Vrees voor terreur en rellen in Spanje Reagan blijft bij hulp voor Contra's Zweden zit met Big Brothers" n de maag Lagoraffinaderij wordt ontmanteld ver is, linister bood ontslag aan wegens gijzelingsaffaire tu >00: ind- 199? !99.-f .99: el- iiidje verholen en het knettercarter Amerikanen hebben 6000 telefoonnummers voor ongelooflijke gesprekken £eidóe6ou*a/nt WOENSDAG 12 MAART 1986 PAGINA 5 Ibeth Masuku en haar dochtertje Zenele wachten in hun door fidbommen verwoeste huis in het Zuidafrikaanse Kwathema bt de kust veilig is. VHK'ARTE mijnwerkers er aan het werk ANNESBURG Zo'n 10.000 zwarte mijnwerkers hebben ren een vijfdaagse langzaam-aan-actie bij de Vaal Reefs mijn beëindigd. Zo'n 10.000 anderen zetten hun zitstaking schachten van de Blyvooruitzicht-mijn ten westen van Jo- lesburg echter voort. De goudmijnen leveren bijna 50 pro- van de buitenlandse inkomsten van het land op. De rege- is gisteren teruggekomen op haar besluit om drie journalis- CBS News uit te wijzen. De drie hadden video-beelden begrafenis uitgezonden, wat verboden is. De journalis- hebben beloofd zich voortaan aan de wet te zullen houden. ■egering heeft gisteren twee oppositieleden beperkte bewe- svrijheid opgelegd. De twee hadden zich sterk gemaakt voor zwarte boycot van blanke winkeliers. Twee jonge zwarten gisteren door de politie doodgeschoten. Massale evacuatie in Peru Lima De regering van Peru is gisteren gestart met het evacueren van duizenden boeren uit een gebied aan de voet van de berg Marambuco in het noorden van Peru. Gevreesd wordt dat een nieuw deel van de berg naar beneden komt als gevolg van de zware regenval van de laatste we ken. Onder de eerste lawine van modder waren zondag zeker dertien mensen om gekomen. Er worden nog 50 mensen ver mist. Voor de streek rond het Titicaca- -meer en de provincie Huanuco aan de grens met Bolivia, die het zwaarst door overstromingen worden getroffen, geldt sinds gisteren de noodtoestand. Er zijn al zeker 40 mensen omgekomen en 50.000 dakloos geworden. Rel in New York over homo-wet NEW YORK Een hoorzitting over een wet, die discriminatie van homo seksuelen moet tegengaan, heeft giste ren in de gemeenteraad van New York voor rumoerige taferelen gezorgd. De zitting liep uit op scheldpartijen tussen voor- en tegenstanders van de wet, die achterstelling van homo's bij huisves ting en werkgelegenheid moet voorko men. „God schiep Adam en Eva en niet Adam en Evert", schreeuwde een protestantse evangelist. „Jullie kunnen mij een nicht noemen, maar ik zal mij niet schamen voor mijn manier van le ven en liefhebben", riep een activist te rug. Burgemeester Edward Koch sprak zich uit voor de wet. New York heeft na San Francisco de grootste homosek suele gemeenschap van de VS. Positie Sovjetvrouwen beter dan in Westen MOSKOU Aleksandra Biijoe- kova, de vrouw die onlangs werd benoemd tot secretaris van sociale zaken in het Centraal Comité heeft gezegd dat vrouwen in de Sovjet-Unie problemen ondervin den in werk en gezin, maar dat zij beter af zijn dan veel van hun sek se-genoten in westerse landen. „Een baan, een leven in vrede, en het opvoeden van kinderen zijn de belangrijkste doelstellingen voor vrouwen in de Sovjet-Unie", aldus Biijoekova. Overigens heeft Gor- batsjov tijdens het partijcongres enige verbeteringen aangekondigd voor de positie van de werkende vrouw. Arbeiders willen schip niet lossen AN FRANCISCO De politie in San Francisco neeft 57 demonstranten gearresteerd die probeer den het lossen van een Zuidafrikaanse vracht op het Nederlandse schip Nedlloyd Kembla te voor komen. Havenarbeiders weigerden maandag het vrachtschip te lossen en werden gisteren in hun ac tie gesteund door zo'n 200 demonstranten, die de toe gang tot het schip blok keerden. Na de arrestaties gingen de havenarbeiders weer aan het werk. „Koningin-moeder is slim en jaloers LONDEN Was de nu 85 jaar oude koningin-moeder Elizabeth van En geland in het geheim verliefd op de latere hertog van Windsor en wees zij daarom aanvankelijk zijn iongere broer Albert af? De Britse schrijfster Penelope Mortimer oppert in mor gen te publiceren biografie, dat ja loezie wellicht de hoofdoorzaak is van de wrok die zij haar hele leven tegen de hertog en zijn vrouw, Wal lis Simpson, heeft gekoesterd. Het boek heeft nu al een storm van pro testen te weeg gebracht, omdat de schrijfster de koningin-moeder be paald niet afschildert als een lieve, roze poederdons, maar als slimme, ambitieuze vrouw die een slechte moederrol speelde. VANAVOND EERSTE UITSLAGEN OMSTREDEN NAVO-REFERENDUM (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Amerikaanse militaire bases in de Spaanse ste den Rota, Zaragoza en Torrejon worden sinds gisteren door veiligheids troepen zwaar bewaakt uit angst voor terroristi sche aanslagen en onge regeldheden tijdens het Navo-referendum dat vandaag in Spanje gehou den wordt. In het kader van het speciale veiligheidsplan „Operatie Bliksemstraal" worden bo vendien ook alle 42.000 stem lokalen en alle electriciteits- centrales, regeringsgebouwen en communicatiecentra in het land door 80.000 agenten en militairen zwaar bewaakt. De spanning rond het omstre den Navo-referendum nam gisteren toe, toen bekend werd dat de Baskische onaf hankelijkheidsbeweging ETA deze week in San Sebastian waarschijnlijk een 61-jarige ondernemer heeft ontvoerd. De rijke Baskische indus trieel, vader van zes "^einde- ren, is sinds vanmorgen spoorloos. De politie heeft zijn auto gisteren* teruggevonden in een dorpje in de buurt van San Sebastian. Zo'n 29 miljoen Spanjaarden krijgen vandaag de kans om via hun stembrief te vertellen of ze het wel of niet eens zijn met de pro-Navo-politiek van de socialistische premier Feli pe Gonzalez. Volgens de laatste opiniepei lingen van de vorige week hebben de tegenstanders van De Spaanse premier Felipe Gonzalez riep zijn landgenoten gisd- teren voor de laatste keer op vóór het Navo-iidmaatschap te stemmen. de Navo een kleine voor sprong op de voorstanders van net Spaanse Navo-lid- maatschap. Een duidelijk verontruste pre mier Gonzalez heeft de laatste dagen via politieke meetings en toespraken voor radio en televisie wanhopig gepro beerd om zijn bevolking over te halen om vandaag massaal ja" te stemmen tegen het, Na- vo-lidmaatschap. De eerste betrouwbare schattingen van de uitslag worden vanavond rond tien uur verwacht. 331 i de pel 5001 r 1 CKHOLM De Zweedse regering vergadert volgende over de woedende reacties van duizenden mensen, die hun geboorte en zonder dat zij het wisten, het onderwerp geweest van een sociologisch onderzoek. Tegenstanders en okkenen bij het onderzoek eisen dat de dossiers worden ver- igd. Inmiddels is wel besloten de namen uit de dossiers te appen. Het Metropolit-project had betrekking op 15.000 kholmers die in 1953 werden geboren. Het werd uitgevoerd professor Carl-Gunnar Jansson en zijn assistenten aan de rersiteit van Stockholm. Het onderzoek werd gestart vóórdat Iweden een wet op recht op privacy werd aangenomen. De erzoekers verzamelden gegevens over betrokkenheid bij laad, schoolcijfers, belastinggedrag, militaire dienst, gezond- en drinkgewoontes. Onlangs is ook gebleken dat de Metro- •groep onderzoek heeft gedaan naar 165.000 Zweedse vrou- die tussen 1966 en 1974 een abortus hadden aangevraagd. ander onderzoek had betrekking op 2.000 18-jarige Stock hun politieke voorkeuren. Een onderzoek naar de mlijke levenswijze zou gevoelige gegevens hebben bevat 100.000 mensen. De Metropolite-affaire heeft duidelijk ge it dat het vrije en tolerante Zweden voor zover bekend de meest uitgebreide en gedetailleerde gegevens over beschikt. JV»<1 Een kijkje in het voormalige paleis van Ferdinand en Imelda Marcos laat zien dat zij zich In pure luxe gebaad hebben. Imelda had bijvoorbeeld 2200 paar schoenen, honderden japons en 500 zwarte beha's, Imelda Marcos had 2200 paar schoenen MANILA Het paleis waarin Ferdinand en Imelda Marcos 20 jaar hebben gewoond, wordt vrijdag op last van pre sident Corazon Aquino open gesteld voor de „armsten der armen', zodat die met eigen ogen de weelde kunnen zien waarin vooral Imelda baadde. Imelda Marcos beschikte bij voorbeeld over 500 zwarte be ha's in verschillende maten. Naast de mandenvol stukken zeep en flacons parfum, hon derden japonnen en dozen met juwelen, krijgen de Filipino's ook Imelda's immense slaap kamer en een badkamer ter grootte van flatwoningen te zien. Wat Imelda Marcos' aan tal schoenen betreft: het schij nen er „maar" 2.200, en geen 3.000, paar te zijn geweest, maar dan wel van de Italiaan se topmerken. Aquino heeft besloten van het paleis een museum te maken. Het Filipijnse ministerie van defensie heeft de arrestatie be volen van twee plaatselijke „potentaten" van de verdre ven president Marcos. Het gaat om Arturo Pacificador en Or lando Dulay, die voor Marcos' KBL-partij zitting hadden in het parlement. correspondent Bob an Huet) RIJS De Franse mi er van binnenlandse en, Pierre Joxe, heeft ige week willen aftre- in verband met de elingsaffaire in Liba- President Mitterrand ift dit ontslag echter veigerd. Dit meldt het >rgaans goed ingelichte ekblad „Le Canard En- vandaag. Reden vraag r Joxe's ontslagaan- de blunder van de onder hem resorterende bin nenlandse veiligheidsdienst DST, die vorige maand twee dissidente Irakezen op het vliegtuig naar Bagdad heeft gezet. De twee waren gearres teerd in Parijs op verdenking van betrokkenheid bij de re cente golf bomaanslagen in de Franse hoofdstad. Ze bleken daar echter niets mee te ma ken te hebben. Amnesty International meldde direct na de uitwijzing dat minstens een van de twee dis sidenten, die beide lid zijn van een in Irak verboden organisa tie, direct na aankomst in zijn land was geëxecuteerd. Als vergelding hierop schoot de Is lamitische Jihad een van de acht Franse gijzelaars dood. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren foto's gepubliceerd van de twee Irakezen, om te bewijzen dat ze in goede gezondheid verkeren. De foto's waren ge maakt door de Franse ambas sadeur die het tweetal zondag in Bagdad heeft kunnen spre ken. Volgens Irak hebben bei de dissidenten voorlopig huis arrest gekregen waarna later een proces zal volgen. De Ji had eist dat Frankrijk de Ira kezen nu terughaalt. Gebeurt dat niet dan zal een volgende Franse gijzelaar worden dood geschoten. De vrouw van de geëxecuteer de Franse onderzoeker Michel Seurat heeft gisteren in een dramatische verklaring voor delen. de Franse radio minister Joxe persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de moord op haar man. Ze verweet de minister niets voor Michel Seurat te hebben gedaan en zei dat Frankrijk het daarom niet waard was een democratie te worden genoemd. Ondertussen wordt in Parijs met spanning gewacht op nieuws van Liba- nees-Franse dokter Raad. Hij is de enige met wie de Jihaa over vrijlating van de Franse gijzelaars wenst te onderhan- uit* |ifi j Zoals we ons uit vorige verhalen mis- Bn nog wel herinneren, was de villa van de Everdingetjes gelegen in dèt deel van het i, dat In de volksmond „de goudhoek" werd loemd. In de goudhoek stonden alleen maar «sen van villa's en er woonden alleen maar unend rijke mensen. Een tikkeltje geïmpo- rd door al deze rijkdom liep smidje Verholen op de voordeur van huize van Everdinge af voorzichtig belde hij aan. Eventjes later week deur voorzichtig een eindje open en het igmoedige gelaat van een dienaar werd itbaar. Deze zelfbewuste figuur bekeek de d eens even en vroeg toen „En....?", waarbij dat bekende toontje aansloeg, dat zelfbe- ite bediendes zo duidelijk onderscheidt van heffe des volks. „Het is iri dit huls niet de gewoonte de familie onaangediend nog lastig te vallen, als de duisternis reeds is ingetreden", voegde hij er aan toe. „Breng me dan tóch maar even bij Thomas van Everdinge", ant woordde de smid koeltjes. „Ik ben een van zijn vrienden en ik heb een dringende boodschap voor hem". „Dan moet U het zelf maar we ten", zuchtte de bediende. „Ik sta niet voor de gevolgen in en ik wens er ook geen verantwoor ding voor te dragen...." Met waardige tred leidde hij de smid vervolgens door de weelderi ge gangen van het grote huis en klopte op een deur. Toen opende hij die deur en kondigde de komst van een zekere smidje Verholen aan. ORANJESTAD De Lago-raffinaderij van Exxon, die eind maart vorig jaar de poorten op Aruba sloot, zal niet meer worden heropend. Op korte termijn zullen bespekingen met Exxon plaatsvinden over de ontman teling van de installaties. Dat heeft de speciale afgezant van de Nederlandse regering, jhr mr E. van Lennep gisteravond in Oranjestad verklaard. >e definitieve sluiting komt overigens niet geheel onverwacht, omdat deskundigen zich eerder al uiterst pessimistische hadden getoond over een rendabel voortbestaan. Met de ontmanteling is volgens deskundigen een bedrag van tussen de 125 en 250 mil joen gulden gemoeid. Het kan bovendien voor circa achttien maanden werk opleveren. Aruba heeft voor haar eis tot ont manteling een sterk juridisch wapen. De raffinaderij, die in 1929 bij het dorpje San Nicolaas werd ge bouwd, staat namelijk op erfpachtgrond en Oranjestad zal daar om vragen om het terrein in zijn oorspronkelijke staat op te le veren. Moeilijker ligt het met de hoogte van het bedrag dat door Aruba van Exxon kan worden geëist als vergoeding voor aan het milieu aangerichte schade. Aruba heeft ongeveer 625 mil joen gulden gevraagd, maar dat is door Exxon afgewezen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Wie het in de Verenigde Sta ten niet meer heeft, niet meer kan, niet meer ziet of niet meer weet neemt de telefoon en draait een nummer. Altijd staat er een antwoordapparaat klaar om hulp, informa tie, goede raad en troost te geven. En soms wor den zoekenden in de woestijn van de wel vaartsmaatschappij zelfs persoonlijk te woord ge staan door vrijwilligers, geestelijke leidslieden, charlatans en andere ij- veraars. In de VS zijn zo'n 6000 tele foonnummers beschikbaar. Met de „Gids voor ongelooflij ke gesprekken" is het niet moeilijk de duizenden telefo nische informatiekanalen te verkennen. De gids bevat een eindeloze opsomming van de vele leuke, bizarre, verschrik kelijke en schokkende lijnen. Wie geestelijke inspiratie op wil doen, een goeie mop wil horen, contact wil hebben met een heilige, in trance wil ge raken, een zonnig gesprek wil voeren, het eeuwige leven zoekt, gehypnotiseerd wil worden, op vergeving van zijn zonden uit is, eindelijk eens iemand de waarheid wil zeggen, wil huilen, van zijn frustraties af wil of in het rei ne met zichzelf wil komen, kan via de telefoon terecht. Het aantal religieuze num mers spant de kroon. Je kan in contact treden met de ineest zonderlinge religies. Meestal hoor je dan een band je waarop een op zalvende toon sprekende stem je uitno digt snel tot die-en-die-kerk toe te treden, natuurlijk ten faveure van je eigen zieleheil. Soms presenteert de religie zich zelfs ook „life". In Texas komen de meeste re ligieuze nummers voor. Maar juist daar kan je ook het enige atheïstische nummer bellen. Je komt dan in contact met een welbespraakte goddeloze die poogt de beller van ieder religieus besef te beroven. De meest bizarre nummers komen evenwel in California voor, dat dan ook het eldora do van de telefonische com municatie blijkt te zijn. Daar is het telefonisch contact zelfs tot een soort nieuwe kunst vorm verheven. Zo bestaan er nummers na het draaien waarvan je een mengsel van al eerder gevoerde gesprek ken, openbare toespraken en de meest merkwaardige ge luidseffecten hoort In Californië heeft ook een dat werd opgeheven omdat veel bellers niet bestand ble ken tegen de genadeloze hoon waarmee ze werden overla den. In Californië bestaat zelfs een onderscheiding voor de meest opmerkelijke telefoonlijn., Dat is de Academy Of Telephone Entertainment Award die na tuurlijk telefonisch wordt verstrekt op basis van punten die, na het draaien van een nummer, op een bandje kun nen worden ingesproken. Dan zijn er natuurlijk num mers voor het weer, voor de hoogte van de branding, voor de aardbevingverwachtingen, voor de vulkanische verwach tingen en voor de lawine-ver wachtingen. De idolen uit de amusements wereld houden er eigen lijnen op na om de emoties van hun fans in de hand te houden. Zo is er een Bruce Springsteen Line in LA waarop je alle in formatie over de zanger kan krijgen. Via een ander num mer is het mogelijk Springs teen een boodschap door te geven. Dan zijn er nog de omstreden sex-lijnen. Hijgers, lieden die medeburgers „oneerbare" voorstellen willen doen, zon derlingen die hun sexuele fantasieën slechts via de tele foon kwijt kunnen of mensen die zich van alle denkbare verbale grofheden bedienen, bellen die nummers vaak en worden rustig aangehoord door een deskundige met een meer dan gewoon incasse ringsvermogen. WASHINGTON Presi dent Reagan, die alles op alles zet om militaire hulp voor de Nicaraguaanse re bellen los te krijgen, heeft gisteren een compromis met het congres over deze zaak uitgesloten. Dit ter wijl het ernaar uitziet dat het congres zijn plannen om de Contra's honderd miljoen dollar militaire en niet-militaire hulp te ge ven, zal afwijzen. Reagan heeft zich ingegraven en al zijn prestige in de strijd geworpen om het congres te overtuigen. „Als de Contra's, die het Sandinische bewind in Nicaragua bestrijden, geen hulp krijgen van de Verenigde Staten zullen subversie en ge weld zich over Midden-Ameri- ka tot aan de Amerikaanse grenzen verspreiden", zo is Keagans redenering. De invloedrijke democratische senator Nancy Kassebaum zei daarentegen: „De president doet alsof het gaat om een sim pele keuze tussen goede vrij heidsstrijders en slechte mar xisten. Dit simplistisch gerede neer is hoogst beledigend". De democratische afgevaardigde Michael Barns zei: „Ik geloof niet dat onze leiders ons de laatste vijftig jaar ooit zo'n be ledigende onzin naar het hoofd hebben geslingerd". PRESIDENT VRAAGT VOLK RECHTSTREEKS OM STEUN: De president wil de contra's 70 miljoen dollar geven aan mili taire hulp en 30 miljoen dollar aan niet-militaire steun. Be richten dat regeringsfunctio narissen bezig waren aan een compromisvoorstel om het congres over te halen werden gisteren door Witte-Huis- woordvoerder Speakes de grond in geboord: „De presi dent is vastbesloten geen com promis te sluiten". Intussen heeft president Reagan aangekondigd zich op nieuw rechtstreeks tot het Amerikaanse volk te zullen richten. Hij wil dat in ieder geval doen voor 19 maart wanneer de definitieve stem ming over het al of niet geven van militaire steun aan de Contra's in het Huis van Afge vaardigde wordt gehouden. Naar verwachting zal het Huis, waar de Democraten in de meerderheid zijn, de plan nen van Reagan wegstemmen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5