Nieuwe voorstellen VS controle kernproeven ©oma/rit Frederik BON: WIVU1 TM:JPI Verheerlijking is niets voor Ruud Lubbers Brussel wil goedkope boter voor be jaarden en werklozen M—ÊÊmmmÊ fghanen I (randen p Schiphol Ontmoeting Shultz en Ryzjkov in Stockholm HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND INKLEUR DEZE KRANT Het campagneteam van het CDA laat op alle manifestaties voorafgaande aan de gemeenteraadsverkiezingen een dia show zien. Groot verschijnt premier Lubbers op het scherm en een bronzen stem begeleidt dat beeld met de woorden: „Onze nationale havenloods in het economisch stormtij van de jaren tachtig". Een persoonsverheerlijking die zelfs Dries van Agt niet ten deel is gevallen. En hoe voelt Ruud Lub bers zich daarbij? „Slecht. Op zulke momenten voel ik me héél slecht. Ik zit daar met verkrampte tenen". Op de voor pagina van Finale, geïllustreerd met foto's van Milan Kon- valinka, een interview met de minister-president, maar dan vooral in zijn hoedanigheid van CDA-lijstaanvoerder bij de Tweede-Kamerverkiezingen, die eveneens dit jaar worden gehouden. Daarin weerspreekt Lubbers de in de VVD ge mompelde beschuldiging als zou hij er schuld aan hebben dat Wiegel in Leeuwarden is gebleven. „Die keuze is een interne VVD-aangelegenheid geweest; een zaak tussen Hans Wiegel en Ed Nijpels". VERDER IN FINALE: Twee Haagse theaters: De Koninklijke Schouwburg en De Appel. Beide hebben hetzelfde stuk op het pro gramma staan: Een Midzomernachtsdroom van Shake speare. In het Brabantse Kempenland zullen de trekvogels een andere broedplaats moeten zoeken, want het ven dat zij in het verleden als hun broedplaats uitzochten is on herkenbaar veranderd. Verhaaltjes vertellen is voor volwassenen taboe. Ver teller Frederik probeert daarin verandering te bren gen. Bijgeloof heeft miljoenen mensen in zijn ban. In het Twentse Tubbergen wordt vandaag een studie centrum geopend, gewijd aan de grondlegger van de christen-democratie: dr. Herman Schaepman. Morgen met de topper PSV-Ajax kan de voetbalcom petitie beslist worden. Een gesprek met Willy van de Kerkhof over die wedstrijd en de toekomst van het Nederlandse voetbal. Vredesmars strandt in de woestijn LOS ANGELES De vredes mars dwars door Amerika, van de Amerikaanse oostkust naar Washington, is na twee weken vastgelopen in de Moja- ve-woestijn. De organisatoren van de mars voor internatio nale ontwapening zijn bank roet en hebben de rest van de tocht afgelast. Op 1 maart vertrokken uit Los Angeles twaalfhonderd vre- desdemonstranten voor een tocht van 4800 kilometer dwars door de VS. Het start schot voor de mars werd gege ven in Los Angeles na een groot pop-concert en aanmoe digingen van politici en Holly- wood-sterren. De tocht naar Washington zou negen maan den gaan duren. De politie meldde dat het aan tal wandelaars gisteren was geslonken tot vijfhonderd. De groep verbleef toen al voor de vierde dag op een kampeer plaats aan de rand van de Mo- jave-woestijn, 190 kilometer van het vertrekpunt. De orga nisatie is er niet in geslaagd de benodigde honderdduizend dollar bij elkaar te krijgen die nodig is.voor voedsel, water en medicijnen voor de tocht door de woestijn naar Las Vegas, al dus de woordvoerder. De orga nisatie had gehoopt dat op 15 november vijfduizend vredes activisten Washington zouden hebben bereikt. Doodgewaande Russische spion in bar opgedoken MOSKOU De KGB-officier en tweevoudige overloper Vi- tali Joertsjenko, die volgens berichten in de Westerse pers zou zijn geëxecuteerd in de Sovjet-Unie, is nog in leven. Hij dook gisteravond op in de bar van het perscentrum van het ministerie van buitenland se zaken in Moskou. In augus tus vorig jaar was Joertsjenko overlopen naar de VS, maar in november meldde hij zich plotseling weer in de Sovjet- ambassade in Washington. Be gin maart had een naar de VS overgelopen KGB-man ver klaard dat Joertsjenko was geëxcuteerd. Russische stuurman vraagt asiel in Zweden STOCKHOLM De stuur man van een Russische visse rijvaartuig heeft gisteren poli tiek asiel gevraagd in Zweden. De 42-jarige man uit Tallinn (Estland) was met zijn schip naar Slite op het eiland Got land gevaren. Hij was gewa pend, aldus de politie. De ove rige vijf bemanningsleden hebben besloten weigerden zijn voorbeeld te volgen en hebben besloten naar hun land terug te keren. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Om van de enorme voorraad af te komen wil de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, goedkope boter ter beschikking stellen aan bejaarden en werklozen. Het plan is nog niet uitgewerkt; hoe men bejaarden en werklozen van andere consumenten wil onderscheiden is niet bekend. Het voorstel moet nog ter goedkeuring naar de raad van ministers. De EG kampt momenteel met een boteroverschot van een mil joen ton, evenveel als de gehele Europese Gemeenschap in ne gen maanden gebruikt. Vroegere „aanbiedingen" zoals kerstbo- ter en braadboter hebben de voorraden niet wezenlijk doen slin ken omdat de consument daarop regaeerde met een zekere ham sterwoede, waardoor nieuwe produktie-hoeveelheden zich opeenhoopten. In één van de lidstaten van de EG, Ierland, waar armoede en werkloosheid groot zijn, wordt reeds een systeem gehanteerd waarbij bejaarden en werklozen goedkope boter kunnen kopen. Het registratie-systeem functioneert met bonnen waartegen de goedkope boter op vastgestelde plaatsen en tijdstippen kan. wor den gekocht. De Europese Commissie wil het Ierse systeem niet overnemen omdat het te veel op een „bedeling" lijkt. Volgens het kabinet van Europese Commissaris Frans Andriessen, die de portefeuille Landbouw beheert, wil men „met het volste respect voor de burger de consument laten profiteren van de voorraden". Frederik vertelt. Maar niet over Roodkapje. Hij is ervan overtuigd, dat een goed verhaal de mensen bijeenbrengt en het hart verwarmt. Hij is van mening, dat in deze tijd van televisie, radio en andere vormen van vrijetijdsbesteding'de oeroude vorm van verstrooiing, het vertellen, een nieuw leveü moet worden ingeblazen. Wie wil lezen wat Frederik nog meer te vertellen heeft, doet er goed aan zijn oor te luisteren te leggen bij de Finale van vandaag. Die bijlage zit overigens vol met interessante verhalen ook vandaag weer bij de Leidse Courant. De krant, die niet aleen de mensen bijeenbrengt en de harten verwarmt, maar bovendien uw leven kleurrijker maakt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geln*>i vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. *%T£eidóe Sotwa/nt Perioden met zon en droog. In de ochtend eerst nog plaatse lijk mist. In de middag van 5 graden op de Wadden tot on geveer 9 graden in het zuiden van het land. Weinig wind, kracht 3 of minder. Morgen zon op: 6.52 uur; onder: 18.45 uur. Schev. hoogw.: 6.26 en 18.45 uur. Laag: 2.06 en 14.15 Renault roept 325.000 „vijfjes" terug PARIJS Het Franse autoconcern Renault zal 325.000 auto's van het type „Super 5" naar de ga rage terugroepen. De wagens zullen worden ge controleerd op mogelijke roestvorming in het stuurhuis, die kan zijn ontstaan door een ondeug delijke afdichting. In Nederland zal binnen nu en drie maanden de eigenaars van ongeveer negen duizend Renaults van het nieuwe type 5 worden gevraagd met hun auto ter controle naar de gara ge te gaan. Het gaat om de auto's die tot augustus 1985 zijn verkocht, aldus Renault Nederland. Het zelfde euvel heeft zich voorgedaan bij de typen 9 en 11, die eind vorig jaar naar de garage werden teruggeroepen. De rubberen afdichting van het stuurhuis kan poreus worden, waardoor er water in het stuurhuis doordringt en er roestvorming ontstaat. Graf King Kong kan open ROTTERDAM Het graf van Chris Lindemans, alias King Kong, op de Rot terdamse begraafplaats Crooswijk mag worden geopend. Het laatste obstakel is gisteren weggenomen in een gesprek tussen burgemeester Peper van Rotter dam en de broer van Lindemans. De broer overhandigde namens'hemzelf en twee dochters van Lindemans een schriftelijke verklaring waarin zij stel len geen bezwaar te hebben tegen ope ning van het graf. Het nog twee a drie weken duren voordat het daadwerkelijk zo ver is. Opening van het graf is van belang, omdat er twijfels zijn over het lot van King Kong, die tijdens de Twee de Wereldoorlog dubbelspion is geweest. Niet iedereen is ervan overtuigd dat hij op Crooswijk begraven ligt, zoals'de of ficiële lezing wil. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft Sovjet leider Gorbatsjov gister avond in een brief voor gesteld gezamenlijk een nieuwe methode toe te passen voor het meten en verificeren van kernproe ven. Het gaat om een door Amerika ontworpen hy- drodynamisch detectiesys teem, Corrtex genaamd, waarbij ondergrondse schokgolven worden ge- meten. Sovjetdeskundigen zijn uitgenodigd om in de derde week van april in Nevada een demonstratie bij te wonen van CORR TEX, aldus perswoord voerder Djerejian van het Witte Huis. Reagan schrijft in zijn brief dat hij bij een eventueel ak koord over verificatie van kernproeven met gebruik van Corrtex, bereid is stappen te nemen tot ratificering van be paalde verdragen inzake kern proeven en kernexplosies voor vreedzame doeleinden. Het gaat om een verdrag ter beperking van ondergrondse kernproeven tot maximaal 150 kiloton en om een verdrag over alle kernproeven voor vreedzame doeleinden. Beide verdragen kwamen in de jaren zeventig tot stand in onder handelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie, maar zijn tot dusverre niet geratificeerd door de Amerikaanse Senaat. Reagan staat onder druk van het Congres om de twee ver dragen ter ratificering voor te leggen aan de Senaat en de onderhandelingen met de Sov jetunie te hervatten over een totaal verbod op kernproeven. De Sovjetunie deed gisteren een nieuw voorstel aan de VS, om in april onderhandelingen te openen over een totaal ver bod. Zij sluit daarbij ook uit breiding van de onderhande lingen met Groot-Brittannië of met andere landen niet uit. al dus onderminister van buiten landse zaken Komplektov gis teren in Moskou. De Sovjet-Unie verklaarde zich afgelopen donderdag zich zolang aan haar eenzijdige stop op kernproeven te houden als de VS geen nieuwe kernproef uitvoeren. Oorspronkelijk zou de Sovjetstop op 31 maart aflo pen. De VS hebben tot dusverre als voornaamste bezwaar tegen zo'n stop aangevoerd, dat .de Sovjet-Unie niet wil instem men met afdoende maatrege len ter controle op naleving. Hetgeen gisteren door de Rus sische onderminister „vol strekte nonsens" werd ge noemd. Zaterdag 15 maart 1986, 77e jaargang no. 23450 Overvaller schiet zichzelf dood AMSTERDAM Een 24-jarige Amsterdammer die zichzelf gis teren door het hoofd schoot na een overval te hebben gepleegd, is in de loop van de avond over leden. De man loste een schot op zichzelf op het dak van een 'woning in de Dongestraat in Amsterdam-Zuid. Hij was op de vlucht nadat hij. kort daarvoor op de hoek Maasstraat-Donge- straat een geldloper een koffer met 30.000 gulden afhandig had gemaakt. Waarom de overvaller zichzelf in het hoofd schoot is nog onduidelijk. Aangenomen wordt dat hij zich in het nauw gedreven voelde. id jaa niet tlkom in ederland JSTERDAM Qt l( Indiase goeroe jagwan Shree neesh is niet kom in Neder- Staatssecreta- Korte-Van He- (Justitie) en lister Van den k (Buitenland- Zaken) zullen de lAFPRtjfetelijk leider een RUIL um weigeren als UURUJ daarom vraagt. bewindslie- vrezen dal agwan in Neder- <\AND0É>d de openbare Ie c.q. rust in zal brengen, wezen wordt op H latingen van de jeroe voor de tv. wM Amsterdamse agwancommune M zeer verbaasd er deze beslissing, men allesbehal- democratische it. Bhagwan •blijft momenteel Ierland. IHIPHOL Een groep 37 Afghanen heeft iteravond politiek asiel n Neder- na te zijn gestrand Schiphol. De zeven ge inen en vier alleen- lande mannen reisden op vervalste pas- orten. De groep was inuit Dacca met Bangla- Sh Airlines naar Neder- hd gevlogen op tickets et eindbestemming 'ankfort. it was de bedoeling van de oep op Schiphol over te stap- n op een vlucht van Luft- Deze Westduitse maat- lappij weigerde de groep :n bleek dat de reisdocu- inten niet in orde waren. 5 de eerste keer sinds de mer van vorig jaar dat een grote groep vluchtelingen ichiphol strandt. De rege- fcgen van de Benelux-landen Malden toen dat mensen uit Irak, Turkije en Afgha- tan over doorreisvisa moes- li beschikken voor reizen via 1 landen van de Ben'èlux iar hun eindbestemming. et Nederlandse ministerie in justitie besloot dat asiel ekers in afwachting van het itwoord op hun verzoek op 'hiphol moesten blijven. De ven Afghaanse gezinnen bter zijn gisteren om huma- itaire redenen overgebracht aar een hotel in Nieuw-Ven- ep De vier alleenreizende annen moeten op Schiphol ijven. Een kind is vrijdaga- >nd samen met de moeder 'ergebracht naar een Am- ns ziekenhuis omdat het Urogingsverschijnselen ver- ADVERTENTIE Uitgave Waslerpers. behorende lot Sijlholl Pens. Apolhekeredilk 34.2312 DD Leiden. Postbus I1.2300 AA,tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.07] 313677. Giro 103003 Bank: Amro Bank N V Leiden. Directeur hooldredacleur 11 Rtllewas.Chel-redacleur: Wim Buijteweg Abonnementen: {incl,S% BTW} per maand f. 22,49(dul.t>rlaling).kwurtdal f 67,43, laar f 256 85 Klachten bezorging: maandag t/m vrudaq van 18 00 tol 1900uur.zateidaq»an 14.00 tot 15 00 uur tel.071 -122248. Advertenties (em l 5% BTW) I 0,63 par mm. kleinliesl. 0.44 per mm Losse nummers I. 1,10 In de hoogaars Dit jaar is de pro vincie Zeeland de gastprovincie op de Hiswa in de Amsterdamse RAI. Een goede reden om je van je beste kant te laten zien. Voorin deze echte Zeeuwse hoog aars zit de com missaris der ko ningin van Zee land, de heer Boertien en ach ter hem de nieuw benoemde bur gemeester van Vlissingen Jaap van der Doef. Nog zichtbaar ontdaan van de gebeurtenissen zitten enkele Afghanen met hun kinderen in een hotelkamer in Nieuw-Vennep. STOCKHOLM De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft vandaag in Zweden een ontmoeting met de Russische premier Ryzjkov. Beiden wo nen in Stockholm de begrafe nis bij van de twee weken ge leden vermoorde Zweedse pre mier Olof Palme. Tijdens de ontmoeting zal er gesproken worden over de plannen met betrekking tot de tweede topontmoeting tussen de Russische partijleider Gor batsjov en de Amerikaanse president Reagan en over de wapenbeheersing, aldus de bron. Het zou de eerste ont moeting op hoog niveau zijn tussen de twee supermachten sinds de top tussen Gorbatsjov en Reagan, in november van het vorig jaar. In de Zweedse hoofdstad wo nen vandaag ongeveer vijf tienhonderd buitenlandse gas ten de begrafenis van Palme bij. De man die woensdagavond door de Zweedse politie is ge arresteerd, wordt nog steeds in voorlopige hechtenis gehou den. De politie is er tot nu toe niet in geslaagd de man in verband te brengen met de moord op Palme. De openbare aanklagers hebben gezegd dat De eerste minister Nikolaj Ryzjkov uit de Sovjet-Unie werd gisteren op het vliegveld van Stockholm begroet door de Zweedse minister van mileu- en energiezaken Birgitta Dahl (I). Rechts mevrouw Ryzjkov. zij vandaag zullen beslissen of zij de man in vrijheid zullen stellen. Volgens de Zweedse wet kan hij tot maandag in hechtenis worden gehouden. Politiecommissaris Holmer heeft meer arrestaties voor speld. Op een persconferentie verklaarde hij „dat er bepaal de lieden zijn die we zoeken". Volgens Holmer wordt er zo wel naar Zweedse als naar buitenlandse verdachten ge zocht. Hij voegde hieraan toe dat er tot nu toe bij het onder zoek 2.654 namen naar boven zijn gekomen van mensen die mogelijk iets meer weten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1