Somct/nt Tot 1 aprilgeen gedwongen verhuizingen [if Gemeente zet plannen voor historische haven door De Leidse Courant komt door weer en wind STAD OMGEVING r weg bij de Zijl/LGB Tuintjes Zuid-West mogen blijven BESTUUR WOONWAGENSCHAP HAALT MES VAN TAFEL ZATERDAG IS MAART 1986PAGINA 13 TÖ IN Trainer/coach Jan Evert Veer aan het einde van het lopende water- 'izoen de Zijl/LGB. Het bestuur wenste PAN eer u'ter''jk 22 maart een beslissing zou n over de verlenging van zijn contract. L WEE ^'e e's w'^e hij n'et voldqen. Veer: „Ik IPniMl et bestuur gevraagd om meer financiële ItUIINl ag en een intensiever scoutingsbeleid. Ik AAR <ers* eens dijken in hoeverre daaraan gorden voldaan, voordat ik zou beslissen", wenste de knoop niet voor 1 mei door te pn, en dat was het bestuur te laat. Secre- mevrouw, C.M. van der Mey-De Haas: i weken later loopt de transferperiode af >et je weten waar je aan toe bent. Ieder- op die dag al onder dak". Overigens be- in alle betrokkenen dat de relatie reeds n jaar wordt beëindigd. Over een even opvolger van Veer is nog niets bekend. toilet, i ig enz.l 1195,- 265,- '285,- '295,. 315,- 295,- LEIDEN De tuintjes bij de flats in Zuid-West mogen blijven. De problemen tussen de bewoners die de diverse tuintjes onderhielden en de woningbouwvereniging Tuinstadwijk zijn opgelost. Afgesproken is dat bij beëin diging van de huur ook het door die huurder onderhou den tuintje verdwijnt. Het conflict was ontstaan, toen „Tuinstadwijk" de tuin tjes tussen flat en trottoir wilde omspitten. Grote delen van die stroken groen worden al jaren lang onderhouden door een aantal flatbewoners. Op initiatief van Kees Walle van de stichting Welzijn heeft er een gesprek plaats gevonden tussen Henny Kwik van wijkvereniging Actief en voorzitter K. Westerbeek van de woningbouw vereniging. Tijdens dat gesprek werd overeengekomen dat drie vertegenwoordigers van de woningbouwvereni ging en drie bewoners proberen goede afspraken te ma ken over de exacte voorwaarden waaronder de tuintjes gehandhaafd blijven. Informatie over verkiezingen bouwvereniging LEIDEN De Woningbouwvereniging Leiden (WVL) houdt maandag informatieve bijeenkomsten over de verkiezingen voor de Algemene Vergadering. Deze Al gemene Vergadering gaat straks het beleid van de vere niging bepalen. Bewoners van huizen van de woning bouwvereniging kunnen zich kandidaat stellen om in de Algemene Vergadering mee te praten. Om de bewo ners meer te vertellen over het nut van de Algemene Vergadering en over de taken van de leden enz. wor den er informatiemiddagen en -avonden gehouden. Maandagmiddag wordt de eerste bijeenkomst gehouden voor bewoners van de Merenwijk in het buurthuis „Op eigen wieken" aan het Valkenpad. Aanvang 14.00 uur. Voor bewoners van de Binnenstad, Noord Rijnevest, Meerburg, St. Maarten en de Zeeheldenbuurt/De Waard, wordt maandagavond een informatiebijeen komst gehouden in het Koetshuis bij De Burcht aan de 13. Aanvang 20.00 uur. ys B.V., d, ^■EIDEN Tot 1 april ^^Tillen er vanaf het oonwagenkamp aan et Leidse Trekvaart- lein geen gedwongen erhuizingen plaats heb- en naar kampjes in de ?gio. Het dagelijks be- uur van het woonwa- enschap heeft dit voor- emen gistermiddag in- etrokken nadat woon- agen-bewoners felle rotesten hadden laten oren. Het bestuur hoopt vrijwillige medewer- ng van de bewoners. ~>at betekent echter t dat het wegslepen lorgoed is uitgesloten", [dus de voorzitter van ft bestuur, de Katwijk- lENTII. wethouder N. Parle- -Innenkort staat de verhui- ng gepland van 25 woonwa- ?ns naar regionale kampjes l Katwijk/Noordwijk, jegstgeest en Voorschoten, p animo om te verhuizen is gering gebleken. Slechts een zestiental bewo ners heeft zich hiertoe bereid getoond. Voor het kampje in Voorschoten heeft nog nie mand zich aangemeld. Het bestuur van het woonwagen schap had zich daarom voor genomen de verhuizing af te dwingen door een aantal wa gens te verslepen. Bewoners van het Trekvaartplein kre gen tot 1 maart de tijd om mee te werken. Deze datum is inmiddels een maand uitgesteld. Het be stuur hoopt voor 1 april ge noeg gegadigden te hebben gevonden. „Blijkt dat niet zo te zijn, zullen we na 1 april bekijken wat ons te doen staat. We zullen dan in ieder geval gaan praten met de Centrumraad (de vertegen woordiging van, de bewo ners). Maar één ding staat vast, we laten de kampjes niet leeg staan", aldus Parle- vliet. Hij verexcuseerde zich voor het harde beleid door te stellen dat „wij niets anders doen dat wat ons door de rijksoverheid is opgedragen". Tegenstand Een delegatie van de woon- Het woonwagenkampje De Krom op de grens van Katwijk en Noordwijk, één van de nieuwe kampjes. wagenbewoners reageerde positief op de beleidswijzi ging van het bestuur. „Als er overleg komt, zijn wij tevre den", aldus een woordvoer der. De bewoners hadden voor de vergadering schrifte lijk laten weten onder geen enkel beding akkoord te gaan met de gedwongen ver huizing. „Dat zou het einde betekenen van elk georgani seerd overleg met de woon wagengemeenschap. Wij zul len ons er op richten zoveel mogelijk tegenstand te bie- betreffende besluit". Vertegenwoordigers van VVD, D66, CDA en Links Leiden hebben burgemeester C. Goekoop, die ook deel uit maakt van het bestuur van het schap, herinnerd aan het feit dat de gemeenteraad in 1983 unaniem heeft vastge steld dat verhuizingen uit sluitend op vrijwillige basis zouden mogen geschieden. Zij vragen Goekoop zich met kracht te verzetten tegen ge dwongen verhuizingen. t bijdragen van Frank iürman, Jaqueline Bo- I en Gert Visser. Foto: i van Noort. fdstadlunt (1) Duringc CDA in Woubrugge heeft verkiezingsstunt bedacht. L, toners van Woubrugge en ogmade kunnen raden ederlai 'r aanta^ stemmen dat ens de gemeenteraadsver- 565184 z*nêen °P het CDA zal rden uitgebracht. Wie daar dichtst bij zit, wint een di- 'Voor twee personen. Wie e wil doen moet een kaar- inleveren met daarop het wachte aantal stemmen, zich is dat een aardige ac- van de christen-democra- ,_Het is weer eens wat an- dan de geëikte pot met len. Niet iedereen in de ge uite staat echter sympa- fk tegenover de actie van CDA. C.C. de Boer uit ade en W.A. Stigter uit ibrugge stuurden een ïf naar de krant waarin CDA wordt vergeleken •en postorderbedrijf dat is met pure chantage, ft idee dat bepaalde men- zich hiervoor lenen geeft een vieze smaak in de ind. Volwassenen kiezen op S eerlijke manier en niet ft smeergeld achter de ^Jir", aldus de felle reactie n de twee briefschrijvers. ■I 'unt (2) ligszins cryptisch wordt ar nog aan toegevoegd: DA, CDA laat U nu maar C weg, want hoe krijgt een id een .lollie". Kennelijk iden zij dat het zoethouden n de kiezers met dineetjes christelijk is. ft CDA-raadslid J.A. Markx eft desgevraagd zo zijn twij- s.over de identiteit van de hrijvers. „Ik ken wel n beetje iedereen hier, en n W.A. Stipter heb ik nog ~'it gehoord. Ik ken wel een fvrouw C. de Boer, maar lijkt me niet dat zij die ief geschreven heeft. Ik rmoed dat het valse namen n", stelt hij. Achteraf bezien was het mis schien was toch niet zo ver standig van het CDA om prij zen aan de gemeenteraadsver kiezingen te verbinden. Straks gaan alle partijen nog in de slag om op speelse wijze de gunst van de kiezer te win nen en wordt er in Woubrug ge een 1-2-3-show afgewerkt in plaats van een verkiezings strijd. In elk geval heeft de actie het ongenoegen van en kele kiezers opgewekt en dat zal ongetwijfeld niet de be doeling zijn geweest. Het on genoegen van kiezers die geen oog hebben voor een speels tintje aan de verkie zingsstrijd. Maar die hadden toch al niet op het CDA ge stemd. Steekproef (1) Je moet als journalist tegen woordig al een uitgebreide cursus statistiek hebben on dergaan, wil je iets begrijpen van de enquêtes, die de afge lopen weken in Leiden (en omstreken) werden gehouden. Joop Walenkamp, de fractie voorzitter van het CDA, was er dit jaar als eerste bij. Met een steekproef waarin zijn partij in Leiden een giganti sche winst werd voorspeld. Het bureau Interview, waar de betrouwbare naam van Maurice de Hond onlosmake lijk aan verbonden is, zat er achter. Dat zou dus wel goed zitten. Mis. In eerste - instantie liet een woordvoerder van Inter view weten dat het allemaal best klopte. Maar toen bij dit bureau de juiste man op de juiste plaats zat, werd het mis verstand duidelijk. Het CDA had zich rijk gerekend door de CDA-aanhang in de regio voor de Leidse gemeenteraad mee te tellen. Kort gezegd, er deugde hele maal niets van. De plaatselij ke pers, die de resultaten van de steekproef op een promi nente plaats had afgedrukt, bracht de zaak tot zijn juiste proporties terug. Steekproef (2) Een paar dagen geleden kwam omroep Rijnland met de resultaten van een telefo nisch gehouden steekproef. Twee zaterdagen lang hadden vrijwilligers van Rijnland aan de telefoon gezeten om de bo venste naam van elke derde kolom in het Leidse telefoon boek naar zijn of haar voor keur te vragen. Dat leek dus wel voor elkaar. Totdat de omroep concludeer de dat het onderzoek niet steekhoudend was. Op de vraag wat mensen vier jaar politiek, die proef op proef eiste, legde hij deze week zijn definitieve voorstel op tafel: alle kroegen in het weekeinde tot drie uur open. Verbazing (2) geleden hadden gestemd, ble ken hele andere uitkomsten dan de realiteit was. Daar zouden twee redenen voor kunnen zijn: de ondervraag den waren vergeten aan wie ze in '82 hun stem hadden ge geven of door een ongelukkig toeval stemmen de bovenste namen in het telefoonboek voor een groot deel op dezelf de partij. Rijnland besloot tot het laatste en greep naar de rekenmachi ne om de uitslag zo goed en zo kwaad als dat mogelijk was te corrigeren. En zo kon het ge beuren, dat waar de steek proef drie zetels winst voor de PvdA voorspelde, de statistici van de omroep een gelijk blij vend zetelaantal calculeerden. Een kleine maar betrouwbare steekproef onder politici en journalisten heeft inmiddels uitgewezen dat zij maar liever de definitieve' uitslag op 19 maart afwachten. gymzaal aan de TemKate- straat". Als.je dat zo leest zou je bijna taan geloven dat de heer Van chaik de redder is van de JJB (Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk), een man met hart voor de jongeren. Niets is echter minder waar. Van Schaik en zijn actiegroep van „blauwe blazers" hebben er inderdaad alles aan gedaan om de JJB weg te houden uit de Ten Katestraat, waar het jeugd- en jongerenwerk ove rigens maar tijdelijk in de gymzaal zou worden onderge bracht. Maar dat was niet om de JJB een plezier te doen. Redder (2) Redder (1) De folder van de nieuwe par tij Gemeentebelangen '86 in Hazerswoude valt in de bus. Lijsttrekker S.J. Fransen, een voormalig VVD-raadslid (door zijn partij aan de kant gezet) en W.S.M. van Schaik kijken de kiezer vertrouwen wekkend in het gelaat. Van Schaik wordt in de fol der aangeprezen als een man die „actief is op het terrein van jeugd- en jongerenwerk. Hij was voorzitter van de ac tiegroep Ten Katestraat en omgeving, welke zich destijds heeft ingezet om de JJB een goed onderkomen te verzeke ren bij het Anker en ze niet weg te laten stoppen in de De JJB hoorde met zijn kin deren en jongeren volgens de actiegroep niet thuis in de „keurige" buurt. Jeugdvriend Van Schaik zei het indertijd ook keurig: „De jeugd heeft een eigen cultuur en die past niet bij de cultuur van de buurtbewoners". Weinig middelen werden ge schuwd om de JJB in verle genheid te brengen. Het JJB- bestuur werd incompetent ge noemd, gesprekken werden heimelijk op de band opgeno men, en er werden anonieme klachten opgevoerd van be woners van de Vondellaan (waar de JJB toen zat) die zelf van niets wisten. De Ten Kate-werkgroep kreeg uitein delijk zijn zin, door te dreigen de procedure jarenlang op te houden. De onvermijdelijke waardedaling van de huizen als gevolg van de aanwezig heid van opgeschoten jeugd was voorkomen. De bewoners van de Jacob Reviusstraat waren heel wat vriendelijker, of misschien wel „minder keurig". De JJB was daar wel tijdelijk wel kom. En dat de JJB straks naar een permanent onderko men in het Anker gaat, is ze ker niet de verdienste van de heer Van Schaik, die er slechts op uit was een zo groot mogelijke afstand tussen JJB en de Ten Katestraat te scheppen. In verkiezingspro gramma's staan veel mooie onwaarschijnlijke verhalen, maar Gemeentebelangen '86 gaat wel erg ver om van een jeugdhater een echte kinder vriend te maken. Verbazing (1) Meermalen wist de pers de Leidse bevolking de afgelo pen jaren te verblijden met de mededeling dat de „laatste ronde voor sluitingstijden aangebroken" was. Een voor barige mededeling, het ver trouwen in de besluitvaardig heid van de politiek werd keer op keer afgestraft. Men kon op het Stadhuis maar geen keuze maken tussen be langen van de horeca en die van buurtbewoners. Of, men durfde geen keuze te maken. Totdat zes jaar geleden Cees Goekoop zijn intrede in de Leidse politiek deed. Als één van de wqinige verantwoor delijkheden aie de burge meester gegund werden, zette hij er zijn zinnen op eindelijk eens een eind te maken aan de eindeloze discussie. Met frisse tegenwerking van de Dat men het daar niet direct over eens zou worden, was te verwachten. Maar zelfs Goe koop viel bijna van zijn stoel van verbazing (en irritatie) toen bleek, dat de VVD niet in staat bleek een standpunt te produceren. De liberalen .lieten weten geen tijd te heb ben gehad om zich voor te be reiden. Notabene de partij, die altijd heeft gezegd dat de cafés best wat langer open mogen, liet het op het beslissende mo ment afweten. Kennelijk was tien jaar lang horeca-discussie de VVD niet lang genoeg. De burgemeester zal zijn partijge noten hun gebrek aan voort varendheid niet in dank heb ben afgenomen. Maar ook het CDA ziet er geen kwaad in de discussie nog een poosje voort te zetten. Deze partij pleitte ervoor de lopende proef nog maar eens twee jaar te verlengen. Waar na in '88, wanneer Goekoop er dan nog brood in ziet, de discussie weer vrolijk vanaf het begin af aan kan worden opgehaald. Verbazing (3) Waar het werkelijk om gaat, dreigt in al dit gekrakeel in de vergetelheid te raken. Want of de kroegen nu tot twee of tot drie uur open blij ven, het zou zo-ie-zo niet ge accepteerd moeten worden, dat zij overlast veroorzaken. Het is op z'n zachtst gezegd opmerkelijk dat Goekoop in zijn laatste voorstel de politie opdraagt de horeca streng te gaan controleren. Tot op he den is dat kennelijk niet ge beurd. Het moet de burgers ook be vreemden dat Goekoop nu plots eist dat de kroegen van af half één alleen maar ach tergrondmuziek mogen pro duceren. Terwijl omwonen den al jaren tot twee uur door herrie worden geteisterd. Daarom verdient op dit mo ment slechts één voorstel het om aangenomen te worden: de controle van de politie in die mate verscherpen dat ten minste vanaf half één geen overlast meer ontstaat. Dat de politiek dan nog jaren discus sieert over tot hoe laat er geen overlast wordt veroor zaakt, zal de burgers verder worst wezen. Ondanks bezwaren bewoners Galgewater LEIDEN De gemeente wil de plannen voor een historische haven aan het Galgewater doorzetten. Er worden wijzigingen van het bestemmingsplan voorbereid zodat de haven een definitief karakter kan krijgen. Op dit mo ment wordt aan het Gal gewater nog altijd een proef genomen. De proef neming, die oorspronke lijk een ja^ir zou beslaan, duurt inmiddels al ander half jaar. De historische haven vloeit voort uit de nota „Leiden de moeite waard". Een mogelijk heid voor het afmeren van ou dere schepen zou de aantrek kelijkheid van Leiden vergro ten en toeristen naar de stad trekken. Besloten werd om de de Stichting Historische Haven Leiden een voorlopige vergun ning te verlenen voor het ex ploiteren van de haven. De bewoners van Galgewater en Kort Galgewater keerden zich fel tegen de komst van de schepen en tekenden dan ook beroep aan tegen het verstrek ken van de vergunning. Dat bezwaar werd door de ge meente terzijde geschoven. De omwonenden zijn het nog altijd niet eens met de komst van het zogenaamde Leidse Botenmuseum. Zij stellen dat de schepen bewoond worden ondanks een toezegging van de gemeente dat dit niet zou gebeuren. Daardoor zijn meer dere parkeerplaatsen perma nent bezet en veroorzaken deJ door de bewoners van de sche- pen gebruikte houtkachels stankoverlast. De bewoners twijfelen bovendien aan de historische waarde van de schepen. Bewoner H. Borger- ding: „Wanneer hier een paar fraai opgetuigde schepen lig gen, heb ik er geen enkel be zwaar tegen. Maar nU ligt er een hoop oud roest. Bovendien zijn de meeste schepen van de kant niet te bekijken, omdat de wal te laag is. Wanneer ie mand de schepen wil bekijken, wordt-ie eraf gejaagd". Volgens Borgerding bevonden zich afgelopen zomer maar weinig schepen in de haven: „In de zomermaanden trekken die schepen weg. Als er dan al toeristen op de haven af ko men, zien ze geen schip lig gen". De gemeente reinigingsdienst heeft inmiddels rapport uitge bracht over de situatie aan het Galgewater en concludeert dat er geen „onhoudbare situatie" is ontstaan. Ambtenaar R. Verplancke: „Bij zo'n beslis sing telt natuurlijk niet alleen de mening van de omwonen den. Die wordt zorgvuldig af gewogen tegen bijvoorbeeld het belang om toeristen te trekken. Als er éénmaal een definitieve vergunning is voor de stichting kan er wat gedaan worden aan de stankoverlast. Dan kan ook de ligging van de schepen veranderd worden". Leiden op televisie LEIDEN Burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden is maandagavond in een uitzending van TROS Aktua op de televi sie. Hij verschijnt tijdens een uitzending over de gemeenteraads verkiezingen met collega's E. van Thijn van Amsterdam en me vrouw G.W. van Montfrans-Hartman van Veere. Een televisie ploeg van het actualiteitenprogramma heeft de afgelopen week opnamen gemaakt van de gemeenteraadsvergadering, brand weer, politie en stadsvernieuwingsactiviteiten. Ook zijn straatin terviews gehouden. De uitzending begint om 22.30 uur op Ne derland I. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13