l Pro life: euthanasie is weg van de minste weerstand Boodschap van de kerk is voorde héle mens £eidöe2oiuatt aan tafel kerk wereld Mgr. Bar gaat voor inTridentijnse mis beroepingen ai 11 weer ACHTERGROND Eeidae Soutant WOENSDAG 12 MAART 1986PAGINA: IN Ds. Allan Boesak mag naar begrafenis Palme De Zuidafrikaanse predikant dominee Allan Boesak krijgt toe stemming om zaterdag in Stockholm de begrafenis van de op 28 februari vermoorde Zweedse premier Olof Palme bij te wo nen. Dominee Boesak, vooraanstaande tegenstander van het apartheidsregime en hoofd van de Wereldbond van Hervorm de Kerken (WARC), werd vorig jaar september opgepakt op beschuldiging van ondermijnende activiteiten en raakte zijn paspooort kwijt. In een verklaring zei minister van binnen landse zaken Stoffel Botha dat Boesak hem een brief gestuurd had met het verzoek om zijn paspoort terug te krijgen om op de uitnodiging van de Zweedse regering in te kunnen gaan. Rotterdam mag ICTO geen subsidie 'weigeren Het college van b en w van Rotterdam heeft het ICTO voor 1985 ten onrechte subsi die onthouden. Dit heeft de algemene beroepscommissie van de Rotterdamse gemeen teraad bepaald naar aanlei ding van een beroepschrift dat het ICTO tegen de subsi- dieweigering had ingediend. Volgens de beroepscommissie heeft het college van b en w (meerderheid PvdA) op basis van de nota lokaal vredesbe leid geen recht een organisa tie subsidie te weigeren in dien ze aan de in de nota ge noemde voorwaarden aan hun activiteiten voldoen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten in 1985 alleen het Permanent Rotterdams Overlegovergaan tegen Kernbewapening (PROK), met name IKV, een subsidie van dertigduizend gulden te geven en de IC- TO-aanvraag (ruim twintig duizend gulden) af te wijzen. Er was niet voldoende geld om beide aanvragen te hono reren volgens b en w. Dienstweigerende Jehova's ook voor de strafrechter Een ruime Kamermeerder heid heeft zich uitgesproken voor wijziging van de huidige wetsartikelen waarin Jeho va's getuigen als totaalweige raar militaire dienst zonder meer een strafrechtelijke procedure wordt bespaard. Alleen de VVD-fractie stem de tegen een motie van het CDA waarin alle totaalwei geraars. dus inclusief de Je hova's, onder de strafrechter worden gebracht. Via een „tussenvonnis" wordt de ge wetensbezwaarde voor de keuze gevangenisstraf of ver vangende dienst gesteld. Na afloop van de vervangende dienst kan de rechter de ge wetensbezwaarde dan uit mi litaire dienst ontslaan. Van Kilsdonk leidt centrum voor sexuele minderheden Pater Jan van Kilsdonk. voormalig studentenpastor in Amster dam, is president geworden van een Franse organisatie voor hulp aan sexuele minderheden, het Centre du Christ libera- teur De organisatie werd 10 jaar geleden opgericht door pas toor Joseph Douce, een Belgische priester die sinds 1964 in Frankrijk woont en in de bekendheid kwam door zijn huwe lijksvoltrekking tussen twee homosexuele mannen in Lyon in 1984. Pater van Kilsdonk is de opvolger van de Haagse pastor A J. R. Brussaard, die op 3 januari van dit jaar is overleden. Het doel van de organisatie Centre du Christ liberateur, die duizenden leden en sympathisanten heeft, is pastorale en psy chische hulp te verlenen aan sexuele minderheden. Leer uw tong zeggen: Ik weet het niet ..Wij kunnen niet meer om gaan met de dood. Dat ernstig zieke mensen zich in zieken huizen eenzaam en in de steek gelaten voelen is begrij pelijk. Stervenden worden vaak zoet gehouden met kal merende middelen. Dat be vordert de vraag naar eutha nasie. Op zo'n verzoek ingaan is wel erg gemakkelijk en zal nog gemakkelijker worden als de wet het toestaat." Dat zegt coördinator G van Brenk van de interkerkelijke hulporga nisatie De Schuilplaats in Veenendaal, waar vier men sen het grootste deel van de dag bezig zijn met het opvan gen en beantwoorden van vragen over euthanasie. De Schuilplaats, in stand ge houden door (kerkelijke) or ganisaties in de reformatori sche hoek trekken dezer da gen onder het uit Amerika overgewaaide motto „pro life" ten strijde tegen de dreiging van een wet die euthanasie legaliseert. „Niemand hoeft met de huidi ge medische kennis nog on draaglijke pijn te lijden. Dat is een fabeltje. De hulpverlening moet zich richten od de aan vaarding van de ziekte", zo meent woordvoerder W van Hengel van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV). „Euthanasie biedt geen echte oplossing maar moet als de weg van de minste weerstand worden gezien", zo schrijft de Landelijke Werkgroep Gewe tensbezwaren in de Gezond heidszorg (LWG) in een bro chure over euthanasie. Hoewel politiek Den Haag de knoop nog niet definitief heeft doorgehakt, lijkt het Nederlandse volk volgens vele opiniepeilingen al beslo ten te hebben: euthanasie is in bepaalde omstandigheden toe laatbaar. Toch groeit juist nu de pro lifebeweging: de drie jaar oude NPV heeft onlangs in twee weken tijd 1.000 nieu we leden ingeschreven en telt er nu bijna 12.000. De Vee- nendaalse stichting De Schuil plaats, zes jaar oud. kon het afgelopen half jaar 2000 nieu we donateurs noteren en komt daarmee op een totaal van 5000. „Euthanasie toe staan is tornen aan de grond slagen van de samenleving. Als euthanasie mag is het le ven niet langer bij wet be schermd. Op dat principiële punt is er geen enkel verschil tussen het initiatiefwetsont werp van D66 en de Proeve van wet van het kabinet. Bei de zijn even verwerpelijk", al dus Van Brenk van de Schuil plaats. De Landelijke Werk groep Gewetensbezwaren komt met hetzelfde argument: „Wie het zesde gebod („Gij zult niet doden") niet respec teert doet dit niet alleen tot zijn eigen schade, maar tast ook de fundamenten van de samenleving aan. Volgens Van Brenk is de ge groeide euthanasiepraktijk in ons land - voorzichtige schat tingen houden het op 6.000 gevallen per jaar - geen enkel argument om de wet te ver anderen: „Je schaft toch ook de stoplichten niet af omdat zoveel mensen door rood rij den?" De pro-lifebeweging is vooral beducht voor het hellend vlak. Als euthanasie eenmaal is gelegaliseerd staat, zo denkt men, de deur open voor du bieuze praktijken. Zullen zie ke ouderen niet door zieken huis of familie onder druk ge zet worden „vrijwillig" een einde aan hun leven te laten maken-' Zullen „ongewenste elementen", zoals geestelijk gestoorden en gebrekkige pas geborenen niet al te makke lijk „uit hun lijden geholpen" worden? Van Brenk meent dat er on der grote groepen mensen een angstpsychose heerst: velen durven zich niet in een zie kenhuis of verpleegtehuis te laten opnemen uit angst dat ongevraagd een einde aan hun leven wordt gemaakt, zo weet hij De Schuilplaats kwam dan ook afgelopen zo mer met de zogenoemde Le venswensverklaring, een do cument waarin de drager te kennen geeft dat hij onder alle omstandigheden waarde hecht aan het leven. Een rechtsgeldig document, zo heeft minister Korthals Altes van justitie de Tweede Kamer onlangs laten weten. Inmid dels hebben ruim 2.000 Ne derlanders zo'n verklaring in hun zak. „Er zijn steeds min der artsen die onze levens overtuiging delen. De Levens wensverklaring stelt de men sen gerust", aldus Van Brenk. Bisschop R.Ph. Bar gaat za terdag 5 april tijdens de jaar vergadering van de Stichting tot Behoud van het Rooms Katholiek Leven in Neder land voor in een Tridentijnse mis. Het is de eerste keer dat een fungerende Nederlandse bisschop een Tridentijnse mis opdraagt, sinds paus Johan nes Paulus II in oktober 1984 deze mis weer toestond, als priesters of een groep gelovi gen daarom vroegen. De plaatselijke bisschop zou er wel mee moeten instemmen. De Tridentijnse mis, die werd vastgesteld door het Concilie van Trente (1545-1563), is in de R.-K. Kerk van kracht ge bleven tot het Tweede Vati caans Concilie. De mis wordt geheel in het Latijn gelezen en is aanzienlijk langer dan de huidige mis in de volk staal. Verder staat de priester met de rug naar de gelovi gen. Sommige rooms-katho- lieken, van wie vooral aarts bisschop Marcel Lefebvre be kend is geworden, verzetten zich tegen de afschaffing van de Tridentijnse mis, omdat de mis in de volkstaal „een de mocratische en bastaardmis" zou zijn. in Nederland, die vooral be kend is door haar maandblad Katholieke Stemmen, kreeg vorig jaar van bisschop Bar al toestemming voor een Tri dentijnse mis. Voorganger was toen de uiterst conserva tieve pater Dominicaan prof- .mag.dr. J.P.M. van der Ploeg. Mgr. Bar zal de Tri dentijnse mis opdragen in de St. Rosaliakerk („Bosjes- kerk") in Rotterdam. Ds. J.P. van Roon met emeritaat Zondag 16 maart neemt ds. J. P. van Roon, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, afscheid van zijn ge meente wegens emeritaat Ds. Van Roon. die 2 mei 1920 werd geboren in Strijen, stu deerde aan de Rijksuniversi teit in Utrecht en werd 19 ja nuari 1947 predikant bij de hervormde gemeente te Kor- tenhoef. Daarna stond hij in Zierikzee (1950) en Ermelo (1957), Katwijk aan Zee (1965), Zeist (1972) en sinds 9 april 1978 opnieuw te Kat wijk aan Zee. Ds. van Roon is hoofdbestuurslid van de Con fessionele Vereniging, was lid van de generale synode en bestuurslid van de Unie School en Evangelie. Ook is hij redactielid van het week blad van de Confessionele Vereniging „Hervormd Weekblad". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Broek in Waterland, parttime. drs.M.Barnard kandidaat te Amsterdam; te Berlikum (Fries land). C.Bregman kandidaat te 's Gravendeel; te Utrecht (pastoraat voor bejaarden en in verpleeghui zen) mevrouw E.Bakker predikant voor bijzondere werkzaamheden te Laren (NH), geestelijk verzorgster verpleeghuis De Stichtse Hof, part time. Aangenomen naar Leimui- den. J.A.Schilt kandidaat te Utrecht; naar Oosterzee c.a. J. Ek kandidaat te Hilversum. Gereformeerde Kerken vrij ge- Beroepen te Enschede-Noord, (tweede predikantsplaats). P.J.Trimp te Bedum. Beroepen te Assen-Zuid voor de missionaire dienst in Brazilië E A W Mouissie te Bodegraven-Woerden. Gereformeerde kerken Vrij gemaakt Beroepen te Eindhoven A. de Snoo te Harderwijk. Aangenomen naar Kralingse Veer/Krimpen a.d. IJssel G. Gunnink te Mussel. Beroepen te Delft A.O. Reit- sema te Brunssum-Treebeek. HAAGS SYNODELID I. OORTHUIS-DONNER: „Het verhaal van Jezus over de talenten heeft mij altijd erg aangesproken. Daarin gaat het er om dat mensen iets doen met de gaven die ze heb ben gekregen. Niet belangrijk is hoeveel talenten je hebt ge kregen, maar wat je hebt ge daan met dat wat je hebt". Dat vindt mevrouw Ineke Oorthuijs-Donner uit den Haag, afgevaardigde naar de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk. „En het is heerlijk om te le zen hoe Jezus in het verhaal precies dezelfde belofte geeft aan de man die veel talenten had gekregen en er goed mee had gewerkt als aan de man die maar weinig had gekre gen en daar veel mee had ge daan: „In het kleine ben je ge trouw geweest, over iets groots zal ik je aanstellen. Kom binnen en feest met mij mee". Voor Ineke Oorthuijs-Donner is de gelijkenis van de talen ten uit het Mattheüsevangelie een van de inspiratiebronnen van haar leven. Verpleegkun dige, echtgenote, moeder van acht kinderen, kerkeraadslid, strijdster voor vrouwenrech ten en synodelid, al die din gen staan in het perspectief van wat ze als grote opdracht ziet: een „héél" mens te zijn om te proberen ook anderen „héél" te laten zijn. „In de verhalen over Jezus blijkt steeds hoe Hij die hele mens op het oog had. Zijn zorg is niet alleen het „geeste lijk leven", maar ook het li chamelijke en het leven van alledag. Hij was soms woe dend. maar was ook met ont ferming bewogen. De kerk heeft diezelfde roeping. In de wereld staan met een bood schap van gerechtigheid. Mensen moeten tot hun recht komen als schepsels Gods. In mijn leven heb ik ervaren dat die opdracht tot gerechtigheid op speciale wijze van toepas sing is op de verhouding van man en vrouw. Zelf getrouwd met een geëmancipeerde man, een heel mens. heb ik in de loop van de jaren ontdekt dat ook in de kerk mannen lijden aan een traditie die hen dwingt in een houding van prestatie en wettisch denken. Vrouwen staan in een traditie die het haar vaak onmogelijk maakt zichzelf te zijn, hun ta lenten, gaven te ontplooien. Onze kerk is een mannen- kerk. Beleid en bestuur wor den door mannen bepaald; de meeste vrouwen die in de kerk bezig zijn doen „vrou wenwerk" Of je krijgt het merkwaardige effect dat als er in een kerkeraad een aan tal vrouwen zit, de mannen het verder af laten weten. Zo dat nu in verschillende ker keraden de vrouwen veruit in de meerderheid zijn. Je merkt het heel vaak: in breng van vrouwen wordt of niet serieus genomen of ge woon niet begrepen". Twee werelden „Je kunt „mannelijk" denken en „vrouwelijk" denken on derscheiden. Ik denk weieens dat veel mannen in twee we relden leven. Destijds ruzie den Van Agt en Wiegel in het politieke bedrijf voortdurend, maar ze konden na het werk vriendschappelijk een etentje hebben. Mannen die elkaar tijdens hun werk ten dode be strijden, zijn thuis de vriende lijke en liefhebbende echtge noot en vader. Dat is jammer; ook in hun werk zouden ze gewoon vriendelijk moeten zijn. Ja, hoor je dan zeggen, dat is nu eenmaal het spel. Een slecht spel vind ik dat. Omdat mensen zichzelf en de ander daarmee geweld aan doen. Dat vind ik nu het te gengestelde van „heel de mens". „Vrouwen hebben een veel praktischer instelling. Hun lo gica is daarom ook heel an ders. Mannelijk denken is re geltjes of wetten te stellen bo ven de mens, ze zijn sterk in rationeel denken. In dat den ken is ook het typische verga derklimaat ontstaan. Een ein deloze stroom van woorden, vaak zonder relatie met de werkelijkheid. Je hebt dat ge zien met de kerkverlating van jongeren. Dat proces kon je zien aankomen. In de kerk werd overal over gepraat, be halve over de jongeren. En als er al aandacht aan werd gege ven, dan uitsluitend in ab stracte zin. Maar de jongeren over wie het moest gaan, za gen ze niet. Die verdwenen onder de ogen van de kerk naar de rand of naar daarbui ten. Op het ogenblik gebeurt hetzelfde met de vrouwen. Ie dereen weet dat steeds meer mensen het niet meer op prijs stellen om als kerklid inge schreven te staan. Ik merk dat in heel veel gevallen het de vrouwen zijn die de stoot hebben gegeven zich van de kerk af te keren. Zij zijn vaak de eersten in het gezin die niet meer naar de kerk wil len. Vader gaat dan eerst nog wel met de kinderen, maar dat blijkt op den duur toch moeilijk. Dat vooral vrouwen afhaken heeft te maken met die „mannelijke kerk". „Ik kan niet meer luisteren naar wat er allemaal wordt gezegd; het raakt me niet", hoor je vrouwen zeggen. Ze hebben behoefte aan een taal die ze wel begrijpen, die direkt ver band houdt met de wereld waarin ze leven. In de synode heb ik geprobeerd aan te ge ven wat er zich afspeelt onder het begrepen". Weergave „Als je het hebt over manne lijk en vrouwelijk denken, word je in het gunstigste ge val vriendelijk, maar enigs zins meewarig aangekeken; in het ongunstigste geval ge woon genegeerd. Het is alle maal ook heel moeilijk in woorden te vangen. En als je voorbeelden geelt, worden die meteen afgestraft met andere. Maar toch is die scheiding er. Ik heb daar al zo veel erva ring mee. Dat blijkt bijvoor beeld uit verslagen. Of je her kent jezelf niet in de weerga ve van je woorden, óf je in breng wordt niet gememo reerd. Het is bijvoorbeeld opvallend dat journalisten in hun ver slag van de synodezitting zel den de opmerkingen van vrouwelijke leden doorgeven. Toen ze daarop attent werden gemaakt, was het antwoord: „Dan hebben ze zeker niets gezegd dat de moeite waard is". Wij, vrouwen, beleven dat anders en moeten dus conclu deren dat het niet begrepen is, niet is opgepakt". „Voor mij een belangrijke ontdekking en eens te meer een reden om eraan mee te werken dat we elkaar als mensen leren verstaan. Im mers, de heelheid van de mens moet vooral in de kerk worden nagestreefd. Want daar hebben we weet van de gerechtigheid die Jezus als een programma op Zijn volge lingen neeft gelegd. Mannen en vrouwen hebben beiden een ommekeer nodig. Vrou wen moeten niet alleen maar „vrouwelijk" kletsen, maar net zo goed op zakelijke wijze. Mannen moeten worden be vrijd van het patroon dat ze hun emoties niet mogen to nen, dat ze ook hun zachte kant hebben. Ieder mens heeft iets mannelijks en iets vrouwelijks in zich. Onze cul tuur heeft ons geleerd als man het vrouwelijke te onder drukken en andersom. Dat moeten we afleren". „De boodschap van de kerk is die voor de hele mens. Voor mannen en vrouwen die als individuen en gezamenlijk de gerechtigheid in al haar ver scheidenheid mogen dienen. De eigen gemeente of paro chie is daarvoor de oefen plaats. Daar moeten we van elkaar leren en elkaar stimu leren. Dan kunnen we ook als gemeenschap van gelovigen de wereld in. Want om die wereld is het Hem en dus ook ons, te doen". LÜTSEN KOOISTRA - Vlaamse karbonadenkool met paprikasaus en aardappelen flensjes met appelmoes De benodigdheden voor twee zijn: 2 schouderkarbona den, 25 g margarine, zout, peper, stukjes ui en wortel, pe terselie, laurierblad, tijm (V2 dl bier); 500 g witte, savooie of gele kool, zout, 10 g margarine, uitje, stukje paprika of 1 lepel paprika-zoetzuur, 1 dl groentenat, 10 g maizena of bloem, peper, paprikapoeder; V* tot 1 kg aardappelen; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine appel moes uit een potje of van 300 g Goudreinetten, poedersui ker. Bak de karbonaden bruin in de margarine. Temper het vuur. Strooi zout en peper over het vlees en leg er grofgesneden ui, wortel en peterselie met een stukje laurierblad en wat tijm naast. Voeg weinig lauw water en het bier of alleen lauw wa ter toe en stoof de karbonaden mals in een uur. Zeef de jus. Kook de fijngesneden kool in twaalf a vijftien minuten gaar in weinig water met zout. Fruit direct na het opzetten van de kool de kleingesneden ui goudgeel in de margarine. Bak ver- r se paprika, in stukjes gesneden, al omscheppende nog even mee. Voeg het groentenat toe, laat het mengseltje een paar minuten koken en bind het met de met koud water aange mengde maizena of bloem. Voeg dan eventueel het paprika- -zoetzuur toe en maak de saus op smaak af met zout, peper en paprikapoeder. Schep de uitgelekte gare kool door de saus. Meng bloem, zout, ei en weinig melk tot een glad beslag en verdun dat met de overige melk. Bak van het beslag dunne pannekoekjes ofwel flensjes. Leg op elk afgekoeld flensje een schep appelmoes. Rol de flensjes op en leg ze naast elkaar op een schotel. Strooi er kort voor het op tafel zetten poedersui ker over, doe dat niet eerder want dan smelt de suiker en wordt daardoor onzichtbaar. JEANNE Mediadebat voor de show Op aandrang van de VVD-fractie begint de Tweede KaL morgen alsnog met de behandeling van de mediawet. D^, berale woordvoerder Hermans meent dat het hoog tijd wi dat het wetsontwerp van minister Brinkman in het pa ment aan de orde komt. In de media hebben de politici menig debat aan gewijd, maar nog niet op de plaats waai thuishoort: de Kamer. Hermans heeft zonder meer gelijk, mag eindelijk weieens duidelijkheid komen over de st punten van de fracties. Dat vindt minister Brinkman Hij tekende dan ook geen bezwaar aan. De grote haast die de vvd-fractie nu betracht is wel dacht. Ze stond er gisteren op, dat het debat morgen al wi gehouden. Ze bleek niet gevoelig voor het standpunt van dere partijen dat daardoor de behandeling van andere langrijke zaken zoals de besluitvorming over de stelL herziening sociale zekerheid, de welzijnswet en de mests fenwet in het gedrang komen of zelfs helemaal van krappe kameragenda moeten worden afgevoerd. Van een of twee weken uitstel wilde ze per se niet weten. E daarom alle reden toe te veronderstellen, dat het de VVI om te doen is van het debat een pure verkiezingsshow te ken. Te meer omdat vriend en vijand het er over eens dat de kans uiterst gering is dat de Kamer het nog tiji deze kabinetsperiode eens wordt over het wetsvoorstel, standpunten liggen op belangrijke onderdelen van het v( stel ver uit elkaar. Daarvan getuigen wel de vele tien wijzigingsvoorstellen die door diverse fracties zijn ingedii MET het oog op de komende verkiezingen heeft de VV! grote behoefte aan zich te profileren ten opzichte van name het CDA. De liberalen hebben de afgelopen maai in de ogen van de publieke opinie de ene afgang na de ai re gemaakt. In het debat over het ontwerp-Mediawet zii kennelijk een mogelijkheid het bezoedelde blazoen weer op te poetsen. Het is hun kennelijk waard het regeerakki van vier jaar geleden daarvoor te schenden. Toen imi heeft de VVD zich er bij neergelegd, dat de commercie ten de omroepen wordt gehouden. Nu wil ze daarop teru| men. KAS' ge ste< de ies ir genti cht. hel 5P z< r ik. Z Het is vrijwel zeker dat de VVD wat betreft een comi cieel derde tv-net niet haar zin krijgt. Op de steun van co tiepartner CDA hoeft zij uiteraard niet te rekenen en kans dat de PvdA-fractie ermee akkoord gaat is uiterst ring. De Wiardi-Beckmanstichting, het wetenschappelijk reau van de Partij van de Arbeid, heeft weliswaar onla een lans gebroken voor gen zekere commercialisering var omroep, maar ze is toen onmiddellijk teruggefloten dooi partijtop. Het is desondanks niet opmerkelijk, dat de socialisten j teren de liberalen steunden bij hun voorstel voorrang te 1 lenen aan het mediadebat. Met de verkiezingen in zich het immers ook de PvdA er alles aan gelegen de coalitiep ners uit elkaar te drijven. Alle kleine partijen, zowel van linker- als de rechtervleugel, zagen dat gisteren tijdens ordedebat haarscherp in. Ze weigerden dan ook terecht I medewerking aan de verkiezingsstunt van hun grote brokjv/£ iole Stemmingmakerij TT» ]pisct UjR wordt ten onrechte stemming gemaakt tegen staatssei the taris De Graaf, omdat hij regels heeft opgesteld waar c werklozen zich dienen te houden om hun volle uitkering houden. In elke gemeente zijn thans andere richtlijnen kracht. Er is daardoor in zeker zin sprake van rechtsor) v^'a lijkheid. De staatssecretaris heeft er verstandig aan ged de regels te uniformeren. De werklozen hebben namelijk \a halve recht op een uitkering er ook recht op, dat zij gelnttt worden behandeld. Dat er sancties worden opgelegd w neer men zich niet aan de regels houdt, is niet meer dan v zelfsprekend. En dat de voorgestelde strafkortingen aan forse kant zijn voorkomt alleen maar dat men de regels verhoopt aan zijn laars lapt. Ook in dit geval is de concli shor op zijn plaats dat de ketels voornamelijk met het oog opP^ verkiezingen worden gerammeld °e' led .a Heel lerer >lan, Droog weer DE BILT (KNMI) Het rusti ge lenteweer houdt aan. Er is af en toe zon, maar 's nachts en 's ochtends kan er ook ge makkelijk mist ontstaan, mede doordat er maar weinig wind is. De mist komt vooral voor in gebieden met grote wate roppervlakken, waar nog steeds ijs op ligt. Vannacht ligt het minimum rond het vriespunt. Aanvrie- zende mist kan de wegen hier en daar weer glad maken. Morgenmiddag wordt het on geveer 9 graden, daar waar de mist langzaam verdwijnt wat kouder. De wind is verander lijk, met als overheersende richting het zuidoosten. Hij is zwak tot matig. In de lucht drukverdeling hoog boven west-Rusland, laag op de At lantische Oceaan verandert tot het weekeinde maar wei nig. Daardoor houden we ook ongeveer hetzelfde weer. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: droog en af en toe zon. Middagtemperatuur tus sen 3 en 8 graden. Groot-Brittannie en Ierland: droog, af en toe zon, maar in de westelijke helft van Ierland kans op regen. Middagtempe ratuur rond 10 graden. Benelux en noord-Frankrijk: droog, perioden met zon, 's-nachts en 's-ochtends mist. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Midden- en noord-Frankrijk: droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 9 en 15 graden. Duitsland: wolkenvelden, zijn 1 perioden met zon en dr stofjt Middagtemperatuur tusser bijvc en 10 graden. ge z kleii Alpengebied: droog, periojsóor met zon. Middagtemperatfere omstreeks 9 graden. Spanje en Portugal: met n aan de oostkant kans op re| 4 r Elders ook af en toe zon, meest droog. Middagtemp tuur tussen 12 en 17 grade Italië en Joegoslavische wisselend bewolkt en op meeste plaatsen droog. 1 dagtemperatuur van 12 gra in het noorden tot 17 gra in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer temp temp il IKV'' Berlijn i Bordeaux Brussel I Dublin 1 Frankfort Genève i Helsinki K lagen furt 1 Kopenhagen Lissabon i Locarno Malta Moskou München ;t d Ril Üii

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2