Bevrijdingsraad wil geweld tegen Bouterse toestaan Nog 5 dagen om uzelf Marga Minco cadeau te doen! rel ïin achinisten de NS jzetten jfet station Heerlen Chin A Sen kiest voor de geneeskunde Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. Miljoenenfraude met nep-computers 'AGI^N INLAND £eicbc@otucuit MAANDAG 17 MAART 1986PAGINA3 tlf. mfetamiftefabriek tdekt in Limburg is van isiom eden zijn iten tijn >innen dwir ijever de »een t met tar» all enig jf' RMOND In een schuur achter een wo- in Linne (nabij Roermond) heeft de rijks- ie een complete amfetaminefabriek ont- Bij de inval, zaterdagmorgen in alle gte, arresteerde de politie twee mannen en vrouw. In de schuur trof de politie ruim en liter amfetamine-olie en een grote hoe- e, teid grondstoffen aan. Na verwerking in <n, hoofdzakelijk bestemd voor Zweden, zou rugs minstens één miljoen gulden hebben Afbracht. De drie aangehoudenen hebben tot e nietszeggende verklaringen afgelegd, al le politie. tegei ymbo tand Kantfabriek zoekt extra kapitaal AMSTERDAM Om een fabriek van weef- kant in Frankrijk te kunnen overnemen en moderniseren schrijft het bedrijf Dentex extra aandelen uit. Tot twee april kunnen beleggers op de beurs op de aandelen inschrijven. Dentex maakte totnutoe uitsluitend breikant voor dameskleding en wil nu ook weefkant gaan produceren. Het bedrijf verkoopt pro- dukten over de hele wereld en heeft 407 Werknemers in dienst, van wie 217 in Neder land en 160 in de gekochte weeffabriek in het Franse Calais. De overigen werken in West- -Duitland en België. Voor de verkoop in het Verre Oosten is een gezamenlijke onderne ming gevormd met het bedrijf Internatio-MUl- ler. Dentex verwacht dit jaar ongeveer 3,5 miljoen gulden winst te boeken. Den Uyl: geen klachtin tegen stompende man UTRECHT Pvd A-lijsttrekker Den Uyl zal geen klacht indienen tegen de 68-jarige T. van E. die hem vrijdagavond een stomp in het gezicht gaf tijdens een verkie zingsmanifestatie in Utrecht. Den Uyl liep bij de klap een lichte ver wonding op aan zjn rechter oog. Volgens de Utrechtse wethouder Pot, die ooggetuige was van het incident, sloeg de bejaarde Utrechter toe nadat Den Uyl zijn speech had gehouden en het spreekgestoelte verliet. De man verklaarde de stomp te hebben gegeven uit „politieke wrok". Oranj 'eld. itiatiei ins B< lijksft in de ijRLEN Meer dan ïen di achinisten van de Ne- >mité andse Spoorwegen erenigjen om half zes van an hijgen het station iu een rien bezet, vooral uit demoi tegen het beleid de directie met be king tot de nieuwe zo e polifdienstregeling. Het ;ersverkeer onder- van de actie geen Ier. t vooi steui elijk". i. Hij niet htomerdienstregeling heeft tns de bezetters ingrij- e gevolgen voor de tandplaats Heerlen, waar tens 17 van de 109 gesta- ■rde machinisten over eet dreigen te raken, verk komt te vervallen zullen naar elders over- tst moeten worden, ens het actiecomité onder ig van Henk Marinus is jrake van een slecht be- Tot medio februari wees op het wegvallen van ar- plaatsen bij de NS in len en werden zelfs cur- in opgezet voor aspirant- hinisten. Thans dreigen neens mensen overcom- te worden. „Heerlen 7 M d z'°k overvai'en Wij wil- jJniet dat deze standplaats - linde darm van de NS |t", aldus Marinus. De be- irs van het station in 'ORGENrten hebben vandaag ad- 1 2 - ontvangen met hun actie o de kant van andere perso deden van de NS, onder conducteurs. Drie uur na egin van de bezetting wa- eeds meer dan 80 handte- ngen binnen. De bonden louwen de actie als een actie. Van de kant van lyonleiding is geen tegen- ondernomen. m 11 toe zoi tgtemp n. Nul )0 met krant ontvangen Bel in 18.00 en 19.00 uur, za- igs tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde d nabezorgd. Bouwfi ig van \peldo 5 Gem iran vo kshuis ROTTERDAM De nieuwe voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, Glenn Tjong Akiet, zal geweld dadig verzet tegen de Su rinaamse legerleider Desi Bouterse niet schuwen. Daarmee breekt hij met het beleid van zijn voor ganger, de Surinaamse ex- -president Henk Chin A Sen, die zich altijd tegen gewapende acties heeft uitgesproken. Tjong Akiet maakte zijn beleidsvisie zaterdag bekend op een congres van de Bevrij- dingsraad, waarbij hij het voorzitterschap overnam van Chin A Sen. Tjong Akiet betoogde dat vreedzame acties tegen het be wind in Paramaribo nog steeds niets hebben opgeleverd. „Ik wil geen Gandhi blijven. Ik sterf liever strijdend", riep de nieuwe voorzitter emotioneel uit. „Wij hebben het recht ge wapend verzet te gebruiken in de strijd voor vrijheid en de mocratie". Hij onderstreepte wel dat de Bevrijdingsraad zich moet houden aan de Nederlandse wet. „Wij gaan ons houden aan de Nederlandse rechtsorde, maar wie verbiedt ons ergens anders gewelddadig verzet te gebruiken?", zo stelde hij. „Denken over acties mag in Nederland". Tjong Akiet wil een „twee- -sporenbeleid" gaan voeren, waarbij de Bevfïjdingsraad on derdak bi^dt aan zowel „dui ven als haviken". Groeperin gen, die bereid zijn geweld te gebruiken, en groepen, die te gen gewelddadig verzet zijn, moeten volgens de voorzitter naast elkaar kunnen bestaan. In kringen van het verzet wordt weer gesproken over acties vanuit buurlanden, zoals Frans Guyana, en ook over ac ties binnen Suriname zelf. Maar voorzover bekend be- Oud-voorzitter H. Chin A Sen (links) wenst zijn opvolger G. Tjong Akiet succes. „Radio Vrij Suriname" ROTTERDAM De Suri naamse Bevrijdingsraad gaat via een korte-golfzender in het Caribisch gebied radio-uit zendingen richten op Surina me. De zender is eigendom van de Cubaanse ballingenbe weging CID (Cuba Indepen- diente y Democratica), die vanuit de Verenigde Staten opereert. Waar de zender pre cies staat wilde de Bevrijdings raad noch een vertegenwoor diger van CID vertellen. Wel onderstreepte de CID-verte- genwoordiger, die op het con gres van de Bevrijdingsraad in Rotterdam aanwezig was, dat het om een legale zender gaat. De komende weken wordt eerst een aantal proefuitzen- dingen verzorgd. DEN HAAG De 52-jarige Surinaamse ex-president Henk Chin A Sen, die zaterdag af trad als voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suri name, wil zich weer gaan wij den aan zijn oude vak: de ge neeskunde. Na anderhalf jaar het presidentschap in Surina me en ruim drie jaar het voor zitterschap van de verzetsor ganisatie in Nederland te heb ben bekleed hoopt hij als in ternist of huisarts aan de slag te kunnen. De redenen voor zijn vertrek liggen in de privésfeer. De ex- -president heeft tijdens zijn voorzitterschap het einde van zijn financiële mogelijkheden dichterbij zien komen en wil nu een baan zoeken. Hij zegt ieder zinvol werk aan te wil len nemen. Chin A Sen werd kort na de militaire staatsgreep in 1980 de eerste premier in Suriname. In datzelfde jaar zetten de mili tairen president Ferrier aan de kant en plaatsten Chin A Sen die bijzonder populair was bij de bevolking in die functie. De burgerpresident werkte aan een ontwerp-grondwet maar toen deze klaar was bleek dat Op 4 februari 1982 nam Chin A Sen ontslag als president. Hij vertrok naar de Verenigde Staten, waar hij in Pittsburgh een medische bijscholingscur sus volgde. Begin 1983, kort na de decembermoorden, kwam hij naar Nederland en werd hij leider van de Bevrijdingsraad. staan er nog geen vastomlijnde plannen voor enige gewapen de onderneming. Tjong Akiet is afkomstig uit de vakbewe ging. Hij was in het begin van de jaren tachtig na Cyrill Daal de tweede man van de Suri naamse werknemersorgani satie Moederbond. Daal was een van de vijftien slachtoffers van de decembermoorden in 1982. In de vakbond stond Akiet destijds al bekend als een „tijger". De Javaanse leider Paul So- mohardjo maakte zaterdag be kend dat hij een politieke par tij gaat oprichten. Hij trad daarom terug uit de Bevrij dingsraad. De nieuwe partij gaat „Strijders voor Democra tie en Rechtvaardigheid Pen- dawa Lima" heten en wordt begin mei officieel in Den Haag geproclameerd. Volgens Somohardjo gaan de doelstellingen van de nieuwe Êartij verder dan die van de evrijdingsraad. Zij wil een al ternatief vormen voor het be wind in Paramaribo en na eventueel vertrek van Bouter se aanspraak maken op de macht in Suriname. De Javaanse leider onder streepte dat „SDR-Pendawa Lima" geen concurrent wordt van de Bevrijdingsraad. De partij, door sommigen de „po litieke arm" van de Bevrij dingsraad genoemd, zal het werk van de raad ondersteu nen, aldus Somohardjo. Chin A Sen heeft al laten weten zich aan te melden als lid, maar zei niet toe te treden tot het bestuur. )B JT AD HILVERSUM/DEN HAAG Bij het minis terie van WVC is nog geen aanvraag binnen gekomen van Rob Out voor toestemming voor een eigen tv-zender. Men weet ervan via de kranten. Als eerste commentaar werd gezegd, dat „Rob Out door gebruik te maken van de diensten van Veronica ten behoeve van zijn eigen zender zich op glad ijs be weegt". Zaterdag liet Out via de VOO weten, dat hij intussen ook een aanvraag heeft inge diend voor een concessie voor een eigen commerciële radiozender naast een eigen tv- zender. Dit initiatief van Out is inmiddels ook opgevolgd door de media-adviseur P. Jelgersma, die samen met Carel Enkelaar, oud hoofd televisie van de NOS, een conces sieaanvraag heeft ingediend voor commer ciële radio- en televisie. nister grijpt niet in in Radio 4 HAAG Minister kman heeft geen aanwij- sn dat op Radio 4 conse- t en in toenemende mate iand wordt gelicht met de itelling dat er voorname- muziek- en cultuurpro- ima's zullen worden uitge- en. Dit zegt hij in ant woord op Kamervragen. „Het blijft overigens een aangele genheid van de omroep zelf om in gezamenlijkheid te pro beren de door hen opgestelde regels voor zenderkleuring na te leven," aldus Brinkman. Hij ziet geen reden stappen te ne men. tn Oud-Zullen (ge- nses Margriet en mr. P. van Vollen ven wonen in Oranjestad op Aruba Plechtigheden bi| rond het begin beston* Slalus Aparte_ Mars uit solidariteit voor joden en christenen Leden van de landelijke werkgroep „Laat Mijn Volk Gaan" hebben zaterdagmiddag de Russische ambassade aan de Andries Bickerweg in Den Haag gekozen als eindpunt van een solidariteitsmars voor joden en christenen in de Sovjet-Unie. Volgens de werkgroep zijn er momenteel in de Sovjet- Unie zo'n 400.000 joden die het land willen verlaten maar daar geen toestemming voor krijgen. De christenen zouden in de Sovjet-Unie onvoldoende kunnen getuigen van hun geloof. „Actieve chris tenen worden geregeld onder valse beschuldigingen in een gevangenis, werkkamp of psychiatri sche inrichting opgesloten", aldus de werkgroep. De mars was bedoeld om de Russische autoritei ten te laten 2ien dat de christenen en joden in dat land ook na de uitwisseling van Sjaranski niet worden vergeten. Stakingsvirus velt Amsterdamse brandweerlieden AMSTERDAM Onge- veer 160 Amsterdamse brandweerlieden zijn van ochtend massaal naar de bedrijfsarts gegaan om zich te laten nakijken „in verband met darmstoor nissen en hoofdpijn". Dat gebeurde na een actiever gadering in brandweerkazerne De Eenhoorn, waar de brand weerlieden hun ontevreden heid uitten over het uitblijven van verbetering van hun werkomstandigheden. „De mensen zijn er doodziek van", aldus woordvoerder Cor Ron- ner van het actiecomité. Hij voegde eraan toe dat de actie van de 160 brandweerlieden gezien kan worden als een voorbode van massale ziek melding. ADVERTENTIE De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode ontvangt u bij aankoop van f 19,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Op naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. "it-a" HEMELS wonu le wei appij ningen 7k v/nd ie au leuke, mmuge Afr 2.0U V "FILM NIET L"'^" ,t ryvu Her (HCNt/im l/7\IB Is ROTTERDAM Door te handelen in nep-compu ters en papieren te verval sen heeft het bedrijf Poly- ton bv in Rotterdam ten minste 8,8 miljoen gulden aan teruggevorderde om zetbelasting opgestreken. De eigenaar van het bedrijf, de 40-jarige A. van S., overleed begin dit jaar in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Hij heeft nooit bekend de fraude te hebben gepleegd. Ook de boekhouder van Polyton, de 50-jarige J. den H., heeft vast gezeten zonder bekentenis af te leggen. De officier van justi tie in Rotterdam, mr. Gerding, verwacht niet dat er meer ar- resties zullen worden verricht in deze zaak. Het gaat justitie er vooral om de ten onrechte geïncasseerde miljoenen boven water te krijgen, aldus mr. Gerding. Polyton handelde in metalen kastjes waarop knopjes, teller tjes, lampjes en dergelijke wa ren afgebeeld. De bijbehoren de papieren en facturen wer den vervalst, waarna de „com puters" naar Groot-Brittannië werden verscheept. Daar be landden ze in een opslagloods. SLOGANS Ten behoeve van de verkie zingscampagne hebben de meeste politieke partijen zich weer een nieuwe slogan aan gemeten, die op affiches en ander propagandamateriaal als wervende tekst moet die nen. Je zou mogen verwach ten dat je aan de leus ook de partij herkent. Een inventa risatie leert ons echter dat daar in de meeste gevallen nauwelijks sprake van is. Vrijwel alle gegadigden sie ren zich met slogans, die ge meenplaatsen als „toekomst", of „uitzicht" betreffen. Al leen de PSP bekent in haar leus echt kleur. Aan de slo gans alleen valt nauwelijks af te lezen welke partij het be treft, zo moge uit onder staand lijstje blijken. De wer vende teksten zouden in veel gevallen zelfs gemakkelijk onderling uitwisselbaar kun nen zijn, zonder dat de kie zers daar iets van zouden merken. „Vijf jaar jong. Uitzicht, sa men werken voor morgen" (CDA). Op koers naar morgen" (GPV). Liberalen en socialisten laten hun blik verwachtingsvol over de langere termijn glij den: „Als de toekomst je lief is..." (VVD). „De toekomst is van ieder een (PvdA). Klein links wil zich duidelijk strijdbaar opstellen, al dan niet vanuit een levensbe schouwelijke visie. „Geef je verzet een stem" (CPN). Verzet en vernieuwing" (PPR). „Een progressief christelijk geluid" (EVP). „Aktief voor socialisme en ontwapening" (PSP). Klein rechts houdt het op nogal cryptische bewoordin gen, die voor de goede lezer een verwijzing geven naar hun evangelische grondslag: „Waar het op aankomt" (RPF). „In trouw recht doen" (RPF). D66 zal als enige partij leus loos de verkiezingen ingaan. Maar juist het zwijgen kan in dit verband veelzeggend zijn. SCHIPBREUKE LINGEN Wat hebben de omroepen in vredesnaam van doen met een uit 1929 daterend ver drag van de Internationale organisatie van vakbonden (ILO), dat betrekking heeft op schipbreukelingen? De omroepen in Hilversum mo gen zich dan af en toe wel voelen als een verzameling schipbreukelingen in de kol kende zee van het mediage weld, maar het zal toch on mogelijk de bedoeling ge weest zijn deze associatie ook letterlijk in de mediawet vast te leggen. Toch verwijst mi nister Brinkman in zijn toe lichting op de mediawet dui delijk naar „ILO-verdrag nr. 8" en dat blijkt inderdaad te gaan over de rechten van zeevarenden die als gevolg van schipbreuk in het zilte sop zijn terechtgekomen. Redactie: Frans Weerts ment, de controle van het re geringsbeleid, bleek in de pe riode dat er miljarden in het RS V-concern werden ge pompt, niet naar behoren te zijn uitgevoerd. De Kamer besloot daarom ook de hand in eigen boezem te steken en stelde maart '85 een speciale commissie in, die met voor stellen moest komen let ver betering van die controleren de taak. Begin december rondde deze commissie haar werk af en presenteerde een fors pakket voorstellen, die komende donderdag in de Tweede Kamer zullen wor den besproken. Een van de belangrijkste ver anderingen, die in het rap- Van der Sanden zag tussen het schipbreukelingen-ver drag en de mediawet hoog stens nog een relatie met zin kende zendpiraten. CDA-mediaspecialist Van der Sanden had zijn huiswerk goed gedaan, want hij was het die in het vorige week aarzelend aangevangen me diadebat deze merkwaardige combinatie blootlegde. Van der Sanden zag tussen het schipbreukelingen - verdrag en de mediawet hoogstens nog een relatie met zinkende zendpiraten: „Maar aange zien we vandaag niet de pira tenzenders op zee bespreken, moet hier dus van een mis stelling sprake zijn Verdere naspeuringen brachten het CDA-kamerlid tot de over tuiging dat het wellicht zou kunnen gaan om een tikfout en dat op die plek het ILO- verdrag nr. 87 (over de vrij heid van de vakverenigingen tot onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden) werd bedoeld. „Daar gaat het inderdaad over", zo haastte Brinkman zich te zeggen. En zo werd afgelopen donderdag althans één misverstand over de in houd van de mediawet uit de weg geruimd. CONTROLE De RSV-enquêtecommissie, die alweer ruim een jaar ge leden haar rapport uitbracht, toonde destijds aan dat de Tweede Kamer zichzelf wat de RSV-affaire betrof ook het een .en ander mocht ver wijten. Een van de belang rijkste taken van het parle- Kamervoorzitter Dolman zal volgens de voorstellen de moties niet meer zelf voorle zen. port wordt bepleit, is dat ka merleden de mogelijkheid moeten krijgen externe des kundigen in te schakelen. Voorts moeten de zogeheten Vaste Kamercommissies (die in commissievergaderingen steeds vaker het „voorwerk" doen voor de kamerdebatten) van een vaste staf aan pero- neel worden voorzien. Ka merleden moeten ook het recht krijgen zich recht streeks te wenden tot beleids ambtenaren, voor het ver krijgen van feitelijke infor matie. In de toekomst zou een mondeling overleg van een kamercommissie, waai nu een minister of staatsse cretaris bij aanwezig is, ook kunnen worden gevoerd met enkel beleidsambtenaren. Verder wil de commissie ook de nog altijd voortwoekeren de motie-inflatie een halt toeroepen. Elke motie die wordt ingediend kost de Ka mer een immers hoop tijd aan voorlezen, bespreken, vergaderen en stemmen. Om te voorkomen dat kamerle den moties gebruiken om hun spreektijd „op te rek ken zullen ze in het vervolg niet door de kamervoorzitter, maar door het kamerlid zelf moeten worden voorgelezen. Het voorstel, om te bepalen dat in de eerste ronde van het. kamerdebat als regel geen moties mogen worden ingediend, kan eveneens een behoorlijke tijdwinst opleve ren. De kosten van de voorgestel de maatregelen bedragen naar schatting twee miljoen gulden per jaar. Als daarmee in de toekomst een tweede RSV-debacle kan worden voorkomen, dan zijn die paar miljoen weer heel snel terug verdiend. DE KAMER DEZE WEEK De Tweede Kamer gaat deze week (dinsdag en donderdag) lustig door met het debat over de mediawet, die alleen bij het CDA door de beugel kan. Algemeen wordt ver wacht dat na het antwoord van de minister in eerste ter mijn deze zaak zal worden opgeschort tot na de Tweede- Kamerverkiezingen. Niet al leen omdat CDA en VVD het op vele punten volstrekt on eens zijn met elkaar, maai ook omdat andere belangrij ke wetsontwerpen in de res terende vergaderperiode voor 21 mei voorrang zullen krijgen. Woensdag wordt er overigens niet vergaderd vanwege de gemeenteraads verkiezingen. Daags daarna praat de Kamer over de het leerlingwezen (bedrijfsoplei dingen) en over in deze ru briek beschreven voorstellen ter verbetering van de orga nisatie en werkwijze van de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3