Bende liet bloedspoor na Nóóit meer zo'n winter! IsnlatiÊTWotm aanbevolen Politie zoekt rode Barbera QeidócOowumt Italië speculeert over dood Sindona 'Rijkste Amerikaan ijdt 'n oude, ode bestelauto Ruiter-stijl en pofbroeken Miljoen mensen de ruimte in" m B W9 Voor informatie: bel 070-2642 01, toestel 2301 of 2983 I 1 Programma ld Thatcher beschuldigd van aandelenhandel Ierse vrouw twee maal vrijgesproken 3 UITENLAND MAANDAG 24 MAART 1986 PAGINA 5 PEC-vergadering nu olledig in impasse ENÈVE De olieministers van de dertien PEC-lidstaten hebben vandaag hun negende ver- iderdag gehouden om tot afspraken over produk- evermindering te komen, maar ook vanochtend 1(iek de kans op een akkoord gering. De ministers jn het eens over een gezamenlijke produktiever- 1 lindering van drie miljoen vaten tot veertien mil- en vaten per dag, maar met name de landen die 5ierk afhankelijk zijn van de olieinkomsten, liggen et elkaar overhoop over de verdeling van de pro- uktievermindering. Het Russische partijblad ravda schreef gisteren dat de Westerse oliemaat- 'shappijen gezamenlijk de olieprijs proberen te jerlagen en de OPEC kapot te maken. De krant 1 »rak van een soort neo-kolonialistische plunder- 1 irtij in ontwikkelingslanden. De Sovjet-Unie zelf 's-werelds grootste olieproducent en zal dit jaar •nderde deel van zijn inlcomsten in harde valuta •rliezen als gevolg van de gedaalde olieprijzen. Kibboetsen sluiten voor buitenlanders TEL AVIV De oudste kibboetz in Israël wil in het vervolg geen buiten landers meer ontvangen om gemeng de huwelijken en daarop volgende emigratie te voorkomen en het pa triottisme onder de jeugd te verster ken. Het is de derde kibboetz die hier toe besluit. „Uit economisch oogpunt is het duurder, maar die prijs widen wij betalen", aldus Eitan Peretz, se cretaris van de kibboetz Deganyah Alef, gelegen ten zuiden van het meer van Galilea (het meer van Tiberias). De 280 kibboetsen in Israël ontvangen elk jaar 20.000 vrijwilligers, van wie de helft niet-joden. Ze werken op het land en in fabrieken in ruil voor kost en inwoning en hebben zo de kans het Heilige Land goedkoop te zien. Overname Land Rover lijkt van de haan LONDEN De overname van de vracht- en bedrijfswagendivisie van British Leyland door het Amerikaanse General Motors (GM) gaat vrijwel zeker niet door. De Britse regering vond het niet goed dat in het kader van het pakket ook Land Rover, het laatste parade paardje van British Leyland, werd verkocht. Daarom is de transactie voor GM verder niet interessant. De Amerikanen zouden woedend naar huis zijn teruggekeerd. Het regerings- sfandpunt wordt gezien als een persoonlijke ne derlaag voor premier Thatcher die voorstander van de overname was. Zij had gewaarschuwd tegen anti-Amerikaanse gevoelens. De Britten hebben 18 maanden met General Motors onder handeld. In februari van dit jaar moest de rege ring ook afzien van een plan om Austin Rover, ook een deel van British Leyland, te verkopen aan Ford. Union Carbide wil 350 miljoen dollar betalen DANBURY Union Car- bide is bereid een bedrag van 350 miljoen dollar te betalen als schadeloosstel ling aan de slachtoffers van de ramp in Bhopal, India. Een woordvoerder van de Indiase regering deelde echter mee dat de Indiase regering het prin cipe-akkoord wellicht niet zal aanvaarden. „De rege ring zal niets onderteke nen als we er niet van overtuigd zijn dat alle slachtoffers een volledige schadeloosstelling zullen ontvangen". FOSSIELEN VAN 225 MILJOEN JAAR OUD GEVONDEN WASHINGTON In een berg- rug op Antarctica zijn fossielen van reptielen en amfibieën ge vonden van 225 miljoen jaar oud. De fossielen geven een nieuw beeld van het tijdvak waarin het nu bevroren continent door rep tielen werd gedomineerd en waarin Antarctica nog vast zat aan Australië en Afrika. Een groep wetenschappers van de Amerikaanse National Science Foundation heeft de meer dan 350 fossielen van gewervelde die ren in kisten naar de Verenigde Staten verscheept om ze aldaar te analyseren. ROME Italië heeft een nieuw schandaal. De ver giftiging van ex-bankier Michele Sindona heeft on der de Italianen geleid tot een druk gespeculeer. Heeft de bankier de hand aan zichzelf geslagen of hij is vermoord Wie had er belang bij Sindona uit de weg te ruimen en daarmee ook zijn kennis over vele schandalen Hoe kwam het gif (cyaankali) in de cel van een van de best bewaakte gevangenen in het land Stond de financiële avonturier op het punt al les op te biechten over vroegere politieke vrienden die hem hielpen fraude te plegen De Italiaanse au toriteiten stellen alles in het werk om de zaak zo snel mogeljk op te lossen, maar volgens de magistraat Si- moni, die het onderzoek leidt, is het nog te vroeg om conclusies te trekken. Evenmin is een aanklacht ing- diend tegen de twaalf gevangenbewaarders, die ver antwoordelijk waren voor de veiligheid van de ex- bankier. ÏNTONVILLE De rijks man van de Verenigde iten moet men niet zoeken New York of in Dallas, aar in Ben ton ville in Ar ansas. Sam Walton, onge toonde koning van de jinhandel-met-korting, >rc/ onlangs door Forbes 1E \agazine nummer 1 ge- Er- gjaatst op zijn lijst van rijkste M\. Cfneri kanen. De 67-jarige \chter van een reeks win kle ine plaatsen in Amerika, is naar schat- g zeven miljard dollar \ard. tar voor de 9.200 inwoners leer P Bentonville is de man le Je^ z'l kennen als „Mr. Sam jwoon één van hen, tevre- \n met het bestaan in een eine stad. Rijk als-ie-is, 'rkiest Walton een leven als de klanten van zijn inkels. Hij rijdt in een oude le bestelauto, bezit een be- ieiden woning, draagt een \kbalpet met de naam van bedrijf en leidt zelf de •3) - Pfjestelijkheden wanneer hij 3,50. stm nieuwe zaak opent. 5ên 92efm Walton begon als over- en (res(fmden verkoper voor een )0 6.3(^oot win kei bed rijf en kocht 1945 zijn eerste discount- .375 pinkeltje. Zeventien jaar la- (ooién) fr opende hij zijn eerste >o. Aaital-Mart in Arkansas. Nu 1332 SVvat het imperium 851 andetejal-Marts en andere win- oger. sïls. die in 1985 een omzet ipen ^reikten van twintig mil- rd dollar. Maar in Ben ton- idijvie: lauw, maken de cijfers geen 10.60; druk op de goegemeente. ^'fa/tons plaatselijke filantro- 95-2.13e spreekt meer aan. radijsle bekendheid die de publi- st.: 5!feit van Forbes meebracht, ■ffijjfeft Sam M. Walton ge- 7,jongen tot een wat afge- 25/I: sihermder leven. „Hij wil 20-a 2)woon rust'g zijn zaak kun- 26.00-^F blijven leiden, jagen op 26.50, wartel en tennissen", zegt .89-5.5(jeve Trollinger, hoofdre- jcteur van de Daily Demo- \at van Benton County. Aan ons zal het niet liggen (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Een gewe zen rijkswachter, vier onderwereldfiguren en een 1.94 meter lange Griek „De Reus" worden ervan verdacht lid te zijn van de beruchte Bende van Nijvel, die tussen 18 augustus 1982 en 9 no vember 1985 zeker 17 overvallen pleegde, waarbij 29 slachtoffers vielen. Vijf van de zes verdachten zaten om an dere redenen al langer in Belgische cellen, de ex-rijkswachter wordt sinds enkele dagen vast gehouden. Van de zes gevangenen vor men de ex-rijkswachter Mi chel Cocu, Philippe De Staercke en de Griek Serge Papadopoulos, voorlopig de hoofdpersonen uit het drama vol moord, roofovervallen, geweldplegingen en diefstal. Nadat op 18 augustus 1982 de eerste overval uit de reeks werd gepleegd met een dode en een buit van een paar flessen champagne en de Belgische justitie reke ning hield met bendevor ming, vermoedde men dat de hoofddader in de kringen van rijkswacht of leger moest worden gezocht, gezien de discipline van de overval. Michel Cocu werd gearres teerd, maar moest na negen tien maanden worden vrijge laten bij gebrek aan bewijs. Intussen trokken vier broers De Staercke hun crimineel spoor door België en zaten daarvoor bij toerbeurt n de tevangenis. Philippe De taercke („Johnny") en Ser ge Papodopoulos behoorden tot de gedetineerden in de gevangenis van Doornik, die in de nacht van 17 op 18 sep tember 1983 over wapens bleken te beschikken en sa men met 36 gevangenen ont snapten. Dwars door de misdadige praktijken van dit drietal neen, liep de bloedrode lijn van de Bende van Nijvel. Op 11 september 1983 werden uit een wapenfabriek in Temse kogelvrije vesten gestolen door vier man, vermomd met carnavalsmaskers, die eerst de concierge doodschoten. Op 17 september 1983 volgde een overval op de supermarkt Colruyt in Nijvel, het plaatsje in Waals Brabant dat de ben de zijn naam zou verschaf fen. De overvallers schoten drie mensen onder wie een rijkswachter dood. Op 2 okto ber 1983 werd een restau ranthouder in Ohain gedood door overvaller smet carna valsmaskers. Op 1 december 1983 werd in Anderlues een juwelier door de bende doodgeschoten; zij ging er vandoor in een Golf GTI en liet anderhalf jaar niets van zich horen. De ben deleden opereerden in die anderhalf jaar echter wel. In andere samenstellingen pleegden zij overvallen op postauto's, andere geldtran sporten en postkantoren, waarbij de buit vele malen in de miljoenen francs liep. Dan duikt op 15 augustus 1985 de Bende van Nijvel weer op. Met een Golf GTI, bewapend met onder meer de beruchte riot gun. Drie bendeleden overvallen bij die gelegenheid een geldtran sport en doden een lid van een bewakingsfirma. Op 27 september 1985 worden in nauwelijks 20 minuten twee overvallen gepleegd op Del- haize-supermarkten in Ei- genbrakel en Overijse. Er wordt in het wilde weg ge schoten; acht mensen vinden de dood. Ruim een maand later, op 9 november, overvalt de bende tegen sluitingstijd de Delhai- ze in Aalst. Weer vallen on der het moordend vuur van een riot gun acht doden. Bij de laatste drie overvallen spreken getuigen van „de Reus" die duidelijk de leider van de bende is en mank is aan het rechterbeen. De lan ge Serge Papadopolous kan echter niet deelgenomen hebben aan de moordpartij bij de Delhaize in Aalst, want hij werd drie dagen eerder weer gepakt, nadat hij sinds zijn ontsnapping uit de ge vangenis in Doornik op vrije voeten was geweest. Mogelijk heeft een ander bendelid zich als zodanig vermomd. Philippe De Staercke werd vorige week met drie andere zware jongens in Dender- monde gearresteerd wegens twee postovervallen in Baas rode. Tijdens zijn verhoor be kende De Staercke dat hij deelnam aan de overvallen op de supermarkten in Ei- genbrakel en Overijse. In ruil voor beloften over „een milde toepassing van de strafwet" wilde hij meer in lichtingen geven. Het handje klap met de justitie leverden vervolgens de namen op van ex-rijkswachter Cocu en De Reus. Cocu zou inmiddels ge deeltelijk bekend hebben; De Reus zweeg tot nu toe in alle talen. Afgelopen zaterdag konden modeliefhebbers in Parijs hun hart ophalen aan de mode shows van Karl Lagerfeld en Claude Montana. Lagerfeld (links) had zich geconcentreerd op de vrouwelijke vormen, waarbij de nadruk op een flink ingesnoerde taille ligt. De rui- terkledij heeft duidelijk als zijn inspiratiebron gediend voor de jasjes en mantels, die gedragen worden op enkellange rokken. Chocoladebruin en grijs zijn fa voriet voor deze kostuums. Montana (rechts) bracht een wat agressiever-ogende mode show. Nog altijd zijn schouder vullingen bij Montana niet weg te denken, vaak gecombineerd met hoge rechtopstaande kra gen en glimmende drukknopen. Veel succes oogstten de over vloedig geborduurde bolero's op zwarte, wijde pofbroeken. Dit jaar ook veel leer in de col lectie van Montana: zijn ruime jassen, met de typische brede Montana-schouders, worden gedragen op strakke minirok ken. WASHINGTON Een door president Ronald Reagan inge stelde commissie heeft voor stellen gedaan voor een ambi tieus ruimte-programma, dat voorziet in bemande ruimte- posten op de maan en een aan tal van één miljoen ruimte-rei zigers per dag. De tijdschriften Aviation Week en Space Tech nology berichten in hun edi ties van deze week dat de commissie een ruimte-pro gramma heeft uitgewerkt voor de komende dertig tot vijftig jaar, dat zevenhonderd miljard dollar moet gaan kosten. Het programma is in eerste instan tie bedoeld om nieuwe ruimte vaartuigen te ontwikkelen. Tegen het jaar 2027 moet er een netwerk van ruimteha vens tussen de aarde, de maan en Mars ontwikkeld zijn, aldus de plannen van de commissie (ADVERTENTIE) IMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER i) Dolgelukkig met zijn stepwielen begaf ireltje Knetter zich weer naar beneden toe en vroeg aan Arie Apekool: „Wat moet u nu >r die wieletjes hebben, meneer Apekool? En lat voor die twee kisten?" „Helemaal niks, »ng. Helemaal niks", lachte Arie, de nijvere popman van landbouwgewassen. „Neem de pulletjes maar voor noppes mee. Arie heb mo- erne begrippen van verkoopsontwikkeling, vat Arie beschouwt dat kleine geschenkie als en reclame voor de eigen zaak. Veel geluk met l wieletjes, zullen we maar zeggen". En blij ver de goede daad, die hij zojuist had verricht, «k de groenteboer de kleine Kareltje Knetter a, die het straatje uitliep en daarbij twee le- Bnsgrote groentekisten op zijn hoofd balan- perde. Dit werd trouwens ook waargeno men Hoor oon 7Pkprp orofes«?or Twoesteen. die juist door het dorp wandelde om zich eens op de hoogte te stellen van de situatie ter plaatse. Hij zag het kleine ventje met zijn twee kisten sjouwen en hij zag daar naast de boodschappen ook de twee stepwieltjes wel inliggen. Hij kon dus niet nalaten Kareltje vriendelijk toe te spre ken en hem te vragen: „Welaan, kleine man, wat heb jij daar voor mooie wieletjes? En wat heb jij daar voor fijne kisten? Ga je misschien een trekwagen maken? Dat mocht ik ook zo graag toen ik nog een kleine jongen was". „Vergeet het maar rustig, meneer", antwoordde Kareltje. „Trekwagens zijn uit de tijd. Wij, mo derne jongeren, bouwen auto's met echte moto ren er in. En voor het geval u me soms niet zou willen geloven, de motor heb ik al helemaal Sneeuwstorm in Japan: 13 doden, 215 gewonden TOKIO Een onverwachte hevige sneeuwstorm heeft gisteren in Japan dertien do den en meer dan 215 gewon den geëist. De meeste gewon den vielen bij een botsing tussen twee treinen in een voorstad van Tokio. In Ta- nashi, een buitenwijk van Tokio, „gleed" een forenzen- trein door de gladheid in op een andere trein, die stil stond in verband met een mankement dat door de he vige sneeuwval was veroor zaakt. In Tokio bleef het de hele dag sneeuwen, waar door een verkeerschaos ont stond en de ambulances die de gewonden moesten ver voeren vertragingen oplie pen. Volgens de radio moes ten 78 gewonden van het treinongeval naar het zie kenhuis lonen. LONDEN De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft tijdens haar ambtsperiode aandelen ge- en ver kocht in Australië. Dat heeft een Britse krant gisteren gemeld. Volgens het blad kocht en verkocht Thatcher tussen augustus 1983 en oktober 1984 aandelen in het grootste concern in Australië, het olie- en staalbedrijf Broken Hill Propietary. De aandelen verschenen in het register van het bedrijf onder de naam Thatcher, waarbij als adres Downing Street 10 werd ver meld. De oppositie in het Lagerhuis heeft een verklaring geëist. Het bureau van de premier ontkende desgevraagd dat zij onjuis te handelingen zou hebben gepleegd, maar voegde er wel aan toe dat Thatcher geen commentaar wil geven op een „privé zaak". Van oudsher dienen Britse kabinetsleden zich, zodra zij in functie treden, te onthouden van handelen in aandelen. Zij dienen hun aandelen in een beheersmaatschappij onder te bren gen, waarover zij geen zeggenschap hebben. DUBLIN Een 29-jarige vrouw, die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij drie moordaanslagen door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Londen, is zaterdag door een rechtbank in de Ierse hoofdstad Dublin vrijgelaten, vervolgens opnieuw door de politie gearresteerd en voor een tweede maal in vrijheid gesteld. Nadat Glenholmes voor de eerste maal was vrijgelaten, werd zij na een wilde achtervolging door het centrum van Dublin door de politie opnieuw gearresteerd toen zij een warenhuis binnen vluchtte. De rechtbank sprak haar echter voor de tweede maal vrij. De gebeurtenis heeft een hevige politieke storm doen ont staan in zowel Ierland als Groot-Brittannië, waar zij gezocht wordt in verband met een bomaanslagen-campagne van de IRA in Londen in 1981. Een woordvoerder heeft verklaard dat de Ierse regering woedend is over het feit dat de Britse autoriteiten gebrekkige uitleveringsverzoeken hebben ingediend, op grond waarvan Glenhomes kon worden vrijgelaten. De Ierse minister van jusitie heeft een onderzoek gelast. Paniek in Italiaanse wijn wereld !>T> ROME In heel Italië maakt de politie jacht op de wijn die doodt, de rode Barbera uit Piemonte (Noord-Italie). De con sumptie van enkele glazen van deze rode tafelwijn heeft al aan zes mensen het leven gekost. Van nacht overleed een 48-ja- rige man. Dertien anderen liggen in het ziekenhuis. Van twee van hen is de toestand hopeloos. Oor zaak: methanolvergifti- ging. Deze Barbera behoort tot de categorie goedkope wijnen (van ongeveer f 1,25 per liter) en wordt voornamelijk in fles sen van anderhalve of twee li ter inde grote Italiaanse su permarkten verkocht. Maar als het nu alleen om die Bar bera ging, zou het probleem nog gemakkelijk te isoleren zijn. Waarschijnlijk gaat het om veel meer merken. De „wijnproevers" van de Itali aanse justitie concentreren zich nu in elk geval op alle goedkope tafelwijnen die in de supermarkten in het land ver kocht worden. De Barbera, de wijn met een giftige smaak en een dodelijke nadronk, kwam van de botte larij Odore in Piemonte. Maar Odore was niet de producent. In Italië zit tussen de firma die de wijn op de markt brengt en het bedrijf dat de wijn produ ceert een groot aantal wijn handelaars. Een van deze wijnhandelaars, de firma Cira- vigna uit Narzole (eveneens in Piemonte), wordt ervan ver dacht teveel methylalcohol (of methanol) aan de wijn te heb ben toegevoegd, kennelijk om de wijn wat „te verstevigen". De slachtoffers die deze ro buuste wijn tot nog toe ge- hpUh^n «nin in dronken die was aangelengd met 5,7 procent methanol, in plaats van de 0,5 procent die de wet maximaal toestaat. De twee bedrijfsleiders van de firma Ciravigna zijn gearres teerd. Zij blijken te handelen in tientallen merken wijn en uitgezocht wordt nu wat er met die wijnmerken is ge beurd en of ook deze zijn ver sneden met methanol. De Bar bera kwam waarschijnlijk niet eens uit Piemonte, of althans niet voor honderd procent. Een groot deel van wat onder dat etiket verkocht werd, is geproduceerd in Puglia, de an dere kant van Italië. De consumentenorganisaties hebben de bevolking aangera den voorlopig geen wijn meer te kopen van beneden de 1500 lire.(een rijksdaalder) per liter. En dat wil wat zeggen, want de Italianen drinken normaal bij hun maaltijd wijn van 1000 tot 1500 lire per liter. Tot ont zetting van de Italiaanse boe- renorganisaties hebben de Duitsers hun grenzen dit weekend al voor de wijn uit Piemonte en Puglia gesloten. De Franse autoriteiten in de havenplaats Sete hebben de tankschepen met wijn uit Pu glia geen toestemming gege ven te lossen. Na de opschudding en veront waardiging in heel Europa over de Oostenrijkse antivries- -wijn, vorig jaar, komt dit Ita liaanse schandaal bijzonder ongelegen. Italië voert per jaar achttien tot twintig miljoen hectoliter wijn uit, voor een waarde van ongeveer 1500 miljard lire (2,5 miljard gul den). Wijn is een van de be langrijkste exportartikelen. Nederland is pas de laatste ja ren Italiaanse wijn- gaan drin ken, maar meer de duurdere soorten dan de populaire tafel wijnen. De Italiaanse export naar Nederland ligt rond de 180.000 hl per jaar en is af komstig uit alle streken van h«» UnH

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5