Extremisten dreigen Fransen te executeren WONEN'SMi Politie meldt „vorderingen" in onderzoek moord op Palme Groeiende twijfel over doorgaan topconferentie £&idóe Souraut Soares beëdigd REGERING-FABIUS WEEK VOOR VERKIEZINGEN IN WESPENNEST Demonstraties voor rechten van de vrouw Aquino overlegt met communisten „V ermagerings- instituten verkopen onzin" BUITENLAND MAANDAG 10 MAART 1986 PAGINA 4 Grote opkomst Spaanse anti - Navo demonstratie MADRID In Madrid hebben gisteren tienduizenden mensen geprotesteerd te gen het Spaanse Navo-lidmaatschap. Vol gens het onafhankelijke persbureau Euro pa Press bedroeg het aantal deelnemers zeker 70.000. De organisatoren noemden zelfs een getal van een half miljoen. In Spanje wordt woensdag een referendum over het Navo- lidmaatschap gehouden. De regering van de socialistische premier Felipe Gonzalez roept de Spaanse bevolking op de Navo te steunen. Volgens de jongste opiniepeilin gen zijn vier op de zeven Spaniaarden te gen de Navo. Als de meerderheid tegen voortzetting van het Navo-lidmaatschap stemt, zal Spanje uittreden, zo heeft pre mier Gonzalez aangekondigd. Europese sonde nadert Halley MOSKOU De ruimtesonde Giotto van het Europese Ruimte Agentschap ESA zal de komeet Halley donderdag tot op vijfhonderd kilometer naderen. Onderzoekers bij de ESA zijn inmiddels bezorgd geraakt over de enorme stofwolk die rond de komeet cirkelt. De Russische ruimtesonde Vega-2, die Halley gisteren op 8500 kilometer naderde, raakte hierdoor licht bescha digd. Niettemin gaf de Vega nog goede beelden door, die kunnen leiden tot nieuwe theoriën rond de komeet Halley. Stil protest tegen moord Franse socialist PARIJS Circa 3000 mensen hebben gisteren in Frankrijk deelgenomen aan een stille mars uit pro test tegen de moord op een lid van de socialistische partij, vrijdagnacht in Versailles. Aan de mars lie pen vertegenwoordigers van vrijwel alle politieke partijen en enkele vakbonden mee. Op de plaats van de aanslag werden bloemen gestrooid. De 35-jarige Brocard werd door zes mensen aange vallen en vermoord toen hij een aanplakbiljet ver wijderde van het extreem-rechtse Nationaal Front, dat op de plek hing dat voor de socialisten was ge reserveerd. Een 23-jarige beroepsmilitair en lid va van Jean Marie le Pen, heeft bekend de man met o_ dood. Hij is inmiddels in staat van beschuldiging gesteld. Le Pen noemde°de moord „ongerechtvaardigde agressie", maar wees elke verantwoordelijk heid van zijn partij af. Drie andere aanhangers van het Front zijn beschul digd. omdat zij hebben nagelaten iemand die in nood verkeerde, te hulp te schieten. Philipe Brocard i het Nationaal Front te hebben ge- „Vinger uit de hemel" BERLIJN De politie van West-Berlijn is op zoek naar de eigenaar van een vinger die vrijdag „uit de hemel" is ko men vallen. Een 26-jarige Ber- lijner hoorde iets op zijn ge parkeerde auto vallen. Toen hij uitstapte, ontdekte hij een vinger op het dak. De man dacht eerst dat het om een grap ging en gooide de vinger weg. Later nam hij contact op met de politie. Bij onderzoek op de parkeerplaats stelde de politie vast dat het om een echte vinger ging. Naspeurin gen naar de eigenaar bij Ber- lijnse ziekenhuizen hebben tot nog toe niets opgeleverd. Russische overloper naar huis BONN Een Russische overloper is vo rige week „uit vrije wil" naar de Sovjet- Unie teruggekeerd, na meer dan vier maanden bescherming te hebben geno ten van de Duitse contra-spionagedienst. Dit heeft Der Spiegel gisteren gemeld. Volgens het blad vertoont de zaak over eenkomsten met die van Vitali Joerts- jenko, een KGB-officier die eind vorig jaar naar Moskou terugkeerde nadat hij asiel had aangevraagd in de VS. Der Spiegel, dat over goede contacten binnen de inlichtingendiensten beschikt, stelt dat het om Victor Schoevalov gaat. een hoge medewerker van een Westduits- -Russische handelsmaatschappij. Aange nomen wordt dat hij werkte als agent van de KGB. Doden na bom aanslag in Beiroet BEIROET Bij een bomaan slag in Beiroet zijn zaterdag vijf burgers gedood en 42 ge wond geraakt. Een auto met een lading van 100 kg explo sieven ontplofte op enkele tientallen meters van een ge bouw van de rechtse Falangis- tische partij van president Ge- mayel. Het was de achtste bomaanslag sinds 15 januari. Door de ontploffing werden balkons van huizen gerukt. De meesten mensen raakten ge wond door glassplinters uit de ramen van de omringende wo ningen. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. oEi paus> eren i |jan I jk he eme< |on h cerk) Lode' dt vi ster. n ooi Populariteit Waldheim stijgt na beschuldigingen WENEN De voormalige se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties en kandidaat voor het Oostenrijkse presi dentschap Kurt Waldheim heeft zijn voorsprong op zijn socialistische tegenstander verdubbeld sinds de beschuldi gingen over zijn oorlogsverle den, aldus een opiniepeiling. In het verkiezingsonderzoek spreekt 42 procent van de Oos tenrijkers zich uit voor een presidentschap van Waldheim. Kurt Steyrer, de kandidaat van de socialistische partij komt uit op 34 procent. De steekproef werd uitgevoerd door het Fissel-instituut. Deze organisatie staat dicht bij de conservatieve volkspartij die Waldheims kandidatuur steunt. In een vorige peiling van dit instituut leidde Wald heim met 38 tegen 34 procent Het Oostenrijkse tijdschrift Profil en de New York Times meldden onlangs dat Wald heim lid is geweest van een organisatie van nazi-studenten en van de SA, de paramilitaire vleugel van Hitlers NSDAP. Profil heeft vandaag nieuwe gegevens gepubliceerd, die be vestigen dat Waldheim lid is geweest van de SA. De secretaris-generaal van de conservatieve volkspartij heeft zaterdag gezegd dat de cam pagne met de onthullingen over het naziverleden van Kurt Waldheim geleid wordt door mensen die dicht bij de leiding van de socialistische partij staan. Hij noemde hen „rioolwerkers". LISSABON De socialist Mario Soares is gisteren als president van Portugal beë digd. Soares, die al drie termij nen als premier achter de rug heeft, is het eerste niet-militai- re staatshoofd sinds 60 jaar. De 61-jarige politieke veteraan zwoor zijn trouw aan de grondwet in een speciale par lementaire vergadering, die onder andere door president Mitterrand van Frankrijk, premier Gonzalez van Spanje en premier Lubbers werd bij gewoond. De plechtigheid was omgeven met de scherpst mogelijke vei ligheidsmaatregelen. Er waren 7.500 veiligheids-agenten inge zet. De beëdiging maakt een einde aan het tienjarige bewind van Antonio Ramalho Eanes, de le gerofficier die na het neer slaan van een poging tot staatsgreep van extreem links tot generaal en president van Portugal werd uitgeroepen. Soares versloeg tijdens de ver kiezingen de rechtse kandi daat Diogo Freitas do Amaral met een meerderheid van 51,18 procent van de stemmen. Soares, een van de meest uit gesproken tegenstanders van de rechtse dictatuur van Sala- zar en diens opvolger Caetano, waar in 1974 na 48 jaar door linkse militairen een eind aan werd gemaakt, is voor vijf jaar gekozen. (Vervolg van voorpagina) PARIJS Eén van de door de islamitische Ji had ontvoerde Fransen, de onderzoeker Michel Seurat, zou vorige week door de Jihad zijn dood geschoten. Dit gebeurde na een blunder van de Franse binnenlandse vei ligheidsdienst DST, die eind februari twee dissi dente Irakezen naar Bag dad had uitgewezen. Deze pro-Iraanse militanten waren gearresteerd na de recente golf bomaansla gen in Parijs. Bewijs voor hun betrokkenheid daar bij was er niet. Amnesty International meld de vorig week dat een van de twee Iraakse dissidenten di rect na aankomst in Bagdad was terechtgesteld wegens verraad. De eveneens pro-Iraanse Ji had in Libanon besloot Seurat toen te vermoorden bij wijze van vergelding. Zijn lichaam is tot nu toe nog niet gevon- Premier Fabius van Frankrijk: „Als wij toegeven aan chantage is geen enkele Fransman i buitenland meer veilig is voor terroristische organisaties". den. Zaterdag kondigde de extremistische organisatie de executie van een volgende Fransman aan. De eis wordt nu dat Frankrijk de twee Ira- Behalve hun terugkeer eiste de Jihad ook vrijlating van een Sji'itische commando dat in Frankrijk sinds vijf jaar ge vangen zit, wegens een poging de Iraanse ex-premier Bakhti- ar te vermoorden. Verder wil men directe stopzetting van de Franse wapenleveranties aan Irak, dat in oorlog is met het bewind van ayatollah Khomeiny. Met de gijzelingsaffaire én de recente onthullingen in de pers over een al jaren be staande illegale levering van Franse wapens aan Iran, is de regering-Fabius een week voor de parlementsverkiezin gen in een wespennest be land. De Jihad probeert de druk op Parijs te vergroten in de hoop nog zaken te kunnen doen H| voordat een nieuwe, vermoe id delijk rechtse regering het roer overneemt. Vooral Gaul listenleider en kandidaat-pre mier Chirac onderhoudt goe- het de betrekkingen met de rege ring in Bagdad. Joel Kauffmann, de in Frank rijk veel bekendheid en sym- kezen terughaalt uit Bagdad. wat Amnesty beweerde Intussen heeft de Franse am- goede gezondheid verkeer- pathie genietende bassadeur in Irak gesproken den". een der gijzelaars, uitte giste- met de beide dissidente Irake- De ambassadeur mocht beide ren felle kritiek op het „onsa zen, die in tegenstelling tot mannen gisteren fotograferen, menhangende Franse beleid" Blanke vrouw opgepakt JOHANNESBURG Na de opheffing van de noodtoestand leek de toestand in Zuid-Afri- ka zich eerst te stabiliseren, maar het geweld is inmiddels weer losgebarsten. Bij onlusten zijn in het weekeinde in Zuid- -Afrika vier zwarten gedood door politiekogels en vergel dingsacties van andere zwar ten. Bovendien is een blanke vrouw gearresteerd die wordt verdacht van aanslagen die re cent zijn gepleegd op twee po- litiebureau's in Johannesburg. En bij een conflict onder de Zulu-bewoners van Shongwe- ni, een plaats bij Durban, zijn negen mensen omgekomen. Volgens de politie braken de gevechten uit naar aanleiding van een slepend conflict over een vrouw. In Dennilton, in het noorden van het land, werd een vrouw door acht zwarten doodgeslagen SANTIAGO/PARIJS/RO ME Vrouwen in de hele wereld hebben zater dag tijdens de Internatio nale Vrouwendag voor hun rechten betoogd. In demonstraties en discus sies werd seksisme ver oordeeld en werd meer werkgelegenheid geëist voor vrouwen. De acties in binnen- en buitenland hadden diverse politieke achtergronden. De oproerpolitie in Chili maakte met behulp van traan gas en waterkanonnen een einde gemaakt aan een bijeen komst van zo'n duizend vrou wen die opkwamen voor hun rechten en tegen het militaire bewind Pinochet demonstreer den. In Stockholm begonnen de vrouwen betogingen met een minuut stilte voor de ver moorde Zweedse premier Olof Palme. Oostenrijkse vrouwen zetten zich tijdens een demonstratie in Wenen ook in voor de we reldvrede. In de nacht van za terdag op zondag verzorgden vrouwen vier uur lang de uit zendingen van de Oostenrijkse radio. Tijdens een „stadswan deling" in het Zwitserse Bazel veroordeelden rond 700 Zwit serse vrouwen racisme, apart heid en de genen-technologie. In Parijs bekritiseerden femi- In Chili werden demonstranten voor de rechten van de vrouw met waterkanonnen uit een gedreven. nistische organisaties het eisten politici dat meer vrou- alomtegenwoordige seksime' wen zitting zouden krijgen in en de algemene onverschillig- het parlement. In Amsterdam, heid jegens geweld tegen vrou- Utrecht, Veendendaal en wen. In Italië, Spanje en Por- Haarlem wordt onder meer tugal stond de zorg om ar- gepleit voor grotere beidsplaatsen voor vrouwen sche zelfstandigheid centraal. In West-Duitsland wen. MANILA President Aquino van de Filipijnen heeft privégesprekken met leden van ae Com munistische Partij gevoerd en verklaard een commis sie in het leven te willen roepen, die moet onder handelen over een moge lijke amnestie voor de communistische rebellen, die nu nog in de bergen leven. Voorts heeft Aquino bekend gemaakt dat zij binnen enkele dagen haar bewind tot revolu tionaire regering zal uitroepen en een nieuwe grondwet zal afkondigen. Het Nationaal Democratisch Front, een onder Marcos ver boden en nog steeds onder grondse groepering op de Fili pijnen, heeft in een verklaring kritiek geleverd op Ameri kaanse pogingen de eer op te strijken voor de omverwer ping van het regime Marcos. Volgens hen komt alle eer toe aan het Filipijnse volk zelf. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 27) We laten Kareltje Knetter nu maar even aan zijn lot over en werpen even een blik op de activiteiten van professor Tweesteen. We kun nen daarbij gemakkelijk vaststellen, dat de heersende .woningnood geen probleem behoeft te zijn voor diegenen, die over een flinke hoe veelheid van dót merkwaardige soort lingerie beschikken, dat men wel eens pleegt te betite len met het onbegrijpelijke woord „slappe was". Blijkbaar had dus ook professor Tweesteen wel wat slappe was, want de kundige makelaar Rot- husen was er in geslaagd een huis te vinden. Daarvoor had hij weliswaar bijna de gehele we reld in beweging moeten zetten, maar tenslotte was hij er toch in geslaagd een riant en rustig pandje op de kop te tikken. Voor veel goede woorden en nog véél meer geld had hij het be treffende perceeltje aan professor Tweesteen verkocht en hij stond nu bij dit pandje opge steld. Met veel brede gebaren en gladde lachjes legde hij de onnoemelijke voordelen uit, die aan het bezit van dit bouwwerkje verbonden waren. Maar de professor Tweesteen verkocht en hij stond nu bij dit bouwwerkje verbonden waren. Maar de professor bleek niet erg onder de in druk te komen van de dure woorden van de ge slepen zakenman. Rustig stopte hij zijn pijp en zei: „Je kletst me teveel, Rothusen. Het betref fende pand is inderdaad voor mijn doel tamelijk geschikt, maar voor de rest heeft het me zóveel geld gekost, dat ik echt niet veel zin heb nou óók nog mijn kostbare tijd te gaan verspillen met het luisteren naar jouw dure gezwets. Ik heb betaald en daar is de zaak mee af. Hoepel maar gauw op..." Professor Tweesteen bleek dus een man te zijn, die korte metten met ma kelaars maken kon. Maar hij was ook een harde werker, want heus niet zo héél veel later had hij al een provisorisch laboratorium ingericht, al waar hij enkele proefjes begon te doen met een zéér bijzonder benzinederivaat... Vermageringsinstituten als Vitaplus en Figurella zijn dure poespas en wat zij ver kondigen over voeding en overgewicht is voornamelijk onzin. Dit schrijft Konsumen- ten Kontakt in het blad 'Koopkracht'. Er zijn drie soorten vermage ringsinstituten. Allereerst zijn er de Weight Watchers en soortgelijke organisaties. Deze andere, hokus pokus-achtige instituten. Je kunt er maar beter nooit naar toe gaan, concludeert Koopkracht. Bij de Vitaplus-instituten bestaat de vermageringskuur uit da gelijkse HCG-injecties en een dieet van 500 kilocalorieën per etmaal. De injecties moe ten zogenoemde depotvetcel- len wegzuigen. Het resultaat •van de Vitaplus-methode is op de langere termijn echter even matig als dat van andere manieren om af te vallen. On der het mom van een medi sche aanpak is Vitaplus echter wel schreeuwend duur, 1.600 gulden per maand. Een andere methode houden instituten als Figurella, Lady- line, La Belle Helène en Am- fira er op na. Daar gaat het om de zogeheten thermofysi- sche methode, wat een combi natie is van het doen van oe feningen en relaxen. Boven dien wordt meestal een dieet voorgeschreven. De prijs is af hankelijk van het aantal cen timeters dat je wilt afvallen. Zo „kosten" twintig centime ters 1.760 gulden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze foto van de Koerdische extremis Cemil Bayik is zaterdag gepubliceerd in Turkse kranten. Hij zou mogelijk de Zweedse premier Olof Palme hebben vermoord. TURKSE KRANT PUBLICIEERT FOTO MOGELIJKE DADER STOCKHOLM De Zweedse politie heeft gis teren bekendgemaakt dat het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme vorderingen maakt. Er zijn tot nu tce zo'n 10.000 tips bij de poli tie binnengekomen. Commissaris Hans Holmer zei dat er een onderzoek werd in gesteld naar zo'n 200 in Zwe den geregistreerde blauwe Volkswagens van het type Passat. Zo'n auto zou mogelijk de vluchtwagen van de moor- denaar zijn geweest. Holmer weigerde berichten in de pers over mogelijke ver dachten te bevestigen. „Er zijn verscheidene mensen, wier ge drag onze belangstelling heeft", aldus Holmer. Hij bevestigde wel dat de schrijver van de anonieme brief, die belangrijke opmer kingen bevatte over de avond dat de aanslag op Palme plaatsvond, zich nog steeds niet bij de politie heeft gemeld. Deze brief is voor de politie interessant omdat erin wordt verwezen naar een wapen of ander materiaal, dat bij aanslag gebruikt zou zijn. Turkse kranten hebben zater dag een foto gepubliceerd een voortvluchtige Koerdische militant die gelijkenissen toont met de montagefoto de mogelijke moordenaar Palme die door de Zweedse politie verspreid is. De kranten noemen de Koerd, de 32-jarige Cemil Bayik, die in Turkije gezocht wordt voor de moord op een agent, een verdachte van de moord op Palme. Commissaris Holmer verklaarde echter dat de poli tie geen speciale verdachte op 't oog heeft. Inmiddels hebben Zweedse veiligheids-ambtenaren be kendgemaakt dat de buiten landse gasten om veiligheids redenen zaterdag niet in de begrafenisstoet van Palme mo gen meelopen. Deze bijlage geeft de lezer een goed overzicht van de nieuwe trends in onze wooncultuur. Ook voor de doe-het-zelver is er veel nieuws te melden in deze special. Voor de adverteerder biedt deze extra bijlage alle mogelijkheden om zijn aanbiedingen on der de aandacht te brengen van een geïnteresseerd publiek. René Leibbrand geeft graag de informatie hierover. Zijn telefoon- numer071 - 122244. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse regering be gint steeds meer te twijfe len aan de haalbaarheid van een ontmoeting tus sen president Reagan en de Russsische partijleider Gorbatsjov deze zomer. De twee leiders hebben bij de top in Genève vorig jaar afge sproken dat ze elkaar rond juni in Washington opnieuw zouden ontmoeten. President Reagan zou dan het volgend jaar naar Moskou reizen. De laatste weken zijn de rela ties tussen de VS en de Sovjet- Unie evenwel onder druk ko men te staan. Het Witte Huis had eerder al een voorstel van de Sovjets de top van juni naar september te verplaatsen, naast zich neergelegd. Vervolgens heeft de Ameri kaanse regering alles behalve spontaan gereageerd op de verregaande ontwapenings voorstellen die de Gorbatsjov op 15 januari van dit jaar deed. Daarop heeft Moskou Reagans tegenvoorstellen, die waren gericht op het elimineren van de middellange afstandswa- pens in Europa en Azie, met een demonstratieve koelheidjie in ontvangst genomen. En daarna heeft met n Witte Huis, in een poging 100 miljoen dollar los te krijgen van het Amerikaanse Congres voor steun aan de Contra's in Nicaragua, een uiterst felle an ti-communistische toon aange slagen. Als klap op de vuurpijl kwam eind vorige week het besluit van de Amerikanse regering!* dat de Sovjet-missie bij de^1 Verenigde Naties in New York fors moet worden ingekrom pen. nt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4