Hoop voor ontvoerde Franse tv-ploeg Texaanse leraren wordt lesje geleerd YS houden VN in een financiële houdgreep FEïBocialisten beschuldigd —van complot tegen Kohl ederlandse vloot loet Sjanghai aan Le Monde meldt mogelijk aftreden Mitterrand 3UITENLAND CcidócSouomvt DONDERDAG 13 MAART 1986 PAGINA 7 VS vallen scherp uit naar Chili GENEVE De Verenigde Staten heb ben opgeroepen tot een veroordeling van *hili wegens de schendingen van de nensenrechten in dat land. Een resolutie ran die strekking is gisteren ingediend )ij de VN-commissie voor de mensen rechten. Tot nu toe onthielden de VS zich stemming of stemden tegen als een esolutie over Chili ter tafel kwam. De Amerikaanse afgevaardigde naar de fN-commissie, Schifter. zei dat de VS itille diplomatie" hebben gebruikt om te iberen Chili te bewegen tot hervor mingen, maar vergeefs. Het bewind-Pi- lochet moet volgens de VS „direct een ■inde maken aan alle vormen van marte- ing door de veiligheidsdienst en politie". Grootste Chinese woordenboek klaar PEKING Na meer dan tien jaar voorbereiding gaat het tot nog toe omvangrijkste woorden boek over de herkomst van de Chinese taal naar de drukker. Het achtdelige woordenboek telt 56.000 steekwoorden met in totaal 20 miljoen karakters. Daarmee overtreft het boek het beroemde „Kangxi lexicon", dat uit de tijd van de Qing-dynastie (1644-1911) stamt. Het laatste deel van het woordenboek moet in 1989 op de markt komen. Het woordenboek behandelt de oor sprong en de betekenisverande ringen van de Chinese karak ters. DDR zet minder mensen vast HAMBURG De Bondsrepubliek Duitsland heeft de laatste twee jaar in totaal 5.000 mensen uit Oostduitse ge vangenissen „vrijgekocht". Dit bericht het Westduitse weekblad Stern. Vol gens Stern zal het aantal mensen dat dit jaar wordt vrijgekocht, veel kleiner zijn De oorzaak hiervan is dat de Oost duitse autoriteiten onder druk van de Bondsrepubliek steeds minder vaak mensen gevangen zet die om een uit reisvisum hebben gevraagd. In 1984 en 1985 belandde een groot aantal kandi daat-emigranten nog voor korte tijd in de gevangenis. Volgens het Duitse blad zitten in de DDR nog 3.000 politieke ge vangenen vast. Woede na doodschieten zwarte demonstranten JOHANNESBURG Zowel in Zuid- -Afrika als in het buitenland is gisteren woedend gereageerd op het nieuws dat de politie zonder aanleiding heeft ge schoten op een menigte zwarten. Daar bij werden twee jongens gedood en vie len tientallen gewonden. De politie ont kent de beschuldigingen en zei dat de menigte weigerde zich te verspreiden en onbeheersbaar dreigde te worden. Een van de gewonden, de 18-jarige Ronnie Mthinsi, verklaarde echter te gen het dagblad The Star dat de de monstranten naar een toespraak had den geluisterd en dat de politie direct daarop, zonder waarschuwing het vuur opende. Mthinsi werd in de borst en de rug getroffen door hagelschoten. „Marcos stortte miljoenen in verkiezingskas Reagan' MANILA De Filipijnse ex-senator Jovito Salonga is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken om onder meer na te gaan of ex- -president Marcos zeven miljoen dollar in de verkiezingskas van president Reagan heeft gestort. Een groep bankiers heeft in een brief aan Salonga geschreven dat de voormalige dictator in totaal 67 miljoen dollar heeft bij gedragen aan campagnes van Amerikaanse politici, onder wie Reagan. President Aquino heeft per decreet onmiddellijk alle Filipijnse bezittingen van de familie Marcos bevroren. Ex-spion KGB komt met memoires OOST-BERLIJN Heinz Felfe (67), één van de meest succesvolle ex-spionnen voor de Sov jet-Unie in de Westduitse geheime dienst, ziet met voldoening op zijn leven terug. Als gepen sioneerde van de KGB, de Russische geheime dienst, presenteerde hij gisteren zijn memoires „In dienst van de tegenstander" op een pers conferentie. Felfe, die tien jaar bij de Westduit se inlichtingendienst werkte, heeft de Sovjets zeer geheime informatie kunnen toespelen. Hij werd in 1961 echter gevangengenomen en tot vijftien jaar veroordeeld. Zijn ontmaskering veroorzaakte grote opschudding. In 1969 kwam Felfe vrij. Hij werd daarna professor in de cri minologie in Oost-Berlijn. Daar is hij gelukkig en leeft hij gerieflijk op een ruim pensioen. PARUS WILLIGT JIHAD IN BELANGRIJKE EIS PARIJS De twee dissi dente Irakezen, die „per ongeluk" door de Franse •innenlandse veiligheids dienst DST op het vlieg- ;uig naar Bagdad werden 'gezet, hebben gisteren gratie gekregen van de Iraakse president Saddam Hussein. De twee zullen nog deze week met een Frans militair vliegtuig naar Parijs worden terug gevlogen. De gratie van de pro-Iraanse en met de doodstraf bedreigde man nen zou door persoonlijke bemiddeling van presi dent Mitterrand zijn ver kregen. Hiermee is de Franse regering tegemoet gekomen aan de voornaamste eis van de ont voerders van de acht Fransen in Libanon De radikale isla mitische Jihad had de autori teiten in Parijs een ultimatum gesteld dat zaterdag zou aflo- Ken. Voor Michel Seurat komt et nieuws echter te laat. Hij is vorige week door de Ji had geëxecuteerd nadat Am nesty International had ge meld dat een van de twee uit gewezen Irakezen door het bewind in Bagdad zou zijn te rechtgesteld wegens verraad. De Franse ambassadeur in Irak heeft dit weekeinde ech ter met de beide mannen kunnen spreken en foto's van ze gemaakt om te bewijzen dat de Irakezen „gezond en wel waren". Het gijzelingsdrama in Beiroet is daarmee in een nieuwe fase gekomen. Optimisten ver wachten dat de Jihad de Franse autoriteiten nu tege moet zal komen door tenmin ste de televisieploeg van de zender Antenne 2 vrij te la ten. Deze werd zaterdag ge kidnapt. Nog steeds is onduidelijk hoe de DST de enorme blunder heeft kunnen begaan de Dji- had te provoceren met de „verkapte uitlevering" aan Irak van twee geestverwan ten. In Franse steden zijn gis teren manifestaties gehouden voor de gegijzelde Fransen. De Franse radio en televisie namen gistermiddag een mi nuut stilte in acht. De vraag is wat er nu verder zal gebeuren. Veel hangt af van wat de Frans-Libanese dokter Raad, de Franse on derhandelaar, kan bereiken. i'itisch commando dat in 1980 probeerde de Iraanse ex-premier Bakhtiar te vermoorden en stopzetting van de Franse militaire steun Joelle Kaufmann, de vrouw van de door de islamatische Jihad ontvoerde de vrijlating van tif*itfh^nmmfnHn Kaufmann, was gisteren bij een demonstratie in Parijs var» pon 01 i «cr rnmman naliSten. journalist Jean-Paul de acht Franse jour- aan Irak. Verder zou de door van een miljard dollar. Het kregen, is t Teheran gestuurde Jihad te- enige wat Raad van de Franse rjng v^or rugbetaling aan Iran willen regering zou hebben meege- rnando. IONN CDU-politici in Bonn en Nedersaksen hebben geop- erd dat de sociaaldemocraten mogelijk betrokken zijn bij een slot tegen Bondskanselier Helmut Kohl, nu er een tweede isch vooronderzoek naar hem is aangekondigd. Ook dit on- erzoek houdt verband met het mogelijk afleggen van een valse ferklaring in verband met de Flickaffaire. De sociaaldemocrati- iche SPD noemde de beschuldiging van fractievoorzitter Bohl ran CDU/CSU „meelijwekkend". )ok de christendemocratische minister-president van Nedersak- en. Ernst Albrecht, sprak het vermoeden uit dat de SPD in joordrijn-Westfalen de hand had in het tweede onderzoek te- kn Kohl De Bondskanselier zelf sprak tegenover het boule- hrdblad Bild van „een kwaadaardige campagne om mij politiek lapot te maken". jegeringswoordvoerder Friedhelm Ost zei dat hij geen enkele ianwijzing had dat de deelstaatregering invloed zou hebben uit- jëoefend op de officier van justitie. Minister van justitie Rolf Krumsiek van Noordrijn-Westfalen noemde de beschuldiging fcjuist en lasterlijk. Keulse hoofdofficier van justitie, Bereslaw Schmitz, ging in iew met Express niet op de beschuldiging in. maar ferklaarde dat de hele procedure grondig was voorbereid. Hij tondigde aan dat het vooronderzoek twee tot drie maanden zal KING Een vlooteenheid van vijf schepen van de Neder- idse marine met 1.089 bemanningsleden aan boord is gisteren de Chinese havenstad Shanghai aangekomen voor een vijf- lags bezoek. Volgens westerse militaire zaakgelastigden is het grootste buitenlandse vlooteenheid die China aandoet sinds revolutie van 1949. Twee jaar geleden leidde de verkoop van lederlandse onderzeeérs aan Taiwan tot een dieptepunt in de lerlands-Chinese betrekkingen. De vlooteenheid van drie ndaardfregatten en een bevoorradingsschip wordt aange roerd door het marinefregat De Ruyter. {otterdam tegen sluiting consulaat VS {OTTERDAM Het college van b en w in Rotterdam gaat een rief sturen naar het Amerikaans Congres om te voorkomen dat Amerikaanse consulaat wordt gesloten. Ook de Kamer van loophandel is namens het bedrijfsleven in actie gekomen om de "1 van haar bezuinigingensvoorstel te weerhouden. De gemeen- Rotterdam beschouwt het sluiten van het consulaat als een erlies van service. Bedrijven zullen zich voor het contacten met moeten richten tot het consulaat in Amsterdam. Ove- igens was ook de Amerikaanse ambassade in Den Haag verrast ver het voorstel uit Washington. Een woordvoerder van de am- assade bevestigde dat iedere Nederlander voortaan voor een vi- um voor de VS naar Amsterdam moet. De ambassade in Den laag heeft geen consulaire afdeling. IMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER PfWS WASHINGTON Terwijl de schooljeugd van Texas lekker een dagje vrij had en zich bui- ten in het heldere lentezonne tje vermaakte, zwoegden hun leraren binnen op een wel heel bijzonder proefwerk. De test die alle 210.000 leraren in het Amerikaanse Texas moes ten afleggen, was namelijk van doorslaggevend belang voor hun verdere carrière op school. Verwacht wordt dat, wanneer op 1 mei de uitslag vijf zamelde over het peil ■akt onderwijs. Het resultaat bekend wordt gemaakt, procent van de leraren gezak zal zijn. Deze leraren wacht bedroevend, dat de staat een ontslag, tenzij ze voor de her- examen voor leraren liet op- kansing in juni slagen. stellen. Het leraren-examen, dat be- Iedereen die voor deze test doeld is om de lees- en schrijf- zakt, zou niet voor de klas mo- vaardigheid van de leerkrach- gen staan", zegt Perot. Naar ten te testen, is het geesteskind alles wat men hoort is het dan van een Texaanse computer- ook geen examen dat overma- magnaat. Deze Ross Perot was tig hoge eisen aan de intelli- in 1983 voorzitter van een spe- gentie stelt. Het eerste gedeelte ciale onderwijscommissie, die bestaat uit 55 multiple-choice in heel Texas informatie ver- vragen over korte teksten om te testen of de leraren de in houd van het gelezen materi aal ook werkelijk begrepen Het tweede onderdeel is ont worpen om de spelling en schrijfvaardigheid van de lera ren te testen. Ook hier weer de bekende multiple-choice vragen en bovendien de op dracht om een opstel van 150 opdracht deren over het algemeen niet de minste moeite mee hebben. Het examen heeft de nodige verdeeldheid onder de leraren gezaaid en de Democratische goeverneur van Texas een aantal politieke problemen op geleverd. „Laat de goeverneur eerst maar 'ns zélf die test ma ken", aldus een verontwaar digde leraar. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian DWAZE MOEDERS Mevrouw Boafini en Sortera de Castro uit Argentinië poseren voor het nieuwe naambordje „Dwaze Moedersplein" in het Am sterdamse Osdorp. De „dwaze moeders" hebben Internationale bekendheid gekregen vanwege hun wekelijkse demonstraties op het Plazo de Mayo in Bue nos Aires. De Argentijnse vrou wen eisen opheldering over het lot van hun kinderen, die gedu rende militaire regiemes zijn verdwenen. De vrouwen zijn overigens ook niet tevreden over de manier waarop de hui dige burgerpresident Alfonsin naspeuring verricht naar hun familieleden. 10) „Kom binnen, heer Verholen", zei de van Everdinge vriendelijk. „Kom binnen en steek een sigaar op. Héél leuk U eindelijk ook eens te ontmoeten. Mijn zoon heeft me al zóveel U verteld". „Het genoegen is geheel aan nijn kant, meneer van Everdinge", lachte smid- e Verholen. „Maar ik geloof toch, dat er een tlein misverstand in het spel is. Het was name- ijk mijn bedoeling de heer Thomas van Everdin ge junior te spreken. U weet wel, de student, die co dik bevriend is met Bernard Buckmans. ik tad ze beloofd onmiddellijk langs te komen, als k een leuk, ouderwets autootje te koop wist...." „Ach lieve help", sneed de oude heer van Everdinge de woordenstroom van zijn bezoe kers af. „Hebben die twee rakkers U nu óók al betrokken in die waanzin van de Bond van Oude Auto Liefhebbers? Ze zeuren mij ook maar voortdurend aan mijn hoofd om een au tootje van minstens dertig jaar oud. Ik begrijp het niet. Ik begrijp het niet. Ze hebben toch al les wat hun hartje begeert tot efln splinternieu we wagen van 1956 toe! Waarom moet er dan nu weer een oude gammele brik komen? Maar ja, als U ze dat dringend vertellen moet, ga ze dan maar opzoeken in de studentensoos te Gravendrecht. Daar zoeken ze een weinig ver tier na de vermoeienissen van de studiedag...." En de goede smidje Verholen kon al niet eens meer wat terug zeggen, want de waardige dienaar had blijkbaar op zijn kans gewacht. Hij schoot reeds toe en pakte de arm van de smid in een ijzeren greep. „Het bezoek is afgelopen", fluisterde hij waardig. „Deze kant op met Uw welnemen". En de fraai geüniformeerde kerel sleepte de smid snel en handig langs een ka- merpalm naar de voordeur. „As je me nou!" liet de smid zich ontvallen, toen hij weer in zijn auto stapte. „Die knaap weet van aanpakken! Nou ja..., dan maar even naar de soos in Graven drecht...." En het duurde niet lang of de smid kon de torens van de stad al aan zijn linkerhand zien liggen WASHINGTON De be- met plezier uitzwaaien, aldus slissing van de VS om de Lichtenstein. Sovjet-Unie op te dragen °"der Ref®an,15 de vs st"ds K»oo»- VJSJ micciL mot ,mor vaker gebruik gaan maken -miccio mo troof. haar vetorecht om resolu- haar VN-missie met veer tig procent in te krimpen, tiës i de Veiligheidsraad te heeft de slechte relatie blokkeren. Nog veel bedrei- tussen Amerika en de gender voor de toekomst Verenigde Naties nog eens de y^ extra benadrukt. De rege- h ring Reagan heeft haar gen minachting voor deze in- ren. ternationale organisatie Vorig j; dat Washington de Amerikaanse portemonnee veroordeeld, heeft gebruikt om veranderin- de organisatie te force- VN, vindt men dat Washing ton te ver is gegaan in haar negatieve houding. Zelfs de Britse regering, die de Ameri kaanse oppositie tegen de Unesco en verschillende ande re VN-programma's deelt, heeft de voorgestelde bezuini gingplannen van Washington werd de Algemene nooit onder stoelen of Vergadering gedwongen banken gestoken. Reagans voorgenomen loonsverhoging eerste VN-ambassadeur, Jeane Kirkpatrick, noem- stafleden terug te draaien ?n waarschuwing van het Amerikaanse Congres dat het de de Veiligheidsraad niet bij zou dragen in de kos- neerbuigend „een soort ten. In '85 besloot het Congres Turks bad", waar afee- de Amerikaanse biidrage aan vaardigden liever „stoom afbliezen dan hun best jaar met Vjjf procent te ver deden om problemen op minderen, tenzij de VN de be te lossen. sluitvorming veranderen. Amerika wil dat er bij begro tingskwesties een systeem van wege" haar botsingen met afge- gewogen stemming ingevoerd vaardigden van Derde We- wordt, inplaats van het huidi- reldlanden en haar poging de ge „one country, one vote" sy- Kirkpatrick werd bekend legen heid voorbijgaan om dui delijk te maken dat landen, die de VS tegenwerkten in be- VN te veranderen wat bij- langrijke kwesties, het verder na onmogelijk is komt dit misschien zonder Amerikaan se hulp zouden moeten doen. Klachten van VN-leden de behandelde, werden door ambassadeur Lichtenstein af gedaan met de zij en de VN maar ergens ders naar toe moesten gaan. weigering VS om haar bijdrage aan de begroting te betalen. Volgens waarop de VS hen secretaris-generaal Pérez de Cuéllar wil dit zeggen dat de VS „een bepaling van het iededeling dat handvest niet nakomt". Hoewel de meeste andere wes terse landen in toenemende De Amerikanen zouden" hen mate teleurgesteld zijn over de In de VS echter krijgt het VN- beleid van Reagan veel steun. Jarenlang heeft de gang van zaken binnen de VN de Ame rikanen dwarsgezeten, vooral wat betreft de aanvallen op de VS en de eindeloze kritiek op Israël. Ook zou de VN met twee maten meten door demo- 'cratiën en rechtse dictaturen te veroordelen, terwijl men „in alle talen zwijgt" over de gang van zaken in de landen van het Oostblok. Veel Amerikanen zijn van me ning dat de VN er niet in ge slaagd zijn hun belangrijkste taken, het bewaren van de vrede en beschermen van de mensenrechten, te vervullen. Maar zelfs de grootste ctritici van de VN moeten toegeven dat de organisatie een belang rijke functie heeft als ontmoe tingsplaats voor tegenstanders, een plaats waar naties kunnen proberen' hun problemen uit te praten. In geval van een ern stige ruzie tussen de super machten zouden misschien al leen de VN de lont nog uit het kruitvat kunnen halen en een nucleaire confrontatie kunnen vermijden. JANE ROSEN Copyright The Guardian Tornado Twee inwoners van Big Creek zijn gisteren gedood, toen het huis waarin zij zaten werd getroffen door een tornado. De jongeman op de foto loopt nog verdwaasd door de puinhoop, op zoek naar bezittingen van de familie. De wervelstorm veroorzaakte grote schade in de Amerikaanse staat Alabama. PARIJS Het gezagheb bende Franse dagblad Le Monde heeft gisteren ge meld dat naaste medewer kers van president Fran cois Mitterrand de moge lijkheid open houden dat de president snel zal af treden, als de conservatie ve oppositie bij de parle mentsverkiezingen van zondag een enorme over winning zou behalen. Hoewel zijn ambtstermijn pas over twee jaar afloopt, zou hij direct na de verkiezingen, waarin de regerende socialis ten hoogstwaarschijnlijk hun parlementaire meerderheid zullen verliezen, kunnen af treden. Het blad suggereerde dat de socialisten in een laatste po ging om stemmen te winnen, nu gaan schermen met een te verwachten chaos in Frank rijk, wanneer een premier van de oppositie in aanvaring zou komen met de president. Als de oppositiepartijen een meerderheid halen in het 577 zetels tellende parlement, zal Mitterrand zich vrijwel zeker gedwongen zien een conserva tieve premier te benoemen. De Fransen noemen een dergelij ke situatie „cohabition". De president heeft onlangs ge zegd dat hij de wil van de kie zers zal respecteren en een premier zal aanstellen uit elke meerderheid die de komende verkiezingen zullen opleveren. Mitterrand heeft echter ook gezegd liever te zullen opstap pen dan tot een tweedehand s-president te verworden en zijn uitgebreide bevoegdheden, die hij als president onder de Vijfde Republiek heeft, op te geven. Commissie kraakt Britse kernindustrie LONDEN Het rapport van de parlementaire mi lieucommissie in Groot- Brittannië, waarin de Ier se Zee de grootste radio actieve vuilplaats ter we reld wordt genoemd, is een harde klap voor de Britse kernindustrie en met name voor de opwer kingsfabriek Sellafield. In die fabriek wordt ge bruikt kernmateriaal, af komstig van kerncentrales in binnen- en buitenland, zodanig bewerkt dat het bruikbaar uranium en plutonium oplevert. Opwerkingsfabrieken zoals Sellafield brengen enorme hoeveelheden radio-actief af val tot stand. De Britse com missie acht het dan ook drin gend noodzakelijk dat de re gering en kernindustrie het nodige researchwerk laten verrichten om tot de con structie te kunnen komen van betrouwbare nucleaire opslagplaatsen, bruikbaar op lange termijn. De kernafval zou dan niet meer naar Sel lafield en andere opwer kingsfabrieken moeten wor den gestuurd. Het Britse parlementaire rapport wijst er voorts op, dat het tegenwoordig geen zin meer heeft de gebruikte nucleaire brandstof van kerncentrales te bewerken, omdat uranium veel goedko per in het buitenland kan worden gekocht. Bovendien beschikt Groot-Brittannie over meer dan voldoende plutonium voor de fabricage van kernwapens.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7