i boycot-acties worden grote iedreiging voor Zuid-Afrika Eenvoudig zwart, grijs en rood in winter 1987 Gijzelaars: Frankrijk moet Irak niet meer steunen Jmerikaanse diplomaat Ijioet Sovjet-Unie uit Acht doden bij acties op Filipijnen Toenemende kritiek in VS op universitaire topsport ITENLAND CcidóeSoivtanl ZATERDAG 15 MAART 1986PAGINA redcel te dossier Waldheim is zoek NEN Een groot gedeelte uit de persoonlijke dos- s van Kurt Waldheim, de voormalige secretaris-ge- ial van de VN, is verdwenen uit het kantoor van [ministerie van buitenlandse zaken in Oostenrijk, ar Waldheim lange tijd heeft gewerkt. De minister D buitenlandse zaken bevestigde gisteren het bericht pen Weense krant dat de verdwenen dossiers rappor- I bevatten van een speciale commissie, die Waldheim 1,1945 vrijsprak van collaboratie met de nazi's gedu ide WO II. Deze vrijspraak was een voorwaarde voor fcname aan de Oostenrijkse regering. Waldheim staat Ifdidaat voor het presidentschap in Oostenrijk. De kiezingen daarvoor worden gehouden op 4 mei. Be- maart werd hij in een artikel in het Oostenrijkse schrift Profil beschuldigd van lidmaatschap van de fi-organisatie SA in WO II. Waldheim ontkent dit. Volgende week besluit over toekomst Giotto DARMSTADT De geleerden die betrok ken zijn bij de reis van de Europese ruimte- verkenner Giotto zullen volgende week be slissen of de reis van de sonde, die gisteren een stroom gegevens over de komeet Hal- ley naar de aarde stuurde, zal worden voortgezet. Dit is meegedeeld door Bonnet, die de leiding heeft over de wetenschappe lijke experimenten die met de Giotto wor den uitgevoerd. De Giotto blijkt de passage langs de komeet van Halley goed te hebben doorstaan; weinig instrumenten zijn door inslag van stofdeeltjes zijn beschadigd. Bon net zei dat ook de camera die een stroom van foto's van de komeet naar de aarde stuurde, nog enige tekenen van leven ver toont. Geen visum meer voor Bangladesh DHAKA Belgi sche en Nederlandse toeristen die over re tour-reisbiljetten be schikken, hebben voortaan geen visum meer nodig als zij Bangladesh voor niet langer dan vijftien dagen willen bezoe ken. Dat heeft de re gering in Dhaka be kendgemaakt. Ook voor bezoekers uit twintig andere lan den geldt geen vi sumplicht meer. Amerikaanse superraket in december klaar WASHINGTON De eerste tien modernste Amerikaanse reuzen- raketten van het type MX met elk tien afzonderlijk te richten kernkoppen zijn vermoedelijk in december operationeel zijn. De raket heeft een bereik van tien duizend kilometer en wordt 30 a 35 procent nauwkeuriger dan aan het begin van de ontwikkeling in de bedoeling lag. Een kop kan op honderd méter nauwkeurig het doel treffen. Van het Congres mogen er to dusverre niet meer dan vijftig MX-raketten worden Commissie VN veroordeelt Chili GENÊVE De Mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties heeft er gisteren bij de mili taire machthebbers in Chili op aangedrongen om onmiddellijk folteringen door politie en veilig heidstroepen te oeëindigen. Te vens werd in een resolutie be zorgdheid uitgesproken over de schending van de mensenrechten in Chili. In een rapport van een VN-warnemer in Chili worden martelingen, moord, mishande lingen en ontvoeringen van te genstanders van het militaire re gime in Chili opgesomd. Verpleegster verdacht van moord op tien patiënten WUPPERTAL Een Westduitse verpleegster is af gelopen donderdag gearresteerd op verdenking var moord op tien patiënten op een afdeling intensievt verzorging. De 27-jarige Michaela Roeder heeft be kend in het afgelopen half jaar tenminste zes bejaar de en chronisch zieke patiënten om het leven te heb ben gebracht teneinde het lijden van de zieken te ver lichten. De stoffelijke resten van vier anderen zuller worden opgegraven, verklaarde de officier van justi tie in Wuppertal gisteren. Roeder verklaarde tijdens de verhoren dat zij de pa tiënten een dodelijke dosis toediende van medicijnen die de bloeddruk verlagen. Zij begon in 1978 met haar werk op de afdeling intensieve verzorging ir het ziekenhuis. Zij werd „engel des doods" genoemd omdat tijdens haar diensten de meeste patiënten overleden. luttini [ANNESBURG De les die over de gehele ild worden gevoerd investeringen uit id-Afrika terug te trek en sancties tegen het ld te treffen, beginnen ernstige bedreiging te men voor de Zuidafri- inse regering. De acties nnen bovendien zeven- iderdduizend meest fcrte Zuidafrikanen hun jn gaan kosten. Dit Vt minister Chris Heu- nis van Constitutionele Ontwikkeling en Plan ning gisteren gezegd. In een toespraak tot het par lement van het thuisland Gazankulu zei Heunis dat Zuid-Afrika een economi sche groei van zeven tot acht procent per jaar no dig zal hebben om de ge volgen van de acties te boven te komen. Harry Oppenheimer, de vroe gere president van de An glo-American Corporation, het grootste particuliere bedrijf van het land, zei dat de anti-a partheidsorganisaties met hun acties voor desinvestering en sancties nu een ernstige kracht zijn geworden. Oppenheimer, thans voorzitter van het Insti tuut voor Internationale Aan gelegenheden, zei dat de druk door de desinvesteringen is op gelopen tot ongekende hoogte. Hervormingen Minister Heunis noemde een serie hervormingen die voor de zomer aan het Zuidafri- kaanse parlement zullen wor den voorgelegd: - Herstel van het Zuidafri- kaanse staatsburgerschap vóór zwarten die tot staatsburgers werden gemaakt van de onaf hankelijke thuislanden. - Uitbreiding van de bevoegd heden van de thuislanden. - Het toestaan aan zwarten ei gendommen te hebben in blank gebied en het uitbreiden van hun rechten om daar za ken te doen. - Invoering van een uniform identiteitsbewijs voor alle ras sen en afschaffing van de in- flux-controle waarmee de be wegingsvrijheid van zwarten wordt beperkt. Zoals viel te verwachten, heeft de anti-apartheidsbeweging die concessies onvoldoende ge noemd. De beweging eist an dermaal volledige afschaffing van apartheid en invoering van algemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoordi ging- De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties heeft de Zuidafrikaanse regering gisteren gevraagd om vrijla ting van Nelson Mandela, de leider van het Afrikaans Na tionaal Congres. atureL 5KOU De tweede secre- van de Amerikaanse am ide in Moskou, Michael •rs, is tot persona non gra- terklaard en moet de Sov- Unie verlaten, zo heeft het Iciële Sovjetpersbureau Tass Bieren bekendgemaakt. Vol- mk TASS is Sellers op 10 krt gearresteerd toen hij ontmoeting had met een isische burger die voor de de erikanen spioneerde. Een Er woiprikaanse woordvoerder n teartpshgde dat Sellers is uitge- en maar zei niets te weten leen arrestatie. Tass deelde dat zijn spionage-activiteit mtrer trijd is met zijn diplomatie- itatus en daarom een onge- ist persoon is. De niet met genoemde Russische famiÉer »s gearresteerd. uitwijzing van Sellers komt week nadat de Ameri kaanse regering de Sovjet-U nie opdroeg haar diplomatieke vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in New York voor april 1988 te verminde ren van 279 naar 170 mensen. Tegen die eis diende de Sovje t-regering afgelopen dinsdag een officieel protest in bij de Amerikaanse zaakgelastigde Richard Combs. De Russen maakten naderhand duidelijk dat zij de Amerikaanse maat regel niet konden vergelden door de Amerikaanse ambas sadestaf in Moskou of het aan tal Amerikaanse diplomaten bij het consulaat in Leningrad te verminderen. De vorige Amerikaanse diplo maat die wegens spionage werd uitgewezen, was Paul Stombaugh, eveneens tweede secretaris. Hij moest in juni 1985 het land verlaten. Dloma, enstetneraal Vargas (vangen genomen van IITO De opstandige Ecu- aximiraanse luchtmachtgeneraal lef ink Vargas is gisteravond reriae"' militairen gevangen ge- .yTnen, nadat de luchtmacht- ae lis bij de hoofdstad Quito br het leger was heroverd. Igeneraal hield zich verbor- y t in een supermarkt nabij QS. basis. Aanvankelijk werd m igan ten strijde ten dictaturen «.SHINGTON President •lagan heeft gisteren een be- '9 vaijdsverklaring naar het Con- i gezonden, waarin hij zegt de VS tegen linkse zowel rechtse dictaturen zijn en het Sovjet-expansionisme in wereld beter kunnen weer- aangenomen dat Vargas tij dens de .bestorming door het leger, waaraan werd deelgeno men door zo'n tweeduizend 'militaren, was ontvlucht. Vol gens de laatste gegevens van de Ecuadoraanse regering zijn er bij de bestorming vier do den gevallen en negen perso nen gewond geraakt. De rege ringssoldaten werden gesteund door zeker twintig tanks en pantservoertuigen. De slag om de basis heeft anderhalf uur geduurd. v',' In zijn boodschap „Vrijheid, Veiligheid en Wereldvrede" legt Reagan een strategie voor regionale conflicten in de we reld neer als een soort „Rea- gan-doctrine". De 'publikatie valt samen met zijn totale campagne om honderd miljoen dollar van het Congres te krij gen voor hulp aan de zogehe ten contra's die vechten tegen de Sandinistische regering in Nicaragua. Een plaatje Met gezichten waarop enige verbijstering valt af te lezen staren Inwoners van de Flllpljnse hoofd stad Manila naar een meer dan levensgroot portret van de gevluchte voormalige president Marcos. Gisteren is het paleis van de familie Marcos opengesteld voor het publiek. De persoonlijke eigen dommen van de familie Marcos staan er uitgestald om het publiek een idee te geven van de extra vagante rijkdom waarin de presidentiële familie zich jarenlang heeft gewenteld ten koste van het volk. MANILA Bij gevechten tussen legereenheden en re bellen in twee dorpen in het zuiden van de Filipijnen zijn acht doden gevallen. Volgens het Filippijnse persagentschap PNA hebben de opstandelin gen afgelopen donderdag een konvooi van militaire voertui gen in een hinderlaag geleid. Daarbij werden drie soldaten gedood en raakte de assistent van de militaire commandant van de provincie Mindoro Ori ental gewond. In de provincie Agusan del Sur werden vier opstandelingen en een soldaat gedood toen 75 opstandelingen dinsdag een militaire patrouil le overvielen, aldus PNA. In de provincie Misamis Orie- tal raakten vijf soldaten ge wond toen hun voertuig don derdag op een landmijn reed. Giorgio Armani houdt het op pantalons van zachte stoffen: in dit geval gedragen onder een „vergulde" blouse. Daar bij geen opzichtige juwelen, maar een eenvoudig sier- koord. Leer is blijvend, zo moet Claude Montana gedacht hebben en ontwierp korte, strakke rokken van toffeebruin leer. Daarbij passen ruimvallende jacks met diepe steekzakken. ITALIAANSE MODEWEEK GEEFT TREND AAN: MILAAN Snoeien, stile ren en vereenvoudigen. Dat is zo'n beetje het hoofdthema geweest van internationale ontwerpers, die deze week in Milaan de wintercollectie 1987 aan het publiek presen teerden. Nog een paar the ma 's in de komende mode: de kleuren voor volgende win ter worden zwart, grijs en rood; de schoenhakken blij ven laag en grote opzichtige (gouden) juwelen kunnen te rug naar de bijouteriedoos. Terwijl de meeste kledingza ken de oude wintermode voor spotprijzen de deur uit doen en de rekken volhan gen met zomermode 1986 reisden toonaangevende ont werpers nietjalleen de Ita liaanse naar Milaan en be loofden daar een spannende kijkje in een nog verre toe komstmode. Als het aan Giorgio Armani (de Grote) ligt, wordt de win terse mode strak, eenvoudig, maar stijlvol. Zijn manne quins liepen overigens zon der kettingen, zonder make up en met opgestoken haar. Zijn ontwerpen laten weinig kuit zien: soepele pantalons met smalle pijpen moeten het zijn. Daarop worden zijden blouses met rolkragen gedra gen of blazers van Schotse- of Prins Walesruit of een krijtstreepje. De ontwerpen van Ferré Gian Carlo doen wel bijzon der winters aan. Ferré houdt van kolossale massieve jassen in dikke stoffen: mohair en grove wol. Onder zachte trui en van mohair, korte rokken van varkensleer en nogal wat a-symmetrische sluitin gen. Eenzelfde idee hebben Krizia en Soprani gehad, maar dan overheersend in de modekleuren zwart, grijs en rood. Elke modeweek kent ook zo zijn echte uitschieters. Zo was daar ontwerper Missoni die zijn stoffen met wolkenkrab bers bedrukte in vele tinten. Zijn lange plooirokken wa ren eveneens „gebouwd" in vele ongelijke verdiepingen. Byblos speelde wel heel di rect in op de winter: gebreide truien met „Noordpoolmotie- venSan Lorenzo toonde omkeerbare jassen van scha penvacht, gedragen met een ceintuur. Maar daar moet je echt graatmager voor zijn. PARIJS De drie Franse gijzelaars die in Libanon worden vastgehouden door leden van de Islami tische Jihad, hebben op een videoband verklarin gen afgelegd waarin Frankrijk wordt opgeroe pen Irak niet meer te steunen in de oorlog met Iran. Twee Franse televi siezenders hebben giste ren in de middagedities van hun nieuwspro gramma fragmenten ge toond van de video waar op de gijzelaars die in Li banon worden vastgehou den hun uitspraken doen. De drie gijzelaars, de diploma ten Marcel Fontaine en Marcel Carton en de journalist Jean- -Paul Kauffmann, lieten in hun verklaringen weten dat de enige hoop op vrijlating een verandering van het Franse Midden-Oostenbeleid zou zijn. Frankrijk is de belangrijkste wapenleverancier van Irak. Alle drie leken ongerust en moesten de verklaringen voor lezen. De vierde Franse gijze laar, de wetenschapper Michel Seurat waarvan wordt aange nomen dat hij door de Jihad is vermoord, werd niet getoond. Dinsdag arriveerde in Beiroet de in Libanon geboren Franse arts Razah Raad om de gijze laars vrij te krijgen. Dat zijn behalve eerder genoemden ook een uit vier man bestaan de Franse televiesploeg. De ploeg zou zijn ontvoerd door een voorheen onbekende groe pering, de Revolutionaire Ge- rechtigheids-organisatie. Gis teren liet Raad in een vraagge sprek met Radio Monte Carlo weten dat hij de Franse rege ring vandaag een pakket voor stellen brengen. Hij had goed( hoop dat, mocht hij zijn be middeling voortzetten, hij de gijzelaars vrij kon krijgen. IMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Vermanend hief agent Hannes H. Holle- zijn wijsvinger op en het tuitte smidje Ver- bijna in de oren. toen de Hermandad zijn ichten aangaande het studentendom begon ontwikkelen. „Ja. luister nou eens even, bra- vriend," viel smidje Verholen hem onverbld- lijk in de rede. „Wat jij nu van de studenten ïkt, kan me echt geen lor schelen. Ik vraag je ïl beleefd waar de studentensoos ergens te iden is en op die vraag kun je me dus héél leefd antwoorden. Dus nogmaals: wéér be idt zich de soos?" „Op de Gravenschans, in brede zijstraat van het Veluwepiein," ant- Dordde Hannes, pijnlijk getroffen door zóveel inodige bruutheid. „En als ik je dan voor de Jt iets mag aanraden, mooie meneer met je Jllende sportwagen, blijf op de soos van de irrel af, hè? Je weet het. wij van de politie dul- n geen alcohol bij snelverkeerl „Ik zal op Je ten en wee je armzalige gebeente, als je straks met een snipper in je kraag het verkeer In gevaar brengtl Zeker ook een oude student, hè, die op weg is naar een kroegjool!" Smid je Verholen stapte ziedend van drift uit zijn auto en gaf Hannes een bestraffende duw tegen de borst. Maar omdat hij zo kwaad was, kwam die duw ietsje harder aan dan eigenlijk de bedoe ling was. Doch daar trok de smid zich maar niets van aan. „Ik heb nog nóóit gedronken, als Ik moest rijden!" brulde hij woest. „Ik ben ook helemaal niet van plan om te gaan drinken, want ik ken mijn verantwoordelijkheid! Ik heb alleen zaken te doen, versta je?" En boem..., daar sprong de smid alweer in zijn auto en zoef..., weg was hij. Een verbijsterde Hannes H. Hollebrein bleef alleen achter en tikte veelbete kenend tegen zijn intelligente voorhoofd. „Al die studenten en oud-studenten...," mompelde hij. „Stapel mesjokke!" (Van onze correspondent enigde Staten is een hevige discussie losgebarsten over de merkwaardige banden tussen de universiteiten en de top sport. Onlangs is de universi teit van Georgia in opspraak gekomen toen deze geëerbie digde onderwijsinstelling een docente ontsloeg die het ge waagd had kritiek te oefenen op de behandeling van door de universiteit ingehuurde zwarte topsporters. De Amerikaanse universitei ten zijn vanouds de centra van topsport. Al vele jaren geleden namen honderden studenten de gelegenheid te baat om in de universitaire topteams te excelleren. American football en basketball worden nog steeds door universitaire en volledig geprofessionaliseerde topclubs gespeeld. In de loop van de jaren zijn de universi taire sportteams miljoenenbe drijven geworden. Zo beschikt het footballteam van de universiteit van Geor gia de Geogia Bulldogs over een schitterend stadion dat plaats biedt aan 82.000 toe schouwers. Het enthousiasme voor de verrichtingen van de Bulldogs is zo groot, dat het stadion vaak tot de nok gevuld is. Football is daarom een be langrijke inkomstenbron voor de universiteit. In het afgelo pen jaar brachten football en basketball tezamen de univer siteit ongeveer zes miljoen dol lar op. ches hun spelers gewoon op de transfermarkt kopen. Die spe lers worden dan ingeschreven als student, maar zijn in feite alleen maar full-time sportbe oefenaren. Toch willen de universiteiten de schijn ophouden dat de sportsterren echte studenten zijn. Sterker nog, ze willen, als Rechter het enigszins kan, de sportster na ziin carrière met een acade mische graad huiswaarts stu- zwarte topspelers in universi taire teams studeert af. Bij de blanken topsporters ligt dat anders: van hen studeert onge veer zestig procent af, maar dan wel vaak op basis van sterk aangepaste examens. in Schij: Maar de geprofessionaliseerde universitaire topsport heeft ook tot tal van belangencon flicten op de campussen geleid. De financiële belangen van de teams zijn zo groot, dat de coa- Omdat zwarte sportlieden vaak nauwelijks enige voor opleiding hebben genoten vol gen ze allerlei aangepaste cur sussen en worden ze aan ten tamens en examens onderwor pen die wetenschappelijk vaak van nul en geen waarde zijn. Velen van hen verdwijnen echter na een tijdje van de universiteiten, zonder er ooit gestudeerd te hebben en exa men te hebben afgelegd. Slechts vier procent van de Tegen dat systeem heeft do cente Jan Kemp zelf overi gens een trouw supporter van dé Georgia Bulldogs stelling genomen. Ze weigerde de sportsterren aan sterk aange paste en daarom waardeloze examens te onderwerpen. Ge volg: ze werd ontslagen. Jan Kemp liet het daar niet bij zitten. Ze stapte naar de rech ter, vocht haar ontslag aan en eiste een schadevergoeding. De rechter gaf haar gelijk en veroordeelde de universiteit van Georgia tot het betalen van een schadevergoeding van 2,5 miljoen dollar. Die uit spraak baarde groot opzien en wakkerde de discussies over de universitaire topsport in alle hevigheid aan. In de nasleep van de Kern p-affaire beginnen intussen steeds meer koppen te rollen Deze week kreeg de presiden van de universiteit van Geor gia, dr. Fred Davison, een wenk van zijn hevig geschrok ken bestuur zo snel mogelijk op te stappen. Davison pakte meteen zijn koffers. Maar de echte slachtoffers van de merkwaardige verweven heid van topsport en weten schappelijk onderwijs in d< VS, zijn niet de universitaire functionarissen, maar vooral de zwarte sportlieden. Als hun sportieve dagen zijn geteld, verlaten ze de universitaire topteams zonder geld, zonder een deugdelijke opleiding en veelal zonder een academische graad. HUI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7