Extreem-rechts scoort beter dan communisten Shultz en Ryzjkov eensgezind over bekoelde betrekkingen EeidóeSowuwl LE PEN HAALT 34 ZETELS IN FRANS PARLEMENT Ronald Reagan ontketer| democratische revolutie Reagan hekelt Sandinisten Zwitsers tegen VN-lidmaatschap Franse gijzelaar over 3 weken vri BUITENLAND MAANDAG 17 MAART 1986PAGIN :in BLOEDIG WEEKEINDE IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG Bij gewelddadigheden in Zuid-Afrika zijn het afgelopen weekeinde zeker zestien doden gevallen, de meesten bij ongeregeldheden in de goudmijnen. Een woordvoerder van Anglo American Corpora tion zei dat zaterdag zeven mijnwerkers wer den gedood en 67 gewond tijdens gevechten tussen leden van verschillende stammen op het terrein van de Vaal Reefs goudmijn. De achtergronden van het conflict zijn niet dui delijk. Zeven anderen verloren vrijdagavond het leven bij de goudmijn Blyvooruitzicht, in de buurt van Johannesburg, toen stakende ar beiders en politieagenten slaags raakten. Gis teren maakte de politie in het zwarte woon oord Jouberton van haar vuurwapens gebruik om een menigte te verspreiden die benzine bommen naar politieauto's gooide. Twee zwar ten werden gedood. Congres geeft geld voor vervanger Challenger WASHINGTON/CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse Congres zal waarschijnlijk geld ter beschikking stellen voor de bouw van een vervanger voor het verongelukte ruimteveer Challenger. Dit meldt senator Gorton, die voorzitter is van de subcommis-, sie van de Senaat die toezicht houdt op de activiteiten van het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA. Als echter de NASA gedwongen wordt de rigoreuze bezuinigin gen uit te voeren die worden geëist door de nieuwe Amerikaanse begrotingswet, zal er van vervanging geen sprake zijn, en moet de NASA het ruimteveer-programma uit voeren met de drie overgebleven ruimteve ren Columbia, Atlantis en Discovery. De NASA gaat er voorlopig van uit dat over een periode van zes tot achttien maanden de lanceringen kunnen worden hervat. STAKINGEN IN SPANJE BARCELONA Het Spaanse trein- en lucht verkeer zal de komende veertien dagen regelmatig hinder ondervinden van een serie stakingsdagen. Vooral het vliegverkeer, ook het buitenlandse, zal hinder ondervinden van de acties. Bij de spoorwe gen zal op 21 en 24 maart alle treinverkeer worden stilgelegd tussen 08.00 en 10.00 's ochtends en tussen 20.00 en 22.00 uur 's avonds. Algemene spoorstakingen zijn vastge steld voor 26 maart en 1 april. Moskou wijst voorstel kernproeven VS af MOSKOU Het Sovjet-persbureau Tass heeft zaterdag het Amerikaanse voorstel om de Sovjet- Unie te laten delen in nieuwe technologie voor toezicht op kernproeven afgewezen. Tass noemde het voorstel „een politieke manouevre". Ook de uitnodiging om Sovjet-geleerden te sturen naar de komende Amerikaanse kernproef deed Tass af als een „bekende propagandatruc". President Reagan bood Sovjet-leider Gorbatsjov aan Mos kou toegang te geven tot een nieuwe methodiek, die gebruikt kan worden bij de controle op de na leving van een verbod op kernproeven. Volgens Tass is dit Amerikaanse voorstel een manoeuvre, waarmee Washington een antwoord ontwijkt op een voorstel voor een stop op alle kernproeven. „Ontwapening zonder controle is onmogelijk, maar controle zonder ontwapening is zinloos", al dus Tass. De Sovjet-Unie heeft vorige week haar eenzijdige moratorium op kernproeven verlengd. Beruchte Fransman ontsnapt uit cel NEW DELHI Charles Sobhraj, een beruchte Fransman die wegens het verdoven en vermoorden van toeris ten in verschillende landen gezocht wordt, is gisteren met zes anderen ontsnapt uit een gevangenis in New Delhi. Hij verdoofde zijn bewakers. De 41-jarige Sobhraj was in India veroordeeld wegens een poging een hele bus toeristen te verdoven en te beroven. Sobhraj wist eerder al in vier landen uit de gevangenis te ont snappen. Over zijn leven zijn twee boeken geschreven. In interviews gaf hij toe toeristen te hebben vermoord, maar hij zei dat zijn slachtoffers cri minelen waren. De Indiase politie is een enorme klopjacht begonnen om de ontsnapten te achterhalen. Massale rellen bij drukfabriek Murdoch LONDEN Ongeveér 10 000 demons ten hebben gistermorgen een veldsl^ leverd met de Londense politic. vo< hypermoderne krantenfabriek van Ri Murdoch in Wapping bij Londen. De spreiding van Murdochs zondagsbl werd door de ongeregeldheden vijf vertraagd. Bij de gevechten raakten politiemannen en vijf demonstrantei wond en 28 mensen werden gearrest Het was de grootste demonstratie bij 1 King sinds Murdoch op 25 januari i aast naar de nieuwe fabriek verhuisi 5.000 produktiemedewerkers van krant ontsloeg. Het was het achtste ac eenvolgende weekeinde dat de zwaa waakte drukkerij, die inmiddels be staat als „Fort" Wapping, het doelwil van blokkades eri demonstraties. (Vervolg van voorpagina) PARIJS Voor de Fran se ochtendkranten kwam de definitieve zetelverde ling te laat, maar uit com mentaren op radio en te levisie viel op te maken dat de waarnemers ver wachten dat Frankrijk aan de vooravond van een zeer roerige periode staat. Een grote winnaar was gis teren het extreem-rechtse Nationale Front van Jean- Marie le Pen, dat 34 afge- vaardigdèn in de Assemblée Nationale zal hebben. Dat extreem-rechts zelfs een iets betere score haalde dan de communistische partij was voor de laatste een enorme klap. Georges Marchais sprak in een eerste reactie bittere woorden en legde de schuld voor het verlies bij de socia listen, die de staatstelevisie en radio zouden hebben misbruikt om „een enorme chantage uit te oefenen op de communistische kiezers". Marchais bedoelde hiermee de oproep van de socialisten aan het linkse electoraat om vooral „nuttig te stemmen". Een andere verliezer werd onverwacht oud-premier Raymond Barre, die het in zijn departement Rhöne- Alps moest afleggen tegen de socialist Charles Hernu. De wegens het Greenpeace- schandaal afgetreden socia listische defensie-minister is nu ongekend populair en scoorde met zijn lijst vijf ze tels tegen Barre slechts drie. Oud-premier Raymond Bar re is tegen samenwerking van RPR en UDF met presi dent Mitterrand, maar ver klaarde gisteravond niet te gen een rechtse regering te zullen stemmen. Zijn aan hangers haalden een 25-tal zetels en vormen een onze kere factor binnen de UDF. Financieel imperium Marcos meer dan vijf miljard dollar NEW YORK Het „fi- nancieel imperium" van de Filipijnse ex-president Marcos heeft een totale waarde van meer dan vijf miljard dollar (bijna 13 miljard gulden). Een groot gedeelte daarvan staat op Zwitserse bankrekenin gen, maar het zit ook in honderden, wellicht wel duizend, verschillende on dernemingen, die door vrienden van Marcos wor den beheerd. Dit heeft de New York Times gisteren gemeld. Het blad vat di verse ramingen samen van een Filipijnse commissie, die een onderzoek naar het vermogen van de fa milie Marcos doet. Intus sen doet Marcos pogingen onderdak te vinden in Spanje, Mexico of Panama. Marcos en 90 volgelingen en familieleden verblijven al bijna drie weken op de Amerikaanse luchtmacht basis Hickam op Hawaii. Belgen opgepakt na demonstratie tegen raketten BRUSSEL In België zijn za terdag 122 arrestaties verricht bij een demonstratie tegen kruisraketten. De demonstra tie was georganiseerd door het Comité van Verontruste Bur gers, ter herdenking van de plaatsing van de eerste zestien kruisraketten in Belgie, een jaar geleden. De demonstratie werd gehouden bij de Ameri kaanse basis in Florennes. De meeste arrestaties werden ver richt toen demonstranten pro beerden de toegang tot de ba sis te blokkeren. De zestien ra ketten werden op 15 maart 1985 gestationeerd, een dag na dat de regering tot plaatsing had besloten. In '87 zullen nog 32 kruisraketten in Florennes worden geplaatst. Onderonsje tijdens begrafenis Palme In aanwezigheid van zo'n 1.500 binnenlandse en bui tenlandse gasten, onder wie premier Lubbers en PvdA-lei- der Joop den Uyl, is zaterdag in Stockholm de vermoorde premier Olof Palme begra ven. Onder de aanwezigen ook bondskanselier Kohl en DDR-partijleider Honnecker, die een onderonsje hadden (foto) als voorloper op het bezoek dat Honnecker later dit jaar aan Bonn brengt. Tij dens een plechtigheid in het stadhuis van Stockholm werd het woord gevoerd door ne gen vooraanstaande politici, die Palme's inzet voor en be trokkenheid bij de noden van de armen in de wereld, de noodzaak tot beëindiging van de wapenwedloop en de de problemen van de Derde We reld roemden. Na een door honderdduizenden Zweden gadegeslagen tocht door de straten van Stockholm werd Palme in besloten kring be graven. STOCKHOLM De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz en de Russische premier Nikolai Ryzjkov hebben na afloop van hun overleg in Stockholm, dat volgde op de begrafenis van Olof Palme, gezegd dat de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een te leurstellende wending hebben genomen sinds de topontmoeting van Reagan en Gorbatsjov in Genève. Shultz en Ryzjkov hebben een uur en drie kwartier met eL kaar gesproken; drie kwartier langer dan was voorzien. Het was de eerste keer dat er op hoog niveau contact was tus sen beide supermachten sinds de top in Genève. Het was ook de eerste maal dat Ryzjkov als premier het Westen bezócht. Volgens Shultz is vooral ge sproken over de kwestie van de kernproeven. Hij overhan digde Ryzjkov een brief van president Reagan voor partij leider Gorbatsjov, waarin wordt ingegaan op een vrijdag door Reagan voorgesteld veri ficatiesysteem voor onder grondse kernproeven. Dat voorstel is Reagans antwoord op het Russische aanbod voor het voorlopig stopzetten van de kernproeven. Shultz zei dat de VS het voorstel eerst nader willen bestuderen, en weiger de daarom verder op de zaak in te gaan. Ryzjkov uitte zijn diepe teleurstelling daarover. Shultz zei dat hij met Ryzjkov ook heeft gesproken over de voorstellen die de twee super machten hebben gedaan om het aantal middellange-afs- tandsraketten te verminderen en uiteindelijk te elimineren. Volgens de Amerikaanse be windsman is men op dit gebied niet tot enige conclusie geko men. Een ander punt dat tijdens de ontmoeting aan de orde is ge komen is het meningsverschil over de datum voor een nieu we ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in Washington. De Amerikaanse regering heeft een voorkeur voor juni of juli, terwijl de Sovjet-Unie een ontmoeting in september heeft voorgesteld. Bij het Witte Huis werd gisteren geprotesteerd tegen het feit dat de regering Reagan 100 r dollar aan de Contra's wil geven, terwijl bezuinigd wordt op de uitgaven voor daklozen en arm de VS zelf' (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Met een boodschap aan het Congres, getiteld „Vrij heid, regionale veiligheid en wereldvrede" heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan eind vori ge week een begin ge maakt met wat hij zeer ambitieus als „de demo cratische revolutie" aan duidt. Sceptici in Was hington zeiden echter meteen, dat de boodschap vooral bedoeld is voor Re agans campagne voor het krijgen van toestemming voor militaire hulp aan de Contra's in Nicaragua. De omvangrijke boodschap, die persoonlijk door de presi dent is ondertekend, bevat dan ook weinig nieuws. In feite is ze de nadere uitwerking van zijn opvattingen over de regio nale conflicten in Afghanistan, Angola, Cambodja, Ethiopië en Nicaragua, die de president ook al aan de vooravond van de topconferentie met Gor batsjov in Genève heeft ge ventileerd. Het nevengevolg van het stuk zou kunnen zijn dat de Russi- sch-Amerikaanse betrekkin- ten op een nog lager pitje wor- en gezet, want het is de Sov jet-Unie die de schuld krijgt van alle problemen die er op dit ogenblik in de wereld zijn. Of om het met Reagan zelf te zeggen: „De dictaturen in Sov jet-stijl vormen de grootste be dreiging voor de wereldvre de". Daarom moeten er dan ook „nieuwe wegen worden fezocht om het hoofd te bie- en aan de Russische drei ging", aldus de president. Hoe dat moet gebeuren? De president zegt: „Er kan geen twijfel bestaan over de positie die de Verenigde Staten inne men. Het Amerikaanse vojk gelooft in de rechten van de mens en keert zich tegen elke tirannie in welke vorm dan ook". Dan volgt de verklaring dat Amerika niet alleen linkse, maar ook rechtse dictaturen wil bestrijden. Dat is overigens het meest opmerkelijke onder deel van de presidentiele boodschap. Reagan zegt dan dat de „vrij heidsstrijders" die zich verzet ten tegen de communistische overheersing geholpen moeten worden. De vraag waarom (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON In rijn tv-rede legde Reagan legde de Amerikanen de vraag voor of „wij de Sovjet-Unie willen toestaan een tweede Cuba, een tweede Libië te vestigen, pal op de drempel van de VS". Hij verweet de Sandinisten opnieuw dat zij verraad hebben gepleegd, aan de eigen politieke doel stellingen, de bevolking van haar burgerrechten hebben beroofd en etnische ën reli gieuze groepen vervolgen. Hoge regeringsvertegen woordigers zijn volgens Reagan verstrikt geraakt in de1 internationale handel in verdovende middelen. „Neen, er schijnt geen mis daad te zijn waartoe de san dinisten zich niet hebben verlaagd. Dit is een wette loos bewind". De „vrijheids strijders" zijn volgens de president bereid de wapens neer te leggen en met de Sandinisten te onderhande len over het herstel.van de oorspronkelijke democrati sche doeleinden. Dat is ook het doel van de VS. Maar hef kan slechts bereikt worden als er druk op de Sandinis ten wordt uitgeoefend, aldus Reagan. r h sommige landen zich tof^k- communisme hebben gek 'orÉ laat Reagan onbeantwoori ïnu| hij gaat ook niet in op de kelijke bedoelingen en de tieke signatuur van de heidsbewegingen die hiar helpende hand wil biede P11 noemt hij de Unita in Ai,mj maar zwijgt er over dat xa< organisatie gesteund door het Zuidafrikaanse aiet heidsbewind. en- Nog oppervlakkiger is de"*? sident als het gaat om NiC gua. Hij verzwijgt nadruf.... lijk het feit dat het San tisch bewind is voortgek uit een revolutie teger door de VS vele jaren ges de schrikbewind van Soi J En de president maakt kt geen woord gewag van he^or* dat in de top .van de rel jdn rende Contra's voormalig ere moza-elementen een pi sch nente rol spelen. 'Ün Reagan zegt ook dat ecor^ch sche hulp van groot belai sar Maar hij schijnt op dit blik toch verre de voorke'au: feven aan directe mil jke ulp aan de opstandige gingen in Afghanistan, debc la, Cambodja, Ethiopië er )el caragua. e p et De leden van het Coi?®^ worden min of meer voo blok gezet. Reagan set ïro „Het Congres moet nu de e° ze maken: of het onderg de politiek van de presidei het moment dat nieuw i nale onderhandelingen o §unt staan te beginnen ovjet-Amerikaanse bt kingen een nieuwe fase l ken, of het sluit zich aan I nationale en poging de en vrijheid te versterken' Reagans „democratische lutie" is in ieder geval in met met een minimaal re voor de beheerste en voor tige standpunten van de d cratisch gekozen vert< woordigers van het Ar kaanse volk. Dat zegt het en ander over de ware van Reagans „democrat revolutie' SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 33) Gelukkig bleek de agent van politie Han nes H. Hollebrein een uitstekende kennis te hebben van de aardrijkskundige en stedebouw- kundige situatie in zijn woonplaats, want inder daad bleek de grote studentensoos zich te be vinden op de Gravenschans. Het was een in drukwekkend gebouw met machtige trappen en een door stevig zuilenwerk gedragen balkon. Achter de meeste ramen brandde nog helder licht en voor de ingang stond een weldoorvoed manspersoon op wacht. Deze was gekleed in een sombere, zwarte jas met zilveren tressen en zijn uniformpet werd op nogal tragische wijze opgesierd door een verdrietige verenpluim. Zijn gelaat stond er ook al niet bar vrolijk bij en al hoewel-hij bij de nadering van smidje Verholen beleefd met zijn rechterhand aan zijn pet tikte, hield hij met zijn linkerhand de smid op wel zéér energieke wijze tegen. „Hoho, ongeletterde bur ger!" riep hij uit. „Dat gaat zo maar niet! Deze sociëiteit van wijsheid verdraagt geenszins het binnendringen van lieden, die niet gezoogd zijn met de academische melk! Eerst minstens eind examen gymnasium doen! En dan is het nóg de vraag of ge binnen kunt, want de heren zijn juist bezig troost te zoeken bij het edele gerstenat vanwege het feit, dat één hunner wederom zak te voor zijn candidaats!" Draagt U dóórom misschien zo'n somber soort aanspreker- spak?", lachte de smid. „Héél juist gezien", antwoordde de weldoorvoede persoon tevre den. „Bij zakken- draag ik zwart, doch als er een slaagt, dan draag ik een donders vrolijk uniform met een schertspet en een kleurige lolpluim. Dat komt toch echt wel zo'n beetje tweemaal per jaar voor, hoor!" „Ik zou toch de heren van Everdinge en Buckmans wel even willen spre ken", hield de smid aan. „Ik heb namelijk een dringende boodschap voor ze." „Volgt U me dan maar even", stond de geweldige genadiglijk toe. En even later leidde hij de smid al door de gangen van het sociëteitsgebouw. Shakespeare centraal in China PEKING De Getemde Feeks, Titus Andronicus en Een Midzomernachtsdroom van William Shakespeare zul len volgende maand hun pre mière beleven in de Chinese Volksrepubliek waar dan het eerste Shakespeare-festival wordt gehouden. Toneelgezel schappen uit het hele land zul len in Peking en Shanghai bij elkaar komen om lezingen en voorstellingen bij te wonen over en van de 17de-eeuwse Britse toneelschrijver, die in het Chinees Shashisbiya heet. Vele deskuhdigen bereiden zich voor en het niveau van de lezingen en uitvoeringen zal vergeleken worden met dat in andere landen, aldus Liu Hes heng, onderdirecteur van de Centrale Academie voor Dra ma tijdens een persconferentie vrijdag. Achttien toneelstuk ken van Shakespeare zullen van 10 tot 21 april in Peking worden opgevoerd en van 10 tot 24 april in Shanghai. Zo zal Hamlet worden uitge voerd door de Toneelacademie van Shanghai en King Lear door het Volkskunsttheater van Tianjin. Othello wordt ge speeld door de Toneelorganisa tie van de Chinese Spoorwe gen en Een Midzomernachts droom door de Toneelgroep van de Chinese Kolenmijnen. Zelfs het Volksbevrijdingsle ger treedt op met fragmenten in het Engels uit de Koopman van Venetië. BERN Met een grote meerderheid heeft het Zwit serse volk zich bij referen dum uitgesproken tegen lid maatschap van de Verenigde Naties. De Zwitserse regering had een dringende oproep aan het volk gedaan voor toetre ding tot de internationale or ganisatie te stemmen. Het duidelijkste sprak de bevol king van het halve kanton Appenzell Innerrhoden zich uit, met 89,3 procent tegen. Zelfs in Geneve, het kanton waar menig VN-kantoor ge vestigd is, was 69,8 procent van de bevolking tegen. Het lidmaatschap van de Vere nigde Naties is een in Zwit- seland jarenlang onbespro ken onderwerp geweest. De regering stelde zich nu ech ter op het standpunt dat Zwitserland zich niet langer mocht isoleren. Maar tegen standers hadden aangevoerd dat het VN-lidmaatschap een zeer kostbare aangelegenheid zou worden, omdat Zwitser land dan ook lid zou moeten worden van instellingen als het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Noord-Korea en Zuid-Korea zijn de enige grote landen die nog geen VN-lid zijn, naast miniatuurstaten als Andorra, Albanië, San Marino, Mona co, Liechtenstein en het Va- ticaan. DAMASCUS De Franse bemiddelaar Razah B 3 heeft verklaard dat hij voorstellen naar Frank heeft genomen die, als ze door de regering geaciSl teerd worden, zullen leiden tot de vrijlating van ontvoerde Fransen binnen twee a drie weken. Raad heeft gisteren echter ook gezegd dat toestemming Syrië en Iran voor de vrijlating van de gijzelaars onontb lijk is. Hij meldde dat de vrijlating afhangt van het in jp-j heid stellen van de vijf mannen die wegens een moord; r1 slag op de voormalige Iraanse premier Bakhtiar in Franl gevangen zitten. De Islamitische Jihad heeft vrijdag in een verklaring ge dat het de Franse regering een laatste kans geeft tegemo j komen aan de eisen voor de vrijlating van de ontvo Fransen. L Een tot nu toe onbekende groepering „De revolutionair* i rechtigheidsorganisatie" heeft inmiddels de ontvoering de Franse tv-ploeg van de zender Antenne-2 opgeëist. De verklaring van de Islamitische Jihad werd met videofilm afgegeven bij het bureau van de Britse tv-n schappij Visnews. Op de film zijn de ontvoerde Fransen Marcel Fontaine, J( -Paul Kauffmann en Marcel Carton te zien. De drie zages moe uit en drongen er bij hun regering op aan de steun J Irak stop te zetten voor hun vrijlating.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4