Protestanten willen „klare taal" spreken in Rome Geen onverdeeld onthaal voor Kairos-document aan tafel £etdoe(3oma/rC Bouwfonds ontkent verschrijving I kerk wereld Paus roept Brazilianen op tot eenheid Kanttekeningen bij een rel weer ACHTERGROND Ce*dAc6otuant MAANDAG 17 MAART 1986 PAG» SIÏ 'Nederland zendingsland' De groei van het christendom in Europa blijft achter bij de groei van de bevolking. Europa is niet christelijk meer en Ne derland is zendingsland geworden. Dat zei de voorzitter van de Evangelische Zendingsalliantie (EZA). Hans Keijzer, zaterdag tijdens de Europadag van deze organisatie in Utrecht. Hij pleit te voor een geestelijk reveil in Europa. Floyd McClung, leider van de jongerenzendingsbeweging Jeugd met een Opdracht in Amsterdam, keurde een mentaliteit af. waarbij christenen zich verschansen binnen hun fort. Hij bepleitte een open mentali teit op basis van een doorleefd geloof. McClung meende dat er een nieuwe Reformatie nodig is. die haar uitwerking zal heb ben op alle terreinen van het leven. Orgel van een miljoen in Lübeck Meer dan veertig jaar heeft het geduurd, eer het beroemde Do dendans-orgel in de Mariakerk van Lübeck, dat met de oude binnenstad verloren ging bij een in 1942 uitgevoerde geallieer de luchtaanval, naar nog bestaande tekeningen kon worden gereconstrueerd. Het zal voor het eerst te horen zijn op Paas maandag. 31 maart. Een na de Tweede Wereldoorlog onderno men poging het orgel nieuw op te bouwen mislukte, omdat het gebruikte materiaal van inferieure kwaliteit bleek te zijn. Die puinhoop heeft de te hulp geroepen orgelbouwer uit Wilhelms haven maar gelaten voor wat ze was. Met gebruik van het al lerbeste materiaal heeft hij nu een nieuw orgel in het aanzijn geroepen, waarin een miljoen Mark, rond 1.3 miljoen gulden, is geïnvesteerd. Wie over de mensen wil heersen, moet eerst meester zijn over zijn tong. Baer-Oberdorf PROF. LEENHOUWERS VOOR OPEN KERK: Alleen geseculariseerde kerk geloofwaardig Alleen een geseculariseerde kerk blijft geloofwaardig. Al leen als blijkt dat de kerk mijn vragen serieus neemt en haar leer vertaalt in een be vrijdende boodschap, kan ik mij ertoe aangetrokken voe len. Maar als de kerk de leer zelf tot boodschap maakt, raakt het mij niet. geeft zij geen licht, maar verduistert zij Christus. Dit concludeerde de Tilburg- se professor dr. Piet Leen houwers zaterdag voor een bijeenkomst van de Open Kerk-beweging in Rotter dam. Leenhouwers meende dat naast haar trouw aan de leer de kerk haar trouw aan de mensen zal moeten bewijzen. Zij zal de mens moeten inspi reren tot meer menswording, ontplooiing, uitgroei tot mon digheid in vrijheid en ver antwoordelijkheid. Professor Leenhouwers con stateerde dat de katholieke kerk van haar gelovigen volgzaamheid verwacht om dat zij van godswege een leer te brengen heeft Maar als de verkondiging van die leer geen rekening houdt met de totaal andere wereld „waarin wij nu leven, worden die leer en die kerk ongeloofwaar dig". Dit valt dan ook overal volgens hem te constateren. De kerk mag van mij pas be kering vragen, aldus leen houwers, als zij zichzelf be keert tot de werkelijkheid van deze wereld die de plaats van de godsvinding is en blijft. AIDS-discussie in protestantse kerken De kerken in Nederland zul len dit najaar voor het eerst aandacht aan de AIDS-ziekte besteden. De Hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg, de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin en de sectie Pastoraat van de Gere formeerde deputaten (com missies) Getuigenis en Dienst Binnenland houden op zater dag 4 oktober een symposium over het verschijnsel AIDS. De medische, maatschappelij ke, ethische en pastorale kanten van deze ziekte wor den behandeld door onder anderen J. van Wijngaarden (coördinatieteam AIDS, Am sterdam), R. Tielman (homos tudies, Utrecht) en de Re monstrantse predikant W. O verdiep (Utrecht). Dit is medegedeeld door de Her vormde predikant A.W. Kui pers te Breukelen, die bij de voorbereiding van het sym posium is betrokken. De Anglicaanse bisschop van Chicester, Eric Kemp, heeft opdracht gegeven bij het avondmaal de rand van de gemeenschappelijke beker elke keer schoon te maken voordat een volgende avond- maalsganger eruit drinkt. Na elke avondmaalsdienst moet de beker in heet water en een ontsmettingsmiddel wor den gereinigd. Bisschop Kemp erkent dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat deze ziekte via de avondmaalsbe ker wordt overgedragen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gouda als predi kant met bijzondere opdracht (ziekenhuispredikant in het Bleulandziekenhuis aldaar), A.van der Waal te Middel- harnis die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde kerken Vrijgemaakt Beroepen te Spakenburg- Zuid. P.M.de Wit te Lelystad. (Van onze speciale verslaggever Lütsen Kooistra in Rome) „We zullen duidelijke taal spreken". Dat zei de gereformeerde predikant ds. I. de Jong uit Maas tricht vlak voordat in Rome de gesprekken be gonnen tussen Neder landse protestanten en het Secretariaat voor de Eenheid in Rome. Gedu rende de hele week zul len vertegenwoordigers van hervormden, gerefor meerden en lutheranen overleg voeren over as pecten van de oecumene met het Secretariaat voor de Eenheid, dat onder leiding staat van kardi naal Willebrands. Ds. De Jong herinnerde aan uitspraken van kardinaal Si- monis in een interview met deze krant, waaruit blijkt dat het rooms-katholieke stand punt over oecumene eigenlijk geen ruimte biedt voor prote stantse wensen. Tegenover deze duidelijke opstelling zal de protestantse delegatie van haar kant ook klare taal spre ken, aldus ds. De Jong. De meningen van de kardinaal. Kardinaal Willebrands zoals hij die in ons blad naar buiten bracht, zijn door de protestantse delegatie intern uitvoerig besproken. Diverse afgevaardigden wilden geen reactie geven op de uitlatin gen van de kardinaal. Deze zouden wellicht teveel de sfeer tijdens de besprekingen beïnvloeden. Vandaag staat het gemengde huwelijk op de agenda. Zoals bekend, is de positie van de gemengd gehuwden onder werp van grote pastorale zorg in alle kerken. Veel gemengd gehuwden raken de band met hun kerk kwijt. Eén van de oorzaken is dat er tussen de rooms-katholieke kerk en protestantse kerken geen overeenkomst is over de op vang van gemengd gehuw den. De protestantse kerken willen graag de mogelijkheid van gemeenschappelijke vie ring van eucharistie/avond maal, maar de katholieke leer verbiedt dat. Voorwaarde voor sacramentele eenheid is volgens de paus eenheid in de leer. Voorafgaande aan de gesprek ken op het Secretariaat voor de Eenheid hebben de prote stantse deelnemers een ge bedsdienst gehouden op de theologische faculteit van de Waldenzen, een groep van ongeveer 30.000 Italiaanse protestanten, die in vroeger eeuwen zwaar onder vervol ging hebben geleden. Aan de dienst namen de Nederlandse grotestanten deel en mgr. ,iva, hulpbisschop van Rome. Hij en dr. D.C. Mulder, voor zitter van de Nederlandse Raad van Kerken, gingen voor in de dienst der gebeden. De katholieke delegatie uit Nederland was ook uitgeno digd, maar was afwezig, we gens voorbereidende bespre kingen met kardinaal Wille brands. aldus voorlichter Pal stra. Waldenzen Alleen als de gesprekken tus sen de Nederlandse protestan ten en de rooms-katholieke kerk leiden tot een nieuwe vi sie op de oecumene, heeft de ontmoeting zin. Dat oordeel sprak de Italiaanse prote stantse hoogleraar, prof. dr. Paolo Ricca, uit bij het begin van het oecumenisch overleg te Rome. De hoogleraar aan de theolo gische opleiding van de Wal- denzenkerk hoopte dat het overleg een teken zal blijken te zijn van nieuwe mogelijk heden voor oecumene op na tionaal niveau. Hij herinnerde aan de toegezegde studie over de status van de bisschoppen conferentie tijdens de laatst gehouden buitengewone bis schoppensynode in Rome. „Ik zie nieuwe kansen voor de oe cumene als deze week duide lijk wordt dat Rome meer vrijheid wil geven aan de bis schoppen om naar eigen in zicht oecumene op het niveau van de nationale raden van kerken vorm te geven. Voor mij heeft oecumene tussen protestanten en katholieken alleen zin als niet meer de ka tholieke leer en traditie het samenbindende element zijn, maar de rol die de nationale kerken kunnen spelen in de samenleving".' Prof. Ricca noemde als voor beeld de uitdaging van het werk van de katholieke be vrijdingstheoloog Leonardo Boff. „Zijn ideeën betekenen een unieke kans om als ker ken oecumenisch en wezen lijk betrokken te raken op de samenleving, in plaats van „boven de werkelijkheid van alledag te zweven", aldus prof. Ricca. Tutu en Boesak willen op voorwaarden geld van Coca Cola aannemen De Zuidafrikaanse kerklei ders bisschop Desmond Tutu en ds. Allan Boesak zijn be reid hun medewerking te verlenen aan een onderwijs fonds van Coca Cola voor zwarte kinderen, maar voor waarde is dan wel dat dit be drijf duidelijk politiek stel ling neemt tegen het apart heidsregime in Zuid-Afrika. Een verdere voorwaarde is dat er geen personen bij be trokken zijn die banden heb ben met de Inkatha-bewe- ging van Zoeloe-leider Gats- ha Buthelezi. Dit blijkt uit een brief van de anti-apartheidsstrijders aan Coca Cola, die in Johannes burg bekend is gemaakt. Coca Cola zou bereid zijn 25 miljoen Rand (ongeveer 25 miljoen gulden) te steken in een onderwijsfonds voor zwarte kinderen. Tutu en Boesak waren aangezocht dit geld te beheren. Verder vinden ze dat Coca Cola bij de Zuidafrikaanse regering op gesprekken met het ANC zou moeten aan dringen. Tenslotte mag zo'n fonds niet los gezien worden van de dis cussie over terugtrekking van investeringen. „Wij wil len geen medewerking verle nen aan activiteiten waar door de druk op de Zuidafri kaanse regering wordt ver licht," zo schrijven zij. OP HERVORMDE SYNODE Het Kairos-document, dat op voorstel van een groep Zuida frikaanse theologen een radi cale theologie bepleit heeft op de Hervormde Synode in Doorn geen onverdeeld ont haal gevonden. „Ik kon mijn oren niet gelo ven. Ik hoor hier dezelfde re acties als in Zuid-Afrika", zei de Zuidafrikaanse ds. Jan de Waal nadat zestien synodele den deels positief deels nega tief op het Kairos-document hadden gereageerd. Ook de oud-praeses van de Synode, ds. C.B. Roos. hield de Her vormde Synode voor achter de feiten aan te lopen. Hij wees degenen die vrezen dat het tot een uitbarsting van ge weld komt als het ANC de macht zou overnemen, erop dat in Zuid-Afrika het geweld al jaren aan de gang is. Van behoudende zijde was erop gewezen dat in Zuid- -Afrika beter naar verzoening dan naar confrontatie kan worden gestreefd. „Gevou wen handen zijn sterker dan tebalde vuisten", aldus ds. G. chaap. Talloze zwarten staan volgens hem niet achter het ANC maar kiezen de weg van de verzoening. Hiermee doel de hij op Inkatha-leider Bu thelezi. Verzoening is alleen mogelijk als gerechtigheid en vrede el kaar omhelzen, antwoordde ds. De Waal. De Hervormde Synode heeft geen besluit genomen over de motie, waarin om een onder zoek naar de beleggingen van de hervormde kerkelijke fondsen werd gevraagd. In houdelijk had het moderamen hier geen enkele moeite mee, zo zei secretaris-generaal dr. R.J. Mooi, maar aanvaarding van de motie zou het huidige beleid doorkruisen. In de Hervormde kerk zijn de beleggingen al enige tijd on derwerp van bespreking. Bo vendien komen op de volgen de Synode-vergadering in juni de aanbevelingen aan de orde van het beraad, dat de Raad van Kerken afgelopen november over Zuid-Afrika heeft gehouden. Daarin ko men ook de investeringen in Zuid-Afrika en eventuele te genmaatregelen ter sprake. De Hervormde kerk heeft voor enkele tientallen miljoe nen guldens belegd in bedrij ven die economische banden met Zuid-Afrika hebben, zo bleek onlangs uit een onder zoek van het weekblad De Tijd. Lof De hervormde praeses, ds. H. Huting, werd lof toegezwaaid door de Zuidafrikaanse domi nees. Ds. Pete Moatshe, voor zitter van de Belijdende Kring, noemde hem een pro feet van deze tijd. Govender roemde Huting omdat deze ri sico's voor de goede zaak durft te nemen. De Hervormde Synode be sprak verder het onbehagen over de programma's van de IKON die geregeld onbeha gen oproepen bij de achter ban. Het zijn geen program ma's voor een kerkelijke doel groep. Het zijn programma's van de kerken, maar in de omroep. Het is dan ook begrij pelijk dat de IKON wel eens wordt gevraagd. waaruit blijkt dat je kerk bent, aldus IKON-directeur dr. R.L. Haan. De bespreking op de synode, waarbij voor- en tegenstan ders zich lieten gelden, had niet de bedoeling tot een be sluit te komen. De laatste maal dat de synode het beleid van de IKON besprak, was in 1982. Toen stemden 35 van de 54 synodeleden hiermee in. Limarapport Met een kleine meerderheid is de hervormde synode ak koord gegaan met de geza menlijke hervormd/gerefor meerde reactie op het Lima- rapport van de Wereldraad van Kerken. Positief stond men tegenover het. gedeelte van het rapport dat handelt over doop en avondmaal/eu charistie. Het struikelblok lag zoals eerder werd verwacht bij het gedeelte dat handelt over het ambt. „De ambtspa ragraaf ruimt geen wezenlijke barrières op. Daartoe zullen er onder meer uitspraken moeten komen over de bete kenis van niet-hiërarchische structuren, het Petrusambt en de toelating van de vrouw tot het ambt", aldus de reactie van de hervormden. Op uit drukkelijk advies van de voorbereidingscommissie gaf de overweging de doorslag, dat het gelukt is tot één geza menlijke reactie te komen. Stille Omgang In Amsterdam werd zaterdagnacht de jaarlijkse Stille Omgang gehouden. Naar schatting tienduizend mensen uit het gehele land namen aan de stoet deel. Hier passeert de stoet de plaats in de Kalverstraat waar zich eens de kapel Heilige Ste de bevond. Daarvoor werd ooit de Heilige weg aangelegd. Er namen nu ook veel vrouwen deel aan de tocht. Tot voor kort mochten alleen mannen deelnemen. Betere onderlinge verhoudin- fen en een betere verstand- ouding met het Vaticaan. Dat is het 'huiswerk' dat de paus aan de Braziliaanse bis schoppen heeft opgegeven. De leiders van de Braziliaanse kerk, vijf kardinalen en vijf tien vertegenwoordigers van de bisschoppenconferentie, waren eind vorige week in Rome voor een „ontmoeting met de Heilige Vader en de Romeinse Curie" (volgens het Vaticaan op hun eigen ver zoek). Deze informele 'synode' is af gesloten met een ernstige toe spraak van de öaus, zaterdag middag. Die draaide om de 'comunhao', de 'communio'. De paus zei: „Een stap vooruit in een goede onderlinge ver standhouding is meer waard dan tien stappen vooruit met het gevaar van een breuk." De moeilijkheden in de Brazi liaanse kerk moeten volgens de paus worden weggenomen door de dialoog, die tussen de bisschoppen onderling en die met de Romeinse Curie. In het slotcommuniqué staat onder meer dat alles draait om de verspreiding van het Evangelie. Daarom zullen de bisschoppen trachten hun on derlinge verstandhouding te verbeteren. Ook zal de bis schoppenconferentie zich in zetten voor meer priesterroe pingen, voor een betere pries teropleiding en voor een bete re vorming van religieuzen en leken „in volledige harmonie met het Leergezag van de Kerk." Paus Johannes Paulus II nam aan het overleg deel, maar heeft volgens een woordvoer der van het Vaticaan niet het woord gevoerd. Datzelfde werd gezegd tijdens de bijzon dere synode van de Neder landse bisschoppen in januari 1980. Later bleek door loslip pigheid van een der bisschop pen, dat de paus wel degelijk actief aan de discussie had deelgenomen. Bevrijdingstheologie Hoewel de bevrijdingstheolo gie een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek moet zijn geweest, werd deze slechts indirect in het slotdo cument vermeld. Zaterdag is aan de Braziliaaanse bisschop pen een samenvatting voorge legd van het tweede docu ment over de bevrijdingstheo logie. Het Vaticaan wil dit do cument, aldus een officiële woordvoerder, nog voor Pa sen publiceren. Het document heeft als titel: „Christelijke vrijheid en bevrijding". Kardinaal Joseph Ratzmger, hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer, legde za terdag de samenvatting van de tekst voor aan de 21 Brazi liaanse bisschoppen die in het Vaticaan deelnamen aan het beraad tussen de leiding van de Braziliaanse RK Kerk en het Vaticaan. Enige Brazili aanse bisschoppen hebben na de publikatie van het eerste document in september 1984 erover geklaagd dat het Vati caan hen niet vooraf had ge> raadpleegd. In dat document, dat door kardinaal Ratzinger was ondertekend, werden marxistische richtingen bin nen de bevrijdingstheologie veroordeeld. Woordvoerder Mgr. Nicolini kon niet meedelen, of de Bra ziliaanse bisschoppen nog be langrijke veranderingen in de tekst konden aanbrengen. Volgens niet-officiële bron nen wordt al gewerkt aan de vertaling van de gehele tekst, zodat tekstwijzigingen moei lijk te realiseren zijn. Rolladeschijf met pikante witlofsalade en aardappelen karnemelkvla met rozijnen De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 rollade- schijven, 30 g margarine, uitje, kerrie, mespunt bloem, zout, aroma; 250 g witlof, 50 g blauwe schimmelkaas, 1 lepel yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, 1 kleine sinaasappel; '/t tot 1 kg aardappelen; 1 lepel rozijnen, 25 g custard, 35 g suiker, 0,5 liter karne melk. Bak de rolladeschijven op een matig warm vuur in tien mi nuten bruin en gaar. Houd het vlees op een bord warm. Fruit in het overblijvende vet stukjes ui met kerrie lichtbruin. Roer er de bloem door en verdun het mengsel met weinig water. Laat de jus vijf minuten trekken en maak hem op smaak af met zout, aroma en kerrie. Schrap bruine plekjes van het witlof of verwijder erg lelijke blaadjes. Snijd de groente in smalle schijven, was haar en laat haar uitlekken. Prak de kaas fijn met de yoghurt en voeg azijn, weinig zouten peper toe. Schep het witlof luchtig door het sausje. Garneer de salade met schijven sinaasappel. Was de rozijnen, zet ze op met weinig water, laat ze tien mi nuten zacht koken en vervolgens uitlekken en afkoelen. Roer custard, suiker en de helft van de karnemelk in de pan door elkaar en breng het klontvrije mengsel onder voortdu rend roeren aan de kook. Laat de vla een minuut koken, zet de pan dan in koud water en laat de inhoud onder regelma tig roeren lauw worden. Voeg de overige karnemelk en de rozijnen toe en geef de vla geheel afgekoeld. Karnemelk laat zich moeilijk koken, zij schift vlug „grof". Door langzaam verwarmen en steeds roeren schift ze fijntjes en dat is niet zo vervelend. JEANNE ai |n gte. vroi IN Den Haag is een rel ontstaan rond de secretaris van en I „Comité Koninklijk Gouden Huwelijk", de gepensione< ,e'^ rijksambtenaar mr. R. Sangster. Zijn mede-comitéleden I n' ben hem gedwongen zich terug te trekken, omdat zijn n staat op de kandidatenlijst van de Centrumdemocraten bi ,e n komende gemeenteraadsverkiezingen. Vanwege zijn v de p keur voor de partij van Janmaat gaan er ook binnen Haagse Oranjevereniging stemmen op Sangster te dwir op te stappen als secretaris. De Federatie van Oranjevei gingen in Nederland is uitermate ongelukkig met de z t he Volgens voorzitter mr. G. de Graaf zal ze echter geen s pen tegen hem ondernemen, omdat „wij ons niet met meentepolitiek bezighouden. Wij beoordelen de man all r op zijn Oranje-activiteiten". Dat standpunt lijkt het enig j te. Ware het niet, dat de partij van de heer Sangster als sp zwam in onze samenleving fungeert door groepen tegen kaar op te zetten, terwijl juist ons koningshuis het symbcx van eenheid. Izi Er zijn tot nu toe geen aanwijzingen dat aan de Oranji zindheid van de heer Sangster kan worden getwijfeld. Ii gendeel zelfs. Ook tien jaar geleden nam hij het initiatief een nationaal geschenk aan koningin Juliana en prins B< hard ter gelegenheid van hun veertigjarig huwelijksfe Dat bestond uit een dubbelportret, dat nog steeds in de ]R] van paleis Soestdijk prijkt. Er zijn tot nu geen tekenen di iac op wijzen, dat mr. Sangster zijn functies in het „Comité an( ninklijk Gouden Huwelijk" en de Haagse Oranjeverenij |jer misbruikt ten gunste van de politieke partij waarvan hij ger is. Maar indirect gebeurt dat natuurlijk wel, zeker nu een r)ei is ontstaan over zijn kandidatuur voor de Centrumdemo< ten. dl kir De Centrumdemocraten streven een verwerpelijke polifdie na. Het ligt voor de hand dat Sangsters secretariaat vooi van landgenoten aanleiding zou zijn geweest geen steui verlenen aan het „Comité Koninklijk Gouden Huwelijk", heer Sangster had zich dat ook kunnen realiseren. Hij juist ook vanuit zijn Oranjegezindheid de functies niet 1:otT1 ben moeten aanvaarden en er nu zelf ijlings afstand moeten doen. fler Af en toe zon DE BILT (KNMI) LSng- zaam komt er verandering in het weerbeeld boven West-Eu ropa. Het hogedrukgebied. dat zich dagenlang boven West- -Rusland wist te handhaven, trekt naar het zuiden en neemt in betekenis af. Hier door dringen regengebieden van de Oceaan door tot het vasteland van West-Europa. De activiteit van de regenge bieden boven land is niet groot. Na woensdag moet op nieuw met regen rekening worden gehouden. Dinsdag is het droog waarbij af en toe de zon te zien is. De middagtem- peratuur kan in gebieden, waar de zon wat langer schijnt, oplopen tot een graad of elf. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en na woensdag kans op regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. Britse eilanden: veel bewol king en af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 10 gra den. W Alpengebied: af en toe zor.P vrijwel droog. MiddagtemJ tuur rond 10 graden. NulFP. den-niveau rond 1600 metf ln et Italië, Joegoslavische kus! en toe zon en droog. Midi?', temperatuur van 11 grade|H!e het noorden tot graden in?!!,n zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN rlpn m.. Min ilc' Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Mallorca Malta Moskou Warschau onbew Benelux, noord-Frankrijk: wolkenvelden en kans op re- Stockholm h. gen. Middagtemperatuur van 8 graden in net noorden tot 12 graden in noord-Frankrijk. Spanje, Portugal: zonnige pe rioden en droog. Middagtem- Casablanca zw.bew. Istanbul zw.bew. Las Palmas regenbui HOEVELAKEN Er is geen sprake van dat het Bouwf(an 1,25 miljoen gulden heeft verschreven bij de omzetting vanLtej onverkoopbare woningen naar huurwoningen in de Apeldofm se wijk De Mate. Dat zegt het Bouwfonds Nederlandse Gemim ten in Hoevelaken naar aanleiding van publicaties van vo fin week. Daarin werd gemeld dat het ministerie van volkshuis ting de Utrechtse officier van justitie mr Droesen heeft gevn een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar deze kwestij" Het ministerie heeft zelf een uitvoerig onderzoek ingesteld de handelwijze van het Bouwfonds en daarmee gelieerde ii lingen zoals de Algemene Nederlandse Woning Stichting ma Landelijke Stichting Sociale Bouw en de bv Interim. Naar leiding van dat onderzoek heeft VROM besloten justitie ii^v schakelen. In het VPRO-teievisieprogramma Gouden Berge mi de Bouwfonds-affaire gisteravond uitvoerig belicht. De lezing van het Bouwfonds luidt als volgt: „In 1980 bestoni, p,j| een overschot aan koopwoningen. Het ministerie heeft toen éénmalige regeling ontworpen om omzetting van koopwonii naar gesubsidieerde huurwoningen mogelijk te maken. Vantii regeling is ook binnen het Bouwfonds gebruik gemaakt". Toen de verkoop stagneerde kregen de onverkochte wonir van het Bouwfonds alsnog een huurbestemming. Ze wei daartoe veelal overgedragen aan de dochtermaatschappij I rim NV, een afdeling die als exploitant van huurwoningen treedt en als „stalling" van onverkochte woningen. Toen de omzettingsregeling van kracht werd, is een groot aa woningen als gesubsidieerde huurwoningen, met toestemn van het ministerie, aan de ANWS verkocht. De kosten zijn het ministerie opgegeven. „Door onze externe accountants is f gegaan en verklaard dat de door de ANWS opgegeven ko I niet hoger waren dan de kostprijs van de betreffende wonir|\j voor het Bouwfonds. Het terzake opgemaakte rapport is bijL ministerie bekend", aldus het Bouwfonds.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2