Vrouwelijke officier moet gemengd varen aanvaardbaar maken Frans Molenaar verfrissend in zwart-wit Liggen er nog mensen voor de deuren en hekken aillissement dreigt joor bejaardentehuizen Aanval WimKok op straf korting voor bijstand KIEZEN OP ELI Marokkanen moeten wèl gaan stemmen Meer veiligheid in kleinere plaatsen Breukpunten in coalitie Officier van justitie adviseert uitwijzing IRA-leden GINA NNENLAND QeidócQowuvnt WOENSDAG 12 MAAKT 1986 PAGINA 3 /It Veer arrestaties i ABP-affaire &ASTRICHT Opnieuw zijn vier perso- n gearresteerd die ervan verdacht wor- n steekpenningen te hebben aangenomen de ABP-affaire. Het totale aantal arres- ies in deze affaire is hiermee gestegen tot gentien. De officier van justitie in Maas- Jit, mr. Nabben, wilde niet bevestigen het gaat om vier functionarissen van jp zelf, zoals is gesuggereerd. Tegen de tijd wc ee hoofdverdachten in de ABP-zaak, di- ur beleggingen Masson en adviseur Zon, loopt nog een justitieel onder- ik. Zij worden ervan verdacht voor mil- nen aan steekpenningen te hebben aan- ïomen van bouwbedrijven en valsheid in •hrifte hebben gepleegd. het pafiet waar gelijk. Fenomena wordt openbaar geveild ROTTERDAM De complete Zwitser se tentoonstelling Fenomena, die de af gelopen zomer een trekpleister was in Rotterdam, wordt zo snel mogelijk openbaar verkocht. De tentoonstelling ligt in 45 containers opgeslagen bij een overslagbedrijf in Rotterdam. In een kort geding bepaalde de rechter gisteren dat de eigenaar de tentoonstelling moet verkopen om zijn schulden aan de ver huurder (Recreaction Laussanne) af te lossen. Fenomena trok in de afgelopen zomer en het vroege najaar 1,15 miljoen bezoekers, maar leverde desondanks een miljoenenverlies op. Nederlander snoepte 30 kilo ZEIST Nederlanders heb ben het afgelopen jaar vier procent meer gesnoept dan in 1984. De consumptie van zoetwaren steeg vorig jaar met 4 procent tot ruim 4,5 miljard gulden, wat overeen komt met ruim 440 miljoen kilo snoep. Gemiddeld is dat ongeveer 30 kilo zoetwaren per persoon. Dit blijkt uit vanmorgen gepubliceerde gegevens van het Studiecen trum voor de Zoetwarenin- dustrie in Zeist. In de sector „zout" deed de sterkste groei zich voor bij de hartige ver snaperingen. Onschadelijk Medewerkers van de Explosieven Oprulmings Dienst (EOD) bekij ken het ontstekingsmechanisme van de bom die gisteren In Ab- coude onschadelijk werd ge maakt. Aan het demonteren van de bom uit de Tweede Wereld oorlog ging een grootscheepse verhuizing vooraf. Zo'n 450 bewo ners moesten hun huizen verlaten en tijdelijk hun heil zoeken In ge meentelijke opvangcentra. De EOD kwam de bom op het spoor toen bij voorbereidende werk zaamheden voor vernieuwing van t de brug. oudere dorpelingen zich herinnerden dat er in de buurt nog ergens een niet ontplofte vliegtuigbom moest liggen. ilisten ing te in zich van tijdens ote broV MSTERDA M De hoofd tedelijke couturier Frans molenaar brengt Lomer veel creaties Ivit. Hij heeft op uw. Wie wat steviger is een mooi nappa tailleur r deze zoekt, kan in deze collectie zwart- zeker ook iets goeds uitzoe- extre- ken. Natuurlijk ontbreekt de wijze zijn tweekleurige blouse met verlengde achter- doorgevoerd in een ~"J~ i{eervolle collectie. Zijn ty- nsch mannelijke geometri- taatsseifcche aanpak van silhouette ^et °P hoe mooi gefor- 1 waar en opbouw van de creaties meera en vakkundig de 'erken wel verfrissend. tkeriniwerken wel verfrissend. ™et twee kleuren een Ui""" Hoewel ook op de modeshow prachtige complete collectie van gisteren de mannequins heeft gemaakt met middagja- >p akelig hoge. dunne hak lijnen echtsoi an ged^j melijk t zij gel»vitte ponnen met interessante i door de grote muisgrijze ients en draperingen. Fraai talon schrijden, kunnen de ontworpen is een rechte, zwarte tailleurs als zwarte 7/8e pantalon met IppH ti/i/ieef draagbaar worden be- zwarte top met pellerine- chouwd in het leven van al- schouders met witte banden r aan v jeija„ gegarneerd. Heel dramatisch Heel veel leren rokken met ogen zwarte jurken met zwa- -o— leren blousons en leren ballonmouwen. Opmerke- concli shorts met bijpassende heu- "Jk de vondst van een lan- oog op|plange leren mantels zijn nog gf z'jden fv?,n7roK 'X K j beter draagbaar overdag, de zijden tailleband. De band Sterke, grote lijnen in dessins 's aan de voorkant naar bo- geven bepaalde swingende Yen ver'engd en staat naar ontwerpen vaak met recht boven een stukie uit, als een een snel uiterlijk. Overigens bloemkelk welvend om de zijn ook de ouderwetse, leuke taille. Respect dwingt ook de dn stofjes even te zien en wel ivoorkleurige satijnen bruids- tussei bijvoorbeeld bij een tweedeli- ïaPoni Zo stijlvol. Een irte japon, bezaaid met bruidsjurk, waardoor je je witte hartjes. De leren vas* gelukkiger dan ooit perio\shorts zijn ongelooflijk intri- voelt worden. imperat gerend voor een superslanke op re i roog. 1 12 gra 17 gra PHIA BARUCH TRECHT Nog dit jaar dreigt er voor een aantal bejaardente- •izen een faillissement als gevplg van de bezuinigingen. Dat »t directeur M. Rijkers Meinen van de overkoepelende natio- le federatie LSB. k t een binnenkort af te ronden enquête onder de aangesloten ganisaties blijkt volgens Rijkers dat veel tehuizen grote moeite ebben om de touwtjes aan elkaar te knopen. Bijna alle huizen )uden al door hun eigen vermogen heen zijn. Velen houden iet lapmiddelen het hoofd boven water. Ze betalen geen pen- oenpremies meer of dragen loonbelasting niet meer af. Bij immige bovendien te zuinig verwarmde tehuizen is de eurwaarder een regelmatige bezoeker. olgens Rijkers zijn de bejaardentehuizen vooral in de proble- un gekomen door de nieuwe manier van financieren die vorig van kracht is geworden. Als er tekorten dreigen kan men niet meer aankloppen bij de bijstand. „Voordat er tehuizen ïsloten moeten worden, moet er wel heel wat gebeuren. Maar 5 we geen maatregelen nemen zie ik het daar wel op uitdraai- i", aldus de LSB-directeur. STAATSSECRETARIS ONTKENT UITSPATTINGEN OP MARINESCHEPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Ko ninklijke Marine krijgt een vrouwelijke officier die zich speciaal gaat be-( zighouden met de proble matiek van het zogeheten gemengd varen. Staatsse cretaris Hoekzema (De fensie) heeft dit gisteren gezegd na een gesprek met een actiecomité, dat zich verzet tegen de aan wezigheid van vrouwen op marineschepen. De nieuwe officier gaat al over veertien dagen aan de slag; zonodig zal zij maatregelen voorstellen die het gemengd varen voor het thuisfront ge makkelijker aanvaardbaar kunnen maken. De integratie van vrouwen op marineschepen gaat echter ge woon door. Hoekzema ziet geen enkele reden deze ont wikkeling terug te draaien. Volgens de bewindsman zijn alle verhalen, met name over seksuele excessen aan boord en daaruit voortvloeiende echtscheidingen, op niets geba seerd. „Ik betreur het zeer dat deze mensen in een dergelijk daglicht zijn geplaatst. Dat verdienen ze bepaald niet". Sinds het varen met een ge mengde bemanning aan stren ge gedragsregels is onderwor pen, zouden er nooit meer (ernstige) problemen zijn ge weest. Die regels zijn: met de handen van elkaar afblijven en niet in eikaars hutten ko men. Volgens Hoekzema wordt daar strikt de hand aan gehouden. Desalniettemin wil de be windsman de bezwaren van het nog altijd ontevreden „Ac tiecomité tegen Gemengd Va ren", dat maandag door een tweespalt al twee leden zag vertrekken, niet afdoen als drukte om niks. „Net als bij de politie en de koopvaardij wor den de mensen geconfronteerd met een nieuwe situatie. Zij maken zich daar zorgen over. Als werkgever heb je dus als taak ook die mensen te bege leiden, mede omdat zij vaak lange tijd hun partner moeten missen". Momenteel zijn er slechts 22 varende marine- vrouwen, die zich allen bevin den aan boord van het bevoor radingsschip Poolster, dat als deel van een eskader bezig is aan een reis naar Azië. Ook het zusterschip Zuiderkruis heeft vrouwelijke beman ningsleden, maar dat schip is momenteel in reparatie. Dit jaar komen er ook echter ook meisjes aan boord van een fregat, de Pieter Florisz. Het gaat hier om studentes van het Koninklijke Instituut voor de Marine (KIM), die binnenkort hopen af te studeren. Hoekze ma zei niet in te zien waarom deze meisjes niet de functies zouden kunnen krijgen waar voor zij zijn opgeleid. Wel zal de staatssecretaris bekijken of de integratie van de vrouw in de marine in het voorziene tempo moet doorgaan. Nu is het nog de bedoeling dat het percentage vrouwelijke mari neleden medio jaren negentig zal zijn opgevoerd tot negen, wat een verdubbeling ten op zichte van de huidige situatie zou betekenen. Maar als de in formatie van de nieuwe offi cier van het bureau „Thuis front", die over twee weken aan de slag gaat, daar aanlei ding toegeeft, is er de moge lijkheid van tempowijzigingen. WEINIG BELANGSTELLING VOOR KRUISRAKETTENPROCES DEN HAAG „De staat verschuilt zich achter al lerlei formeel juridische argumenten om een uit spraak van de rechter in de kruisrakettenzaak te gen te houden. Bovendien wordt het de mensen in de kruisrakettenzaak wel erg moeilijk gemaakt om het gerechtsgebouw bin nen te komen". Dit zei raadsman mr. A. van den Biesen vanmorgen in zijn antwoord op het pleidooi van de landsadvocaten in het kruisrakettenproces. Vanmor gen werd begonnen aan de tweede en laatste dag van het Eróces, dat de Stichting Ver- iedt de Kruiraketten namens ruim 19.500 eisers heeft aange spannen. Over enkele maan den zal de rechtbankpresident mr. T. Reisig uitspraak doen. Het gisteren gehouden ver weer van de landsadvocaten dat de eisers niet ontvankelijk zijn en de rechter internatio nale verdragen niet aan elkaar mag toetsen, noemde Van den Biesen een voorbeeld van de arrogantie van de macht. „Dit is zo omdat de staat zegt dat het zo is, dat is de redenering die gevolgd wordt". Het argu ment dat de 19.500 eisers on voldoende persoonlijk belang zouden hebten bij de rechts zaak berust volgens Van den Biesen op drijfzand. „Als een fabriek een woonwijk met 50.000 inwoners vergiftigt, kunnen enkele bewoners daar toch ook met succes tegen pro cederen?" De strenge beveiligingsmaat regelen in en rond het Paleis van Justitie zijn door de eisers als een belediging opgevat, zo luidde verder het verwijt van „Verbiedt de Kruisraketten". Van den Biesen: „Dranghek ken, pasjescontrole, bewa kingsmensen met een pistool op nun heup. Wij worden be handeld als criminelen". Tot groot ongenoegen van de ad vocaten werd gisteravond bo vendien enkele bestuursleden van de stichting „Verbiedt de Kruisraketten" de toegang tot het gerechtsgebouw ontzegd Voor degenen die buiten de beschikbare zalen de rechtszaak wilden volgen waren televisietoestellen opgesteld. grondbeginselen van het hu manitair oorlogsrecht". De landsadvocaten De Wij- kerslooth en De Groot zetten in elkaar afwisselende betogen uiteen, dat de civiele rechter geen oordeel mag uitspreken over internationale verdragen. De ruim 19.500 eisers zouden verder niet direct belangheb bend zijn bij de rechtszaak en onvoldoende concreet in hun bezwaren, omdat niet vast te stellen zou zijn of plaatsing leidt tot een verhoogd oorlogs risico. Vijfhonderd Gisteren werd het totaal aan tal belangstellenden op niet meer dan vijfhonderd geschat, terwijl gerekend was op acte de présence van ten minste duizend medeëisers. Veel vuurwerk was er trouwens tij dens de eerste procesdag niet te beleven. Afgezien van een stormachtig applaus na het bij na vier uur durende pleidooi van de door de stichting „Ver biedt de kruisraketten inge huurde advocaten Ingelse en Van den Biesen verliep de eer ste dag van het proces opmer kelijk rustig. Uit een anderhalf jaar durend vooronderzoek heeft de stich ting „Verbiedt de kruisraket ten geconcludeerd dat plaat sing en gebruik van de raket ten in strijd is met allerei in ternationale verdragen en on geschreven rechtsregels. Ingel se: „Het is onmogelijk een kruisraket af te vuren, zonder daarmee een onevenredig deel van de burgerbevolking te treffen. Dat druist in tegen de Mr. de Wijkerslooth, die zich beriep op jurisprudentie van onder meer de Raad van State, voerde aan dat het plaatsings verdrag alleen door regering en parlement beoordeeld kan worden. Individuele burgers zouden geen rechten kunnen ontlenen aan internationale verdragen, die berusten op af spraken tussen regeringen. Bo vendien wordt in geen enkel internationaal verdrag het ge bruik van kernwapens expli ciet verboden, aldus De Wij kerslooth. PAUL KOOPMAN ALMELO-DEVENTER Wim Kok, „lijstduwer" van de PvdA, heeft felle kritiek op de verplichte strafsanc ties, die staatssecretaris Louw de Graaf wil doorvoe ren in de bijstandswet. De tTraaf doet het voorkomen alsof de gemeenten oneigen lijk gebruik of misbruik la ten passeren. Dat is niet zo, aldus Kok. Wel houden de gemeenten terecht rekening met de omstandigheden van bijstandstrekkers, zo zei Kok gisteravond op spreekbeur ten in Almelo en Deventer. De straffen die De Graaf verplicht wil stellen (kortin gen van 50 tot 200 gulden per maand) zullen de be trokkenen in grote schuld problemen brengen, meent De PvdA heeft nog steeds grote bezwaren tegen de herziening van het sociale stelsel die de regering voor ogen staat. Aangezien de Eerste Kamer niet meer voor de verkiezingen aan behandeling toekomt en bo vendien wil wachten tot er een nieuw kabinet zit, „is ook de sociale zekerheid in zet van de verkiezingen", al dus Kok. De PvdA zal bij de kabinetsformatie, als zij daaraan deelneemt, „vech ten tegen sociale afbraak, vasthouden aan de koppe ling tussen lonen en uitke ringen en een verhoging na streven van de uitkeringen naar 75 procent van het laatst ontvangen loon". Boekje over.wapens" van het parlement De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Steenkamp en Dolman, hebben gisteren de eerste exemplaren van het boek „Het parlement in aktie" in ontvangst genomen. Het boek wil de lezer meer duidelijkheid verschaffen over de rechten van het parlement, die door Tweede-Kamervoorzitter Dolman in zijn voorwoord zelfs „wapens" worden genoemd, in verband met de euthanasie-kwestie is vooral het recht van kamerleden om een initiatief-voorstel in te dienen weer actu eel. Dr. H. Franssen, oud-kamerlid en redacteur van het boek, betoogde tijdens de persbijeenkomst dat de regering haar mening ten aanzien van het initiatief-Wessel Tuinstra in een te vroeg stadium kenbaar heeft gemaakt door te dreigen met een weigering van het contra-seign. Premier Lubbers die toevallig lang kwam, feliciteerde dr. Franssen met de uitgave. DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) „betreurt" het dat de Marokkaanse koning Hassan en diens ambassade hier deelname van Marokkaanse onderda nen in ons land aan de gemeenteraadsverkiezingen heeft „ontmoedigd". Van inmenging in binnenlandse aangelegen heden is volgens de minister echter geen sprake. Van den Broek zal wel bezien of extra voorlichting aan Marokkanen nodig is met name op het punt van anonimiteit bij de ver kiezingen. Het PPR-kamerlid Lankhorst vroeg de minister in de Ka mer de Marokkaanse vorst uit te leggen waarom de Neder landse regering en het Nederlandse parlement deelname van buitenlanders aan de gemeenteraadsverkiezingen be langrijk vinden. Van den Broek vindt dat niet nodig: de Ma rokkaanse regering is voldoende op de hoogte over het min derhedenbeleid en er is regelmatig overleg met de ambassa de over de uitvoering daarvan. De ambassade heeft ook in formatiemateriaal over de verkiezingen. DEN HAAG Gemeenten moeten zelf kunnen bepalen waaraan zij hun geld voor de politie besteden. De kleinere gemeenten kunnen dan ook in de avond en nacht een goede politiebescherming voor de inwoners garande ren. Nu dreigt die bescher ming in de knel te komen door bezuinigingen. Het D66-kamerlid Groenman zei dit gisteravond op een spreekbeurt in Drempt (Gel derland). Nu kunnen de ge meenten maar vijf procent naar eigen inzicht besteden. Voor de rest bestaan richtlij nen. Hierdoor hebben de kleinere gemeenten te wei nig mogelijkheden om over uren van agenten te betalen. „Beter overdag een admini stratiekracht minder dan 's nachts het politiebureau dicht", aldus het kamerlid. ALMELO Volgens Joop den Uyl loopt „de bestuursma- chine van het kabinet steeds stroever". De politiek leider van de PvdA constateerde een aantal breukpunten in de huidige regeringscoalitie van CDA en VVD: de wet op de gelijke behandeling, de wet ter bestrijding van discriminatie, het uitblijven van maatregelen om de daling van de aard gasopbrengsten op te vangen en de wettelijke regeling van de euthanasie. Volgens Den Uyl krijgt de onenigheid tussen CDA en WD een „bizar karakter" nu is gebleken dat beide regeringspar tijen het niet eens konden worden over de behandeling van de mediawet. Er ontstaat volgens Den Uyl steeds meer het beeld van een stuurloos schip. „Het CDA voelt zich door de VVD in het diepe getrokken, maar ziet nauwelijks kans zich uit die draaikolk te bevrijden". Hij vindt dat het tijd wordt dat deze coalitie „uit haar lijden wordt verlost". [RIEMELS AMSTERDAM Onder strenge politiebewaking is gis teren bij de rechtbank in Am sterdam de uitleveringszaak van de twee IRA-leden Bren dan MacFarlane (34) en Ge rard Kelly (30) begonnen. De twee leden van het Ierse Re publikeinse Leger werden op 16 januari jongstleden in het bezit van wapens en munitie in Amsterdam aangehouden, nadat zij in september 1983 waren ontsnapt uit de Maze- -gevangenis in Belfast. Daar zaten zij een levenslange ge vangenisstraf uit wegens moord en bomaanslagen. Na dat zij in Nederland waren ge pakt, vroeg Groot-Brittannië meteen om hun snelle uitlevering. De twee tekenden tegen deze verkorte uitleve ringsprocedure bezwaar aan. Centraal in de uitleveringspro cedure staat de vraag of de de licten op grond waarvan de uitlevering van beide IRA-le den gevraagd is, gewone delic ten zijn of politieke misdrij ven. In dat laatste geval kan Nederland niet uitleveren. De officier van justitie, mr. Fran ken van Bloemendaal, vond dat de rechtbank het ministe rie van justitie wel kan advise ren de twee uit te wijzen. „De strijd in Noord-Ierland is al zo lang aan de gang, dat het niet meer uit te maken is, wie er voor een rechtvaardige zaak strijden", aldus de officier. Maar één ding is duidelijk: Macfarlane en Kelly hebben de afgelopen vijftien jaar let terlijk op leven en dood ge vochten om de verwezenlij king van hun politieke ideaal dichterbij te brengen, zo be toogde advocaat W.J. van Ben- nekom. Uitspraak over twee weken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3