Zijn uitstraling: Angelo Litrico. Filmmakers: omroepen verminken speelfilms ir Nederlandse film centraal in Parijs Amerikaanse filmacteur Ray Milland overleden 160.- 37- 82: KUNST QeidcaQowiant WOENSDAG 12 MAART 1986 PAGINA 8 [JJ AMSTERDAM Neder- landse filmmakers heb ben in een brief aan de omroepen gisteren gepro testeerd tegen de manier waarop deze volgens hen films op de televisie ver minken. De Vevam, de Nederlandse vereniging ter bescherming van de rechten van filmmakers, wijst er in een brief aan de omroepen op dat de veranderingen in de films een inbreuk zijn op het auteursrecht. Zij verzoekt de omroepen zich in de toekomst van veranderin gen in films te onthouden. Volgens de filmmakers wor den onder andere groot for maat-films op „normaal" for maat uitgezonden, titels weg gedraaid en scènes weggeknipt en wordt vaak gebruik ge maakt van kwalitatief slechte kopieën. Als voorbeelden van de laatste maanden worden genoemd de uitzending van de films „Ben Hur" (EO), „McCa- be and mrs. Miller" (VPRO) en „The man who would be king" (Vara). De Vevam is een nog ionge vereniging op het gebied van het auteursrecht, vergelijkbaar met de Buma en Stemra. In di verse landen bestaat bij derge lijke organisaties van filmre- Sisseurs en scenarioschrijvers ie zich verenigd hebben in „Aïdaa" dezelfde bezorgdheid, aldus een woordvoerder van de Vevam. Volgens Harry Hosman van de VPRO komt het probleem van een slechte copie vooral om de hoek kijken bij de niet couran te films, waarmee de VPRO vaak van doën heeft. Het gaat dan niet zozeer om films uit de Verenigde Staten, maar wel bij voorbeeld bij Turkse of India se films. Voorts is het vaak moeilijk in Europa een goede copie te vinden, omdat de filmmaatschappij al niet meer bestaat of inmiddels is gefu seerd. Wat betreft de beeld- verandering zegt Hosman dat het nu eenmaal lastig is een film op bioscoop-formaat op een televisiebeeldscherm over te brengen. Als je de film ori gineel brengt komt het voor dat er acteurs uit het beeld vallen. Het televisiebeeld- scherm is in feite niet geschikt voor dit soort films. Het knip pen in films komt overigens bij de VPRO niet voor. Bij de EO wordt toegegeven dat er wel eens scènes uit een film worden geknipt. „Dat heeft te maken met onze mo rele verplichtingen ten opzich te van onze achterban", aldus Peter Maris. „Er zijn films met een verhaal dat uitstekend ge schikt is voor de EO, maar soms komt daar bij voorbeeld een naaktscène in voor die niet ter zake doet. In dat geval nemen wij contact op met de filmmaatschappij en vragen wij toestemming voor een in greep. Krijgen wij die niet, dan wordt de film niet aange kocht. Het weglaten van de af titeling gebeurt wel eens een enkele keer als er tijd tekort is", aldus Maris. Ook Veronica erkent wel eens in een film te knippen. Maar dit gebeurt dan alleen uit overwegingen van tijdbespa ring. In principe wordt er niet geknipt, aldus een Veronica- -woordvoerder. Het weglaten van de aftiteling gebeurt vol gens hem alleen als het om een buitenlandse film gaat, waarbij de rol zonder overlap pend beeld en geluid minuten lang voortduurt. Wat betreft de kwaliteit van de kopieën zegt de woordvoerder dat dit een probleem is dat bij de dis tributeurs gezocht moet wor den. De suggestie van de film makers dat je dan een film maar helemaal niet uit moet zenden vindt hij te ver gaan. Wijzigingen in top Iril ministerie WVC DEN HAAG De topstruc- c tuur van het directoraat-gene *8® raai van de Volksgezondheid van het ministerie van WVC 6fd heeft enige wijzigingen onder- »nwe gaan. Per 1 maart hebber 0OH< H.A.M. Eisen en E.P.D. Boer, an v respectie/elijk. plaatvervan- >te. gend. drecteur-generaal van oor de volksgezondheid en hoofd- ggr directeur financiering en plan- )rs. ning, de dienst verlaten. Eisen -je' wegens zijn benoeming tot 'ggq voorzitte* van het Centraal n Orgaan Tarieven Gezondheids zorg en Boer vanwege zijn pensionering. PARIJS Met „A strange love affair" van Eric de Kuyper en Paul Verstraten is in de Cinematheque Francaise in Parijs gisteravond een retrospectief begon nen gewijd aan de Nederlandse film. In het kader van de door het ministerie van WVC gesubsidieerde cultu rele uitwisselingsmanifestatie „Les Pays-Bas en Fran ce" worden tot en met 8 april 23 Nederlandse films in het Palais de Chaillot vertoond. Ter gelegenheid hiervan waren de filmregisseurs George Slui- zer. Johan van der Keuken, Orlof Seunke, Eric de Kuyper en Paul Verstraten gisteren in Parijs aanwezig om de Franse pers voor te lichten over de weinig bekende Nederlandse filmpro- duktie. Met uitzondering van „De lift" van Dick Maas is tot op heden geen enkele Nederlandse speelfilm tot in de Franse bio scoop doorgedrongen. Joris Ivens en in mindere mate Johan van der Keuken zijn eigenlijk de enige cineasten die in Frankrijk een zekere mate van bekendheid genieten. Van hen zal de ko mende weken respectievelijk „Spaanse aarde" uit 1937 en /,De meester en de reus" uit 1980 worden gedraaid. Verder zullen in Parijs ondermeer te zien zijn (in originele ver sie met Franse ondertiteling): „Het meisje met het rode haar", „Max Havelaar", „De vierde man" en „De stilte rond Christine M.". De selectie voor dit zogeheten „Panorama du oinema Neer landais" is gemaakt door de Cinemateque in samenwerking met het ministerie van WVC en het Institut Neerlandais in Parijs. Verwacht wordt dat per film ongeveer 300 Fransen komen kij ken. TORRANCE De Amerikaanse filmacteur Ray Mil land, die in 1945 voor zijn rol van getergde dronken schrijver in de klassiek geworden film „The Lost Weekend" een Oscar won voor beste acteur, is op 78-ja- rige leeftijd aan kanker overleden. Milland, die in een carrière van ruim een halve eeuw in meer dan 120 films speelde, was als Reginald Truscott Jones geboren in Neath in het zuiden van Wales. Hij begon zich Jack Milland te noemen toen hij in zijn geboorteland toneelrolletjes kreeg. Het „Ray" kwam later, in Hollywood. Zijn eerste film in Engeland dateert uit 1929. Zijn debuut in Hol lywood volgde twee jaar later. Hij speelde met Clark Gable en Marion Davies in „Polly of the Circus". De knappe acteur speelde doorgaans gladde mannen van de we reld of cynische opmerkingen plaatsende vrouwenveroveraars. Onder zijn topfilms waren voorts Alfred Hitchcocks „Dial M for Murder" met Grace Kelly, en „Beau Geste" met Gary Cooper. Enkele acteurs met wie hij samenwerkte waren diep geschokt door zijn dood. Dorothy Lamour, die naast Milland optrad in haar eerste film, „The Jungle Princess", zei: „Ik noemde hem daarna altijd mijn jungleprins. We zijn al die jaren goede vrien den gebleven. Dit is net als toen Bing (Crosby) overleed, alleen erger. Hij was een reuze aardige man". In het begin van de jaren zeventig baarde Milland opzien bij zijn fans toen hij als kale en bejaarde establishment-vader van Ryan O'Neal te zien was in het larmoyante en populaire „Love Story". In 1979 herhaalde hij de rol van schatrijke fabrieksdirecteur in New England in het vervolg, „Oliver's Story". Ray Milland genoot een goede gezondheid en werkte tot in de zeventig. Onder zijn laatste rollen zijn „Sea Serpent", met Ti mothy Bottoms. „Mask of Death", een televisiefilm met de on langs overleden Anne Baxter en de terugkerende rol van Stefa- nie Powers' vader in de televisieserie „Hart to Hart". Behandeling bezwaarschrift ex-verpleger De Terp aangehouden DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft, in raadka mer, de behandeling van het bezwaarschrift tegen vervolging van de voormalige hoofdverpleger van het Haagse verpleegte huis De Terp voor onbepaalde tijd aangehouden. Dat heeft de raadsman van de verpleger, mr. R. van Kessel, dinsdag desge vraagd meegedeeld. De verpleegkundige wordt verdacht van medeplichtigheid aan enkele gevallen van „euthanasie" in het verpleegtehuis De Terp. Hij zou de huisarts van De Terp bijgestaan. De zaak tegen de huisarts, die vorig jaar door de rechtbank tot één jaar cel werd veroordeeld wegens moord op drie personen, werd on langs, na de behandeling in hoger beroep, terug verwezen naar de rechter-commissaris. Deze moet uitvinden of het bewijsmate riaal wettig is verkregen. Van Kessel heeft daarom ook aanhouding van de behandeling van het bezwaarschrift van zijn cliënt gevraagd. „Ik kan natuur lijk niet zeggen of dit ook de overweging van het hof is geweest. Maar ik denk niet dat ze het anders zouden hebben aangehou den" aldus de advocaat. Exclusieve ruitkolberts, perfect gesneden ba?idplooiers, onmisken bare goeie shirts en dassen. Het Italiaanse merk Angela litrico kombinaties die goeie smaak niet onderstoelen ofbankm steekt. van links naar rechts Angelo Litrico kolbert Mooi diepblauw met rood, geel i Q C en groen. Katoen/polyester. IOU." Angelo Litrico shirt Uni met ingeweven streepjes. Katoen/ polyester. Leren stropdas 14.- Angelo Litrico pantalon. Bandplooimodel met riem. Polyester/viscose, geweven in grove struktuur. Angelo Litrico kolbert Sportief motief in naturel beige met bleu. Polyester/katoen. Angelo Litrico shirt Rose/blauw gestreept. Katoen/ Q4- polyester. OHZ Zuiver zijden Angelo Litrico das. 20.- Angelo Litrico pantalon. Natuurlijk beige in linnenkwaliteit 771 met katoen/polyester. Met riem. Vanavond: de nieuwe "Johnny Rijk" op STER 7V, na het nieuws van 20.00 uut op Nederland 1. Angelo Litrico kolbert Gedistingeerd geruit in rustige OQE>. tinten. Zomerkwaliteit polyester/wol. lOÜ>" Angelo Litrico shirt Geraffineerd gestreept met inge- OQ weven ruitje. Katoen/polyester. bW." Zuiver zijden Angelo Litricodas. 20.- Angelo Litrico pantalon. 'n Lichtgewicht bandplooimodel met *1 omslag. Polyester/wol. Incl. riem. IvV/i"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8