerder van de politie valt de totale schade echter mee en er viel slechts één gewonde. Overal vlogen de dakpannen van da ken, knapten bomen af, slier den reclameborden over de straat, gingen alarminstallaties af en vlogen straatnaam- en verkeersborden door de lucht. De rijkspolitie in Leiderdorp kreeg 106 meldingen van stormschade. Van een flat aan het Aletta Ja cobsplantsoen in Voorschoten waaide gistermiddag 25 vier kante meter dakbedekking af en kwam op straat terecht. Er raakte niemand gewond. Door de hevigheid van de storm en het gevaar dat nog meer delen van het dak naar beneden kwamen, heeft de politie dranghekken rondom de flat geplaatst. Ook werd de Admi raal de Ruytersingel in dit verband tot kwart over acht vanmorgen voor het door gaande verkeer afgesloten. Vandaag is een reparateur be gonnen met het herstellen van het dak. Omdat wordt ver wacht dat vanavond de storm weer aanwakkert, bliiven de dranghekken nog in de buurt van de flat staan. In Alphen aan den Rijn waaide een bouwkeet omver die bij het in aanbouw zijnde winkelcentrum Herenhof stond. De politie zette de weg af. Bij de Saffierstraat waaide een dak van een flat. Ook hier zette politie en brandweer de weg af. De politie in Alphen kreeg totaal 25 meldingen van stormschade. In Katwijk raakte op de Am- bachtsweg een kraan op drift. De kraan reed over een pers leiding waardoor droge beton in het rond spoot. De gemeen tereiniging moest verder van morgen een grote hoeveelheid zand van de boulevard halen. Ook een dakkapel van een rijtjeshuis aan de Vermeulen- straat in Noord wijkerhout verloor zijn dakbedekking. Een Katwijkse automobilist verloor in Voorhout zijn gloednieuwe caravan. De man reed op de Leidsevaart toen door een plotselinge wind vlaag zijn caravan van de trekhaak geslagen werd en in de naastgelegen sloot terecht kwam. De ^uto bleef op de kant staan. Een 36-jarige bouwvakker uit Sassenheim raakte gistermid dag gewond op een bouwter rein in Zoeterwoude-Rijndijk. De man liep op een terrein aan de Laan van de Goede Herder waar huizen worden gebouwd, toen een losgewaai de steigerplank tegen zijn hoofd aankwam. Hij is met een hoofdwond en kapotte tanden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. De voorpui van een leegstaan de schuur aan de Voorstraat in Noordwijk stortte gistermid dag door de storm in en vedr- der raakten tien meter dakbe dekking van het bejaarden centrum en een zonwering aan de Beeklaan los. RIJNSBURG De tweede stap voorde realisering van een sporthal in Rijnsburg moet donderdag door de gemeente raad worden gezet. Na de pla nontwikkeling door de Stich ting Sporthal Middelmors wordt de gemeente gevraagd de bouw planologisch ook mo gelijk te maken. Volgéns het geldende bestemmingsplan is de bouw namelijk niet toege staan. B en W melden de raad dat het ingediende plan na enige aanpassingen past binnen de Tweede stap naar stedebouwkundige criteria van de gemeente. Dat wil zeggen dat er voldoende afstand komt tussen de hal en de omliggen de bebouwing en dat de par keergelegenheid die door de komst van de sporthal verlo ren gaat, volledig wordt ge compenseerd. Er'is in het plan zelf rekening gehouden met de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal parkeerplaat- sporthal Rijnsburg sen. De commissie ruimtelijke ordening heeft zich inmiddels achter de voorgestelde wijzi ging voor het bestemmings plan geschaard. Wanneer de raad dat ook doet, wil dat ove rigens nog niet zeggen dat de gemeente ook garant wil staan voor de financiering van de bouw. Dat punt moet later be sproken worden. ind bij Katwijks bedrijf >rand heeft gisteravond een opslagplaats van het bedrijf }d aan de Sandtlaan in Katwijk verwoest. De oorzaak Ie brand is niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke lukken voor. De brandweer is ruim twee uur bezig ge- I met blussen. Het bedrijf houdt zich bezig met röntgen- ratuur voor medische doeleinden. Dergelijke apparaten len in de opslagplaats. Volgens de politie bedraagt de Ie zeker een ton. WASSENAARS ATTRACTIEPARK IN HET GOUD WASSENAAR Het was minister Ruding van fi nanciën gistermiddag niet helemaal duidelijk waar om juist hij de eer had, het nieuwe seizoen van het ju bilerende Duinrell in Wassenaar te openen. Met de rijksbegroting heeft Duinrell niet veel van doen en toerisme zit in de portefeuille van staatsse cretaris Van Zeil. Het enige wat af en toe in hui ze Ruding doordringt, zijn de opgetogen verhalen van zijn kinderen over wat er nu weer allemaal nieuw is op Duinrell. En dan natuurlijk de vele ke ren dat de heer Ruding in de meest uiteenlopende talen wordt aangesproken met de vraag welke kant het op is naar Duinrell. „Een goede sug gestie voor u burgemeester, zou daarom wellicht zijn, de bewegwijzering te verbeteren. Ik weet nog vele kruispunten hier in Wassenaar waarop geen bord te bekennen valt. Het zou voor de burgers een service zijn, niet telkens als wegwijzer te hoeven funge ren". Voorwaar een tere snaar, die de minister in Wassenaar be roerde, want in het recente verleden zijn over dit onder werp in de gemeenteraad al heel wat harde noten ge kraakt. De bugemeester zou later op de middag dan ook zeer gedecideerd zeggen: „Daar beginnen wij niet aan.- Een minister die deregulering zo hoog in het vaandel heeft staan, zou dit soort suggesties eigenlijk niet mogen dekken". Alleen via de doorgaande we gen wordt het publiek naar Duinrell geleid, aldus burge meester P.H. Schoute. „We kunnen het niet hebben dat het verkeer via allerlei bin nenwegen zich door Wasse naar worstelt. Maar, meneer de minister, uw beheersing van de buitenlandse talen is voortreffelijk. Uw diensten worden dan ook zeer gewaar deerd". De burgemeester bood de directeur van het attractie park, graaf H.J. van Zuylen van Nijevelt een tekening van Paul Citroen aan, voorstellen de het bos van het landgoed Duinrell, dat de moeder van graaf Van Zuylen tijdens de crisisjaren aan de gemeente heeft moeten verkopen. „Ik had liever het stuk land zelf gehad", bekende de graaf vlot. Expansie, uitbreiding, daar draait het bij Duinrell in grote mate om: stilstand is im mers achteruitgang. Met name in de sector van de attractie- en pretparken heerst een ware concurrentieslag. En dat is nu juist zo leuk van Duinrell, vond minister Ruding: het is Het halve eeuwfeest werd in de Schaapskooi luister bijgezet met de nieuwe Duinrell tune: „De Kikkerbaas van Duinrell" gecompo neerd en gezongen door Hans Vermeulen. een belangrijke recreatiemoge lijkheid in de grote omgeving van de drukbevolkte Rand stad, waar steeds meer mensen door arbeidstijdverkorting over meer vrije tijd gaan be schikken. „Een opzet als hier verdient alle steun van de overheid om het particuliere initiatief de kansen tot verdere verantwoorde groei mo gelijk te maken. Een kleine zelfstandige als de heer Van Zuylen zou niet teveel door de overheid moeten worden ge ringeloord De strijd dus tussen de belan gen van de omwonenden, die al sinds jaren met de leiding van Duinrell en de gemeente in de clinch liggen over de schijnbaar eindeloze expansie drift van het park en de strijd van de kleine zelfstandige. Volgens burgemeester Schoute staat de gemeente, die opkomt voor alle burgers, er als waak zame, wikkende en wegende overheid tussen in. „Er zal wel altijd een spanningsveld blij ven. Als we niet naar elkaar willen luisteren, leidt dit vroeg of laat tot botsingen. Vorig jaar echter is de basis voor een ge sprek gelegd. Maar ik hoop dat beide zijden de bakens wat zullen verleggen". Belastingen Hoewel de heer Ruding dus niet bijster veel verstand zei te hebben van attractieparken, wist Graaf Van Zuylen de mi nister toch met zijn eigen woorden op zijn eigen werk terrein te vangen: „Pas gele den kregen 'wij controle van de loonbelasting. Ik moet u be kennen, dan vloeit er altijd wel wat bloed. Maar onze or ganisatie werd mooi twee we ken ontregeld. Als u dan be denkt, dat over enige tijd de afdeling vermogensbelasting en de afdeling BTW van uw ministerie diezelfde boeken komen inkijken, dan geloof ik toch dat er niet zo heel erg ef ficiënt wordt gewerkt. Op mijn vraag waarom zoiets niet in een keer kan, antwoordden de betreffende ambtenaren, dat zij in de andere takken van dienst niet genoeg gespe cialiseerd zijn. Nu vraag ik u: hoe verwacht u dan, dat wij dat wel zijn. Met andere woor den: een vereenvoudigde re gelgeving zou een van de eer ste taken van de volgende re gering moeten zijn. Overigens kan ik u melden dat de ge meente Wassenaar bezig is met een hinderwetvergunning voor het hele attractiepark. Een precedent en een voor beeld voor andere parken in Nederland. Alhoewel ik moet zeggen dat het een vergunning van meer dan 100 pagina's wordt Wel wat veel", aldus de graaf. LUUD VAN DER HAM

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15