Qowvount 'Vrolijkheid en protest bij opening stadspark De Bult STAD OMGEVING Cityringbus trekt weinig reizigers Een cadeau van formaat Bijna zestig procent Leidenaars maakt gebruik van bibliotheek Wedstrijd tussen De la Mar en Tesselaar eindigt onbeslist MAANDAG 17 MAART 1986PAGINA 7 Vergeer boos op debat De heer C. Vergeer, lijst- van de Socialistiese Partij (SP), omdat hij niet is uitgenodigd het lijsttrekkersdebat dat van- in het Antoniusclubhuis wordt iden. De aanvoerders van de an- jf partijen in de Leidse gemeen- zijn wel gevraagd. Volgens de lisatoren (studentenvereniging linus) is het forum met vijf per- vol «n is een zesde persoon te- Vergeer zal daarom vanavond in al folders van de SP uitdelen, kunnen we het publiek toch nog :ins op de hoogte houden van de van de SP", zo luidt zijn argu- Vrouw aangerand LEIDERDORP Een inwoonster van Leiderdorp is afgelo pen nacht rond twaalf uur aangerand bij een bushalte op de Engelendaal ter hoogte de Wilddreef. Ze stond daar op de bus te wachten, toen ze van achteren beet gepakt werd door een ongeveer 40-jarige man die zijn hond uitliet. De vrouw kon zich losrukken en een flat invluchten. MARCA funest voor Leidse detailhandel kamer van koophandel tegen ïvi/i.nL.A. iunesx voor Lieiuse ueidiuidiiuei yestïwng kleding-supermarkt LEIDEN De vestiging van de kleding- supermarkt MARCA en de bouw van een parkeergarage op het ir. Driessenplein zijn een slechte zaak. Hierdoor zullen an dere bedrijven in omliggende wijken en gemeenten failliet gaart en van een daad werkelijke uitbreiding van het aantal par keerplaatsen is geen sprake. Dit schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aan de gemeente Leiden. Zoals bekend gaat MARCA op het Dries senplein bouwen; men heeft toestemming van de gemeente Leiden. Het complex be staat tevens uit een parkeergarage en wo ningen. Volgens de Kamer moet, hoewel er momenteel sprake is van een kleine opleving, in de toekomst op een stagnatie in de detailhandel worden gerekend. De MARCA-vestiging op het Driessenplein moet 2000 vierkante meter groot worden en volgens de Kamer heeft MARCA een omzet van tien miljoen gulden nodig. Dit bedrag wordt volledig onttrokken aan de bestaande detailhandel, die het daardoor moeilijk zal krijgen. De Kamer meent dat er geen behoefte is aan een winkel als MARCA omdat er in Leiden een relatief groot aanbod is van kleding en er genoeg kleding in de lagere prijsklassen te krij gen is. De Kamer heeft jaren gepleit voor een parkeergarage op de Kaasmarkt (die tegenover het Driessenplein ligt) en een goede doorstroming op de Hooigracht. Volgens de Kamer trekt een vestiging van MARCA per week minimaal 2000 bezoe kers, terwijl dit aantal in piekweken ge makkelijk kan verdubbelen. Hierdoor zal de de gebrekkige doorstroming op de Hooigracht (zeker op zaterdag) nog slech ter worden, meent de Kamer van Koop handel. In de parkeergarage is sprake van 322 plaatsen. Men schat de parkeerbehoef- te van MARCA op 100 plekken. Daarbij verdwijnen de 200 plaatsen van het Dries senplein en wordt de behoefte aan par keerplekken door de bouw van woningen, kantoren en bedrijven groter. Hieruit con cludeert de Kamer dat er eerder sprake is van een afname van de parkeeraccommo datie. De Kamer beschuldigt de gemeente Leiden ervan dat de stelling „MARCA komt de binnenstad ten goede" op geen enkele manier wordt onderbouwd. Men dringt aan op een gedegen onderzoek dat moet uitwijzen of een andere (en kleinere) locatie van MARCA beter is voor het win kelapparaat van Leiden. heer zet- roei- ter- ijgerr want bete- is er ivars jaar'-- t het 4 te LEIDEN Het niéuwe stadspark, dat de voor malige vuilstort in Roomburg als funda menten heeft, heet „De Bult". Gedeputeerde J. Borgman onthulde zater dag deze naam en open de daarmee tevens het park en de wielerbaan officieel. Hoewel zater dag tevredenheid de bo ventoon voerde, was er ook een minder vrolijk geluid te horen. De heer Laterveer, voorzitter van het wijkcomité Meerburg deed een dringend be roep op de aanwezige po litici om af te zien van de plannen voor het be drijfsterrein in de Room burgerpolder. Dit terrein is naast het park ge pland. Maar Laterveer vond weinig gehoor bij gedeputeerde Borgman. Deze stipte in het nieuwe clubhuis van wieler vereniging Swift aan dat er Gedeputeerde Borgman trekt aan het touwtje en onthult de naam van het stadspark. niet alleen behoefte is aan re creatie (het nieuwe park), Ron Favier (links) krijgt een fiets van wethouder Tesselaar voor het bedenken van de naam De Bult. maar ook aan werk. „Er is toch al zo weinig industrie in Leiden", meende Borgman. Hij zei tevens dat er voldoen de regels zijn die de veilig heid van de omwonenden waarborgen. De gedeputeerde was vol lof over het park. „Uit iets ver velends kan iets heel moois groeien", merkte hij op. „Dit moet een ideaal park wor den". Wethouder D. Tesse laar (volkshuisvesting) ver telde dat de aanleg van het park negen ton heeft gekost. Van de provincie werd een bijdrage van 250.000 gulden ontvangen, maar de gemeen te Leiden heeft de overige 650.000 gulden zelf moeten opbrengen. De glijbaan, trap en een stukje beplanting zijn door het strenge winterweer nog niet klaar, maar deze achterstand op het schema zal snel zijn ingelopen, zo be loofde de wethouder. De toespraken van Borgman, Tesselaar en Laterveer wer den gevolgd door een tweetal wielerwedstrijdjes op het nieuwe parcours, dat bestaat uit de oude straatklinkers van het Levendaal en Hoge Rijndijk. In de eerste ont moeting streden raadsleden tegen elkaar, het tweede duel werd betwist door fractie voorzitters uit de gemeente raad en leden van het bijna vDltallige college van burge meester en wethouders (al leen mevrouw Fase ontbrak zaterdag). De twee wedstrij den werden gewonnen door het sportieve raadslid C. Ver- Vervolgens ging het naar de berg in het park, waar rond een uitkijktoren de komst van drie parachu tisten werd afgewacht. Na een vlekkeloze landing over handigde één van de waag halzen een verklaring aan Borgman waarin stond dat het park De Bult zou worden gedoopt. Om dat laatste offi cieel te bevestigen onthulde Borgman een aan de uitkijk toren bevestigd bord. Terwijl enkele honderden ballonnen van kinderen uit de buurt het luchtruim kozen, over handigde wethouder Tesse laar een nieuw rijwiel aan Leidenaar Ron Favier. Dit als beloning voor het beden ken van de naam De Bult. Overigens is deze naam niet echt nieuw. Wielrenners van Swift spreken al tijden over De Bult. De naam van deze nieuwe groenvoorziening geeft al aan dat het park heuvelachtig kan worden genoemd. Het hoogste punt van De Bult, dat ligt tussen Roomburger- weg, de rijksweg A4 en de wijk Meerburg, bevindt zich op 16 meter boven Nieuw Amsterdams Peil. De ge schiedenis van het park be gon in de veertiger jaren toen er op deze plek zand gewon nen werd voor de aanleg van de rijksweg. Er ontstond een grote put die in de zestiger ja ren als vuilstortplaats in ge bruik werd genomen. Hal- verweg de zeventiger jaren was de put meer dan vol, sterker, net gat was veran derd in een berg, die werd afgedekt met een laag zand van één meter. Daarna haal den de bewoners van de wijk Meerburg opgelucht adem. Toen de vrachtwagens met zand (die de wagens met vuil waren opgevolgd) niet meer door de straten denderden, was het eindelijk rustig in de wijk. De heuvel is gedeeltelijk in gezaaid met gras. Eén deel wordt regelmatig gemaaid, zodat er een ligweide ont staat, het andere minder, zo dat er zich een bloemweide kan ontwikkelen. Ook is er beplanting die voor een deel eetbare vruchten (bessen, ha zelnoten, bramen) bevat. Er zijn speeltoestellen en een stelsel van wandelpaden langs de helling. De Bult is te voet bereikbaar vanaf de Roomburgerweg en de Bes jeslaan en binnenkort kan men per auto (de Willem van der Madeweg is bijna klaar) bij het nieuwe clubhuis van Swift komen. In een hoek van het park (bij de rijksweg) staat dit fraaie clubhuis. De vereniging mag op bepaalde tijden gebruik maken van de wielerbaan, voor de rest van de tijd is ie dereen welkom op het par- cóurs. Walenkamp zet vraagtekens bij Zijloever LEIDEN CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp vraagt zich af of er voldoen de belangstelling zal bestaan voor het verzorgingshuis Zij loever. Walenkamp wijst in het afdelingsblad van de PvdA, de Partijgenoot, op de structurele leegstand in Schouwenhoven, de service flat in De Mors. Daar staan al geruime tijd zo'n veertig woningen leeg wegens ge brek aan belangstelling. „Het gevaar voor leegstand doet de vraag rijzen of voor de Zijloever genoeg draagkracht voorhanden is", aldus de fractievoorzitter. Vanuit Lei- den-Noord wordt al jaren ge ijverd voor de bouw van Zij loever. Probleen is echter dat de provincie Zuid-Holland er de eerstvolgende jaren geen geld voor heeft. Ook de ge meente steunt Zijloever. Man dringt weer woning binnen LEIDEN Waarschijnlijk dezelfde man die vorige week bij een 17-jarig meisje haar woning aan de Willem de Zwijgerlaan binnendrong, is later ook bij een 18-jarig meisje aan dezelfde straat de woning binnengebrongen. Bij het 17-jarige meisje ging de man de woning binnen op het moment dat zij ook haar woning binnen stapte. Bij het 18-jarige meisje belde de man' aan en toen zij open deed stapte de man naar binnen. Hij nam plaats in de kamer en wilde niet meer weg. Hij zou allerlei rare taal uitslaan en vervelende vragen stel len. Toen het meisje vertelde dat zij weg ging, verliet de man het huis. Dit meisje gaf eenzelfde signalement van de man als het 17-jarige meisje: pafferig gezicht, dik ke buik en ongeveer 40 jaar. Inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een tweewielercentrum aan de Papiermolen zijn het afgelopen weekend een mo torfiets, twee bromfietsen en vier racefietsen gestolen. De inbrekers zijn de zaak bin nengekomen door de deur open te breken. Haagse rechter naar Amsterdam DEN HAAG/AMSTERDAM Mw. mr. J.M. Willink is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. Nu is zij nog rechter in Den Haag. LEIDEN Bijna zestig pro cent van de Leidse bevolking maakt gebruik van de openba re bibliotheek. Maar deze ge bruikers zijn lang niet alle maal lid. Dit' werd zaterdag middag bekend gemaakt door de heer A.J.J. de Bont, voor zitter van het bestuur van de bibliotheek. Hij deed dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze instelling. De Bont citeerde bij wijze van voorproef uit een groot onder zoek dat door de Leidse uni versiteit is gedaan onder de Leidse bevolking en waarvan de eerste resultaten binnen kort bekend worden gemaakt. In totaal werden 6000 Leide naars ondérvraagd over de bi bliotheek. Zestig procent van de personen die een vragenlijst kreeg toegestuurd, stuurde deze ingevuld terug. De Bont noemde de personen die wel gebruik maken van de biblio theek, maar geen lid zijn „grijslezers". Opvallend is ook dat de werk gebieden van de verschillende filialen veel kleiner zijn, dan algemeen werd aangenomen. De oriëntatie op de hoofdvesti ging in het centrum van Lei den is veel groter dan gedacht. Volgens De Bont (en het on derzoek) weten de, meeste ge bruikers van de bibliotheek niet dat men er meer kan, dan alleen maar boeken lenen. Zo zijn velen er bijvoorbeeld niet van op de hoogte dat men zich met een kopje koffie kan te rugtrekken in een rustig hoek je om daar te lezen. Uit het onderzoek blijkt tevens dat er drie redenen zijn die veel worden gegeven als ant woord op de vraag waarom men geen gebruik maakt van de bibliotheek. 1: ik lees niet, 2: ik lees wel, maar ik koop mijn boeken zelf en 3: ik heb geen tijd. Verder toont de en quête aan dat de gebruikers van de „bieb" grote waarde ring hebben voor de mensen die er werken, zij krijgen het rapportcijfer 8. De parkeermo- lelijkheid krijgt echter het cij- er 5 toebedeeld door de on dervraagden. Wethouder F. Kuijers (van onder meer cul tuur en welzijn) stipte aan dat de gemeente Leiden veel be lang hecht aan een goede bi bliotheek. Hij zei dat de drem pel zo laag mogelijk gehouden moet worden door het lid maatschapsgeld eveneens zo laag mogelijk te houden. Door gemeentelijke subsidies heeft Leiden de klap, die door be zuinigingen van de overheid werd uitgedeeld, opgevangen. Kuijers (zijn voorganger Schoute was ook aanwezig) overhandigde voorzitter De Bont en bibliotheek-directeur T. de Caluwé een ets van het stadhuis. Hij kreeg op zijn beurt het boekje „Een huis vol leesplezier", dat ter ere van het jubileum is verschenen. In dit boekje staan verhalen die lezers over de Leidse biblio theek schreven. Overigens be staat de bibliotheek al 76 jaar, maar wegens drukke werk zaamheden kon men dit feest vorig jaar niet vieren, zo meld de voorzitter De Bont. LEIDEN Hoewel het debat tussen D. Tesselaar en H. de la Mar als een bokswedstrijd werd aangekondigd, bleven de rake klappen achterwege. De lijsttrekkers van respectieve lijk de PvdA en Links Leiden waren zaterdagavond op het feest van Links Leiden in het Volkshuis over het algemeen erg aardig voor elkaar. Misschien dat het heilige vuur door al de voorgaande forums enigszins was geblust. De partij ein digde onbeslist. Wethouder Tesselaar, die woensdagavond tijdens een forum „Ik hou van jou" tegen De la Mar had gezegd, sprak zijn verwonde ring over al die waardering uit. „Er is een soort proces gaande. Want ik heb die jongen echt gehaat". Maar, zoals in elk goed huwelijk is er in de relatie De La Mar en Tesselaar sprake van enige irritatie. „Altijd die klep ertussen slaan als iemand bezig is, dat vind ik ontzettend irritant", gaf de wethouder lucht aan zijn ergernis. De La Mar vertrouwde de zaal toe dat hij Tesselaar democra tisch slecht vindt. „Hij doet klagen af als zeuren. Dat is slecht, want dan gaan de mensen denken dat ze niet meer naar de poli tici toe hoeven te gaan". Waarop Tesselaar reageerde met de mededeling dat De la Mar selectief democratisch is. „Hij vindt dat de bewoners van de Schubertlaan, VVD'ers met koopwonin gen, niet moeten zeuren over bouw van woningwetwoningen in hun straat". De politici spraken over onder meer de Technisch Bewoners Adviseurs, de erfpacht en de mogelijkheid van een links college. Zoals mocht worden verwacht werden op deze avond geen an dere standpunten ingenomen en slaagden de opponenten er niet in elkaar te overtuigen. Over de erfpacht zei Tesselaar, dat het systeem moet worden „verfijnd". „Ik durf met de hand op mijn hart te verklaren dat er geen bedrijf vanwege de erfpacht heeft afgehaakt", zei de wethouder. Hij betoogde dat het systeem zo lang mogelijk moet worden gehandhaafd, maar als de werkgele genheid in het geding komt, moet er wat gebeuren. „Ik ben best bereid eeuwig durende erfpacht te verlenen, of grond te verko pen met een terugkoopclausule". De La Mar vond dat de erf pacht zeker ook positieve kanten heeft. Op de vraag waarom de VVD met de PvdA regeert, antwoordde Tesselaar: „Omdat ze het PvdA-program ma uitvoeren". De wet houder zei dat hij best met De La Mar in één college wil zitten. „Maar ik wil wel wethouder van volkshuisvesting blijven. Daar voor vecht ik tot de laatste snik". itslaande brand cht duizenden ildens schade aan ■MEIDEN Een uitslaande and heeft vanochtend in de n Oldebarneveltstraat voor to? izenden guldens schade aan- richt. Het pand is nagenoeg JU gebrand. Het vuur ontstond jj, de zolder van de bovenwo- |g boven de poort naar de id idse Automobiel Garage. De U [enaar van de garage zag JU en na half negen de gordij- 13j n op de zolder in brand 155 ian. De door hem gewaar- 154 luwde brandweer was bin- J« :n minuten aanwezig. J?1 ie had het vuur snel onder jj ntrole. De brandweer kon fl nochtend nog niets meede- 27'tn over de oorzaak van de and. Vermoedelijk is de jJJfrand ontstaan doordat de 51- 169 "ge bewoner van het pand 91 n electrische deken aan had J en staan en kortsluiting ont- 1 ,nd- m randje in kleding- uj rparatiebedrijfje g EIDEN n een kleding ei paratiebedrijfje aan de 94 rouwensteeg is gisteravond jJ mstreeks half tien een 4! randje uitgebroken. Ver en loedelijk is het vuur in res- n kledingstof onstaan. Er 26i itstond een grote rookont- 6 ikkeling, waar de bewo- ers van de boven de winkel jjjjflegen woningen veel last ondervonden. Door de ^^and is schade aan vloer, huren, plafond en naaima- 445'tiines ontstaan. Van Meijgaarden vindt proef toch geslaagd LEIDEN „Geslaagd", zo luidde het oordeel van PvdA'er J. van Meijgaar den over de zaterdag ge houden proef met de city ringbus. De bedenker van het plan moest wel toege ven dat de publieke be langstelling hem behoor lijk was tegengevallen. „Maar we gaan er zeker mee door", aldus Van Meijgaarden. Zoals bekend reden er zater dag bij wijze van experiment twee NZH-bussen over de ci- tyring. Bij de grote parkeer plaatsen (zoals Lammermarkt, Digrosparkeergarage, Garen- markt en ir. Driessenplein) in deze route waren met grote borden aangegeven haltes waar de automobilisten in de bus konden stappen om zo verder naar de binnenstad te rijden. De bussen reden met een frequentie van tien minu ten, maar die is, zo bleek za terdag, te ruim. Volgens Van Meijgaarden was er, hoewel het zaterdag zeer druk was in de stad, nooit sprake van ver traging. „Volgens mij is het mogelijk dat de bussen met een frequentie van 7'/2 minuut rijden", meent de PvdA'er. Hij heeft ook ontdekt dat er een halte bij het Stadsbouwhuis aan de Langegracht moet ko men. Ook daar wordt zaterdag veel geparkeerd. Wanneer de bussen met grote regelmaat rijden, dan wordt het dus aantrekkelijker om er gebruik van te maken, zo re deneert Van Meijgaarden. De matige belangstelling werd volgens hem ook veroorzaakt door het zeer fraaie lenteweer. Velen gingen liever lopen, dan zich te laten vervoeren in een warme bus. „Als het had gere gend, dan waren er veel meer reizigers geweest", zegt Van Meijgaarden. Hij pleit er voor om, wanneer de proef wordt voortgezet, kleinere en daar om beter herkenbare bussen te gebruiken. Nu was er sprake van verwarring. Sommige mensen dachten dat het om gewone lijnbussen ging en ga ven dan ook na het instappen ling van het naambordje „cityringbus". hun strippenkaart aan de chauffeur om deze te laten af stempelen. Volgens Van Meijgaarden is ook gebleken dat de bussen zeer goed voldoen als reclame medium. De twee bussen wa ren voorzien van PvdA-pos- ters. Overigens was zaterdaga- ochtend het bord, dat de halte op de Lammermarkt markeer de, voorzien van CDA-posters en verplaatst naar de Beesten markt. Het bord werd snel te ruggezet. Onder de passagiers bevonden zich gedeputeerde J. Borgman en de voorzitter van de Stichting Leidse Binnen stad, de heer Van Leeuwen. Borgman vond het interessant en met Van Leeuwen is afge sproken er nog over te praten, zo zegt Van Meijgaarden. Overigens heeft A. Berkhout, secretaris van de Kamer van Koophandel, in een brief scherpe kritiek geuit op het plan om cityringbussen te la ten rijden. Berkhout vindt het een schijnoplossing en zegt dat het bedrijfsleven twee keer het kind van de rekening wordt. Eén keer als gevolg van het gevoerde verkeers- en parkeerbeleid en een keer door mee te betalen aan een oplossing (zoals de cityring bus). Berkhout meent dat het plan van Van Meijgaarden een handig opstapje is om tot af sluiting van de Breestraat te komen. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam: Adres: Postcode/plaals: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Nnnnr Adres: Postcode/plaals: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). r- yjyv CcidaeSouoa/nt I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7