leidóaQowumt jt Veertien procent van Leidenaars is niet tevreden over politie a STAD OMGEVING Goekoop moet leven beteren College niet overtuigd van nadelen erfpacht Een bijdetijds geschenk Nieuwbouw De Waard ART 1! DONDERDAG 13 MAART 1986 PAGINA 13 MEENTE BEREID HELFT CITYRING BUS TE BETALEN EN ..We moeten een bijdrage van de ge- te aan de exploitatie van de cityring bus niet jten Wellicht dat de gemeente in de toe vijftig procent van de kosten op zich Dit zei wethouder J. Peters gisteren bij de ntatie van het PvdA-plan om komende za- bij wijze van „voorproef" een gratis city- lus door de binnenstad te laten rijden. De (uder verwacht dat de financiering van de enst een rol zal spelen bij de komende colle- derhandelingen. lan om op zaterdag de parkeerterreinen in n door middel van een gratis buslijn met el- te verbinden werd een maand geleden door •raadslid J. van Meijgaarden gelanceerd In ader van de verkiezingscampagne houdt de zaterdag een voorproef. Twee bussen zijn .«hakeld en die zullen een tien-minutendienst iolen de Valk en het Ir. Driessenplein ver- n. Van Meijgaarden geeft om tien uur zelf het startsein voor het vertrek van de eerste bus. Een van de doelstellingen van de proef is het ver zorgen van propaganda voor het PvdA-initiatief. Daarnaast hoopt de NZH gegevens te verzamelen voor een nieuwe, definitieve proef, die enige maanden moet duren. De vervoersmaatschappij zet daarvoor zaterdag een speciale meetwagen in. De NZH wil daarmee onder meer de rondetijden vastleggen en antwoord krijgen op de vraag op er voldoende rusttijd voor de chauffeurs overblijft. De eendaagse proef zal volgens wethouder Peters geen uitsluitsel geven over het enthousiasme voor de buslijn. „Het blijkt in de praktijk dat het maan den duurt voor de mensen vertrouwd zijn geraakt met het bestaan van een nieuwe lijn. Bovendien zal op de bus komende zaterdag, in bescheiden mate, verkiezingsmateriaal zijn aangebracht. Som migen zullen dan met graagte instappen; anderen zullen zeggen: „dat is mijn bus niet". Boeren tegen ontsluitingsweg Vlietlanden LEIDEN De veehouders in de Oostvlietpolder zijn te gen de aanleg van een ontsluitingsweg naar het recreatie gebied De Vlietlanden over hun weilanden. De boeren krijgen weliswaar een vergoeding voor de benodigde grond maar zijn bang dat zij te weinig weiland overhou den om hun bedrijf nog naar behoren te kunnen uitvoe ren. Het is de bedoeling dat de weg zo dicht mogelijk tegen de A4 komt aan te liggen. Hoe de ontsluiting op andere wijze kan plaatsvinden, daar zijn de veehouders verdeeld over. De één pleit voor een brug over de Vliet in Voorschoten terwijl een ander vindt, dat er een afslag vanaf de A4 naar de Vlietlanden moet worden aangelegd. Het eerste alternatief is door GS afgewezen vanwege de hoge kosten die de bouw van een brug met zich meebrengt, terwijl een afslag niet door Rijkswaterstaat wordt geaccepteerd. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) beloofde de veehouders gisteravond nog eens met gedeputeerde J. Borgman te gaan praten over andere mogelijkheden voor een ontsluiting. Weerstand tegen woonboten in Nieuwe Rijn LEIDEN Bewoners van het Utrechts Jaagpad en het Waardeiland hebben geprotesteerd tegen de komst van een tiental woonboten in de Nieu we Rijn. De gemeente is van plan deze mogelijk heid in het bestemmingsplan Waardeiland op te nemen. Zowel de VVD als het CDA toonden zich gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning gevoelig voor de bezwaren van de omwo nenden. Pas in een volgende vergadering van de commissie zal een eindoordeel worden uitgespro ken. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) her innerde zijn politieke tegenstanders er aan dat de gemeenteraad een aantal jaren geleden had bedongen om de woonboten in de Leidse wate ren toe te staan. De Nieuwe Rijn biedt hiertoe mogelijkheden, betoogde Peters. Een zestal jaren geleden stond het gemeentebestuur nog een uit- stervingsbeleid voor woonboten voor. Overigens zal binnenkort een gemeentelijke woonbotenno- ta worden uitgebracht. De Vereniging Waardei land vroeg Peters in het bestemmingsplan stren gere eisen te stellen voor woningbouw in het nog niet bebouwde centrumgebied. De vereniging wil vastgelegd zien dat de architectonische struc tuur van het Waardeiland zoveel mogelijk be houden blijft. Peters voelde daar weinig voor. Hij zei juist betracht te hebben een zo flexibel mogelijk bestemmingsplan te ontwerpen. De vereniging verzocht Peters ook om meer speel- gelegenheid voor kinderen aan te leggen. Peters liet overigens doorschemeren dat er al plannen in de maak zijn voor woningbouw in het centrumgebied. Het gebied is eigendom van Nationale Nederlanden nadat de vorige eige naars, Nieman Holding en Westland-Utrecht Projectontwikkeling, niet in staat waren geble ken het gebied te exploiteren. jEIDEN Van de in- ironers van Leiden, die [i de afgelopen vijf jaar én of meerdere keren net de politie in contact ;wamen, zegt 14 procent intevreden te zijn over lat contact. Deze onte- 'reden mensen hebben chter geen klacht inge- liend. )it blijkt uit het onderzoek Klachten en de Leidse po- itie" dat de vakgroep Soci- tle en Organisatiepsycholo gie van de Leidse universi teit heeft uitgevoerd. Zij deed dit in opdracht van het Justitieel Klachtenbu reau in Leiden dat sinds 1979 in Leiden bestaat. Het rapport onderscheidt klagers en ontevredenen. De „klagers" dienden wel een officiële klacht in. In totaal deden ongeveer 100 mensen dat sinds 1981. Kla gers vinden het optreden van de politie in hogere mate agressief, incorrect, autoritair, onrechtvaardig en minder hulpvaardig. De groep klagers heeft voorna melijk te maken met de po litie als ordehandhaver en controleur van de wet; de ontevredenen hebben con tacten met de politie als hulp- en dienstverlener. De groep klagers bestaat vooral uit mannen jonger dan zestig jaar, telt relatief veel werklozen en de mees ten hebben een middelbare opleiding genoten. De groep ontevredenen bestaat ook voornamelijk uit mannen van wie de meesten tussen de 21 en 30 jaar oud zijn en in loondienst werken. De onderzoekers bevelen aan de naamsbekendheid van het klachtenbureau te vergroten: „Het is van be lang dat in artikelen en ad vertenties van het klach tenbureau ook de lichtere zaken aan de orde komen. Meer mensen zullen dan eerder aan de bel trekken. De politie kan hier op haar beurt beter op inspelen door maatregelen te nemen die ontevredenheid voorko men", menen de Leidse psychologen. Jitieke huis-, n- en ikenvrouwen IEN „Mannelijke ar den zouden eens enkele in hun eigen ontwer- voor sociale woning- moeten wonen en fa- nten van huishoudelij- rtikelen zou verplicht ld moeten worden zelf hun produkten te wer- Dat vonden enkele wen, die gisteren het de „Werkgroep politie- holing voor de vrouw" aniseerde politieke café 'iten. I dit politieke café waren I twintig vrouwelijke Jidaten voor de komende (enteraadsverkiezingen Inodigd en vrouwen, die [ursus „politieke scho- I hadden gevolgd. Maar ndere geïnteresseerde en bezochten de bij- mst. „Wat kunnen jwen in de politiek doen de slechte aflevering woningwetwoningen en ïn de gestudeerde vrou- I in de politieke partijen jwel voeling met de huis Jen keuken vrouwen jn ichterban", was één van •agen die aan de orde •litieke partijvertegen- igsters probeerden el- de loef af te steken in idige, spitsvondige en praktische antwoor- Zo vertelde Marietje Ier Molen (PvdA) dat klachten over vocht in mingen in de Stevens- wijten waren geweest ichte ventilatie door de iers zelf en dat er bij de intensiever door de jbouwverenigingen troleerd moet worden. Idellijk wist Corrie ip (CDA) te vertellen haar fractie het onder- 'took grondig had bestu- J en dat men tot de con- was gekomen, dat er controle bij de bouw 1.728jfet komen en dat de oplei- van de bouwvakkers moet. Vanuit de zaal opgemerkt men er vrouwelijke architec- moeten komen, die door ervaring een meer logi- praktische en werkbare ling van een huis zouden nen maken. politici vonden verder ze een goed inzicht had- in de situatie van „huis en keuken vrouwen": zijn zelf ook gewoon tuin- en keukenvrou- Veelal moeders, maar een politieke belangstel en een baan". -KOM'. Het industrieterrein De Waard heeft er over twee maan den een nieuwe bewoner bij. Dan neemt Kluivers, groot handel in ijzer, metaal, papier en plastic, deze nieuwe bedrijfsruimte in gebruik. De eerste paal voor dit ge bouw van 400 vierkante meter ging gisteren de grond in. Tegelijkertijd wordt op De Waard een bedrijfshal van 1000 vierkante meter neergezet voor de uitbreiding van Van Eijk, Grond en Wegenwerken. Het bedrijf van Klui vers is momenteel gevestigd in een pakhuis aan de Evertsenstraat. Deze behuizing is te klein geworden. BURGEMEESTER MAG VAN GEMEENTERAAD BLIJVEN LEIDEN Burgemeester C. Goekoop mag, wat de Leidse gemeenteraad betreft, deze zo mer worden herbenoemd, maar hij moet zijn leven op een aantal puntefi beteren. Zo zou hij zijn taak als voorzitter van de gemeenteraad serieuzer moeten opvatten. Een en an der bleek gisteravond tijdens een forumdiscussie tussen lijst trekkers in De Burcht. Om roep Rijnland maakte daar te levisie-opnamen van, die za terdagavond in een samen vatting van een uur worden uitgezonden. Veel belangstel ling was er gisteravond in de Burcht niet: de bijeenkomst werd door nog geen dertig be langstellenden, onder wie raadsleden en vrijwilligers van Omroep Rijnland, bijgewoond. Goekoop vervult nu alleen de taken die hem wettelijk zijn opgedragen openbare orde en representatie omdat de meerderheid in de gemeente raad niet meer taken wil af staan. Reden daarvoor: de bur gemeester is benoemd en niet gekozen en hoeft dus geen po litieke verantwoording af te leggen. Meest opvallend stand punt over de herbenoeming van Goekoop deze zomer zetelt hij zes jaar in Leiden en dus moet hij officieel worden herbenoemd nam het CDA in. Er van uitgaande dat de burgemeester te weinig te doen heeft, pleitte fractievoor zitter J. Walenkamp voor een uitbreiding van de taken. Bij voorbeeld op het gebied van de voorlichting of het perso neelsbeleid, dat zouden de minst politiek gevoelige zaken zijn. „Je kan beter proberen wat voor hem te regalen dan niets doen. Dat is te gemakke lijk", meende Walenkamp. D. Tesselaar (PvdA) noemde Goekoop „een vrolijke Frans die je overal tegenkomt" en roemde het werk van Goe koop achter de schermen. „Hij heeft overal connecties", aldus Tesselaar. Uiteraard mag Goe koop ook van zijn eigen partij, de VVD, blijven. Volgens F. Kuijers is de huidige taak van de burgervader meer dan full time. Uitbreiding van de taken kwam in het VVD-verhaal niet voor. J. Hoekema (D66), de partij die in principe voor. een gekozen burgemeester is, zette daaren tegen juist uiteen dat de burge meester een werkweek van veertig uur niet volmaakt. Drie dagen in de week, daar houdt het mee op, en Goe- koops salaris zou evenredig verlaagd moeten worden. Vol gens Links Leiden (ook tegen een benoemde burgemeester) werkt Goekoop nog niet eens twee dagen per week „en zelfs zijn wettelijke taken doet hij slecht". „Vraag maar eens aan de gemiddelde Leidenaar waarom Goekoop de sluitings tijden van de cafés wil verrui men", typeerde H. de la Mar één van de bezigheden van de burgemeester. De SP meende dat Goekoop meer feestelijk- Burgemeester Goekoop heeft het vooral druk met representatie. heden van zilveren en gouden echtparen zou moeten bijwo nen. De korte discussie over Goe koop was gisteravond nog het meest aardig onderdeel van de bijeenkomst in de Burchtzalen. De rest van de avond werd door de lijsttrekkers besteed aan het maar weer eens her halen van al lang bekende standpunten over zaken als de Breestraat en de erfpacht. Mede schuldig daaraan was de televisie. Om het de televisie kijker zaterdag niet al te inge wikkeld te maken, vatte de voorzitter opgesomde stand punten regelmatig samen en daar diende het bij te blijven. Discussie was er nauwelijks. Meren wijk „Samenleven in een woon wijk" is het thema van een politiek forum dat vrijdaga vond 14 maart in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt gehou den. Het politieke gezel schap bestaat uit: D. Tesse laar (PvdA), P. Biegstraaten (CDA), L. Driessen (VVD) en H. de la Mar (Klein Links). Organisatoren van deze discussie-avond zijn de Stichting Slaaghbuurt en de Stichting Surinamers Lei den. De Kroon Het gebouw De Kroon van de Leidse Werkgroep Ho- mosexualitet/COC aan de Langegracht 65 is vanaf 13 april voortaan ook op de zondagmiddagen geopend van drie tot zes uur. Het ka rakter van de middagen is wisselend. Cursus De stichting werkgelegen heid start 9 april de cursus „vrouw en bedrijf". De cur sus behandelt de proble men, die bij het opzetten van een eigen bedrijf om de hoeken te komen. De cursus beslaat zeven woensdagoch tenden. De kosten bedragen 15. Inlichtingen en opgave bij het Olga-bedrijfsverza- melgebouw, Evertsenstraat 99, tel: 219811. CDA: TENMINSTE 250 BANEN AAN LEIDEN VOORBIJGEGAAN LEIDEN De grondpolitiek van het gemeentebestuur houdt de komst van bedrijven naar Leiden niet tegen. Wel iswaar zijn er beleggers die niet willen investeren in gebouwen op erfpacht grond, maar het tegengestelde doet zich ook voor. Ook met erfpacht blijken er voldoende mogelijkheden te zijn om kantoren en bedrijven naar Leiden te halen. Dit heeft het college laten weten op vragen van CDA-leider J. Walen kamp over de negatieve gevolgen van erfpacht. Walenkamp stelde zijn vragen naar aanleiding van interviews met het hoofd van de directie economische za ken, de heer E. Keijser. Deze liet in af- scheidsinterviews weten dat één van de redenen voor bedrijven om niet naar Leiden te komen, de erfpacht was. Het college zegt niet te weten welke bedrijven Keijser in gedachten had. Het is wel een aantal malen voorgeko men dat een eis van bedrijven om grond te mogen kopen, door het ge meentebestuur werd afgewezen. In die gevallen ging het om een verplaatsing van een bedrijf van Zoeterwoude naar Leiden hetgeen voor de Leidse werkge legenheid van niet voldoende belang werd geacht om de grond te verkopen. Ook een dergelijk verzoek om het ren dement van een investering te verho gen, werd door het college niet gehono reerd. Het college zegt ondernemers wel te informéren dat in bijzondere ge vallen de grond kan worden aange kocht. B en W ontkennen Keijser, toen hij nog in dienst van de gemeente was, verbo den te hebben informatie aan de ge meenteraad door te spelen. Walenkamp vindt dat het antwoord van B en W van een zekere armoede getuigt. Het bevreemdt de oppositielei der dat het college niet in staat is de uitspraken van één van haar ambtena ren te verklaren. Een eigen onderzoek je van Walenkamp heeft tenminste drie bedrijven opgeleverd die vanwege de erfpacht niet naar Leiden zijn geko men. Het gaat om een importeur van automobielen die zich inmiddels met zeventig werknemers in Amsterdam heeft gevestigd, een drukkerij/softwa rebedrijf dat met 150 mensen naar Bra bant afreisde en het Zoeterwoudse be drijf Paes met 100 werknemers dat be sloot zich niet in Leiden te vestigen maar in de Grote Polder uit te breiden. Daarnaast heeft de erfpacht bij een ze vental andere bedrijven „min of meer" een rol gespeeld om zich elders in Ne derland te huisvesten. Een ronde langs de regionale bedrijfmakelaars heeft Walenkamp geleerd dat Leiden nog steeds een „erfpacht-imago" heeft en dat niet bekend is dat in sommige ge vallen grond ook verkocht kan wor den. Overigens lijkt er bewèging te zitten in het standpunt van de PvdA over de grondpolitiek. PvdA-wethouder D. Tesselaar (grondzaken) pleitte er al eer der voor de regels van de erfpacht te versoepelen. „Ik sta nog steeds achter het principe, maar Leiden is geen eiland", aldus Tesselaar en hij herhaal de dat gisteravond tijdens een forum discussie in De Burcht. Volgens PvdA- fractievoorzitter M. van der Molen is de erfpacht voor bedrijven binnen haar fractie voortdurend in discussie. „Het is geen star uitgangspunt binnen de frac tie. Maar tot nu toe hebben we gekozen voor handhaving van het huidige sy steem. Als uit werkgelegenheidsbelang de grondpolitiek gewijzigd moet wor den, komen we voor een moeilijke keus te staan. De problemen die bedrijven met erfpacht hebben, zijn vaak van psychologische aard, maar ook daar moet je rekening mee houden. In ons verkiezingsprogramma is opgenomen dat de grond in principe in erfpacht moet worden uitgegeven. Wanneer we tot de conclusie komen dat dat veran derd moet worden, zullen we dat aan de leden voorleggen". Verbetering positie ouderen en gehandicapten vergt jaren LEIDEN Een daadwerkelijke verbetering van de positie van ouderen en gehandicapten in Leiden vergt jaren. Zo is bijvoor beeld het beter toegankelijk maken van gebouwen en huizen fi nancieel een groot probleem. Verder is de gemeente bij allerlei regelingen voor een belangrijk deel afhankelijk van het rijk. Dat blijkt uit de nota's „Ouder worden in Leiden" en „Gehandi capten in Leiden" die wethouder F. Kuijers van maatschappelij ke aangelegenheden en volksgezondheid vanmorgen heeft ge presenteerd. Het gaat in beide gevallen om beleidsnota's, wat wil zeggen dat huidige ontwikkelingen uitgebreid worden beschre ven. Verder zet het college van B en W de grote lijn van het gewenste beleid uiteen. Zowel ouderen als gehandicapten zou den erbij gebaat zijn als het verkeer veiliger wordt gemaakt, al dus de gemeente, en men hoopt dat onder meer te doen door zo veel mugelijk obstakels van looproutes, zoals losstaande reclame borden, te verwijderen. Voetgangers moeten bij verkeerslichten meer tijd krijgen om over te steken en automobilisten zouden meer rekening moeten houden met ouderen en gehandicapten in het verkeer. Oversteekplaatsen zouden beter moeten worden. Er zouden in de stad ook meer banken moeten komen. Bij bus haltes zouden de stoepen verhoogd moeten worden om de instap te vergemakkelijken. In de nota's wordt opnieuw een pleidooi gehouden voor het ver zorgingshuis De Zijloever. Er zou in Leiden een psychogeriatri sche voorziening moeten komen, mogelijk in Zuydtwijck. De ge meente zal zich blijven inzetten voor meer invloed van bewo ners op de besturen van de bejaardenhuizen waarin ze wonen. In de nota's wordt erop gewezen dat de gemeente weinig kan veranderen aan de financiële positie van ouderen, zoals bijvoor beeld de pensioenbreuk, die meer vrouwen dan mannen treft. Wel bestaat de mogelijkheid tot kwijtschelding van een aantal belastingen en tarieven. De nieuwe sporthal in De Mors biedt mogelijk met name aan ouderen ruimte om sport te beoefenen. Volgens de gemeente is in Leiden 10 procent van de bevolking (ruim 10.000 mensen) in meer of mindere mate gehandcapt. Jongens stalen voor halve ton LEIDEN De zes jeugdige inbrekers in de leeftijd van 15 tot 19 jaar oud, die vorige week door de Leidse politie zijn aangehou den, hebben voorlopig bekend voor zeker vijftig- tot zestigdui zend gulden gestolen te hebben. De zes hadden bij de vier keer dat ze in een sportzaak aan de Haarlemmerstraat inbraken voor zeker enkele tienduizenden gulden aan sportkleding en -schoei sel buit gemaakt. Bij inbraken in brillenzaken aan Haarlemmer straat en Breestraat stalen zij voor enkele tienduizend gulden. Bij een kruidenierzaak aan het Noordeinde en bij een sportzaak aan de Breestraat haalden zij voor vele duizenden guldens weg. Tenslotte braken zij in in het Breehuys aan de Breestraat en in kelderboxen en auto's. Bij al deze inbraken maakten zij weder om duizenden guldens buit. De jongens gaven het geld, dat zij voor de goederen kregen, uit aan luxe dingen. De politie ver wacht binnenkort ook de helers te kunnen aanhouden. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Telefoon:(\oor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:1 Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). 1 Ceidóe Qouncvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13